Job 5 17—26 BINNENLAND DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ecanomióx&e amio-g Duitschland heeft steenkolen genoeg DE ENGELSCHE BLOKKADE DE NEUTRALEN IN DE KNEL? De „Berliner Nachtausgabe" kondigt aan, dat in de eerstvolgende dagen een Duitsche lijst van contrabandegoederen zal worden gepubliceerd. Het blad schrijft in dit verband o.m. het volgende: De strijd van Engeland met de scherp ste vormen van den economischen oorlog tegen Duitschland heeft in enkele dagen zoo'n vorm aangenomen, dat Duitschland tegen Engeland de vrijheid der neutralen verdedigt. Engeland wil eenvoudig den neutralen staten de ook voor de bevolking van deze staten noodige toevoer van in- dustrieele grondstoffen afsluiten. De tegen stand der neutralen is echter essentieel harder dan in 1914. Bovendien heeft Duitschland besloten de neutralen met alle slechts mogelijke middelen in hun strijd tegen de Engelsche rechtsschending te steunen. De neutrale staten die uit Duitschland tot dusverre steenkool hebben gekregen, zullen deze in dezelfde hoeveel heid blijven krijgen. Duitschland zal dus ook, wanneer Engeland den neutralen sta ten bij succesvollen tegenstand tegen den rechtsinbreuk den invoer van Engelsche steenkool mocht weigeren, de voor de neu trale staten in aanmerking komende negen millloen steenkool leveren. Tevens zullen de Poolsche leveranties van zes millioen ton steenkool aan de neutralen voortduren. Duitschland is in den het door Engeland opgedrongen economischen oorlog in staat, niet alleen iederen druk van een Engelsche blokkade en iederen vorm van den Engel- schen hongeroorlog te doorstaan, maar met dezelfde middelen te beantwoorden. Duitschland zal een dezer dagen zijn eigen contrabandelijst publiceeren en onder den door Engeland uitgeoefenden dwang ook levensmiddelen opnemen. Langs anderen weg kan de rechtsinbreuk, dien Engeland begaat door den druk op de neutralen, niet bestreden worden. GEEN RUSSISCH HOUT NAAR ENGELAND? Naar Noorwegens Handels- en Scheep vaartblad" meldt, hebben alle Sovjet-Rus sische schepen, die met ladingen hout van de Noord-Russische havens naar Engeland onderweg zijn, bevel gekregen onmiddel lijk terug te keer en. DE STEENKOLENVOOPRADEN ZIJN OVERVLOEDIG In verband met de redevoering van ge- neraal-veldmaarschalk Göring over de Duitsche grondstoffen, schrijft de „Volks- wirtschaftliche Korrespondenz" o.a. het volgende: Al mankeeren ons ook zekere producten, wij hebben toch de beide fundamenteele grondstoffen steenkolen en ijzer in zeer rijke hoeveelheden, welke, dank zij de ge weldige wapensuccessen van ons Oostelijk leger en de snelle bezetting van de tot dus ver Poolsche industrie-gebieden nog een geweldige versterking hebben gekregen. Met den oergrondstof steenkool zijn wij thans in een mate voorzien, zooals dit op het Europeesche vasteland uniek is, waar door een versterkte exploitatie voor vele tientallen jaren veilig is gesteld. De Duitsche steenkoolproductie bereikte in 1938 reeds een hoogte van 186,7 mil lioen ton. Telt men nu de productie van 1938 uit de tot dusver tot Polen behoord hebbende en thans in Duitsche handen zijnde steenkoolbekkens daarbij, dan is het resultaat een uitbreiding van de totale pro ductie met ongeveer 61,5 millioen ton. Bat is niet minder dan bijna een derde deel van de Duitsche productie tot dusverre. Bij de opgegeven productiecijfers moet er ech ter rekening mee gehouden worden, dat de steenkoolmijnen onder de Poolsche heer schappij bij lange na niet volledig uitge buit en vooral in Oost Opper-Silezië de vroegere Duitsche mijnen door de Polen in ieder opzicht verwaarloosd en benadeeld zijn geworden. Op 't gebied van den steen kool-export is onze situatie essentieel gun stiger dan die van Engeland, dat weliswaar beweert ons te kunnen blokkeeren, maar practisch zelf niet in staat is zijn buiten- landsche steenkool-afnemers verder van brandstof te voorzien, terwijl de Duitsche steenkoolexport naar een heele reeks vain landen ongehinderd kan geschieden. De ons ter beschikking staande hoeveelhe den steenkool zijn zoo overvloedig, dat wij zonder meer steenkool naar de Scandinavi sche staten, naar het Zuidoosten van Euro pa en onze Zuidelijke grenzen kunnen uit voeren. Vooral in de Noordsche staten, die tot dusverre hun steenkoolbehoeften voor het grootste deel in Engeland dekten, en die door het wegvallen van verdere En gelsche leveranties reeds in een moeilijke positie geraakt zijn, zal men er dankbaar voor zijn, wanneer steenkool uit Duitsch land deze lacune opvult. ECONOMISCHE BLOKKADE IS EEN WAAN, ZEGT ITALIë De directeur van de „Giornale dTtalia" heeft in zijn blad een artikel geschreven over de richtlijnen van Engeland in den oorlog tegen Duitschland. Deze zijn een moreele- en economische blokkade. Door de moreele blokkade poogt Engeland niet alleen Duitschland politiek en economisch te isoleeren in Europa en de geheele we reld. doch ook het Duitsche volk op te zet ten tegen Hitier en het nationaal-socialis- me. Dit is een hersenschim. Dezelfde fout heeft Engeland gemaakt ten aanzien van Italië, toen dit land oorlog voerde met Abessynië. Het nationaal-socialistische Duitschland is eensgezind en krachtig ge disciplineerd, het voelt krachtig de natio nale zaak, welke het in het Oosten deed oprukken. Ook de economische blokkade is een waanbeeld. Het Duitschland van heden is niet meer het Duitschland van 1914. Zijn economie is sedert zes jaar gericht op de autarchie en belangrijke resultaten zijn be reikt. Bovendien kan Duitschland rekenen op de voorziening van grondstoffen uit de Sovjet-Unie, waarmede het over Poolsch gebied rechtstreeks verbonden zal zijn, ter wijl Polen zelf Duitschland eveneens be langrijke voorraden kan leveren. DEVIEZENRESTRICTIE IN ENGELAND. Geldhandel aan banden. Het Britsche Ministerie van Financiën heeft volgens een bericht in de „Tel." de volgende verordening uitgevaardigd: Tenzij men toestemming heeft van de Schatkist is het niemand, uitgezonderd aan daartoe gemachtigde handelaars, toegestaan vreemde valuta's of goud te koopen of uit te leenen of vreemde valuta's of goud te verkoopen of uit te leenen aan eenig an der persoon dan aan daartoe gemachtigde handelaars. Eveneens is het niemand toegestaan, uit het Vereenigd Koninkrijk mede te nemen of daaruit te verzenden bankpapier, post wissels, goud, effecten of vreemde valuta's. Iedereen, die gouden munten of gouden baren wenscht te verkoopen, is verplicht zich te wenden tot de Schatkist; vreemde valuta's moeten op dezelfde wijze geof freerd worden. De nieuwe voorschriften, die in Enge land zijn vastgesteld ten aanzien van den handel in vreemde valuta's of deviezen en van den aan- en verkoop van goud komen practisch gesproken neer op een deviezen- restrictie. Waar deze bepalingen vrijwel gelyk werden afgekondigd met de Fransche ka pitaal- en goud-embargo's, ligt de veron derstelling voor de hand, dat Engeland en Frankrijk te dien aanzien onderling over leg gepleegd hebben. In de eerste plaats rijst de vraag, welke repercussies de nieuwe Engelsche maatre gelen voor Nederland zullen hebben. Te dien aanzien bestaat bij belanghebbenden het vertrouwen, dat Engeland geenszins tracht zich van zijn schulden aan het bui tenland te ontdoen, doch uitsluitend er naar streeft, zijn economische positie te versterken en te verhinderen, dat Engel sche fondsen, valuta's of gouden baren in vijandelijke handen zouden terechtkomen. Hoewel men nog in het onzekere ver keert, hoe de bepalingen zullen worden uitgevoerd, houdt men met de mogelijk heid rekening, dat Nederlandsche vorderin gen op Engeland voortspruitende bijv. uit geleverde goederen, dienstverrichtin gen etc. voldaan zullen kunnen worden via het overleggen van een „non enemy declaration" e.t.q. Van bijzonder belang zijn uiteraard de vraagstukken ten aanzien van wat gebeu ren zal met de Nederlandsche saldi in Londen. Veel z.g. „vluchtkapitaal" is het laatste jaar naar Londen gevloeid en deze saldi kunnen nu in ieder geval niet zon der meer worden teruggetrokken. Nederlands houding. Verder rijst de vraag, in hoeverre deze maatregelen den Nederlandschen mone- tairen autoriteiten aanleiding zouden kun nen geven tot het nemen van bijzondere stappen. Het valutaverkeer immers wordt steeds moeilijker. Niet alleen groote oorlogvoe rende landen hebben nu alle een deviezen- restrictie, doch ook een neutraal land als Noorwegen ging hiertoe over. Momenteel echter zijn er geen aanwij zingen, dat ook Nederland dezen weg gaat bewandelen. Het Nederlandsche Ega lisatiefonds heeft de depreciatie van den gulden tot nu toe op 22 pet. gelimiteerd door op 1.88 3/8 dollars ten verkoop aan te bieden en overigens wordt de markt geheel vrijgelaten. EEN JAPANSCHE WAARSCHUWENDE STEM De Japansohe minister van justitie, Miyagi, heeft tegenover vertegenwoordi gers van de pers een waarschuwing aan het Japansche volk uitgesproken, om te denken aan Duitsehlands nederlaag in den vorigen oorlog. De minister legde er den nadruk op, dat Duitsehlands nederlaag niet strikt militair was. In het laatste deel van den vorigen oorlog, zoo verklaarde Miyagi, liep de distributie van levensmid delen in Duitschland onder economischen druk niet vlot en werd het leven van het volk onzeker. Op dat oogenblik begonnen Groot-Brittannië en Rusland hun „gedach- tenoorlog" tegen Duitschland en ondanks het feit, dat Duitschland schitterende oor logsresultaten behaalde, werd het tenslot te vernietigd. Dit geschiedde 25 jaar gele den, zoo verklaarde Mikiagi, en het volk van Japan moet dit duidelijk voor den geest houden om zich voor te bereiden op een crisisperiode. Bnltenlandsche Berichten GROOTE BENZINEBRAND IN ZUID-SLA Vlë. In de Zuid-Slavische havenstad Soesjak is gisteravond een groote brand uitgebro ken in een opslagplaats van benzine en petroleum. De geheele voorraad werd ver nietigd. Drie wagons ruwe olie, twee wa gons benzine, een wagon naphta en ver scheidene vaten terpentijn gingen verlo ren. De schade wordt op meer dan 2 mil lioen dinar geschat. Gelukkig, gij mensch, dien God kastijdt: Versmaad dus de straf van den Almachtige nietl Want Hij wondt, maar verbindt. Hij kwetst, maar Zijn handen genezen. Uit zes nooden zal Hij u redden, En in de zevende treft u geen kwaad. In hongersnood redt Hij u van den dood, In den oorlog uit de greep van het zwaard; Gij zijt veilig voor de geesel der tong, Zonder vrees voor het dreigend geweld. Met geweld en gebrek zult gij lachen, Voor wilde beesten niet vreezen: Want ge hebt een verbond met de steenen op het veld, En het wild gedierte leeft in vriendschap met u. Dan weet ge, dat uw tent in vrede is, Ge niets vermist, als ge uw woning doorzoekt; Dan weet ge, dat uw nageslacht talrijk zal zijn, Uw spruiten als het gras op het veld. Eerst in uw ouderdom daalt ge ten grave, Zooals de schoof wordt binnengehaald, als het tijd isl DE NEDERLANDSCHE ONZIJDIGHEID EN DE PERS. Uit de onderoheidene persorganisaties hier te lande heeft zich een commissie gevormd, welke zich ten doel stelt eensdeels in 's lands belang een zoo groot mogelijke objectiviteit in de pers te bevorderen en anderdeels die be langen der pers, welke met de huidige tijdsomstandigheden samenhangen, by de overheid te behartigen. In deze commissie hebben zitting de heeren J. W. Henny, voorzitter van de vereen i ging „De Nederlandsche Dagbladpers", Leo Arts, voorzitter van de „Nederlandsche R.-K. Dagblad pers"; G. Polak Daniëls, vice-voorzitter van den Nederlandschen journalisten kring en mr. H. F. A. Geise, voorzit ter van de Nederlandsche R.-K. journa- listenvereeniging. Voorzitter van deze commisie is de heer J. W. Henny, secretaris is de heer mr. H. F. A. Geise, Lorentzkade 23, Leiden. DE BOEREN EN DE DISTRIBUTIE- MAATREGELEN. Buitengewone vergadering van het Koninklijk Nedcrlandsch Landbouwcomité. Onder leiding van den heer H. D. Lou- es werd in verband met den ingetreden oorlogstoestand, een buitengewone verga dering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw Comité gehouden te Utrecht. Zooals bekend is de regeering voorne mens alle akkerbouwproducten, behalve de ruwvoedermiddelen, in te nemen. Van wege de C. L. O. is er krachtig op aange drongen de prijzen dezer artikelen zooda nig te stellen, dat de inlevering vlot ver loopt. Wil de overheid van ongestoorde afle vering der voedergranen verzekerd zijn, dan zal een zoodanige regeling moeten worden getroffen, dat zij die spoedig le veren daarvan later niet de dupe worden. Tevens werd nog opgemerkt, dat de in levering van rogge niet wordt bevorderd wanneer de roggeprijs lager is dan die van mals. Beter zou het zijn indien een eenvoudige ruil van rogge en mais zou kunnen plaats vinden. Gebleken is, dat er ernstig tekort dreigt aan krachtvoeder, aangezien de hier te lande aanwezige voorraden gering zijn. Dc regeering zal gebruik maken van haar be voegdheid te bepalen wat er met onzen cultuurbodem moet gebeuren, teneinde de veevoederproductie zooveel mogelijk op te voeren. Intusschen ligt het niet in de be doeling het scheuren van goed grasland in de weide-bedrijven voor te schrijven. Wel zal het dragen van gras zooveel moge lijk worden bevorderd, alsmede de ver bouw van voeraardappelen. Van andere producten als bijv. fijne zaden zal wel licht de teelt moeten worden ingekrompen. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat het uit de markt nemen van rundvee tegen redelijken prijs onverminderd nood zakelijk blijft. Groote moeilijkheden zal de voedselvoorziening van den pluimvee- en varkensstapel opleveren. Medegedeeld werd dat de regeering voornemens is den economischen voor lichtingsdienst te belasten met de voor lichting van den boerenstand inzake de regeeringsmaatregelen. Verschillende mededeelingen werden ge daan omtrent de toepassing van de voeder- rantsoeneer in gsmaatregelen met betrek king tot paarden, zoogende zeugen en melk vee. In het consumptiemelkgebied van overheidswege is er de nadruk opgelegd, dat wellicht hier en daar een soepele toe passing der normen mogelijk is, doch dat deze in verband met de ongunstige voor- raadpositie van veevoeder moeten blijven gehandhaafd. Medegedeeld werd dat een commissie zal worden ingesteld voor de distributie van kunstmest. Besloten werd aan de andere C.L.O. voor te stellen stappen te doen by den Minister van Defensie ten gunste van het verleenen van een toeslag op de gevorder de paarden in districten waar tegen te la gen prijs is gevorderd. Strijd tegen prijs- verhooging Regeering zet haar actie voort. De minister van Economische zaken deelt mede, dat hij erkentedijk is vor de gege vens, die hij naar aanleiding van zyn op roep van vorige week heeft ontvangen over ingevoerde of voorgenomen prijsverhoogin- gen. Individueele beantwoording der ingeko men brieven is uiteraard bij de groote druk te ten departemente niet wel mogelijk, doch men kan er van overtuigd zijn, dat elk ge val nauwkeurig wordt onderzocht. Hij ver zoekt belanghebbenden ook verdere geval len onverwijld aan het Ministerie van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 30, 's-Gra- venhage, door te geven. Gisteren is nog een aantal opdrachten verstrekt tot instelling op korten termijn van accountants-onderzoek bij de impor teurs, industrieele ondeernemingen en gros siers en wel naar aanleiding van ingekomen klachten over prijsverhoogingen. Voorts is nog last gegeven om bij bedrijven van de zen aard voor gevallen, waarin mag wor den aangenomen, dat inderdaad een in strijd met de wet ingevoerde prijsverhoo ging werd toegepast, proces-verbaal op to maken. HAMSTERT GEEN BENZINE Het is on-nationaal, het is strafbaar en.... zéér gevaarlijk! Geen pleziertochtjes per auto of motor! Geen ongemotiveerde autoritten, dus ook geen haast-bestellingen bij leveranciers, waarvoor extra ritten moeten worden uit gevoerd. Zuinig zijn met de benzine, want anders. Het laat zich gemakkelijk raden, wat er anders gebeuren zal. En het is nog niet eens zeker, of dat andere onder alle om standigheden kan worden voorkomen. Daarom zijn er enkelen, die „het zekere voor het onzekere nemen" en maar vast een klein voorraadje benzine inslaan: de verkoop is nu nog vrij, zoo wordt door hen gedacht en je kunt nooit weten, wat er gaat gebeuren. Tegen deze methode moet met klem worden gewaarschuwd: hamsteren van benzine is een zeer on-nationale misdra ging! Hamsteren van benzine is strafbaar! Voor hen, wien deze twee overwegingen nog niet zouden beletten, om benzine op te slaan voegt de A.N.W.B. daaraan nog toe, dat het in voorraad hebben van deze licht ontvlambare brandstof ernstige ge varen met zich brengt. Zelfs indien men denkt voldoende voorzorgen te hebben ge nomen, zijn gevaren geenszins uitgesloten, de lange lijst van ongevallen, van explosies (ook wel veroorzaakt door ledige blikken) bewyst het voldoende! En tenslotte moge een ieder zich er rekenschap van geven, dat het in voor raad hebben van benzine catastrofale ge volgen kan hebben, als er werkelijk „iets gebeurt", men is dan geenszins zeker van de geldigheid van een brandverzekering! Van alle gehamster is het opslaan van benzine wel het meest afkeurenswaardig! KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR VRIJWILLIGERS VAN DE LANDSTORMKORPSEN De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van ingekomen vragen wordt medegedeeld, dat aan den werkelij- ken dienst van personen, die zich by een vrijwillig landstormkorps hebben verbon den, recht op kostwinnersvergoeding kan worden ontleend krachtens een daartoe door den minister van Defensie in April 1939 vastgestelde regeling. Tot het verkrijgen van zoodanige ver goeding dienen belanghebbenden aanvraag te doen bij den burgemeester van de ge meente waar zij wonen (bureau voor mi litaire zaken van de gemeente-secretarie). DRIJVENDE MIJNEN GEMELD. Te 10.30 uur werden in de Vliestroom drijvende mijnen gemeld. In Texelstroom bij Oude Schild zijn twee drijvende mij nen gemeld, welke door de marinevaartui gen worden gevolgd. BEWIJZEN VAN VRIJEN DOORTOCHT VOOR MOTORRIJTUIGEN. Nog slechts bij uitzondering. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft tot dusverre bewijzen van vrijen doortocht voor motorrijtuigen ver strekt, ten einde door burgers bestuurde motorrijtuigen, welke gebruikt worden rechtstreeks ten behoeve van de landsver dediging of de economische verdedigings voorbereiding, in staat te stellen, hun doel eventueel ook langs militaire posten te bereiken. Do opperbevelhebber heeft thans echter maatregelen doen treffen, dat het verkeer in het binnenland, in het bijzonder op de groote verkeerswegen, in de toekomst door de controle vanwege militaire posten zoo min mogelijk zal worden gehinderd. Daar in verband met het vorenstaande geen moeilijkheden van bcteekenis voor hst gebruik van motorrijtuigen zijn te duchten, zullen de bewijzen van vrijen doortocht voortaan slechts bij uitzondering worden verleend. GEVORDERDE MOTORRIJTUIGEN Het is gebleken, dat by de vordering van motorrijtuigen in veel gevallen het natio- naliteitsbewijs niet door de militaire auto riteiten is opgevraagd, zoodat talrijke eige naars van gevorderde motorrijtuigen dit nog in hun bezit hebben. Om verschillendo redenen is het wenschelijk, dat deze onre gelmatigheid alsnog wordt hersteld. Daar bovendien de nationaliteitsbewyzen voor de voormalige eigenaars van de mo torrijtuigen toch van geenerlel waarde of nut meer zijn, wordt men verzocht de na- tionaliteitabewijzen op te zenden aan den directeur vari den étappen- en verkeers dienst, Veldpost. RECHTSTREEKSCHE TELEFOON VERBINDING NEDERLAND— NOORD-AMFRIKA Nu door de buitengewone omstandighe den het godaehtenverkeer ook met over- zoesche landen ernstige belemmeringen on dervindt, is overwogen met Noord-Amerika, Zuid-Amerika, Japan en Portugal naast de bestaande radiotelegraafverbindinen rechtstreeksche radiotelefonische gemeen schap tot stand te brengen. P.T.T. is er in geslaagd in enkele dagen tijds een dergelijke rechtstreeksche radio- telefoonverbinding met Noord-Amerika, welke tot nu toe alleen via Londen moge lijk was, te verkrijgen en het verkeer daarop voor het publiek reeds met ingang van 12 September open te stellen. Omtrent het tot stand komen van de ver vinding met de drie genoemde andere lan den kunnen op het oogenblik nog geen na dere mededeelingen worden gedaan. De voorbereidingen zijn in vollen gang. Voor- loopig zijn op de verbinding met Noord- Amerika alleen gewone gesprokken toege laten. De tarieven bedragen: le zone 36, 2e zone f 39.45, 3e zone f 42.75, 4c zone 46.20. De tarieven gelden voor een gesprek van drie minuten en zijn dezelfde als die, wel ke tot nu toe als regel via Londen werden geheven. De dienst is opengesteld op werk dagen van 15.50 tot 22.00 uur. „HEETE BLIKSEM" VOOR HET LEGER? De enorme hoeveelheid fruit, waarvoor geen voldoende afzetgebied bestaat, en waarvoor men zelfs overweegt, een deel als veevoeder te gebruiken en in te kuilen, heeft het bestuur der Gcldcrsch-Overijsel- sche maatschappij van Landbouw doen be sluiten een request te zenden aan den Minister van Defensie om het leger een maal per week een fruit-menu te verstrek ken, n.l. gestoofde appelen met aardappelen de z.g. „heete bliksem", door welken maat regel per week 150.000 K.G. zoete appelen een goede bestemming konden krijgen. HIER IS NEDERLAND. Sinds Zaterdag zyn op de hoogste goboü- wen te Coevorden, die ©en plat dak heb ben, Nederlandsche vlaggen gespannen ter waarschuwing aan vliegers van de oorlog voerende partijen, clat zij in Nederland zijn. Voorts wapperen uit den toren van de Her vormde, de Roomsche Katholieke en Ge reformeerde kerk groote nationale vlag gen, welke des avonds en des nachts door sterke lampen verlicht worden. Aangezien in Duitschland alles in het duister is ge huld kunnen de vliegers reeds op verren afstand zien, dat zij in Nederland zijn. Vervolgens branat de straatverlichting den geheelen nacht. Niet alleen de nor male nachtverlichting op drukke of ge vaarlijke punten maar ook alle lampen van de avondverlichting, die anders om half twaalf gedoofd worden. AANKOOPEN VAN GRAAN OVERZEE. Regeeringsinkoopbureau treft voorbereiding. Het Regeerings-inkoopbureau voor Gra nen treft reeds voorbereidingen voor den aankoop van granen overzee. Er wordt ge kocht f.o.b. zeehavens van verscheping. Het zoeken van scheepsruim te voor de gekoch te partijen is mede een belangrijk onder deel van deze werkzaamheden. Zoo moge lijk wordt met Nederlandsche zeeschepen bevracht. In het uiterste geval zouden der gelijke schepen worden gerequireerd en van ons land worden uitgezonden. Bij voor keur wordt natuurlijk scheepsruimte ge zocht die gonds aanwezig is zooals bijv. op de Plata-rivier meestal het geval is. De vrachten zyn ook voor schepen die ginds ledig beschikbaar, zijn reeds hoog genoeg.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7