DADEN. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 COMMISSIE BETREFFENDE HET GESCHIEDONDERWIJS INGESTELD Herziening van schoolboeken. By gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Buitenlandsche Za ken is een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen de vraagstukken, beoogd in de verklaring van Genève van 2 October 1937, betreffende het geschiedenisonder wijs (herziening schoolboeken), bekend ge maakt bij het koninklijk besluit van 2 Mrt. 1938 (Staatsblad no. 15), te bestudeeren en oplossingen voor te stellen aan de be voegde autoriteiten of organen en zijn be noemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. J. Huizin- ga. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Leiden; tot lid en secretaris: dr. Th. J. G. Locher, leeraar aan het Nederlandsch Lyceum te 's Gravenhage. Tot leden: dr. J. S. Bartstra, leeraar aan het Gemeen telijk Gymnasium te Haarlem, wonende te Haarlem; prof. dr. J. D. M. Cornelissen, hoog leeraar aan de R.K. Universiteit te Nijme gen, wonende te Nijmegen; prof. mr, dr. J. P. A. Francois, admi nistrateur aan het ministerie van Buiten landsche Zaken, hoogleeraar aan de Ne- derlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam, wonende te 's Gravenhage; mejuffrouw dr. T. J. Geest, leerares aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Dordrecht, wonende te Dordrecht; dr. M. de Haas, rector van het St. Odul- phus Lyceum te Tilburg, wonende te Til burg; V. Kuyvenhoven, hoofd van een Christe lijke ULO-school en leeraar aan een Chris telijke Kweekschool te 's Gravenhage, wo nende te 's Gravenhage; H. Oh. G. J. van der Mandere, algemeen secretaris van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, wonende te 's Gravenhage; dr. J. ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis, secretaris-epnningmeester van de Nederlandsche Commissie voor Intellec- tueele Samenwerking, wonende te 's Gra venhage; dr. J. C. H. de Pater, leeraar aan het 's Gravenhaagsch Christelijk Gymnasium, SditPi Qau-eM, DE VERPLEEGSTER uit den WERELDOORLOG DE GECHIEDENIS HERHAALT ZICH. Er is in Hollywood een film gereed ge komen op een tijdstip, dat de dramatische periode uit de wereldgeschiedenis, waar van zij verhaalt, door de gebeurtenissen van de jongste dagen achterhaald is. Zoo versch in het geheugen der menschen ligt de wereldoorlog van 1914, nochtans zoo ver van de verbeelding van het zich immer ver jongende Hollywood staat deze af, dat men nauwelijks kan wennen aan het denk beeld, dat zij, die er eens bij betrokken wa ren, hun rollen opnieuw zullen spelen spelen in den loop der dagelijksche gebeur lijkheden, maar ook spelen in een recon structie van feiten, die plaats vonden tij dens den grooten wereldbrand en samenge vat zijn in de film „Nurse Edith Cavell". Nauwelijks waren de eerste berichten be kend gegeven, dat men het leven en lijden van Edith Cavell, martelares uit de jaren 19141915, in een film zou vastleggen, of de reactie op deze onderneming van de combinatie Herbert WilcoxRKO Radio deed den Engelschen productieleider en re gisseur niet weinig verrast staan. De tele foon rinkelde, brieven kwamen binnen menschen meldden zich aan, die het drama, dat zich 24 jaar geleden te Brussel afspeel de, van nabij hadden meegemaakt. Het verleden herleefde. Daar is allereerst Gui Ignon. Brussel was in 1915 een gevaarlijke stad voor dezen jongen Franschman. Hij viel onder verden king, werd in hechtenis genomen en in de St. Gilles opgesloten. In een cel naast de zijne bevond zich Edith Cavell, die gearres teerd was omdat zij soldaten van de Geal lieerden uit België hielp vluchten. Zij wer wonende te 's Gravenhage; prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende te Bentveld, Bloemendaal; prof. dr. N. B. Tenhaeff, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, wonende te Scheveningen; F. Veenstra, onderwijzer aan een Open bare ULO-school te 's Gravenhage, wonen de te 's Gravenhage. DANKBETUIGING AAN HET PERSONEEL DER P. T. T. De directeur-generaal der P. T. T. heeft het volgende ter kennis van het personeel gebracht: Met bijzondere waardeering heb ik ge constateerd, dat het geheele personeel van den post-, telegraaf- en telefoondienst met inbegrip van dat van den kust- en scheeps- radiodienst zich in de buitengewone om standigheden der afgeloopen weken op voorbeeldige wijze van zijn taak heeft ge kweten. Niet alleen werden de diensten, welke in het bijzonder door ons bedrijf worden verzorgd in alle onderdeelen tot mijn volle tevredenheid uitgevoerd, doch ook viel op te merken, dat daarbuiten lig gende werkzaamheden, welke niettemin in 's lands belang geboden woren, met inzicht en toewijding werden ter hand genomen. Ik betuig het personeel daarvoor mijn dank. Dat ook van andere zijde met lof wordt gewaagd van de door het personeel van het staatsbedrijf der P. T. T. bewezen diensten, moge blijken uit het telegram, dat ik van den opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal I. H. Reijnders ontving, en dat ik gevolg gevende aan het daarin gedane verzoek met groote voldoening hier Iaat volgen: „Het is mij, nu de mobilisatie en de con centratie der Nederlandsche weermacht zijn voltooid, een behoefte u mijn bijzon dere' waardeering en dank te betuigen voor de wijze, waarop u en uw personeel heeft medegewerkt om zoowel de mobilisatie als de concentratie te doen slagen. De voorbeeldige wijze, waarop de ver zending der mobilisatietelegrammen heeft plaats gehad en waarop in de eerste behoef te der Nederlandsche weermacht aan ver den vrienden. Ignon zag Miss Cavell den 12en October 1915 bij het ochtendgloren naar buiten gaan om gefusilleerd te wor den. Hijzelf wist later te ontsnappen door tusschenkomst van zijn vriend, den Spaan- schen Ambassadeur, Marquis de Villalobar. Ignon, die nooit voor de film gewérkt had vertoefde in Californië, toen Wilcox' aan dacht op hem gevestigd werd. Deze ver zocht hem als technisch adviseur bij de pro ductie van „Nurse Edith Cavell" op te tre den en bovendien, om zichzelf uit te beel den in die noodlottige cel. Ignon stemde hiertoe. Zoo overmanden hem zijn herinne ringen toen Anna Neagle in verpleegsters uniform zich naar buiten begaf voor de voltrekking van het vonnis, dat hij zijn zelfbeheersching verloor en diep bewogen was. Hij vreesde, dat hij de scène in de war gestuurd had. Wilcox gaf Ignon inte gendeel de verzekering, dat de scène hier door aan waarde gewonnen had. Haast van even nabij beleefde Fer- nand Visele de vermelde tragische gebeur tenissen. In 1915 was Visele butler van Brand Whitlock, den Amerikaanschen Am bassadeur in België, die tevergeefs zijn in vloed aanwendde ten gunste van Miss Ca vell. Ook hij was nooit bij de film geweest en bevond zich in Hollywood als butler van Joseph Schenk. Tijdens een bezoek aan Schenk's buitenverblijf te Palm Springs, maakte Wilcox kennis met Visele, vernam zijn geschiedenis en wist hem te bewegen zijn eigen rol in de film te spelen. William Yetta, gewezen sergeant van de Uhlanen van den ex-Keizer, die in 1914 Brussel binnenrukten en daar bleven om de orde te herstellen, speelt een soortgelijke ANNA NEAGLE, Engeland's eerste dramatische ster, heeft haar natuur lijke, typisch Engel- sche schoonheid la ten vereeuwigen in de Amerikaansche film „Nurse Edith Cavell", welke zoo juist in de RKO Radio studio's te Hollywood, onder productieleiding en regie van Herbert Wilcox, voltooid is. „Nurse Edith Ca vell", die spoedig haar wereldpremiè re zal beleven, ver haalt van het die nende leven van de Engelsche verpleeg ster in den wereld oorlog, die in België door de Duitsche le gerleiding gevon nist en gefusilleerd werd. Anna Neagle trad o.a. op in „Peg of Old Drury", „Nell Gwynn", „Victoria the Great" en „Sixty Glorious Years". Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons* Er wacht ons, katholieken, een groote en grootsche taak niets minder dan de herkerstening van ons gemeenschapsleven. En met deze taak moeten wij beginnen, nu ah Het moet niet blijven bij wee klagen, bij praten, doch de handen dienen te worden ineen geslagen en daden gesteld* Prof. J. B. Kots OP. bindingen door de zorg van uw personeel is voorzien heeft mij diep getroffen. Ik verzoek u, het vorenstaande ter ken nis van uw personeel te willen brengen.". DAMME, De directeur-generaal. Dr. COLIJN WEER PARTIJLEIDER Mr. De Wilde in de Tweede Kamer Aan dr. H. Colijn, dr. J. J. C. van Dijk en mr. J. A. de Wilde is de vraag gesteld, aldus meldt de Standaard, of zij wenschen terug te keeren in de Tweede Kamer. In geval zij deze vraag bevestigend beant woordden, zou er voor hen worden plaats gemaakt. Dr. Colijn heeft de vraag ontkennend be antwoord. Nu hij ten gevolge van den uit gebroken oorlog, van zijn voorgenomen reis heeft moeten afzien, wilde hij wel zitting nemen in de Eerste Kamer, waartoe hem inmiddels ook de gelegenheid was ge boden. Dr. van Dijk heeft medegedeeld, dat hij, althans voor de loopende parlementaire periode, zich niet weer voor een lidmaat schap van de Tweede Kamer wenscht be- Een groote mate van natuurlijke charme en een uitgesproken acteertalent maken Kathryn Adams, een der meest belovende filmontdekkingen van dit seizoen. Als me de dingster in den eersten „Gateway to Hol lywood" speurtocht naar talent, werd zij reeds door Gregory La Cava opgemerkt en uitgezocht voor een belangrijke rol in de RKO Radio film „Figth Avenue Girl" met Ginger Rogers. rol in de filmische reproductie van de tra gische episoden in 1915. Hij drilde 200 fi guranten als Duitsche soldaten en zal in de film aan het hoofd van dezen troep te zien zijn. Ook Hugh Gibcon treedt in de film op, maar alleen in naam. Gibson, thans ge- pensionneerd, was secretaris van de Ame rikaansche Legatie in Brussel onder Whit lock, die deel nam aan de diplomatieke po- pingen der wille van Miss Cavell. Ambas sadeur Whitlock was in dien tijd bedlege rig en Gibson zette de actieve voorspraak voort. Hijzelf treedt niet op in de film, maar gaf Wilcox een geschreven machti ging om T. B. Warner onder zijn naam te laten optreden. Bovendien gaf hij den pro ductieleider-regisseur officieele verslagen van zijn gesprekken met de Duitsche auto riteiten. Deze zijn woordelijk in de film verwerkt. Ex-president Hoover droeg eveneens tot de authenticiteit van de film bij. In België als bemiddelaar voor de krijgsgevangenen, was Hoover zoo ontroerd door de executie van Edith Cavell, dat hij waardevolle kran ten en documenten met betrekking tot die gebeurtenis verzamelde en die als een schat bewaart in zijn Stanford bibliotheek. Hij stond hiervan eenige in bruikleen af aan Wilcox, waaronder twee vergeelde exem plaren van het Brusselsche blad „Le Soir", gedateerd 5 en 18 Augustus 1914, waarin de invasie van Duitschland in het neutrale België vermeld wordt. Deze kranten spelen een rol in de film „Nurse. Edith Cavell". Naast Anna Neagle treden 40 internatio naal bekende artisten op, waaronder Edna May Oliver, May Robson, Zasu Pitts, George Sanders, H. B. Warner, Ernst Deutsch, Gustov von Seyffertitz, Lucien PrivaL WAARSCHUWING TEGEN BUITENLANDSCHE PAMFLETTEN. Bij het uitbreken der vijandelijkheden wordt de herinnering gewekt aan de pro paganda der mogendheden in den wereld oorlog, waarbij men zich bediende van alle middelen, die maar opportuun leken. Ditzelfde schijnt nu weer het geval te zijn. Zoo ontvingen gisteren tal van katholie ke Nederlanders, o.a. ook onze redactie, een drukwerk-enveloppe met het post stempel Berlin-Charlottenburg. De inhoud bestond uit een ongedateerd schrijven van den „Apostolischen Commissaris mgr. dr. J. B. Ogno Serra tegen de gruweldaden der Poolsche opstandelingen". Naar aanlei ding daarvan schrijft ons het K. N. P.: „Wanneer dit schrijven, gericht aan de Poolsche geestelijkheid, inderdaad echt mocht zijn, hetgeen nog niet kan worden vastgesteld, dan dateert het (naar inhoud en stijl te beoordeel en) naar alle waar schijnlijkheid uit het jaar 1920, tijdens de periode der verkiezingscampagne in Op- per-Silezië ten tijde van den strijd met de z.g. Poolsche insurgenten onder leiding van Korfanty. Zooals bekend is, was Paus Pius XI za liger gedachtenis voor zijn benoeming tot aartsbisschop van Milaan Apostolisch Commissaris van de afstemmingsgebieden Opper-Silezië, Oost- en West-Pruisen. Het is niet onmogelijk, dat de genoemde mgr. Ogno-Serra in eenzelfde functie al daar werkzaam was. In het Pauselijk Jaarboek van 1939 („Annuario Pontifi- cio") staat mrg. Giov. Battista Ogno-Serra genoemd onder de „Protonotarii Supranu- merari" met als datum van zijn benoeming 15 Juni 1926". schikbaar te stellen. Mr. de Wilde heeft te kennen gegeven, dat hij een benoeming tot Kamerlid zou aanvaarden. De heer H. Botterweg heeft nu, ten einde den terugkeer van den heer De Wilde in de Kamer mogelijk te maken, voor het Kamerlidmaatschap bedankt. Dr Colijn en mr. de Wilde zijn, krachtens de bepalingen van het Statuut der Party, weder opgetreden, resp. als le en 2e voor zitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingen. 1 HONOLULU. Eens moest, het er wel van komen: aan den eenen kant 's werelds kampioen tap- danseres Eleaner Powell, voor wie het grootste probleem altijd is het zoeken naar een motief, waarop zij de duizend-en-een- varianten van den tap-dance zelfstandig kan opbouwen. Anderzijds de exotische sfeer der Stille Zuidzee-eilanden, met hun wuivende palmen, bedwelmende melo dieën, meisjes met bloemen in het haar en lange bloemenslingers om de okerkleurige lijven, zon, zee en paradijs. In die plaatsnaam, die klinkt als een lied, ligt eigenlijk alles opgesloten: Honolulu. Alleen is het in dit geval geen zwoele sfeer van dramatische conflicten. Maar een licht, sierlijk en joyeus verhaal van een filmster uit Hollywood, die in zijn kast allemaal door auto grammen jaagsters stukgescheur de pakken heeft hangen en door een toe val in zijn huis en in zijn bed een armen jongen planter uit Honolulu vindt, die dank zij zijn sprekende gelijkenis met den filmacteur dit keer bij een bezoek aan een Hollywood's filmtheater het slachtoffer der première-hyena's was geworden. En toch had zijn meisje hem naar Hollywood ge stuurd om een beetje wereldwijzer te wor den. Weshalve de beroemde acteur een overeenkomst sluit met den planter: de laatste gaat als première-slachtoffer naar New-York, de acteur zal in een zorgvul dig geheim gehouden dubbelrol, op Hono lulu zijn plaats innemen en zijn vacantie doorbrengen. En wat wonder, dat het meis je inderdaad vindt dat hij, die niet de „hij" is die zij meent, in Hollywood wel het een en ander geleerd heeft! Echter gaat zijn hart uit naar de tap- danseres die hij aan boord ontmoet heeft en uit deze onschuldig vroolijke en toch door den eigenaardig bekorende span ning van een zoo volmaakt door Robert Young gespeelde en in het filmverhaal in geweven dubbelrol ntstaat dan een come- die, die door zijn liohten toets en zijn voort durende charme van exotische zangen en wervelende dans van Eleaner Powell tot een der gebeurtenissen van het seizoen wordt. Harry Warren en Guus Kahn schreven nieuwe songs voor deze film, die thans reeds bezig zijn, alom populair te worden. Het zijn vooral de titel-song Honolulu „This night will be my souvenir" en het fijngees- tige „The Leader doesn't like music". DE BEZWAREN TEGEN HET FOOIENSTELSEL. De R.K. Bond van hotel-, café- en res taurant-personeel „St. Paulus" heeft in een adres aan den Minister van Sociale Zaken de bezwaren uiteengezet, welke gemeld worden tegen het nog steeds in zwang zijnde fooienstelsel. Gewezen wordt o.m. op de volkomen afhankelijkheid van de goedheid van het publiek, op het feit, dat door dit stelsel met name kellners en por tiers in 't algemeen niet onder het ar beidscontract vallen. Daarbij komt, dat deze menschen, gedrongen door inkom sten-mogelijkheid, geen acht slaan op eet- en rusttijden, waardoor zij aan vele kwa len gaan lijden door overspanning. Adressant heeft op deze gronden den minister verzocht, het daarheen te willen leiden, dat ook in ons land maatregelen getroffen worden waardoor voor het op fooien aangewezen personeel in het H.C.R. bedrijf de rechteloosheid de onzedelijke bedingen, die ook het gevolg zijn van dit stelsel, en volslagen afhankelijkheid voor het inkomen worden opgeheven. Om hier toe te geraken zou de minister den direc teur-generaal van den arbeid kunnen ver zoeken, de organisatie van werkgevers en werknemers in het hotel-, café en restau rantbedrijf bijeen te roepen voor een be spreking. Ter verbetering denkt adressant aan de vaststelling van een grondloon, waarboven tot behoud van een prikkel om den ar beid zoo goed mogelijk te verrichten een percentage van den omzet zou kunnen worden verzekerd. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De R.K. Middenstandsbond in het bis dom Haarlem is eenige maanden geleden een actie begonnen voor een Hanze-Rome- reis in 1941 ter gelegenheid van het feit, dat het dan respectievelijk 50 en 10 jaar zal zijn geleden, dat de pauselijke ency clieken „Rerum Novarum" en „Quadrage- simo Anno" verschenen. Reeds meerdere Hanzeleden gaven zich hiervoor op en maken gebruik van de spaarregeling; hiervoor door het hoofdbe stuur opengesteld. DOROTHY LOVE TT IN „MEET DR. CHRISTIAN" Terwijl zij speelde in de RKO-productie „The Hunchback of Notre Dame", werd Do rothy Lovett potseling afgevoerd van de lijst der medespelers van de Charles Laugh ton-film, om de vrouwelijke hoofd rol te vervullen in „Meet Dr. Christian", de eerste in de serie „Dr. Christian"-films, welke Stephen-Lang Productions voor RKO zullen vervaardigen met Jean Hensholt in de titelrol. Dorothy Lovette zal in de nieuwe film de rol vervullen van zuster Judy Price, een rol, die millioenen radio-luisteraars» be kend zal zijn, die de „Dr. Christian"-serie uitzendingen gevolgd hebben. „Meet Dr. Christian" is 15 Augustus in productie gegaan onder leiding van William Stephens. Bernard Vorhaus voert de regie. Diane Hunter zal Dorothy Lovette ver vangen in „The Hunchback of Notre Da me". BARBARA READ MET RICHARD DIX IN RKO's „RENO". Barbara Read, de jeugdige RKO Radio actrice, die onlangs Lee Travy's partner was in „The Spellbinder", zal Richard Dix" dochter spelen in de film „Reno". „Reno", die pas in productie is gegaan, wordt geregisseerd door John Farrow on der productieleiding van Robert Sisk. Het scenario is van John Twist naar een oor spionkelijk verhaal in Ellis St. Joseph. ROD LA ROCQUE EN CEDRIC HARDWICKE IN RKO's „HUNCHBACK OF NOTRE DAME" De productie van „The Hunchback of Notre Dame" is deze week, onder regie van Wilhelm Dieterle, aangevangen met, naast Charles Laughton en Maureen O'Hara, een bizonder sterke rolbezetting, met o.a. den bekenden filmspeler Rod La Rocque; den Engelschen acteur Sir Cedric Hardwicke; Edmond O'Brien, een beken den New Yorkschen tooneelacteur; Walter Hampden, Amerika's grootsten Shake- speare-vertolker, die o.a. ook speelde in „Our Town"; Allan Marshall; Spencer Charters; Thomas Mitchell; Fritz Leiber; Etienne Girardot; Siegfried Arno; Curt Bois; Ferdinand Munier; Charles Halton; Harry Davenport; Joyce Gardiner; Katha rine Alexander; Minna Gombel; Arthur Hohl; George Lucco; George Tobias; Kathryn Adams en Dorothy Lovett. Een scène uit de film „Honolulu".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8