STADS NIEUWS Eenige slachtoffers van de „Willem van Ewyck" begraven. Bidden Vergeet niet: te bidden AGENDA BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD P^Q Abonnen entsprija: voor Lvlden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij ome a enten 20 cent per woek; 2.60 per kwartaal. Franco per port 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsbbl 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met gellL Zondagsblad 9 cent Adverten'-iën: 80 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke, later wellicht Oostelijke wind. Betrokken tot zwaar of halfbewolkt. Aanvankelijk nog regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: regenbuien, matige N. W. wind. 16 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige N. N. W. wint, 16 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Z. W. wind. 14 gr. C. Groningen: halfbewolkt, zwakke Z. O. wind, 14 gr. C. Maastricht: betrokken, matige W. Z. W., wind, 14 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk ligt vanmorogen over Scandinavië en ver plaatst zich in Zuidelijke richting. Het wordt gevolgd door een depressie, die gis teren en vannacht bij IJsland groote lucht drukdalingen veroorzaakte. Vooral in het Westen van dit eiland is veel regen geval len. Westmanoer meldt 54 en Isafjord 22 mm. In Scandinavië werd het over het algemeen kouder, in Saerna daalde de tem peratuur tijdens mist onder vriespunt. De depressie, die gisteren over de Noord zee lag, ligt thans over ons land en bracht vannacht veel regen. Bij de Azoren blijft de luchtdruk hoog. Over Spanje en het Westelijk Middel- landsche Zeegebied ligt een vlakke depres sie, welke daar geen regen van beteekenis bracht. In het binnenland van Spanje is de temperatuur zeer hoog. LUCHTTEMPERATUUR 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ca.: Van Dinsdagavond 7.56 tot Woensdag morgen 5.59. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 Sept. v.m. 2.50 uur. en n.m. 3.15 uur. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 6.26 Woensdagmorgen. Maan onder 19.03 Woensdagavond. (Woensdag 13 Sept. nieuwe maan). SCHRIJVEN VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN FREIBURG AAN DE GEESTELIJKHEID. Zal Freiburg ontruimd worden? Mgr. Konrad Gröber, aartsbisschop van Freiburg, heeft een ontroerend schrijven gericht aan de geestelijkheid, waarin hij zegt: „De oorlog is bijna plotseling over ons uitgebroken. Tal van dorpen in de na bijheid van den Rijn tot in het midden van ons gebied zijn ontruimd. Andere dorpen en steden bereiden zich daarop voor. Maar ook alle overigen bereiden zich voor op zware dagen. Ik verzoek u, eerbiedwaar dige broeders, juist nu bijzonder te den ken aan uw plichten als priester en ziel zorger. Geen van u mag zijn post verlaten, tenzij de parochie zelf ontruimd moet wor den. Ieder van u moet dan de rechtmatige eisch stellen dat hij bij zijn vluchtende parochianen kan blijven of worde overge bracht naar een plaats, waar de meeste parochianen zien bevinden. Gaat de offers niet uit den weg;.... Zegt het aan ieder, die u in de uitoefening van uw werk als zielzorger wil hinderen of die u wil schei den van uw parochianen, dat hij daarmede geen d.enst bewijst aan het DuiUche volk, maar onbevoegd ing.ijpt in ten unumsi-uo lelijke plich.. Ais i.u o-.:. ordi nariaat tn ik? f Freibu:.', mi .en veria ten. dan i g,.: ci .a-van oo .j. m Indrukwekkende plechtigheid te den Helder, Rotterdam en Apeldoorn. De vlaggenparade te Willesmoord had vanmorgen een bijzonder karakter. Van al le in de haven en op de werf ligigende sche pen en van de maritieme gebouwen aan de buitenhaven werden vlag en geus half stok geheschen, ten teeken van rouw om de slachtoffers van de ramp, die Vrijdagmid dag de mijnenveger „Willem van Ewijck" trof en waarvan er heden vier ten grave werden gedragen; de vier leden der be manning, die niet vermist werden. Op de begraafplaatsen resp. te Rotter dam en te Apeldoorn had de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den adj-onderofficier machinist B. C. de Br-uyn en den bediende zeemilicien J. Bosch. Op de algemeene begraafplaats te Huis duinen werd ter aarde besteld het stoffe lijk overschot der beide officieren, den commandant van den „Willem van Ewijck", den lt. ter zee 1ste klas J. E. ten Klooster en den luitentant ter zee der Kon. Marine-re serve G. Anema. Tegen één ur werd de rouwstoet voor het Marinehospitaal te Huisduinen gefor meerd. Voorop de tamboers en pijpers van de mariniers der verschillende schepen en maritieme inrichtingen; daarachter de staf- muziek der Kon. Marine, vervolgens: het vuurpeleton der mariniers, bestaande uit twee secties van 16 man voor de militaire honneurs ten opzichte van wijlen den com mandant van de „Willem van Ewijck", den lt. ter zee 1ste kl. J. E. ten Klooster en één sectie van 15 man voor de honneurs t.o.v. den lt. ter zee 3e kl. der K. M. Res. G. Anema. Achter het vuurpeleton volgden 24 onder officieren, die als dragers fungeerden, 12 voor elke baar; hierachter reden de twee lijkauto's. De in ceremonieel tenue gestoken mili taire troepen werden geopend dor den lui tenant ter zee le kL G. B. Saltn, die het commando voerde; onmiddellijk achter hem liepen de overlevenden van de „Van „Ewijck"-ramp, die gisteren van kort ver lof waren teruggekeerd. Langzaam, in paradepas, onder de treur muziek van de rtafmuziek, die treurmar- schen van Chopin en Beethoven speelde, afgewisseld door 't eentonii geroffel en ge fluit van de tamboers en pijpers, bewoog' de lange, indrukwekkende stoet zich door de stad. Op de begraafplaats had zich intusschen ook reeds een groote menigte belangstellen den verzameld, waaronder tal van militaire autoriteiten. H. M. de Koningin werd ver tegenwoordigd door den gep. Schout-bij- Nacht C. baron de Vos van Steenwijk uit 's-Gravenhage. Elke kist, gedragen door 12 onderofficie ren, was bedekt met de Nederlandsche vlag, waarop gehecht waren sabel, steek en epauletten van den overledene. Op het plein voor de aula werden de bei de lijkbaren, voorop die van den comman dant van de „Willem van Ewijck", neer gezet, waarop het vuurpeleton der mari niers, 16 aan weerskanten van de eerste lijkbaar en 8 aan weerskanten van de lijk baar van den lt. ter zee 3e klasse G. Ane ma, het eerste salvo loste. Langzaam zette de stoet zich hierop weer in beweging tot op de plaats, waar een groote menigte rond de twee naast elkaar geopende .graven eerbiedig stond te wach ten. Toen de beide kisten boven het graf stonden, werd door het vuurpeleton het tweede salvo afgegeven, waarop onder dof geroffel van de trommels der tamboers de kisten in de groeven werden neergela ten. Nadat de kisten in het graf waren neer gedaald, werd het derde en laatste salvo gelost. Vele kransen, waaronder een van de Koninklijke Marine, dekten de beide graven. Kranslegging en plechtige Requiem-mis. Naar wij vernemen zal begin volgende week op een door den marinecommandant nog nader te bepalen dag door den Schout bij Nacht H. Jolles, namens de geheele ma rine, aan den vqet van het monument „Voor hen, die vielen" op het Havenplein ten Den Helder, een krans gelegd worden, ter eere van de nagedachtenis der vermis ten bij de ramp van de „Willem van Ewijck". Plechtige Requiem-mis voor de R.-K. slachtoffers. Woensdagochtend te negen uur zal in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Pau- lus te Den Helder door den vlootaalmoe- zenier, majoor H. J. Bangert, een plechtige Requiem-mis worden opgedragen voor de zielerust van de elf omgekomen katholie ke slachtoffers bij de ramp van de „Van Ewijck". De marine-commandant, Schout-bij- Nacht H. Jolles, zal deze plechtigheid bij wonen. Ook de overlevende leden van de bemanning van het verongelukte schip en de overige katholieke schepelingen zullen, voor zoover den dienst toelaat, tegenwoor dig zijn. Driemaal Luchtalarm op Donderdag a.s. De Commissaris van Politie, Hoofd van den Gemeentelijken Luchebeschermings- dienst, deelt ons mede, dat op Donderdag, 14 September a.s., des morgens tusschen 10 uur en half 11, des middags tusschen 3 uur en half 4 en des avonds tusschen 8 uur en half 9, het luchtalarm-apparaat zal worden be proefd, door het gedurende enkele minu ten gelijktijdig in werking stellen van de 18 op verschillende punten in de gemeen te opgestelde sirenes. De bedoeling hiervan is om na te gaan, of de sirenes behoorlijk werken en of ze op ieder punt der gemeente duidelijk wor den gehoord. Dit laatste is van groot be lang, omdat het geloei der sirenes later een waarschuwing moet zijn voor allen om ten spoedigste een goed heenkomen te zoeken in huis, schuilkelder, of -loop graaf, wanneer de luchtbeschermingsdienst bericht krijgt, dat vijandelijke vliegtuigen in de richting van Leiden naderen. Daarom verzoekt het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst een ieder, die des morgens bij de eerste proef de sirenes niet of slechts zwak heeft gehoord, hier van dadelijk mondeling, schriftelijk of te lefonisch (22244 afd. Luchtbeschermings dienst) mededeeling te doen aan het Hoofdbureau van Politie. Ook binnenshuis en met gesloten ramen moet het geluid duidelijk waarneembaar zijn. Door het niet tijdig gereedkomen der door het Rijk te leveren schakelkastjes, is het nog niet mogelijk, alle sirenes tege lijk van het Hoofdbureau uit, centraal, in werking te stellen, zoodat dit Donderdag a.s. zal geschieden door bediening ter plaatse van de opstelling van iedere si- De Commissaris verzoekt daarom aan gebruikers van pcrceelen, waarop een si rene is geplaatst, die perceelen op de aan gegeven uren toegankelijk te stellen voor de pnlitie-agenfen, die met de plaatselijke Omtrent de te volgen gedragslijn na D' nderdrg a.s. en zoolang centrale bedie- nl g ni:i mogelijk is, zal nader overleg vo'. 1 rr.-.j. bedoelde gebruikers van per- e'. of leiders van bedrijven, te gebouwen en instellin- i i r "rir-j van de scholen) l-> o -.weging gegeven - 3 prooi nrnvngen van het alarm-apparaat dienstbaar te maken aan een oefening van hun personeel voor het zich snel en ordelijk begeven naar de daarvoor bestemde schuilgelegenheid van dat bedrijf, respectievelijk naar de plaats, waar een schuilgelegenheid alsnog binnen kort zal worden ingericht, indien deze thans nog niet gereed mocht zijn. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Rectoraatsoverdracht op a.s. Maandag Op den derden Maandag van September zal op de gebruikelijke wijze in een plechti ge zitting de overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit plaats hebben. De rector-magnificus, prof. dr. P. C. Flu zal alsdan de rectorale waardigheid over dragen aan zijn opvolger, prof. dr. F. Mul ler. Als secretaris van den Acad. Senaat zal in het komende Academiejaar optreden prof. dr. A. W. Bijvanck. BRIEFKAART-AUTOMATEN De automaten aan het postkantoor alhier zyn weer met een nieuwe verrijkt. Thans is een automaat aangebracht voor briefkaar ten. Tegen het inwerpen van een dubbel tje verkrijgt men drie briefkaarten met postzegel eneen cent terug. LUCHTBESCHERMING IN HET BLOK VLIET—KOREVAARSTRAAT— JAN v. HOUTKADE. Enkele bewoners uit het blok, gelegen tusschen Vliet, Korevaarstraat en Jan van Houtkade kwamen gisteravond bijeen om te bespreken, wat in dit blok gedaan kan worden bij eventueele luchtaanvallen. Besloten werd een commissie te benoe men om dan in persoonlijk contact te ko men met alle bewoners van dit blok, om deze te bewegen tot daadwerkelijken en iinancieelen steun van deze actie. Gaarne zou men aller medewerking wil len vragen om zoo spoedig mogelijk tot een zoo groot mogelijke beveiliging te komen van dit blok. Zoo spoedig mogelijk zullen eenige bij eenkomsten gehouden worden waarin ieder in de gelegenheid zal zijn, om z'n daadwerkelijken steun te geven. V oor verdere inlichtingen en opgaven kan men zich reeds wenden tot den secr., der. heer W. Wendt, Doezastraat 18. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Nederland paraat. Onze grenzen worden be veiligd. Allerlei maatregelen worden genomen. DE BUURTVEREENIGING HOOGEWOERD EN DE LUCHTBESCHERMING. In grooten getale kwamen de bewoners van de Hoogewoerd bijeen op de gisteren avond gehouden algemeene bijeenkomst in de zaal van den heer W. F. van Wijk. Na opening door den voorzitter, gaf de heer D. C. Kok een zeer interessante uit eenzetting over de gevaren van luchtaan vallen en doeltreffende beschermingsmid delen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat door gemeenschappelijke samenwer king veel te bereiken is, en dank bracht aan het bestuur van de buurtvereeniging, welke in dezen veel kan en wil doen om tot het gewenschte doel te geraken. Na afloop van de causerie, werden verschil lende gestelde vragen door hem uitvoerig beantwoord. De voorzitter bracht daarna hem hartelijk dank voor de gegeven voor lichtingen, hetgeen met een algemeen ap plaus van de vergadering werd onder streept. Met het aanwezige wijkhoofd (wijk 8), den heer D. L. Landman, werden na af loop van de vergadering nadere bespre kingen gevoerd, waarover binnenkort nog verdere mededeelingen zullen worden ver strekt; verschillende dames en heeren ga ven zich op voor eventueele daadwerke lijke medewerking. Aanmelding van nog meerderen kan geschieden bij het bestuur. ZILVEREN JUBILEUM Op 14 September a.s. hoopt de heer J. P. Leget, Lange Vrouwenkerksteeg 18, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar als werkman in dienst trad bij de gemeen te Leiden. Ongetwijfeld zal het dezen jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 7368. Comtesse, Leiden, Breestraat 118, damesmode-arti kelen. E.: H. Chr. Westravan Doorn, Leiden. (H.V.). Wijzigingen: 7186. Comm. Venn. „Java Kawi Thee Import", Leiden, Lo- rentzkade 34, koopen, importeeren, ver- koopen van thee enz. Bovengenoemde ven nootschap is met ingang van 1 Augustus 1939 ontbonden. De activa en passiva en rechten en verplichtingen zijn overgegaan aan de commanditaire vennootschap op aandeelen: Comm. Venn. „Java Kawi Thee Import". 5842. Bloembollenexport Maatschappij en Kweekerij H. J. Ohms N.V., Noordwijk, Offemweg 18. Overl. Comm.: S. A. van Konijnenburg, Noordwijk, d.d. 30 Juli '39. 2884. N.V. Verzekeringsmaatschappij Al gemeen Ziekenfonds voor Leiden, Leiden, Hoogewoerd 82. Overl. Comm.: J. L. Jan- son, Leiden, d.d. 4 Sept. 1939. 7274. J. L. Janson, Leiden, Morschweg 144, assurantiën. Overl. E.: J. L. Janson, Leiden, d.d. 4 Sept. 1939. Op Woensdag 20 September 1939, des na middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Ge neeskundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken, uit sluitend voor kinderen beneden de twee jaar. Gemeentel. Aankondiging^ DISTRIBUTIEKAARTEN VOOR GESTICHTEN E.D. De Burgemeester der gemeente Leid* brengt ter kennis van Directeuren Hoofden van gestichten en inrichting^ dat ter verkrijging van distributiekaap voor de in die gestichten en inrichting verblijvende personen (internen) doorb een staat moet worden overgelegd, ye meldende de namen, voornamen en boortedata van hen voor wie deze kaart» zijn bestemd, en de gemeenten in bevolkingsregister elk hunner staat in schreven. Deze staat moet worden ing^ verd bij het Distributiekantoor, (w Ryn 132. Leiden, 12 September 1939. De Burgemeester van Leiden A. VAN DE SANDE BAKHUYZQ De Burgemeester van Leiden maakt h kend: Blijkens een van den Minister van h nomische Zaken ontvingen circulaire zij de vertegenwoordigers van militaire; (echtgenooten, ouders enz.) gehouden; voor militairen bestemde Rijksdistribut! kaarten aan hen op te zenden. Ieder n£ tair behoort in het bezit te komen rc zulk een kaart en deze onverwijld ir. leveren bij de militaire autoriteiten. Leiden, 12 September 1939. De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEJ W(j vestigen er de aandacht op, dal; door den Commandant der Vesting Hoik op 9 September j.l. vastgestelde veror ning, inhoudende bepalingen betreffe het verhinderen van het aanbrengen 1 veranderingen in terreinen enz. bin: een afstand van 1000 meter van eenig n dedigingswerk, gedurende drie maan; voor een ieder op de secretarie dezer; meente ter lezing ligt. Leiden, 12 September 1939. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEÏ DISTRIBUTIE LAMSVLEESCH IN BLO Burgemeester en Wethouders van i» den brengen ter kennis van belanghe: benden, dat met ingang van heden oti lamsvleesch in blik, bij wijze van pro: voor de daarvoor in aanmerking komer.: ondersteunden beschikbaar wordt geste'; Dit vleesch is verkrijgbaar op de bons t» stemd voor varkensvleesch enz. in b'j De prijs bedraagt 0,36 per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZI! Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Dinsdag, Algemeene Bestuursvergaderq „Katholiek Leiden". In de Vet- gulden Turk, 20.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst \t de apotheken te Leiden wordt van h t e r d a g 9 tot en met V r ij d a g II Sept. a.s. waargenomen door de apt- theken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel 20085 en Boekwijt, Breestraat 74, tel. 2055! Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apothtti Wilhelminapark 8, tel. 26274. De Commissaris van Politie te Leider brengt in herinnering het K.B. van II Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende b« toezicht op de in Nederland vertoeveni vreemdelingen, waarbij is bepaald, ós een ieder, die een vreemdeling nachtve: blijf verschaft binnen 24 uur verplicht) daarvan kennis te geven a*n het hooli van de politie in de gemeente in casu di Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, gfr opend van 912 uur, van 24 uur, van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van di bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechte nis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f 500. Deze bepaling geldt niet alleen votf dienstpersoneel, doch ook voor logé's eni theater hoofdfilms inhoud aanvangsuur keuring Lido: Champagne (Albert Préjean, Mary Glo ry). Spionnage te Con- stantinopel (Fritz Kortner, Wynne Gibson. Speelfilm Spannende gebeurtenis in den wereldoorlog lederen avond 8.15 u. Zondag 27 urn- Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v volwassenen Trianon: Honolulu (Eleanor Powell). Paniek in Hollywood. (Lee Tracy). Vroolüjk Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 urn- Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Carefree (Ginger Rogers, Fred Astaire) De zoon van den Sheik (Rudolph Va lentino). Muziek, zang, dans Romantisch- avontuurlijk lederen avond 8 uur Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Afgekeurd Casino: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2