STADS NIEUWS RECHTZAKEN Letteren en Kunst AGENDA VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per paart 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT BET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk zwakke Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke, later wellicht Zuid-Weste lijke wind. Helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking. Aan vankelijk droog warm weer, later kans op onweer met afkoeling. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: heiig en onbewolkt, zwakke Z. O. wind, 19 gr. C. Vlissingen: mist, zwakki Zuidelijke wind 17 gr. C. De Bilt: heiig en onbewolkt, zwakke Z. O. wind, 17 gr. C. Groningen: heiig en onbewolkt zwakke 2. O. wind, 15 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 17 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk behoudt een groote uitgestrektheid. De kern ligt in Oost-Europa. Boven Rusland komen thans luchtdrukwaarden boven 10.30 m.b. voor. Aan de Noordzijde wordt het aange tast door depressies, die van den Oceaan naderen en het secundaire minimum bo ven Noorwegen deden verdwijnen. Over Scandinavië daalt de luchtdruk voortdu rend. Langs het Zuiden van de Noorsche kust en op de Faroer viel vrij veel regen. Kinn meldt 15 m.m. Ook op IJsland is eei weinig regen gevallen. Over Zuid-Itadië ligt stationnair een vlakke depressie, waar door de zware regens aanhielden. Op Sar dinië viel 35 m.m. Bij de Azoren steeg de luchtdruk. LUCHTTEMPERATUUR 25.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Vrijdagnamiddag 8.04 uur tot Zaterdagmorgen 5.52 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 9 Sept. voorm. 11.15 uur en nam. 11.40 uur. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Maan op 1.07 uur Zaterdagnacht. Maan onder 16.51 uur Zaterdagnamiddag. OVERTREDING VAN DE ZONDAGSWET Gisteren moest voor het kantongerecht in Den Haag terecht staan, de directeur van de Haagsche Dierentuin wegens over treding van de Zondagswet. Op 28 Mei j.l. (Eersten Pinksterdag) werd op last van den toenmaligen Minister van Justitie te gen den directeur van den Dierentuin procesverbaal opgemaakt, daar men uit gemaakt wenschte te zien of het kermis vermaak in den Dierentuin, en daarmee alle openbare vermakelijkheden op Zondag voor beëindiging van alle kerkdiensten zijn toegestaan. Het betrof hier dus een principieele kwestie. Verdachte noch zyn raadsman waren verschenen, zoodat tegen verdachte ver stek werd verleend. Het O. M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte schul digverklaring zonder oplegging van straf. De kantonrechter mr. G. A. van Haeften wees direct vonnis en veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie. Haagsche Politierechter Met de pook. In een huis te Leiden woonde bene den de huisjuffrouw en boven het echtpaar B. H., dat tezamen leefde als hond en kat en een echtscheidingsprocedure was be gonnen, hetgeen ook al weer narigheid te weeg bracht. Toen het gekrakeel te erg werd besloot de huisjuffrouw in te grijpen en de huur op te zeggen. Dit zou geschie den door de zaakwaarnemer van de huis juffrouw die persoonlijk de uitzetting over zou brengen. De vrouwelijke helft van het echtpaar deed de keukendeur open en riep door de ontstane kier, dat zij niets met des zaakwaarnemers verhalen te maken had en dat als hij niet weg zou gaan hem de her senen gekloofd zouden worden. Maar de zaakwaarnemer vond het niet noodig zulks te „nemen" en begon ook tegen de keuken deur te duwen. En aangezien hij sterker was won hy het duel, maar de juffrouw deed haar woord gestand en deponeerde een pook op het hoofd van den zaakwaarne mer, waardoor 'smans bloed begon te vloeien. De juffrouw moest alzoo terecht staan wegens mishandeling en de officier eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen. De politierechter hield rekening met de huiselijke omstandigheden die nu niet zoo fraai waren, zoodat het vonnis werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Kleingeestige dingen Een rijwielhersteller uit Leiden had ruzie gekregen met een zekeren meneer M. Deze laatste zei, dat de rijwielhersteller hem reeds twee jaar plaagde door steeds op de ruiten van zijn huis te spuwen, maar dat werd gekenmerkt als een verzinsel van meneer M. Integendeel, het was juist an dersom Men schoot dus niets op. maar er was nog iets en dat was dat meneer M. den rijwielhersteller op zeker moment een klap op zijn oog gegeven had. Meneer M. zeide, dat hij zulks wel doen moest, want hij had voordien reeds een trap in zijn maagstreek gekregen. Zoodoende wilde hij de klap als zelfverdedging aangemerkt zien. De officier is wat huiverig van deze zelf- verdedigingsverhalen, want een ieder doet ze als hij terecht moet staan. Ook hier nam de officier het beroep op noodweer niet aan en eischte een geld boete van 25 subs. 15 dagen. Het vonnis werd een geldboete van 7.50 subs. 15 dagen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GERUCHTEN. De Vooruit schrijft: „Er zwerven geruchten door het land. Waar zij vandaan komen? Niemand weet het. Waar zij aanlanden? In het luistergrage oor van vele duizenden nieuwsgierigen. En ieder bereikt doel wordt op zijn beurt weer een bron van nieuwe geruchten, die in omvang en hevigheid toenemen en in ver bluffend korten tend tot de schrikwekkend ste sensatie zijn uitgegroeid. Een kortstondig gerucht van eergisteren was gemakkelijk tot zijn uitgangspunt te herleiden. Er zouden zeven nieuwe lichtin gen zijn opgeroepen....! Dat „zouden" werd zelfs weggelaten om de mededeeling geloofwaardiger te maken. Al spoedig bleek, dat er een paar honderd straatma kers in werkelijken dienst moesten tre den. Dat was al. Radio en pers brachten het officieele bericht. Wij kiezen juist dit voorbeeld, omdat het leerzaam is. Eenerzijds blijkt er uit, hoe groot het verschil tusschen schijn en we zen is en anderzijds, dat zulke stroovuur- tjes onmiddellijk uitgetrapt worden, wan neer de autoriteiten met de waarheid voor den dag komen. Het publiek geven wij met ernstige aan drang in overweging om zich niet het hoofd op hol te laten brengen door wat Jan, Piet en Klaas aan verzonnen sensatie ge lieven te spuien. Tijden vol tumult wer ken funest op overspannen geesten. Hieraan verbinden wij echter tegelijker tijd een ernstig verzoek aan de burgerlijke en militaire autoriteiten om met het publi- ceeren van berichten zoo vrijgevig moge lijk te zijn. Hoe meer berichten, hoe minder geruch ten! Als er ergens een troep paarden op hol is geslagen, moet men de pers niet ver zoeken om dit onvermeld te laten. Want paarden plegen niet onzichtbaar en ge- ruischloos op hol te slaan. Als de omwo nenden er 's avonds niets van in de krant lezen, dan zoeken zij er wat achter. Hoe wel er niets „achter" zit.' Er is vrij geruim en tijd geleden een waarschuwing naar vooraanstaande ambte naren uitgegaan om „voorzichtig" te zijn met mededeelingen aan de pers. Sommigen vatten die voorzichtigheid él te streng op, niet begrijpend, dat indiscreties juist uit de bladen blijven, wanneer men de redacties zooveel mogelijk vertrouwen schenkt. Wij kunnen naar waarheid vaststellen, dat de Nederlandsche pers haar taak en verant woordelijkheid begrijpt. In deze spannende dagen laat zij zich door het landsbelang leiden. Doch dit landsbelang gebiedt, dat het publiek zoo grondig mogelijk wordt ingelicht: al ware het slechts om bedenkelijke kletspraat te weren." Tweede Kamer Regeling van den invoer Vergadering van gisteren De Tweede Kamer kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Spoedig na de opening ging de Kamer in de afdeelingen voor het onderzoek van de wetsontwerpen houdende regelen met be trekking tot het verzekeren in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden van een doelmatig gebruik van vervoermiddelen in het be lang van de volkshuishoudkunde en hou dende regelen met betrekking tot den in voer van goederen in tijden van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone om standigheden. Tot half vier werd hiertoe de openbare vergadering geschorst. Om 17.00 uur werd de openbare verga dering heropend. De VOORZITTER deelt mede, dat het werp van wet gebruik vervoermiddelen van de agenda wordt afgevoerd. Het inmiddels vastgestelde verslag over het wetsontwerp met betrekking tot den irvoer wordt door den griffier voorgele zen. Dit ontwerp komt vervolgens aan de orde. De Minister van Economische Zaken, de heer STEENBERGHE, beantwoordt enkele opmerkingen en vragen uit het verslag. De regeering betreurt het, dat het wets ontwerp niet uitvoeriger is toegelicht kun nen worden Spr. kan het voordeel van een particu lier orgaan (de N.O.T. was aanbevolen) boven een regeeringsorgaan niet inzien. De regeering zal bij de toepassing der wet nauw voeling nemen met het bedrijfsleven. De commissies zal zoo breed mogelijk wor den opgezet. Vertegenwoordigers van cor poraties in de commissie zijn niet noodig. De minister is echter bereid den nyver- heidsraad te hooren. De invoer van de verdragscontingenten zal onaangetast blijven. De regeering kan aan den aandrang om een commissie van beroep geen gevolg ge ven. De minister is verantwoordelijk, niet de commissie. Bovendien is een dergelijk beroep niet noodig. Wel is spr. bereid een adviescommissie in te stellen, die door den minister wordt gehoord, voordat deze zijn beslssingen neemt. Spr. is bereid deze com missie in de wet op te nemen waarvoor hij een nota van wijzigingen indient. Ook dient spr. een nota van wijzigingen in om tegemoet te komen aan den wensch verbeurdverklaring mogelijk te maken ook bij overtredingen. Het wetsontwerp wordt zonder debat en z. h. st. aangenomen. De Kamer wordt om 17.15 uur voor onbe- paalden tijd verdaagd. Waarschijnlijk komt zij de volgende week weer bijeen. Het Schild Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. „Vier predikanten over Rome". Zoo luidt de titel van het eerste van een serie artikelen van de hand van dr. P. Kasteel in de September-aflevering van „Het Schild". Het is een polemisch antwoord aan het adres van de vier predikanten der Hervormde Kerk, ds. v. d. Bosch, ds. Gra- vemeyer, dr. Terlaak Poot en ds. Bos, die een zg. protestantsch getuigenis hebben uit gesproken als reactie op de samenkomsten van Roomsch-Katholieke zijde. Deze ge tuigenistoespraken zijn gebundeld en uit gegeven. Dr. P. Kasteel zegt er in 't al gemeen van: „Hier en daar treft een zin snede, die als noodeloos ruw uit den ge- drukten tekst geschrapt had kunnen wor den. Soms is de katholieke leer bepaald onjuist voorgesteld, dikwijls zeer onvolle dig weergegeven en op verscheidene plaat sen onwetenschappelijk besproken. Maar, enkele passages daar gelaten, zinkt de vorm der besprekingen niet beneden toe laatbaar peil". Maar, omdat deze toespraken-bundel de bedoeling heeft om de protestantsche leer te zetten tegenover de katholieke, is er vanzelfsprekend stof genoeg om te pole- miseeren en deze polemiek vormt het hoofdbestanddeel van het betoog van dr. Kasteel. Hij groepeert zijn bestrijding om deze vier groote punten le. de leer der rechtvaardigmaking, 2e. de leer der eind- volharding, 3e. de leer over het vagevuur en 4e. de leer der algenoegzaamheid van de H. Schrift zonder een priesterschap. Voorts vervolgt prof. dr. K. Steur zijn interessante uiteenzettingen over het on sterfelijkheidsbegrip en ditmaal haalt hij de getuigenissen aan van de oude cultuur volken de Egyptenaren, de Assyriërs, de Babyloniërs, de Perzen, de Grieken en de Romeinen. Uit al deze getuigenissen blijkt wel zonneklaar, hoe algemeen de overtui ging wortel geschoten had, dat er een le ven is na den dood. M. Bruna schrijft vervolgens over het „Brood der Sterken", terwijl als slot van de artikelenreeks dr. Joh. Hartog een her innering geeft aan het Hereenigingsconci- lie van Florence, een soort jubileumsbij- drage, daar het in dit jaar 500 jaar is ge leden, dat dit Concilie een eind maakte aan de breuk tusschen West en Oost. Al thans officieel, want in de practjjk is men weer terugggegleden en eerst onder den- vorigen Paus is het werk der Hereeniging opnieuw met kracht ter hand genomen. Tenslotte zyn er weer de rubrieken Op den Uitkijk, de Vragenbus, de Boekbespre king en de Correspondentie, die een groot gedeelte van deze aflevering beslaan. Gemeentel. Aankondigingen De Burgemeester van Leiden maakt bekend: Bloem en Meel (uitsluitend A-bloem en meel van tarwe en rogge). De Nederlandsche Meel-Centrale te 's-Gravenhage heeft aan alle bij haar in geschreven zaken, agentschappen en de póts "vervoerbe wij zen verstrekt. Niet bij haar ingeschreven handelaren kunnen zich tot het verkrijgen van vervoerbewij zen wenden tot het Distributiebureau Oude Rijn 132, onder overlegging van: a. een schriftelijke verklaring, dat zij van de Meel-Centrale geen vervoerbe- wijs kunnen verkrijgen, b. een schriftelijke verklaring, dat de te vervoeren hoeveelheden dient tot dek king van niet meer dan de wekelijksche behoefte van him afnemer. Vervoerbewy'zen zijn aan bovengemeld adres eveneens te verkrijgen voor vee- plaatsing van bloem en meel A van een opslagplaats naar een andere, dus zonder overdracht van eigendom. Melkpoeder en Ondermelkpoeder. Leveranciers van deze artikelen kunnen aan het Distributiekantoor Oude Rijn 132 vervoerbe wijzen krijgen voor aflevering aan fabrieken en aan bakkers. Aflevering voor veevoer is verboden. Overgelegd moet worden een verklaring van den kooper, dat zijn voorraad niet meer voldoende is voor één week. Peulvruchten. Handelaars (grossiers) moeten zich voor hun inkoopen richten tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Voor vervoerbe wij zen aan de cliëntèle wende men zich tot het Distributiekantor Oude Rijn 132, onder overlegging van a. een schriftelijk bewijs, dat de inkoop is geschied bij de Centrale voornoemd. b. een schriftelijke verklaring, dat de te leveren hoeveelheid voor de behoefte van den kooper voor ten hoogste één week dient. Voor levering aan militairen wordt bo vendien gevraagd een verklaring van de bevoegde militaire autoriteit inhoudend, dat de te verrichten levring werkelijk voor militairen is bestemd. Koffie, Thee, enz. Winkeliers kunnen normale leveringen mits het gebruik gedurende één week niet te boven gaande, aan groote afnemers als café's, restaurants, ziekenhuizen enz. blij ven verrichten, op voorwaarde, dat het ver voer met de bon wordt gedekt. Bij de levering aan gezinnen is de win kelier behalve aan de reeds bekend ge maakte beperkingen gehouden aan de vol gende maxima: Tarwegriesmeel, bak- en pudding poeders, custard, gerstebloem te zamen 1 K.G. Griesmeel van rijst (gekl. en ongekl.) 1. K.G. Stijfsel en stijfselpoeder, te zamen 1 K.G. Gemengde koekjes, brokjes, meel, opfokvoeders, ochtend- en kip penvoer tezamen5 K.G. Ondermelk en melkpoeder teza men 25 K.G. Honig en kunsthonig 2 K.G. Aardappelmeel 1 K G. Sago (korrels) 1 K.G. Boekweitgrutten 1 K.G. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 8 September 1939. 172 KATHOLIEKE SCHOLEN. Blijkens een advertentie in dit nummer beginnen de R.-K. scholen voorzoover zij nog niet reeds zyn begonnen a.s. Dins dag. De schoolgebouwen zijn vrij gegeven be halve de jongensschool Caeciliastraat, Haarlemmerstraat 240,Pelikaanstraat 20, Os- en Paardelaan 2, en de meisjesschool Lusthoflaan 2. De leerlingen dezer scholen krijgen les (een gedeelte van den dag) in andere schoolgebouwen. Men leze met aandacht in de advertentie in dit nummer, waar heen da kinderen van de hier genoemde scho len zich moeten begeven. LUCHTBESCHERMING. Na de Maandagavond gehouden brond- weerdemonstraties had gisteravond in het vak Konings-, Willems-, Prins Hendrik en Prins Frederikstraat een oefening plaats van de aldaar georganiseerde E.H.B.O.- ploegen. Het materiaal hiervoor was welwilend beschikbaar gesteld door den Geneeskun dige Dienst. Onder toezicht van dr. Wree- de werden verschillende demonstraties gegeven, waarbij een 20-tal helpers en helpsters aanwezig waren. Het ligt in het voornemen dat deze ploegen onderling zul len oefenen. Dat de bevolking van dit vak een en ander ernstig opvat bewijzen de diverse oefeningen welke allen plaats hadden en georganiseerd werden door hun vak-leider den heer H. Lina. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de uitbetaling <je, kostwinnersvergoeding wekelijks op Zater. dag zal plaats vinden in het bureau Kost- winnersvergoeding Breestraat 117 <je eerste maal Zaterdag 9 September 1933 en wel: van 89 uur voormiddag aan de volg. nummers: 1—80; 561—640; 1121—1200. van 910 uur voormiddag aan de volg. bummers: 81—160; 641—720; 1201—1280 van 1011 uur voormiddag aan de volg. 161—240; 721—800; 1281—1360. van 1112 uur middag aan de volgnum. mers: 241—320; 8C1—880; 1361—1440. van 121 uur namiddag aan de volgnum- mers: 321—400; 881—960; 1441—1520. van 12 uur namiddag aan de volgnum- mers: 401—480; 961—1040; 1521—1600. van 23 uur namiddag aan de volgnum. mers: 481—560; 1041—1120; 1601—1680. Leiden, 7 September 1939. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. ENQUêTE LEVENSMIDDELENGEBRIJ11 HOTELS, CAFé'S ENZ. De Burgemeester van de gemeente L den brengt ter kennis van eigenaars re exploitanten van hotels, restaurants (o: op stations, in treinen booten, enz.) café cantines van groote instellingen, sociëteit-: enz. dat formulieren tot het doen van aa: gifte omtrent het gebruik en aanwezig voorraad van levensmiddelen moeten wc: den afgehaald aan het Distributieburec, Oude Rijn 132. Deze formulieren moete: worden ingevuld en uiterlijk Donderde; 14 September a.s. 5 uur 's namiddags zij: terugbezorgd aan hetzelfde adres. Krachtens de Distributiewet 1939 zjj: eigenaars, resp. exploitanten van dergelijk; inrichtingen verplicht dit formulier nauw keurig en naar waarheid in te vullen. Niet, onvolledige of onjuiste invulling kac krachtens art 18 van genoemde wet wor den gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. De goederen met betrekking tot welke het strafbare feit is gepleegd kunnen worden verbeurd verklaard. Bovendien kan niet-invulling ook uit sluiting van de Distributie met ziet brengen. 171 De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN Leiden, 8 September 1939. LEIDEN, Dinsdag, Algemeene Bestuursvergadering „Katholiek Leiden". In de Ver- gulden Turk, 20.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 Sept. a.s. waargeno men door de apotheek tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE UITREIKING DER DISTRIBUTIE KAARTEN. Vandaag heeft de uitreiking der distribu tiekaarten plaats gehad. Voor zoover wij kunnen nagaan, had alles een vlot verloop en moeilijkheden deden zich over het al gemeen niet vöor. Door de uitstekende wijkverdeeling gal de uitgifte ook niet tot stagnatie aanlei ding. De enkele bureaux, welke wij zoo ter- loopt even bezochten, konden de aanvra gers van kaarten gemakkelijk verwerker, en de algemeene leiding was zeer tevreden over den gang van zaken. WERKZAAMHEDEN VAN B. EN W. Naar men ons mededeelt hebben B. en W. besloten in de verdeeling der werk zaamheden van het college voorloopig geen verandering te brengen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Candidaatsexamen Geneeskunde Men verzoekt ons mede te deelen, dat de studenten aan de ryks universiteit alhier, die zich onder de wapenen bevinden en die zich hebben opgegeven voor het afleggen van het candidaatsexamen geneeskunde eerste gedeelte, zoo spoedig mogelijk schriftelijk aan het bureau der universiteit moeten opgeven, hoeveel, en zoo mogelijk welke dagen zij verlof zullen kunnen ver krijgen, voor het afleggen van bovenge noemd examen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2