fJluMen de f&umöcfte troepen op, nawt Sxuivêxücfïeti? De Duitsche grens gepasseerd. Het aarzelende oorlogsbegin Van de beide fronten DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9433 3)e Cekix^Soii^ant Telefoon; Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z,7-it Het olficieeele Fransche communiqué van 6 September, uitgegeven gisteravond om negen uur luidt als volgt: Onze voorste elementen, die oprukken aan gene zijde van de grens met volgens de verschillende deelen van het front wisselende terrein winst, stuiten overal op automatische wapens en organisaties van het terrein. Onze luchtmacht treedt op in verbinding met de actie te velde. De bewegingen, die vastgesteld waren vóór de mobilisatie, het transport en de installatie van alle eenheden, worden op normale wijze voortgezet. Bij de verschillende troepenopstellingen waakt het kader volgens onze tradities over de vergemakkelijking zoowel als dat mogelijk is van het materieele leven der troepen, welker moreel uitstekend is. De ravitailleering beider legers functioneert op correcte wijze. Verder melden berichten uit Luxemburg, dat de Fransche troepen oprukken in de richting Saarbrücken, waarbij zij door tanks onder steund worden. DUITSCHLAND WENSCHT DEN OORLOG TE LOCALISEEREN Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het aarzelende begin van den oorlog in het Westen heeft bij verschillenden de imeening doen post vatten, dat het Enge land en Frankrijk geen ernst zou zijn met hun belofte van bijstand aan Polen. Zij zouden kalm toezien hoe de Duitsche le gers het Poolsche gebied bezetten en slechts pro forma een paar vliegtuigen, (meestal met papieren bommen) boven Duitsch gebied laten cirkelen of wat sche pen tot zinken brengen, zonder ernst te ma ken met den oorlog. Zoodra de Duitsche doeleinden in Polen zijn bereikt, zouden zij in onderhandeling treden met Hitier om op de basis van de „realiteit" den nieuwen toestand te con- «olideeren. Dat Duitschland een dergelijken gang van zaken niet ongaarne zou zien, ligt voor de hand en de „Petit Parisien" schrijft dan ook reeds: „Binnen enkele dagen, wanneer Hitier zijn gestelde doeleinden bereikt heeft, kan men van Duitsche zijde een mo reel offensief in grooten stijl verwachten, dat daarin zal bestaan de kwestie van vrede op het tapijt te brengen. Dat moreele offensief zal tot mislukking gedoemd zijn. Frankrijk en Engeland zullen nooit toela ten, dat Hitier ook maar een gedeeltelijk succes behoudt en zich erop kan beroepen, niet slechts Polen te onderwerpen, doch ook om een onverdraaglijke hegemonie over Europa te brengen. Hun eenige devies zal blijven: Tot het einde, tot de totale over winning op het Duitschland van Hitier, den geesel der menschhêid". Uit dit perscommentaar blijkt, dat men reeds bij voorbaat een dergelijk verloop van zaken wil verijdelen. Ook de Engelsche ochtendbladen schrij ven, dat Engeland en zijn bondgenooten besloten zijn den oorlog tegen Hitier tot de eindoverwinning voort te zetten. De Britsche bladen veronderstellen, dat Hitier het plan koestert voorloopig in het Wes ten in het defensief te blijven. Zij achten het niet onmogelijk, dat Duitschland later Engeland en Frankrijk „bedriegelijke vre desvoorwaarden" zal stellen, dooh, zeggen zij, dat plan zal worden verijdeld. De ge allieerden zullen pas van wapenstilstand willen hooren, als het Hitlerbewind versla gen zal zijn. Hierover schrijft de „Times": „Het is voldoende te zeggen, met den ministerpre sident, dat het voortbestaan van het Hit- lerdom voor de wereld alleen zou betee- kenen, dat zij van de eene crisis in de an dere vervalt. Eens en vooral moet er dus een eind gemaakt worden aan dit bewind." De. doeleinden van Frankrijk en Enge land reiken dus veel verder dan alleen bijstand verleenen aan Polen. De beide re geeringen zullen zich heusch wel gereali seerd hebben, dat zij na den omzwaai van Moskou zoo goed als niets zouden kunnen doen om den Polen in him strijd recht streeks te helpen, en wanneer zij deson danks zich toch in den oorlog hebben be geven, moest dat wel geschieden met de verdergaande bedoeling om het regiem, dat verantwoordelijk wordt gesteld voor het Poolsche ongeluk, tot capituleeren te dwingen. En dan heeft men zich blijkbaar van ■meet af aan neergelegd bij het feit, dat deze oorlog zou aanvangen waar de vorige eindigde, n.l. in een stelliingen-oorlog. Volgens de berichten van vandaag, zou den de Franschen zijn begonnen met op te rukken over de Duitsche grens in de rich ting van Saarbrücken. Het land is daar reeds door de burgerbevolking ontruimd op last van de Duitsche autoriteiten. Blij kens een Fransch communiqué, dat nu iets minder laconiek is, ofschoon nog niet veel zeggend, ondervindt men tegenstand, wat in deze zone, waar de Siegfriedlinie ligt, niet bepaald onbegrijpelijk is. Volgens een ander wel zeer laconiek communiqué zouden de strijdkrachten een „opmerkelijke activiteit ontwikkelen." Inmiddels komen er geruchten uit Italië, die erop wijzen, dat tot de strategie van een stellingenoorlog ook behoort, het be werken van de bondgenoten van den te genstander. Zoo deelt de Romeinsche cor respondent van de N. R. Crt. mede, dat men in Italië de veelverbreide meening kan hooren, dat Mussolini den oorlog wil vermijden. Tevens zou de samenwerking tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie hem weinig sympathiek zijn. Uitgaande van zijn ouden regel, dat hij als Duce van Italië steeds en ongeacht zijn verhouding tot andere machthebbers, dat gene moet doen, wat op een bepaald oogen- blik voor Italië het beste moet worden geacht, zou hij de regeeringen te Londen en Parijs hebben doen begrijpen, dat Italië ook thans nog den weg der besprekingen wenscht te gaan en geen geweld zal ge bruiken, wanneer een redelijke inwilli ging der Italiaansche aspiraties op vrede- lievenden weg bereikt zou kunnen worden. Reeds zouden onderhandelingen worden gevoerd, die indien ze mochten slagen tot een zuivere neutraliteit van Italië zouden leiden. In dat verband gaan te Rome ge ruchten, dat een Fransche missie naar Ro- Volgens de laatste te Bazel ontvangen berichten uit Berlijn toont men in compe tente kringen te Berlijn, of veinst men al hier, nog niet de werkelijke positie van den huidigen oorlog te hebben begrepen en gaat men door met twijfel uit te spreken over den wil van Engeland en Frankrijk om Polen met een maximum energie te hulp te komen. Dit heeft klaarblijkelijk ten doel de binnenlandsche meening gerust te stellen en de neutrale landen te imponee- ren. De correspondent van de Basler Nachrichten te Berlijn deelt mede, dat in bevoegde Duitsche kringen aan de buiten- landsche pers is verklaard, dat het eerste offensief aan het Westfront niet van het Duitsche leger zal uitgaan en zelfs ten aan zien van Engeland zal Duitschland zich beperken, tot nader order, met het beant woorden van iederen slag. De hardnekkig heid van Duitschland om de localiseering van den oorlog als mogelijk voor te stellen, toont hoezeer Duitschland er op gesteld is, deze isoleering tot stand te brengen welke noodig is om Polen te veroveren en de ont goocheling van het Duitsche volk zal groot zijn, waneer het voor het volk duidelijk zal worden, dat de militaire operaties alge meen zullen worden. VERLIEZEN WORDEN NIET GEPUBLICEERD De Duitsche autoriteiten onthouden zich van publicatie der Duitsche verliezen, zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de „Berlingske Tidende", die thans een be zoek brengt aan Saarbrücken, waar naar hij verder meldt alle verwanten van Duitsche gesneuvelden ingelicht zijn, doch tevens instructies hebben gekregen hiervan onder geen beding mededeeling te doen aan buitenstaanders of rouw te dragen. De correspondent beschrijft Saarbrücken vervolgens als volkomen levenloos. Vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd en de treinen in het Saargebied, die last heb ben van opstoppingen, hebben zeven tot acht uur noodig voor reizen, die in nor male omstandigheden maar één uur duren. ZUID-AFRIKA IN OORLOG MET DUITSCHLAND. De Zuid-Afrikaansche gezant te Washington heeft minister Huil er gis teren van in kennis gesteld, dat de Unie van Zuid-Afrika in oorlog met Duitschland is. me zou komen, ja, zich daar reeds zou bevinden, en dat er wellicht binnenkort eenig resultaat van de besprekingen te zien zal zijn. In hoeverre dat alles juist is, zullen wij moeten afwachten. Wanneer wij onze oogen op de landkaart van Polen richten, zien wij, dat de Duit sche troepen daar zóó snel opmarcheeren, dat het den schijn heeft, alsof de Poolsche strijdkrachten zich voornamelijk bepalen tot een strategische terugtocht. Zoo werd bijv. Krakau, dat tcch een vestingstad is, zonder strijd door de Duitschers genomen. Het gaat zóó snel, dat het niemand ver wonderen zou als binnen een paar dagen gemeld werd, dat de eerste troepen voor do poorten van Warschau stonden. De Pool sche hoofdstad, die, naar vernomen wordt, reeds door de regeering en de buitenland- sche gezantschappen wordt ontruimd, ziet zich vanuit het Noorden en het Zuid-Wes ten bedreigd. ROEMENIE STRIKT NEUTRAAL. In een communiqué wordt verklaard, dat de Roemeensche Kroonraad besloten heeft, strikt de regelen der neutraliteit in acht te nemen, zooals zij bij internationale over- eenkomst zijn vastgelegd, tegenover de oorlogvoerenden in het tegenwoordige con flict. OOREN DICHT, MONDJE DICHT. Gevangenis voor het luisteren naar buitenlandsche zenders. Het Duitsche. blad „Flensburger Nach richten" dat in Flensburg in Noord-Slees- wijk uitkomt, schrijft: „Verscheidene per sonen hebben geluisterd naar de radio-uit zending van buitenlandsche zenders, het geen absoluut verboden is. Bovendien heb ben zij andere Duitschers verteld, wat zij gehoord hadden van die leugenpropaganda. L ie personen hebben een misdaad gepleegd jegens de gehcele Duitsche natie. Zij zijn gearresteerd en vele jare. gevangenisstraf staat hun te wachten." VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë Woesdagavond heeft de N.I.R. in een speciale uitzending medegedeeld, dat om half negen boven Antwerpen op groote hoogte vliegtuigen waren waargenomen, die zich in Noordwestelijke richting be gaven, d.w.z. naar Engeland. Het lucht afweergeschut opende het vuur op de toe stellen, doch zonder resultaat. EEN VETERAAN. BRUSSEL, 7 Sept. (A. N. P.). „Le Peu- ple" publiceert het volgend bericht: Onze oude kameraad Georges Hubin, so cialistisch afgevaardigde voor Hoei-Wa- remmen, die 76 jaar oud is, is zoo juist naar Frankrijk vertrokken om er dienst té ne men bü de genietroepen. BRITSCHE OFFICIEREN IN HET FRANSCHE HOOFDKWARTIER. PARIJS, 7 September. (A. N. P.). Ge neraal Gamelin, in wiens gezelschap zich generaal Vuillemin bevond, heeft op 4 Sep tember generaal Ironside, den opperbevel hebber der Engelsche landlegers en maar schalk Newhall, de opperbevelhebber der Britsche luchtstrijdkrachten, ontvangen. DUITSCH LEGERBERICHT UIT HET OOSTEN. Station van Warschau in brand. BERLIJN, 7 Sept. (A. N. P.). Het op percommando van de weermacht maakt bekend: De terugtocht van het Poolsche leger hield op 7 September langs het geheele front aan. Krachtig gesteund door het vast beraden gebruik van het luchtwapen, ble ven de troepen van het leger in het Oos ten den wijkenden vijand scherp op de hielen volgen en dwongen zij hem op ver schillende plaatsen tot den strijd. In Zuidelijk Polen werd Neu-Sandez in genomen en aldaar en ten Noorden daar van werd getrokken over de Dunajec. Zonder strijd bezetten onze troepen de stad Krakau. Aan het graf van maarschalk Pilsoedski werd militaire eer bewezen. Na de inneming van Kielce rukken onze troepen snel op door het Westelijke deel van de Lysa-Gora en naderen zij verder Noordelijk de steden Tomaszow en Lodz. In het Noorden is de Tucheler heide ten Noordwesten van Graudenz thans gezui verd en de resten van het Poolsche Cor ridor-leger. Het aantal der buitgemaakte stukken ge schut is gestegen tot negentig. De negende en 27e Poolsche divisie, een pantser-batal jon, twee jager-bataljons en de cavalerie brigade Pomorska zijn vernietigd. Slechts de resten hebben zich zonder wapenen en uitrusting weten te redden door den Weich- sel over te zwemmen. Het nog in de bos- sehen achtergelaten oorlogstuig kan pas over weken worden vastgesteld en opge borgen. Ten Oosten van den Weichsel is de weg Thorn-Strasburg overschreden en is een brug over de Drewenz geslagen. De uit Oost-Pruisen optrekkende troepen hebben de Narew aan beide zijden van Pultusk en nabij Rozan bereikt. Het luchtwapen heeft gisteren in een doortastenden verren aanval de wijkende vijandelijke colonnes aangevallen en ver strooid. De aanval op spoorwegemplacementen, spoorwegstations en bruggen werd voort gezet. Daarbij werd de brug over den Weichsel ten Zuiden van Warschau door bommen zwaar beschadig!. Het Wester-station van Warschau staat in brand. FRANSCH LEGERBERICHT UIT HET WESTEN. PARIJS, 7 Sept. (A. N. P.). Het Fran sche legerbericht van den zevenden Sep tember des morgens luidt aldus: „Aan het front heerscht aan beide zij den een opmerkelijke activiteit". DE „TIMES" OVER I1ET VERLOOP DER KRIJGSVERRICHTINGEN LONDEN, 7 Sept. (A.N.P.) De Duit sche aanval op Polen duurt nu een week, schrijft de „Times" in een redactioneel ar tikel. De Duitsche vorderingen komen niet on verwacht, noch in uitgebreidheid, noch in snelheid, en zijn wellicht in beide opzich ten beneden de Duitsche verwachtingen. De Poolsche bedrevenheid en moed hebben den vijand een geduchten prijs laten beta len, en de Polen schijnen wijselijk niet hun hoofdtroepenmacht te hebben ingezet voor de verdediging van gebieden, welke zij nooit tegen massa-aanvallen voornemens waren te houden. Het publiek moet daar om voorbereid zijn op verdere Duitsche vorderingen. Het is moeilijk te zeggen, in hoeverre de Poolsche hoofdmacht bij den strijd betrokken is, en er valt aan Pool sche zijde geen enkel teeken van depressie waar te nemen, welke op een grooten stra- tegischen nederlaag zou volgen. De Duit sche luchtmacht is zonder pardon doel treffend gebruikt, niet slechts op het slag veld, doch ook tegen open steden. In af wachting van groote krijgsverrichtingen, is het nieuws van het Westelijke front schaarsch. Tot dusver zijn de officieele communiqué's lakoniek, maar te zijner tijd zullen zij ongetwijfeld aantoonen. hoe on gegrond de voortdurende Duitsche veron derstelling is, dat de bondgenooten van Polen even ontrouw zullen zijn, als de na zi-regeering zelf. Inmiddels, zoo vervolgt de „Times", moet het publiek niet al te ongeduldig naar nieuws uitzien. De tac tiek verschilt volkomen van die in 1914, toen de troeepn in open terrein manoeu vreerden en er in de eerste uren van den oorlog reeds druk gestreden werd. Thans richten groote legers zich naar vooraf klaar gemaakte linies, welke een aanzienlijke diepte hebben, en een dergelijke methode brengt geen botsing met zich mee, zelfs niet tusschen kleine afdeelingen. Men be hoeft zich dus niet te verbazen over de langzame wijze, waarop de vijandelijkhe den zich schijnen te ontwikkelen. FEESTDAG VAN MARIA-GEBOORTE Morgen, 8 September, vieren wij het feest van Maria-Geboorte, dat wil zeggen: den verjaardag van Moeder Maria. Laten nu de Katholieken in deze benarde tijden vol angst en vol nood dezen Mariadag eens heel bijzonder medevieren door in overgrooten getale des morgens do H. Mis bij te wonen en tot de H. Tafel te naderen en ook des avonds naar het Lof in de parochiekerk te gaan. Er moet veel meer gebeden worden in dezen tijd: alleen de Koning des Vredes en Zijne H. Moeder de Vredes-Koningin kunnen helpen in deze wereld vol verwarring en ellende. Allen dus naar de H. Mis, allen te Communie, allen naar het Lof morgen! Deken HOMULLE V Onze gemobiliseerden Er worden van tallooze gemobiliseerden zware offers gevraagd. En men moet vaak waardeering en b e- wondering hebben voor de wijze, waarop die offers worden gebracht! Het is echter de plicht van overheid en militaire autoriteiten zoowel als van ólle burgers, om het vervullen van den dienst plicht voor de betrokkenen niet zwaarder te doen zijn, dan noodzakelijk is; om alles te doen, wet mogelijk is, teneinde de zwaarte van die offers te ver lichten. Wordt er zoo gehandeld? Is er geen re den voor klachten of wenschen? Wij zouden deze vragen willen beant woorden met een andere vraag, en wel deze: Is het volstrekt onmogelijk, een verlof-regeling te maken? De goede geest onder de gemobiliseerden zou er zeker nog door worden bevorderd, als men op bepaalde tijden even met verlof kan gaan, thuis kan zijn. Als de moeilijkheden van een verlof-regeling niet absoluut on overkomelijk zijn, moet zulk een regeling worden ingevoerd. Een verlof-regeling bestond ook bij de mobilisatie van 1914. Wij vonden dezen wensch naar een ver lof-regeling ook tot uitdrukking gebracht in een artikel in de „Avondpost" van gis teravond: De schrijver van dit artikel behoor de in 1914 zelf tot de gemobiliseerde weermacht. Hij heeft toen van zeer nabij dit kunnen constateeren en hierin is stellig geen verandering ge komen dat niets zoo zeer in staat is den goeden geest te bevorderen als de wetenschap, geregeld een of twee dagen naar huis te kunnen gaan. Reeds in gewone omstandigheden, als de jonge lichting voor oefening onder de wapenen is, is het bekende verlof, dat de soldaat noemt „met 24 uur gaan", uitermate geliefd, en hoe zeer hij zijn best ook doet in dienst, hij zingt gaarne het populaire liedje mee (taalkundig niet bepaald zuiver) dat begint met dezen schoonen regel: „Wordt het dan nooit geen Zaterdag avond!" De schrijver brengt ook nog een anderen wensch naar voren; wij citeeren: Een ander advies onzerzijds is, dat met alle kracht gewerkt worde aan de goede functionneering van den veldpost. Met dezen dienst is het nog niet in orde. Enkele voorbeelden. Een soldaat uit Gelderland vertelde ons, dat zijn vrouw hem in den loop der vorige week had geschreven en dat hij de zen brief (het was Maandag) nog steeds niet had ontvangen. De moge lijkheid van een onjuist adres bestaat natuurlijk, maar hiernaast zijn ons gevallen bekend van brieven, met vol komen correct adres, die Vrijdag wer den verzonden en die gisteravond (Dinsdag) nog niet in het bezit van den geadresseerde waren. Dit Is toch wel wat erg en daarom dringen wij met groote klem er op aan, dat de postdienst „te velde" zoo goed moge lijk zal worden georganiseerd. Wij willen ons gaarne bij dezen wensch aansluiten. Zou rochtstreekschc adres seering, met vermelding van den naam van den geadresseerde alléén, aan het particu liere adres van de inkwartiering of aan het gebouw van de inkwartiering, met het leger-belang in strijd zijn? Er wordt van de overheid verlangd ontzaglij k veel activiteit op verschei den terrein. En het Nederlandsche volk moet de overheid in het vervullen van haar zoo zware taak steunen, daadwerkelijk. Afbrekende critiek, in welken vorm ook, is nu meer dan ooit uit den booze. Wij meenden hier eenige opmerkingen van opbouwenden aard te hebben gege ven gegeven, met volledige er kenning van de vele moeilik- heden, waarvoor degenen, tot wie deze opmerkingen zijn gericht, zijn geplaatst!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1