De Duitsehers voor de poorten van Warschau dagblad voor leiden en omstreken Drongen de eerste troepen reeds gisteren binnen? Warschau voor den val Nieuwe schending van onze neutraliteit Vreemde vlieg tuigen boven ons land binnenland ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9435 S)e £eid<M^0oma/nt Dit nummer bestaat alt vl|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Gisteravond verspreidde de Duitsche le gerleiding het bericht, dat snelle Duitsche pantsertroepen Warschau waren binnen ge rukt. Dat de Duitsche opmarsch snel ging, was bekend, en dat Warschau wel binnen een paar dagen zou vallen, werd verwacht. Maar dat het zóó gauw zou gaan, was een groote verrassing. Intusschen bleek, dat de Duitsehers wel wat voorbarig waren geweest. Er was bij den opmarsch van de Duitsche troepen uit het Zuidwesten in de richting van de Pool- sche hoofdstad eenige tegenstand geboden en deze hadden de Duitsehers overwonnen. Nu bleek de weg naar Warschau open te liggen en de Duitsehers stormden erop af. Zij schijnen echter niet in de stad zelf door gedrongen te zijn, want de Poolsche radio zender van Warschau bleef ongestoord door werken. Later op den avond werd gemeld, dat Warschau van drie zijden was ingeslo ten en dat men de Duitsche aanval van ochtend verwachtte. De Poolsche militaire autoriteiten, belast met de verdediging van de stad, gaven een tamelijk felle oproep tot de bevolking ten beste, waarin gezegd werd, dat Warschau slechts ingenomen zou kunnen worden na dat de laatste Poolsche soldaat door de Duitsche tanks was vernietigd. Dat zou dus kunnen beteekenen, dat de stad tot het uiterste verdedigd zou worden. Tot nu toe hebben wij het definitieve be richt van den val van Warschau nog niet ontvangen. Op zichzelf beteekent de inname van de Poolsche hoofdstad niet meer dan de inname van welke andere Poolsche stad ook. De re geering heeft reeds lang een wijkplaats ge zocht in een rustiger omgeving. Het hart van het Poolsche verzet zal men dus in Warschau niet treffen. Maar het psycho- logisch effect van de inname van een hoofd stad is altijd geweldig, zoowel op de ver overaars als op de overwonnenen. Bovendien dreigt het nog in Posen ope- reerende Poolsche leger, in een zak te wor den ingesloten. Dit leger is reeds bezig zich om zich uit deze provincie terug te trek ken onder de druk van de uit het Noorden en het Zuiden opmarcheerende Duitsehers. Maar als deze beide armen zich bij War schau sluiten, dan zitten ze gevangen. Met het oog daarop zoü het wel eens moge lijk kunnen zijn, dat er bij Warschau ver woed gevochten wordt. In het Westen blijkt n^g altijd weinig van de activiteit. De communiqué's blijven even laconiek en Havas voorziet ze van commentaar, opdat er tenminste nog iets van begrepen kan worden. Dat de Fransche legerleiding zich zoo v/einig mogelijk wil bloot geven en daar om zullen laconieke communiqué's uit geeft, is op zichzelf begrijpelijk, maar onze nieuwsgierigheid wordt er niet door bevredigd. Evenzoo is het begrijpelijk, dat de Britsche vloot niet telkens een bericht lanceert, als er een Duitsche duikboot on schadelijk is gemaakt. Dat heeft een zeer goede reden, maar het wekt den indruk alsof er niets gebeurt. Inmiddels begint men in de Engelsche pers ook al over vredesvoorwaarden te praten, maar als men de vredesvoorwaar den ziet, kan men moeilijk aannemen, dat Duitschland er één-twee-drie op in zal gaan. De „News Chronicle" noemt n.l. de vol gende: 1. Instelling van een fatsoenlijke Duit sche regeering. 2. Herstel der onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. 3. Het afzien door Duitschland van alle agressieve bedoelingen. 4. Ontwapening. Wij zien voorloopig nog geer onderhan delingen op die basis! DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN NEDERLAND. Boven Limburg waargenomen. De regeeringspersdienst deelt mede: Tusschen 1 en 2 uur gisterenmiddag heeft de luchtwachtdienst in een gedeelte van Limburg een vreemd vliegtuig boven Ne- derlandsch grondgebied gesignaleerd. De kenteekenen van dit vliegtuig waren die van de Duitsche luchtmacht. Aan H. M. gezant te Berlijn is opgedra gen stappen te doen naar aanleiding van deze schending van onze neutraliteit. De zender van Warschau bleel werken EEN VOORBARIG BERICHT. Het oppercommando der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: De Duitsche pantsertroepen zijn Vrijdagmiddag om 17.15 uur in Warschau binnengedrongen. In den loop van den avond kwamen gisteren echter verschillende berichten bin nen, welke in tegenspraak waren met de bovenstaande mededecling of althans er op wijzen dat de Duitsehers nog geen mees ter in de hoofdstad waren. Het A.N.P. meldde: Op grond van zoo juist uit Polen ontvangen inlichtingen heeft de Poolsche legatie te 's-Gravenhage gis teravond om half tien tegengesproken, dat Duitsche pantser troepen tot Warschau wa ren doorgedrongen. De legatie wijst er ove rigens op, dat het radiostation van War schau normaal zijn programma voortzet Ter aanvulling op deze tegenspraak deelt de legatie nog mede, dat een Duitsche zen der op de golflengte van den zonder van Warschau nieuwsberichten uitzond. Niette min blijft het feit bestaan, dat ook de zen der van Warschau gisteravond gewoon functioneerde. Van belang is verder een Havas-bericht, volgens welke de Poolsche troepen zich 'hergroepeeren op het z.g. „front der vijf rivieren", ten Noorden en ten Zuiden van Warschau, ten einde den Duitschen inval te weerstaan. Radio-uitzending uit Warschau. De burgemeester van Warschau, Star- zynski, heeft gisteravond, naar te Londen is opgevangen, een radiotoespraak gehou den voor den zender van Warschau, om 19 uur 15, waarin hij aldus Reuter den bewoners der hoofdstad verzocht loopgra ven aan te leggen en zich voor te berei den op de verdediging der stad. Voorts stelde hij de bewoners van Warschau er van in kennis, dat de regeering intusschen naar een veiliger centrum was overge bracht. Volgens Havas werd dze radiotoespraak om 17.30 uur gehouden. De burgemeester heeft verder nog ver klaard, dat de hoofdstad in den loop van den dag wederom het slachtoffer was ge weest van een bombardement door de Duitsche luchtmacht. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Wel deelde hij mede, dat de bevolking van War schau deze nieuwe beproeving met moed heeft doorstaan. Gisteravond om 19 uur 55 werd door den zender van Warschau het geloei der alarm- sirenes, die luchtaanvallen aankondigen, vernomen en het vuren van mitrailleurs. De militaire commandant van Warschau las instructies voor aan het publiek, toen men de waarsohuwingssirenes hoorde en de om roeper aankondigde, dat een luchtaanval op Warschau werd verwacht. DUITSCHE TROEPEN HEDEN IN WARSCHAU? Vannacht te 1.15 uur G.M.T. werd de uit zending van den Duitschen kortegolfzender onderbroken voor het verspreiden van een speciale boodschap aan de bevolking van Warschau, die als volgt luidde: „De Duitsche troeepn hebben de stad Warschau van drie zijden ingesloten. Zij zullen in den vroegen ochtend binnentrek ken. De bevolking wordt gevraagd kalm te blijven. Winkels mogen morgen niet open zijn". ZAL WARSCHAU VERDEDIGD WORDEN? „Tot de laatste Poolsche soldaat door de Duitsche tanks is vernietigd" De commandant van de verdedigings krachten, die belast zijn met de verdedi ging van Warschau, generaal Czuma, heeft gisteravond te 22 uur, voor de Poolsche ra dio-omroep een legerorder voorgelezen, die luidt: „De opperbevelhebber van het Poolsche leger, maarschalk Smigly Ridz, heeft ons de verdediging van de hoofdstad toevertrouwd. Hij eischt, dat de aanval van den vijand te pletter loopt tegen een muur van verzet, die wij hem zullen bieden. De leuze, die wij den vijand zullen toeroepen is: „Geen stap meer verder". Wanneer de vijand slaagt is het, omdat de laatste Poolsche sol daat door de Duitsche tanks is verpletterd". In dezelfde radio-uitzending werd ver der gezegd: „Het beteekent, dat Warschau verdedigd zal worden tot onzen laatsten ademtocht, en dat, wanneer de stad valt, de vijand er slechts over onze lijken zal zijn binnen gekomen. De bewoners van de hoofdstad moeten dus op dit oogenblik al hun ener gie geven om de taak van onze troepen bij den strijd te vergemakkelijken. Wij vragen met nadruk, dat zij rustig zullen blijven en hun volledige koelbloedigheid zullen bewaren. Iedereen dient te blijven op de plaats waar hij zich bevindt op het oogenblik dat de verdediging begint. Het opgeven van Warschau op dit oogenblik zou beschouwd worden als lafhartigheid. Warschau en zijn bewoners hebben thans een historische gelegenheid om hun vader landsliefde te toonep. Wij wenschen dat de Poolsche soldaat slechts rustige gezichten om zich heen ziet, dat glimlach der vrou wen en haar zegen hen vergezellen als hij in den strijd gaat, dat een opgewekt lied weerklinke. Warschau bevindt zich in de eerste verdedigingslinies en kan daar trotsch op zijn. Ik spreek voor de radio, maar waarschuw u dat deze elk oogenblik door een bom bardement kan worden vernield. Als onze zender zwijgt, beteekent dat, dat hij door den vijand vernield is. In dit geval zullen langs anderen weg aanwijzingen aan het publiek worden gegeven. De uitzending eindigde met het Poolsche volkslied, dat gevolgd werd door de eerste strophen van het oude Poolsche lied: „Nog is Polen niet verloren". HET OCHTENDCOMMUNIQUé VAN HET FRANSCHE HOOFDKWARTIER. PARIJS, 9 September. (A.N.P.) Het van ochtend uitgegeven Fransche communiqué vermeldt: In den afgeloopen nacht hebben de voor ste posten onzer grondstrijdkrachten een activiteit ontplooid. Het groote bosch van Warndt, ten Westen van Forbach, is groo- tendeels in onze handen. Er waren veel vernielingen en valkuilen van allerlei soort. De activiteit onzer vliegers is in over eenstemming met de acties der grond strijdkrachten. DE TAAK VAN ITALIë. ROME, 9 September. (A.N.P.) De „Mes- sagero" schrijft, dat het consigne voor de Italianen thans is, intensief te produceeren en er geestelijk en materieel op voorbe reid te zijn den oproep van Mussolini te beantwoorden tot vervulling van de ta ken, die door de ontwikkeling van de ge beurtenissen, welke Europa onderstboven werpen, worden opgelegd. De Italiaansche bladen zijn vanochtend op grond van de nieuwe bepalingen met vier pagina's verschenen. De minister voor volkscultuur heeft voorts bepaald, dat het aantal bladzijden van periodieken en ge- illustreerde bladen moet worden vermin derd. Eenige periodieke uitgaven moeten worden gestaakt. HET WAS EEN BRITSCH VLIEGTUIG. Antwoord der Britsche regeering. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van de Britsche regeering antwoord is binnengekomen op de nota der Neder- landsche regeering met betrekking tot het zich bewegen van Britsche legervliegtui gen boven Nederlandsch grondgebied in den nacht van 3 op 4 September j.l. In dit antwoord deelt de Britsche regeering mede, dat deze aangelegenheid, welke zij be schouwt als een kwestie van het aller grootste belang, onmiddellijk en grondig is onderzocht door de Britsche luchtvaart autoriteiten. Als resultaat van dit onderzoek is de Britsche regeering tot de overtuiging ge komen, dat op den heenweg niet één Britsch vliegtuig over het grondgebied van Nederland vloog. Geen enkel Britsch vliegtuig is op den heenweg over de Zuidelijke route gevlogen en de Britsche luchtvaartautoriteiten zijn derhalve tot de overtuiging gekomen, dat vliegtuigbewe gingen boven Limburg in de richting van Duitschland alleen betrekking kunnen hebben op de luchtmacht van een andere mogendheid. Als resultaat van een grondig en nauw keurig onderzoek is echter gebleken, dat één Britsche piloot, die verder dan de an deren in Duitschland was doorgedrongen, in strijd met zijn opdracht, over Neder- V Belangstelling voor andere dingen De ontwikkelde techniek stelt ons in de gelegenheid, de feiten van den oorlog zeer vlug te kennen, met den oorlog mee te le ven, als 't ware van uur tot uur. Dit kan het nuttig effect hebben, dat we niet langen tijd in gespannen afwachting behoeven te verkeeren. Maar dat kan óók het nadeelig ge volg hebben, dat er in het dagelijksch le ven haast geen uur meer is, of de aan dacht is gericht op den oorlog, of de ang stige spanning gaat uit naar wat de radio nu weer zal mededeelen. En, als t mede gedeeld is, wachten we weer op de vol gende uitzending. Zóó is dg dag verdeeld van de eene uitzending naar de andere. In de eerste dagen van den oorlog was 't werkelijk veel te erg. Er waren feitelijk veel te veel uitzendingen van A. N. P.-be- richten. Het was te verklaren, gezien de plotseling ontstane toestand van een zoo geweldig wereldgebeuren. Maar men heeft zelf al spoedig ingezien, dat die uitzendin gen beperkt moesten worden-. Nu zijn zij ook beperkt. En wij zouden geenszins wil len aandringen op nog meer beperking. Maar wel willen wij ons veroorlooven, aan hen, wier zenuwen niet sterk genoeg zijn, om iederen dag meermalen weerstand te bieden aan schokkende en beangstigende oorlogsberichten, de radio 'ns een keer n ie t aan te zetten, wat of zelfs véél min der te gebruiken. Iederen dag toch geeft het dagblad dat, wat men wil weten, en men kan het dan rustig overlezen. Daar zijn er ook wel, wien zelfs de geregelde dagblad-lectuur in dezen tijd zal moeten worden ontraden. Maar niemand zal tegen spreken, dat een courant op den lezer min der zenuw-schokkend zal werken, dan een radio-uitzending b.v. vlak voor het naar bed gaan! In verband hiermede zouden wij ook gaarne den raad willen geven, belang stelling te houden voor.... andere dingen, dan de oorlog, belangstelling voor de normale ontspanning, belangstelling voor wat geestelijk hooger ligt, een mooi boek b.v., en vooral voor de schoonheid der kerkelijke liturgie, die is een omlijsting, een uitstraling van de waarheid, die alléén ons in dezen tijd kan troosten en sterken en óp-heffen uit de naar-omlaag-trekkende dingen van den dag. LUCHTALARM TE BERLIJN? KOPENHAGEN, 9 Septembzer (A.N.P.) Volgens den Berlijnschen correspon dent van „Berlingske Tidende" was er vannacht tusschen kwart voor drie en half vier luchtalarm te Berlijn. De waarschuwing was volgens den cor respondent gegeven, nadat boven Kassei vliegtuigen waren gehoord, die in de rich ting van Berlijn vlogen. land (ongeveer in de richting van Am sterdam) terugkeerde, als gevolg van te kort aan benzine. De Britsche regeering heeft in verband daarmede jegens de Në- derlandsche rdgeering uiting gegeven aan haar dien leedwezen over deze schending der neutraliteit van ons land. De Britsche regeering is vastbesloten alles te doen, wat in haar vermogen ligt om herhaling van een dergelijke gebeurtenis te voorko men. Met dit doel zijn en zullen aan de Britsche piloten de strengste voorschriften worden gegeven. Minder erg dan het lijkt. In enkele Duitsche bladen wordt het voorgesteld, als zou onze neutraliteit bij herhaling geschonden zijn door vluchten van Britsche militaire vliegtuigen over Nederlandsch grondgebied, waartegen Ne derland zich onvoldoende zou hebben ge weerd. Tegenover deze niet op feiten steunende bewering kan op grond van inlichtingen van gezaghebbende zijde gesteld worden, dat slechts één dergelijke neutraliteits- schending is komen vast te staan, en dat, naar aanleiding daarvan, zooals van regee- ringswege onmiddellijk is bekend gemaakt, aanstonds een stap bij de Britsche regee ring is gedaan, terwijl vervolgens, zoodra bewijsmateriaal beschikbaar was, over legging daarvan heeft plaats gehad. Het betrof een of meer Britsche vliegtuigen, welke op den terugweg van Duitschland, waarheen zij zich begeven hadden met het doel er pamfletten uit te werpen, over onze grens zijn gekomen. Zij vlogen bij bewolkten hemel, weshalve er niet op kon wordpn gevuurd. Het vergaan van de „Willem van Ewijck" EEN LEIDENAAR ONDER DE SLACHTOFFERS Op pag. 5 geven wij een uitvoerig ver slag van een ramp van een Nederlandschen mijnenleggr, waarbij talrijke slachtoffer* zijn gevallen. Tot degenen, die bij de ramp van den mynenlegger „Willem van Ewijck" als ver mist wordt opgegeven behoort de Leidc- naar A. Verkuylen, stoker-olieman aan boord van dit schip. Abraham Verkuylen is de jongste zoon uit het gezin van den heer J. A. Verkuylen, gepensionneerd agent van politie te Leiden De heer A. Verkuylen heeft aan de Leidsche Ambachtsschool den driejarigen cursus voor machinist gevolgd en op 21- jarigen leeftijd ging hij, aangezien er toen geen plaats was bij de groote vaart, naar de marine. Zoo kwam hy in 1934 te Den Helder, vanwaar hy na eenigen tijd met een politievaartuig naar Ned. Indië vertrok. Na een 3-jarig verblijf keerde hij met de Su matra terug, kwam weer in Den Helder, deed daar politie-diensten op verschillen de vaartuigen, o.m. op dc onderzeeboot Z 6 en kwam, opgeroepen bij de voor mobilisatie aan boord van den mijnenlegger die gisteren verging. Juist voor zijn vertrek had de heer A. Verkuylen zijn verloving gevierd. Het bloembollenvak Bespreking van den toestand Dezer dagen is een bijeenkomst gehou den van leidende personen uit de verschil-' lende organisaties van het bloembollenvak. Algemeen werd hier overeengekomen in volkomen samenwerking van alle organen met uitschakeling van vroegere verschil len maatregelen te beramen om aan de moeilijkheden der tijden het hoofd te bie den. Allereerst zal worden getracht de nog be staande exportmogelijkheden zooveel mo gelijk te steunen, vaststaat, dat in den loop der volgende week verdere mededcelingen hieromtrent zijn te wachten. Ook in het belang der cultuur zullen na dere maatregelen worden overwogen, waar bij o.m. dc mogelijkheid van verdere In krimping van het areaal voor hyacinthen en tulpen onder oogen zal worden gezien, in verband met het verkrijgen van verdere rechten voor productie en export van tuin- bouwartikelen. Met alle desbetreffende organisatiebe- sturen, met name ook met die van de Ne- derlandschc Bloembollen Bedrijfsorganisa tie, de Nederlandsche Sierteelt Centrale en het Bloemtbollen Surplusfonds, zal op kor ten termijn overleg worden gepleegd, waar na ook te dezen aanzien verdere berichten zullen volgen. UITVOER VAN EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Behoudens onvoorziene omstandigheden gelden in het tijdvak van 8 tot en met 11 September voor uitvoer van kipeieren naar Duitschland de volgende franco- grens-prijzen per 100 stuks: voor D eieren f 2,85; C 3,45; B 3,40: A 3,50 en voor S eieren 3,55; voor eendeneieren bene den 50 K.G. per 1000 stuks 1,60; 50—54 K.G. 1,95; 54—60 K.G. f 2,40; voor een deneieren van 60 K.G. per 1000 stuks en daarboven f 2,75.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1