STADS NIEUWS Uitreiking Rijksdistributiekaarten. gDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onxe agenten 20 cent per w«*k; 2.60 per kwartaaL Franco per pont 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG WARM WEER. De BUI seint: Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, helder tot licht of halfbewolkt, droog warm weer. Des ochtends plaatselijk mist. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, zwakke Zuide lijke wind, 17 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, zwakke N. O. wind, 18 gr. C. De Bilt, lichtbewolkt, windstil, 15 gr. C. Groningen: licht bewolkt, zwakke N. N. O. wind, 15 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 16 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk is in Noord-Scandinavië in beteekenis afgeno men. Het werd aangetast door depressies, die in Oostelijke richting over de Poolzee trekken. De hoogedruk in Centraal Euro pa. nam nog in beteekenis en uitgebreid heid toe. Een maximum, samenhangend met een gebied van hoogen luchtdruk in Giet Westen ligt over onze omgeving. De Oceaandepressie trekt verder Noordwaarts en bracht daarbij aan de Zuidkust van IJs land nog wat regen. Langs de Zuid-Oost kust van Groenland ligt thans een vore van lagen druk, die reikt tot het. Oostelijk ge deelte van de Poolzee. In Italië is de lucht druk flink gestegen. In het Zuiden op Si cilië en om de Adriatische Zee viel nog veel regen. De berichten van de Azoren duiden op het voorbijtrekken van een de pressie over het Oceaangedeelte ten Wes ten van Portugal. LUCHTTEMPERATUUR 22.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ca.: Van Donderdagnamiddag 8.07 uur tot Vrijdagmorgen 5.51 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 8 Sep tember voorm. 9.55 en nam. 10.20 uur. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 0.09 uur Vrijdagnacht. Maan onder 16.06 uur Vrijdagmiddag. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN AANTIJGING Het nationaal-socialistische weekblad „Volk en Vaderland" bevatte onlangs een stukje, waarin beweerd werd, dat de nieu we minister van Onderwijs, de heer Bolke- stein, een jongen telegrambesteller, die den minister na zijn benoeming een pakje tele grammen overhandigde met de woorden: „telegrammen voor meneer Bolkestein", zou hebben toegebeten: „Lummel, ik ben Excellentie en zet je pet af, als je tot mij spreekt." Vervolgens zou de heer Bolke stein, aldus het verhaal in „Vova", zich ten telegraafkantore hebben beklaagd en een voorbeeldige straf hebben geëisch tegen den besteller. Het weekblad „De Vrijzinnig-Demo craat" antwoordt thans op deze aantijging met een categorische tegenspraak, dat dit verhaal van a tot z onwaar is. Om deze ontkenning kracht bij te zetten, volgt hier op de uitnoodiging aan de nationaal- socialistische redactie, „de naam van den bedoelden telegrambesteller te noemen en het telegraafkantoor, waartoe de heer Bol kestein zich zou hebben gewend met zijn klacht." Het VD.-orgaan staat „er borg borg voor, dat de telegrambesteller bij juiste weergave van de feiten daarvan geenerlei nadeel of anaangename bejege ning zal ondervinden." Wat doet nu „Volk en Vaderland"? vraagt de socialistische pers. leder moet morgen zijn distributiekaarten halen Laatste raadgevingen voor uitgave en in ontvangstname Zooals in de elders in dit blad voorko mende officieele mededeeling vermeld zul- ien de Rijksdistributiekaarten morgen, Vrijdag 8 September, worden uitgereikt op 39 over de stad verspreide posten. Wij vernemen aangaande deze uitreiking nog het volgende. De dames en heeren, die zich belangeloos hebben beschikbaar gesteld om daartoe mede te werken, zijn in een tweetal bijeenkomsten in de kleine Stadszaal door den directeur van het Dis tributiekantoor ingelicht over hetgeen zij moeten verrichten. Als eerste regel geldt hierbij, dat steeds precies het aantal kaarten zal worden afgegeven, dat op het aangeboden ontvangbewijs staat vermeld. Talrijk zijn de daartegen geopperde be zwaren: het meest voorkomende bezwaar is dit: dat geen kaart wordt verstrekt voor een z. g. dagmeisje. Toch is dit nu duidelijk, de kaarten moe ten gezinsgewijze worden afgegeven en, daar een dagmeisje, krachtens de gegevens van het Bevolkingsregister niet behoort tot het gezin, waar zij in betrekking is, wordt de voor haar bestemde kaart niet aan dit laatste gezin afgegeven, maar aan het gezin, waartoe zij volgens het Bevolkings register behoort: veelal het gezin van haar ouders. Personen die ergens inwonen of kamer bewoners daarentegen worden wèl gere kend te behooren tot het gezin in het huis waar zij hun domicilie hebben gekozen. In het algemeen kan men zóó zeggen: de kaart voor iemand wordt afgegeven aan den hoofdbewoner van het huis waar hij 's nachts pleegt te verblijven. (Bij de later uit te reiken z.g. distribu tiestamkaarten, moet echter een andere regel worden gevolgd daar die kaarten zéér streng persoonlijk zullen zijn, doch dit is van later zorg). Geen kaarten zullen worden verstrekt op ontvangbewijzen die niet zijn geteekend of waarop het getal, dat het aantal te ver strekken kaarten aangeeft, is gewijzigd. Waar op 39 plaatsen de kaarten worden afgegeven behoeft gedrang op wachten niet voor te komen, wanneer men de vol gende regels in acht neemt. 1. Kom niet direct bij de opening van de posten. 2. Haal de kaarten bij den meest naby- zijnde post liefst na 9 en vóór 12, of na 2 en vóór 4 uur. Laat de tijd van 122 uur vrij voor hen die op andere uren niet ko men kunnen. Heeft zich bij den post, waar men zijn kaarten wenscht te ontvangen een file ge vormd, begeef U dan naar de naastbijzijn- den post of kom een kwartiertje later nog eens terug. Het uitreiken van 77000 kaarten op één dag is niet zoo eenvoudig. Men werke dus zooveel mogelijk mede met het distributie bureau en zijn helpers en helpsters die hunnerzijds zooveel mogelijk maatregelen hebben genomen om alles vlot te doen verloopen. De medewerking van de burgerij is tot dusverre voorbeeldig! Zeer vele winkeliers stelden hun winkel beschikbaar en zeer talrijk waren de aanbiedingen van perso nen uit alle lagen der maatschappij en van allerlei leeftijden, die belangloos wilden meewerken. Moge het kaarten-af- halend publiek aanstaande Vrijdag van een zelfden goeden burgerzin blijk geven door de opgegeven aanwijzingen zooveel moge lijk te behartigen. ONTSPANNING NA INSPANNING.. Geslaagde feestavond voor de militairen. De laatste weken brachten een summum van angst en spanning bij iederen vader lander, bij de burgerij en bij den lands verdediger. Al zou men het den militair veelal niet hebben aangezien, hebben de laatste weken inderdaad veel inspanning van hem geëischt; geestelijk, bij het veria fan zijn werkkring, zijn eigen of zijn ouderlijk huis en materieel door het dik wijls zware werk, wat hem in den dienst te wachten stond. Het is daarom zeer goed gezien reeds nu voor wat ontspanning van den vermoei den geest te zorgen en dat zulks door de betrokkenen op prijs gesteld wordt, bleek gisteravond bij de eerste feestelijke bijeen komst in de Stadsgehoorzaal maar al te dui delijk. De zaal was te half acht gevuld met rond 1200 militairen van het 15e en 10e depot bataljon van het hier gelegerde He Infan terie Depot. De Stadsgehoorzaal zag er feestelijk uit. Op het groote podium prijkte tegen den achtergrond een geschilderd portret van H. DE SCHOLEN. Morgen zullen wij nadere mededeelingen doen betreffende den voortgang van het Katholiek lager onderwijs, voorzoover dat nog niet is aangevangen. Wij kunnen reeds mededeelen, dat voor alle leerlingen, die nog verlengde vacantie hebben, a. s. Dinsdag de lessen weer be ginnen. M. de Koningin, bekroond door vlaggen. Daaronder op een groot doek was de Ne- derlandsche Leeuw uitgebeeld, met daar onder het „Je maintiendrai". Hoog boven het podium was een doek gespannen met de woorden: Leve het Nederlandsche Leger. Langs de wanden hingen verder oranje wimpels af met daartusschen het Leidsche wapen op schilden. Een palmversiering op het podium voltooide het geheel. De feestavond werd bijgewoond door den garnizoenscommandant, luit.-kol. A. C. Stadlander, die als zoodanig optreedt bij afwezigheid van overste Buurman den burgemeester, mr. A. van de Samle Bak- huyzen, tal van officieren, onderofficieren en verdere manschappen. Kapt. J. v. d. Lee betrad het eerst het podium en deelde mede, dat hem eenige dagen geleden door overste Stadlander op dracht was gegeven te zorgen voor ontspan ning der militairen van het He Inf. Depot, omvattende het 15e, 10 en 22e Depot-Ba taljon. Dit nu is de eerste van de reeks avon den en bijeenkomsten, welke men zich voor stelt te geven. Dat zulks zoo spoedig kon geschieden, danken de militaire autoriteiten aan de welwillende en spontane medewerking van de burgerij, zoowel van hier als van Rot terdam, want er zijn vele Rotterdammers hier gelegerd. Spr. denkt hierbij speciaal aan het Va- riëté-burau Gerzee, aan Werkmans Wils kracht, aan Radio Wira en aan de pers, die het contact tusschen militairen en burge rij buiten de noodzakelijke diensturen op 't gebied van ontspanning heeft weten op te wekken. Spr. hoopte, dat deze feestavonden zul len bijdragen tot verhooging en versterking van den goeden geest in het Ned. leger. Majoor A. van Ween en, commandant van het 15e Dep. Bataljon, heette den over stehartelijk welkom en zeide, dat deze avond was belegd voor officieren, ond.-of ficieren en manschappen van het 15e en een gedeelte van het 10e Dep. Bataljon. Op andere avonden komen de andere militai ren aan de beurt. Men wilde hier eenige uren van ont spanning bieden voor de wijze, waarop al len in de laatste weken hun plicht hebben gedaan en welke boven allen lof verheven was. Spr. hoopte, dat allen him plicht zul len blijven doen en dat zij zoo noodig him leven zullen veil hebben voor de goede zaak, voor H. M. de Koningin en voor het vaderland. Ten bewijze daarvan verzocht spr. het Wilhelmus te willen zingen, waaraan met begeleiding van Werkmans Wilskracht door allen spontaan voldaan werd. Daarna kwam sergeant L. Monnicken- dam voor de microfoon, die dank bracht aan den garnizoenscommandant, dat men dezen avond heeft kunnen organiseeren, dank ook aan kapt. v. d. Lee, die zijn schou ders onder het werk zette, dank ook aan kapt. Smits van het Dep. 4e Reg. Inf. voor de beschikbaarstelling der manschappen voor versiering der zaal. Spr. noemde al zijn helpers met naam en vroeg een spe ciaal applausje voor den dienstplichtige Glansdorp, die het schilderwerk voor de decoraties ontwierp. Vervolgens deed spr. de verrassende me dedeeling, dat deze avond den militairen niets behoefde te kosten omdat de mede werking der burgerij zoo groot was, dat alles gratis kon worden gegeven. Spr. verwelkomde vervolgens nog den heer Gerard Dik, directeur van Werkmans Wilskracht, oud-directeur van de Stafmu- ziek van het 4e Reg. Infanterie, dankte al le vereenigingen en firma's, welke op een of andere wijze hadden medegewerkt om dezen avond te doen slagen en wensch- te vervolgens allen een genoeglijken avond. Het artistenprogramma werd ingeleid door Daan Hooykaas, die er spoedig de goe de stemming in had. Daarna volgde een keur van variëté- nummers. We noemen b.v. de harmonica virtuozen The Cavelli's, den clown Riné, die een eenig imitateur is van allerlei ge luiden, Little Gerrie, den jongen jongleur op den rollenden kogel, Crochet, den zin genden goochelaar en als laatste nummer voor de pauze de Hollywood Comp. in hun komische rijwielnummer. Ook na de pauze volgde een zeer geva rieerd programma met mr. Faceur, den geestigen buikspreker, Borano in muzikale transformaties, The Hiawatha's als India nen op het slappe koord en een heroptre den van The Cavelli's als slot. 't Was toen al duidelijk, dat de militairen een half uur langer avondpermissie had den; voorts ontvingen allen een gratis con sumptie, de firma Wijtenburg zorgde voor een sigaar, de Eltax bracht de artisten weer gratis naar Rotterdam en wei-voldaan trokken allen naar hun legerplaatsen. 't Was een succesvolle avond met goede variëté-kunst. Morgenmiddag te 2 uur zullen bioscoop voorstellingen worden gegeven in het Luxor-, Lido- en Trianontheater voor een andere groep militairen van het He. Inf. Depot. Deze krijgen 'n volgenden keer een feestavond, terwijl de feestgangers van gisteravond dan weer een bioscoopvoor stelling krijgen, gratis aangeboden door de directies der theaters. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op Vrij dag 8 September aanstaande, van 's morgens half negen tot 's avonds half vijf 1 Rijksdistributiekaarten aan de ingezetenen zullen worden uitgereikt op de navolg de plaatsen: Langebrug 103 Steenstraat Lombokstraat 49 Pioenstraat 39 Hyacinthenstraat 18 Kagerstraat 1 Pasteurstraat Tesselschadestraat 8 Hooge Rijndijk 25 Hugo de Grootstraat 32 Roodenburgerstraat la Gasstraat 36 Oranjegracht 72 Levendaal 103 Papenstraat 13-15 Middelste Gracht 60 Prinsenstraat 5 Koolhof 1 Janvossensteeg 17 Oosterstraat 5a Hooge Rijndijk 111 Morschweg 34 Oude Singel 12 Trompstraat 2a Haarlemmerweg 57d Balistraat 52 Van der Waalsstraat 44 De Genestetstraat 90 Lijsterstraat 25 Volmolengracht 19 Spoorstraat 2 Schutterstraat 28 Havenplein 2 Hooigracht 88 Haarl.str. hoek Pelikaanstraat Breestraat Noordeinde 43 Doezastraat 20 Johan de Wittstraat 40 Garage politiebureau Politieposthuis Bestuurshuis „De Eendracht" Bestuurshuis „Ons Doel" Bestuurshuis „Tuinstadwijk" Christelijke H. B. S. Abattoir (vleeschverkooplokaal). Winkel S. J. van Egrnond Voormalig Invalidenhuis Pharmaceutisch laboratorium. Israëlitisch Weeshuis Gemeentelijk Waschbureau Wijkgebouw Wijkgebouw Gemeentehuis Wijkgebouw „Pniel" Wijkgebouw Kantoor Ver. Werkmanswoningen Gebouw „Prediker" Gebouw „Eensgezindheid" Gebouw tuinen Gebr. van Wyk. Militair Tehuis Winkel Wed. H. v. d. LindenBeets Winkel J. J. Laman Winkel K. Wassenaar Winkel G. M. Tegelaar Winkel H. de Bruin Winkel J. J. Ober Winkel Wed. P. Ph. v. d. Broek Winkel F. Boeff Winkel M. Keereweer Winkel, Ph. Koppers Winkel A. v. d. Vlist Winkel Th. C. F. v. d. Kamp Winkel Coöp. „Vooruit". Winkel Vroom en Dreesmann Winkel F. van Dijk Winkel J. Vlasveld Winkel J. ten Cate. De distributiekaarten worden slechts uitgereikt tegen afgifte van de vroe rondgezonden, vooraf door de geadresseerden geteekende ontvangbewijzen. Op elk ontvangbewijs worden zooveel kaarten «afgegeven als daarop staan vt meld. Bezwaren tegen dit aantal kunnen aan bovengenoemde distributieposten niöt i ontvangst worden genomen noch behandeld, doch moeten schriftelijk worden ingi diend aan het bureau Stille Rijn 3, eerste verdieping. Heeft men reeds bezwaren ingediend, doch zijn deze nog niet opgelost, dan nero men voorloopig genoegen met het, op het ontvangbewijs aangegeven aantal. Om het geregeld verloop der uitreiking te bevorderen wordt een ieder aangeradt: zijn kaarten VOOR 4 UUR 'S MIDDAGS af te halen bij voorkeur voor 12 en na 2 uic N.B. De ontvangbewijzen voor gestichten, ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen waarop méér dan 25 kaarten moeten worden afgegeven mogen niet aan de distributie- posten worden aangeboden. Op .deze ontvangbewijzen zullen de kaarten op een nader te bepalen tijd en plaats worden afgegeven. Leiden, 7 September 1939. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsver., bu reauzitting in het St. Vinc.-gebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag tot en met Vrijdag 8 Sept. a.s. waargeno men door de apotheek tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE BEPERKTE TREINENLOOP. Niettegenstaande de internationale toe stand is het reizigersverkeer bij de Ned. Spoorwegen zeer druk, en zijn alle trei nen zeer goed bezet. Tusschen Leiden en Utrecht is nog geen rechtstreeks verkeer en loopen de treinen die om de 2 uur van het station alhier vertrekken niet ver der dan Woerden, waar steeds overgestapt moet worden in Diesel- treinen Den HaagUtrecht. Ook in omge keerde richting is dit het geval. Doordat de treinen LeidenUtrecht niet meer doorloopen tot Utrecht stoppen geen treinen in Vleuten. Ook is het verkeer LeidenWoerden Amsterdam W.P. via Harmeien stopge zet, zoodat reizigers voor Amsterdam nu via Utrecht moeten reizen. BUURTVEREENIGING „HOOGEWOERD" Luchtbescherming Tegen Maandag 11 Sept. a.s. des avonds om half negen is een algemeene vergade ring van alle bewoners (sters) van de Hoogewoerd belegd, waarover huis aan huis een convocatie wordt verstrekt. Het bestuur van bovenvermelde buurtvereeni- ging heeft den heer D. C. Kok, secretaris van de Luchtbeschermingsdienst, alhier, verzocht nadere uiteenzettingen, euiz. te willen verstrekken in verband met de te nemen maatregelen. Gezien de belangrijk heid van het onderwerp in deze dagen, rekent het bestuur op een zeer drukke op komst. Het Gemeentelijk Radio-Distributiebe drijf maakt bekend, dat, in verband met den internationalen toestand, de appara tuur over de beide Hollandsche zenders ook des nachts in werking blijft met het oog op het doorgeven van bijzondere be richten. Morgenavond van 8.309.15 zal de heer D. C. Kok, secretaris der Leidsche Lucht bescherming, voor de Radiodistributie spreken over luchtbescherming. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6993. Koelhuis Katwijk N.V., Katwijk a. Zee, van der Vegtstraat. Overl. lid v. d. Raad van Best.: J. den Duik Azn., d.d. 3 Aug. 1939. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de uitbetaling der kostwinnersvergoeding wekelijks op Zater dag zal plaats vinden in het bureau Kost winnersvergoeding Breestraat 117 de eerste maal Zaterdag 9 September 1933 en wel: van 89 uur voormiddag aan de volg nummers: 1—80; 561—640; 1121—1200. van 910 uur voormiddag aan de volg nummers: 81—160; 641—720; 1201—1280 van 1011 uur voormiddag aan de volg nummers: 161—240; 721—800; 1281—1360. van 1112 uur middag aan de volgnum mers: 241—320; 8C1—880; 1361—1440. van 121 uur namiddag aan de volgnuc mers: 321—400 881—960; 1441—1520. van 12 uur namiddag aan de volgnu' mers: 401—480; 961—1040; 1521—1600. van 23 uur namiddag aan de volgnu: mers: 481—560; 1041—1120; 1601—1680. Leiden, 7 September 1939. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. R.K. Zangver. „Pulchri-Studio". Misschien hebben niet allen het berichtje in de „Leidsche Courant" van Maandag li- gelezen. Daarom geven wij nogmaals kennis, dat de repetitie zooals gewoon op Maandagavond doorgaat. Het bestuur heet! na genomen informaties de repetitie voortgezet en verzoekt den leden aller- zooveel mogelijk aanwezig te zijn, opdat de mooile operette „Rose Marie", waarvoor veel studie noodig is, kan afgestudeerd worden. Wijl eenige leden door dienst plicht verhinderd zijn, zou het bestuur gaarne zien, dat eenige andere heeren hun steun gaven om in deze operette mede werken. Ook meerdere dames zijn welkom. Dus a.s. Maandag allen present. Bij het te Amsterdam gehouden V.E.V.- Sterkstroom-examen, ingesteld door de Vereeniging tot Bevordering van het Elec- trotechnisch Vakonderwijs zijn geslaagd: H. J. Choufour, Leiden, B. H. de Jong- Noordwijk-Zee, G. F. v. Kesteren, Lisse, J- j J. v. d. Linden, Leiden, J. A. Mensen, Lei- den, P. J. F. Montanus, Voorhout, H. M- F. Nieboer, Leiden, H. Teske, Voorschoten. A. C. Vreeburg, Zoeterwoude, G. v. Zon neveld, Leiden, allen leerlingen van den V.E.V.-cursus, verbonden aan de Vak avondschool van de Ambachtsschool al hier.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2