De Cactus VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND BUREAUHOUDERE VOEDSEL. VOORZIENING De minister van Economische Zaken plaatselijke bureauhouders voor de voed- heeft in de onderscheidene provincies ber.oemd. In de provincie Zuid-Holland zijn als zoodanig benoemd: R. van Eeden te Noordwijk, Th. Cocx te Leiden, T. J. v. d. Heden p.a. C. Huig- sloot te Roelofarendsveen, H. Markman te Nieuwkoop, C. Erkelens te Hazerswoude, T. Los te Alphen a. d. Rijn, J. Punselie te Bodegraven, L. C. Zaal te Lange Ruigewei- de, T. de Bruin te Bergambacht, W. Hij koop te Krimpen a. d. IJssel, F. in 't Hout te Nieuwerkerk a. d. IJssel, P. Scheer te Reeuwijk, G. van Harskamp te Bleiswijk, C. M. v. d. Vaart te Pijnacker, H. J. E. Seit- ner te Loosduinen, L. v. d. Bos te Naald wijk, K. Poot te Delft, M. D. Noordzij te Rotterdam, P. F. de With p.a. A. A. v. d. Pol te Schoonrewoerd, W. Slob Azn, te Noordeloos, C. Kooiman te Peursum, K. Aantjes te Bleskensgraaf, F. W. de Jongh de Leeuw te Dordrecht, A. W. Viskil te Klaaswaal, C. G. Kleykamp te Brielle, H, van Heest te Middelharnis en J, Buth Dzn. te Herkingen. Deze bureauhouders zijn gemachtigd namens den Provincialen voedselcommissa- ris en overeenkomstig diens aanwijzingen werkzaamheden te verrichten in het be lang van de voedselvoorziening. VOOR DE BODEMPRODUCTIE Commissie ingesteld Bij Kon. besluit is benoemd tot regee- ringscommissaris voor de bodemproductie, tevens amtshalve lid en voorzitter van de commissie voor de bodemproductie: ir. A. L. H. Roebroek, te 's Gravenhage, directeur- generaal van den landbouw. Verder zijn benoemd tot leden van deze commissie: Jac. Biemond, te Bleiswijk, lid van het hoofdbestuur van den Chr. boeren- en tuin- dersbond: ir. J. G. Heijmeijer, te 's Graven hage, secretaris van den Kath. Ned. boe ren- en tuindersbond; H. D. Louwes, te Westpolder (Ulrum), voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, ir. S. L. Lou- wens, te 's Gravenhage, regeeringscommis- saris voor den akkerbouw en de veehoude rij; F. V. Valstar, te Naaldwijk, regeerings- commissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; M. P. van der Weijden, te Zeven hoven, lid van de Tweede Kamer. Aan de commissie zijn toegevoegd: le. als adviseerend lid: dr. C. C. Hulst, economisch adviseur bij het departement van financiën: ir. H. G. A. Leignes Bak hoven, te 's Gravenhage, inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen; ir. F. P. Me- su, te Bilthoven, directeur van den cul- tuur-technischen dienst; ir. A. W. van de Plassche, te Voorburg, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs; ir. G. Veenstra, te Wageningen, inspecteur van den landbouw; 2e. als secretaris: mr. J. A. M. Pott, te 's Gravenhage, refendaris bij het Departe ment van Economische Zaken; 3e. als adjudant-secretaris: mr. Joh. van Andel, te Voorburg, ambtenaar bij het Departement van Economische Zaken. AANBIEDING VAN GRAAN AAN DE REGEERING. De minister van economische zaken maakt bekend, dat van Donderdag 7 Sep tember 1939 af den telers gelegenheid zal worden gegeven om de volgende producten aan de regeering ter overneming aan te bieden tegen de daarachter genoemde prij-, zen per 100 K.G.: Rogge 8.haver 7.Wintergerst 8.zomergerst 8.40. Het ligt niet in de bedoeling, de prijzen voor 15 December 1939 te wijzigen. Door dezen maatregel wordt reeds van heden af voor rogge de prijs betaald wel ke anders eerst op 15.December 1939 zou zijn bereikt. Dit houdt in, dat voor rogge het bewaar- loon van 3 cents per 100 K.G., dat den teler voor normale tijden in uitzicht was ge steld, komt te vervallen. VERBOD TOT UITVOER VAN CRISISPRODUCTEN De Staatscourant van 7 September 1939 bevat 'n aanal Koninklijke besluiten en iministerieele beschikkingen, waarbij de •uitvoer van daarin opgenoemde crisis- producten wordt verboden. De bedoeling is, den genoemden minis ter de bevoegdheid te geven de algemeen geldende regelen voor het transito- en en- trepötverkeer, welke in verband met de uitvoerverboden worden gesteld, ook te doen gelden voor deze crisisproducten. MACHTIGING VOOR UITGAVEN AAN GEMEENTEN OPGESCHORT De regeeringspersdienst meldt: Aan de onderscheidene colleges van Ge deputeerde Staten is door den minister van Binnenlandsche Zaken o.m. het volgende bericht: Door verschillende gemeentebesturen is, vóór de buitengewone omstandigheden van het oogenblik intraden, op grond van de ongunstige budgetaire- of schuldpositie der gemeente, machtiging gevraagd tot het uit voeren va nwerken, tot het doen aanschaf fen enz. Vrij zeker mag worden aangeno- men, dat verscheidene dier aanvragen in deze dagen niet zouden zijn ingediend en dat door de betrokken gemeenten op ver dere behandeling voorshands geen prijs wordt gesteld. Aangezien het der regeering niet moge- lijk is, te beoordeelen welke aanvragen GEEN VLIEGTUIGEN VAN OORLOGVOERENDEN De regeeringspersdient meldt: Eenige luisterposten van den Lucht wachtdienst hebben gisteren in den na- avond gemeend motor-geronk te hooren. Bij onderzoek is gebleken, dat in dit geval van het overvliegen van vliegtuigen van belligerenten geen sprake is geweest. wel en welke niet voor verdere behande ling in aanmerking komen, heeft zij ge meend goed te doen de afdoening der loo- pende aanvragen voorlooplg op te schor ten. Slechts die aanvragen zullen verder in behandeling worden genomen, ten aanzien waarvan het gemeentebestuur, door uw tusschenkomst, een nader ver zoek doet en aantoont, dat het werk of de aanschaffing, ondanks de buitenge wone tijdsomstandigheden, onmiddel lijk voortgang dient te hebben. Een en ander geldt uiteraard niet voor uitgaven, verband houdende met de lucht bescherming of de defensie, noch voor machtigingen, betreffende aangelegenhe den van organisatorischen of administra tieven aar d. De behandeling van machtigingen tot het doen van uitgaven ingevolge de Lager On derwijswet 1920, wordt met het oog op de aanspraken, welke anders door eikel tijdsverloop voor de schoolbesturen zouden kunnen ontstaan, gewoonvcortgezet, behalve in die gevallen, waarin het ge meentebestuur als nog mededeelt, dat ook de behandeling hiervan kan worden ge staakt. Wat betreft besluiten, welke binnen een bepaalden tijd, door uw college moeten worden goedgekeurd, ware met het ge meentebestuur in overleg te treden omtrent eventueele intrekking dier besluiten. De geering zal het voorts op prijs stellen, in dien uw college een overeenkomstige ge dragslijn zou willen volgen ten aanzien van onder dezelfde omstandigheden ingediende besluiten, welke aan de goedkeuring van uw college zijn onderworpen. Bij twijfel of de behandeling van een be paalde zaak op grond van het vorenstaan de al dan niet is opgeschort, zoude uw col lege dan wel het gemeentebestuur zich te lefonisch in verbinding kunnen stellen met het hoofd van het bureau financiën der af- deeling binnenlandsch bestuur van mijn de- parlement, den hoofdcommies N. A. P. Dit ware echter zooveel mogelijk te bespreken. CONSERVEERING VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Moeilijkheden in verband met den blikvoorraad. Voor eenige dagen heeft de minister van Economische Zaken een beroep gedaan op de tuinbouw om het oogsten en aan voeren van tuinbouw-producten aan de veilingen in die mate te beperken dat niet meer wordt aangevoerd dan de vraag be draagt, opdat zoo weinig mogelijk produc ten behoeven te worden doorgedraaid. De tuinbouwers hebben aan dezen oproep zoo veel in hun vermogen was, gevolg gege ven, maar door het warme weder geduren de de laatste dagen rijpen de producten bijzonder snel, zoodat men meer moet oog sten en ter veiling brengen dan in de be doeling lag. Het gevolg hiervan is, dat van verschillende producten zooals b.v. tomaten niet-onaanzienlyke hoeveelheden worden doorgedraaid. Deze werden zooveel mogelijk naar de conserven-fabrieken gezonden om te wor den ingemaakt. Intussehen schijnen de fabrikanten thans moeilijkheden te ondervinden bij het aan schaffen van de noodige blikken. Men is daarom reeds begonnen ver schillende groenten in zout in te maken. In Noord-Holland ondervindt men thans moeilijkheden met den afzet van witte kooL Deze kool is voornamelijk bestemd om tot zuurkool te worden verwerkt. Maar daarvoor is het feitelijk nog wat te vroeg. En toch moet deze kool, welke tengevolge van het warme weer „groeit als kool" thans geoogst en ingemaakt worden. Lang bewaren kan men de zuurkool niet. Het inmaak-proces duurt ongeveer veer tien dagen en dan kan de zuurkool nog een tweetal weken in het vat worden bewaard en dan moet ze ook worden geconsumeerd. „Maasbode". CHRIST.-HISTORISCHE KAMER FRACTIE. Naar de „Nederlander" meldt is de heer Tilanus, in de plaats van jhr. de Geer, ge kozen tot leider der Christ.-Historische Ka merfractie. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons i De Katholieke Pers diene de waarheid. Ik bewonder de katholieke pers, omdat ik weet, van welk een groot belang zij isalk menschcn van goeden wil moeten haar steunen, alle krachten moeten ron dom haar verzameld worden, men moet voor haar niet strenger zija dan voor de neutrale pers, wanneer het om fouten gaat Dikwijls'moet men politieke geschil len vergeten, omdat de katholieke pers toch altijd pogingen doet om de waarheid te doen uitstralen. Kardinaal Villeneuve. Het roode lichtje achter op de fiets De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat de moeilijkheden, welke zich ter zake van de roode achterlichten heb ben voorgedaan, voor een groot gedeelte haar grond in de handelwijze van sommi ge fabrikanten van goedgekeurde merken, welke ondeugdelijke lichten, van een min dere kwaliteit dan de ter keuring inge zonden exemplaren, onder rijkskeur in den handel brachten. Dit leidde er toe, dat vele wielrijders „goedgekeurde" lichten voerden, welke niet naar behooren func- tionneerden, Ten einde dit kwaad te be teugelen, heeft de minister van waterstaat een groot aantal goedkeuringen ingetrok ken. Ten aanzien van berijders van rijwielen, welke bij donker niet een helder rood ach terlicht voeren, worde naar den wensch van den minister een splitsing gemaakt in twee groepen: a. degenen, wier achterlicht in volstrekt onvoldoenden staat verkeert door het ont breken van lampje, rood reflectorglas, dra den, dynamo's e.d. Tegen dezen dient pro ces-verbaal te worden opgemaakt; b. degenen, wier achterlicht door niet- onmiddellijk te constateeren of te verhel pen oorzaken defect is. Aan hen ware de verplichting op te leggen zich binnen een door de politie ter plaatse te bepalen ter mijn van één of meer dagen te vervoegen by de politie (levert zulks door omstandig heden in bijzondere gevallen te groote be zwaren op voor overtreder of politiebe ambte, dan ware een andere regeling te treffen), teneinde te kunnen aantoonen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helder rood achterlicht voert, dat dan uiteraard van een der goedgekeurde 6oorten moet zijn. Bij gebreke van dit vertoon ware tegen den betrokkene eveneens proces-verbaal op te maken. De Minister heeft den datum, waar op deze controle ingaat, bepaald op 21 September a.s. NOOD DER GEMOBILISEERDE HOOFDARBEIDERS Telegram aan den Minister van Defensie Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden heeft zich dezer dagen telegra fisch tot den Minister van Defensie gewend met het volgende verzoek: „Vele gezinnen van bona fide handels- en kantoorbedienden, waaronder boekhou ders, correspondenten, leidend administra tief personeel, winkelchefs of andere soort gelijke functies bekleedende dienstplichti gen, voor zoover uitsluitend op huidige kostwinnersvergoeding aangewezen, ver- keeren in grooten materieelen nood. Achterstand in betaling van huur, ge brek aan middelen voor het betalen van gebruikelijken wintervoorraad huisbrand, van het loon van dienstboden in groote ge zinnen en van onkosten voortzetting van de studie der kinderen, reeds veelvuldig te constateeren. Verzoeke eerbiedig doch dringend spoe dige invoering eener billijke gewijzigde regeling, welke in gezonde verhouding staat tot de offers welke door bedoeld ma terieel zwaar getroffen categorie werkne mers worden gebracht." DE JAARBEURS GAAT DOOR Van 12 tot 21 September In verband met de vervoerbeperking, die zich tijdens de eerste mobilisatiedagen in sterke mate heeft voorgedaan, heeft de Raad van Beheer der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs besloten, de najaars- beurs een week uit te stellen en werden de data voor deze beurs bepaald van 12 tot en met 21 September 1939. Het Jaarbeursbestuur heeft gistermorgen nader overwogen of er aanleiding bestond alsnog wijziging in deze data te brengen. Hoewel niet ontkend kan worden dat de hu'dige omstandigheden voor het bedrijfs leven ernstige moeilijkheden tengevolge hebben, heeft de Raad van Beheer beslo ten, de najaarsbeurs op 12 September te openen, daar niet valt te beoordeelen of bij verder uitstel de tijdsomstandigheden zich in een voor deelnemers en bezoekers gunstige richting zullen ontwikkelen. Het jaarbeursbestuur heeft hierbij in de eerste plaats rekening gehouden met A noodzakelijkheid om in het belang onzer geheele volkshuishouding en in overeen stemming met het door de regeering in deze ingenomen standpunt, onze economi sche activiteit voor zoover zulks maar eenigszins mogelijk is, te handhaven. Bo vendien wenscht een groot aantal deelne mers zich zoo spoedig mogelijk te oriëntee- ren over de vragen, die op handelsgebied zijn ontstaan en moet het ook voor de be zoekers van het grootste belang worden geacht, dat zij zich nader op de hoogte kun nen stellen van de gewijzigde verhoudin gen. Onder deze omstandigheden heeft het Jaarbeursbestuur gemeend niet het recht te hebben tot verder uitstel of afgelasten van de beurs over te gaan. DISTRIBUTIE VAN ZEEVISCH AAN WERKLOOZEN EN ARMLASTIGEN De Rijskdienst der levensmiddelendistri butie van het departement van Sociale Za ken maakt bekend, dat in verband met den geringen aanvoer de distributie van zee- visch aan werkloozen en armlastigen voor- loopig moet woeden stopgezet. Zoodra distributie van zeevisch aan bo vengenoemde categorieën wederom zoude kunnen plaats vinden, zal hieromtrent na der worden kennis gegeven. Het rechtsleven in dezen tijd De oorlogstoestand rondom ons, de mo bilisatie in ons eigen land en alles wat daarmede samenhangt, plaatsen ons voor feiten, die in het normale leven meestal onbekend zijn. Menigvuldig zijn de vragen, die zich op het gebied des rechts plotseling voordoen en op een oplossing wachten. Een bonte rij van netelige kwesties is al reeds aan te wijzen. Anderzijds moesten talrijke nieuwe wet ten en koninklijke besluiten in het leven worden geroepen om de nieuw ontstane toestemden te normaliseeren, om het eco nomisch leven te beveiligen en om mis verstanden en onrechtvaardigheden te voorkomen. In hoofdlijnen wordt onze aandacht dus naar twee zijden gevraagd. Hoe moet het bijv. gaan, indien men kamers heeft verhuurd aan iemand, die plotseling door de mobilisatie werd weg geroepen? Hoe te handelen, indien men een werk heeft aangenomen, terwijl de materialen ten zeerste in prijs zijn gestegen of zullen stijgen? Hoe moet het, indien men op zich ge nomen heeft goederen te leveren, die men slechts uit het buitenland kan betrekken, terwijl daarginds uitvoerverboden op der gelijke goederen zijn uitgevaardigd? En hoe heeft de arbeider te handelen, indien hij een werkkring had aangenomen, terwijl hij plotseling onder dienst moest komen? Zie daar een reeks van gevallen, die ge makkelijk met honderden andere voor beelden uit het rijke rechtsleven zijn aan te vullen. De moeilijkheid is ook hier, dat onze wet meestal slechts groote richtlijnen geeft, waarnaar wij deze en dergelijke kwesties hebben op te lossen. Voor ieder geval zal steeds een speciale beschouwing en vaak ernstig bestudeering noodig zyn. De bestaande rechtspraak zal echter zeer veel hulp kunnen bieden, spe ciaal die, welke zich in de jaren 1914 en volgende heeft ontwikkeld naar aanleiding van den Wereldoorlog en welke bewaard is gebleven en nauwkeurig geordend is. Het vraagstuk van de „overmacht" ls voorbestemd ook nu weer een groote rol te gaan spelen. Het is ondoenlijk daarover hier een overzicht te geven, waar deze kwestie een der moeilijkste problemen van het recht uitmaakt. In groote lijnen kan gezegd worden, dat een schuldenaar zich pas op overmacht zal kunnen be roepen, als hij alles gedaan heeft, wat re delijkerwijze van hem gevorderd kan wor den. Dat de rechter op dit gebied niet malsch is, heeft de rechtspraak na 1914 wel bewezen. Soms trachtte men zelfs wel eens kwade trouw te dekken door een be roep te doen op overmachtl DE OPBRENGST DER KINDEK POSTZEGELS 1938/'39 f 212.000 „Voor het kind" uitgekeerd! Aangenomen zal moeten worden, dat een schuldenaar zich niet op overmacht zal mogen beroepen, indien hij de oorzaak, tijdens het sluiten der overeenkomst heeft kunnen voorzien. Zoo beriep een ver- kooper, die cacao uit Amerika moest ver schepen, zich ten onrechte op overmacht wegens gebrek aan scheepsruimte, waar vast was komen te staan, dat een zoo danige beletsel ten dage des verkoops reeds bestond en voorzien was. Voorts valt bij de „overmacht" nog ta onderscheiden tusschen absolute en tijde lijke. Aangenomen mag worden, dat de tijdelijke overmacht slechts een schorsende werking heeft en de over eenkomst geenszins te niet doet gaan. In dit verband zij gewezen op een arrest van den Hoogen Raad, betreffende de verkoop van katoenen sarongs. Het contract was door overmacht een jaar opgeschort ge weest en moest tenslotte toch nog worden uitgevoerd. De verkooper had hier daar enboven nog een groot verlies te dragen. De prijs der sarongs was n.l. enorm ge stegen, zelfs zoo dat de verkooper, indien hij de oorspronkelijke prijs zou ontvangen, zeventig duizend gulden verlies zou lijden. Toch moest hij tegén den ouden prijs leve ren. Een beroep op art. 1374 B. W. faalde. Overeenkomsten moeten wel te goeder trouw worden uitgevoerd, doch deze goede trouw kan de overeenkomst nu eenmaal niet op zij zetten, gelijk ons hoogste rechtscollege leert. Uit een en ander volgt, dat voormelde wetsbepaling dus geen uitkomst kan geven, ofschoon het overigens rechtvaardig zoude zijn, als de rechter de overeenkomst naar billijkheid zo kunnen wijzigen. De rechter mag nu eenmaal een gesloten overeen komst niet wijzigen, tenzij de wet hem die bevoegdheid uitdrukkelijk heeft gegeven, gelyk in de Pachtwet o.a. is geschied. Daar mag de rechter onbillijkheden bijvijlen en de overeenkomst wijzigen, als deze door omstandigheden onbillijk dreigt te worden, althans indien deze naar redelijkheid ver andering behoeft. De wetgever zou dus in vele gevallen in grijpen kunnen en den rechter de be voegdheid kunnen geven een overeenkomst te wijzigen of aan te vullen, indien zulks billijk is. Eén ding is zeker: veel onrecht kan be spaard blijven, indien ieder burger rede lijk en billijk blijft voor zijn wederpartij, m.a.w. als hij iets begrijpt en begrijpen wil van „moreele herbewapening". Wat de nieuwe wetten tor regeling van nieuw ontstane vraagstukken betreft zij vooral gewezen op de Algemeene Vordc- ringswet, alsmede op de Wet tot medewer king verdedigingsvoorbereiding, de Distrl- butiewet en de Prijsopdrijvings- en ham- sterwet, alle welke wetten dateeren van 24 Juni 1930. Daarnaast is een stroom van Koninklijke besluiten vloeiendel En dan te denken, dat wij nog slechts aan het begin staan! Mr. Dr. W. HUGENHOLTZ RELIGIOSA. het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. Na verkregen goedkeuring door den mi nister'van Binnenlandsche Zaken heeft de centrale propaganda-commissie dezer dagen de uitkeeringen uit de opbrengst der wel dadigheidspostzegels en prentbriefkaarten „Voor het kind", welke in Dcc/Jan. j.l. zijn verkocht, aan de deelgercchtigde ver- eenigingen toegezonden. Uitgekeerd werd: a. aan 27 vereenigin- gen voor achterlijke kinderen samen 23.271.05; b. aan 87 vereenigmgen voor zieke en zwakke kinderen 47.359.87; c. aan 248 vereenigingen voor verwaarloosde kinderen 125.4424.95; d. aan 13 vereeni gingen voor gebrekkige kinderen f IJ.074 30 Dus aan 375 instellingen voor kinderbe scherming in totaal f 207.130.17. Met inbegrip van het aandeel ad /5.387.96 toekomende aan het kinderfonds P.T.T. is dus 212.518.13 aan de Nederlandsche mis deelde jeugd ten goede gekomen. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de weck van 7 tot 14 September vastgesteld op 55 cent per kg. (onveranderd). DE BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 72 cent per kg. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Vrijdag 15 September a.s., van 10.30 tot 16.00 uur, wegens het nemen van schietproeven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Benoemd is tot burgemeester Gorinchem, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zoelcn. Notariaat Benoemd is tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Vcenendaal (prov. Utrecht) P. W. Maris, cand.-not. te Barne- veld, DE ARBEID VAN FABRIEKSMEISJES. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Woudenberg betreffende de ver houdingen, waaronder fabrieksmeisjes in sommige streken des lands moeten arbei den, heeft de minister van Sociale Zaken o.a. geantwoord, dat verschillende meisjes werkzaam zijn in fabrieken, welke ver van haar woning zijn gelegen. Dit houdt ver band met het feit. dat niet steeds daar, waar veel vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is, aan die vraag kan worden voldaan, terwijl elders voor meisjes wei nig werkgelegenheid bestaat. Menig werk gever gaat er eigener beweging toe over om de meisjes, die van veraf moeten ko men, per autobus te vervoeren. Ook de arbeidsinspectie dringt bij de fabrikanten telkens op vervoer van die meisjes per autobus aan. Bij het verleenen van over- werkvergunningen worden veelal dege nen, die veraf wonen, van de vergunning uitgezonderd. Aan de arbeidsinspectie was reeds eer der opdracht gegeven zich van de moreele toestanden in fabrieken op de hoogte tc houden. De minister zal er gaarne toe bij dragen, dat deze dienst ter zake diligent blijft. (In de vandaag verschenen aflevering van „Sint Bavo" trof ons o.m. volgend gedicht, waarin de vergelijking van menige menschenziel met een cactus bijzonder mooi is). Om 't raadselachtig vreemde van haar eenzaamheid En stekelig bestaan, had nooit die plant Mijn wilde, losse hart verblijd. Totdat plots, gracievol als fijne zij van vrouwensleep Ruisend een bloemkelk openbrak En ik het gloeien van haar felle hart begreep. Zo gaat het meer. We wachten tevergeefs op groei En klagen om kapotte levensdroomen Totdat we snikkend voor Gods aanschijn komen. En Hij zegt: „Kijk, m'n cactus staat in bloei".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7