Krakau in Duitsche handen De stad zonder tegenstand genomen De eerste luchtraids van Duitsche zijde Amerika en de neutraliteitswet DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 i)E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 fZk apmcvcóch de* Shiitóxdle t*aep<en in Sloten MILITAIRE EER AAN PILSOEDSKI's GRAF. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede, dat de Duitsche troepen gistermiddag zon der strijd de stad Krakau zijn binnenge rukt. De commandeerende generaal, alsmede dc divisie-commandant hebben de militaire eer bewezen aan het graf van maarschalk Pilsoedski. Bij het graf is een eerewacht geplaatst. De bruggen over de Weichsel zijn niet vernield. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, overste generaal von Brauchitsch, heeft een dagorder aan de troepen van het oostelijk front uitgevaardigd. Daarin wordt gezegd: „Krakau, Bromberg en Graudenz zijn in onze handen. De corridor scheidt Oost-Prui sen en Dantzig niet meer van het Duitsche moederland. De vijand is aan het geheele frónt teruggeworpen en op den terugtocht. Met de inneming van Krakau heeft het iDuitsche leger ook het graf van den eer sten maarschalk van Polen, Pilsoedski, in fcijn hoede genomen. Zijn doel was de vre de met Duitschland. De minachting voor eijn testament leidde tot den oorlog. Het Duitsche leger acht en eert dezen grooten soldaat. Op bevel van den Fuehrer is bij zijn tombe op plechtige wijze een eere wacht betrokken. Soldaten, dagen van groote préstaties lig gen achter u. Thans gaat het er om, den vijand vast te houden en alle krachten in te spannen tot de laatste beslissing. In ver trouwen staat geheel Duitschland achter u. Voor ons staat als voorbeeld van per soonlijke moed en krachtige vastbesloten heid onze Fuehrer en opperste bevelheb ber. Voorwaarts naar de overwinning! LODZ BEDREIGD. Gistermiddag twee uur hebben de Duit sche troepen den straatweg LaskUnjejow in de richting van Lodz overschreden. DE POOLSCHE REGEERING UIT WARSCHAU. Naar een radio-bericht meldt, heeft de Poolsche regeering Warschau verlaten. Alle administratieve diensten waren reeds gistermorgen geëvacueerd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn gisteren aan het Oostelijk front ten minste 18 Poolsche vliegtuigen, n.L 12 in luchtge vechten en 6 op den grond, vernield. Het aantal op den beganen grond vernielde toestellen kan niet nauwkeurig worden aan gegeven, daar het waarnemen der resulta ten van dergelijke aanvallen buitengewoon moeilijk is. De in de Duitsche mededeelin- gen genoemde getallen van op den grond vernielde vliegtuigen moeten daarom als minimum getallen beschouwd worden. MEDEDEELING UIT HET HOOFD KWARTIER VAN HITLER. In de streek van Graudenz. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, wordt d-d. 7 September door het Duitsche Nieuwsbureau gemeld: De Fuehrer heeft zich Woensdag op nieuw naar de troepen aan het front in het gebied van den corridor begeven. Hij be zichtigde vooral de streek tussohen Tuchel en Graudenz, waar tot Dinsdag zware ge vechten werden geleverd met de door Duitsche troepen ingesloten Poolsche leger afdelingen, welke tenslotte hebben geleid tot de gevangeneming van voor zoover totnutoe is te overzien meer dan 15.000 man en de verovering van meer dan hon derd vuurmonden. De Polen hebben bij hun terugtocht alle bruggen, die over wa teren ten Oosten van Tuchel lagen, opge blazen. Tot voorbij Graudenz is de marsch- weg van een vrijwel vernietigde Poolsche divisie bezaaid met karabijnen en pistolen, ransels, gasmaskers, cavaleriezadels, jas sen en uitrustingsstukken. Tal van bagage wagens met bespanning liggen langs den weg en bij de halteplaatsen. Honderden wa gens met munitie zijn omgevallen en de munitie ligt verspreid. Tal van batterijen temidden van een panische verwarring van haar tractie losgemaakt staan zon der ook maar tot één schot te zijn geko men, op den weg en de aangrenzende vel den. Geschut van de infanterie ligt wan ordelijk op hoopen. Op een stoppelveld bevindt zich het uitgebrande geraamte van een omlaaggeschoten Poolsch vliegtuig. Daar tusschen liggen vernielde boerenwa gens, waarmede de Polen de munitie, ver- pleegartikelen en ook het geroofde goed meevoeren in groote aantallen. Inwoners uit deze buurt melden, dat de verrassende aanval van een Duitsche pantserafdeeling de Poolsche regimenten in den kortst mo gelijken tijd heeft vernietigd. De verklaringen der gevangenen bevesti gen deze berichten. De Poolsche troepen marcheerden naar het Oosten om zich bij Graudenz aan de omsingeling der Duit- ochers te onttrekken. Op deze marsch wer den zij door de Duitsche pantserformaties verrassend in de flank gegrepen. Toen de Duitsche kanonnen- en machinegeweren over de akker- en heidevlakten begonnen te bulderen', maakte zich van de Polen zulk een verwarring meester, dat zij alles wegwierpen en in den steek lieten. In een halfuur tijd was het werk der vernietiging verricht. Een groot deel van deze Poolsche regimenten bevindt zich thans reeds in de Duitsche gevangenkampen. De geweldige buit, welke zij hebben achtergelaten, wordt thans door de Duitsche troepen gesorteerd en opgeborgen. Overal waar de Fuehrer verscheen, werd het opruimingswerk eenige minuten gestaakt. Jubelend drongen de soldaten rond den opperbevelhebber en bereidden hem midden op het slagveld, waar deze grootsche overwinning werd be vochten, enthousiaste ovaties. Bij Grau denz ontmoette de Fuehrer afdeelingen van de zegenrijke Duitsche formaties, die het gebied van de Poolsche troepen zui verden. Nadat hij de langs den weg op gestelde troepen had gepasseerd, begaf Hitier zich naar Graudenz, waar hij jube lend door de Duitsche boeren uit het Weich- selgebied, die in de laatste dagen verschrik kelijk te lijden hadden gehad van de te rugtrekkende Polen, werd begroet. Zij dankten hem thans weer Duitschers te mo gen zijn. Pas tegen middernacht keerde Hitler in het hoofdkwartier terug. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. Het communiqué dat de Poolsche gene rale staf gisteren uitgaf, luidt: „Luchtoperaties: De Duitsche luchtmacht blijft onze troepen en onze' verbindings lijnen bombardeeren. Warschau is verschei dene malen gebombardeerd. Onze lucht macht heeft gepantserde colonnes van den vijand gebombardeerd. Tijdens luchtge vechten zijn gisteren 20 en vandaag 15 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Wij vërioren zes toestellen. De actie te land: Hardnekkige gevech ten worden geleverd in de streek van Lodz, Piotrkof, Tomaszof, Mazowieoki en ten Westen van Tarnof. Noordelijk van de lijn TorunSierrcPlonsk heft de vijand geen enkele vordering gemaakt. De troe pen te Gdynia strijden tegen detachemen ten van de streek van Dantzig." POOLSCH—ROEMEENSCHE BESPREKINGEN? Poolsche officieren te Boekarest aangekomen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boekarest, dat daar gisteren twee vliegtui gen uit Warschau zijn aangekomen met een groep officieren van den Poolschen gene- ralen staf, onder wie verscheidene gene raals. Deze officieren zullen eenige dagen in Boekarest blijven om besprekingen te voeren. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht ver der. dat volgens een nog niet bevestigd bericht generaal Weygand, die reeds einde Maart in Boekarest heeft vertoefd, weder om te Boekarest is. De Fransche pers heeft verleden wees gemeld, dat generaal Wey gand met een bijzondere opdracht naar Beyrouth en Zuid-Oost-Europa is vertrok ken. S)e aanlog, ap de 'Zeeen CHURCHILL OVER DE „ATHENIA" RAMP. In het Lagerhuis heeft Churchill giste ren verklaard: Het is thans duidelijk vastgesteld, dat de „Athenia" tot zinken is gebracht door een duikboot en dat het schip getorpe deerd is. Nog 125 passagiers en leden der bemanning worden vermist. De „Athenia" was niet voor verdediging toegerust en de dekken waren daartoe zelfs niet ver sterkt. In verband met de twee Duitsche sche pen welke zooals gemeld gisteren tot zinken zijn gebracht, zeide Churchill dat in elk opzicht gezorgd is voor de opvaren den, alvorens de schepen .zonken. De „New York Post'' zegt, aldus vervolgde Churchill, dat den bemanningen tijd gela ten werd hun bezittingen bijeen te halen, alvorens zij in de reddingsbooten gingen en dat de kapitein van een der schepen in OP LONDEN EN PARIJS DE AANVALLEN WERDEN AFGESLAGEN Gisteren hebben boven Frankrijk en Engeland voor het eerste groote luchtraids van Duitsche zijde plaats gevonden, die overigens vrijwel geen resultaten hebben gehad. In Londen en Parijs werden, zooals gisteren reeds werd gemeld, de bevolkin gen des morgens gealarmeerd, maar na eenige uren kon het signaal „Alles veilig" worden gegeven. Uit later ontvangen be richten is echter gebleken, dat de Duitsche aanvallers pas na heftige gevechten in de lucht en na het optreden van het luchtaf weergeschut zijn verdreven. Uit Londen wordt gemeld, dat de eerste poging van Duitsche vliegers om een raid op Engeland uit te voeren, beslist mislukt is. De bombardementsvliegtuigen werden afgeslagen, voordat zij hun bommen had den kunnen laten vallen. Het luchtafweer geschut opende het vuur en verscheidene Britsche vliegtuigen stegen op. Wel werd het geknetter der mitrailleurs gehoord, maar de Duitsche vliegtuigen bevonden zich op te groote hoogte om door toeschou wers te worden waargenomen. Een man verklaarde, dat hij zes vliegtuigen in for maties van drie by drie vliegende had ge zien, doch zij werden door het luchtafweer- vuur verjaagd, waarop zij terugkeerden om opnieuw verjaagd te worden. In Londen werd het alarmsignaal gege ven en de bevolking hield zich iets meer dan twee uur schuil. De menschen bleven koelbloedig en vol komen rustig, hoewel velen het gedonder van het geschut konden hooren. Om tien uur had de stad haar gebruikelijk aanzien herkregen. Wederom pamfletten geworpen Er is wederom een uitgebreide verken ningsvlucht ondernomen door de Royal Air Force boven Duitschland, waarbij exemplaren van de „waarschuwing aan het Duitsche volk" weer werden uitgestrooid door de Britsche vliegtuigen. De Engelsche toestellen werden niet bestreden door vij andelijke vechtmachines. Evenals bij de twee vorige gelegenheden keerden alle machines veilig en wel terug. Volgens vele beschikbare berichten aldus het Duitsche Nieuwsbureau zijn de groote Duitsche steden voor iederen vij andelijken luchtaanval veilig. Om alle ste den is een ring van geschut van elk kali ber opgesteld. Een uitstekende wachtdienst geeft onmiddellijk het sein tot de noodige afweermaatregelen. De groote fabrieken zijn van de zwaar ste luchtweerbatterijen voorzien. Door sa menwerking van alle afweerorganen zou iedere vijandelijke luchtaanval tot misluk king gedoemd zijn. De Westersche neutrale staten ten opzichte van de oorlogvoerende lénden De kaart illustreert duidelijk de ligging der Westersche neutrale staten (in zwart op de kaart weergegeven) 'die ingesloten liggen tusschen de oorlogvoe rende landen. Op de kaart zijn eenige vliegrayons aangegeven (met kilome ters) welke de oorlogvoerende landen volgen om de neutrale staten te ont wijken. Aan de Oostgrens van Frankrijk is de „Maginotlinie" schematisch aangegeven, anderzijds is aan de Westgrens van Duitschland evenzoo de „Siegfried-linie" weergegeven. DE BOMMEN OP ESBJERG WAREN ENGELSCHE Engeland betuigt zijn leedwezen In verband met het bombardement op Esbjerg meldt Reuter, dat de Britsche ge zant in Kopenhagen instructie heeft ge kregen de diepe spijt van de Britsche re geering tegenover de Deensche regeering tot uitdrukking te brengen wegens dit hoogst ongelukkige incident, waarbij scha de is toegebracht aan Deensche levens en eigendommen door een bom of bommen, die boven Esbjerg kunnen zijn neergewor pen door een Britsch bombardementsvlieg tuig Een uiterst gestreng onderzoek is inge steld door het ministerie voor luchtvaart, dat heeft vastgesteld, dat geen der vlieg tuigen, die teruggekeerd zijn voor een raid op Duitsche oorlogsschepen, verantwoorde lijk was voor het gebeurde. Alle vliegtui gen, die bij den aanval betrokken waren, hadden strenge en gedetailleerde instruc ties om de Deensche neutraliteit te eerbie digen en stappen waren genomen, om het zeker te maken, dat alleen Duitsche oor- logssohcpen zouden worden aangevallen. De aanval werd ten uitvoer gelegd tij dens zeer slecht weer en daornn raakte de luchtmacht verwikkeld in een gevecht bo ven de wolken. Gelijk reeds gemeld, werden bij do ope ratie eenige verlezen geleden en het is mo gelijk, dat een toestel onklaar zou kunnen zijn geraakt, uit den koers gevlogen is en bommen ontladen heeft boven Deensch ge bied in de meening, dat het boven zee was. Aangezien door de Deensche regeering verklaard is, dat de bom, of bommen, van Britsche makelij waren, kan de Britsche re geering niets anders doen, dan deze veron derstelling als juist aan te nemen en bij gevolg heeft zij uitdrukking gegeven aan haar diepe spijt. Montevideo zijn dankbaarheid voor deze behandeling heeft uitgesproken. Inzake de „Athenia" zeide de minister nog, dat voor zoover kan worden nage gaan, het schip 1418 personen aan boord had, waarvan 315 leden der bemanning en 1101 passagiers. Hiervan hadden onge veer 800 Britsche of Europeesche passen, terwijl ruim 300 in bezit waren van een Amerikaanschen pas. De aanval geschiedde door een duikboot en wel zonder waarschuwing. Talrijke personen hebben de duikboot gezien, o.a. de Amerikaansche overlevenden, van wie velen reeds een beëedigde verklaring dienaangaande hebben afgelegd. Wegens den aard van de ramp kan nog geen nauwkeurige lyst van slachtoffers worden opgesteld en kan niet geraamd worden, hoevelen door de eerste ontplof fing werden gedood, en evenmin hoevelen verdronken zyn door het omslaan van verscheidene reddingsbooten. De overle venden werden gered door twee Britsche torpedojagers en andere vaartuigen, en naar men hoopt, ook door een Zweedsch jacht. Alexander vroeg daarop aan Churchill, of dit niet een heel verschillend relaas was met betrekking tot de veiligheid van bemanning en passagiers dan het relaas met betrekking tot den ondergang der beide Duitsche schepen. Hierop antwoor dend, zeide Churchill, dat er inderdaad geen twee meer verschillende en tegen overstaande gevallen genoemd konden worden. Het optreden tegen de beide Duitsche schepen, zoo voegde de minister hieraan toe, was in overeenstemming met de aanvaarde beginselen van het interna tionale recht. In antwoord op nog een desbetreffende vraag zeide Churchill, dat de .Athenia" voor een vreedzame taak was uitgevaren, voordat de oorlog verklaard was, als een totaal onbewapend schip met passagiers aan boord, waaronder Amerikanen, voor een reis over den Atlantischen Oceaan. Uit de vermelde uren valt duidelijk op te maken, dat de duikboot op zijn prooi heeft liggen wachten. In antwoord op een door lord Strabolgi in het hoogerhuis gestelde vraag, heeft Stanhope verklaard, nog niet in staat te zyn om mede te deelen, welke actie het oorlogskabinet zich voorstelt te onderne men in de zaak der „Athenia". „Gelijk lord Strabolgi gezegd heeft, is er een ding, dat wij stellig niet zullen doen en dat is schepen, behoorende aan de Duitsche natie, aanvallen op de wijze, waarop zij de „Athenia" hebben aange vallen. De stappen, die genomen zullen worden, aldus Stanhope, zullen, naar ik vertrouw, voldoende zijn, doch dergelijke aanvallen zullen daar niet toe behooren". MIJNENVELDEN OP ZEE. Volgens een mededeeling van Duitsche radiozenders is een mijnveld waargeno men aan den Zuidelijken toegang tot het internationale gebied van de Kleine Belt, tusschen de Duitsche kust en het eiland Aeroe. In het Engelsche mijnveld op dc Noord zee is een Deensche visschersboot met vier koppen vergaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Oostende: „Naar de Belgische kustwacht mededeelt, is een Engelsche drijvende mijn gesignaleerd ter hoogte van 51 gra den 23 min. N.b. en 1 gr. 50 min. O.l. De Belgische lichtschepen Westhinder en Noordhinder zijn teruggetrokken. Dc ra dio- en lichtbakens van de Wandelaar en Oostende hebben hun werkzaamheden ge staakt". (Zooals men weet, is dc Noordhinder een Nederlandsch en geen Belgisch licht schip). Het Letlandsche s.s. „Imanta", waarvan men veronderstelde, dat het op een mijn gestooten was, bevindt zich veilig en wel op de reede van Trelleborg. De nationaliteit van het in het Duitsche mijnenveld bij de Oeresund gezonken vaartuig is dus niet bekend. Er gebeurt meer dan er gemeld wordt Het Britsche ministerie van inlichtingen maakt het volgende bekend: Men zal in zien, dat het niet altijd gewcnscht is, be richt te geven van de vernieling of be schadiging van vijandelijke duikbooten door onze marine- of luchtrtrijdkrachten. Wanneer dus geen berichten gepubliceerd worden, moet men niet veronderstellen, dat geen successen behaald zijn. Aan den anderen kant zal de admiraliteit berich ten verstrekken telkens wanneer zy het gewenscht acht. WORDT HET CONGRES SPOEDIG BIJEENGEROEPEN? Aandrang tot herziening der wet. Alle inlichtingen uit Amerikaansche di-' plomatieke en politieke kringen wijzen er op, dat Roosevelt eenigen tijd zal wach ten alvorens het Congres in buitengewone zitting bijeen te roepen voor de herzie ning van de neutraliteitswet. Ondanks de talrijke brieven, die het staatsdepartement en het Witte Huis ontvangen ten gunste van opheffing van het wapenembargo zou de president er den voorkeur aan geven, te wachten tot de huidige stemming zich kristalliseert, opdat het Congres met een aanzienlijke meerderheid de beslissing tot handhaving van het wapenembargo, dat het voor zijn uiteengaan heeft genomen, kan herroepen. Volgens politieke kringen zou Roosevelt pas over ongeveer drie we ken het Congres bijeenroepen. Dit zou echter eerder kunnen geschieden tenge volge van de wijzigingen, welke dc Euro peesche crisis in de Amerikaansche pu blieke opinie veroorzaakt. De „New York Times" verklaart, dat officieele kringen, die in nauw contact staan met Washington, onthuld hebben, dat president Roosevelt tegen 14 Septem ber een speciale zitting van het Congres zou kunnen bijeenroepen, ter bespreking van een herziening der neutraliteitswet. Vliegtuigproductie niet verminderd. Volgens de „New York Times" hebben tal van Amerikaansche fabrieken van vliegtuigrompen, motoren en onderdeelen van vliegtuigen besloten hun productie, ondanks de toepassing van het embargo, niet te verminderen. Zy zijn inderdaad van meening, dat het Congres de neutraliteitswet zal amendee- ren in een voor de Westersche democra tieën gunstigen zin en dat binnenkort de verzendingen naar Europa zullen word cl

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5