RIJNSTREEK VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 alphen aan den rijn Geboren: Jacob Cornelia z. van P. E. Oudejans en J. C. van Riel Everdina Antonia <L van G. de Ridder en T. Sam- piemon Johan Cornelis z. van G. A. Boer en G. Angenent Gerrit z. van J. Koster en A. Buis Willem z. van Eimert Verhagen en Chr. W. Snel Bertus z. van J. Oskam en M. Chr. Nieuwenhuizen Willem Hendrik z. van A. Zoutman en W. Bruines. Ondertrouwd: Johannes Resting 29 j., te Leimuiden, en Pieternella Jacoba de Graal 24 j. Pie ter van der Heiden 29 j., te 's-Gravenhage, en Marijtje Adriana van 't Wout 28 j. Gehuwd: Bartholomeus Adrianus Fr. Pannebakker 28 j., te Hazerswoude, en M. J. M. Hoogeveen 23 j. Arie van der Zwan 29 j. en E. G. Ernste 24 j. Overleden: Johannes van Egmond 56 j., wedr. van M. A. de Hey (overl. te Leiden). Vertrokken: Johanna M. Reerink naar Amersfoort Anna M. Kok naar Leiden Catharina Slingerland geb. de Pater naar Waddinxveen Adriana Dom burg naar Amsterdam Cornelia W. Dom burg naar Den Haag Bouke F. J. van Zeijl naar Bergen (N.-H.) Cornelia D. van de Kreke naar Rotterdam Willem Verboom naar Lisse Gerarda C. A. Rut ten naar Leiden Petronella E. M. Rut ten naar Gouda Bertus van den IJssel en gezin naar Den Haag Jacob Kap- teijn naar Nieuwkoop Johannes P. Lek- kerkerker en gezin naar Den Haag Hendrika van Zwieten naar Leiden Prijna A. van Egmond naar Bodegraven Emma A. Kemp naar Wassenaar Lo de wijk J. van Stralen naar Leiderdorp Jantien Geerlings naar Amsterdam C. de Blanken naar Hazerswoude Petrus H. Pouw naar Hazerswoude Alida Velt- man naar Amsterdam Anna C. van Bok- kum naar Schiedam Mathilde J. M. Hoogeveen naar Hazerswoude Albert Bernardus Dekker naar Doetinchem H. J. Duisterhof naar Waddinxveen C. IJ. Ponsioen naar Heemstede A. Th. Kla renbeek naar Leiden S. M. Klarenbeek naar Leiden Herman J. van Leeuwen naar Den Bosch Jansje Mulder naar Den Haag. bodegraven Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie. Voor de eerste maal na de groote vacantie vergaderden de leden van de vrouwelijke jeugdbeweging in onze parochie gisterenavond in het clubhuis aan de Overtocht. De belangstelling was vrij groot. Na de opening met gebed werd een welkomstwoord door pastoor W. Janus uitgesproken, waarna de hoofdleidster de diverse punten van de agenda in behan deling nam. Daar een der leidsters, mej. Jo Van Roijen, wegens werkzaamheden aan een afdeeling te Woerden, voorloopig geen club zal kunnen geven, zal deze voorloopig fworden waargenomen door mej. Tini Bus sing. De godsdienstlessen, welke door den Pastoor gegeven worden, zullen in den vervolge gedurende de wintermaanden ge geven worden voor de jongste leden, Vrij dagmiddag om vier uur. Deze verandering inverband met de groote afstand voor ver scheidene meisjes en het late uur. Voor de grootere leden zullen dezelfde tijden ge handhaafd blijven, namelijk Dinsdagavond te half acht. De inkleedingscursus zoo vervolgde de hoofdleidster voor de ad- spiranten zal gehouden worden elke Zon dag na afloop van de Hoogmis. De op komst hiervoor is verplichtend gesteld, zoodat de ouders weten, waar of de kin deren op dien tyd behooren en moe ten zijn. Nadat nog enkele mededeelingen gedaan waren, was het woord aan den herder der parochie. In zeer ernstige woorden spoorde hij allen aan om trouwe en flinke leden van de vrouwelijke jeugd feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 57) Die kwam heel gauw en zij smeerde zijn broodjes voor hem en schonk hem koffie en heete melk in, daarna steunde zy hem met kussens in den rug, zoodat hij zonder inspanning kon eten. Bij de lunch vond zij Angela en Lady Weste, al in de eetkamer op haar wachten. Angela's gezicht was bleek en strak. Er lagen diepe groeven onder haar oogen, zij zag er uit, alsof zij niet geslapen had. „Hoe gaat het vanmorgen met Cymbe- line?" vroeg Lady Weste, die al uit den grond van haar hart wenschte, dat haar dochter nooit Cymbeline Harriman gezien had. Van het begin tot het einde een ver velende, lastige geschiedenis. Een ontmoe ting toen zij allebei nog bijna kinderen v/aren, en het onheil was gesticht. En als hij er nu eens genoeg van had, als hij nog slechts lauw was tegenover Angela, zou dat voor het meisje een leelijke knauw zijn. Zij scheen er al bang voor te zijn, zij had den heelen nacht gehuild. „Ik geloof, dat hij er minder moe en slap uitziet", mevrouw Harriman hield even op. „Hij is nog heel zwak, dat begrijpt u wel." beweging te zyn. Het karakter van zeer vele, zoo niet de meeste meisjes, moet nog gevormd worden. Zij moeten zich, zoo ver volgde spreker, vooral toeleggen op de overwinning van zichzelf. Zy moeten niet toegeven aan hunne zinnen, maar by alles, wat zij doen, moeten zy plicht voorop stel len. Met eenige voorbeelden toonde spr. aan, hoe een meisje, dat zichzelf over wint, een flink, degelijk, en vooral een bly meisje is, dat alle moeilijkheden, die op onzen levensweg voorkomen, fier en flink weet te dragen. De pastoor besloot met te zeggen, dat zij in alles een goed voorbeeld moeten geven, dat zij daarvoor moeten blij ven werken en hun best moeten blijven doen. Voor deze kernachtige toespraak, welke onder de grootste stilte werd aanhoord, dankte mej. Cathr. Verver met toepasse lijke woorden, waarna de vergadering met een passage uit het Koninklijke Paasch- kruis werd besloten. Geboren: Leendert z. van H. E. Mole naar en P. M. Schouten Willem z. van J. van Eijk en L. Hoogendoorn Hendrik z. van F. Koning en A. Hoogendoorn Arie z. van M. van der Haven en P. J. van Noord Franciscus Joannes Bartholo meus z. van B. van Velsen en C. J. Stol wijk. Ondertrouwd: H. Bergsma 26 jaar en P. Oudshoorn 19 jaar Overleden: Catharina van Duuren, 4 jaar. Gevestigd: E. Plomp van Zegveld W. A. Renes van Dusseldorf A. Ver meulen van Haarlemmermeer J. S. Klarenbeek van Valburg W. A. van der Waay van Gouda C. Blok van Leiden P. A. van Egmond van Alphen aan den Rijn B. J. Balvert van Alphen aan den Rijn J. de Blanken van Woubrugge. Vertrokken: A. Treur naar Nieuwer- Amstel W. Brünnemann naar Duitsch- lan M. Escher naar Duitschland E. Gartner naar Duitschland A. H. Hagen- dorff naar Duitschland G. F. Hagendorff naar Duitschland J. de Jong, weduwe van Parys naar Amerika F. H. Speek man naar Duitschland E. van Suntum naar Duitschland G. Dam naar Assen A. van der Berg naar Wassenaar J. G. van de Pol naar Zwammerdam Wed. J. G. den Daas geb. van Thiel naar Utrecht P. Th. de Jong naar Gouda A. M. Schuitemaker naar Amsterdam M. Jan sen naar Baarn T. Griffioen naar Alphen aan den Rijn Z. Goedhart en gezin naar Alphen aan den Rijn. ter aar „Monopole". Onze biljartvereni ging „Monopole" zal half September haar tienjarig bestaan vieren. Dit feit wil het bestuur niet onopgemerkt voorbij laten gaan en naast een genoeglijken avond voor de leden is er besloten een Jubileum nederlaag-wedstrijd te organiseeren, te splitsen in drie afdeelingen. Voor iedere afdeeling zijn drie prijzen beschikbaar en een moyenne-prijs. De in schrijving is geheel kosteloos en kan ge schieden tot 15 September bij den secreta ris, den heer Th. A. Hijdra. Men verwacht een flinke deelname. woerden HET KATHOLIEK MILITAIREN-TEHUIS GEOPEND. Een gezellige avond. Onder groote belangstelling werd gis teravond het R. K. Militairen-tehuis ge opend in het Patronaatsgebouw. Hierbij waren o.m. aanwezig de direc teur, pater de Vries o.f.m., de pastoor, pa ter gardiaan, de paters Ruys en Triene kens, majoor Pauw, garnizoenscomman dant, majoor Noordman, hoofdaalmoeze „Heeft hij nog niet naar me gevraagd?" vroeg Angela kort. „Nog niet, maar hij heeft den heelen morgen geslapen." Het was een vreeselijke lunch. De span ning was groot. Lady Weste was toch al geen drukke praatster, maar nu observeer de zij haar dochter met bijna pijnlijke aan dacht en haar vrees veiried zich aan ieder een. Angela sprak geen enkel woord meer, na die eene vraag, zij speelde een beetje lusteloos met haar voedsel, at haast niets. Viola vond het lastig om nog een paar gemeenplaatsen te zeggen tegenover zoo veel ontmoedigend zwijgen. Zy snakte er naar om Angela te troos ten, maar zij kon maar niets bedenken. Zij begreep Cymbeline zelf niet. Het scheen, dat hij dit meisje, waar hij toch zoo erg verliefd op was geweest, zoowat vergeten had. Toen zij de kamer uitgingen, fluisterde zy tegen Lady Weste: „Angela begrijpt toch wel, hoe zwak en hoe moe hij is?" „O, ja, dat begrijpt zij wel, maar zij is geen ziekte gewend en zij vindt hem zoo veranderd. Zij schreide er om gisteravond, het arme ding." Er schemerde iets van verwijt door haar stem. „Laat zy toch niet denken, dat hij niets om haar geeft. Het is maar de lusteloos heid van zijn groote zwakte, denk ik. Het is wel heel erg voor haar. Maar de oorlog is ook wat voor de jongens." „Ik heb haar al gezegd, dat ik er zeker van ben, dat hij anders zal worden, zoodra hy aansterkt", zei Lady Weste zonder over tuiging, „maar natuurlijk, als hy er anders nier van leger en vloot, alsmede verschil lende officieren van dit garnizoen. Pater Siardus de Vries o.f.m., kapelaan der parochie, die zoo ruimschoots zyn aan deel heeft gehad in de tot standkoming van dit tehuis, sprak allereerst warme woorden van welkom tot de hooge aanwe zigen, speciaal den garnizoenscomman dant en alle aanwezige militairen. Spreker wist zich in te denken in de positie van de soldaten, die zoo ver van huis de gezelligheid hiervan moeten mis sen. Hij hoopte dan ook, dat allen iederen avond in dit tehuis present zouden zyn. Kolonel Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot, sprak hierna de aan wezigen toe en uitte zijn groote blijdschap over de tot standkoming van dit Militair Tehuis. Dank bracht spr. aan pater de Vries, die uit heel zyn hart dit werk aan pakte. Ook den garnizoenscommandant werd een woord van lof toegezwaaid voor zyn groote medewerking. Tot de militairen zeide hij een beroep te doen op hun goede wil om nu deze ge legenheid te waardeeren, hun avonden hier door te brengen en vurige leden te worden van deze militairenvereeniging. Spr. bad, dat God dit werk rijk zou ze genen. Daar spr. op dezen avond de eerste mi litairenvereeniging opende hier in Woer den, wilde hij allen gaarne een verfris- sching (een lekker potje bier!) aanbie den. Hierna werd een driewerf klinkend hoera uitgebracht op den pastoor, pater de Vries en het bestuur. De garnizoenscommandant, majoor de Pauw, sprak alsdan een kort woord van groote waardeering voor dit tot stand gekomen werk, maar moest tot zijn spijt wegens drukke werkzaamheden de zaal weer verlaten. De pastoor sprak dan dank woorden tot pater de Vries. Een nog pret tiger stemming werd in de zaal gebracht door de muzikale medewerking van het muziekgezelschap „Do-re-mi". De officieele opening van deze allernuttigste instelling was hiermede ten einde. Moge ze aan het gestelde doel beantwoorden. We mogen tenslotte nog vermelden, dat pater de Vries zijn hartelyken dank uitte tot de di rectie van de Maasbode en Leidsche Cou rant voor het gratis abonnement op him dagblad. Afscheidsavond Pater v. d. Boezem. De besturen van verschillende vereenigin- gen kwamen Woensdagavond in Hotel Ruys bijeen om afscheid te nemen van den scheidenden kapelaan, pater v. d. Boezem. Pater Trienekens gaf in zijn ope ningswoord te kennen, dat verschillende besturen, waar pater v. d. Boezem een werkzaam aandeel in had, den wensch te kennen hadden gegeven om pater v. d. Boezem dank te brengen voor het vele goede dat zijneerw. in een tijdperk van 22 jaren tot welzijn van vele parochianen had verricht. Het woord was eerst aan den zeereerw. heer pastoor, die pater v. d. Boezem prees als een plichtsgetrouw priester, die in stil te zeer veel goed deed en in alle standen zich thuis voelde en daar ook vele vrien den maakte. Dan gingen voor dezen avond de „klein tjes" voor, t.w. de meisjes van 't Francis- cuspatronaat, dat hem altijd zoo na aan het hart lag. In een keurig gezongen liedje vertolkten zij hun dankbaarheid voor het vele goeds, dat pater v. d. Boezem hun had voorgehouden. Een der meisjes bood namens allen een kistje sigaren aan. Vervolgens was 't woord aan de Pre- fecte der Derde Orde, waarvan de pater 22 jaar directeur was. Deze bedankte pater directeur voor het vele goede in al die ja ren tot stand gebracht en bood een mooie ruststoel aan, waarvoor alle leden, waar onder ook de meisjes, en jongensafd. spon taan hun offertje hadden gebracht. De Prefecte hoopte, dat pater v. d. Boezem nog vele jaren van zoo'n makkelijke stoel zou mogen genieten. Ook de Hanze en de Volksbond spreken hun groote waardeering uit voor het werk op sociaal gebied en voor de priesterlijken arbeid van dezen stillen werker. De Vriendenkring bracht bij monde van I den heer de Kruif een woord van hulde over denkt, gaan we zoo gauw mogelijk naar huis." „Cymbeline verandert nooit", zei Viola rustig. „Mijn beste Viola, het waren toch nog maar twee zulke kinderen, we hadden die verloving nooit voor een oogenblik moeten goedkeuren. Het spijt me nu erg, dat ik Ro ger heb tegengewerkt." Angela was alleen naar boven geloopen. Haar moeder en Viola waren met de lift gegaan en zij zagen haar op het portaal, dicht by haar kamerdeur. Viola liep vlug naar haar toe. „Lieve kind.heb geduld. Hij heeft al ons geduld noodig, net zoo hard als onze liefde." De ijskorst om haar hart smolt een beetje bij deze hartelijke woorden. „O, als hij maar even liet merken, dat hy me niet vergeten is. Dit vind ik zoo vreeselijk." Viola zag haar aan. „Ik ken Cymbeline beter dan jij. Hij ver geet nooit iets. Je moet hem vertrouwen." Zij keerde terug in de kamer van haar jongen. Al sliep hy niet, toch was hij erg soezerig. Wilde hij nu niet anders, dan hier liggen en slapen, slapen, slapen? „Moeder, we moesten maar eens uitgaan, wat gaan bezichtigen", zei Angela, toen Viola hen allen gelaten had. „Zij blijft ze ker den heelen middag bij hem zitten." Er klonk iets van boosheid in haar stem, als zy over mevrouw Harriman sprak. „Wat geeft het of we binnen blijven plakken?" „Goed, Angela, waar ga je het liefste heen?" Tooneel STICHTING „VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS" Belangrijke bijeenkomst. Het nieuwe repertoire. Installatie Commissie van Beheer. Vrijdag 1 Sept j.L werd het nieuwe (achtste) speelseizoen op eenigszins offi cieele wyze geopend. Des morgens werd in de kapel van het, St. Aloysius-college een H. Mis opgedra gen tot intentie der Stichting, welke werd bijgewoond door alle leden van het gezel schap. In den middag had een bijeenkomst plaats van de Commissie van Beheer teza men met de artisten onder leiding van dr. H. Duurkens S.J., die er in zijn openings woord zijn bijzondere voldoening over uit sprak, dat de artisten zoowel bij de mor gen-plechtigheid als in deze middagsamen komst van hun belangstelling deden blij ken. De artisten toch vormen in het organi satorisch verband van het gezelschap het voornaamste element. Overtuigd als zij zijn van de belangrijkheid van het goede too neel, verrichten zij hun werk als kunste naars met groote bereidheid, om de Katho lieke levensbeschouwing naar buiten te dragen. Vervolgens was aan het woord de direc teur. Pierre Balledux, die zich helaas ge noopt zag te wijzen op de moeilijke omstan digheden, waaronder dit nieuwe seizoen werd aangevangen. Vóór de mobilisatie im mers was reeds voor de eerstvolgende maanden behoorlijk gecontracteerd met verschillende vereenigingen, waarvan nu reeds aanstonds, vele, hetzij uit force ma jeur, hetzij uit een zekere angst psychose, haar contracten annuleerden. Het parool blijft nochtans: doorwerken. Wat in het komende seizoen gespeeld wordt. Reeds nu kan worden meegedeeld, dat voor het seizoen 1939/40 de volgende pre mières te wachten zyn: 1 October: „Het spel van den kelk". 5 October: (Koninklijke Schouwburg): „Wij die achterblijven". 19 October: „Kinderen van ons volk". Eind October: „Sint Willebrord's glorie". Medio November: „Notre dame de la Mouise". Januari Euripides: „Iphigeneia onder de Tauriërs"; terwijl voor dit jaar ook nog op het re pertoire staat een stuk door A. J. D. van Oosten geschreven: „Een Nieuwe Gemeen schap". Dan sprak Jan van der Linden over or ganisatorische kwesties van het tooneel, er vooral op wijzend dat het tooneel een or- garisme is, waarin elk orgaan zijn functie heeft in het groote geheel. Een opwekking tot vriendschappelijke samenwerking be en een stoffelijk bewijs van vriendschap. De Sociëteit ziet pater v. d. Boezem noode vertrekken; zijneerw. was altijd een trouw bezoeker. Tot slot sprak pater v. d. Boezem in hartelijke woorden zijn dank uit voor de vele prachtige cadeaux. „Arm was hij ge komen, maar evenals Tobias ging hij rijk heen". Pater v. d. Boezem meende, dat hem te veel eer was aangedaan. Hij was overtuigd zijn plicht te hebben gedaan maar hij was zeer erkentelijk voor het geen hem dezen avond door de verschil lende vereenigingen was geboden. Tenslotte werden allen in de gelegenheid gesteld persoonlijk afscheid te nemen, waarvan allen een dankbaar gebruik maakten. Woerden nam op waardige wijze afscheid van een goed priester. zwammerdam Personalia. Benoemd tot onderwijze res aan de R. K. U.L.O.-school mej. M. C. Dumas te Bloemendaal. „Wel, een eindje rijden. Laten we de Via Appia afgaan. Het is prachtig weer, we moeten er uit." „Je moet je goed inpakken, de wind is guur", zei Lady Weste. Het ritje joeg wat bloed in de bleeke smalle wangetjes van Angela. De sneeuw lag dik op Monte Cavo en de hoogere hel lingen van de wilde Sabijnsche heuvelen. De hemel was helblauw en scheen heel hoog boven de aarde te hangen. De woeste rood-bruine ruines van aquaducten, de sombere, zachtgroene parasol-dennen, de oude brokstukken van grafsteenen, alles sa men gaf den weg een schilderachtig aan zien. Achter de wijde mistige vlakte van de Campagna, zacht en teer getint, verhieven zich de heerlijke contouren van de Alba- nisohe heuvelen met Frascati en Albano en nog vele dorpen en steden, die als blan ke juweelen op hun hellingen lagen. Op de velden die zich aan de voeten van de som bere aquaducten uitstrekten, dartelden lammetjes, witte, wollige diertjes. Lange, witte wegen doorsneden recht en streng de vlakte en verloren zich in de heuvelen. In het Westen was de hemel vol gloeiend gou den licht, zonder een enkele wolk. Angela staarde naar die gouden glorie in het Westen. Zij voelde plotseling weer de hoop, die soms tot ons komt uit aardsch licht. Zeker, voor haar zou het ook eens komen, die glans van hoop die de hemelen doorbrak en vrede bracht. Het was ver keerd van haar, dien twijfel toe te laten, meer dan verkeerd om dat gevoel van wan hoop over haar hart te laten kruipen en het te laten verkillen. Anderen hadden nog wel zwaarden kruisen gedragen. sloot zyn met enkele voorbeelden geillus- trftrde uiteenzetting. Over de ideeële strekking van het katho liek beroepstooneel gaf daarin Jules Ver- straefe in het kort enkele gedachten ten beste, er allereerst op wijzend hoe de enor me propaganda, die wie langs den weg van het tooneel voor het geloof kunnen maken, van onschatbare waarde is, daar wij ook nog de tooneelspeelkunst in het alge meen blijven dienen. Toen ik dezen winter het geluk had, een voorstelling by te wonen van de V. H. S. temidden van een uitgelezen katholiek pu bliek, ben ik sterk tot het besef gekomen, dat het tooneel op die wijze een prachtige, ik zou bijna zeggen een apostolische betee- kenis heeft. Daar ook mijn geloofsovertui ging, in die dagen er rijp voor was. heb ik niet geaarzeld, om na die voorstelling met Pierre Balledux in contact te komen, en ik kan wel zeggen, dat onze samenwerking dien avond beklonken is. Ik ben overtuigd. Ik herhaal het, dat Katholiek Nederland, binnen afzienbaren tijd zal kunnen spre ken van z ij n gezelschap. Waar ik de zaken zoo zie, zal het u duidelijk zijn, dat van eenige verslagenheid of pessimisme, geen sprake mag zijn; ik zou zeggen m.i. juist nu in deze tijden moeten wij onze ideeën uitdragen naar de menschen. Mr. Dlepenbrock aan het woord. Tenslotte kreeg de zeereerw. heer mr. A. Diepenbrock, als nieuw lid tot de Com missie van Beheer toegetreden, het woord en sprak als zijn overtuiging uit, dat dit ensemble het eenige beroepsgezelschap in Nederland is, dat principieel katholiek ge richt is, en waarvan allen, die er aan ver bonden zyn, vervuld zijn met bereidheid, hun ideaal uit te dragen. Het zou goed zyn voor velen zei de spreker te weten welke geest er in dit ensemble heerscht. Vele misverstanden zouden daardoor wor den opgeheven. Spreker hoopt daar krachtig aan mee te werken. Met een woord van dank door Pierre Bal ledux en van bemoediging door Pater Duur kens werd deze bijeenkomst gesloten. Installatie nieuwe Commissie van Beheer. Ten besluite van dezen middag had een vergadering plaats van de Commissie van Beheer. Deze bestaat, nadat ter vergadering enkele nieuwe leden waren geinstalleerd, uit de volgende leden: J. W. v. d. Akker. mr. A. Diepenbrock, Pr., Dr. H. Duurkens S.J., L. J. M. Hazel- zet, J. F. Hervers, Dr. F. Otten O.P., Mevr. Tons Post, Mr. J. F. de Vilder en W. W. Wildschut. De Commissie sprak de verwachting uit, dat de vereenigingen, die met de Stich ting contracteerden, zooveel mogelijk zullen trachten de overeenkomst gestand te doen en waar hot maar eenigszins kan hun leden in deze tijden van depressie den geestelij ken steun, welken ze kunnen putten uit het repertoire, niet zullen onthouden, daarmede tevens een daad stellend van naastenliefde tegenover het gezelschap door zijn lasten tc helpen dragen. Uit het verslag van den administrateur, den heer J. van Adrichem, bleek dat ook in het afgeloopen seizoen het gezelschap zich in stijgende lijn bleef ontwikkelen. Er werden circa 200 voorstellingen gegeven. Terwijl nu het gezelschap reeds zoo in dc algemeene belangstelling is komen tc staan zal het volgend jaar een belangrijke stij ging verwacht mogen worden. Vervolgens werd besloten dc Stichtings- acte te herzien. De voornaamste gedachten die aan dit besluit ten grondslag ligt, is de wensch, dat de Commissie van Beheer ook naar buiten het gezelschap vertegenwoor digt, opdat er geen misverstand besta om trent beheer, doel en streven van dc Stich ting „De Vereenigde Haagsche Spelers" en men het gezelschap niet aanzie als een pri- vé-zaak van den heer Balledux. Dit mis verstand moet grondig uit den weg wor den geruimd; in dien zin zullen wijzigingen in de Stichtingsacte worden aangebracht. Toch had zy deze Italiaanscho reis ver beid met een hartstochtelijk gevoel van verwachting. Zij was nog nooit in Italië geweest en had boven alles gehoopt, Rome te zien. Dat zij daar Cymbeline zou vinden deed den beker van geluk overvloeien. Maar zij had tc veel verwacht en dc reac tie en teleurstelling hadden haar geslagen. Die geknakte verouderde Cymbeline was een vreemde voor haar. Zij kon hem zich niet meer voorstellen als in dc wolken klimmende, met zijn sterke, jonge vleu gels. Lichamelijk gebroken, scheen hij aan do aarde gekluisterd, zijn geest scheen elders te zijn. Lady Weste probeerde geen gesprek te beginnen gedurende dien rit. Angela was dankbaar voor dat zwijgen, het gaf haar vrijheid om haar eigen verwarde gedach ten te ordenen. Maar zij nam zich voor, als hij haar niet meer noodig had, als die ver schrikkelijke hel, die hij daar had door gemaakt, zijn liefde voor haar had gedood, dan zou zij haar verlies stil dragen en naar huis gaan. Dit bedenkende, wierp zij het hoofd een beetje in den nek. Het zou haar hart doen breken, omdat zij meer dan ooit van hem hield, maar niemand zou het te weten ko men. Het heele geval was zoo diep geheim gebleven, dat bijna niemand haar zou con- doleeren of met haar meevoelen. Maar om zonder hem te leven, door het leven te gaan met een wonde in het hart.... zou zy dat aandurven? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9