DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oorlog zonder krijgsrumoer fZk eotta# in de tucht Vannacht is het in dustriegebied van Aken gebombar deerd Bekendmaking WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 30ste Jaargang No. 9432 S)e £eki^cii^Soii^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uil vier bladen. De Fransche oorlogscommuniqué's van de eerste oorlogsdagen munten uit door laco nieke beknoptheid. Zij gewagen van „nor male krijgsverrichtingen" en van het „hou den van contact", maar op de vraag, waar uit alles bestaat, zwijgen zij volkomen. Er schijnt vannacht een luchtaanval op het industriegebied van Aken gedaan te zijn, maar overigens kan men ook vandaag het bekende korte zinnetje uit de laatste maanden van den wereldoorlog herhalen: „lm Westen nichts i.eues". Het Italiaansche blad „Tevere" noemt dit een „zonderlinge" oorlog en ook het Fransohe persbureau Havas meent een ver klaring schuldig te zijn over het verrassen de uitblijven van de krijgsverrichtingen. „In Augustus 1914 was het een bewe gingsoorlog met een snel offensief aan bei de kanten. Thans steunen de tegenover el kander staande troepen op twee hechte fortificatie-systemen, de Maginot- en de Siegfriedlinie. Men begrijpt dan ook, dat de eerste dagen der vijandelijkheden slechts aanleiding hebben kunnen geven tot het innemen der stellingen en het zoe ken van contact, hetgeen slechts de twee of drie regels verdient, welke dagelijks daaraan gewijd zyn". Misschien begrijpen de Franschen deze „verklaring", maar het is ons niet^ duide lijk. De „Maasbode" geeft als mogelijke ver klaring van dit onbegrijpelijk oorlogsbegin, het volgende ten beste: „Duitschland acht zich nog steeds niet in oorlog met Polen; het heeft alleen een tegenaanval ondernomen, welke dan stop gezet zou kunnen worden, als de veiligheid van Duitschland gewaarborgd is; het zou dus een soort strafexpeditie zijn, zooals we nu al bijna drie jaar in het Verre Oosten beleven. En wat het Westen betreft, Enge land en Frankrijk beschouwen zich als in oorlog met Duitschland, maar Duitschland beschouwt zich niet als in oórlog met de twee zoo juist genoemde landen. Het wacht den militairen aanval van Engeland en Frankrijk op Duitsch grondgebied af, zon der dezen hoe dan ook uit te lokken. Als de aanval loskomt, kan Duitschland zich dan tot den aangevallene proclameeren. En naar men meent, treedt in dat geval het Duitsch-Italiaansche militaire verdrag in werking. Dat is ten slotte een suppositie, maar er zijn zeer goede motieven om er groote waarde aan te hechten. Het gaat hier ten slotte niet om de vraag, wie ver antwoordelijk voor den toestand van het oogenblik is, maar om de practische vraag, hoe de verdragen formeel luiden; hoe daar in het begrip aanvaller en aangevallene ge formuleerd wordt. En speelt de kwestie van aanvaller wel licht ook een groote rol in debetrekkin gen tusschen Duitschland en Rusland? Intusschen kan de huidige faze niet onbe perkt, zelfs niet lang aanhouden. De span ningen, welke ook onder de troepen moe ten ontstaan, kunnen ondraaglijk worden. Maar vóór dat moment aanbreekt, zal de actie ontketend worden". Tot zoover de „Maasbode". Het is mogelijk, dat de formuleering van de verdragen, welke Duitschland met Italië en Rusland sloot, de sleutel geevn van het raadsel. Maar het is op het oogenblik niet zoozeer de vraag waarom Duitschland niet aanvalt Om de gereserveerde houding van Duitschland te verklaren, behoeft men z'n toevlucht waarschijnlijk niet te nemen tot ingewikkelde redeneeringen. Duitschland voelt zich door zijn Siegfriedlinie, zijn mij nenvelden en door de neutrale landen voldoende in den rug gedekt, om eerst zijn volle aandacht te wijden aan het inpalmen van die gebieden in Polen, welke het gaar ne in bezit wil nemen. Dat is het eerste doel van Berlijn en het voelt niet den min sten aandrang om zich daarbij nog eens in extra moeilijkheden te steken in het Wes ten, zoolang dat tenminste vermeden kan worden. Wat echter bevreeemdt is de houding van Engeland en Frankrijk. Zij laten zich op het oogenblik zoo zou men als leek zeggen een goede gelegenheid voorbij gaan om het Duitschland lastig te maken, nu het z'n handen vol heeft in Polen. De eenige verklaring, welke wij er op het oogenblik voor kunnen vinden is, dat Engeland en Frankrijk niet gelooven in den z.g. „bliksem-oorlog", maar zich voor bereiden op den uitputtingsoorlog van langen adem, gedurende welken oorlog er nog allerlei wijzigingen kunnen optre den in de politieke stellingname van som mige landen. Roosevelt heeft gisteren de neutraliteits- wet afgekondigd, waarmede meteen de strijd om wijziging van deze wet opnieuw een stimulans krijgt. De meeste Amerikaan- sche ochtendbladen dringen reeds aan op herziening, daar het dringend noodzakelijk wordt geacht, het wapenembargo op te heffen ten voordeele van Frankrijk en En geland. ONTPLOFFINGEN HOORBAAR OVER BELGISCHE GRENS. De omgeving van Aken is vanmorgen, volgens een correspondent van de Belgi sche „Soir", gebombardeerd. Het geloei van sirenes en het geluid van ontploffingen zijn gehoord in Raeren, Eupen en andere punten aan de Belgische grens. De Eupensche correspondent van de „In- dependance Beige" meldt, dat de luchtaan val op de streek van Aken vooral de in dustriecentra Eschweiler en Stolberg ge troffen heeft. GERUCHTEN OVER EEN ONTPLOFFING BIJ DE ZEPPELIN-FABRIEKEN. Uit Romanhorn aan het meer van Kon- stanz wordt aan de „Baseier National Zei- tung" bericht, dat men in den nacht van Zondag op Maandag van den Zwitserschen oever een hooge vlam en een ontploffing heeft gehoord uit de richting van de Zep- pelinfabrieken te Friedrichshafen. De gen darmerie te Romanshorn weigert inlichtin gen te verstrekken. ENGELSCHEN STROOIEN WEDEROM PAMFLETTEN UIT. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat in den nacht van 4 op 5 September we derom uitgebreide verkenningsvluchten ten uitvoer zijn gelegd door de Britsche luchtstrijdkrachten, waarbij ruim drie millioen exemplaren der waarschuwing aan het Duitsche volk werden neergewor pen. De vliegtuigen werden niet aangeval len door vijandelijke toestellen. Bij deze evenals de vorige gelegenheid keerden alle vliegtuigen veilig terug. BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat boven Hamburg vier Britsche verken ningsvliegtuigen zijn gezien en aangeval len door de Duitsche luchtstrijdkrachten. Twee Britsche toestellen werden neerge schoten. Voorts bericht het Duitsche Nieuwsbu reau, dat Maandag een Duitsch zeevlieg tuig boven Doggersbank een Britsch bom bardementsvliegtuig omlaag heeft gescho ten. Nadat het toestel omlaag geschoten was, daalde het Duitsche vliegtuig op zee en redde de bemanning van het zinkende Britsche toestel. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hier aan toe, dat hoewel de weersomstandighe den het ernstig bemoeilijkten, de Duitsche vlieger het zijn plicht achtte, met gevaar voor eigen leven, het leven van den over wonnen tegenstander te redden. LUCHTALARM TE PARIJS. Hedennacht van 1.20 uur heerschte te Parijs weer de toestand van luchtgevaar. Op dit tijdstip was het luchtalarm gege ven en pas te 4.20 uur kwam het signaal: Luchtgevaar geweken. DE AANVAL OP WILHELMSHAFEN. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat de aanval op Wilhelmshaf en en Cuxhafen werd uitgevoerd door twintig tot vijfen twintig vijandelijke vliegtuigen. Met ze kerheid kan worden gemeld, dat alleen in het ressort van den bevelhebber van de kustwacht Oost-Friesland tien vijandelijke toestellen omlaag zijn geschoten. Hiervan heeft een vaartuig der oorlogsmarine vier vliegtuigen neergeschoten. De rest van de Britsche militaire vlieg tuigen heeft, naar onbetwistbaar werd vastgesteld (aldus het Duitsch Nieuwsbu reau, voor wiens rekening deze conclusie blijft), bij het terugvliegen over Neder- landsch gebied gevlogen en zoo wederom Nederlandsche neutraliteit geschonden. DE LUCHTOORLOG IN POLEN. Elf Poolsche vliegtuigen neergeschoten. Tijdens de luchtgevechten van gisteren- morgeen in 't gebied WarschauLodz, wer den volgens het D. N. B. elf Poolsche vlieg tuigen neergeschoten. De luchtaanval op Warschau. In een officieel communiqué van Pool sche zijde wordt medegedeeld: In den na middag van 4 September heeft de vijand een luchtaanval gedaan op Warschau, waaraan ongeveer zeventig bommenwer pers hebben deelgenomen, die brisantbom men en brandbommen hebben geworpen, welke een reeks branden veroorzaakten. De aanval trof in het bijzonder de buiten wijken van Warschau, die bewoond wor den door de armste bevolking. Circa 50 personen werden gedood en talrijken ge wond. Een projectiel viel in een groep kin deren. Het luchtafweergeschut haalde ze ven Duitsche vliegtuigen neer. Een acht ste Duitsch toestel viel op eenigen afstand neer en werd later gevonden. LUCHTAANVAL OP BERLIJN TEGENGESPROKEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De zender te Warschau heeft het bericht ver spreid, dat negen en dertig Poolsche vlieg tuigen een aanval op Berlijn gedaan heb ben. Ondanks het heldere weer was echter geen enkel vliegtuig zichtbaar. Men neemt aan, dat de Poolsche vliegers door onbe kendheid met den geografischen toestand Berlijn met een Poolsche stad verward hebben, indien zij tenminste opgestegen zyn." HET GEBRUIK VAN VALSCHERM TROEPEN. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft ten aanzien van het gebruik van valscherm- troepen, dat van Poolsche zijde is gemeld, oat valschermtroepen beschouwd zullen worden als spionnen en dienovereenkom stig zullen worden behandeld. Het Duit sche Nieuwsbureau stelt hiertegenover, dat de valschermtroepen een essentieel be standdeel zyn van de Duitsche luchtmacht, dat nooit verheimelijkt is. Spionnen zijn slechts zij, die zich op heimelijke wijze in het vijandelijk gebied hebben begeven om berichten te verzamelen. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht ver der, dat tot nu toe nog geen Duitsche val schermtroepen achter de Poolsche linies omlaag zijn gesprongen. Indien dus van Poolsche zijde wordt gemeld, dat Duitsche valschermjagers zijn, gefusilleerd, dan zou hier alleen sprake kunnen zijn van de be manning van beschadigde vliegtuigen, die zich met behulp van hun parachute poog den te redden. De Poolsche bladen melden, dat de be volking van het platteland, verontwaar digd over de barbaarsche aanvallen der Duitschers op steden en dorpen, spontaan achtervolgingen organiseert van de Duit sche vliegers, die zich met behulp van hun valschermen hebben moeten redden. In een geval hebben boeren vier Duit sche vliegerofficieren meegenomen en aan de politie uitgeleverd. De bevolking veroorlooft zich evenwel riet over te gaan tot willekeurige straf maatregelen tegenover de Duitschers van wie zij, aldus het bericht, een moorddadig optreden ziet tegenover mannen, vrou wen en kinderen. DE BOMMEN BOVEN ESBJERG. Vermoedelijk wilde een vluchtende vlieger ze kwijt. Omtrent de omstandigheden, waaronder op de Deensche stad Esbjerg bommen te recht zijn gekomen, wordt vernomen, dat de bommenwerper vermoedelijk achter volgd werd. Ten einde zich van zijn last te bevrijden, heeft de vlieger toen zijn bom men laten vallen, niet wetende, dat hij zich boven woonhuizen bevond. Men vermoedt, dat de bommenwerper deel heeft genomen aan een luchtgevecht, dat boven het eiland Sylt geleverd is. Men heeft namelijk aan de Deensche kust zware ontploffingen gehoord, welke toegeschre ven werden aan een strijd tusschen vlieg tuigen. In de gisteren gehouden zitting van het Folketing heeft de Deensche president, Rasmussen, verklaard, dat het bombarde ment van Esbjerg de overtuiging heeft be vestigd, dat het van wezenlijk belang voor Denemerken is om buiten het huidige con flict te blijven. „Wij zullen zoolang als het mogelijk is, blijven gelooven dat het bom bardement te wijten is aan een misver stand". Er wordt een onderzoek ingestëld en wanneer de schuldige gevonden wordt, zal een protest worden ingediend en scha devergoeding worden gevraagd. Duikers zoeken naar de onontplofte bommen om vast te stellen waar deze ge maakt zyn. De materieele schade die door het bom bardement aan twee gebouwen is aange richt wordt op ongeveer 100.000 kronen geschat waarbij nog komt de waarde van de inventaris in negen geheel vernielde woningen. BELGISCHE LUCHTAFWEER SCHIET OP OVERVLIEGEND VLIEGTUIG. Het Belgische ministerie van nationale verdediging deelt mede: Onze luchtafweer heeft in de omgeving van Leuven gister nacht het vuur geopend op een onbekend vliegtuig, dat oogenblikkelijk de vlucht nam. DE VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De „Daily Telegraph" wijdt hoofdartikelen aan deze kwestie. LONDEN, 6 September. (A.N.P.) In zijn commentaar op het vliegen van niet ge ïdentificeerde vliegtuigen boven Neder land schrijft de „Daily Telegraph": Het Nederlandsche bericht, dat vliegtuigen in formatie waren waarge nomen, doet de veronderstelling opkomen, dat het hier Duitsche vliegtuigen be treft, omdat bij de aanvallen op het natio- naal-socialistische gebied de Britsche vliegtuigen afzonderlijk vlogen. Groot- Brittannië heeft aan de neutrale mogend heden de meest volledige waarborgen ge geven, dat haar grondgebied zal worden geëerbiedigd. De mogelijkheid zal steeds bestaan, dat een vlieger, die zich niet kan oriënteeren een neutraal land zal passeeren, doch in de instructies aan de vliegers zijn alle voorzorgen genomen tegen het zich voor doen van een dergelijke fout. In deze aangelegenheid hebben de ge allieerden er alle belang bij, iedere over treding van de overeenkomst, welke zij hebben onderschreven, te voorkomen. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de wapens opgevat voor de onafhankelijkheid van de kleinere mogendheden en geen ge dachte aan eenig militair voordeel zal nu hen er op eenig oogenblik toe brengen, be wust de neutraliteit te schenden van die landen, die verkozen hebben buiten het conflict te blijven. Voor Nederland en België in het bij zonder is een essentieel iets voor hun po sitie, dat zy niet het tooneel moeten wor den van operaties, hetzij te land of in de lucht. Dit feit wordt door de bondgenooten er kend, die, wanneer het noodig mocht wor den, de vrijheid van de kleinere staten zullen waarborgen, zooals zij er naar stre ven die van Polen te behouden. van het Centraal Distributiekantoor Het Centraal Distributiekantoor maakt aan de winkeliers bekend, dat het bij het uitvoeren der dstributiemaatregelen in de bedoeling ligt, hen hierbij zooveel mogelijk in te schakelen. Voorshands wordt alleen een enquête gehouden naar de omzetten en voorraden van verschillende levensmiddelen en en kele andere artikelen van huishoudelijken aard, teneinde een overzicht te verkrijgen van den stand van zaken. Om ingeschakeld te worden bij de distri butie, is het nu echter noodzakelijk, dat alle winkeliers en andere handeldrijvenden, die de in het enquête-formulier vermelde artikelen aan het publiek verkoopen een dergelijk formulier volledig invullen. Het betreft hier de volgende artikelen: Rijst. Bloem en meel, grutterswaren c.d. Tar webloem en tarwemeel, roggebloem, en rog gemeel, havermout, gort, vermicelli, maca roni, spaghetti, Maizena, aardappelmeel, griesmeel en puddingpoeders, boekwei- meel, rijstbloem, boetweitgrutjes, bakmeel, rijstemeel, gemalen rijst, kindermeel, ge mengd meel e.d. Gedroogde peulvruchten. Groené erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boo- nen, capucijners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten. Suiker. Witte suiker, basterd suiker. Oliën en vetten. Slaoliee, raapolie, bo- terolie, e.a., spijsoliën, bak- en braadvet, margarine. Koffie, thee, cacao. Koffie, koffie-surro- gaten, thee, cacao. Zee. Harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeepschil- fers en wasch poeder. Kaarsen. Diegenen onder de winkeliers, die alsnog geen enquête-formulier ontvan gen hebben, kunnen zich ter bekoming hier van tot hun gemeentebestuur richten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de indiening dezer enquête-formulieren in den loop dezer week moet beëindigd zijn. Wegentroepen op geroepen ENKELE HONDERDEN DIENSTPLICHTIGEN. Ingevolge een Koninklijk Besluit van 6 September zijn thahs de buitengewóón- dienstplichtigen, bestemd voor do wegen troepen, bij openbare kennisgeving (kleur groen) hebben ontvangene en zij die deze werkelijken dienst te treden. Naar wij vernemen behooren hiertoe uit sluitend degenen, die enkele dagen te vo ren van den burgemeester hunner ge meente een persoonlijke lastgeving (kleur eroen) hebben ontvangen, en zjj die deze nog zullen ontvangen. Op deze lastgeving staat vermeld, waar zij zich op 7 Septem ber moeten aanmelden. Deze oproeping omvat alleen de wegen troepen, d.w.z. slechts enkele honderden buitengewóón-dienstplichtigen. (Het betreft hier een paar honderd man, hoofdzakelijk personen op de hoogte van het maken van wegen. Het is een aanvul lende maatregel. Van een uitbreiding van de mobilisatie is dus geen sprake). Een oproep aan boeren en tuinders De drie Centrale Landbouworganisaties te weten de Christelijke Boeren en T.uin- dersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlandsche Landbouw- comité, doen een oproep aan de boeren en tuinders: De in Europa ingetreden oorlogstoestand zal ook voor den vaderlandschen land- en tuinbouw een sterke toeneming beteekenen der reeds zoo groote moeilijkheden. Wij roepen u allen, ook uw huisgenooten op met ons deze moeilijkheden vastberaden tegemoet te treden en zoo mogelijk te overwinnen. In de eerste plaats moeten wij als deel der Nederlandsche natie alles doen om on der leiding van onze Koningin en onze regeering onze nationale zelfstandigheid te bewaren. Dan moeten wy bezonnen en kloek de groote bedrijfsmoeilijkheden, die ons te wachten staan, onder de oogen zien. Deze moeilijkheden zijn vooral van drieërlei aard: 1. Wy zullen zooveel mogelijk moeten voortbrengen, terwyl het mogelijk is, dat er zal zijn aan wat wij voor een zoo groot mogelijke productie noodig hebben. 2. De regeering zal nog meer dan in de afgeloopen jaren moeten regelen, wat nog grooter verlies van bedrijfsvrijheid zal meebrengen. 3. Deze welhaast bovenmensohelykc taak zal door menschen, feilbare men- schen, moeten worden volbracht met de kans op het maken van fouten. Nederlandsche boeren en tuinders ver trouwt, benut en steunt uw organisatie, want zy zijn in dezen tyd meer onmisbaar dan ooit. Zal de regeering haar taak aan kunnen, zal zy de benoodigde deskundige medewerking ontvangen, de onmisbare op bouwende critiek vernemen, zullen de ze ker te verwachten spanningen langs een ge zonden weg kunnen worden weggenomen, dan zijn uwe organisaties daartoe de on misbare instrumenten. De Nederlandsche boeren en tuinders kunnen hun taak aan. Eeuwenlange erva ring, gepaard met een hedhte traditie van toewijding en verantwóordelijkheidsbesef gaan in onze bedrijven hand aan hand met de moderne inzichten der wetenschap en doelmatige bedrijfsvoering. Zonder eenig voorbehoud stellen wij dit alles ten dienste van ons volk, al vertrouwen wij ook, dat ons volk na deze herhaalde harde oorlogs- les zal bewijzen, te hebben geleerd hoe onmisbaar en zegenrijk een krachtige en flinke landbouwbevolking voor het volks geheel is en bereid zal zijn daarna te han delen. Onze Koningin en onze regecring kunnen op onze organisaties, ja wij durven zonder eenig voorbehoud zeggen, op onze geheelen Boeren- en Tuindersstand rekenen bij hun pogingen in den opgestoken Internationalen orkaan ons schip van staat te klaren en te behouden. Wij weten, dat voor tijden van vrede en voor tijden van oorlog geldt het oude psalmwoord: de Heer regeert. In dat besef vinden wij de kracht voort te gaan met het vaste voornemen onder alle omstandig heden onzen plicht te doen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1