STADS NIEUWS KERKNIEUWS AGENDA ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 OE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Iets warmer. Plaatselijk ochtendmist. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, matige O. N. O. wind, 17 gr. C. Vlissingen: halfbewolkt, zwakke N. O. wind, 15 gr. C. De Bilt: mist, zwakke N. O. wind, 12 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, zwakke N. O. wind, 14 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke N. N. O. wind, 10 gr. C. BUITENLANDSCII WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gisteren bij IJsland gelegen was, trok naar de Poolzee. Aan haar achterzijde is over IJsland de lucht druk flink gestegen, hetgeen met afkoe ling gepaard ging. Het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich van de Noorsche Zee naar Scandinavië en Finland verplaatst, en is daarbij in beteekenis toegenomen. Ook hedenmorgen zijn de barometers in Zuid- Scandinavië nog flink stijgende. In Lap land werd het vrij veel kouder, zoodat de temperatuur daar tot onder het vriespunt is gedaald. Langs de Noorsche kust werd het daarentegen wat warmer. Kegen van beteekenis kwam hier niet voor. Over Noord-Italië en Hongarije ligt een vlakke depressie, die daar veel regen (tot 40 m.m.) bracht. LUCHTTEMPERATUUR 17.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Zaterdagnamiddag 7.46 uur tot Zondagrporgen 6.05 uur; van Zondagna middag 7.44 uur tot Zondagnamiddag 6.07 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 17 Sept. voorm. 6 en nam. 6.25 uur; op Maandag 18 Sept. voorm. 6.40 en nam. 7.05 uur. Maan op 11.45 uur Zondagvoormiddag. Maan onder 21.08 uur Zondagavond. Maan op 12,53 uur Maandagmiddag. Maan onder 21.49 uur Maandagavond. seld: de vertegenwoordigers der troepen zullen zich te dezen aanzien onmiddellijk verstaan en tot de tenuitvoerlegging dezer 'bepaling overgaan. Bovendien zijn Togo en Molotof overeen gekomen, dat zoo spoedig mogelijk een com missie, bestaande uit twee vertegenwoor digers van Russisch-Mongoolsche en twee van Japansch Mandsjoerijsche zijde, zal worden ingesteld voor de nauwkeurige vaststelling van de grenslijn tusschen de Mongoolsche volksrepubliek en Mandsjoe- kwo in het gebied, waar het tot een conflict was gekomen. Deze commissie zal haar ar beid aanvangen zoodra zij gevormd is. PATER J. BOSCH, t In den ouderdom van 51 jaar is in het St. Jozef-ziekenhuis te Kerkrade overle den de weleerw. pater J. Bosch, werkzaam in het rectoraat der paters Montfortanen te Hoensbroek-Station. Pater Bosch werd te Oud-Valkenburg geboren, was sinds 1911 Montfortaan en werd in 1916 priester gewijd. De thans ontslapène heeft vele jaren in Canada gearbeid. Gedurende de laatste ja ren was hij werkzaam als assistent te Leenhorst, en Hoensbroek-Station. De uitvaartdienst, gevolgd door de be grafenis, zal Maandag a.s. te Hoensbroek- Station plaats hebben. V Dc Heilige Schril!. Het Christendom staat niet naast het leven. Het Christendom moet in, midden in het leven staan. Midden in ons leven. Midden in ons denken, in ons streven, in ons handelen. Christus met Zijn leer, Zijn woord moet het denken en doen beinvloeden en rich ten. En nu, terwijl de dagbladen vol van oorlogsgruwelen staan het feit zelf van oorlog is een barbaarsche gruwel nu moet lichten over en door onzen geest de Rechtvaardigheid, de Wijsheid, de Al macht, de Liefde van onzen God. En daarom hebben wy sedert eenigen tijd iederen dag afgedrukt te midden van het oorlogsnieuws enkele teksten uit het Boek der Boeken, uit den Bijbel. In den Bijbel ligt zoo veel levenswijs heid, zooveel rijkdom aan levenskracht en levenskunst.... Mochten steeds meerderen uit deze bron putten Voor enkelen zijn misschien de stukken uit de H. Schrift, die zij in onze courant zien afgedrukt, een openbaring van schoonheid. Dat allen die schoonheid genieten, die waarheid in zich laten indringen..,. KINDERUITZENDING. Iedere Nederlander mag met recht fier zijn op zich zelf, wanneer hij medewerkt aan dit groote land's belang: Laat al het nuttige en passende in dezen tijd door gang vinden! Met dit parool besloot het bestuur van de R. K. Kinderuitzending, afd. Leiden, de aanstaande winter-uitzending van zwakke kinderen voort te zetten. Hoewel dit besluit heel eenvoudig klinkt is het voor de verantwoordelijke personen van bovengenoemde vereeniging van ver strekkende beteekenis om dit besluit ook inderdaad uit te voeren. Hieruit spreekt wel een geest van krachtig optimisme. Geen donkere wolken zien, voordat het donker wordt! Maar bovendien spreekt uit dit besluit een bijna onbegrensd ver trouwen in de offerzin van de Leidsche katholieken. Immers, wie zou nu nog een aanval durven wagen op de toch al zoo platte geldbuideltjes van onze stadgenoo- ten. Wie dit toch durft, mag alleen al voor deze moed beloond worden met een roya- len, gulden gift van een ieder, die waardee ring heeft voor moed en optimisme! Hoe het ook zy, wij vragen u: blyf ons helpen, opdat het zwakke Leidsche kind door uw gift kracht en gezondheid vindt. Wanneer aan u morgen Zondag 17 September het „Klavertje vier" wordt aangeboden, snel dan niet voorbij, maar wacht en lacht en laat tien cent (of meer) glijden in de bus van onze collectricen. Het zwakke kind verwacht veel heil van de komende bloempjesdag. Namens het Bestuur R. K. Kin deruitzending Afd. Leiden, P. J. J. HOFSTEDE, pr. R.-K. S. V. „SANCTUS AUGUSTINUS". De katholieke aankomende studenten, die in Leiden gaan studeeren maken wij er op attent, dat het bestuur Maandag 18 Sep tember om 14 uur zitting houdt voor het inschrijven van de eerste-jaar als candi- daatlid der vereeniging. Zij moeten daar voor medebrengen: a. Een bewijs van storting van een be drag van /310.— op postrekening 42000 ten name der Rijks-Universiteit te Leiden. b. Twee pas-foto's, aan de achterzijde voorzien van duidelijke handteekeningen. Een en ander dient voor de universitaire inschrijving, waarvan de verdere regeling géheel door de vereeniging geschiedt. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. OPENBAAR SPEELTERREIN. Reed? in het begin van dezen zomer heeft het bestuur der Vrijwillige Vrouwe lijke Hulp stappen gedaan, om te bewer ken, dat van gemeentewege een openbaar speelterrein voor de jeugd beschikbaar werde gesteld. Met vreugde kunnen wy thans vermel den, dat V.V.H. van B. en W. de toezeg ging heeft ontvangen, dat een gedeelte van het Schuttersveld vanaf 1 Januari 1940 als openbaar speelterrein zal worden opengesteld. Wij twijfelen er niet aan, of dit bericht zal bij ouders en overheden alsook bij de jeugd zelf een gunstig ont haal vinden. Voor omrastering, waterlei ding .en banken zal eveneens worden ge- I zorgd. VOOR DE MISSIE. Het geld begint te rollen. Ik word dus niet geschokt in mijn vertrouwen op de lief dadigheid van Leiden's Katholieken. Zal gedurende de laatste twee weken de op roep succes blijven hebben, zooals het gis teren het geval was? Vorig bedrag was 6.45 Ter navolging S. R. 5.— C. B. 2.— N.N. l._ Fam. J. 2.50 Fam. v. d. S. 1.25 N.N. (ter eere v. d. H. Gerardus) 2. 'n Militair 0.50 De volgende weldoener!: „Ik ben maar klein, Daarom kan mijn gift niet grooter zijn". 0.50 Ter intentie, dat ons land gespaard blyve van oorlog 2.50 23.70 Het is wel voornamelijk in de omstreken van de sleutelstad, waar gisteren de lief dadigheid hoogtij vierde. De Leidenaars zullen toch niet achter blijven? Oprechten dank. Giften blijven welkom aan: Het bureau van de „L. Crt" of aan mijn adres: Gvoenhovenstraat 3, Leiden. FATHER GUSSENHOVEN, Missionaris van de Kameroen. Bioscoopen Lid o, KIND-VROUWTJE Deze naam zegt al dadelijk van welken aard de hoofdfilm is, welke deze week in het Lido-theater loopt. „Kind-vrouwtje" wordt vertolkt door Louise Rainer, die niet ten onrechte tot tweemaal toe bekroond werd als de beste actrice van het jaar. Want zij geeft aan deze sterk-dramatisch getinte film een zeer bijzonder cachet, dat alleen verkregen kan owrden door haar hoog ar tistieke persoonlijkheid. Zij wist van dat „Kind-vrouwtje" een zeldzaam zuivere ora tie te geven. Louise Rainer bevestigt hier opnieuw haar groote filmtalenten, maar zij wordt buiten verwachting goed opzij ge streefd door Barbara O'Neil, die als haar zuster Louise even sterk spel zij het van anderen vorm te aanschouwen geeft. Zij speelt hier een vrouwwenrol, die adel van karakter en zelfvergetenheid ter wille van het geluk van haar zuster uitbeeldt op een wijze, die de werkelijkheid wel zeer sterk moet benaderen. De film speelt zich af in het midden der vorige eeuw te New Orleans, de hogfdstad van Louisiana, een oude Fransche kolonis ten-streek. De jonge Gilberte Brigard, thuis ge naamd „Frou-Frou", dochter van een rij ken plantagebezitter, komt met haar oude re zuster terug op de plantage, nadat zij jaren lang in Frankrijk heeft gewoond om haar opvoeding te voltooien. De twee mannen, die een belangrijke rol zullen vervullen, zijn de jonge advocaat en poli ticus George Sartoris en André Vallaire, een onberaden speler. George Sartoris heeft spoedig verlangen opgewekt bij Gilberte's zuster Louise en als deze denkt, dat hij haar zal vragen, komt zij tot de ontdekking, dat hij verliefd is op. Gilberte enzij offert zich op. Als Gilberte eenmmaal moeder geworden is, erkent George, die eens verrukt was over haar charme en luchthartigheid, dat deze speelsche vrouw geen ware moeder is, doch een kind-vrouwtje, dat haar gezinsleven verwaarloost en de eerzucht van haar man aan banden legt uit puur egoisme. Ten ein de raad vraagt hij Louise in huis, opdat deze orde in den chaos van het huiselijk leven brenge. Zulk geschiedt, maar ten langen leste voelt Gilberte, dat haar zuster staat tus schen haar en haar man, tusschen haar en haar kind. En zij vlucht met den man, die haar eerst hoopte te kunnen nemen als zijn vrouw, André Vallaire. Voorloopig gaat zulks goed, doch als dè financiën spaak loopen, keeren beiden te rug, het komt tot een duel tusschen de man nen en Gilberte blijft alleen achter, slijt aar armelijke levensdagen in een achter buurt van New Orleans, waar men niets meer van de vroegere „Frou-Frou" aan haar ontdekt. Toevallig vindt haar zuster haar en zij weet tenslotte nog te bewerken, dat zij in haar oude huis, in de armen van haar man kan sterven. Voor de pauze gaat als hoofdfilm „De middernachtaxi", een 2knappe detective film in den strijd tegen valsche munters. Brian Donlevy, die voortreffelijke boe- venrollen speelt, is hier de politieman, die, als taxichauffeur vermomd, een bende val sche munters onschadelijk maakt. Frances Drake, Alan Dinehart, Gilbert Roand en Harold Huber typeeren hun rollen uitste kend en regisseur Eugène Forde zorgde voor een uitermate boeiend verloop met spanning tot aan het eind. Trianon EEN ONVERGETELIJK MAN. Gewoonlijk is van de twee hoofdfilms, welke in een bioscoopprogramma draaien, die welke na de pauze wordt gegeven, de belangrijkste. De directie van Trianon heeft dat nu eens omgedraaid. De twee groote films, welke dezte week op het pro gramma staan, „Een onvergetelijk man" en „De Bagattelle Club", hebben beide uitste kende kwaliteiten, doch de eerste wint het door zijn zuiver aangevoelde menschelij'k- heid en zijn bijzonder origineele en schit terend geslaagde uitbeelding. Het is de ver filming van de geschiedenis van een on baatzuchtig dokter, die zijn carrière en zijn persoonlijke eerzucht volkomen opof fert aan zijn praktijk, die hem nauwelijks genoeg opbrengt om het hoofd boven wa ter te houden en die hem slechts dank zij de uiterste inspanning in staat stelt om zijn zoon te laten studeeren. Heel merkwaardig maken wij met den dokter kennis, als hij begraven wordt. Dan zien wij de overgroote belangstelling van de zijde der bevolking en in ons rijst de nieuwsgierigheid om te weten, wie die overledene is geweest. En dan zijn wij tegenwoordig in het kan door van den notaris. Het onbaatzuchtige, rijke leven van dr. Abbott komt tot ons uit de nuchtere documenten: nota's, onbetaal de doktersrekeningen, schuldbekentenissen, die de notaris als zijn erfenis op tafel legt op het moment, dat de bevolking van het Amerikaansche stadje Westport den nobe- len geneesheer ontroerd ten grave draagt. Om deze nalatenschap zitten als aasgieren wylen dr. Abbott's drie schuldeischers, weliswaar financiëel onkreukbaar, maar even nuchter en niet zoo beteekenisvol als de papieren van dr. Abbott. Want aan de hand van deze papieren ver haalt de film ons het leven, de successen en de tegenslagen van den dokter, zyn mensch- lievend werk en daartegenover de ondank, de miskenning en de tegenwerking. Totdat ten slotte een kinderverlammingsepidemie, welke de oude dokter in zijn district wist te voorkomen, de oogen en harten der men- schen opent. Het oude hart van den dokter, dat hem in tegenslag niet in den steek had gelaten, kon evenwel niet tegen de vreugde van een dergelijke voldoening en zoo stierf hy. Deze film is een prachtfilm, een onverge telijke film van een „onvergetelijk man", eenvoudig, zonder veel franjes, maar juist' daarom sterk ontroerend, levensecht en sympatiek. Edward Ellis heeft hierin de glansrol van zijn leven gespeeld. Na de pauze komt een film van iets luch tiger genre en 't is misschien beter, dat de bezoekers, die in deze toch al gedrukte tij den verstrooiing en ontspanning zoeken en noodig hebben, naar huis gaan met de on middellijke. herinnering aan een vroolijk detectiveverhaal. De Bagatelle Club is oogenschijnlijk een onschuldige inrichting, maar de exploitant is een gewetenlooze schurk, die er niet voor terugdeinst om zelfs kroonjuwelen te stelen. Maar de hoofddetective van de verzekeringsmaat schappij, bij wie de juweelen verzekerd waren, is ook niet voor de poes en weet het zelfs zoover te brengen, dat hij door den exploitant als scherpschutter in dienst wordt genomen. De geschiedenis is niet nate vertellen, maar wij kunnen u verzekeren, dat het een aardige en onderhoudende historie is, waar bij verrassingen zult beleven en hartelijk zult lachen. In het voorprogramma is Poppey de zee man weer aanwezig, en het bijzondere aan hem is dezen keer, dat hij geen spinazie meer eet. Luxor, HAVENKWARTIER. „Havenkwartier" is een meesterwerk van de Fransche filmkunst. Het is een film geworden, zooals alleen de Franschen die kunnen maken diep-menschelijk en met fijne psychologische aanvoeling. Ook als cinematografische opname is deze film een moeilijk te overtreffen hoogtepunt. Het begint met een vrachtauto, die over een mistige weg in den nacht op weg is naar de havenstad. De chauffeur laat een gedrosten koloniaal (Jean Gabin) meerij den. Slaperig hangt de man in een hoek van de cabine. Plotseling actief wordt hij echter, wanneer een straathond in het licht van de lampen verschijnt en hij door een haastige ruk aan het stuur en de rem de hond redt, maar de vrachtauto bijna te pletter laat rijden. In Le Havre belandt de koloniaal in een eenzaam kroegje, ergens op een verloren stuk land langs de zee, laatste toevlucht, waar verloopen kerels rondhangen. Waar een wanhopige schilder vindt, dat hij een paspoort en een identiteit te veel heeft, zooals Jean er één te weinig heeft. Waar een meisje dat het huis van haar voogd (Michel Simon) is ontloopen, doelloos voor een raam staat te kijken in den druilenden dag, niet wetend waarheen... En er ontstaat een wonderlijk contact tusschen twee wanhopige menschen. Wat slechts is de introductie van een gecom pliceerd drama, dat zich niet beknopter zou laten navertellen, dan het in de film gegeven is, omdat hier een zeldzame veel heid van handeling is samengedrongen in zuiver afgewogen beelden, waarbij elke overbodigheid vermeden is. Het zijn vooral Jean Gabin en Michèle Morgan, die door hun meesterlijke creaties de figuren van Jean en Nell volkomen aanvaardbaar maken. De prachtige acteur Jean Gabin speelt hier (tot nader order!) de rol van zijn leven. Doch ook Michel Si mon, als de sinistere pleegvader van Nel ly, Pierre Brasseur, als de laffe opschep per en amateur-misdadiger-uit-verveling, f Robert Le Vigan, als de wanhopige schil der, en Raymond Aimos als de louche 1 zwerver, zijn voortreffelijk. Het zyn stuk LEIDEN. Vrijdag, St. Raphaël Ledenvergadering in het Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- dag 16 tot en met Vrijdag22Sept. a.s. waarfgenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en apoth. Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. voor stuk verantwoorde karakters. Men ga deze bizondere film zien! De film vóór de pauze „Altijd di® vrouw.. is een detective-film, die span ning paart aan geestigheid. Melvyn Douglas vervult er de hoofdrol in, tezamen met Joan Blondell en Mary Astor, onder regie van Alexander Hall, die de geschiedenis vaardig en zeer vakkundig heeft gerealiseerd. Het is een detective geschiedenis, een serieuze geschiedenis, met een parellelhandeling van de vrouw, die net even tegen de situaties aanhangt, die niettemin veelal aanleiding is voor den „serieuzen" speurder om verder op de tip door te gaan. Een bezienswaardig journaal van de Ne- derlandsche leger-uitrusting completeert dit rijke programma, waarmede Luxor het herfst-seizoen zeer gelukkig opent. Rex. DE AVONTUREN VAN MARCO POLO Er zijn zoo van die aardige, beminnelijke films, vlot en pretentieloos, maar die ge heel voldoen aan de voorwaarde, die velen zich nog stellen voor- een avond bioscoop amusement. Men geniet er rustig van, zon der veel inspanning; men lacht om de mal ligheden; men weet dat zij elkander zul len krijgen en zelfs dat vermindert de spanning niet. Zulk een film is „Een soldaat en een jong meisje', een alleraardigste en goed-ge- speelde comedie, waarin Barbara Stanwyck het meisje en Robert Young een gezellige, maar een beetje rare soldaat is, die er een zeer aparte manier op nahoudt, om 'n meis je zijn liefde te verklaren. Een film van grootsche allure is „De avonturen van Marco Polo", een dertiende- eeuwsche, Venetiaansche wereldreiziger, avonturier en handelsman, die lange jaren in China den machtigen keizer Kublai dien de, verliefd werd op diens, voor den Perzi- schen koning bestemde, dochter en tenslotte 's keizers wreeden en listigen raadsman Ah med, die een complot tegen zijn meester smeedde om zelf op de troon te geraken en de schoone prinses te trouwen, onschade lijk maakte. Deze avonturen van Marco Polo worden in de film breed uitgemeten. Marco Polo wordt hier geteekend als een jong, athletisch, zelfbewust en vermetel heerschap. Dit is een rol, die Gary Cooper uiteraard wel ligt. Zijn natuurlijke flegma en zijn wat linksche beminnelijkheid en tenslotte zijn aangeboren filminstinct, doen hem dezen rol spelen met prijzenswaardige beheersching, zoodat hij, zelfs in dit zwaar geromantiseerde en idealiseerende verhaal, waarin het er vaak dik opgelegd wordt, een volkomen acceptabele figuur is en blijft, ook in de meest onwaarschijnlijke situaties. En dan is er Basil Rathbone, een even be kwaam acteur, wien de schurkenrollen op zijn scherp geprofileerd gelaat gesneden zijn, die den intriganten en wreeden Ahmed weet te doen leven met een beklemmende suggestiviteit. En voorts zijn er nog enkele andere goede rollen. Wij denken aan die van Alan Hale, old-timer, wapenbroeder van Douglas Fairbanks senior, die den op- standigen leenheer Kaidu uitstekend speelt, aan die van Binnie Barnes als Kaidü's ver liefde vrouw, aan die van Ernest Truex, Marco's bediende, en last not least, aan die van de schoone Noorsche Sigrid Gurie, die een allerbeminnelijkste prinses Kuka- chin is. Het is een film gevuld met romantiek, een artikel, dat gelukkig nog altijd opgeld doet, en voorts met avonturen, die een mensch de haren ten berge doen rijzen. Casino DE TROTS DER MARINE. Het Casino-theater vertoont deze week een zeer gevarieerd programma waarvan „De trots der Marine" wel de hoofdschotel is Deze vlot gespeelde film toont ons de Amerikansche mariniers, die in een trein reis een wees ontmoeten, welke alleen op reis is naar zijn oom. De drie matrozen tre den direct op als zijn beschermers en als zij tot de ontdekking komen, dat de oom spoorloos is verdwenen, kunnen zij het niet over hun hart verkrijgen om den jon gen in het weeshuis te brengen. Zij smok kelen hem de kazerne binnen, waar hij al gauw de lieveling van de matrozen is. Dat een en ander van heel wat verwikkelingen oorzaak is, laat zich begrijpen en het slot van deze geschiedenis geeft een geheel on verwacht einde. De tweede hoofdfilm is van een geheel ander genre en geeft op goede wijze weer de spanning en het ge vaar op een auto-racebaan, waairaan Do rothy Wilson de noodige bekoorlijkheid geeft. Het bijfilmpje „O die zenuwen" zorgt voor een onbedaarlijke lach, terwijl het verzorgde journaal zorgt voor een goe den kijk op het nieuws in binnen- en bui tenland. Bijeen is er voor „Elck wat wils".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2