ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN TRIDUÜM. Ons vereenigingsjaar zal dit jaar ge opend worden met een godsdienstige oefe ning namelijk een triduum. Wil onze Vrouwenbond als katholieke Vrouwenbond goed werk kunnen verrich ten, dan moet al ons werk zyn grondslag vinden in ons heilig geloof. Waar wy, vooal in verband met de vele nooden van ons volk door de mobilisatie, ook klaar staan om nog meer dan voor heen met andere groepen van ons volk samen te werken, moet onze katholieke grondslag des te steviger gelegd zijn. Komt dus allen, ook al heeft u niet veel tijd of nog niet veel zin! Donderdagoch tend zullen wij dan gezamenlijk het H. Misoffer bijwonen en de H. Communie ontvangen en Gods zegen afsmeeken over het werk van onzen Vrouwenbond in het komende vereenigingsjaar. F. B. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Dinsdag 19, Woensdag 20 en Donderdag 21 September 1939 triduum, te houden in de kapel van het St. Elisabethgasthuis aan de Hooigracht, ter opening van het winterseizoen. Dinsdag te 20 u. 30 m. lof met toespraak door den geestelijk-adviseur Rector F. Bernefeld. Woensdag te 20 u. 30 m. Lof met toe spraak. Donderdag te 8 u. 30 m. H. Mis met al- gemeene H. Communie. „Onze Niéuwe Actie". Door de bijzondere tijdsomstandigheden is de aan vrage tot verstrekking van een warm middagmaal voor kraamvrouwtjes en an deren, die daarvoor in aanmerking komen, ook bijzonder groot. Evenredig daarmede zou ook de aanbieding door dames om aan deze nieuwe actie mee te kunnen hel pen moeten stijgen. Dit is echter niet het geval. We moeten dus een dringend be roep doen op u allen, op allen, die in staat zijn aan deze nieuwe actie mede te hel pen. Wij willen daartoe het doel nog even nader uiteen zetten. De „nieuwe actie" be oogt aan kraamvrouwtjes, zieke moeders en anderen, welke groote behoefte aan een goed, warm middagmaal en door de om standigheden, waarin zy verkeeren, niet in staat zijn hiervoor zelf të zorgen, dien warmen maaltijd te v.erstrekken. Dit ge beurt op zeer eenvoudige wijze. Aan het gezin, waarvan het moedertje hiervoor in aanmerking komt, wordt een etenskitje, dat vier pannetjes bevat, verstrekt. Een der huisgenooten bezorgt dit kitje dage lijks gedurende 10 a 12 dagen bij een der dames, welke aan onze nieuwe actie me dehelpen, en haalt het, nadat het daar ge vuld is, ook weer af. Dames, die dus aan dit doel mede wil len werken en wie wil niet helpen daar, waar de nood soms zeer hoog is en de hulp op zoo eenvoudige wijze en toch zoo af doende kan worden geboden! die da mes kunnen zich melden bij mevr. J. Man- ders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12, tel. 26292. Zij ontvangen dan bericht, dat haar hulp vriendelijk zal worden aanvaard; eenige dagen, vóórdat van die hulp ge bruik zal worden gemaakt, gaat nog een waarschuwing uit. Zij koken dan geduren de die 10 a 12 dagen in haar gewone huis houding telkens voor één mondje meer en vullen het gebrachte kitje. Dit wordt ge haald. Dit is alles! Dames, wat gij aan den minsten aer Mij nen doet, dat hebt gij aan Mij gedaan! Mag Hij op u rekenen? Laat dit dan per telefoon aan no. 26292 hooren! Excursie. Een aanvang is gemaakt met de inning der contributie. Bij de c tributiekaarten wordt ons winterprogram- ma uitgereikt. Hierop komt o.a. voor excursie op 26 September 1939 naar de Calvé-oliefabrieken te Delft. Zoo juist be reikt ons het bericht, dat de fabriek ons door de tijdsomstandigheden tot haar spijt niet ontvangen kan. Die excursie gaat dus niet door. Oegstgeest. Onze afdeeling is be gonnen met de werving van leden in Oegstgeest. Wanneer hier een voldoende aantal leden gewonnen kan worden, zullen ook eenige onzer avonden aldaar gegeven worden. Wij zijn den Zeereerwaarden heer Pastoor ten zeerste dankbaar voor de in dezen aan ons geboden hulp. Zij, die naar aanleiding van deze aanbeveling te onge duldig zijn om te wachten tot de werf- dames bij haar geweest zijn, kunnen zich opgeven bij mevr. P. M. A. de Wilde-Dijs- selbloem, Johan de Wittstraat 10, tel. no. 24978 of bij mevr. J. Manders-Vermeulen, Boerhaavelaan 12 te Leiden, tel. no. 26292. GEDACHTEN VAN NU. De heerlijke nazomer schijnt te willen wijken voor de herfstbuien. Hier en daar begint het groen der bladeren te verkleu ren, herfstdraden worden in onze tuinen gesponnen en we gaan ons in onze woning installeeren voor de herfst en winter. Elk jaargetijde brengt ons een eigen charme. Trachten we in voorjaar en zomer zoo veel mogelijk van de buitenlucht te profi teered herfst en winter doen ons alle ge zelligheid binnenshuis zoeken en geven. Terwijl ik dit schrijf heeft de dreigende oorlogsangst plaats gemaakt voor de wer kelijkheid en wordt in ons land meer nog in de oorlogvoerende landen name loos geleden. In dit artikeltje willen we daarover niet verder uitweiden, maar wel alle vrouwen en meisjes wijzen op de taak, die we al tijd, doch vooral nu te vervullen hebben. Maakt in uw huis thans nog meer dan anders een warme gezellige sfeer, waardoor voor de uwen de zorgen van eiken dag eenigszins verminderd worden. Klaagt niet over moeilijkheden, omdat uw man of zoon gemobiliseerd is, maar zet uw schouders onder den arbeid; wendt u tot de instanties, die u kunnen helpen en volgt de verkregen adviezen op. Geeft uw vrije tijd om anderen te hel pen. Er is thans zooveel gelegenheid om hulp in eenigerlei vorm te geven (de R.K. Vrouwenbond wijst u gaarne een weg). Tracht niet door dwaze inkoopen u op uwe mede-zusteren te bevoordeelen. De autoriteiten zeggen ons, dat er van alles voldoende aanwezig is, mocht er ook al iets minder van een bepaald artikel ko men, laat ons dan het gemis tezaam dra gen. Verminder niet uw financieele steun aan personen, instellingen e.d., integendeel dragen we eikaars lasten en moeilijkhe den door onze bijdragen en hulp te ver- hoogen. Spaart niet op uwe ontwikkeling en geoorloofde genoegens. Noodgedwongen zijn er velen, die thans met minder moe ten uitkomen en zich veel moeten ontzeg gen. Denkt eraan, dat bepaalde groepen van personen een moeilijke tijd doorma ken en groote geldelijke zorgen hebben. Geeft zooveel in uw vermogen is. Geeft gaarne en blijmoedig. Geeft u zelf in uw werk thuis en in uw sociaal werk daarbuiten. Geeft en u zal gegeven worden. KOOKPRAATJE. Velen onzer huisvrouwen, leven in een periode van zorg over wat komen gaat, en menige moeder van een groot gezin maakt zich nu al zorgen over datgene wat ze haar huisgenooten zal voorzetten. Want we weten het allen nog uit de vo rige oorlogsjaren, we krijgen wel verschil lende levensmiddelen, maar lang niet alle, en dan nog met mate toebedeeld. De kunst nu is, om van datgene, wat we kunnen bekomen, zoo goed mogelijk profijt te trekken. Dit laatste nu is iets, dat niet alleen dienstig is voor schrale tij den, ook in tijden van overvloed moeten we hierop letten. Wanneer we zoo eens de verschillende artikelen lezen en de lezingen en demon straties bijwonen, betrekking hebbende op de voeding, dan komen we tot de conclu sie, dat er de laatste jaren wel zeer veel veranderd is in de voedingsleer, en dat de voeding in vele gezinnen gebrekkig, zelfs onvoldoende is. Vroeger leerde men, dat onze voeding moest bestaan uit eiwit, vet en koolhydra ten, en wanneer we zorgden, dat we deze in de goede verhouding opnamen, we te vens zouten e.d. genoeg kregen. „Nee", zegt men nu, „zelfs deze voeding kan onvoldoende zijn". Wanneer een huis vrouw de spijzen te lang laat koken, dan is het mogelijk, dat zelfs de best samen gestelde maaltijd onvolwaardig is, daar door te lang koken de voor het leven on misbare vitaminen gedood worden. Op de laatst gehouden demonstraties voor goede en goedkoope voeding werden de huisvrouwen de volgende punten ge leerd: lo. koop de groenten zoo versch moge lijk; 2o. wasch ze vlak voor het gebruik, om dat de voedingssappen met de vitaminen door lang uitlekken eenigszins verwijderd worden; 3o. laat de groenten nooit in water staan; zeker geen gesneden bladgroente zooals andyvie, sla, boerenkool e.d.; 4o. kook de groente zoo vlug mogelijk gaar; 5o. kook ze in gesloten pan, daar som mige vitaminen gedood worden door ko ken onder toetreding der lucht; 6o. stoof ze niet; omschudden met boter of vermengen met een sausje is voldoende; 7o. eet zoo min mogelijk opgewarmde groente; 8o. kook uw stamppotten met het groen- tenat van de voorgekookte groente, of wat nog beter is, snijd ze heel fijn of maal ze in de rauwkostmolen en vermeng ze met de gaargekookte aardappelen; desge- wenscht kan men ze even meekoken. Wanneer onze huisvrouwen allen deze voorschriften opvolgen, zullen ze zeker zoo goed mogelijk de klachten over een ge brekkige voeding ondervangen. INTER PAROCHIE EL E ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING IE LEIDEN VERPLICHTE BIJEENKOMST. Allen hebt gy in deze week onze circu laire ontvangen ei^ naar wij vertrou wen aandachtig gelezen. Wij worden daarin aangespoord om in het nieuwe ver eenigingsjaar met groote inspanning te werken aan ons vereenigingsleven. Ieder een zal het toch wel met ons eens zijn, dat lidmaatschap vereenigingsplichten mede brengt. Het deelnemen aan ontspanning, aan de wedstrijden, welke ook dit jaar weer zullen plaats hebben, is voorzeker niet onbelangrijk, maarvergeten wij het niet, het is niet het allervoornaamste, dat onze vereeniging biedt. Het allervoor naamste is de verplichte bijeenkomst, daarom, wanneer wij ons dit jaar als jaar als ideaal hebben gesteld, het ver eenigingsleven op hooger peil te brengen, zullen wij in de komende maanden vooral letten op het trouw bezoeken van onze verplichte vergaderingen. Wy zullen niet aarzelen over te gaan tot schorsing en zelfs tot royeering, wanneer men zich aan dezen plicht wil onttrekken. Heel duidelijk heb ben wij in onze circulaire doen uitkomen, dat het gaat om verzuim zonder reden. Deze week beginnen wy met onzen nieuwen maatregel. Maandagavond houden wij de verplichte bijeenkomst voor de ouderen, kwart voor negen zijn allen present. Dinsdagavond komen de jongeren bij een. Ons vergaderlokaal is voortaan het bovenzaaltje, zoodat de ontspanning bene den voor hen, die dien avond geen ver plichte bijeenkomst heeft, gewoon door gaat. Zooals ook reeds in de circulaire ver meld staat moeten ouderen, wanneer zij op Maandagavond verhinderd zijn, Dins dagavond komen en jongeren, wanneer zij op Dinsdagavond verhinderd zijn, op Maandagavond. Wij hopen, dat alle leden van dit alles goede nota nemen, en Maandag en Dins dag de opkomst groot zal zyn. ANDERE BIJEENKOMSTEN. Het doel van onze vereeniging is aan den jongeman godsdienstige, sociale en cultureele ontwikkeling te geven. Gy be grijpt, dat bereiken wij niet in voldoen de maat, wanneer wij ons beperken tot verplichte bijeenkomst en ontspanning, daarom, is het u volkomen ernst met uw lidmaatschap, dan rekenen wy er op, dat gy vooral de recollectie-oefeningen en de kern-bijeenkomsten bijwoont. Wij zullen hopen, dat de recollectie-oefeningen beter worden bezocht dan verleden jaar en de kern-bijeenkomsten minstens even goed. Wanneer deze bijeenkomsten plaats heb ben, zal u bijtijds worden medegedeeld. ONDERAFDEELINGEN. De bestaande onderafdeelingen werken over het algemeen zeer goed, zij werken ieder op eigen terrein aan de vorming den jongeman. De bedoeling van onze Gezellenvereeniging is niet op de eerste plaats ontspanning, al onderschatten wij de beteekenis van een goede ontspanning niet maar vooral ontwikkeling en vor ming van onze leden; daarom spreken wij den wensch uit, dat alle leden dit mogen begrijpen en ieder naar zijn aard en aan leg een keus doet uit de talrijke onderaf deelingen, welke onze vereeniging telt. Onze onderafdeelingen zijn: Retraite- en recollectieclub „St. Cle mens", de „Kern-formatie", de „Kolpingslijfwacht", de Tooneelclub „Adolf Kolping", de Zangclub „Sebastiaan Schaffer", het Muziekgezelschap „Franz Schweit zer", de Tafeltennisclub „van Nispen", de Biljartclub „A.B.C.", de Dam- en Schaakclub, de Kegelclub. De nuttige instellingen, zooals St. Pe trus liefdewerk, de Bibliotheek en het Zie kenfonds „Cornelius Musius" bevelen wij ten zeerste aan. Een volgende maal zullen wij het een en ander over deze onderafde'elingen me- dedeelen. TOONEELCLUB „ADOLF KOLPING". Woensdagavond bestuursvergadering van de tooneelclub. Wij kunnen u reeds mede- deelen, dat wij in de keuze van een regis seur zijn geslaagd, een zeer voornaam punt willen wij in de toekomst iets berei ken. De nieuwe regisseur zal ook de lei ding op zich nemen van de jongeren. Wij hebben krachten noodig voor het groote tooneel. Wie van de Gezellen geeft zich op? WIE VAN DE GEZELLEN ZUN ONDER DIENST? Zeer gaarne zouden wij zoo spoedig mo gelijk naam en tegenwoordig adres willen vernemen van de Gezellen, die onder dienst zyn. KAMP „VREDESTEYN" TE EGMOND-BINNEN. Het kamp „Vredesteyn" te Egmond-Bin- nen is maar matig bezet. Er zyn nog 'n 40-tal open plaatsen. Jongens, die eenmaal geweest zyn, zijn in den regel vol lof, maar hoe krijgen wij hen naar het kamp, die met dit werk nog nimmer hebben kennis gemaakt? Deelna me aan een kamp is voor onze jeugdige werkloozen een weldaad. De voorwaarden voor deelname zyn: 1. In aanmerking komt elk R.K. jeugdige werklooze mits niet jonger dan 16 en niet ouder dan 24 jaar. Men behoeft dus niet per sé lid te zyn van een Stands- of Vakorganisatie, niet- Gezellen kunnen dus ook deelnemen, Iedere deelnemer moet het bewijs too- nen, dat hij staat ingeschreven bij de Ar beidsbeurs. 2. Elk werkkamp duurt 8 weken, begint op Maandag en eindigt op Zaterdag. 3. Deelname is geheel kosteloos. 4. Verwacht wordt, dat ieder deelnemer cp de fiets komt en van Zaterdagmiddag tot Maandagochtend naar huis gaat. Deel nemers uit Noord-Holland of de plaatsen Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout mo gen niet overblijven en gaan dus var Za terdagmiddag tot Maandagochtend naar huis. 5. De deelnemers ontvangen de volgende vergoedingen: a. bij ijverig en geregeld werk een zak geld van f 1.75 voor ieder volle kamp week; b. fietsgeld van ten minste 20 en ten hoogste 50 cent per week, naar gelang het aantal K.M.: WoonplaatsKamp; Aan hen die de afstand: Woonplaats- Kamp niet per fiets kunnen afleggen en die niet wonen binnen de kring onder 4 aangegeven, wordt een reisbon verstrekt, waarop, aan het station, zonder betaling, een vervoerbewijs wordt afgegeven. 6. Wordt een candidaat voor een werk kamp opgeroepen, dan geschiedt dit door toezending van een deelnemerskaart; op deze kaart staan verdere bijzonderheden. De Kampcommissie. De noodige inlichtingen worden ver strekt aan de St. Josephsgezellen, Rapen burg 52, iedere Zaterdagavond houdt P. Reizevoort, commissaris, zitting vanaf 8 uur. N.I _..B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijksch Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 17 September. Zestiende Zondag na Pinksteren. Mis: Miserere. 2e gebed v. d. H. Franciscus; 3e voor de vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Met de woorden van den H. Paulus bidt onze Moeder, de H. Kerk, dat in onze harten Christus moge wonen door het ge loof, dat wij gevestigd en geworteld mogen zyn in de liefde van Christus, dat wij die liefde mogen kennen, want de ken nis van de liefde is de hoogste wetenschap. Bidden wy met onze Moeder mee om die groote goddelijke gave (Gebed), maar bidden wy met nederigheid (Evangelie). Alleen voor wie Hem nederig aanroepen is God overvloedig in barmhartigheid en goedheid. (Introïtus). Vragen wij aan God Die machtig is en wonderen heeft ge werkt (Graduale en Alleluja-vers) om Zyn onmisbare hulp in geheel ons leven (Com- munio) en om zuivering door de kracht van het H. Misoffer, zelfs van de gering ste smet van hoogmoed. (Stilgebed en Postcommunie). MAANDAG 18 September. Mis v. d. H. Joseph a Cupertino, Belijder: Dilectio. 2e gebed voor de vrede. Kleur: Wit. Zóó geheel en al leefde de H. Joseph van Cupertine volgens zijn kloosterregel, dat de H. Kerk hem de woorden in de EEN UITWAS DER SAMENLEVING. Een ernstig vraagtsuk van de laatste ja ren is dat van den arbeid. Er is veel ge schreven en gesproken over arbeidssprei- ding, voorvorming, verlenging van den schoolplichtigen leeftijd en weering van vrouwenarbeid. Vooral over dit laatste zijn de meeningen nogal verdeeld, doordat wel eens wat te veel doorgedraafd werd over de z.g. vrouwelyke beroepen en doordat anderen er wat al te sterk op afgeven. Onlangs nu kwamen wij in het bezit van een Belgische verhandeling over deze kwestie. Het lykt ons interessant, juist omdat er veel overeenkomst is met ons land, een en ander in onze rubriek in een paar algemeene gedachten weer te geven. Voorop staat dan ook deze meening, dat de tijd voorbij is, waarin alleen maar jongens en jongemannen aan den slag konden komen. Een juiste afbakening van vrouwelijke beroepen is zoo goed als on mogelijk, maar de ouders noodzaken al hun dochters uit het bedrijfsleven terug te houden is eveneens niet wel mogelijk. Want wat zijn vrouwelijke beroepen? Te lefonie, radio, onderwijs, verkeerswezen? Of ligt het alleen in de winkelneering? Er zal wel bijkans geen mensch zijn, die hierop afdoende kan antwoorden. Een enkele zeer aannemelijke reden wordt gegeven. Als n.l. de arbeidsmarkt zóó is, dat talryke mannelyke personen geen arbeid kunnen vinden, dan zal een vrouwelijk persoon moeten terugtreden. Maar van de andere kant hangt daarmee nauw 'samen de loonshoogte, door den werkgever bepaald. De arbeid vrouwen (en kinderen) is meestentijds goedkooper en linea recta is dat (vooraf gekende) de oorzaak van het passee ren van de mannelijke kracht, of het zich niet eens melden voor een betrekking door een mannelijk persoon. Als de ernstige uitwas wordt echter gebrandmerkt de arbeid van de ge huwde vrouw. Deze is alleen goed te keu ren als de man niet arbeiden kan of geen werk heeft of geen ondersteuning in de financiën bekomt tijdens zijn werkloos heid. In alle andere gevallen is die arbeid af te keuren. Het zijn echter grove fouten als gehuwde vrouwen blijven werken, zelfs als er kinderen komen. Men noemt dat dan wel bijverdienste, omdat de man niet genoeg verdient. Maar waar blijft dan het huiselijk leven? Hoe en door wie moeten dan de kinderen opgevoed worden? Wy durven niet beweren, zegt het Bel gisch verslag, dat een z.g. bijverdienste altoos dient om luxe-uitgaven te doen of een weelderig leven te leiden. Maar wan neer men dan weet dat deze schijnbaar onschuldige bijverdienste onrechtstreeks, doch in feite broodroof beteekent van tal rijke en groote gezinnen, dan kan men zulks niet aanvaarden. Hier ligt de kern van het maatschappe lijk euvel, van dezen uitwas. Deze kern is oorzaak van twee schromelijk leelijke toestanden. Eenerzijds een deel menschen, laat ons niet zeggen dubbele, maar wel ruime inkomsten hebbend; anderzijds groote gezinnen, die geen raad weten om hun jongens een behoorlijke baan te verschaffen; waarbij helaas aanpast het euvel van geen of een ongelukkig huwe lijk. Bij de eerste categorie zijn er dikwijls velen, die .geen gezin willen en hun hu welijksleven uithollen tot 'n „kameraad schap''. Noodlottige uitwassenkan men al deze zaken noemen, men kan zich dan om draaien en verder gaan. Maar daarmee is de orde niet gebaat; deze eischt de vrouw in het gezin, als vrouw en als moeder. Ook in ons land mag aan deze zaak wat meer aandacht besteed worden. Vrouwe lijke bekwaamheid in bepaalde bedrijfs takken zal wel niet ontbeerd kunnen wor den. Maar gehuwde vrouwen, de noodige uitzonderingen daargelaten, hooren thuis in het gezin, in de kiemcel van een gezon de maatschappij. S. M. mond legt: „Ik ben gestorven (voor de wereld) myn leven is met Christus ver borgen in God." DINSDAG 19 September. Mis v. d. H.H. Januarius en Gezellen, Martelaren: Salus autem. 2e gebed voor de vrede. Kleur: Rood. Bij de vele martelingen, welke de heiligen van dezen dag hebben verduurd, gebeurden de heerlijkste wonderen. O.a. trad de heilige Januarius geheel onge deerd uit een gloeiende oven. De land voogd van Campanië, Timotheüs, die de heiligen liet martelen, werd plotseling be roofd van het gebruik van zyn oogen, maar op het gebed van den heilige Janu arius kreeg hy dat gebruik weer terug. Het gevolg was de bekeering van byna 5000 menschen, waarover de landvoogd in razernij ontstak. Het lichaam van den heilige Januarius rust te Napels, waar ieder jaar het bekende bloedwonder plaats heeft. WOENSDAG 20 September. Quater temperdag. Geboden vasten en onthou dingsdag. Mis v. d. H.H. Eustachius en Ge zellen, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. quatertemper woensdag (Zie in het misboek achter de 17e Zondag na Pinksteren); 3e gebed v. d. vigilie v. d. H. Apostel Mattheüs; 4e voor de vrede. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. quatertemper woensdag: Exsultate. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Eustachius en Gezellen; 3e v. d. vigilie; 4e voor de vrede. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Paars. Of: De Mis v. d. Vigilie: Egc autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Eustachius en Gezellen; 3e v. d. quatertemper woens dag. Laatste Evangelie v. d. quatertemper woensdag. Kleur: Paars. Eustachius bekleedde een hooge rang in het leger van keizer Trajanus. Op jacht bekeerd, tengevolge van de verschijning van een kruis tusschen het gewei van een hert, dat door hem achtervolgd werd, liet hij zich met zyn vrouw en kinderen doopen. Zij werden gedood, toen na een overwin ning Eustachius weigerde aan de afgoden te offeren. DONDERDAG 21 September. Feestdag v. d. II. Mattheüs, Apostel en Evangelist. Mis: Os Justi. 2e gebed voor de vrede. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De tollenaar Levi werd door Christus tot het Apostolaat geroepen en sindsdien Mattheüs genoemd. Voor de christen ge worden Joden schreef hy zijn Evangelie in het Hebreeuws, na de verrijzenis van Christus. Hy predikte het heilig Evangelie in Arabië en Ethiopië. VRIJDAG 22 September. Quatertemper dag. Geboden vasten en onthoudingsdag. Mis v. d. H. Thomas van Villano, Bisschop en Belyder:Statuit. 2e gebed v. d. quater- tempervrijdag; 3e v. d. H.H. Mauritius en Gezellen, Martelaren; 4e voor de vrede. Laatste Evangelie v. d. quatertemper- vrijdag. Kleur: Wit. Thomas, die om zijn buitengewone edel moedigheid jegens de armen den bijnaam heeft verworven van „aalmoezenier", werd geboren uit een Spaansche familie, die wel voornaam was, maar op financieel gebied betere dagen had gekend. Toch waren zijn ouders milddadig naar vermogen en geheel zijn leven, van zijn kinderjaren af, volgde Thomas het mooie voorbeeld van zyn ouders. Op 27 jarigen leeftijd werd We heilige Augustijn en verwierf als predikant zich naam. Later is hij bisschop geworden van Valencia. Ofschoon verheven, bleef hij toch dezelfde eenvoudige Thomas als voorheen. Bijna geheel zijn inkomen besteedde hij aan werken van liefdadigheid, welke hij zelf met bijzondere zorg organiseerde. De heilige stierf in 1556, 68 jaren oud. ZATERDAG 23 September. Quater temperdag. Geboden vasten en onthou dingsdag. Mis v. d. H. Linus, Paus en Mar telaar: Statuit. 2e gebed v. d. quatertem perzaterdag. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. quatertemperzaterdag: Venite. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Linus; 3e v. d. H. Thecla; 4e voor de vrede. Kleur: Paars. IN DE KERKEN VAN E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. Feestdag van het indrukken van de heilige wondeteekenen des Hecren in het lichaam van den II. Franciscus van Assisië. Mis: Os Justi. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. zestiende Zondag na Pinksteren. Prefatie v. d. H. Franciscus. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. vinding van het lichaam v. d. H. Clara, Maagd: Conversus. 2e gebed v. d. H. Linus; 3e v. d. quater temperzaterdag; 4e v. d. H. Thecla; 5e voor de vrede. Laatste Evangelie v. d. quater temperzaterdag. Kleur: Wit. ALB. M. KOK, pr. Als u tóch iets moet verlieze' jJb? En u hebt 't voor 't kiezen Offert liever dan een uur 0an uw verd'ren levensduus.'

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11