Lucas 1: 39-56 &u}eCand zet den óbiijd uaavt Ook als Polen veroverd zou zijn Duikbooten loeren op hun prooi De activiteit in de lucht Mobilisatie vroeger en nu VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S ïïlaAia.5*Aoo>ile, In die dagen ging Maria op weg, en spoedde zich het bergland in, naar een stad van Juda. Ze kwam in het huis van Zacharias en begroette Elisabeth. En toen Elisabeth den groet van Maria vernam, sprong het kind op in haar schoot, en werd Elisabeth van den Heiligen Geest vervuld. Met luider stem hief zij aan: Gezegend zijt ge onder de vrouwen, en gezegend is de vrucht van uw schoot. Wat valt mij te beurt, dat de moeder van mijn Heer naar mij toe komt? Want zie, toen de klank van uw groet mij in de ooren klonk, sprong het kind van vreugde op in mijn schoot. Zalig zij, die geloofd heeft; want wat haar namens den Heer is gezegd, zal worden vervuld. Maria sprak: Mijn ziel prijst groot den Heer, In God, mijn Redder, jubelt mijn geest; Want Hij zag op de geringheid neer van zijn dienstmaagd. Zie, van nu af prijzen alle geslachten mij zalig. Want de Machtige heeft aan mij groote dingen gedaan En heilig is zijn Naam. Zijn barmhartigheid reikt van geslacht tot geslacht, Over hen, die Hem vreezen. Hij toont de kracht van zijn arm, En slaat de trotschen van harte uiteen. De machtigen haalt Hij neer van den troon, Maar Hij verheft de geringen; Behoeftigen overlaadt Hij met gaven. En rijken zendt Hij ledig heen. Hij heeft zich over Israël, zijn dienaar ontfermd; Zijn barmhartigheid indachtig. Zooals Hij tot onze Vaderen sprak, Aan Abraham en zijn zaad voor altijd. Een offlclëele Brltsche mededeellng. HET HITLERDOM MOET VERNIETIGD WORDEN. De Britsche ambassade te Tokio heeft het volgende verklaard: „De Britsche ambassadeur heeft of ficieel instructies ontvangen van het foreign office, absoluut het gerucht te gen te spreken, als zou de Britsche re geering erin toestemmen de vijande lijkheden te staken, wanneer Polen veroverd is. Zelfs indien Polen ver overd zou worden, hetgeen in geen en kel opzicht zeker is, zou dit slechts het Britsche voornemen versterken, dat het Hitlerdom vernietigd moet wor den." HENDERSON IN ENGELAND AANGEKOMEN. Neville Henderson en alle leden van den staf der Britsche ambassade in Ber lijn, zijn gistermiddag om kwart over vijf veilig in Gravesend aangekomen. Men verneemt, dat verscheidene diepte bommen zijn afgevuurd door de torpedo- bootjagers, die het schip, waarmede Hen derson en het personeel der Britsche am bassade te Berlijn te Gravesend zijn aan- gekomen, begeleidden. DE HERTOG VAN WINDSOR VERTREKT. De hertog van Windsor, die zich ter be schikking Van de Britsche regeering heeft gesteld, heeft gisterochtend Antibes ver laten om zich naar een van de havens aan het Kanaal te begeven. Hij weigerde iets te zeggen over zijn plannen en den rol, welke hij eventueel zal spelen. MAATREGELEN TEGEN DUITSCHE ONDERDANEN. Het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat, in tegenstelling van Duitsche radio-berichten inzak© het in terneeren van nazi's in Palestina in wei nig comfortabele kampen, er geen sprake van is dat alle Duitschers geïnterneerd worden. Dit geldt slechts voor mannen in den dienstplichtigen leeftijd. Er zijn geen vrouwen geinterneerd en deze hebben volledige bewegingsvrijheid in de koloniën, waar zij gevestigd zijn. Vernomen wordt, dat eenige honderden Duitsche leden der bemanningen van tank schepen van de „Standard Oil Company of New-Jeresy" ontslagen worden en vervan gen zullen worden door Amerikanen en anderen. DE BRITSCHE STAATSBURGERS IN DUITSCHLAND. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat op grond van een gisteren in werking getreden ver ordening betreffende de behandeling van buitenlanders, alle staatsburgers van Groot Brittannië en Noord-Ierland, alsmede de Britsche koloniën, protectoraten en man- daatsgebieden en Britsch-Indië, ouder dan 15 jaar, zich binnen 24 uur moeten melden in het naastbij gelegen politiebureau. Zij die nog geen 15 jaar zijn moeten binnen dezen termijn mondeling of schriftelijk zijn opgegeven. O^k statenloozen, wier laatste staatsbur gerschap het Britsche was, moeten zich melden. Alle bovengenoemde personen mogen de plaats, waar zij zich bij het bekend maken van deze verordening bevinden, niet zonder toestemming verlaten. „DE TOTALE OORLOG" Alle hens aan dek in Duitschland Naar Havas meldt, wordt in Duitschland de „totale oorlog" georganiseerd. De aan bevelingen aan de burgerbevolking worden steeds gestrenger. De arbeidsdienst is over de geheele linie verplioht. Overuren kun nen op ieder oogenblik van de arbeiders worden geëischt, doch er zal geen hoogere verhooging dan 19 Rijksmark per week worden gegeven. De toeslagen voor nacht en Zondagsarbeid zijn afgeschaft. Het sala ris gedurende den oorlog wordt bepaald door de „behoefte, het werk aan te passen aan de door den oorlog geboden noodzaak", hetgeen wil zeggen een vermindering van de uitkeeringen. Een verordening verplicht alle burgers een zeker aantal van hun kamers ter be schikking van de autoriteiten te stellen om er vluchtelingen onder dak te brengen. Teneinde de economische moeilijkheden te overwinnen, publiceeren de bladen al lerlei aanbevelingen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" be veelt aan, geiten en konijnen te fokken, die de etensresten zullen opeten. Het blad her innert eraan, dat het vverboden is vrouwe lijke konijnen van jonger dan vier jaar te slachten en het blad beveelt aan, die bo ven de acht maanden te doen dekken, on danks het vergevorderd seizoen. De konij nenhouders, die zich aan deze instructie niet kunnen onderwerpen, zullen hun die ren aan speciale vereenigingen dienen toe te vertrouwen. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, d?.t gisteren wegens weigering tot medewer king aan taken der veiligheidsbescherming voor de landsverdediging een wegens dief stal reeds eens gestrafte misdadiger dood geschoten is. ROEMENIë BLIJFT NEUTRAAL Officieel wordt medegedeeld, dat Roeme nië in den huidigen oorlog neutral zal blij ven. DE HOUDING VAN MEXICO Tijdens een door Mexicaansche parle mentsleden ter eere van president Carde nas aangeboden banket, heeft Ramon Be- teta, sprekende namens den president, ver klaard: „Mexico stelt zich voor, grondstoffen uit te voeren naar de strijdende landen, die de sympathie van Mexico verdienen. Zulks omdat Mexico niet onverschillig kan blij ven, wanneer in dezen strijd het lot der wereld op het spel staat". Deze verklaring, aldus Havas, heeft een diepen indruk gemaakt, daar zij de bij elke gelegenheid door Cardenas uitgesproken bedoeling bevestigt, dat „Mexico de demo cratieën zal begunstigen". WAAROM BLIJFT ITALIë NEUTRAAL? Een Japansche meening Naar aanleiding van de neutraliteitsver- klaring van Italië schrijft de Romeinsche correspondent van de „Asahi Shimboen": „Deze beslissing is in overeenstemming met de geheime bepalingen van het Ita- liaanschDuitsche bondgenootschap, name lijk, in de eerste plaats, dat Dantzig geen reden tot oorlog zal zijn, en in de tweede plaats, dat indien de algemeene omstandig heden oorlog noodzakelijk maken, deze zou worden begonnen in 1941". De correspondent voegt hieraan toe, dat ten tijde van de totstandkoming van het DuitschRussische non-agressiepact de Ita- liaansche regeering een initiatief nam, doch met het oog op de totstandkoming van een DuitschRussisch militair bondgenoot schap, waaraan thans te Berlijn wordt ge werkt, heeft de Italiaansche regeering be sloten hiermee in geen enkele betrekking te staan, hoewel de Japansche correspondent het twijfelachtig acht, of de Italiaansche regeering deze politiek tot het einde toe zal blijven voortzetten. AAN BEIDE ZIJDEN WORDEN SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Gisteravond is te Londen medegedeeld, dat er geen groote vlootoperaties te mel den vallen. De aanvallen op Duitsche duik booten worden voortgezet. In minstens één geval schijnt succes waarschijnlijk. Duit sche duikbootaanvallen op schepen worden op verscheidene plaatsen ondernomen en de verliezen, die gemeld zijn, omvatten de „Bosnia", metende 2401 ton en het s.s. „Royal Scepter", metende 4853 ton. Het s.s. „Corinthic" is aangevallen, doch niet beschadigd en heeft zijn haven kunnen bereiken. In constant tempo worden de Duitsche schepen van de zee verdreven. Door middel van allerlei kunstgrepen en camouflagemaatregelen trachten zij te voorkomen, dat zij genomen worden. Zy nemen de wijk naar neutrale havens. Gemeld wordt, dat thans te Vigo 54 Duitsche koopvaarders met een totale ton nage van meer dan 180.000 ton liggen en in Japansche havens 9 schepen met een to tale tonnage van meer dan 60.000 ton. "Het Duitsche koopvaardijschip „Inn", dat 2867 ton meet, is Dinsdag genomen. De 35 pas sagiers en de bemanning is overgenomen. Het schijnt dat de bemanning het schip tot zinken wilde brengen, alvorens het geën terd kon worden. Volgens een draadlooze mededeeling van het mailschip „Washington", dat door een Amerikaansch marine-radiostation is opgevangen, is het Britsche vrachtschip „Olive Grove" ongeveer tweehonderd mijl Noord-Westelijk van de Spaansche kust getorpedeerd. Alle opvarenden zijn gered. Passagiers, die met het mailschip „Iro quois" te San Juan op Porto Rico aankwa men, verklaarden, dat zij ongeveer 300 mijl ten Noorden van Porto Rico een Duitsche duikboot hebben gezien en een zwart ge schilderd vrachtschip, waarvan de naam onleesbaar was. De „New York Times" meldt uit Was hington, dat de Amerikaansche regeering berichten heeft ontvangen, dat Duitsche duikbooten in de Caraibische Zee en het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereeren. De regeering, aldus het blad, stelt een onderzoek in teneinde er zeker heid over te verkrijgen, of deze berichten cp feiten gebaseerd zijn. DE VERLIESLIJST VAN DE „ATHENIA". Men meent thans, dat de doodenlijst van de „Athenia" 108 namen omvat. Men voedt echter nog pen geringe hoop, dat eenige vermisten opgepikt zijn door kleine sche pen, zonder draadlooze installatie, die van Engeland wegvaren. REDDINGSWERK VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN. De „Mars" heeft geredden van de „Manaar" opgenomen. De directie van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij heeft een telegram ontvangen van den kapitein van het s.s. „Mars", dat op uitreis is naar havens in de Middellandsche Zee, dat een aantal leden van de bemanning van een getorpedeerd Britsch schip aan boord is genomen. Het s.s. „Mars" heeft de gered den te Lissabon aan land gezet. De K. N. S. M. heeft den kapitein terug geseind, de reis voort te zetten. Nadere bijzonderheden omtrent het juiste aantal der geredden en den naam van het getroffen schip, heeft de directie tot hedenochtend negen uur nog niet ont- gen. Volgens United Press waren het 30 op varenden van de „Manaar". Het Portugeesche s.s. „Carvalho Aranjo" bracht te Lissabon 16 overlevenden aan. Er waren 88 opvarenden. 71 Britten en 17 Indiërs. De onderzeeër viel plotseling aan, zoodat de opvarenden geen tijd had den, hun bezittingen mee te nemen in de reddingsbooten. Zij zwalkten een dag lang rond zonder voedsel of water. Eén Indiër werd gedood en 3 gewond door een granaat toen de onderzeeër het schip definitief tot zinken bracht. Het s.s. „Manaar" is 1 September van Li verpool naar Calcutta vertrokken. Het v/as 7242 bruto en 4499 netto ton groot, werd in 1917 gebouwd en behoorde aan de Brocklebank Line te Liverpool. DE „BILDERDIJK" REDT OPVARENDEN VAN DE „PUKKESTAN". Het s.s. „Bilderdijk" van de Holland-Ame- rika Lijn heeft op den Atlantischen Oceaan bewesten den ingang van het Kanaal, de bemanning gered van het Engelsche s.s. ..Pukkestan". De kapitein heeft van deze redding telegrafisch bericht gezonden aan zijn reederij, welk bericht de reederij niet direct heeft bereikt, maar langs een om weg. Hoewel nog niet met volle zekerheid kan worden gezegd, dat het Engelsche schip is getorpedeerd, is dit toch v/el zeer waar schijnlijk. Het aantal geredden dat de Bilderdijk aan boord heeft genomen is 35. De geredden zullen vermoedelijk in En geland aan wal worden gezet Op het oogenblik worden vTijwel alle schepen op zee aangehouden en voor onderzoek mee genomen naar een Engelsche haven, waar dan eventueel goederen voor Duitschland bestemd, moeten worden gelost. Verwacht mag worden, dat ook de „Bilderdijk" zal v/orden doorzocht en dat van die gelegen heid gebruik zal worden gemaakt om de geredden in Engeland aan wal te brengen. Het Engelsche s.s. „Pukkestan" was op reis van Kaapstad naar Rotterdam. Het was op 27 Augustus van Dakar vertrokken. Het s.s. Bilderdijk is op weg van Nieuw- York naar Rotterdam. Op 27 Augustus is het van New York vertrokken. DE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP WILHELMSHAVEN EN BRUNSBUTTEL Het Britsche ministerie voor de voor lichting deelt mede, dat het thans mogelijk is een vrij volledig verslag te geven over het eerste actieve optreden der Britsche strijdkrachten in den oorlog den succes vollen aanval op de Duitsche vlootbases van Wilhelmshaven en Brunsbuttel aan den ingang van het Kielerkanaal. Ofschoon de weersomstandigheden ongunstig waren, werd de aanval ten uitvoer gelegd met de grootste kracht en stoutmoedigheid. De voortreffelijke eigenschappen, die ten toon gespreid werden, door de Royal Air Force waren schitterend. De resultaten, die zjj behaalden, zijn van het hoogste belang. Er viel een zware regen en het zicht was slecht. De navigatie van het eskader was zuiver en toen de toestellen de vlootbasis naderden, vlogen zij laag om er zeker van te zijn, dat zij hun doelen zouden treffen. De eerste aanval werd uitgevoerd in den loop van den avond op een z.g. „Vestzak slagschip", dat enkele mijlen ten Oosten van de reede van Schilling lag. Er bestaat weinig twijfel aan, dat de vijand verrast werd, doch de luchtafweerbatterijen open den snel het vuur. De bommenwerpers doken boven de slagschepen en recht- streeksche treffers met zware bommen werden gemaakt. De volgende vliegtuigen vlogen zoo laag, dat de schade kon worden waargenomen. De marineschepen en de kustbatterijen onderhielden een hevig luchtafweervuur en onze bommenwerpers werden aangevallen door Duitsche vecht- toestellen. Toch werd de aanval voortgezet. Onze vliegtuigen spoorden een tweede schip op in Brunsbuttel en gingen tot den aanval over. De piloten en bemanningen keerden in goede conditie naar hun basis terug. Zij waren er trotsch op te zijn uitverkoren om den eersten slag toe te brengen aan de Duitsche oorlogsmachinerie. Van een marinestandpunt gezien zal hun vuuraan- val zijn uitwerking hebben op den toekom- stigen loop van den oorlog ter zee, aange zien het getroffen schip een der meest doel matige eenheden van de Duitsche vloot was. Het ministerie van informatie deelt voorts nog mede: „Volgens op het mini sterie van luchtvaart ontvangen mede- deelingen hebben vliegtuigen van de Royal Air Force gisteren verkenningsvluchten boven een zeer uitgestrekt gebied, daar onder begrepen de Noordzee, gemaakt." LUCHTALARM TE TOULON EN MARSEILLE Te 20.25 uur gisteravond is te Toulon luchtalarm gemaakt, waarna de stad in het duister werd gedompeld. Het alarm eindig de te 22.00 uur. Te 20.37 uur hebben de sirenes van Marseille het voor luchtgevaar gegeven. Het alarm eindigde acht minuten later. Te 20.57 uur werd opnieuw alarm gemaakt, doch reeds drie minuten later werd het sein gegeven, dat alles veilig was. 19141939. Twee mobilisatiejaren, waar- tusschen een tijdperk van nauwelijks twin, tig jaren van „rust". Onwillekeurig vraagt zich de politiek ge. interesseerde lezer af: hoe vóór vijf en twintig jaar de samenwerking tusschen re- geering èn volksvertegenwordiging was. Als we de oude stukken er op na slaan, dan moeten wij erkennen, dat onze voor. gangers het er toen kranig hebben afge. bracht. Tusschen de mobilisatie 1914 en de mobilisatie 1939 zijn groote verschillen. Nu hebben we het onweer al maanden lang voelen aankomen en waren er al heel wat voorbereidende maatregelen getroffen toen viel de mobilisatie van pl.m. 200.000 man vrijwel plotseling uit de lucht. Toen stond de regeering voor tal van onbeken- de problemen. Het land verkeerde in een soort paniekstemming. Geldpotten en ham- steren veroorzaakte groote moeilijkheden. Men had geen wetten bij de hand om al deze en andere misbruiken tegen te gaan, Nu, geleerd door de ervaring, lagen e: wetsontwerpen en werden tijdig tot wet gemaakt. Nu kunnen de bestaande crisisdiensten in een oogwenk dienstbaar worden ge. maakt aan de distributie van de goederen toen was het een zoeken en tasten, waar. bij wij gaarne toegeven, dat de toen op. tredende Minister Treub al de organisatie, talenten heeft getoond, waarover deze ui zonderlijke man rijkelijk de beschikkii had. 1 Augustus 1914 werd gemobiliseerd, Augustus 1914 was een hamster- en prijt opdrijvingswet tot stand gewomen en we: den uitvoerverboden afgekondigd. 6 Augustus werd besloten tot uitgifte vat de beroemde zilverbons van ƒ1.2.50 en 5.genoodzaakt als de regeering hier toe was door het oppotten van klein geld. Complete runs op de banken desorganiseer den tijdelijk den handel, de beurs bied verschillende dagen gesloten, prijsstijgin gen traden op. Gewetenlooze schurken wisten bankbiljetten bij vreesachtige lie den om te wisselen tegen aanzienlijk min der muntgeld! De ervaring van toen is èn voor de re geering èn voor het volk een groote leer- meesteres geweest; de groote schokken zijn thans uitgebleven. Hoe groot die schokken toen waren, moge blijken uit het feit, dat reeds in het eerste oorlogshalfjaar Am sterdam 50.000 en Rotterdam 30.000 werk- loozen telde. Tot heden vertoont onze sta tistiek de omgekeerde tendenz: daling van de werkloosheid. „Duur", gemeten naar den maatstaf van de hoeveelheid geld, was de mobilisatie van 1914, zooals ook die van 1939 het noodigt zal kosten. Het leger alleen kostte 5 toi per dag. In 1918 waren de crisisuitgaven reeds opgeloopen tot 50 millioen per maand. De totale crisisuitgaven van de 4 mobilisatiejaren bedroegen in totaal onge veer 2000 millioen gulden. IN DE KAMER. Interessant was de overigens beperkte discussie in de Tweede Kamerzitting van 3 Aug. 19,14. Groote belangstelling trok de redevoering van mr. P. J. Troelstra, wiens fractie altijd tegen de defensiebegrooting had gestemd. Hij schaarde zich aan de zij de van de Regeering, voor wat betrof de handhaving, ook door de militaire macht, van de onzijdigheid van ons land. De socialisten braken en passant, overi gens terecht, 'n lans voor een meer doel treffende hulp voor de gezinnen, die door de mobilisatie werden getroffen. Iets wat ook nu nog verbeterd zou kunnen worden, Uit zijn bekend geworden rede citeeren wij de sinsdien gevleugelde woorden: ,In deze omstandigheden overheersch! „de nationale gedachte de national; „geschillen", terwijl de heer Troelstra met het oog op den komenden noodtoestand niet minde: kernachtig constateerde. „Tot één politiek zullen wij meer en meer worden teruggedrongen: de dood eenvoudige politiek, dat er in Neder land geen honger zal worden geleden." De socialistische fractie keurde in de oor logsjaren alle gevraagde verdedigingscre- dieten goed. Ditmaal zijn tijdig de noodige wetsont werpen de Staten-Generaal gepasseerd; de Regeering beschikt voorloopig over vol doende volmachten om alle noodige maat regelen te treffen. „De Opmarsch". NIET TE ANGSTIG Er zijn nog altijd duizenden die zich al te bezorgd maken. Angst is echter een kwade gids. Men vlucht in ons veilig neu traal land voor denkbeeldige bommen en wordt doodgereden door een gewonen mo tor. Men verhit z'n brein met allerlei be denksels wat bij mogelijkheid zou kunnen geschieden doch de voor de hand liggende voorzorgsmaatregelen verzuimt men. Het allernoodzakelijkste beveiligingsmiddel is; kalm blijven en geen angst koesteren. Met een verward brein en met overspannen verbeelding doet men allerlei dingen die men juist niet moet doen en vergeet men het eerst noodigde. Niet te angstig. Het al lereerst noodige is vertrouwen op God. En dan: vertrouwen in u zelf. Daarvoor is kalmte noodzaak. Doe wat ge moet doen en laat het overige aan God over. Hoe dikwijls zien we het gebeuren dat we ons onnoo- dig het leven vergald hebben met vrees en dat gevreesd gevaar nooit kwam. Onze burcht is onze God en laten we al onze bekommernissen op Hem werpen! .-Tijd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6