f PftiHP* VRAGEN EN ANTWOORDEN Wat te doen en wat te laten. FAILLISSEMENTEN Haarlemsche Bloemenkeuring DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Ga ze zien en hooren bij Uw radiohandelaar in prijzen vanaf fl. 92.50 ft**** Krislalheld Kristalhelder geluid. Talrijke nieuwe vindingen NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Naar wij vernemen heeft mr. dr. K. J. Frederiks zich wegens drukken bezighe den genoodzaakt gezien, zijne functie van onder-voorzitter van bovengenoemd fonds neder te leggen, en is in zijn plaats verko zen de gep. generaal-majoor G. J. D. Bau- duin, lid van het dagelijksch bestuur van het fonds. Naar wij vernemen heeft H. K. H. Prin ses Juliana hedenochtend de gewone weke- lijksche vergadering van het nationaal fonds voor bijzondere nooden bijgewoond. CENTRAAL VERBAND S. F. L. Verschenen is het jaarverslag 1938 van het Centraal Verband van St. Franciscus Liefdewerken. Het aantal aangesloten af- deelingen is thans 27. Van de afdeelingen zijn 20 interparo chieel en 6 parochieel. Jongens beneden 13 jaar bevolkten alle afdeelingen. Er kwamen er 1465 trouw op. Het percentage afzwaaiers is terug geloopen van 21K pet. naar 18 y, pet. Jongens van 13 tot 17 jaar verbleven in 24 afdeelingen. De getallen zijn hier: 718 met een slinkend percentage afzwaaiers van 20 y7 pet. naar 15 y« pet. In 16 afdee lingen waren totaal 316 trouw komende jongens boven 17 jaar. Ook hier daalde het percentage afzwaaiers, n.l. van 16^ pet. tot 12 pet. Resumeerend stonden dus in de 26 af deelingen ingeschreven 3027 jongens, waarvan er 2499 trouw kwamen. Deze „jaarlaagte" is in de afzwaaiers statistiek nog nimmer geregistreerd. Uit de statistieken blijkt, dat indien de S.F.L.- jongen zich den tijd gunt om op te klim men tot de S.F.L.-regionen, hij meer en meer als arrivé kan worden beschouwd. Hieraan is de St. Josephgezellenvereeni- ging niet vreemd. De afdeelingen, die haar jongens nog naar de eigen kapel dirigeeren, zijn er niet zeker van "of die jongens des Zondags an ders hun parochiekerk zouden bezoeken. In 1938 kwamen 403 jongens de ver schillende huizen binnen, via andere jon gens. De verslaggever schrijft: met uitzon dering van hoofden der scholen, zijn we achter de heele waterlinie van onze tradi- tioneele toevoerbronnen teruggedrongen. Het totaal aantal leiders steeg van 252 tot 265. In deze cijfers zijn meegerekend zeven kruisvaartleiders en 12 verkenners leiders. Dit aantal is veel en veel te wei nig. Het aantal leidsters steeg van 141 tot 149. In dit aantal zijn opgenomen zeven kruisvaartleidsters en twee-en-twintig welpenleidsters. Wederom zijn in vier af deelingen meer leidsters dan leiders. Uitvoerig wordt daarna ingegaan op de verhouding ten opzichte van de K.J.C. De zoogenaamde sacramenteele cijfers zijn wederom gedaald. In 1938 werden 13 S. F. L.-ers gedoopt (42), 172 naderden voor de eerste maal ter H. Tafel (175), 51 ontvin gen het H. Vormsel (104). In het verslag wordt dan een overzicht gegeven van de verschillende onderafdeelingen, waarna opgemerkt wordt, dat in 7 afdeelingen een totaal van 20 werkloozen werd gevonden. De verschillende cursussen hadden niet over belangstelling te klagen. Het totaal aantal maatschappelijk ver- zorgoe jongens bedraagt 151. Twintig af deelingen organiseerden samen 67 ouder avonden. Wekelijksche vadersavonden be legden acht afdeelingen. Niet onvermeld mag blijven, dat 40 S.F.L.-jongens op een R. K. school werden De verslaggever sluit als volgt: Het S.F.L. heeft nog ontzettend veel te doen. Uitstel van belasting. Vraag: Kan een dienstplichtige, die onder de wapenen geroepen is, uitstel van betaling voor zijn belasting krijgen? Antwoord: In antwoord op deze vraag, die door een groot aantal belasting plichtigen is gesteld, kan het volgende worden medegedeeld: De met de invordering belaste ontvanger kan, onder door hem te stellen voorwaar den, uitstel van betaling verleenen. Men wende zich dus in daartoe leidende ge vallen mondeling of schriftelijk tot dien ontvanger onder vermelding van de om standigheden, die den belanghebbende tot het vragen van uitstel nopen. Werklooze musici Vraag: Tot welke instantie moeten handels-agenten, musici, en in het alge meen degenen, die door de bijzondere om standigheden zonder werk en zonder in komen zijn, zich wenden? Antwoord: Tot het gemeentebestuur van de plaats van inwoning. Terugbetaling motorrijtuigen. belasting. V4raag: Kunnen wij, aangezien wij, om benzine te besparen, onze auto niet ge bruiken, aanspraak maken op restitutie van reeds betaalde motorrijtuigenbelasting? Antwoord: Indien de aan u uitge- Ons vertrouwen in de Voorzienigheid dient onmetelijk te zijn; Franciscus' blij heid zal ons optimisme stimuleeren. St. Willibrord, patroon van Nederland, help ons! MILITAIR KERKBOEK MOBILISATIE 1939 De weleerw. heeren Th. Sinnige en H. B. Lauwaert hebben gemeend goed werk te verrichten door de samenstelling van een beknopt, volledig kerkboekje voor den dienstplichtige. De teksten zijn ontleed aan het gebed der Kerk, waarbij de bijzondere doelstelling en bij de keuze van den stof en bij de kernachtigheid van den inhoud voor oogen stond. Persoonlijke overge voeligheid kent het Kerkgebed niet; daar om is het juist zoo uitstekend van pas voor dit doel. De vredesgebeden, zijn in dit boekje ingelascht; eveneens het vredes gebed, dat de directeur van den K.R.O. in den epiloog bidt en voor dit doel wel willend is afgestaan. Opgenomen is de Latijnsche mistekst ten behoeve van volks zang; evenzeer als, doch alleen om het speciale karakter der uitgave, de tekst van Nederlandsche gezangen onder de H. Mis. Een aantal Latijnsche en Nederlandsche ge zangen vergroot de doelmatigheid en com pleteert het geheel. De prijs is laag en wel 15 ets. per ex.; uitgeefster is de N.V. Gooi en Sticht te Utrecht. De opvolging van dr. van den Tempel in de Tweede Kamer Naar wij vernemen heeft de heer ir. J. W. Albarda. die benoemd was tot opvolger van dr. J. van den Tempel in de Tweede Kamer, voor deze benoeming bedankt. De volgende candidaat is de heer J. G. Suur- hoff, die werkzaam is op het bureau van het N.V.V. te Amsterdam. reikte belastingkaart geldig is tot het einde van het loopende belastingjaar, dus tot en met 30 April 1940, kunt u tegen inlevering van de kaart bij den ontvanger te wiens kantore zij is afgegeven, restitutie ver krijgen van de belasting over de twee nog niet ingetreden kwartalen. Is de belastingkaart slechts voor drie maanden geldig, dan kunt u volgens de wet geen aanspraak op teruggaaf maken. En van rijwielplaatjes Vraag: Kan iemand, die in Augustus een nieuw rijwielbelastingmerk heeft ge kocht en daarna als dienstplichtige onder de wapenen is geroepen, dit belastingmerk weder inleveren met geheele of gedeelte lijke teruggaaf van de betaalde belasting? Antwoord: Neen, dit kan niet. De rijwielbelasting ad 2 gulden 50 is ver schuldigd, ongeacht hoe vaak en hoe lang men in een belastingjaar een rijwiel ge bruikt. Gedieeltelijke teruggaaf bij afschaffing van een rijwiel of bij staking van het ge bruik van een rijwiel kent de wet niet. Ambulances Roode Kruis Vraag: Ik heb vernomen, dat het Roode Kruis ambulances zou uitzenden naar het buitenland. Hoe en waar moet men zich aanmelden voor dit internatio nale Roode Kruiswerk? Antwoord: De mededeeling omtrent uitzending van ambulances naar het bui tenland berust op misverstand. Onder de gegeven omstandigheden en in verband met den onoverzichtelijken internationalen toestand wordt begrijpelijkerwijs uitzen ding van ambulances door het Nederland sche Roode Kruis niet overwogen. Daar komt nog bij, dat de vraag of Ne derland buiten een conflict zal vermogen te blijven, nog niet met zekerheid te be antwoorden is. Men dient dus allereerst af te wachten hoe de toestand in eigen land zich zal ontwikkelen. Kinderen, die zich en anderen vervelen. Vraag: Kunnen onderwijzers iets doen voor kinderen, die tengevolge van het in beslag nemen van scholen, de school niet kunnen bezoeken? Gedacht wordt aan het bezoek van musea, wandelen, opgeven van een taak enz. Antwoord: Dit is niet alleen mo gelijk, doch zeer wenschelijk. Het initiatief hiertoe kan van elke school uitgaan. Bij het openbaar onderwijs zullen de onderwijzers van te voren overleg moeten plegen met het gemeentebestuur, bij het bijzonder onderwijs met het bestuur van de vereeni- ging, waarvan de school uitgaat. Onderwijzers en salaris- verhooging. Vraag: Komt de tijd, gedurende welken een onderwijzer zich in werkelijken dienst bevindt, in aanmerking voor het toekennen van periodieke salarisverhoogingen? Antwoord: Ja. Vraag: Telt deze tijd mede als pen sioengerechtigden tijd? Antwoord: Ja. Clearing-regeling met Duitschland Vraag: Zijn in de bestaande clearing- regeling met Duitschland wijzigingen ge komen en moeten schulden aan Duitsche firma's nog steeds worden voldaan door storting in de NederlandschDuitsche clearing? Antwoord: De NederlandschDuit sche clearingregeling blijft ongewijzigd ge handhaafd. Alle clearingplichtige schulden van Nederlandsche debiteuren aan Duitsche crediteuren behooren, evenals tot dusverre uitsluitend te worden voldaan door stor ting in guldens in de NederlandschDuit sche clearing en wel uiterlijk op den ver valdag. Rechten van verzekerden Vraag: Hoe is het gesteld met de krachtens een overeenkomst van levensver zekering bestaande rechten van den verze kerde, indien Nederland in den oorlog be trokken wordt? A n t wo o r d: Voor het antwoord op deze vraag moet onderscheid worden ge maakt tusschen burgers en in militairen dienst zijnde personen. De rechten van verzekerde burgers blij ven, indien Nederland in den oorlog be trokken wordt, in het algemeen onverkort gelden, zoodat voor hen het oorlogsrisico onder de verzekering is begrepen. Het overlijdensrisico van in militairen dienst zijnde personen daarentegen is, in het zoo juist veronderstelde geval, volgens de meeste polissen van levensverzekering niet gedekt, tenzij uitdrukkelijk het tegen deel is overeengekomen. In geval val hun overlijden wordt dan niet het verzekerde kapitaal, doch de eventueel aanwezige af koop- of reservewaarde der verzekering uitgekeerd. Bij verschillende verzekering-maatschap pijen staat voor de hier bedoelde categorie van personen de gelegenheid open om te gen vergoeding van een extra-premie het oorlogsrisico onder de verzekering te doen begrijpen. Voor inlichtingen te dezer zake wende men zich tot zijn verzekeraar. In beslag genomen auto. Vraag: Mijn auto werd door de mili taire autoriteiten gevorderd. De motorrij- tuigenbelastingkaart en het nummerbewijs bleven bij den wagen. Blijkens bericht van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. kan ik te ruggave der motorrijtuigenbelasting krij gen tegen overlegging der belastingkaart. Maar hoe kom ik nu aan de belasting kaart, terwijl ik niet weet, waar mijn auto is gebleven? Antwoord: Den commandanten der militaire eenheden is opgedragen pèr om megaande eventueel bij de motorrijtuigen gebleven belastingkaarten en nummerbe- wijzen aan de vroegere eigenaars, waar van het adres op de stukken is vermeld, aangeteekend terug te zenden. Heeft u uw belastingkaart niet binnen enkele dagen ontvangen, richt u dan tot den Verkeersbond, 'waarvan gij lid zijt on der vermelding van de gegevens van den wagen, alsmede van de plaats, waar de stukken gewoonlijk in den wagen werden opgeborgen. Zijt gij geen lid van een der verkeers- bonden, dan kunt gij u wenden tot de K.N.A.C., Lange Vijverberg 10, 's-Graven- hage. Opgeheven wegens gebrek aan ac tief: G. A. Kleinpenning, Scheveningen. J. Bazuin, den Haag. J. Bouchard, Voorburg. L. de Best, K a t w ij k. Nal. van D. J. Pasman, Dalfsen. B. Hof, eigenlijk genoemd L. J. L. Hof, Thij, gemeente Steenwijkerwold. Brinkmann, 11 September De grootste inzending van Dahlias was heden die van H. Carlee, Haarlem. En er was in deze collectie van alles wat. Flinke forsche licht-roode bloemen liet deze in zender zien van Dec. Gladiator, waarnaast de bloemen van Apotheose, een semi- cactus, helder rose met lichtgeel hart, mooi afstaken. Tempo is een donker-fluweel- roode decoratief, met flinke stengels en groote bloemen, waarnaast weer een S. C. was geplaatst: Antoinette, zalmkleurig- rose. Het zijn lang niet alle variëteiten die wij noemen, slechts de meest opvallenden en daar behoort zeker ook de Decoratief 36-1 onder. Het is een semi-double, kleur bessenrood, elk bloemblad geel gerand. Een mooie kleur en een vlugge bloem. Courageous, een flinke S. C., donker zalm, viel op door haar mooi gevormde bloemen, de Dec. Purperslak deed het door haar zeer donkere kleur. Bijna zwart officieel was de kleurbeschrijving: diep pruimenviolet met paarse gloed. Een beste soort om te dienen als ondergrond voor kransen en dan de kleur en door de om vang. Veel kleiner en daardoor veel fijner was Goodwill, S. C. zalmkleurig, geel achtig naar het hart. Als laatste uit Carlee's collectie dient vermeld: S. C. Mevr. Siegrist een zeer goed gevormde bloem, zacht franbozënrood, naar het midden iéts oranje ovèrschaduwd. D. Bruidegom, Baarn. Ook een bekende Dahlia-specialist. Uit deze collectie, welke niet zoo gi"ot was, behoort allereerst ge noemd de prachtig groote, zuiver witte Dec. Mother's Day. Een zeer goed gevulde bloem op stevigen stengel. Salman Baby, een kleine S. C. zalm kleurig was eën geweldig contrast daar mede. Voor bindwerk is deze semi-cactus zeker goed geschikt. De Pioenbloemige Pride of Burbankia was wederom aan wezig. Het is een eigenaardig soort Dahlia. Groote bloemen waren er ook van de Dec. Heracles hélder rood. Eigenaardig zoo spoedig men aan de groote bloemen wendt. De „riesenblumige" vallen niet eens meer bijzonder op. Een mooie donker rose kleur had Pink Giant, een forsche Decoratief. Een gelijke kleur had de zaailing 905 maar deze was veel kleiner. Buitengewoon ge schikt voor middelmatig bindwerk. Eigen aardig en mooi was Dokoupils Odeal, zui ver wit Bisschopsviolet gepunt. De Leidsche firma J. G. Ballego Zonen had de Dec. Prinses Beatrix ingezonden. Deze vaas trof het slecht mét de opstelling. Degenen die zich de moeite gètroost heb ben de vaas uit de zon te houden, zullen versteld gestaan hebben van de mooie bloemen. Zacht oranjegeel met klein lila- rose puntje. K. Maarse D.zn. Jr. Aalsmeer had een fijnbladige, donkerroode S. C., genaamd Minstrell, ingezonde. Mooi was ook zaai ling V. 38, een Dec. bloedrood met fluweel glans. Dof Bordeaux wijnrood met geel in het hart waren de flinke bloemen van Voorlight. Een goede zalmkleurige Pompon Gruppenstolz, was ingezonden door Gebr. de Ruyter, Oegstgeest. Als vertegen woo r- digster van het ras: Decoratiefbloemige kan dienen Clara Mortemer, paars-rose terwijl Deure's Pink Beauty, een mooi licht zalm kleurige S. C. was. P. Dekker, Velsen kwam wederom uit met de paars-rose Ostmark een goede, middel matig groote S. C. Antris Modema, die wij eenige weken gemist hebben was in beste conditie in deze stand aanwezig. De mooi ste gele Dahlia van de heele show was zeker Dec. Z. 235. Groote bloemen hard geel. Tot slot was er nog de inzending van Topsvoort, Aalsmeer, bestaande uit ver schillende variëteiten Dahlia simplex o.a. C. J. Augustijn, rood en Agricola paars. Een mooi purperachtige kleur had de S. C. E. M. 268, bloemen niet te groot. Paula Deetjen, helder zalmkleurig, van het ras S. C. is de laatste welke wij dezen week willen noemen. Belangstelling op en om de beurs was er voldoende. Er schijnt naar Duitsch land wel iets weg te gaan. Bijzondere feiten kwam men heden niet te weten, maar geen der „kopstukken" uit het vak was te zien, vermoedelijk waren zij aan het beraad slagen, welke maatregelen genomen kunnen en moeten worden in het belang van het mooie bloembollenbedrijf en in het belang van de vele duizenden, die hierin hun brood steeds vonden. DE STRIJD IN POLEN. Het oogenblik, waarop de Duitsche troepen bij tocht in Lodz defileeren voor den commandeerenden generaal. hun in- DE STRIJD IN POLEN. Het centraal-station van Krakau, door brand totaal ver woest, na de hevige gevechten tusschen de Poolsche en Duitsche strijdkrachten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8