KERKNIEUWS LUCHTVAART Laatste berichten BIOSCOPEN TE LEIDEN MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 STUDEERGELEGENHEID VOOR GEMOB1LISEERDEN IN DE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. De aandacht van gemobiliseerde studee renden wordt er op gevestigd, dat te be ginnen met Maandag 18 September de Uni versiteitsbibliotheek alle dagen, behalve Zaterdags en Zondags, ook des avonds van 710 uur geopend zal zijn. De studiezaal bevat 55 zitplaatsen en een uitgebreide i handbibliotheek. De catalogussen zijn ter raadpleging beschikbaar. Boeken kunnen echter eerst voor den volgenden dag wor den aangevraagd. Gemobiliseerde studeerenden, die hunne eigene studieboeken medenemen, kunnen deze ter bewaring in de Universiteitsbiblio theek afgeven. HET BEZOEK VAN DR. P. J. IDENBURG AAN ZUID-AFRIKA. Aangaande het bezoek van dr. P. J. Idenburg aan Zuid-Airika lezen wij in „Die Vaderland" o.m. het volgende over een feestelijke samenkomst te Johannesburg: „Dr. Idenburg, administratiewe hoof van die Ryksuniversiteit van Leiden, wat tans 'n besoek aan die Unie bring ingevolge die- sefle skema waarvolgens prof. Van der Heever na Nederland gegaan het, het ver klaar dat toe hy in 1937 hier was, hy nie genoeg tyd gehad het om kontak te maak met alle dele van die land nie. Tans het hy meer tyd en is veral bly dat hy ook ken nis kon maak met Johannesburg en die Universiteit Rand. In Nederland is die be soek van prof. dr. C. M. van den Heever baie hoog op prys gesteld. Hy is die ver- parsoonliking van die Afrikaanse letter kunde en iemand wat die Afrikaanse gees reg kan vertolk. Die invloed wat hy daar laat geld het het die Nederlandse oog oop- gemaakt vir samenwerking met Afrikaans. In Nederland is daar nog sommige per- sone wat vra of daar genoeg stof in Suid- Afrika is vir samenwerking en wat dink dat die samenwerking net bydraes van die een kant sal lewer. Sedert die nu we koers in die samewerking tussen die twee lande gekom het en die uitruil van geleerdes begin het, is dit egter afdoende bewys dat Nederland net soveel soos die Unie uit die samewerking sal baat. Dr. Idenburg het voorts verwys na wat reeds bewerkstellig is sedert die nuwe koers ingeslaan is. Jong Suid-Afrikaanse wetenskaplikes van die Universiteit Rand spesialiseer tans in Nederland en hulle het veel daartoe bygedra om die Nederlandse student bewus te maak van Afrikaans. In Nederland is 'n vaktydskrif vir die Ro meins-Hollandse reg in die lewe geroep en die samenwerking vanuit die Unie is so mooi dat ttie voortbestaan daarvan seker is. Beide die Nederlandse en Suid-Afrikaanse regeering het geld beskikbaar gestel vir wedersydse besoeke en alle aanduidings wys daarop dat die grond vir samewerking in die toekoms nog vrugbaarder sal wees. Mnr J. M. Donker, Nederlandse consul in die stad, het verklaar dat in die vier jaar wat hy in Johannesburg was, hy gemerk het dat daar 'n hele nuwe gees in die ver- houdings tussen Afrikaanssprekendes en Nederlanders gekom het. Hy het dr. Iden burg bedank vir die groot werk dat hij reeds gedoen het om die bande tussen die twee lande te versterk". Gistermiddag is op het terrein van het St. Elisabeth Ziekenhuis brand ontstaan in een ketel gesmolten mastiek doordat de vlam uit een afvoerpijp schoot. De politie-brand- weer bluschte het vuur met het schuim- bliuschapparaat. Gisteravond te 8 uur is de 30-jarige wiel rijder A. den H. op den Stationsweg aange reden door een taxi, waardoor hij twee bloedende wonden aan het achterhoofd op liep. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. KARDINAAL DOLCI OVERLEDEN. Kardinaal Angelo Maria Dolci is plotse ling overleden op 72-jarigen leeftijd. De overledene is Apostolisch Nuntius ge weest te Istanboel en Boekarest. Pater J. Berten O.F.M. t In den ouderdom van 69 jaar, in het vijf tigste jaar van zijn religieus leven en in het drie en veertigste jaar van zijn H. Priester schap is in de missie van Brazilië overleden de zeereerw. pater fr. Julius Berten O.F.M. BENOEMINGEN PATERS JEZUÏETEN. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft met ingang van 18 September benoemd tot kapelaan te Am sterdam H. Ign. den W.E. Pater A. Tim- mers S.J. tot assistent te 's Gravenhage H. Theresia v. Av. den W.E. Pater F. A. Huy- gen S.J., tot asistenten te 's Gravenhage G. L. Vr. Onb. Ontv. de W.E. Paters P. F. Lodders S.J. en C. F. van Meerendonk S.J., tot assistent te Rotterdam O. L. Vr. Onb. Ontv. den W.E. Pater Ch. Th. B. Hanckx S.J. KRUISVAARDERS VAN ST. JAN. Nieuwe algemeen overste. In verband met het aftreden van den eerw. Broeder C. J. M. v. d. Coput als al gemeen overste heeft onder voorzitterschap van den Z.Eerw. heer W. A. Bokeloh, gees telijk directeur der Kruisvaarders van St. (N.W.I.) Deze heeft zich inmiddels inge scheept en is op weg naar Nederland. Troepentransport van Engeland naar Frankrijk HOE EEN MOEILIJK PROBLEEM WERD OPGELOST Tijdens de vorige wereldoorlog werd in Engeland danig het gemis gevoeld aan een rechtstreeksche verbinding tusschen het Eilanden-rijk en het vaste land. Wat zou 'n tunnel onschatbare diensten hebben kunnen bewijzen voor sneller vervoer van oorlogs materiaal en troepen! Engeland was er altijd huiverig voor geweest: men wilde het veilig gevoel van op een eiland te wonen, die „splendid isola tion" niet prijsgeven. Als hoofd bezwaar bleef gelden de mogelijkheid van een vijandelijke invasie langs een eventueel te bouwen tunnel onder het Kanaal. Wel werd zoowel van Fransche als van Engelsche zijde beweerd, dat dit gevaar geheel denkbeeldig was, daar men immers den tunnel onbruikbaar zou kunnen maken als het er op aan kwam, door de toegangswegen te ver nielen of heel den tunnel „onder water" te zetten, maar vrees en angst waren nu eenmaal niet te overtuigen. Toen Duitschland in 1918 echter definitief verslagen werd was het hoofdbezwaar tegen het bouwen van een tunnel onder het kanaal ver vallen en in Maart 1919 leek het dat de bouw van een onderzeesche tunnel verzekerd was. Doch ter elfder ure werd weer van het plan afgezien en nu staat Engeland weer voor hetzelfde probleem als in 1914: hoe worden op snelle wijze de Engelsche troepen en oorlogsmateriaal naar Frankrijk ge transporteerd. In de eerste jaren van den wereldoorlog 19141918 geschiedde het troepentransport op de ouderwetsche wijze: dit had tot ge volg dat Engeland overal te laat kwam. Eerst in Januari 1917 werd door de Engelsche regeering besloten om groote ferrybooten in gebruik te nemen. Er wer den havenhoofden gebouwd, pieren en steigers aangelegd: drie ferrybooten van reusachtige afmetingen werden onmiddel lijk op stapel gezet, een vierde ferryboot werd uit Canada aangesleept en in No vember 1917 brachten deze zeeponten heele treinen, locomotieven en zware ka nonnen van Engeland naar Frankrijk over, waar het transport onmiddellijk naar de bestemde plaats op het oorlogsveld kon worden voortgezet. Gedurende de wereldoorlog is er geen ruchtbaarheid aan dit massaal troepen transport gegeven. De Duitschers waren niet in staat om deze zwaar geëscorteerde transporten te verhinderen. Nu dit vraagstuk door deze nieuwe oorlog weer hoogst actueel geworden is, laten we hier een korte beschrijving volgen van een dergelijke transportdienst met ferry booten, als een staaltje van de Engelsche wilskracht en werkkracht, die onder den drang van oorlogsnoodzaak tot ontplooiing werd gebracht. De dienst werd onderhouden met vier veerbooten: twee ervan hadden in Engeland hetzelfde uitgangspunt: de haven van Richborough en gingen respectievelijk naar Duinkerken en Calais: dit dubbele traject bediende het noordelijk deel van het oorlogsterrein. Voor de bediening van het zuidelijk gedeelte waren de twee an dere booten bestemd die tusschen Sout hampton en Dieppe en Cherbourg heen en weer voeren. Deze laatste dienst kon eerst in gebruik worden genomen toen de veer boot uit Canada was gearriveerd. Van de haven Richborough zullen de meeste lezers nooit hebben gehoord: zij heeft haar ont staan te danken aan den oorlg en is gelegen aan de Pegwei-Baai tusschen Dover en Ramsgate. Enorme moeilijkheden. Op zes aanlegplaatsen moesten nieuwe havenhoofden voor de booten worden ge bouwd: er moest in worden voorzien dat men ten allen tijde veilig en gemakkelijk de rails van de booten kon aansluiten aan de rails van het spoor op het vasteland. De treinen reden namelijk op de ferry- booten, treinen bestaande uit meerdere locomotieven en soms 50 wagens en zware kanonnen. Er moest daarbij rekening worden gehouden met eb en vloed, waar voor men een z.g. beweeglijke brug had geconstrueerd. Bij gemiddelde stand van het getij ligt de brug vrijwel horizontaal, maar zij helt naar boven of naar beneden naar gelang de boot hooger of dieper ligt. De booten zijn 120 M. lang, 20 M. breed, hebben bij volle belasting een diepgang van 3 M. en loopen 12 knoopen. Op het dek zijn vier lijnen, waarvan er twee geheel ingenomen kunnen door een trein van geladen goederenwagons met rangeerlocomotief: op de derde lijn staat een locomotief met tender van 122 ton, ter wijl op de vierde lijn zware kanonnen ge plaatst zijn gemonteerd op spoorweg- onderstellen. Zoo konden zelfs de grootste kanonnen recht van de fabriek naar het slagveld worden vervoerd. De tijd voor laden en lossen van een compleet treinstel bestaande uit 54 wagons nam slechts 20 tot 30 minuten in beslag. Tijdens de wereldoorlog 19141918 heeft deze wijze van transport van troepen en oorlogsmateriaal groote successen opge leverd: de vraag is echter of deze trans porten thans op even veilige wijze de over kant van het Kanaal zullen bereiken. De eerste Engelsche troepentransporten zijn reeds gearriveerd. Of zal Duitschland nu in staat zijn hier een stokje voor te steken? DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIE. „Torenvalk" niet uit Batavia vertrokken. De directie der K. L. M. heeft besloten het vertrek van de „Torenvalk", welke gisteren uit Batavia naar Nederland zou gaan, voorloopig uit te stellen. Tot dezen maatregel is men na overleg met de Nedeirlandsche posterijen overge gaan, omdat een concessie voor het over vliegen van Fraruch gebied nog niet is ver kregen. De thuiskeerende vliegtuigen uit Indië blfjven dus alle in Napels wachten, er deze vliegtuigen zetten hun reis naar Ne derland pas voort wanneer van Fransche zijde bovenbedoelde toestemming is ont vangen. Zou de „Torenvalk" wèl vertrek ken, dan zou de opstopping te Napels slechts vergroot worden, terwijl er dan in Indië nog slechts twee vliegtuigen aanwe zig zouden zijn om bij de volledige herope ning van den dienst de daar aanwezige post per snelste gelegenheid naar Neder land te vervoeren. Het zou dan geruimen tyd vergen voor er in Indië weer een vlieg tuig uit Nederland zou zijn aangekomen, dat de terugreis kon aanvaarden. De K. L. M. zet haar bemoeiingen, om zoo spoedig mogelijk de lijn op Indië weer in geregelde exploitatie te nemen, onver moeid voort. Er is no^ steeds kans op spoe dig resultaat. VAN M'N BOEKENTAFEL VOOR DE MISSIE Ik vraag mij af, of die donkere tijden ook de weldadigheid van Leiden's Katholieken hebben beinvloed.ten slechte. Hoewel er geen enkele gift is ontvangen, wil ik dat toch niet veronderstellen. Over 15 dagen zal ik naar mijn Missie in Kameroen ver trekken. Zullen Leiden's Katholieken mij laten gaan met een leege beurs? Vorig bedrag f 2.85 Nieuwe giften 0.00 Totaal 2.85 G. GUSSENHOVEN, Miss. v. d. Kameroen. Wees bereid. Leesboek voor de hoogste klassen der L. S. door ko lonel Koremans en v. d. Sluys h.e.s. (Prijs 0.75). Het is treurig genoeg, dat de Lagere School zich ten slotte zal moeten inlaten met het probleem der Luchtbescherming. Luchtbescherming beteekent in dezen tijd „noodgedwongen zelf-bescherming", zoo als prof. dr. Westes in het voorwoord van dit werkje zegt. In dit beknopte boekje van 65 bladzij den, keurig geillustreerd, vinden we alles, wat er noodig is te weten in verband met een aanval uit de lucht. Onnoodig te zeg gen, dat dit werkje inderdaad in een be hoefte voorziet. In iedere school, van wel ke richting ook, moet dit gelezen en her lezen worden. En niet alleen in school, ook in ieder huisgezin moest ter raadpleging een exemplaar aanwezig zijn. Woordenboek v. d. Vaderl. Ge schiedenis, door K. ter Laan. Het is van K. ter Laan de schrijver van 'n encyclopaedisch woordenboek een goede gedachte geweest een woorden boek samen te stellen, dat alleen en uit sluitend zich bewegen zou op het gebied der Vaderlandsche Geschiedenis. Vragen over de Nederlandsche Geschiedenis, waar onder wij dan verstaan: onze geschiedenis en die der Zuiderlijke Nederlanden; die van Indië in het bijzonder en zelfs vragen over de ontwikkeling van Zuid-Afrika, zullen we in dit woordenboek in 't kort beantwoord zien. Wachters, oud-leeraar aan 't seminarie te Culemborg, gaf toelichtingen en aanvul lingen ten aanzien van art. die betrekking hebben op de R. K. geschiedenis. De prijs is 3.90 in prachtband; zeker geen bezwaar voor dit standaardwerk. Al deze uitgaven zijn van G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. den Haag. J. G. T. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Champagne (Albert Préjean, Mary Glo ry). Spionnage te Con- stantinopel (Fritz Kortner, Wynne Gibson. Speelfilm Spannende gebeurtenis in den wereldoorlog lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Trianon: Honolulu (Eleanor Powell). Paniek in Hollywood. (Lee Tracy). Vroolijk Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Carefree (Ginger Rogers, Fred Astaire) De zoon van den Sheik (Rudolph Va lentino). Muziek, zang, dans Romantisch- avontuurlyk lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Afgekeurd Casino: Afgekeurd Binnenland DE RAMP VAN DE „VAN EWIJCK". Lid der vermiste bemanning gevonden. Vannacht is door de sleepboot „Sten- ter" van de firma Wijsmuller te Den Helder aangebracht het stoffelijk over schot van een der vermiste leden van de bemanning van de „Van Ewijck", n.1. van den hofmeester-zeemilicien S. C. van Steenkiste. Het stoffelijk over schot werd naar het marine-hospitaal te Den Helder vervoerd en zal te Vlis- singen ter aarde worden besteld. DE HAVEN VAN DELFZIJL NORMAAL BEREIKBAAR. De inspecteur vor de scheepvaart maakt bekend, dat de geruchten, als zou het aan doen van de haven van Delfzijl in den te- genwoordigen tijd met bijzondere moeilijk heden gepaard gaan, van allen grond is ontbloot. Evenals voor andere Nederland sche zeegaten is voor deze haven een on- derzoekingsdienst ingesteld, waaruit echter gen oponthoud van eenige beteekenis is te duchten. OVERTREDERS VAN HET HAMSTER VERBOD BEKEURD. De Haarlemsche politie treedt den laat- sten tijd zeer streng op tegen winkeliers, die de wet tegen prijsopdrijving en het hamsterverbod overtreden. Hoewel reeds verscheidene processen-verbaal zijn opge maakt, blijkt dit voor anderen nog geen re den te zyn om met hun ongeoorloofde praktijken op te houden. Zoo heeft de po litie thans een winkelier bekeurd, die naar 18 adressen in verschillende deelen des lands te groote hoeveelheden koffie en thee had verzonden, waarvoor bovendien geen afleveringsbewijs was verstrekt. De boeken van den winkelier zijn in beslag genomen en tegen de 18 afnemers zal even eens proces-verbaal worden opgemaakt. Buitenland STAKING IN DE DUITSCHE OPEL- F ABRIEKEN? LONDEN, 14 September. (Reuter). Naar verluidt hebben zich in de afgeloopen week twee stakingen voorgedaan in de Opel-auto-fabrieken te Ruesselheim, al dus bericht het ministerie van voorlich ting. Beide stakingen zijn gevolgd door talrijke arrestaties. LEIDEN, 13 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 2.204.20, roodekool 1.205.00, groenekool 2.10—5.70, rapen 1.30—2.40, prei 2.70—3.20, kroten 1.1 2.60, kroten, gekookt 35, uien 1.00 3.80, peen 1.505.10, aardappelen 1.80—2.50, sla 2—3, druiven 14—20, snijboonen 619, stokboonen 1124, pronkboonen 35, stamboonen f 720, postelein 27, spinazie 1 16, tomaten A 4.00—4.20, idem B 4.00—4.40, idem C en CC 4.per 100 stuks: andijvie 0.501.20, komkommers 1.006.30, bloemkool 1.5018.70, meloenen 519, scalade 0.502.40, perziken 0.808. knolselderie 2.per 100 bos: kroten 0.501.30, pieterselie 3070 cent, radijs f 0.301.20, selderie 3080 cent, bleeksel- derie 611, peen f 1.005.60, rabarber 0.60—1.20. BODEGRAVEN, 13 Sept. Eierenveiiing. Aanvoer 7915 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 4.104.30, gemengd 4.30—4.60, kui keneieren f 2.603.10 per 100 stuks. DELFT, 14 Sept. Vee. Aanvoer: 50 run deren, 439 magere varkens, 661 biggen, 29 schapen of lammeren. Prijzen: kalfkoeien 150250, varekoeien 70180, nuch tere kalveren 414, magere varkens 16 55, biggen 1017, fokschapen f 1320, rundvleesch 76, 62 en 50 cent per kg. slacht gewicht. Boter. Aanvoer 13 achtste en 3 zes tiende vaten boter, wegende totaal 290 kg, Prijs 1.451.52 y, per kg. Handel kalm. GOUDA, 14 Sept. Vee. Aangevoerd in trtaal 814 stuks, waarvan 37 slacht varkens: vette 2728 cent per pond, levend met 2 LEIDEN. Geboren: Paulus Hendricus Maria, zoon van A. L. van Berge Henegouwen en A. Jansen Wilhelmus Joseph Antonius, zoon van W. A. F. Cornelisse en S. Bij Willem, zoon van P. Gtfsman en C. Filip- po Willy, zoon van A. J. v. Noort en G. Bobkiewicz Hendrika, dochter van J. Th. Wolters en A. Hendriks Dirkje, dochter van D. Haasnoot en H. L. v. d. Bent Geertruida, dochter van G. A. Glint- raeijer en A. Ottevanger. Ondertrouwd: A. M. de Koning jm 28 jaar en N. H. Rietveld jd. 23 jaar. Getrouwd: B. v. Duijl jm. en G. v. d. Leek jd J. A. Franken jm. en M. J. Devilee jd. A. F. v. d. He(jde jm. eh C. Schenkeveld jd. M. A. Hoogervorst jm en A. J. Maat jd F. Hoogstraten jm en S. Blansjaar jd. M. H. II. v. d. Hurk jm. en P. G. v. Wouw jd N. Ober jm en C. S. Winterkamp jd J. Pommer jm en S. Bc-kooij jd A. v. Roijen jm en C. Sloos jd W. C. Rijsbergen jm en M. J. van Schooten jd D. Schouten jm en A. J. Cossee jd J. van Staden jm en A. Ben- mng jd J. W. Trouwee jm en M. C. v. d. Meij jd N. A. v. d. Valk jm en C. v. Diest jd I. Veilbrief jm en H. F. Da- broek jd L. B. v. Velzen jm en H. van Grinsven jd A. J. D. Vonk jm en S. M. Delfos jd J. E. M. Wij nans jm en D. P. Damsté jd J. S. Göbel jm en W. Vlas veld jd P. H. F. Bosman jm en F. Brus- see jd. Overleden: C. F. Le Blanch, wed. van A. H. A. Schüss 78 jaar L. J. Boom, dr. 6 weken H. E. Dool, hsvr. van J. Nie- boer 67 jaar J. M. Neuteboom dr. 19 jaar. pet. korting; 340 magere varkens f 30J40, 327 biggen 1218, Geldersche biggen 18 22, 29 runderen 100180, 41 nuchtere kalveren 610, 3 schapen, 27 bokken of geiten 25 per stuk. Handel alle soorten matig. - Kaas. 340 partijen kaas. Prijzen le kwal. met ryksmerk 2730, 2e kwal. 24 26, zware f 31. Crisisaftrek 3.6 cent. Han del vlug. Boter. Aanvoer 301 ponden. Prijzen: Goeboter 7075 cent en Weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 80.500 partijen. Prij zen: kippeneieren 4.004.25 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM, 13 Sept. Groenten- veiling. Eng. komkommers le soort ƒ2.403.10, 2e soort 1.302.3e soort ƒ11.30, Gele komkommers le soort ƒ3.10 60, 2e soort ƒ22.90, 3e soort ƒ11.60, Kropsla le soort ƒ0.802 30, Peen ƒ2.50-- 3.60, Bloemkool le soort 4.105.80, 2e soort 2.503.uitschot 1.50, Tomaten midd. ƒ2.102.40, gr. ronden ƒ2.402.80, 3e soort f 22.30, 3e soort ƒ2.Andijvie ƒ0.50—1.30 per 100, Spinazie ƒ0.12—0.21 per 4 K.G., Postelein f 3—5.30, Snijboonen 0.100.13, Spercieboonen ƒ0.080.18, Prei 2—2.60, Selderie ƒ0.50—0.80, Appe len ƒ710.Peren ƒ811.Meloenen ƒ0.06—0.13, Druiven ƒ0.08—0.11. LOOSDUINEN, 13 Sept. Groentenveiling. Bloemkool le soort f 1.603.40, idem 2e soort 1.50, kaskomkommers le soort 3.60, idem 2e soort 1.90, idem 3e soort 1.10, rijen komkommers le soort 1.40 2.50, idem 2e soort f 1.001.60, gele kom kommers le soort 3.604.30, witte idem 2.302.80 per 100 stuks, meloenen 510 cent per stuk, stokprincessen f 1317, stamprincessen 812.80, snijboonen 9 14, pronkboonen 3.00—3.30, tomaten A. 4.00—4.40, idem B 4—5, idem C, CC en Bonken 4.druiven, blauwe le soort 1521, idem 2e soort 1016, witte idem 1922 per 100 kg., spinazie 1037 cent per 4 kg., postelein 634 cent per 6 kg., salade le soort 1.501.90, en 2e soort 50 80 cent per 100 krop; peen 2.504.00, ra dijs 60 cent, rabarber 8090 cent, selde rie 1.001.30 en pieterselie 30 cent per 100 bos; prei 2.503.80 per 100 kg., an dijvie 5080 cent per 100 struik; groene kool 1.80 per 100 stuks, groenekool 3.30 per 100 kg, roode kool 1.702.20 per 100 kg., pepers 30 cent en eieren 5.— per 100 stuks. TER AAR, 13 Sept. Centrale Veiling. Spinazie 1022 cent, andijvie 5—21 cent, cia 0.602.00, vellen 7 cent, snijboonen 0.601.70, princesseboonen f 0.601.30, dubb. stamboonen 0.601.10, witte pron kers 3039 cent, spekboonen 6075 cent, .postelein 1.103.60, waschpeen 1.50 2 00, bospeen 1.505.00, uien 3.00, prei 2.40, roodekool 2.20, savoyekool 2.30, kroten 0.501.40, rabarber 0.301.00, bloemkool 1.5011.00, meloenen 5 12, komkommers 1.005.00, tomaten f 2 2.60, Augurken: fijn 1.252.10, fijn basterd 1.00, basterd 70 cent, grof 38—44 cent, stippel 15 cent, fijnstippel 38 cent, komkommers 23 cent. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Sept. Groenten veiling. Per 100 kg.: Eigenheimers groote 3.204.60, per 100 stuks: bospeen 6.30 —7.50, bloemkool I 12.00—22.10, idem II 4.2011.70, kroten 5065 cent, peen per kist 3065 cent, uien 5060 cent. VOORSCHOTEN, 13 Sept. Veiling V.P.V. Kippeneieren f 4.805.30 per 100 stuks, konijnen f 0.501.10 en duiven 10—15 cent per stuk. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.54 Berlijn 74 Parijs 4.28 Brussel 32.121/2 Zwitserland 42.521 /2 Kopenhagen 36.15 Stockholm 44.75 Oslo 42.55 New York 1.883/»

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3