Van de fronten. Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Van onze Adverteerders OPENING „COMTESSE". In perceel Breestraat 118, waarin vroe ger „Opticus" was gevestigd, is thans een nieuwe zaak geopend, genaamd „Com- tesse", een filiaal van de zaak in de Spui straat te Den Haag. Men vindt hier een uitgelezen collectie bijouterieën, elegante damestasschen, ver zilverde artikelen, corsager, ceintuurs, enz. Al deze artikelen zijn in groote verschei denheid en in diverse prijzen voorradig. De zaak is modem ingericht met veel licht en ingebouwde vitrines. Het geheel ziet er zeer verzorgd uit. R.K. VEREENIGING: „HULP IN DE HUIS HOUDING EN DE BABY" A.s. Zondag houdt de Vereeniging: „Hulp ln de huishouding en de Baby" haar jaar- lijkschen bloempjesdag. Alweer? hooren wij velen zeggen. Ja, want onze inkomsten bestaan uit uw giften en donaties, groot en klein. Door uw geldelijken steun kunnen wij anderen helpen. Nu, meer dan ooit vra gen wij een milde aalmoes. De aanvragen om hulp bij arme zieke moeders zijn vele. Verschillende kunnen wij niet in behande ling nemen, de kas laat dit niet toe. Moeten wij die bede om hulp afwijzen? Neen, niet waar. Daarom, koopt allen a.s. Zondag een bloempje en offert blijde uw gaven voor moeder en kind. Ook de linnenkast is leeg. Tientallen baby-uitzetjes hebben wij de laatste maan den verstrekt. Meer dan duizend stuks goederen zijn het eerste halfjaar uitgege ven. Wie helpt onze kast vullen, vooral met luiers? Ons magazijn is gevestigd Mare 51. Giften en goederen worden gaarne inge wacht bij de magazijnmeesteersse mevr. H. Colla, Mare 51 en bij de penn.esse mej. A. van Deene, Sitterlaan 2a, giro-no. 173307. BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR DE MILITAIREN. Hedenmiddag vonden in de bioscoop theaters Trianon, Lido en Luxor voorstel lingen plaats voor de militairen van het lie Infanterie Depot, die Woensdagavond niet in de gelegenheid waren geweest de feestavond in de Stadsgehoorzaal bij te wonen. De militairen troffen het in zooverre niet, dat het eigenlijk te warm was voor bioscoopbezoek, gelijk het op het oogen- blik voor alles en overal te warm is. Dat neemt niet weg, dat het aanbod der onderscheidene theaterdirecteuren toch groote waardeerin g verdient en dat de dank daarvoor van de zijde der militairen zoowel als van de militaire autoriteiten daarvan evenredig groot is. Daarvan getuigde kapt. J. van der Lee in het voorwoordje, dat hij voor de voor stelling in het Lido-theater sprak en on geveer in gelijken geest dankten luit. Terp stra in het Trianon-theater en luit. Ree der in het Luxor-theater, de verschillende directies, terwijl zij van de manschappen vroegen deze mooie geste op prijs te stel len. Dat zulks geschieden zal, daaraan mo gen we niet twijfelen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Bij Kon. besluit is benoemd in de pro vincie Noord-Holland en Zuid-Holland, tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap van Rijnland, Ch. M. Reinders Fol- rner te Heemstede en P. J. Heemskerk te RÜpwetering (Alkemade). HULPMONTEUR STEELT ZESHONDERD GULDEN. Door een garagehouder hier ter stede is bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van een portefeuille met ruim f 600 uit een motor jekker, die in de garage lag. In verband hiermede is aangehouden een 19-jarige hulpmonteur. Bij onderzoek bleek, dat hij het geld in de matras van zijn bed had verstopt. Of hij er een klein bedrag van heeft opgemaakt staat nog niet heelemaal vast. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gisteravond te 7 uur is de 91-jarige mej. S. R. geb. N. in haar woning in de v. d. Werfstraat van de trap gevallen. De oude vrouw brak het linkerbovenbeen en is door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis gebracht. WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid was op 7 Sep- tember als volgt: Aardewerk, enz. 24; boekdrukkerij, enz. 24; bouwbedrijven enz. 405; Chem. nijver heid 5; houtbewerkers 52; kleedingsbedrijf 85; lederbewerkers 11; metaalnijverheid 174; boekbinders 17; textielnijverheid 116; voedings-genotmiddelen 86; landbouwbe drijven 36; handel 95; verkeerswezen 147, verzekering en bankwezen 15; vrije be roepen 75; ongeschoolde handarbeiders 172; huispersoneel 9; verplegers 2; vrouwen 146 Alg. totaal 1724. 8 Sept. 1938 3859 en 9 Sept. 1937 4127. Ben. 14 ged. werkloozen en 1417 in werkverschaffing. Handelsregister K. van K. Wijzigingen: 5664. Jac. van Nieuw koop. Sassenheim, Hoofdstraat 265. Winkel in kruidenierswaren enz. Overl. E.: J. van Nieuwkoop, Sassenheim, d.d. 18 Aug. 1939. N. E.: Wed. C. S. van Nieuwkoop-Imanse, Sassenheim. 3923. J. A. Samwel. Warmond, Heeren- weg 36a. Broodbakkerij. Overl. E.: J. A. Samwel, Warmond, d.d. 2 Sept. 1939. Wijz. handelsn. in: Wed. J. A. Samwel. N. E.: Wed. E. C. Samwel-Westgeest, Warmond. 398 Maatschappij tot exploitatie van het Grand Hotel en Pension Rembrandt. Noordwijk, Beethovenweg 8. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Grand Hotel en Pension Rembrandt. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtver blijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvar kennis te geven aan het hoofd van de politie in de gemeente in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstr.int alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hechte nis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Allerlei DE GESCHIEDENIS VAN DEN SPIJKER De eerste spijker dien de mensch ver vaardigde was gemaakt van een been van een dier. De primitieve volkeren kwamen er ook al spoedig toe, om spijkers te maken uit vischgraten, trouwens dat is iets wat men bij de tegenwoordige natuur-volkeren nog kan opmerken. Toen de menschheid zoo beschaafd werd, dat zij de kunst leerde metaal te smeden, werden de spijkers hoe langer hoe grooter en in oude steden en ook in graven heeft men spijkers gevonden van werkelijk ontzagwekkende afmetingen. In de ruïnen van Troyt heeft men koperen spijkers gevonden, die meer dan drie dui zend jaren oud zijn en waarvan eenige het respectabele gewicht bereiken van 1199 gram. Daar zijn er bij, die 25 centimeter lang zijn, 2 y, tot 3 centimeter dik. In die tijden maakte men spijkers van 'n grootte, zooals wij ze tegenwoordig niet mer gebruiken, omdat reeds lang voor grootere werken betere verbindingsmidde len zijn uitgevonden. Maar bij opgravin gen in Parijs zijn nog spijkers gevonden, die dateeren uit den Romeinschen tijd en die een lengte hebben van niet minder dan een meter. Het werken met deze spijkers, het inslaan zonder het hout al te zeer te oe- schadigen, was een kunst, die niet iedereen verstond. De spijker heeft dan ook in de oudheid een symbolische beteekenis ge kregen; zooals dat vroeger met verschil lende andere werktuigen het geval is ge weest. De spijker werd al spoedig het symbool van de duurzaamheid en het behoud, aldus het Centraal Orgaan, zij werd het teeken van onscheidbaarheid, en Horatius schildert de noodzakelijkheid als een godin met een spijker in de hand. Titus Livius vermeldt dat de oude Romeinen by groote gebeur tenissen spijkers sloegen in den tempel, die aan Minerva gewijd was. In de 13e of 15e dag per maand van September, was het in slaan van gewijde of heilige spijkers een zeer belangrijke ceremonie, die door het hoofd van den staat verricht moest worden. Natuurlijk is hiervan het gevolg geweest, dat men allerlei bijgeloovige meeningen over dit instrument koesterde. Zoo zijn er in oude Romeinsche kronieken berichten te vinden, waarin wordt vermeld, dat men een zeer gevaarlijke pestepidemie, die reeds een grooten omvang had aangeno men, wist te bezweren door het inslaan van een spijker in den tempel van Jupiter. En deze weldadige werking van den spij ker deed zich niet alleen kennen in het al gemeen, maar ook bij ieder mensch afzon derlijk. Dikwijls meende men zieke lieden te kunnen genezen door hier of daar een spijker in te slaan, wat de gvden gunstig moest stemmen. Zoo is het van algemeene bekendheid, dat meermalen spijkers wer den geslagen op plaatsen, waar het hoofd van een zieke had gerust; deze werkzaam heid moest den kranke onfeilbaar zijn ge zondheid terug geven. Geschiedde dat niet, dan was men ervan overtuigd, dat men het voorwerp niet op de goede plaats had ingeslagen. Zoo zijn er nog een menigte te noemen van het bijgeloof van onze voorouders in de geneeskrachtige of min stens weldadige werking van het hecht- instrument. Trouwens in den te.f--nwoordigen tijd komt het in de achterlij xe hoeken van de beschaafde landen nog voor, dat men ge looft in dergelijke tooverwerkingen. In- tusschen hebben de eeuwen dit bijgeloof zoo goed als opgeruimd en uit een roem rijk verleden is de spijker tot ons gekomen als een voorwerp, als een heel gewoon werktuig, dat we noodig hebben en waar van we de waarde niet loochenen, omdat we het niet gaarne zouden missen, maar waarvan we toch weten dat het niet meer is dan een stukje ijzer dat niets kan doen, dan twee stukken hout by elkaar houden. De tijden zijn heengegaan, waarin de dichters nog de spijkersmeden bezongen. En eigenlijk zijn daarmee ook die smeden zelve uit de wereld verdwenen. Wij maken thans spijkers met machines, die mecha nisch lange metaaldraden aan stukken snij den en er dan meteen een kop en een punt aan maken ook. Die machines maken ons duizenden spy kers en nagels per dag, en van de grootte, als waarvan onze voor ouders ze hadden, kunnen wy ze niet meer gebruiken. Reeds lang maakt men de spijkers ma chinaal; het eerste patent voor een spijker- machine werd reeds in het jaar 1795 ver leend. DUITSCH OORLOGSCOMMUNIQUé. De operaties hebben het karakter van een achtervolging. BERLIJN, 8 Sept. (A.N.P.) Het op perbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De operaties op 7 September hebben in Polen op vele plaatsen het karakter aan genomen van een achtervolging. Slechts op enkele plaatsen kwam het nog tot ern stige gevechten. Ten Zuidoosten van Gorlice en ten Oos ten van Tarnow zyn de Duitsche troepen opgedrongen in de richting van de Wis- loka (een zijrivier van de San). Ten Noor den van den Weichsel hebben mobiele strijdkrachten Staszow en ten Noorden van de Lysa Gora de streek vlak ten Wes ten van Kamienna bereikt. De spoorlijn van Konskie naar Opocno werd bij een aanval overschreden. Ten Noorden van Tomaszow hebben de Duitsche troepen den vijand uit Rawa Mazewiecka geworpen. Zij staan daar thans op zestig kilometer van Warschau. Tusschen Thorn en Strass burg is de Drewenz overschreden. De bezetting van de Westerplatte in Dantzig heeft zich overgegeven. Haar te genstand werd gebroken door pionniers, compagnieën mariniers, stormtroepen en Heimwehr, met medewerking van de „Schleswig Holstein". Ten Noordoosten van Warschau is de Narew bij Pultusk en Ro- zan overschreden.. In de provincie Posen werden in het Zuiden en in het Noorden verdere gebieds- deelen bezet. Aan deze snelle en groote successen heeft het luchtwapen wederom een beslissend aandeel gehad. Zyn deel neming op groote schaal richtte zich tegen het terugtrekkende Poolsche leger. Het viel met eskaders gevechts- en jachtvlieg tuigen aan en greep in in den stryd te land. Marschcolonnes werden uit elkander ge slagen, aftochtswegen door het vernielen van bruggen en overgangen versperd en pogingen van den vijand tot tegenaanvallen over te gaan, reeds by de voorbereiding gefnuikt. De bruggen over den Weichsel ten Zui den van Warschau zijn blijvend vernield. Te Warschau zelf zijn doorgangswegen vol colonnes en daardoor verstopt. De over haaste ontruiming van de stad is in vollen gang. Boven Poolsch gebied werden twee Duitsche vliegtuigen omlaag geschoten. Eén vliegtuig wordt vermist. Ook gisteren werd het Duitsche souve- reine gebied niet aangevallen. In Noord- en Oostzee. In Noord- en Oostzee heeft de oorlogs marine zich bezig gehouden met mijnve- gers. Bodems van de flottille mijnvegers hebben een Poolsche strandbatterij bescho ten, die zonder resultaat het vuur beant woordde. Een vierde Poolsche duikboot werd tot zinken gebracht. Binnenland VORDERING VAN AUTO'S EN MOTOR RIJWIELEN OP STRAAT. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Van diverse zijden is de vraag gesteld in hoeverre de militaire autoriteiten bevoegd zyn op straat motorytuigen en motorrijwie len te vorderen, alsmede welke voorschrif ten daarbij eventueel in acht moeten wor den genomen. Naar aanleiding daarvan wordt aan het publiek medegedeeld, dat de militaire com mandanten tot eene zoodanige vordering op grond der inkwartieringswet inderdaad bevoegd zijn, doch tevens dat zij van deze bevoegdheid niet anders gebruik zullen maken dan bij zeer hooge uitzondering, te weten wanneer zij dringend verlegen zyn om het betreffende motorijtuig of motor rijwiel èn in die behoefte niet op andere v/ij ze kan worden voorzien. Bij een zoodanige vordering zullen voorts de navolgende bepalingen in acht genomen moeten worden: le. Elke vordering geschiedt tegen afgif te van een bon, ge teek end door de comman dant die de vordering heeft gedaan. 2e. Op de bon moet in elk geval ver meld worden, bij welke administrateur be taling zal geschieden. 3e. Voorts moeten op de bon vermeld worden rang en naam van den militairen commandant, die de vordering doet. 4e. Eveneens moet de bon vermelden eene zoo nauwkeurig mogelijke omschrij ving van het gevorderde, zooals b.v. merk, provinciaalnummer enz. 5e. Zoo mogelyk zal de commandant, die de vordering doet, in de bon vermel den, welke schadeloosstelling hij voor het gevorderde toekent. 6e. Indien de commandant daartoe niet in staat is, b.v. omdat hij de geldswaarde van het gevorderde niet kan beoordeelen of omdat hem de tijd ontbreekt om zich daaromtrent een denkbeeld te vormen, zal hij op de bon vermelden „schadeloosstel ling nog niet vastgesteld". 7e. het vaststellen van de schadeloos stelling geschiedt in dat geval zoo spoedig mogelijk door den commandant, die de vor dering heeft gedaan of door één van zyn chefs; waarbij in het algemeen geen hoo- gere autoriteit zal behoeven op te treden dan de commandant van het onderdeel, welks administrateur belast is met de uit betaling. De commandant, die de schadeloosstelling vaststelt, brengt het vastgestelde bedrag uiterlijk bij het ter betaling aanbieden van de bon ter kennis van den belanghebbende. 8e. Indien degene, die aan de vordering heeft voldaan, niet voldaan is over de hem toegewezen schadeloosstelling, kan hij zijn bezwaren ter kennis brengen aan den mi nister van Defensie, die daarop volgen* de regeling vervat in art. 12 van het ink\( ar- tieringsbesluit een beslissing uitlokt. Nogmaals wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de hier bedoelde vorde ringen slechts bij hooge uitzondering zul len plaats hebben. DE RADIO-WAARSCHUWINGEN VAN ONZEN LUCHTMACHTDIENST Naar aanleiding van dc waarschuwingen van onzen luchtwachtdienst betreffende vreemde vliegtuigen, welke het Nederland- sche publiek af en toe door de radio kan beluisteren, heeft ons van verschillende kanten de vraag bereikt of de hiermede ge geven publiciteit eigenlijk wel raadzaam is en of zij niet noodelooze ongerustheid kan verwekken. In verband hiermede wordt van bevoeg de zijde op het volgende gewezen. Onvermijdelijk is het nu eenmaal dat deze waarschuwingen, welke blijkens vorm en inhoud niet bedoeld zijn voor het groote publiek, doch voor inlichting van de mili taire organen van de luchtverdediging en voor de burgerlijke organen van de lucht bescherming, door iedereen kunnen worden opgevangen. Het daaraan verbonden na deel, zooals b.v. dat zulke berichten zenuw achtige naturen verontrusten weegt echter niet op tegen de voordeelen, ook van pre ventieven aard, welke voor de handhaving van onze neutraliteit aan zulk een doel treffende signaleering van ongewenschte gasten in de lucht verbonden zyn. PRIJSOPDRIJVING VAN VERDUISTERINGSPAPIER. Een firma op het Nassauplein te 's-Gra- venhage kocht verduisteringspapier in te gen den gebruikelijken prijs van 25 cent per rol (een rol is 10 meter lang en een hal ve meter breed). De firma verkocht dit papier aan een in hetzelfde huis gevestig de andere firma, (de eerste heet: copieer- inrichting Climax en de tweede propagan- dabureau voor gasmaskers) voor 0.50 per rol. De tweede firma verkocht het papier ten slotte aan het publiek voor 0.75 per rol. De politie heeft proces-verbaal opge maakt en het papier, dat in voorraad was, in beslag genomen. Gebleken is, dat de bei de firma's in wezen een enkele firma vormden. Naar de prijzen van de andere artikelen, stelt de politie nog een onder zoek in. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag ongeveer vijf uur was de zestigjarige mevrouw Van Riet, echtgc- noote van den stationschef te Purmerend, aan de achterzijde van het station de rui ten aan het lappen. Zij stond daartoe op de stationsoverkapping. Plotseling gleed zij uit, viel door een ruit der overkapping, kwam op het op het perron staande sein huis terecht en sloeg daarna met het hoofd op het perron. Het slachtoffer is onmiddellijk naar het gemeente-ziekenhuis te Purmerend ver voerd, waar zy in den afgeloopen nacht is overleden. SOLDAAT IN ZEE VERDRONKEN. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is aan het Noorderstrand te Scheveningen, bij golfbreker 48 de 23-jarige militair W. T., afkomstig uit Brabant, bij het zwemmen in zee verdronken. Nog langen tijd heeft men getracht door middel van een zuurstof-apparaat de levens geesten op te wekken, doch deze bleken reeds te zyn geweken. Het lijk is naar het militair hospitaal in Den Haag overgebracht. TWAALFHONDERD GULDEN GESTOLEN. Hedennacht is ingebroken bij de expedi tie-onderneming „De Zaluw" aan de Ges tel- echestraat te Eindhoven. Door het deurslot te forceeren wist men zich toegang tot het kantoor te verschaf fen, waar uit een bureau 1200 zijn weg genomen. Buitenland KLACHTEN OVER TOESTAND IN SIEGFRIEDLINIE. LONDEN, 8 Sept. (A. N. P.). Het Brit- cche ministerie van voorlichting meldt, dat berichten binnenkomen over aanmerkin gen door Duitsche soldaten die in de Sieg- friedlinie gelegerd zijn. De klachten zouden hierop neerkomen: 1. De onderaardsche ruimten liggen vol met munitie. 2. Hoewel de troepen de linie nog pas sinds enkele dagen betrokken hebben, is de ventilatie er zoo slecht, dat er een be dorven lucht in de onderaardsche ruimten hangt. 3. de best beschermde verblijfplaatsen zijn nog niet bewoonbaar en in sommige gevallen is alleen de fundeering klaar. 4. Er is een tekort aan voedsel. Volgens berichten uit betrouwbare bron wordt in Duitschland thans een bedrag van vijf mark uitgekeerd aan elkeen, die inlichtingen verstrekt over menschen, die uiting geven aan misnoegdheid. Dezelfde bron meldt voorts, dat de Beie ren, hoewel voor den oorlog niet geestdrif tig gestemd, den Fuehrer blindelings zullen vertrouwen. Zij schijnen geen gevoelens van bitterheid te koesteren jegens Enge land. LEIDEN. Geboren: Gerardus Jacobus Willem i. van J. de Groot en P. E. Verdcgaal. Ondertrouwd: P. Star jm. 29 en J. Gertenaar jd 31 jaar F. J. v. d. Moolen jm. 26 jar en G. dc Wit jd. 23 jaar J. Maarschalk jm en C. W. Fontein jd Overleden: H. M. Harteveld hsvr. van: L. Abelman 65 jaar W. Honders, M. 77 jaar W. v. Dyk hsvr. van: H. H. v. Egmond 35 jar J. B. v. Zeist wedn. 66 jaar M. L. Ouwerkerk M., 60 jaar. LEIDEN, 8 Sept. Vee. Aanvoer 21 stie len 210280, schoon gewicht 5662 cent, handel kalm; 98 kalt- en Melkkoeien f 190 280, tamelijk vlug; 117 varekoeien e. a. 120210, handel iets vlugger; 137 vette koeien 190300, schoon gewicht 5280 cent, handel tamelijk vlug; 32 graskalve- ron 2040, handel zeer matig; 24 vette kalveren 60—95, schoon gewicht 60—84 cent, handel matig; 140 nuchter slachtkal- veren f 412, handel tamelijk; 300 vette schapen 18—24, schoon gewicht 3846 cent, handel tamelijk vlug; 199 weidescha- pen 1015, handel iets vlugger; 400 vette lammeren f 1014, handel matig; 22 zeu gen 4570, 350 mestvarkens 2036 en 213 biggen 1016, handel iets vlugger; 3 paarden; 8 veulens 100—120 en 7 bokken of geiten 38, handel matig. Kaas. Aanvoer 71 partijen waarvan 55 partijen Goudsche kaas le soort 25 27, 2e soort 2224 en 16 partyen Leid- sche kaas le soort 2325 en 2de soort 22. Handel matig. LEEUWARDEN, 8 Sept. Vee. Aanvoer: 120 Enterstieren 75185, 105 Twenter- stieren 185345, 465 evtte koeien 130 275 per stuk, 4068 cent per kg.; 438 melk- en kalfkoeien 120—260, 15 pinken 70—155, 10 vette kalveren 22—60, 472 graskalveren 1865, 193 nuchtere kal veren 47, 356 vette schapen 12—23, 102 weideschapen 9—17, 179 lammeren 712, 212 vette varkens f 50175 per stuk, 48—62 cent per kg., 35 magere var kens 1850, 199 kleine biggen 817 per stuk; 37 bokken of geiten. 79 paarden. Totale aanvoer 3017 stuks. Overzicht: Dc stemming van deze markt was aanmerke lijk kalmer, dan die op de vorige markt dag. Stieren aanvoer grooter, handel traag, teruggaande prijzen. Vette koeien ruim ahnbod, handel stugger, prijzen lager. Door de regeering werden heden aanmerkelijk minder koeien gekocht. Melk- en kalfkoeien aanvoer beperkt, handel zeer kalm met stationnairo prijzen. Pinken weinig aan voer, handel kalm. Vette kalveren aanbod beperkt, handel flauw, prijzen ongeveer gelijk. Graskalveren vrij vlotte handel, doch prijzen voor slachtkal veren zeker r.iet hooger. Nuchtere kalveren aanvoer kort, handel stug, prijzen iets lager. Var kens vlugge handel met iets oploopende prijzen. Biggen ruimer aanvoer, handel re delijk en prijshoudend. Wolvee aanvoer iets ruimer, handel vlugger en prijzen iets hooger. Gisteren nam de N. V. C. 217 var kens over. Kaas. Sleutelkaas 1118, Nagelkaas f 211, Goudakaas f 8—20. Aanvoer 2044 kilogram. Boter Aanvoer 5 zesde vaten. Com missie 72 cent. AARLANDERVEEN, 7 Sept. Elerenvel- ling. Prijzen: kippeneieren 3.10—3.80, eendeneieren 3.003.20.per 100 stuks, kaas 2123 cent per pond en peren 8 cent per kg. BOSKOOP, 8 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 16 —26 cent, Hadley 17—31 cent, Briarclif 16 26 cent, Butterfly 1016 cent, Rosalan- dia 1016 cent, Florex 1525 cent, Bet- lertime 12—15 cent, Vierlanden 12—24 cent Edith Helen 1222 cent, Aug. Noack 12 22 cent, Else Poulsen 10—15 cent, Gloria Mundi 1522 cent, Ellen Poulsen 612 cent, Rosa Mundi 1520 cent, Queen Ma ry 1215 cent, Chrysanten, grootblocmig 60130 cent, idef tros 58 cent, Dahlia's 10 cent, Geranium 58 cent, Snecuwbes- sen 16—22, Physalis Frnnchetti 46 cent, Clematis Durandi 15—22 cent, Clematis Prins Hendrik 5070 cent, Clematis Le Coultre 5080 cent, Acerblad 17 cent, Erica per stuk 6 cent. 's HERTOGENBOSCH, 8 Sept. Boter. Aanvoer 15.600 kg. Prijzen: hoogste f 1.30, laagste prijs f 1.24 en middelprljs f 1,28 per kg. KATWIJK AAN DEN RIJN 7 September Groentcnvelling. Eigenheimers groote 2.80—3.20, idem Drielingen f 2.00—2.20, per 100 K.G., Sla f 1.701.75, Bospeen 2,90—3.70, per 100 stuks, Kroten 0.40— 0.65, Peen per kist 0.80—0.45. ROELOFARENDSVEEN, 8 Sept. Groen- tenveiling. Aardbeien 7—9 cent per doosje, druiven 89 cent per pond, meloenen 5— 11 cent per stuk, tomaten 5060 cent per bak, sla 0.50—3.90 per 100 krop, peulen 70 cent, kassnljboonen 1.051.15, snij- boonen 6870 cent, princc3seboonen 0.70 1.05, dubbele stam f 0.651.05, tuinboo- nen 30 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3