SPORT LUCHTVAART RECHTZAKEN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ZWEMMEN WERELDRECORD 200 YARDS SCHOOL SLAG VAN JO WAALBERG ERKEND. Naar wij vernemen is de prestatie van Jo Waalberg, de 200 yards schoolslag af te leggen in een tijd van 2 min. 40.3 sec., op 11 Juli van dit tjaar te Amsterdam door de F. I. N. A. als wereldrecord erkend. LAWNTENNIS AUSTRALIË WINT DEN DAVIS CUP. Australië heeft de Challenge Round en daarmede het tournooi om den Davis Cup met 3—2 van Amerika gewonnen. De uitslagen van de laatste enkelspelen luiden: Quist, Australië, sl. Riggs, Ameri ka 61, 64, 36, 64; Bromwich Austra lië slaat Parker, Amerika 60 63 61. VOETBAL QUICK n TOCH IN DE RES. 1ste KLASSE Het Bondsbestuur heeft besloten Quick II bij keuze te promoveeren naar de re serve eerste klasse. De Haantjes hebben dus toch hun zin gekregen en verdiend ook. ATHLETIEK ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN VAN HET K. N. G. V. De athletiek kampioenschappen van het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond, welke op 10 September in Den Haag zouden wor den georganiseerd, zullen in verband met een huidigen toestand geen doorgang vin den. DE POSTVLUCHTEN OP INDIë WORDEN HERVAT. De positie der Indië-vliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis landde de „Buizerd" te Singapore. Op de thuisreis arriveerden de „Uil" te Jodhpoer en de „Oehoe" te Alexandrië. Hedenmorgen om 6.30 uur is de „To renvalk", gezagvoerder Kooper, van Schip hol naar Batavia vertrokken. De route loopt over Frankrijk en Italië. Het ligt in het voornemen de luchtverbinding Am sterdamBatavia op regelmatige wijze te herstellen, dus zal Donderdag a.s. het vol gende vliegtuig en Zaterdag het daarop volgende vertrekken. Ook verwacht de directie der K.L.M., dat de „Oehoe" die sedert Zaterdag in Alexandrië wacht op nadere orders, mor gen, Woensdag, binnenkomt. K.LJVL VLIEGER GEARRESTEERD Omdat hij Duitsclier was Naar het „Hbld." verneemt, is een van de leden van de bemanning van het K.L.M. vliegtuig „Buizerd", dat onder commando van gezagvoerder Tepas op 31 Augustus van Amsterdam naar Batavia was ver trokken, te Calcutta gearresteerd. Het was de heer H. Klein, een van de buitenland- sche vliegers van de maatschappij, die zich als tweede bestuurder aan boord van de „Buizerd" bevond. De heer Klein, die van nationaliteit Duitscher is, werd Zondag na de landing te Calcutta aangehouden door de vliegveld-autoriteiten. Vermoed wordt, dat de vlieger in Britsch-Indië zal worden geinterneerd. Gezagvoerder Tepas is zonder tweeden bestuurder doorgevlogen en kwam Zondagavond te Rangoon aan. Kantongerecht te Lelden Voor den Leidsehen kantonreoheer had den zich te verantwoorden: P. J. V. en S. P. C. J. V., vader en zoon, bloemisten te Noordwijkerhout, om dat zij in strijd met de crisiszuivelwet twee varkens meer hadden gehouden dan hun was toegestaan. V. Sr. verklaarde ter zit ting, dat de; varkens van zijn zoon waren, maar de kantonrechter wees hem er op, dat hij bij de politie anders had verklaard en gezegd had, dat de varkens van hem waren en dat zijn zoon ze voor hem zou mesten. De ambtenaar achtte beide verdachten dan ook schuldig en eischte tegen elk een geldboete van 25.subs. 14 dagen met verbeurdverklaring van de'beide varkens. Na verdediging van mr. Nord Thomson bepaalde de kantonrechter de uitspraak op over acht dagen. H. V., bakker te Leiden, moest terecht staan, omdat hij de arbeidswet had over treden en bovendien te vroeg versch brood had afgeleverd. Aangezien het ditmaal de vierde herhaling was, eischte de ambtenaar een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. J. v. d. M., te Oegstgeest had zij zoon consumptiemelk laten verv oeren, ter wijl hij geen vergunning had van het A. V. N. Edsch een geldboete van 25.subs. 10 dagen Uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. H. J. B., kapper te Noordwijker- faout, had gedurende 76 dagen een da meskapster en een kappersknecht werk zaamheden .aten verrichten, terwijl hy geen rente- of invaliditeitszegels voor hm had geplakt. Eifoh eei totale geldboete van 20. sub. 20 dagen. Uitspraak 76 geldboeten van 0.50 subs. 76 maal 1 dag hechtenis in totaal f 38 subs. 76 dagen. P. H. B., caféhouder te Voorschoten, had een perceel niet aan laten sluiten op het waterleidingnet Verdachte vond het niet noodig omdat er iemand in woonde van 85 jaar, die nog nooit leidingwater had gedronken en toch oud was geworden. Eisch 4.subs. 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 2 dagen. F. v. d. K., vrachtrijder te Zoeter- w o u d e, had een varken op de Mare opge pakt en het dier hard op zijn schuit ge gooid. Daarna had hij het beest wederom beetgepakt en het daarna in de schuit ge gooid hetgeen men dierenmishandeling pleegt te noemen. De ambtenaar vond deze manier van die ren behandelen zeer ernstig en eischte een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Gezien de geldelijke omstandigheden van verdachte werd het vonnis een geldboete van 7.50 subs. 5 dagen. Verder werden nog tientallen aanrijdin gen en minder ernstige overtredingen be recht. Haagsctie Politierechter RIJWIELDIEFSTALLEN Buitengewoon lichte straffen opgelegd. De landarbeider B. uit L e i d e n had van P. W. te Leiden diens rijwiel weggenomen toen deze het eventjes onbeheerd had laten staan aan den Oude Singel te Leiden. Verdachte voerde aan, dat hij uit nood gehahdeld had. Eisch en uitspraak een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden met drie jaar proeftyd. D. M. van W. zonder vaste woon- of ver blijfplaats, thans ged., had van V. te Lei den diens rijwiel weggenomen toen deze zijn vehikel even onbeheer had laten staan aan de Haarlemmerstraat te Leiden. Ver dachte voerde aan, dat hij dronken was geweest. De Politierechter meende, dat die dronkenschap wel niet zoo heel erg ge weest zal zijn, want hij had tegen de politie dadelijk verklaard, dat hij ge sjochten was en uit armoede gehandeld had. De Officier vertelde nog, dat verdachte reeds vijf maal veroordeeld is geweest wegens landlooperij. De eisch werd een gevangenisstraf van vijf maanden. De uit spraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Een electricien te Leiden, thans ged., had van een kantoorbediende te Leiden diens rijwiel voor een café weggehaald. Hy was meermalen wegens diefstal veroor deeld, al zijn het dan ook meest voorwaar delijke straffen. Maar het ergste voor ver dachte is, dat van deze voorwaardelijke veroordeelingen nog veertien maanden ge vangenisstraf niet verloopen zijn. Officier eischte dan ook een gevangenis straf van zes maanden. De Politierechter wilde nog wel wat meer over verdachte weten en hield de zaak aan om een rapport in te winnen. P. G. fabrieksarbeider te Leiden had maar eventjes vier rijwielen te Leiden weggenomen en wel een damesrijwiel van mej. L.K. van de Nieuwe Rijn, van H. R. aan den Mare Singel, van A. H., die het rijwiel in huur had van v. d. M. en waarop tabakmonsters waren, van het Noordeinde en van M. uit de Maarsmansteeg. Ver dachte bekende de feiten en voerde tot zijn verdediging aan, dat hij geld noodig had om auto te leeren rijden en er op deze manier aan trachtte te komen. De eisch werd een gevangenisstraf van vier maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak conform. Penningmeester van woning bouwvereniging verduisterde gelden. J. L. te Leiden had zich voor de Haagsche Politierechter te verantwoorden omdat hij als penningmeester van een woningbouwvereniging te Leiden gelden uit de kas had genomen zonder medeweten van zijn medebestuursleden en dit geld voor andere doeleinden had gebruikt dan waarvoor zij bestemd waren. Het verduis terde bedrag bedroeg in totaal 1135. Bij het getuigenverhoor kwam nog vast te staan, dat men deze zaak eerst niet had willen vervolgen, maar dat na een ano- niemen brief aan de politie toch tot vervol ging was overgegaan. De Officier van Justitie mr. Hoekstra wilde in aanmerking nemen, dat het inge wonnen rapport gunstig is en dat verdachte bezig is het geld terug te betalen waardoor de eisch werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den met een proeftyd van drie jaar maar met de bijzondere voorwaarde dat binnen een tijd van twee jaar en zes maanden het bedrag moet zijn terug betaald. De Politierechter Jhr. mr. v. d. Wyck, alhoewel het verduisterde bedrag zeer groot vindende, wilde voor dit maal met den eisch van den Officier mede gaan en veroordeelde verdachte conform den eisch. GEMENGDE BERICHTEN AUTO-ONGELUK TE ZEIST. Milicien gedood. Gisteravond is de 22-jarige ongehuwde dienstplichtige van Z. uit Rotterdam, bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Een tweepersoonsauto, waarin vijf per sonen, allen militairen, waren gezeten, reed imet groote snelheid op den Woudenberg- schenweg in de richting Zeist, toen van den kant van den Jagersingel een militaire auto den weg wilde oversteken. De wagen stopte, na even te zijn doorgereden, om de andere auto te laten passeeren. Dit verhin derde evenwel niet, dat de bestuurder van den tweezitter ver naar links moest uithalen om een aanrijding te voorkomen. Daar op hetzelfde oogenblik een tegenligger nader de, gooide de chauffeur vervolgens het stuur weer naar rechts om, waardoor de •wagen door de groote vaart in den zachten berm terecht kwam en omsloeg. De milicien •van Z. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat na enkele oogenblikken de dood intrad. De overigen bleven ongedeerd. OUDE VROUW OVERREDEN EN GEDOOD. Te Groningen is gisterochtend de 73-jari- ge mej. S. H. in de Verlengde Oosterstraat bij het oversteken van den weg aangereden door een personenato, bestuurd door den heer B. T. De vrouw werd tegen den grond geslagen en met ernstige verwondingen op genomen. Des avonds is zij in het Acade misch Ziekenhuis overleden. MEISJE VERDRONKEN. Het 8-jarige dochtertje van den visscher K. Foppen Mzn. is in de haven te Harder wijk verdronken. Het kind speelde met een broertje en zusje in de nabijheid van de schuit van hun vader. Tijdens de afwezig heid van den vader is het kind te water geraakt De door het broertje ingeroepen hulp ikwam te laat. Het lijkje is opgehaald. UITSLAANDE BRAND IN EEN CLICHé-FABRIEK. In het hooge en breede gebouw van'de internationale cliché-fabriek Pax Holland in de Spuistraat te Amsterdam heeft van morgen een brand gewoed, tengevolge -waarvan de lijnetserij, die op de derde ver dieping is ondergebracht, volkomen is vernield. Het personeel was nauwelijks een kwar tier aan het werk, toen op de derde ver dieping in de lijnetserij te circa kwart voor acht alarm werd geslagen voor brand. Met snelblusschers probeerde het personeel het vuur in den kiem te smoren, doch de hitte was zóó groot, dat men ijlings langs de twee smalle en nauwe traplokalen, die toegang geven tot de hooger gelegen eta ges van het gebouw, moest vluchten. Toen de brandweer enkele minuten later met groot materiaal in de Spuistraat ver scheen, sloegen de vlammen, die in het aanwezige en licht ontvlambaar materiaal gretig voedsel vonden, reeds uit de bran dende verdieping, waarvan de ruiten aan de voorzijde door de verzengende hitte di rect waren gesprongen. Doch juist op dit critieke moment pakte de brandweer het vuur energiek aan. Met drie stralen aan de voorzijde in de Spuistraat, waarvan twee binnendoor en één via een ladderwa gen en met nog een vierde straal via een gebouw aan het Singel, dat grenst aan de achterzijde van de fabriek hier stond een tweede motorspuit opgesteld werd water gegeven en nu waren de vlammen spoedig bedwongen. Zelfs had het vuur feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 64) „Geen enkel meisje is hem waard, hy is ver boven ons. Hy heeft vleugels." „Ja, zoo voel ik het ook", zei Viola. „U zult wel trotsch zijn omdat u zijn moeder is: Als ik zijn moeder was, zou ik het meisje, dat probeerde hem van me weg te halen, gewoonweg haten." .Als jy moeder was, zou je dat beter be grijpen. Het ishet is een offer." Zy sprak onbewogen. „Dat weten alle vrou wen. Het is een groot geluk.al kost het wat" „Verafschuwt u mij dan niet?" De groo te blauwe oogen keken haar doordringend aan, alsof zij haar de waarheid wilde af dwingen. „Mijn lieve kind, juist omdat Cym zoo [veel van je hout kan dat niet" Zy ging naar het meisje toe en kuste haar een beetje verlegen. „Natuurlijk houd ik van je. Zal ik je eens zeggen, hoeveel je voor mij bent. Een klein beetje minder dan Prim, mijn eigen dochtertje." Die kus en die woorden troffen Angela. Zy voelde in die oogenblikken Viola's charme. „Weet u zeker, dat ik zooveel voor u ben?" vroeg zij droomerig. „Ja, heel zeker". Viola glimlachte te gen haar. geen gelegenheid meer zich tot de vierde verdieping, waarin de foto-afdeeling is on dergebracht, uit te breiden. Het bleef be perkt tot de derde verdieping, die grondig werd vernield. Omtrent de oorzaak tast men nog vol komen in het duister. Toen de brand uit brak, was men op de betreffende afdeeling bezig met het bewerken van platen, waar bij gebruik werd gemaakt van een groote bak, gevuld met terpentijn. In hoeverre deze groote hóeveelheid licht ontvlam bare vloeistof te maken heeft gehad met de oorzaak van den brand, wordt nog na der ondrzocht. Tydens het blusschingswerk kreeg een brandweerman door glasscherven een bloe dende wonde aan de knie. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij naar het Bin nengasthuis gebracht ter controle en van daar naar huis. NEDERLANDSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Erts aan boord voor Duitschland? Naar het „Alg. Hbld." meldt heeft een Engelsch oorlogschip gisteren het Neder- landsche s^. „Groenlo", varende op de Noordzee met bestemming Rotterdam, ge dwongen op te stoomen naar Ramsgate voor onderzoek. Het schip heeft erts aan boord: vermoede lijk was deze lading voor Duitschland be stemd. Eigenaresse van het schip is de stoomvaartmaatschappij Noordzee te 9m- sterdam. Eenige dagen geleden was het schip uit Bilbao vertrokken met een lading erts uit Spaansohe mijnen, die te Rotterdam zou worden gelost. Gistermorgen had Kaap Dungeness gerapporteerd, dat de „Groenlo" daar gepasseerd was. Kort daarna moee de aanhouding zijn geschied. Het vrachtschip meet bijna 2000 bruto register tons. DE INGESTORTE BRUG TE WEESP. Door het aanbrengen van een noodbrug over het ingestorte gedeelte van de Lange Vechtbrug te Weesp, is men er in geslaagd, het tijdelijk onderbroken verkeer voor voet gangers en wielrijders over de Vecht te herstellen. Echter zijn aan weerszijden de hameien van de brug gestut moeten worden, daar ook de z.g. borgkettingen, waarin de brug hangt, bij het ineenstorten van de klap, vernield zyn, zoodat de brug alleen nog aan de haalkettingen hing, waaraan de brugkleppen bevestigd zijn. Doordat het houten brugdek bezweek, zijn de 'beide vallen gedeeltelijk in de Vecht terecht gekomen, zoodat de scheepvaart ge stremd is. Men hoopt, dat de belemmering voor de scheepvaart over eenige dagen zal zyn opgeheven. Bnltenlandsclie Berichfeo AANVARING TU SS CHEN TWEE JAPANSCHE SCHEPEN. Midden op den Stillen Oceaan zijn twee Japansche stoomschepen met elkander in aanvaring gekomen, gistermorgen in de vroegte, tengevolge van den dikrken mist. Het waren de „Kagu Maru", metende 6806 ton en op weg naar Japan en de „Rio de Janeiro", metende 9626 ton, die op weg was naar Zuid-Amerika. De aanvaring ge schiedde op 46.11 graden Noorderbreedte en 177.10 graden Oosterlengte. Alle passa giers van de „Rio de Janeiro" Maru" zijn aan boord genomen van de „Kagu Maru", die het eerstgenoemde schip thans naar Yokohama opsleept. Toen ontspande zich het gelaat van het meisje. „Tóch heb ik hem weggehaald." „Dat heb jij niet heelemaal gedaan. Al is hij jorw verloofde, toch blijft hij nog onze zoon". Leek haar dat geen hechte, innige band? Welke band kon dat evenaren? „Hindert het u dan niet, dat hij katho liek geworden is?" „Wij hebben hem altyd geheel vrij ge laten", zei Viola, zich niet bewust, dat zij een uitvlucht zocht. „Ja;; dat hebben wy wel gevoeld. Hij is heerlijk vrij." Er scheen een diepe, teedere glans in haar oogen te komen. „U weet, dat ik van hem houd". En zy voegde er impulsief aan toe: „Ik houd van hemals ik u alles zei, zou u me een sentimenteele idioot vin den." „Ik weet heel goed, Angela-lief, dat je van hem houdt", zei mevrouw Hariman. Angela zei langzaam: „Ik bedenk dikwijls, hoe gelukkig ver loofden moeten geweest zijn voor den oor log. Nu bedreigt de dood ons van alle zij den. Er is zelfs iets bitters in onze vreugde. Viola keek haar vol medelijden aan. Een oogenblik zweeg zy. Zij dacht: „Misschien is hun liefde juist daarom van grooter waarde. Misschien beteekent het meer voor hen, omdat het saamgeperst moet worden in zoo'n korten tyd." „Nu zegt niemand,-dat we te jong zyn". ging Angela warm verder. „Ik ken een meisje van zeventien, dat de vorige week getrouwd is. Haar man is kapitein en nog geen een en twintig. En we zyn niet jong", er lag een koude heftigheid in haar stem. „De oorlog heeft ons heel oud ge maakt. Wy hebben de vreugde van de jeugd nieat gekendEen heeleboel van ons zullen ze ook nooit kennen. De oor log heeft dat allemaal vernietigd. Wij zijn ouder dan onze eigen moeders. Wij zijn kin deren die voor het eerst naar den dood kij ken.... we kunnen nooit dezelfden meer zijn.... nooit hetzelfde voelen voor het levenwe weten, dat het ons in het einde toch bedriegen zal. Maar één ding is waar, al zijn we jong, we hebben geleerd ons geloof anders te be- '.en. Het is ons nu veel kostbaarder. Nu, kan ik uren in onze kapel zitten bidden, het is het eenige wat wij kunnen doen. Ik heb nooit uren ach ter elkaar kunnén bidden. Ik bid altijd voor Cymbeline. Sn dan bedenk ik, hoe vreese- lijk het moet zijn voor niet-katholieken, omdat zij dien troost niet hebben...." Zij praatte snel en met harde stem. Vio- le stond verbaasd, dat het zoo waar was, wat zy zei. De meisjes hadden haar jeugd verlorende meisjes leden ook onder den oorlog. En dan was er die dwingende behoefte aan geloof, die zich in duizenden jonge mannen zooals Cymbeline openbaarde. Een vast omlijnd, dogmatisch geloof, dui delijk, klaar, bevelend, in onsterfelijkheid en eeuwigheid. Men had een God noodig, de ziel tastte instinctief naar de eeuwige beloften. „Mijn moeder heeft nooit dit soort lij den gekend, dat ik nu doormaak. Het wach ten, het stilzwijgen, de onzekerheid.... de vreeseyke angst die nooit ophoudt." „Dat weet ik weldat weet ik wel", zei Viola zachtjes. Toen zij maar weinig ouder was dan Angela, had de liefde haar aangeraakt. Zij was een stil, rustig, bijna koel ding ge weest. Den dag, dat ze opgebloeid was tot iets warmers en rijpers, was de dag ge weest, dat Cymbeline geboren was. De liefde voor Lambert had haar geen enkel uur van onrust of stryd gekost. Van haar zijde was het een hartstochtlooze toewij ding geweest. Haar huwelijksleven was rimpelloos ver gleden tot den dag, dat Cymbeline naar de militaire Academie was gegaan. Maar haar jongen had het prachtig voor haar ge maakt. „Ik hoop, dat, als hy met verlof thuis komt, jullie kunnen trouwen", zei Viola. De oorlog had alle voorzichtigheid en uitstel opzij gezet. „Natuurlijk zullen we trouwen, tenzij myn vader het verbiedt. Het zal heel stilletjes gaan, wegens den oorlog, zooals de kranten zeggen. O, die oorlogs-trouwpartijen! Ik ben er naar een toegegaan en het leek meer op een begra fenis. Zelfs het lachen was gedrukt". Zij stond op om te gaan. „Ik heb nog nooit iemand, dit allemaal durven zeggen, mevrouw Harriman, zelfs mijn.moeder niet. Vergeef het me maar en denk maar niet dat ik melancholiek ben... of weekhartig. Eigenlijk ben ik erg moe dig en hard en erg trotsch op myn flin- ken jongen met zijn sterke vleugels. Het was echt iets voor Cymbeline om te gaan vliegen. Dat had je kunnen voorspellen." Zij gingen naar de hal en kwamen Prim tegën in uniform. „Ik wist niet, dat je verpleegster was. Ben je niet te jong?" vroeg Angela met een tikje afgunst. „Ze hebben me aangenomen bij het hos pitaal. ik denk, dat ze niet goed konden weigeren", zei Prim eenvoudig. „Ik hoop gauw naar Frankrijk te gaan." „Jij boft", zei Angela. „Ik weet zeker, dat moeder er niet over denken zou om mc naar Frankrijk te laten gaan, zelfs niet, om me verpleegster te laten worden. Ik zou het dolgraag doen. Ik zou me dichter bij hem voelen." Zij bekeek Primula bijna critlsch. Prim was in den laatsten tyd hard gegroeid en was al heel wat langer dan Angela of haar eigen moeder. Zij was knap, niet precies mooi en haar gezicht stond ernstig en strak. r Zy leek op Cymbeline, maar zonder diens vuur. Hun temperament was geheel ver schillend. „Jij bent niet verloofd, is het wel?" vroeg Angela haast bitter. „Luister naar mij en doe het niet, denk ei zelfs niet aan, voor de oorlog voorbij is. Het is een vagevuur, neem cfcat maar van mij aan." Primula schrok een beetje voor de hef tigheid waarmee zy sprak. „Neen.... ik ben niet verloofd", ant woordde zij bedaard. „Ik ben pas zeven tien en ik denk nog niet over trouwen, nog lang niet." Haar onverstoorbare rust scheen zelfs Angela's zenuwen goed te doen. „Je weet het niet, je kunt elk oogenblik verliefd worden. Vooral als je niet wilt. Ik was nooit van plan om op Cym ver liefd te worden en ik kon er toch maar niets aan doen. Het is het meest idiote wat Ik ooit gedaan heb. We hadden meer eerbied voor den muur moeten hebben." Zij kuste Viola en Prim haastig en stapte in de auto, die buiten op haar wachtte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9