RIJNSTREEK LUCHTVAART RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN Myra. het elffe en de booze kabouter Zwartvoet DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Zwem-diploma. Gisterenmiddag wer- exa/mens van dit seizoen afgelegd voor het een of ander diploma zwemmen. Zooals on derstaande staat laat zien, is het aantal dit keer wederom belangrijk, zooals het trou wens in het geheele zomerseizoen geweest is. Niet minder dan 172 diploma'e werden er in totaal uitgereikt. Ongetwijfeld een mooi succes voor het Alphensch Zwembad, en niet het minst voor den badmeester, den heer G. Kaltenecker, dit steeds het leeuwenaandeel in de lessen, zoowel als in de werkzaamheden voor zijn rekening heeft gehad. Diploma A Dames: Annie Blauw, Annie v. d. Veer, Joke van Hooff, Jo Sap, Coba Hoornweg, Jannie Hoornweg, Annie v. d. Velden, Ans Eridedijk, Rie Besemer, Alie Besemer, Lies v. d. Kruk, Stien de Bruin, Stien Pasdeloup, Mien Hakker, Gerda Bud- denberg, Marietje Dilleman, Sjaan van Driel, Tjezke Wilkens, Sjaan Slootweg, P. van Buuren, W. van Gent, G. Voorkamp, A. Mortier, J. Stolk, A. Izebout, Bertha van Driel, Marie v. d. Neut, Alie v. d. Meent, Jo Laros Pdr. Gre Raaphorst, Ena van Muiswinkel, Ir. Stokhuyzen, Dineke van Vliet, Gees je va. d. Vliet, Ineke Burgers, Johanna v. d. Helm, Geetje Carsjens, Leni Stehouwer, Reinie Sprey, Christien Spreij, Linie Swama, Gre Westmaas, Adriana Plomp. Diploma B Dames: N. Weber, Annie Vis, Aartje Roombeek, G. de Vries, Cor Visser, Ank Swama, Tea Ponsioen, M. Kaltenec kerKouwer, Cathrien Doedens, Jannie v. d. Broek, C. M. Dusoswade Bruyn, Dina Kamper, Marie Binnendijk, Eva Nieuwen- fcuizen, Sjaan Kastelyn, Nel van Gent. Examen-Commissie: Mevr. A. Korver, Mevr. J. C. Waardenburg, de heer G. Kal tenecker. Dit seizoen niet minder dan 172 diplo ma's uitgereikt voor afgialegd examen zwemmen. Record cijfer'! Collecte. De gisteren gehouden speld jesdag ten bate van de vereeniging „Het Hoogeland" heeft 100.98 opgebracht. Vertrokk n: naar Rijnzaterwoude: C. L. van Vliet Leiden: M. C. C. Hooge- veen Koudekerk a. d. Rijn: A. Reumer- man Zwammetdam: C. M. van Leeuwen Woubrugge: I. Kelderman Leider dorp: W. Kwik Utrecht: J. P. van der Loop Groningen: F. van den Bergh en gezin 's Gravenhage: E. van Dijk Wassenaar: C. W. Zirkzee Rotterdam: A. Rebel Delft: L. C. van der Burght Utrecht: J. J. B. van Zwieten Woubrug ge: M. C. de Vogel Wassenaar: J. C. de Roos Wassenaar: J. Orij Ermelo: C. Schut en gezin Amsterdam: M. van Leeuwen Haarlem: A. J. Revers Dor drecht: E. Valkhof Amstelveen: P. J. van Zanten 's Hertogenbosch J. J. Pen ners Venlo: G. M. van der Putten Amsterdam: J. H. van 't Wout Amster dam: D. Koren Delft: P. Slingerland Hilversum: M. de Vos Voorschoten: J. M. van der Valk Amersfoort: D. Eisinga 's Gravenhage B. de Groot Haarlem mermeer: J. H. van der Horst Hover- hof (Dl.): H. A. Costerman Amsterdam: Artonia 's Gravenhage, kamp Waals dorp: Chr. van Ommeren Renkum: I. van der Bijl Nieuwkoop: J. Wingelaar Bergen (L.): H. Bosman Oegstgeest: G. M. van Gils Bodegraven: B. J. Balvert. BOSKOOP RIJKSTUINBOUWSCHOOL. Voor het toelatingsexamen voor de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, gehouden op 1 en 2 September j.l. slaagden 68 can didates J. Kruyer en A. A. Steiner te Aerdenhout; J. H. v. Dijk, J. de Jager en H. Thijssen te Amersfoort; H. M. Brouwer te Amsterdam; G. H. Nieuwenhuys te Apeldoorn; H. W. v. Steeden te Bloemen- daal; P. Goudkade, A. D. Kleissen, K. Kromhout, J. L. v. d. Meulen, D. Smit en A. J. Vuyk te Boskoop; J. Koning en A. v. Stormbroek te Bussum; J. C. Eykman, B. J. Manting en J. Meyers te Dordrecht; Th. Kool te Gouda; A. v. d. Akker, R. Alers, M. v. d. Berg, J. F. G. Bouman, R. Brandeis, J. H. Duyster, M. F. v. Es, L. Franken, B. Laboyrie, H. v. Loo, C. A. J. Nering Bögel, H. B. Plantinga, H. A. Ver- stege en H. Warnau te 's-Gravenhage; A. G. J. Jutte te Heemstede; F. Ch. Jongepier en E. H. IJdo te Hillegersberg; H. Boer en H. Koedijk te Hilversum; W. Derksen, J. K. Hoekstra en J. Kalsbeek te Leiden; J. A. B. Beltgens en B. F. Bruinsma te Nijmegen; J. H. Scholten te Overveen; D. Boogerd, J. G. Groeneveld, H. L. v. Beek en P. Pakker te Rotterdam; B. F. G. de Ridder te Rijswijk (Z.-H.); F. Kooy en E. v. Lokhorst te Scheveningen; I. C. Hage te Scherpenisse; H. L. v. Roy en en J. Schurumans te Soesterberg; J. Jansen te Tiel; P. J. M. Verschuuren te Tilburg; F. Brinkgreve, W. R. Pouw en J. G. Westers te Utrecht; M. v. Reenen te Velp; C. v. Cuilenburg te Voorschoten; J. J. Goedheer en J. P. Gros te Wassenaar; J. Drijver te IJmuiden; G. v. Eenennaam te Zeist; R. v. Urk te Zwanenburg (Haarlemmermeer); G. Faber te Beesterzwaag. Afgewezen 12 candidaten. WOERDEN Afscheid Pater van den Boezem. Gis teravond had het officieele afscheid plaats van Pater v. d. Boezem O.F.M. in hotel Ruys. Er waren van de meeste katholieke vereenigingen de besturen tegenwoordig. Door meerdere sprekers, onder wie pater Trienekens, de zeereerw. pastoor en ande ren werd het woord gevoerd om den schei denden kapelaan te huldigen. Hierna dank te pater v. d. Boezem in een gloedvolle toespraak, waarna ieder persoonlijk de gelegenheid had afscheid te nemen. R.K. Militaireuvereeniging. Heden avond zal in het Patronaatsgebouw de offi cieele opening plaats hebben van de R.K. Militairenvereeniging. ZEVENHOVEN GEMEENTERAAD (Vervolg) De voorz. deelt hierop mede de uitslag van de gehouden aanbesteding van de dubbele arbeiderswoning voor groote ge zinnen. De raad behield zich de gunning voor. Er doen zich nu enkele moeilijk heden voor, waarvan de grootste wel is, of in de tegenwoordige tijdsomstandig heden gegund moet worden. Een tweede vraag is: de hier wonende aannemer Hij kamp is op één na de laagste inschrijver met nog geen tien gulden verschil op de laagste. Verder is deze (en ook de laagste) ongeveer 500.hooger dan de raming, welke uit dit voorjaar dateert, en waarop intusschen de rijksbijdrage is toegekend. Nu is bedongen, dat deze definitief zal hebben plaats gehad en de gunning zal zijn goedgekeurd in den Haag. Dat zal zich wel oplossen, maar of goedgevonden wordt, dat niet aan de laagste het werk wordt op gedragen, is een open vraag; de voorz. zegt dit, omdat in de vorige vergadering al stemmen zijn opgegaan zoo mogelijk een inwoner het werk te geven. En vooral de tijdsomstandigheden wegen zwaar: zul' len we gunnen dan is de vraag, kan de aannemer zijn inschrijving gestand blijven: geven wij aan Heikamp en neemt hij het aan, maar keurt den Haag het niet goed, dan is zeker, dat er van bouwen voorloopig niets komt, omdat de prijzen der bouw materialen dan ontegenzeggelijk zijn ge stegen, dit trouwens nu al doen. De heer v. Veen zou aan Hijkamp willen gunnen, dan blijft zoogoed als alle werk in de ge meente, althans heel veel ervan, en anders niets. Er wordt lang en breed overgepraat, maar daar de voorz. wel laat doorscheme ren, dat alleen gunning aan den laagste zal worden toegestaan, wordt besloten: Hij- kamp te gunnen als 't toch wordt goedge vonden en zoo niet, dan aan de laagste, tenzij deze het niet wenscht uit te voeren. Hierna sluiting. I GEMEENTERAAD VAN UITHOORN Raadsvergadering op Dinsdagavond. Na beëediging der raadsleden hield de voorzit ter een toespraak. Verkiezing van wethouders. De voorzit ter vraagt, wie het woord verlangde. De heer Meewissen zegt, namens de R.-K. Raadsfractie, dat zij in de vacature-Könst, de R.-K. wethouder van de vorige 8 jaar, wil stellen den heer Verdegaal; reden: om dat tot nog toe 2 landbouwers het college v. B. en W. hebben uitgemaakt en dus geen middenstander daarin zitting had. De R.-K. Raadsfractie acht door het stel len van den heer Verdegaal de verhou ding beter. Als plaatsvervanger stelde de fractie den heer Vlasman. In de vacature-Koole (A.- R.) stelde de fractie den heer Koole, als plaatsvervanger den heer Strijland (V.B.). De heer Könst zegt: Bij het opkomen van den nieuwen raad is de wethoudersverkiezing een der ge wichtigste punten van de agenda. In kleine plaatsen is de invloed, die van een wethouder kan uitgaan, ook groot. Men kan dat waarnemen bij de vele besprekin gen, die voorafgaan aan deze benoemingen om de meest gunstige en bevredigende op lossing te verkrijgen. Een breede opvat ting is dan ook gewenscht en noodzakelijk, in het by zonder als het geldt een in ver houding tot den Raad sterke partij als de R. K. S. P. te dezer plaatse, welke op de eerste plaats het initiatief hiervoor dient te nemen. Het kan dan ook begrijpelijk zijn, dat een onmiddellijke oplossing niet altijd voor de hand ligt, maar toch bij een volledige uitwisseling ban gedachten mogelijk ge acht mag worden. In dit opzicht acht ik mij niet bevredigd in mijn fractie-leiding, omdat reeds direct bij den aanvang der besprekingen merk baar was, dat een andere oplossing in de bezetting der wethouderszetel werd nage streefd. Op zichzelf kan dit zeer goed zijn, maar niet, als elk minderheidsvoorstel wordt genegeerd. Nog klemmender werd deze aangelegenheid, toen een stemming tot bin dendverklaring werd uitgelokt, alhoewel men op dat oogenblik nog niet wist, wie de candidaten zouden zijn. Deze bindend verklaring is door mij niet getolereerd, en acht ik, op de wijze, waarop zij geschied de, ten volle in strijd met mijn eerlijke overtuiging als raadslid en kan niet anders genoemd worden als een aantasting van de zelfstandigheid. Ten aanzien van de eisch, dat hij zich neerlegge bij de besluiten der fractie wil ik u verwijzen naar het Maandblad „De Gemeenteraad" Nos. October en Mei 1932, Juni 1934 en een passage uit het nummer van April 1935. Ik mag veronderstellen, dat de verschil lende fracties in kennis zijn gesteld van de door de R.-K. Raadsfractie begeerde can didaten voor de bezetting der wethouders zetels. Bij de straks te houden stemming zal door mij naar eigen inzicht worden ge stemd, omdat de meerderheid der R.-K. fractie zich heeft uitgesproken: „dat het niet. wenschelijk is, dat er twee boeren de twee wethouderszetels bezetten; dat een boer de middenstandsbelangen niet zoo goed kan behartigen." Zeer terecht mocht een der minderhe den opmerken, dat groepsbelangen hier niet op het spel staan, doch dat men al leen het algemeen belang onder het oog moet nemen. Dit kan door elke groep of stand gediend worden. De motiveering van den heer Meuwissen zou ik willen bestempelen met als onbe nullig; terecht mag ik mij afvragen, waaa> om heeft men bij de algemeene beschou wingen van de gemeente-begrooting en ook tusschentijds zooveel woorden van waar deering te over voor het werk van B. en W.? In welk opzicht is het college van B. en W. ten opzichte van den middenstand te kort geschoten? Welke zullen de moge lijke gevolgen zijn voor een belangrijk deel der bevolking aan de Kwakel. Zal dezelfde belangstelling en zorg naar deze in nood toestand verkeerende tuindersbevolking paraat blijven? Ik meende te moeten zeggen, dat mij ge luiden hebben bereikt, dat, bij een an dere samenstelling van het dagelijksch be stuur om financieele redenen de mo gelijkheid zou aanwezig zijn. Zijn de tuin ders in de laatste 4 jaar te goed geholpen? Zal het nieuwe dagelijksch bestuur de ge volgde groote lyn van de laatste 4 jaren blijven volgen? O.a. zal de verdere sociale opbouw zich ontplooien, zooals volkshuis vesting in den ruimsten zin vqn het woord; volksgezondheid, welke mij zoo na aan het hart ligt; werkloosheidszorg, de gemeente en haar personeel en andere zaken. Al deze zaken, en de wetenschap, dat er over al deze dingen te weinig met volle ernst van gedachten wordt gewisseld, zijn de redenen, waarom ik aan den gestelden candidaat mijner fractie mijn stem niet zal kunnen geven! De heer Duiker (S. D. A. P.) vond het in de huidige positie beter zich van stem ming te onthouden. De R. K. S. P. achtte het zeker niet noodzakelijk een bespreking te houden. De heer Verwoerd vond het spijtig, dat de heer Duiker zich v. stemming onthield. De uitslag van de stemming luidde: geko zen tot wethouder de heer Verdegaal met 6 tegen 4 stemmen en 1 blanco (R.-K.) en de heer Koole (A.-R.) (aftredend). Als plaatsvervangende leden werden gekozen de heeren Vlasman (R.-K.) en Strijland (Lib.). Tot leden van de technische commissie werden herkozen de heeren Strijland, Meu wissen en Verwoerd. Het afscheid van den heer Könst als wet houder noopte den voorzitter tot spreken. De heer Könst, aldus spreker, was een zeer go^d wethouder. Waar het het belang der gemeente gold, waren moeite noch zorgen voor hem te veeL Gij verliet uw eigen za ken om gemeentebelangen te dienen. Gij hebt u ingewerkt in moeilijke problemen. Gij waart de vraagbaak van mij en de amb tenaren ter secretarie vooral in crisis-aan gelegenheden. Tuinders en boeren zullen u noode zien vertrekken. Een goed wet houder waart gij, niet op een eng stand punt staande. Dorpsbelangen hebt gij even goed behartigd als de belangen van de Kwakel. Uw heengaan heeft mij pijnlijk getrof fen. Spreker hoopt, dat de scheidende wet houder een even goed raadslid zal blijven als de heer Verwoerd, die ook eenmaal wethouder is geweest. De heer Könst dankt den voorzitter zeer bewogen. Sluiting. EEN EXTRA-VLIEGTUIG NAAR INDIë. In verband met den grooten toeloop van passagiers. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van de K.L.M. om in verband met den grooten toeloop van passagiers en het groote aanbod van goederen morgen ochtend een extra-vliegtuig naar Indië te doen vertrekken. Voor deze extra-vlucht is aangewezen het vliegtuig „Pelikaan" met als eersten bestuurder den heer Scholte. De „Pelikaan" zal Vrijdagochtend te half 7 van Schiphol vertrekken. Het toe stel zal ook post meenemen. De KL. M.-dienst op Londen. De K.L.M.-dienst op Londen is gisteren minder vlot verloopen. Toen gisteroch tend het eerste toestel van den dienst, de „Mees", onder commando van gezagvoer der Verhoeven, zich ter hoogte van Oost ende op weg naar de Engelsche hoofdstad bevond, werd de aanvankelijk verleende vergunning van het Britsche ministerie van luchtvaart om naar Engeland te vlie gen, ingetrokken, zoodat de „Mees" naar Schiphol moest worden teruggeroepen. In den loop van den middag gaf de En gelsche regeering evenwel opnieuw toe stemming aan de K.L.M. voor het maken van lijnvluchten, waarop de „Mees" om half vier naar Londen vertrok, met tus- schenpoozen van een half uur, gevolgd door twee andere Douglas D.C. 3-machi- nes, de „Patrijs" en de „Kemphaan". Alle drie toestellen waren volgeboekt. De „Mees" is gisteravond om half zeven uit Londen op Schiphol teruggekeerd. Vandaag hoopte de K.L.M. haar diensten op Londen en Kopenhagen v.v. volgens de tijdelijke dienstregeling op de normale wijze uit te voeren. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë. De „Oehoe" behouden thuis. Het Indië vliegtuig „Oehoe" is gistermid dag om 17.01 uur behouden op Schiphol geland. De positie der óverige postvliegtuigen was gisteravond: Op de uitreis bereikte de Torenvalk Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" te Rangoon, de „Uil" te Ahene en de „Emoe" te Athene.. Hedenmorgen om 6.33 uur is van Schip hol de „Wielewaal" naar Indië vertrok ken met gezagvoerder Viruly. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De verkeerde incassomethode. Mej. A. van B. te Katwijk a. Zee was bij Jannetje van D. daar ter plaatse voor 14 centen warm water komen halen om de wasch te doen. Mej. van B. betaalde met een gulden in de verwachting, dat zij 86 centen terug zou krijgen. Groot was haar verbazing toen Jannetje de gulden in haar zak liet glijden en geen geld terug gaf, zeggende, dat de moeder van mej. van B. nog 87 centen schuld had staan, die zij dus maar tevens afhield, er bij voegende, dat de dochter het maar met haar moeder uit moest zoeken. Zeer begrijpelijk had mej. van B. daar geen genoegen mee ge nomen en er was een woordenwisseling ontstaan, welke ontaardde in een knokpar- tijtje tusschen de beide dames, waarbij mej. van B. de sterkste bleek te zijn, zoo dat Jannetje zich op zeker oogenblik den adem afgesneden voelde doordat mej. B. haar handen om de hals van Jannetje had geplaatst en begon te knijpen. De Officier vond, dat mej. B. haar te genpartij niet by de keel had mogen grij pen, maar daar stelde de Politierechter te genover. dat Jannetje maar niet eigen machtig geld van mej. B. had mogen ach terhouden. Er ontstond nog een vroolijk intermezzo doordat een getuige niet Neeltje genoemd wilde worden, maar Nellie, hetgeen zij deftiger vond.. Natuurlijk werd zij Neeltje genoemd. Jannetje voerde nog aan, dat zij geen barbaar is, maar centjes wil zij graag hebben. De Officier eischte ten slotte een geld boete van 3 subs. 3 dagen. De Politierechter echter vond het onbe hoorlijk van Jannetje om maar op eigen houtje geld af te gaan houden van iemand, die niets met de kwestie te ma ken had. Het is dan niet te verwonderen als iemand boos wordt. Daarmede reke ning houdende werd het vonnis twee kwartjes boete. Het bankbiljet. Mej. B. uit Leiden moest terecht staan wegens insluiping en diefstal van een bankbiljet van 20 ten nadeele van mej. S. Zij had gewacht tot mej. S. bij een buurvrouw koffie ging drinken. Tevens wjst zy, dat de deur dan niet gesloten was, maar op een kier stond. Toen alles veilig was, was zij vliegensvlug naar binnen ge wipt, de huiskamer binnen gegaan en had zij de lade van de theekast geopend al waar, naar zij wist van vroegere echte vi- site's, een doosje met geld stond. Uit dat doosje had zij toen een bankbiljet van twintig gulden weggenomen. Zij werd door pech achtervolgd, want net wilde zij de deur uitgaan toen de huisbaas arriveerde om de huur te halen bij mej. S. Daar kwam nog bij, dat mej. S. den huisheer aan zag komen en de koffie van de buur vrouw de koffie had gelaten en toen ook getuige was van het vertrek van haar buurvrouw, mej. B. Verdachte probeerde er toen nog uit te draaien door te zeggen, dat zij even op bezoek had willen komen en daar de deur open stond gewoon naar binnen was gegaan. Toen zij niemand thuis zag was zij maar weer vertrokken. Maar het pechduiveltje bleef haar achtervolgen, want het eerste wat mej. S. deed was naar het theemeubel loopen om het bankbiljet van 20 te pakken om daarvan haar huis huur te betalen. Het slot laat zich raden en mej. B. had bekend, dat zij het biljet weggenomen had. De Officier had een rapport ingewon nen, hetgeen zeer ongunstig luidde. De eisch werd daarom een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De juffrouw riep de uiterste clementie in, waarna de Politierechter haar een ern stige waarschuwing gaf en haar nog één kans wilde geven, zoodat het vonnis werd vyf maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. HOOFDFILMS Je kunt het toch niet meenemen. (Jean Arthur, Lionel Bar- rymore). Swing studenten. De heldenbrigade. (Dick Foran, Gale Page) St. Louis Blues. (Do rothy L amour). Kom je ook achter de tralies. (Preston Forster, Phyllis Brooks). Het drama in de wol ken (Alice Fay, Con stance Bennett). Peter de Groote (Si- monov). Onverbreekbare ban- den (Zarah Leander) De graaf van Monte Christo (Robert Do- nat). Eer kus in het don ker. (Francis Lede- rer, Ida Lupino). Vroolijk fielden romantiek AANVANGSUUR lederen avond 8 uur. Zondag 27 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur. Da gelijks matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée lederen avond 8 uur Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v, volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen 129. Kom Myra, ik zal mijn cape uitspreiden, dan kun je voor mij loopen. Niemand zal je dan ontdekken. Lief van hem om Myra zoo te beschermen. Dat mag ook wel want Myra heeft hem eens gered, toen hij tusschen ijsschot- sen lag als schipbreukeling. Ik zal je vlug bij het oude vrouwtje brengen, Myra, dan ben je weer veilig, zegt hij onder het loopen. 130. Terwijl Peter, Myra naar 't huisje brengt, zitten de Zwartvoeters nog steeds naar de muziek te luisteren. In eens zegt een van hen: Zeg, laten we teruggaan. Myra zit onbewaakt. Vlug loopen ze terug en de waterelfjes trip pelen mee. Maar o schrik, het planken schot is vernield en Myra gevlucht. Dat heeft Peter gedaan, gichelen de waterelfjes, die pleizier hebben van hun gelukt plannetje.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10