De belangen van de gemobiliseerden DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9437 S)e comam RiirMii-r Panonirra/>ht 79 Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. nders den terugslag van den toestand ondervinden, voor reeds nu al niet hebben te Dit nummer bestaal uil drie bladen. V Een goede raad Er wordt veel leed geleden door men- schen, die door de mobilisatie in groote moeielijkheden zijn gebracht. Alles, wat gedaan worden kan. móet worden gedaan, om dat leed zoo veel mogélijk weg te ne men of te verzachten. (Wij verwijzen naar wat in een volgend artikeltje wordt opgemerkt). Er wordt echter óók veel leèd geleden niet om wat is, maar om wat komen kan. En nu willen wij ons veroorloven, allen te geven den goeden raad: stelt u onder de mogelijkheden niet de slechtste, de meest ongewenschte voor als zeker komende werkelijkheid. Er zijn óók andere moge lijkheden betere, minder ongewenschte en begeerenswaardige die werkelijkheid kunnen worden. De oorlog kan vele jaren duren. Dat kan. Maar het kan óók anders. Er zyn menschen wier oordeel niet van min der waarde is, dan dat van de mevrouw naast u of van den gepensionneerden ka pitein bij u in de straat die de. eveneens gefundeerde, meening hebben, dat de oor log niet van langen duur zal zijn. Nederland kan in den oorlog worden betrokken. Dat kan. Maar er zijn toch, on getwijfeld, óók verschillende aanwijzin gen, dat ons land buiten den-- oorlog zal blijven. Daar zijn de verklaringen, de ver zekeringen van de oorlogvoerenden zelf. Daar is de daadkrachtige wil en het doel bewust streven onzer regeering. Daar is nog veel meer. Noch aan het een noch aan het ander mogen wij beteekenende waar de ontzeggen, 't Zijn pessimisten, die u met stelligheid weten te verzekeren, dat Nederland in den oorlog zal worden betrokken. Zij zien alleen de slechtste mogelijkheid en beschouwen dan deze in hun gedachten-gang logisch, omdat hun oogen zijn gesloten voor andere moge lijkheden! als de eenige mogelijkheid, die werkelijkheid zal worden. Zeker, wie optimist wil zijn in dezen tijd is niet roekeloos en onvoorzichtig. Hij houdt óók rekening met slechte en met de slechtste mogelijkheden. Hij houdt deze mogelijkheden zichzelf met redelijke ernst voor oogen. Maar hij ziet ook de andere, betere mogelijkheden. En hij bidt en ver trouwt. En hij is dankbaar en b 1 ij, omdat de toestand zóó is, dat die betere mogelijkheden nog bestaan, nog werke lijkheid kunnen worden! Een voorbeeld. Als u vanavond u 'ter ruste begeeft, bestaat de mogelijkheid, dat u morgen een nieuwe dag zal worden ge schonken, en de mogelijkheid, dat u niet meer een nieuwen dag zult beleven. Met deze laatste mogelijkheid houdt u, als u verstandig is, terdege reke ning. Maargij ziet toch óók, met ver trouwen, de andere mogelijkheid voor u! Onze goede raad is: zyt optimist, houdt rekening met alle mogelijkheden, maar ziét toch ook vooral vóór u onder die mo gelijkheden de betere, de beste, die ons als werkelijkheid kunnen worden ge schonken door den goeden God. V Geen schrielheid! „Draagt elkanders lasten". Dit is de titel van een kruiskopje in de „Maasbode", waarin wordt gepleit, om de belangen van de gemobiliseerden en andere mobilisatie- tlachtoffers niet met schrielheid te be hartigen. Het blad brengt o.m. een ook reeds door ons blad bepleitte wenschelijkheid naar voren: zoo spoedig mogelijk een verlof regeling. Wij citeeren: „Reeds werd in onze volksvertegen woordiging de aandacht gevestigd op de regeling der vergoeding voor kost- winners-onder-de-wapenen. Het moge niet zoo zyn, dat degenen, die met hun persoon de ongereptheid van ons grond gebied willen helpen waarborgen, hun gezin aan ontbering zien prijsgegeven. In dit verband schijnt het ook rede lijk, dat op de invoering, zoo spoedig mogelijk, van een verlofregeling voor de militairen de aandacht gevestigd blijft. Niet het minst zullen vooral onze benarden zoover zy lijden door opvordering vanwege de militaire overheid. Kleine ondernemers b.v. die hun eenige auto in beslag za gen genomen en „gekocht", late men vooral niet langer dan strikt onvermij delijk is wachten op hetgeen hun toe komt. Het is voor velen een levensbe lang. Bij het dragen van elkanders lasten geve de overhed het voorbeeld. Schriel heid zij haar in elk geval verre". Schrielheid zy de overheid in elk geval verre! Natuurlijk moet er niet met geld worden gesmeten! Als b.v. 50 auto's moeten worden gevor derd, dan neme men er niet 51 of 52. Als b.v. een behoorlijke huisvesting kan worden gehuurd voor twintig gulden per week, dan legge men niet beslag op een van vijf en twintig gulden. Als het dienstbelang niet anders e i s c h t, dan houden b.v. ook de militaire autoriteiten er practisch rekening mede, dat benzine geld kost en zuinigheid met benzine in dezen tijd voor iedereen ge boden is. Geld-smijtéry bij en rondom de mobili satie is ergerlijk. Maar schrielheid moet de Overheid zeker vreemd zijn. Oók waar het geldt de belan gen van gemobiliseerden en andere mobi lisatie-slachtoffers. - Heel de burgerij moet mede dragen de lasten van de mobilisatie, die niet zwaar der dan noodig is op betrekkelijk wei nigen mogen rusten. Draagt elkanders lasten. En dragen wij met elkander de lasten van de gemeen schap, ieder naar draagkracht. Nadat het bovenstaande geschreven was, namen wij kennis van de hiernaast aange kondigde maatregelen van de regeering ten bate van de gemobiliseerden. De economische oorlog De oologsberichten, welke tot nu toe uit Polen vrij rijkelijk vloeiden, beginnen schaarscher te worden. Het aantal door Duitsche troepen bezette plaatsen stijgt niet meer in hetzelfde tem po als in het begin van de vijandelijkhe den. Dit is op zichzelf niets bijzonders. Op de eerste plaats worden bij het verder op rukken van de fronttroeepn de verbindin gen steeds langer en moeten er meer man schappen gereserveerd worden voor de be zetting en op de tweede plaats wordt de weerstand van de achterwaarts gedrukte Polen steeds grooter. Met het oog op de „zak" in de provincie Posen, waarin de Poolsche troepen dreigen te worden ingesloten, wanneer de opening bij Warschau wordt afgesnoerd, zet de Poolsche legerleiding alles op haren en snaren om den uitgang bij Warschau vry te houden. De communiqué's uit het Westen, welke uitsluitend van Fransche zijde worden uit gegeven, blijven nog altyd het toppunt van beknoptheid en toonen aan, dat ook daar geen opzienbarende dingen gebeuren. Het is natuurlijk mogelijk, dat daar zeer be langrijke operaties worden verricht, maar zij spreken niet tot onze verbeelding. Het begint thans ook duidelijker te wor den, waar het zwaartepunt van den oor log in het Westen zal komen te liggen, nl. in den economischen strijd. De voorposten-gevechten vinden reeds plaats op papier. Aan beide kanten tracht men zyn eigen economische positie zoo gunstig mogelijk voor te stellen en die van den tegenstander als aanmerkelijk zwak ker dan in 1914. Engeland wijst erop, dat Duitschland gebrek aan rubber en benzine moet krijgen, terwijl Duitschland op zijn overvloed van steenkolen wijst. Maar, zoo reageert men weer in Parijs, hoe kan. met het tekort aan ijzer, de in de paar laatste jaren reeds op onvoldoende wijze vernieuwde outillage uit steenkolen de rubber en petroleum worden gehaald, die men tekort komt? Duitschland produ ceert wel jaarlijks 186 millioen ton steen kolen, doch het kan niet beweren, dat het de 38 millioen ton, welke Polen produceert, ten volle ten eigen bate zal kunnen aan wenden. Doch indien het dat wel zou doen, wat moet het dan nog reserveeren voor den uitvoer, wélke toch vitaal voor zijn handel wordt geacht. „Wij hebben van Polen erbij en het on metelijke Rusland als achterland" zeggen de Duitschers weer. Waarop van de andere zijde de vraag wordt gesteld, of Duitschland daar alles op de pof kan krijgen. Zoo is mefi nu reeds bezig den economi schen oorlog uit te vechten. Bij dezen pa pieren oorlog blyft het echter niet, en de werkelijkheid zal heel wat minder amu sant zijn. Verhooging van het maximum der kostwinners-vergoeding De Regeeringspersdienst meldt: Bij de Regeering zyn eenige maat regelen in voorbereiding, welke strek ken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wape nen geroepen dienstplichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van f 2.50 op 3 per dag worden gebracht, terwijl in bijzonde re gevallen het bedrag van ƒ3 met machtiging van den minister van de fensie nog eenigermate zal mogen wor den overschreden. Dit wil niet zeggen, dat alle vergoedin gen verheoging zullen ondergaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds 2.50 per dag aan vergoeding wordt geno- tenu, doch waarin dit bedrag niet voldoen de blijkt, in verband met den achteruit gang van de gezins-inkomsten en b.v. in verband met de grootte van het gezin, de vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in het buiten land verblijf houden, claar in verschillen de streken in het buitenland een andere maatstaf voor levensonderhoud moet gel den dan hier te lande. Steun voor hen, die met kostwinners-vergoeding niet geholpen zijn Voorts is een regeling te wachten, wel ke beoogt steun te verleenen aan diege nen, die door opkomst in militairen dienst in onoverkomelijke moeilijkheden zijn ge raakt en met toekenning van kostwinners vergoeding niet of niet voldoende gehol pen zijn. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke nationale vereeniging tot steun aan miliciens bex-eid gevonden zich met de uitvoering van deze regeling te be lasten. Daar deze vereeniging voor dit doel niet over voldoende geldmiddelen beschikt, heeft de regeering haar een zeker bedi-ag aan subsidie toegezegd met de bepaling, dat deze subsidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van andere zijde aan bijdragen mocht ontvangen. Wan neer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met 100, hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op rekenen, dat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeniging is: Amsterdam C., Wete ringschans 96. terwijl het nummer van de postrekening is 12459. Geleidelijk meer verlof Ook is een verlofregeling in voor bereiding. doch eerst moet nog worden De 41ste Nederlandsche Jaarbeurs HEDEN TE UTRECHT GEOPEND. Een week later dan de bedoeling was is heden te Utrecht de 41ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs begonnen. Naar het uiterlijk ziet men weinig ver schil met vorige jaarbeurzen. Aangezien de deelnemers hun vaste plaatsen hebben, vindt men op' elke etage dezelfde branches, die er altijd exposeeren. De heer Fentener van Vlissingen heeft vandaag aan de pers enkele bijzonder heden medegedeeld De een en veertigste Jaarbeurs vertoont eenige hiaten, daar onder de deelnemers sommige zoodanig gehandicapt zijn door mobilisatie-omstandigheden, beperkende regeeringsmaatregelen en andere gevol gen van de bijzondere gebeurtenissen, dat er enkele stands zijn, die slechts door het opschrift ter kennis van de bezoekers brengen, welke firma's oorspronkelijk het voornemen hebben gehad in deze stands hun artikelen te exposeeren. Hun aantal bedraagt echter slechts een gering percen tage van het totaal aantal deelnemers. Het aantal deelnemers, dat voor deze beurs heeft ingeschreven, bedraagt 1203, hetgeen slechts zeer weinig lager is dan het deelnemersaantal van de vorige na- jaarsbeurs, hetwelk 1211 heeft bedragen. Daar enkele deelnemers ditmaal genoegen hebben genomen met kleinere ruimten, bedraagt de verhuurde oppervlakte dit maal 17.079 vierkante meter. Tegen 17.407 vierkante meter in het najaar 1938. Aan gezien laatstgenoemde beurs de grootste najaarsbeurs was, die tot nu toe werd ge houden, behoeft het geen verwondering te wekken, dat onder de huidige omstandig heden dit record niet werd gebroken. Niet alleen de deelnemers uit het bin nenland komen op deze beurs voortreffe lijk voor den dag, doch ook het buiten land heeft zich door de schier onoverko melijke moeilijkheden, die voor den we reldhandel zyn ontstaan, niet laten af schrikken. Bovendien nemen aan deze nagegaan, in hoeverre de toestand het verleenen van verlof gedoogt. Voors hands zal het verlof in elk geval slechts op beperkte schaal kunnen worden verleend. De regeering hoopt, geleide lijk eenige uitbreiding aan het verlof te kunnen geven. Het is van belang, dat afgescheiden van deze regeeringsmaatregelen ook van particuliere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorgen, welke op de schouders van de gemobiliseer den of van him gezinnen rusten, zooveel mogelijk te helpen verlichten. Beroep op aller medewerking Uit maatschappelijk oogpunt is het ge- wenscht, dat de plaatsen, die als gevolg van de mobilisatie zijn opengevallen, we der geheel worden bezet. De regeering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen geroepen personeel niet of althans slechts tydelyk hebben ontsla gen en de opengevallen plaatsen ook slechts tijdelijk hebben doen bezetten door niet- gemobiliseerden, opdat de gemobiliseer den, wanneer zij weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kunnen terugkee- ren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwinnersver goeding geheel ofg voor een deel weggeno men door het toekennen van een bijslag.: De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die ten gevolge van de algemeene mobilisatie zelf in min of meer groote moeilijkheden zijn komen te verkee- ren. Echter moge de regeering een opwek king richten tot alle werkgevers, die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben bepaald, om ten behoeve van onze gemobiliseerde zoo ver te gaan, als in verband met hun eigen omstandighe den mogelijk wordt geacht. Ook het publiek kan onder de huidige omstandigheden steun aan gemobiliseerden verleenen. Vele zaken kunnen in stand worden gehouden, indien men eenige in schikkelijkheid betoont, bijvoorbeeld door waren, welke anders aan huis worden be zorgd, zelf af te halen of te doen afhalen. In sommige zaken blijft de echtgenoote van den gemobiliseerde achter, die niet in staat is het bedrijf gaande te houden, ter wijl hulp niet is te krygen of niet kan wor den betaald. Hier kan alleen uitkomst wor den gebracht, wanneer anderen die over vrijen tijd beschikken belangeloos de behulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op ieder een, die daartoe in staat is, om te doen wat in zyn vermogen ligt om de zorgen van de gemobiliseerden te helpen verlichten. beurs een Belgische en een Duitsche sectic deel, terwijl voorts nog een inzending van Italiaansche producten vermeld dient te worden. Ook mag het een verheugend ver schijnsel genoemd worden, dat na een on derbreking van enkele jaren de Unie van Zuid-Afrika ditmaal weder met een twee tal stands op de vierde verdieping deel neemt. Een opmerkelijk feit is voorts de uitbrei ding, die de groep textiel heeft onder gaan, met name door de deelneming van eenige vooraanstaande firma's uit binnen- en buitenland op het gebied van de klee- dingindustrie. Ook in andere groepen is het aantal di recte deelnemers uit Duitschland, België, Italië, Frankryk en Engeland toegenomen, waartegenover echter het aantal door Ne derlandsche importeurs vertegenwoordigde buitenlandsche firma's is gedaald.. De agrarische afdeeling neemt thans voor de vierde maal aan de Jaarbeurs deel. Er zijn by deze afdeeling voorlichtings diensten aanwezig. STEDEN IN POSEN EN WEST PRUISEN BEZET BERIJN, 12 September (A.N.P.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Door het optreden onzer troepen in de provincies Posen en West Pruisen zijn in de laatste dagen Posen, Thorn, Gnesen, Hohensalza en tal van andere steden bezet. Hiermede is thans ok in deze streek het vroeger Duitsche gebied byna geheel in Duitsche handen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland warschau nog altijd in pool sche handen (2de bl*d)> de kansen van den economi schen oorlog (2de blad). rede van minister eden (2de blad). Binnenland een verlofregeling voor de militairen is OP KOMST. (Iele blad). de regeering verklaart, met gestrengheid te ZULLBN OPTRE den tegen prijsverhooging. (2de blad). begrafenis slachtoffers van de ramp van iir. ms. „willem van ewijck". (1ste blad). Vandaag is de Jaarbeurs te Utrecht ge opend. (2de blad). Mededeel ingen inzake het spoorweg-ju bileum. (2de blad). Herderlijk Schrijven van den Bisschop van Münster „ALS LIJDENSUREN OVER ONS ZOUDEN KO.MFN In alle kerken van het bisdom Münster is op den tweeden Zon dag van September een herder lijk schrijven voorgelezen van den bisschop van Münster, graaf von Galen. Uit dit schrijven publiceercn w^j enkele kenmerkende passages. In de inleiding van het herderlijk schrij ven zegt Mgr Graaf von Galen ..De Rijksregeering heeft aan de kerke lijke autoriteiten in Duitschland medege deeld, dat het momenteel ongewenscht is, in de kerken iets te zeggen over de buiten landsche politieke toestand van het Duit sche vaderland. Met den oprechten wil, de verordeningen van deze instanties, die de zorg hebben over het tijdelijke welzijn van het volk. voor zoover geoorloofd is na te komen, zal ik vanaf deze heilige plaats niet spreken over de zorgen cn de liefde voor het heil cn het geluk van ons Duitsche volk en vaderland, die ons hart cn ieder Duitsch hart beroeren. Ik weet het, gij allen voelt het met mij, cn bidt met ml), dat God de gebeurtenissen, die over ons zijn gekomen, tot het goede zal kecren cn aan ons vader land spoedig weer de zegen van een eer volle vrede in vrijheid en gerechtigheid zal verleenen". De bisschop van Münster wijst dan op de woorden: „Wij z.ijn dc Uwen, de Uwen willen wij zijn", welke woorden Paus Pius XI heeft neergelegd in het gebed aan Christus Zoning. De beschouwing van de/e woorden moet allen troost geven in dezen moeilijken tyd. Wij zijn de Uwen! Laat ons over dit feit en deze werkelijkheid blijven spreken, opdat wij er dc troost van deze waarheid uit kunnen putten. Deze waarheid geldt ook voor onze geliefden, die ver van ons vertoeven, misschien in gevaar en ellende, misschien in nood. Welk leed en welke zor gen, welke kommer en smart ei ook over ons moge komen: niets gebeurt, er zonder den wil van God. die pok uit h^t kwaad nog het goede weet te trekken, en die ieder per soonlijk door dit wisselvallige leven wil leiden tot het eeuwig geluk van het hemel- sche vaderland. De Uwen willen wij zijn! Dit moet vooral bewaarheid worden bij de beproevingen en het lijden dat Gods oneindige wijsheid over ons laat komen. Denkt niet, dat gij door God vergeten of vprlaten zijt, wanneer zorgen en benauwenis, lijden, droefheid en bitteren nood over ons zouden komen Wanneer lijdensuren over ons zouden ko men, gelijk aan de uren, die Christus op den Olijfberg heeft meegemaakt, en waar bij de Heiland water cn bloed zweette, en Hij tot God het gebed richtte „Vader, als het mogelijk is, laat dan deze kolk aan mij voorbijgaan!", dan willen wij toch ook in navolging van het Goddelijke voorbeeld van Jezus zeggen: „Maar niet mijn wil, maar Uw wil geschiede!" Wij moeten de oogen richten naar het Kruis van Christus en onze innerlijke verbondenheid met Ma ria, dc Moeder van Smarten, moet voor ons een aansporing zijn cn moet ons de kracht geven om in uren van leed en droefenis te zeggen: „De Uwen willen wij zijn!" Als wij zoo in navolging van de liefde van Jezus Christus, die mensch geworden is om te boeten voor de zonden van alle menschen en om de zondaars te redden,' in vrijwillige boete en eerherstel voor elkander opkomen, dan mogen wij hopen, dat God Zijn gena- denrijke en almachtige ontferming over ons en over ons geliefd Duitsch vaderland zal doen nederdalen".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1