VRAGEN EN ANTWOORDEN Wat te doen en wat te laten. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 MONOPOLIE VOOR IN- EN UITVOER VAN SOYABOONEN Zelfrijzend bakmeel niet onder aflevering en vervoerverbod De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat het monopolie voor in- en uitvoer van soyaboonen met ingang van 5 September 1939 van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale overgegaan is op de Nederlandsche meelcentrale, zoodat be- lasghebbenden zich met laatst genoemde centrale in verbinding dienen te stellen. Aan het aantal producten, dat, voor zoo ver het afleveren en vervoeren aan ge bruikelijke wederverkoopers in normale hoeveelheden betreft, ontheven is van het aflevering- en vervoerverbod, is met in gang van 6 September zelfrijzend bak meel toegevoegd. Tegelijkertijd wordt het afleveren aan den uiteindelijken verbrui ker van een hoeveelheid van 1 K.G. of minder vrijgesteld. DE REGEERING WAAKT VOOR ONS KOPJE THEE Maximum-prijzen op veiling Naar wij van de Vereeniging van Thee- Importeurs vernemen, zijn, op verlangen van en in overleg met de regeering, voor hands uitsluitend voor de theeveiling van 7 September a.s., voor het overgroote deel der aangeboden partijen maximum-prijzen en voor de koopers aangeboden contin genten vastgesteld, ten einde prijsopdrij ving te voorkomen. MOEILIJKHEDEN VOOR DEN VISCHHANDEL Het hoofdbestuur van den Nederland- sdhen Bond van Kleinhandelaren in het visch en haring bedrijf heeft den minister van Ecomonische Zaken verzocht in ver band met het stagneeren van den visch- aanvoer een financieele steunregeling in het leven te roepen. Het is niet uitge sloten dat de stagneering in den aanvoer van langen duur zal zijn, zoodat opheffing van vischwinkels, stand- en marktplaatsen en ventwijken hiervan het gevolg zal zijn. Met klem wordt om een audiëntie ver zocht. Binnenlandsch postvervoer. Vraag: Is het binnenlandsch postver voer nog steeds aan vertraging onderhe vig? Antwoord: Dank zij den verbeter den treinenloop zal binnen enkele dagen het binnenlandsch postvervoer weer vrij wel normaal zijn. Telefoondienst. Vraag: Is nog telefonisch verkeer met de omringende landen mogelijk? Antwoord: Verkeer met België, Duitschland, Scandinavië (Denemarken, Zweden, Noorwegen) en Zwitserland is nog mogelijk. De toestand kan echter in dit opzicht ieder uur veranderen. Er is geen verkeer met Frankrijk en Engeland Vraag: Geldt beperking van telefoon- verbruik ook voor geautomatiseerde net ten en voor automatisch interlocaal ver keer? Moeten ook zij zich zooveel mogelijk van telefoongebruik onthouden, die geen gesprekken van officieele instanties te wachten hebben? Antwoorw: Het verzoek, zoo weinig mogelijk van de telefoon gebruik te ma ken, geldt voor iedereen, zoowel in het automatisch als in het niet-automatisch locaal en interlocaal verkeer en ongeacht den aard der gesprekken. Giro werkt normaal. Vraag: Ik heb gehoord, dat het moge lijk is, dat de postcheque- en girodienst zal sluiten. Is dat waar? Antwoord: Neen, de postcheque- en girodienst werkt volkomen normaal, er is van onderbreking of sluiting van dezen dienst geen sprake. Buitenlandsch postverkeer. Vraag: Is het mogelijk naar het bui tenland, ook naar de in oorlog verkeeren- de landen brieven te verzenden? Antwoord: Het postvervoer naar het buitenland, ook met de in oorlog verkee- rende landen wordt voortgezet. Vertragin gen zijn in vele gevallen niet te voorko men. Een stopzetting van dit verkeer is onder de tegenwoordige omstandigheden niet te verwachten. Verkeer Ned. Indië. Vraag: Kan men nog met Indië tele- foneeren? Hoe lang tevoren moet een ge sprek worden aangevraagd? Antwoord: De raditelefonische ver binding met Indië werkt normaal. Uitval len van deze verbinding is in de tegen woordige omstandigheden niet te verwach ten. Aangezien van deze verbinding thans een zeer druk gebruik wordt gemaakt en bovendien de atmospherische omstandig heden ongunstig zijn is het raadzaam ge sprekken zoo lang mogelijk tevoren aan te vragen. Vraag: Nu de briefpost naar Indië per schip gaat geldt zeker een ander frankee- ringstarief? VRIJDOM SUIKERACCIJNSEN EN ONTHEFFING DENATURATIE- VERBOD VAN SUIKER VOOR BIJENHOUDERS Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat aan de vereeniglngen van bijenhouders, welke bij beschikking van den minister van Financiën vrijdom van den accijns op sui ker hebben verkregen, tevens gedeeltelijke ontheffing is verleend van het verbod tot denatureeren van suiker, voortvloeiende uit artikel 1 van het veevoederbesluit 1939. Deze ontheffing geldt voor dezelfde hoe veelheden als waarvoor aan elk dezer ver- eenigingen de vrijdom van accijns is ver leend. Derhalve is het aan deze vereenigingen geoorloofd, deze hoeveelheden te laten denatureeren op de wijze als is voorge schreven in de desbetreffende beschikking van den minister van Financiën. Deze denaturatie dient te geschieden in het tijdvak van 1 Augustus tot 1 November 1939. WOLBESCHIKKING 1939 no. 1. De Minister van Economische Zaken vestigt er de aandacht op, dat bij zijn beschikking van 5 September 1939, hou dende eenige wijzigingen en aanvullingen van de wolbeschikking 1939 no. 1, nog is bepaald, dat het aan ondernemingen is verboden ruwe wol, kunstwol, afval van wol, wollen garens en kammeling, lom pen van wol of grootendeels van wol, wol len garens, geweven garens, waarvan wol quantitatief het hoofdbestanddeel uit maakt, te vervoeren, of te doen vervoeren, tenzij het vervoer is gedekt door een door den directeur van het rijksbureau voor wol af te geven vervoerbewijs. Gebruikmakend van de bij bovenge noemde beschikking van 5 September 1939 aan den directeur toegekende bevoegd heid, verleent de directeur van dit ver bod tot wederopzegging toe evenwel al- gemeene dispensatie, behalve voor het vervoeren of doen vervoeren van ruwe wol (gewasschen en ongewasschen); voor het vervoeren of doen vervoeren van dit laatste, artikel blijft dus een vervoerbe wijs vereischt. Deze vervoerbewijzen moe ten onder overlegging van de noodzake lijke gegevens worden aangevraagd bij het rijksbureau voor wol, Willem H-straat 4749 te Tilburg. Antwoord: Inderdaad thans geldt het zeepost tarief. Voor brieven t.m. 20 gram bedraagt het tarief 12 y> cent elke volgen de 20 gram 7 y2 cent. Briefkaarten 3 cent. Drukwerken per 50 gram ltf cent. Post- blad met zegelafdruk van 5 cent 6 cent. Het hamsteren. Vraag: In hoeverre kan men thans moeilijkheden hebben tengevolge van de hamsterbeschikking 1939 met betrekking tot voorraden ingeslagen vóór den datum van inwerking treden van deze beschik king? Antwoord: In het algemeen zullen geen moeilijkheden zijn te verwachten voor hen, die kunnen aantoonen (b.v. door krui deniersboekjes) dat zij zich reeds vóór ge noemden datum bedoelde artikelen heb ben verschaft. De regeering heeft nadrukkelijk er op gewezen, dat zij als zoodanig met de voor- raadvorming in normale tijden geen be moeienis heeft gehad. Zij zal de op die wijze aangelegde voorraden zooveel mo gelijk ontzien en alleen in de alergrootste noodzakelijkheid tot het vorderen van zoo danige bij particulieren aanwezige voor raden overgaan, doch dan uiteraard tegen schadeloosstelling. De distributie. Vraag: Zal bij de distributie vol doende voedsel voor babys worden ver strekt, b.v. kindermeel en melk? Antwoord: Hiervoor zal speciaal wor den gezorgd. Vraag: Hoe komt het dat sommige ar tikelen bij de kruideniers niet voorhanden zijn? Antwoord: In verband met vele vra gen van dezen aard wordt de aandacht er op gevestigd dat, zooals reeds bekend is gemaakt, het vervoerverbod voor vele ar tikelen van grossier naar wederverkoopers is ingetrokken, zoodat een meer regelma tige voorziening van de winkeliers weder mogelijk is, waarbij evenwel in de eerste dagen de kans op eenige stagnatie in de expeditie der goederen blijft bestaan ten gevolge van de militaire maatregelen. Vraag: Is voor de afleveringsbewijzen der leveranciers een model vastgesteld? En hoe is hiermede te handelen? Antwoord: Iedere winkelier kan hiervoor b.v. zijn eigen bonnetjes of des noods een bloc-note gebruiken, indien hierop slechts voorkomt naam en adres van leverancier en van ontvanger, soort en hoeveelheid der goederen, datum en handteekening van leverancier. Het is dus ook mogelijk, dat de kruidenier het origi neel inschrijft in het boekje van zyn klant met een copie, indien aan de zoojuist ge noemde voorwaarde is voldaan. Vraag: Hoe staat het met de uitrei king van distributiekaarten aan dagdienst boden en studeerenden? Antwoord: Indien zij alleen wonen wordt de kaart uitgereikt aan hem of haar zelf, doch indien zij deel uitmaken van INDUSTRIEELE PAPIERCOMMISSIE. De volgende industrieele grafische bon den zijn gisteren te Amsterdam bijeenge komen ter bespreking van het papier- vraagstuk: Federatie der werkgeversorga- nisatiën in het boekdrukkersbedrijf, Neder landsche bond van boekbinderspatroons, Nederlandsche bond van steendrukkerijen, Vereeniging van cartonnagefabrikanten in Nederland en Vereeniging van Nederland sche chimigrafische inrichtingen. Gezien het feit, dat de leden van deze vereenigingen een bijzonder groot belang hebben bij alle vraagstukken, verband houdend met de papiervoorziening in de naaste toekomst, werd besloten tot oprich ting van een industrieele papiercommis sie. Deze commissie zal de belangen der papierverwerkende industrieën vertegen woordigen bij de regeering, bij het rijks bureau voor papier en waar zulks verder noodig zal zijn. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren F. L. v. d. Bom (boekbinders), J. M. Holtz (steen drukkers), C. de Jong (cartonnagefabri kanten), S. S. Korthuis (boekdrukkers), terwijl alsnog zullen worden aangewezen een vertegenwoordiger van de diepdruk- kers en van de fabrikanten van papieren zakken. Het secretariaat is gevestigd van Eeghenstraat 70, Amsterdam-Z., telefoon 94175. TERMIJNNOTEERINGEN VOOR LIJN OLIE GESTAAKT. REGELING VOOR LOCO-NOTEERINGEN De termynnoteeringen voor lijnolie te Rotterdam zijn gestaakt. De aangegane ter mijnposities worden geliquideerd. Voor de prijzen voor loco-noteeringen wordt een regeling getroffen om de pryzen zooveel mogelijk op het bestaande niveau te stabi- liseeren teneinde ingrijpen van de regee ring te voorkomen. VEEKOEKEN EN TARWEBLOEM. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat wegens de huidige omstandigheden, van 7 September 1939 af de fixatie van het variabele gedeelte van het bedrag van het invoerprysverschil voor veekoeken en tarwebloem en de fixatie van het varia bele gedeelte van de binnenlandsche hef fing op tarwebloem niet meer kan plaats vinden. Vraag: Hoe geschiedt de uitreiking van distributiekaarten aan scholieren van kostschool met vacantie thuis niet opge nomen in. het bevolkingsregister of inge schreven in het verblijfsregister? Antwoord: In het algemeen dient men ingeval van twijfel hoe men zich een distributiekaart kan verschaffen, zich te wenden tot het bevolkingsregister van de gemeente, waarin men verblijft. Buitenlanders in Nederland. Vraag: Mogen wij tijdelijk een bui tenlander in dienst nemen, omdat wij voor bepaalde werkzaamheden op het oogenblik geen Nederlander kunnen krijgen? Antwoord: Men gelieve zich hiervoor te wenden tot den rijksdienst voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, Bezuidenhout 97 Den Haag, ten einde een werkvergunning te krijgen. Vraag: Mijn man is kleermaker. Wan neer hij in dienst zou moeten, zou ik de kleermakerij moeten sluiten. Nu is 2 maan den geleden 10 huizen van mij af een kleermaker komen wonen, die buitenlan der is. Moet deze nu ook onder dienst of moet ik daarvan de dupe worden? Antwoord: De betreffende buitenlan der moet een vergunning van het depar tement van economische zaken hebben. Heeft hij deze vergunning niet dan mag hij het kleermakersberoep niet uitoefenen. Indien wel, zoo kan tegen de uitoefening van zijn beroep hier te lande geen bezwaar worden gemaakt. Werkloozen en overwerk. Vraag: Is het mogelijk door de mili taire maatregelen, de vele werkloozen aan het werk te zetten, ook al is het dan maar voor tijdelijk, en geen overwerkvergun- ningen te geven? Antwoord: De arbeidsinspectie doet iedere aanvraag om overwerk onderzoe ken en tracht door tewerkstelling van werkloozen het overwerk te beperken of geheel overbodig te maken; tevens wordt getracht door herscholing of scholing ar beiders op te leiden voor die vakken waar in groote behoefte aan geschoolde arbei ders bestaat. Hoe kom ik aan werk? Vraag: Door velen wordt gevraagd op welke wijze zij, gezien de abnormale omstandigheden en het daardoor ontstane gebrek aan arbeidskrachten, al dan niet met geldelijke vergoeding, kunnen aanbie ZUINIG AUTORIJDEN GEBODEN! Maatregelen en methoden ter vermindering van het benzineverbruik Naar aanleiding van het verzoek der re geering aan de Nederlandsche automobi listen, ter beperking van het benzinever bruik, elk niet noodzakelijk gebruik van hun wagens achterwege te laten, wijst de K.N.A.C. er op, dat ook in anderen zin de automobilist een belangrijke medewerking aan het bereiken van het gestelde doel kan verleenen. Immers, het brandstofverbruik voor het afleggen van een bepaalden af stand is in sterke mate afhankelijk van de wijze van rijden, terwijl voorts de mecha nische conditie en de afstelling van den motor een rol spelen. In dit verband zij direct opgemerkt, dat met de afstemming van de rijmethoden van bestuurders, op een zoo laag mogelijk verbruik, in het al gemeen meer valt te besparen, dan met welke afstellingswijziging conditie verbetering of andere kunstgrepen aan den motor dan ook tenzij deze laatste in een hier buiten beschouwing te laten toe stand van volkomen verwaarloozing of ontregeling zou verkeeren. Zulks in aanmerking genomen, zal men er goed aan doen, binnen het kader van een systematisch streven naar de grootst mogelijke bedrijfseconomie, welke met een doeltreffend gebruik van een snelvcrvoer- middel nog vereenigbaar is, in de eerste plaats zijn aandacht te wijden aan de vol gende punten van motorbehandeling en ry tactiek. a. Vermijden van hooge snelheden, liefst niet boven de 80 K.M. en zeker niet boven de 100 K.M. per uur; b. Gelijkmatig, soepel rijden, zonder felle acceleratie en bruuske vertra ging; c. De lage versnellingen matig ge bruiken; d. De motor niet onnoodig stationair laten loopen; e. De choke of andere hulpinrichting voor 't koud starten, zoo weinig mo gelijk gebruiken. Deze punten worden uitvoerig toegelicht in een artikel „Zuinig rijden geboden", in het weekblad De Auto, orgaan der K.N.A.C. van 7 September en waarvan overdrukken aan het secretariaat en alle bijkantoren en agentschappen der K.N.A.C. verkrijgbaar zijn. Nieuw spoorboekje. Vraag: Hoe kom ik achter den loop van de treinen? Antwoord: Met ingang van 4 Sep tember geldt een nieuwe beperkte dienst regeling op de spoorwegen. Deze dienst regeling is op alle stations tegen betaling van zeven en een halve cent verkrijgbaar en is bovendien op alel stations aange plakt. Alle papieren kwijt! Vraag: Wat moeten nog niet opgeroe- penen doen, die him popieren geheel of gedeeltelijk kwijt zijn? Waar die te halen? Waar melden? Antwoord: De betrokkenen wenden zich tot den burgemeester van de plaats van inwoning. Niet opgeroepen lichtingen. Vraag: Hoe gaat een oproeping van thans nog niet opgeroepenen in zijn werk? Krijgt men een oproeping of een waar schuwing, of geschiedt dit door middel van een openbare kennisgeving? Antwoord: Op het oogenblik zijn de indeelings-district commandanten bezig de lichting 1940 in te deelen, zoodra dit is ge schied en een oproeping wordt gedaan, krijgt men een persoonlijke oproe ping. Voor hen, die reeds gediend hebben, doch behooren tot nog niet opgeroepen lichtingen, wordt volstaan met een open bare kennisgeving. Vraag: In welke volgorde worden ver der op te roepen militairen opgeroepen, b.v. aanvullingsreserve, leeftyd, vrijgeloten, vrijgestelden wegens broedersdienst, af ge- keurden? Worden eerst de oudere lichtin gen opgeroepen en daarna de buitengewo- na dienstplichtigen, of omgekeerd? Antwoord: Hierop kan nog geen ant woord gegeven worden omdat nog'niets is vastgesteld. Vraag: Moeten zij, die tot een nog niet opgeroepen lichting behooren, reeds maat regelen treffen tot een regeling van him zaken in verband met mogelijke oproe ping? Antwoord: Het is natuurlijk wensche- lijk rekening te houden met de mogelijk heid van oproeping, doch omtrent de ur gentie van een en ander valt niets te zeg gen. Vraag: Is er kans, dat spoedig tot op roeping van thans nog niet opgeroepenen wordt overgegaan? PRINS BERNHARD WOONT VERGADERING VAN IIET JAARBEURSBESTUUR BIJ Naar wy vernemen is Prins Bernhard hedenmorgen naar Utrecht vertrokken om aan de vergadering van den Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs deel te nemen. Na deze vergadering zal de Prins in de omgeving van Utrecht eenige troepen- onderdeelen namens de Koningin in oogen- schouw nemen. CENTRAAL BUREAU R.K. NED. BLINDENWEZEN Op 22 Septembbr e.k. des namiddags om 5 uur zal door Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens het Centraal Bureau van het R.K. Nederlandsche Blindenwezen worden ingezegend. Dit bureau zal gevestigd zijn Breedestraat 2, Maastricht. HET BEHOUD VAN WINDMOLENS De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft het volgende aan de burgemeester geschreven: Bij circulaires van 2 October 1924 en 29 Juli 1930, hebben mijn toenmalige ambts voorgangers door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin in de provin ciën, de medewerking van de gemeente besturen in geroepen met betrekking tot het behoud van windmolens en aan hen het verzoek gedaan om, zoodra mocht blijken, dat plannen bestaan tot afbraak van of verandering aan een windmolen in hun ge meente, daarvan onverwijld aan dit depar tement kennis te geven. Den minister is echter gebleken, dat in laatsten tyd vele molens stilstaan, zonder dat hem daarvan mededeeling werd ge daan. Weliswaar werd dit in de boven aangehaalde circulaires niet met zooveel woorden gevraagd, maar niettemin zal de minister gaarne zien, dat hem ook bericht gezonden wordt, wanneer een molen buiten bedryf gesteld wordt. Antwoord: Hiervan is op het oogen blik nog niets te zeggen. Alles hangt af van de ontwikkeling van den internationa len toestand. Het examenmlddcnstands- diploma. Vraag: Worden de examens voor het middenstandsdiploma uitgesteld? Antwoord: Het kruidenierscxamen wondt waarschijnlijk een maand uitge steld. Het examen voor het middenstands diploma handelskennis vindt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, plaats op de vastgestelde data. Is cr voedsel tekort. Vraag: Wijzen de getroffen maatre gelen inzake distributie en hamsteren niet op een voedsel-tekort, gezien ook de groo te kosten welke hiermede gemoeid zijn? Antwoord: De getroffen maatrege len zijn uitsluitend te beschouwen als voor zorgsmaatregelen, genomen voor dat van een tekort sprake kan zijn, en hebben jojist ten doel van den aanvang af zooveel mo gelijk verzekerd te zijn van oen goed functionneerende voedselvoorziening, waar door tevens voorkomen wordt dat opkoo- pers en dergelijke zich van de voorraden meester maken. i Is de Duitsche grens gesloten. Vraag: Is het thans nog mogelijk om naar Duitschland te reizen of zijn de gren zen reeds gesloten? Antwoord: De Duitsche grens is voor Nederlanders niet gesloten. Wij kun nen uw geval verder niet bcoordcclcn, daar u geen bijzonderheden met name het vervoermiddel, opgeeft. 60-dagenkaarten voor wegenbelasting. Vraag: Er wordt aangeraden het ben- zinegebruik te beperken. Mijn auto ge bruik ik 5 dagen per week. 4 dagen kan ik op de fiets gaan. Geeft het Rijk nu ook voor deze toestand 60 dagenkaarten voor wegenbelasting? Antwoord: De 60-dagenkaarten voor wegenbelasting worden voor het door u be doelde geval niet afgegeven. De afgifte van deze kaarten geschiedt in bepaalde bij de wet voorgeschreven gevallen, die echter eventueel voor uitbreiding vatbaar zyn. U doet het beste dit geval bij- request, een gewone brief, voor te leggen aan den mi nister van Financiën. Wellicht zal deze aanleiding vinden om voor soortgelijke ge vallen de 60-dagenkaarten te doen afge ven. Luchtpost naar Amerika. Vraag: Kan ik een brief, welke voor Noord-Amerika bestemd is nog per lucht post zenden? Antwoord: Ja, de transatlantische luchtdienst werkt nog. Vertrek uit Enge land 2 keer per week. Voor dezen dienst bestemde correspondentie wordt dagelijks naar Engeland verzonden. Vraag: Kan ik een luchtpostbrief naar Suriname zenden? Antwoord: Ja, de luchtpost gaat met den Franschen luchtdienst naar Zuid-Ame- rika en van daar met Amerikaansche luchtlijnen naar Suriname. Corresponden- tie wordt dagelijks naar Parijs verzonden. een gezien, aan het hoofd van het gezin, op welks adres zij bij het bevolkingsregis ter zijn opgenomen. Vraag: Hoe staat het met de uitreiking van distributiekaarten aan militairen, die gemobiliseerd zijn? Antwoord: Deze worden uitgereikt aan de echtgenoote, of aan het hoofd van het gezin, waartoe hy behoort. Vraag: Hoe vindt de uitreiking van distributiekaarten plaats aan scholieren met vacantie thuis, opgenomen in het be volkingsregister in de gemeente, waar de school is gelegen? Antwoord: Deze scholieren dienen zich aan te melden bij het bevolkingsre gister van de gemeente waarin zij ver blijf houden. den aan ryks- of regeeringsinstanties, dan wel zich op andere wijze nuttig kunnen maken. A nt w o o r d: Men wende zich tot de plaatselijke bureaux voor arbeidsbemidde ling dan wel tot het gemeentebestuur van de plaats zijner inwoning. Hoe red ik mijn zaak? Vraag: Tot wien moet men zich wen den indien een klein bedrijf door indirect gevolg van de huidige tijdsomstandighe den ten gronde dreigt te gaan? Antwoord: Men wende zich tot de Nederlandsche Middenstandsbank, Hee rengracht 508 te Amsterdam ofwel tot het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Koningskade 17 te Den Haag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7