Mae de Staten óteCiing, nemen Chamberlain richt zich tot Duitsche volk £aat om bidden am mede Mussolini's laatste vredespoging Tweede Kamer eensgezind achter de Regeering DINSDAG 5 SEPTEMBER 19j» TWEEDE BLAD - PAG. 6 Kaapstad verbreekt betrekkingen met Duitschland BESLUIT VAN ZUID-AFRIKAANSCHE PARLEMENT. Het parlement van de Unie van Zuid-Afrika heeft een door generaal Smuts ingediende motie, waarin werd voorgesteld de betrekkingen met Duitschland te verbreken, aangenomen met 80 tegen 67 stemmen. De minister-president Hertzog had gis teren in het parlement de volgende verkla ring afgelegd over de te voeren politiek: „De bestaande betrekkingen tusschen de Unie van Zuid-Afrika en de verschillen de oorlogvoerende landen, zullen ongewij zigd blyven en voortduren alsof geen oor log werd gevoerd, met dien verstande echter, dat de bestaande betrekkingen en verplichtingen tussohen de Unie en Groot- Brittannie of eenig ander lid van het Brit- sche gem eenebest van naties gehand haafd blijven. Nadat generaal Smuts echter aangedron gen had op verbreking der betrekkingen met Duitschland, en voortgezette samen werking met het Britsohe Rijk, heeft het parlement zich aan zijn zijde geschaard. FRANCO KONDIGT STRIKTE NEUTRALITEIT AF. Poging tot localisatie van het conflict. Franco heeft een decreet onderteekend, waarbij de „strikte neutraliteit" van Span je wordt afgekondigd. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan het fo reign office, waar hij een copie overhan digde van het beroep van Franco tot loca lisatie van het conflict. „Met de autoriteit, welke ik ontleen aan het lijden van drie jaar onder den last van een oorlog van drie jaar voor de bevrijding van ons vaderland, rioht ik mij, aldus Franco tot de landen, die verantwoorde lijk zijn voor het ontketenen van de catas trophe, welke zonder precedent is in de ge schiedenis, opdat de volken gespaard blij ven voor het droeve treurspel, dat de Span jaarden heeft getroffen, die zich niet vrij willig wilden beperken in het gebruik van de verschrikkelijke middelen van vernie ling, welke in een nieuwen oorlog nog ver honderdvoudigd zullen worden. Het is een groote verantwoordelijkheid een conflict uit te breiden over zeeën en landen, welke verwijderd liggen van den huidigen oor logshaard, zonder dringende redenen. De uitbreiding hiervan zonder nut voor de oorlogvoerenden zal in de wereld een groote, een onmetelijke wanorde brengen in de wereld-economie en een onbereken baar verlies aan rijkdommen veroorzaken, bovendien zal de handel worden lamgelegd, hetgeen grooten terugslag zal hebben op de lagere klassen der bevolking. Hoe meer de oorlog zioh uitbreidt, des te meer ont staan kiemen voor nieuwe oorlogen. Ik doe derhalve een beroep op het gevoel van verantwoordelijkheid van de regeeringen, opdat alle pogingen worden gedaan om het huidige conflict te localiseeren." ZUID-SLA VIE VERKLAART ZICH EVENEENS NEUTRAAL. De regeering van Zuid-Slavië verklaart in een communiqué, dat Zuid-Slavië neu traal zal blijven. DE HOUDING VAN LIBANON. De president der Libaneesche republiek heeft den Franschen hoogen commissaris e enverklaring van den ministerraad over handigd, waarin gezegd wordt, dat het lot van Yibanon onverbrekelijk met dat van Frankrijk is verbonden en dat de inwoners van Libanon vast besloten zijn de groote bevriende natie te hulp te komen met de kracht en de hulpbronnen, waarover Liba non beschikt. ARABIEREN EN JODEN THANS EENSGEZIND Alle politieke partijen van Egypte, in clusief de machtige Wafd-partij, zijn een stemming in hun voornemen, den bondge noot Groot-Brittannië tot het uiterste bij te staan. Zij verklaren dat de Arabische wereld solidair is met Groot-Brittannië. „De door het nationaal-socialistische Duitschland aan Groot Brittannië opge drongen oorlog .'ormt ook onze strijd" zoo wordt gezegd in een te Jeruzalem uit gegeven verklaring van het Joodsche agentschap voor Palestina, welke verklaring gisteren in het Londensche hoofdkwartier van het agentschap is ontvangen. De ver klaring zegt o.m. nog: „Alle bijstand die wij aan het Britsche leger en het Britsche volk kunnen geven, zullen wij bereidwillig verleenen". HULP UIT AZIë. De gouverneur-generaal van Indo-China heeft een telegram ontvangen van den ko ning van Cambodja, waarin deze de Fran- sche regeering de verzekering geeft van de onwankelbare gehechtheid van het volk van Cambodja. „Welke ook de offers mogen zijn, die Cambodja zullen kunnen worden opge legd, het zal onwrikbaar vereenigd blijven met het lot van Frankrijk en zijn rijk in hun stryd voor het behoud van de be schaving". De regeering van Nepal heeft de Brit sche regeering meegedeeld, bereid te zijn om 8000 man troepen te zenden voor den dienst bij de Britsche troepen in Indië tij dens de huidige crisis. De Britsche regee ring heeft het aanbod met groote waardee ring aanvaard. IRAN BLIJFT NEUTRAAL De regeering va-' Iran heeft officieel me degedeeld, dat zij neutraal zal blijven in het huidige conflict. DUITSCHE JODEN TEGEN HITLER Tientallen Duitsche Joodsche vluchtelin gen te Sjanghai, hebben zich gisteren ver drongen voor de Britsche en Fransohe con sulaten aldaar om zich aan te melden voor den dienst te velde tegen Duitschland. De autoriteiten echter hebben slechts hun na men genoteerd. Intusschen hebben honderden Engel- schen te Sjanghai vrijwillig hun diensten aangeboden voor onmiddellijke dienstne- min. Duitschers, die in de Fransche con cessie wonen, wordt toegestaan daar te blijven zonder te worden geinterneerd. Zij zijn echter gewaarschuwd, dat zij ordelijk en rustig moeten blijven. Duitsche passa giers aan boord van Britsche schepen in wateren van het Verre Oosten krijgen geen van allen verlof tot ontscheping, behalve in Britsche havens waar zij worden geinter- ieerd. DE HOUDING DER MEXICAANSCHE ARBEIDERS De voorzitter van den bond van Mexicaan- sche arbeiders, die tevens president van den bond van LatijnschAmerikaansche arbeiders is, welke meer dan tien millioen leden heeft, heeft verklaard: „In dezen oor log kan er geen neutraliteit van Mexico zijn. Mexico zal tegen het nationaal-socia- lisme den strijd aanbinden. Het zou dwaas zy'n te denken, dat Mexico Duitschland onmiddelijk den oorlog zal verklaren, maar ik twijfel er geen oogenblik aan, dat het dit zal doen Hij voegde hieraan toe: „De verantwoor delijkheid voor den oorlog rust op het nazi regiem. Het is de plicht van alle arbeiders ter wereld materieel en moreel te helpen bij de vernietiging van het nationaal-socia- lisme als regeeringssysteem". Hij heeft het Amerikaansche comité van industrieele or ganisatie verzocht in dezelfde richting te werken. Het bestuur van het Mexicaansdie Vakverbond heeft gisterochtend een reeks maatregelen genomen om de ravitaillee ring van Duitschland te bemoeilijken en zich te beveiligen tegen sabotage van nationaal- socialistische agenten in Mexico. „GEEN OORLOG TEGEN DE DUIT SCHERS, MAAR WEL TEGEN HUN LEIDER." Een radiorede in het Duitsch. Chamberlain heeft zich gisteravond in een radio-rede in het Duitsch tot het Duit sche volk gericht. „Uw volk en het mijne zijn thans in oorlog. Uw land viel een vrij en onaf hankelijk Polen binnen, dat verplicht was zich te verdedigen en wierp er bommen neer. Omdat nw troepen niet werden teruggetrokken na het over handigen der Britsche nota, is de oor log gevolgd." Na in details te zijn getreden over Hit ler's aanbod aan Polen, vroeg Chamber lain: „Waarom achter wij het noodzakelijk een mogendheid in het Oosten te verdedi gen, terwijl onze belangen in het Westen liggen? Het antwoord hierop luidt en het spijt mij het te moeten zeggen dat niemand in dit land vertrouwen heeft in het woord van uw leider. Hij gaf zijn woord, dat hij het verdrag van Locarno zou eerbiedigen en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij Oostenrijk niet wilde an- nexeeren en hij brak het. Hij verklaarde de Tsjechen niet te zullen inlijven bij het Duitsche rijk en hij deed het toch. Hitier gaf zijn woord, dat hij na Mün- chen geen nieuwe territoriale eischen of verdere plannen in Europa had en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij geen Pool- sche provincies wilde en hij brak het. Hij heeft jarenlang gezworen de doodsvijand van het bolsjewisme te zijn en is thans zijn bondgenoot. Kan het u verbazen, dat zijn woord voor ons het papier, waarop het geschreven is, niet waard is? Het Duitsch-Russisohe pact was een cy nische volte-face, welke ten doel had het vredesfront tegen de agressie in puin te slaan. Dit hazardspel is mislukt. Uw leider offert u, het Duitsche volk, thans op aan het nog monsterachtiger ha zardspel van een oorlog om zichzelf te be vrijden uit de onmogelijke positie, waarin hij zichzelf en u gebracht heeft. In dezen oorlog strijden wij niet tegen het Duitsche volk, waartegen wij geen bittere gevoe lens koesteren, maar tegen het meineedige, tyrannieke regime, dat niet alleen zijn eigen volk heeft verraden, doch ook de geheele Westersche beschaving en alles, wat u en ons dierbaar is. Moge God de verdediger zijn van het recht," aldus be sloot Chamberlain zijn rede. (Reuter). Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Missa pro pace. ROME GEEFT NADERE BIJZONDER HEDEN Officieel worden te Rome de volgende bijzonderheden gegeven over de laatste poging, die in het werk gesteld is om den vrede te redden, toen deze zeer ernstig be dreigd was. Op 31 Augustus stelde Mussolini de Engelsche en Fransche regeeringen ervan in kennis, dat hij op 5 September een in ternationale conferentie zou kunnen bij eenroepen met het doel, de clausulus te herzien van het Verdrag van Versailles, welke de oorzaak vormen van de huidige verwarring in het Europeesche leven, zulks echter op voorwaarde, dat hij, Mussolini, van de te voren de zekerheid zou heb ben van de adhaesie van Frankrijk en Enge land en dat deelneming van Polen door het optreden van Londen en Parijs verzekerd zou zijn. Ondanks de verzoeken van de Italiaan- sche regeering waren Londen en Parijs niet in staat vóór den eersten September hun antwoord aan Rome te doen toe komen. Intusschen deden zich in den nacht van 31 Augustus op 1 September de inci denten voor aan de Poolsch-Duitsche grens welke Hitier ertoe dreven de militaire operaties tegen Polen te beginnen. Aangezien de door de Italiaansche regee ring ontvangen antwoorden in beginsel gunstig waren, zoowel van Fransche als van Engelsche'zijde en een bijzondere be langstelling voor de mogelijke ontwikke ling van het initiatief van den Duce aan den dag getreden was aan den kartt van Frankrijk, ondanks het eerste militaire conflict tusschen Duitschland en Polen, stelde de Italiaansche regeering Rijkskan selier Hitier op 2 September om 10 uur er van in kennis, dat er nog een mogelijkheid bestond een conferentie bijeen te roepen, voorafgegaan door een wapenstilstand, welke conferentie op vreedzame wijze het Duitsch-Poolsche conflict zou hebben moe ten oplossen. Door tusschenkomst van den Italiaan- schen ambassadeur te Berlijn antwoordde Hitier, dat hij niet k priori de eventualiteit van een conferentie van de hand wees, maar van te voren wilde weten, of de door Frankrijk en Engeland aan Berlijn aan geboden nota het karakter droeg van een ultimatum, aangezien in dat geval iedere onderhandeling nutteloos zou zijn. Voorts vroeg hij, of hij op een uitstel van 24 uur kon rekenen om zijn besluiten in dit ver band te doen rijpen en vast te leggen. De Italiaansche regeering stelde zich opnieuw in contact met de regeering te Londen en Parijs op 2 September om 14 uur en stelde haar in kennis van hetgeen Hitler had ge vraagd. Achtereenvolgens werden, laat in den avond, bevestigende antwoorden ont vangen van Londen en Parijs betreffende de beide gestelde vragen, maar men voeg de hieraan toe, dat Frankrijk en Engeland tengevolge van het nieuwe feit der bezet ting van Poolsche gebied, uitgevoerd door Duitsche strijdkrachten tusschen 31 Augustus en 2 September een fundamen- teele voorwaarde stelde voor de deel neming aan een internationale conferentie, te weten, ontruiming der bezette gebieden. In dezen staat van zaken bepaalde de Ita liaansche regeering zich er toe, Hitler in kennis te stellen van de genoemde voor waarden, hieraan toevoegende, dat zij zonder tegenbericht van de Duitsche re geering van meening was, geen actie tot latere qyacuatie te kunnen ontplooien. Katholieken, Uw eigen Dagblad is DE LEIDSCHE COURANT Nood-wetsont werpen goedgekeurd Vergadering van gisteren. Nadat de vergadering van de Tweede Kamer van 2.4C tot half vier was geschorst, werd ze toch eerst te 7.20 uur des avonds heropend. Aan de orde zijn de volgende wetsont werpen: 1. Regelen met betrekking tot de geneeskundige voorziening onder de bur gerbevolking in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan digheden (wet geneeskundige voorziening 1929); 2. Wijziging van de Beurswet 1914, gewijzigd bij de wet van 31 Dec. 1914; 3. Wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1939 (buitengewoon crediet); 4. Onder de wape nen blijven van dienstplichtigen; 5. Doen voortduren van den bij Kon. Besluit van 1 Sept. 1939 verklaarden staat van oorlog. De GRIFFIER, resp. een der subst.-grif- fiers, doen voorlezing van de desbetreffen de verslagen op grond van de afdeelings- vergaderingen. De wetsontwerpen komen terstond in openbare beraadslagingen. De voorzitter van den raad van mi nisters, de heer DE GEER, verklaart, naar aanleiding van het verslag, te ho pen, dat het gewijzigde optreden der nationaal-socialisten, kan leiden tot een nadere houding der regeering. De minister van DEFENSIE, de heer DIJXHOORN, breigt hulde aan hen die het resultaat der mobilisatie hebben doen bereiken, ook aan directie en personeel der Spoorwegen en aan de burgerbevolking. Leger en vloot en natie zijn één. De tucht zal worden gehandhaafd. Overwogen wordt een mildere regeling van de kostwinners vergoedingen, met name de maxima. Even zoo een beroepsinstantie inzake vorderingen van auto's en paarden met inschakeling van de commissarissen der Koningin. On gegronde oproepingen bij den motordienst wordesn onderzocht en ongedaan gemaakt. De minister van SOCIALE ZAKEN, de heer v. d. TEMPEL, wijst erop. dat het wetsontwerp inzake geneeskundige voor ziening bespoedigd moest worden. Ge vraagd is, gemobiliseerde artsen zooveel mogelijk te plaatsen in de nabijheid hun ner practijk. Spr. zal dezen wensch over brengen aan zijn ambtgenoot van Defensie. Woont een vervanger van een arts te ver weg, dan zal de hoofdinspecteur van den geneeskundigen dienst hierin voorzien. De minister van FNANCIëN, de heer DE GEER, deelt mede te overwegen, meer des kundigen in de commissie betreffende de Beurswet op te De economische toestand onoverzichtelijk. De minister van ECONOMISCHE ZA KEN, de heer STEENBERGHE, noemt den economischen toestand thans onoverzichte lijk, zoodra dit beter is, is spr. bereid, een nota betreffende den toestand in te dienen. In 1914 gebeurde dit eerst na drie maanden. De heer DECKERS (R.K.) wenscht me de te werken, de wetsontwerpen zoo spoe dig mogelijk wet te doen worden. Spr. sluit zich aan bij de woorden van den minister president van des middags. Wijzende op de ellende van den oorlog, kennen we den plicht tot het inspannen van alle krachten om de neutraliteit te handhaven en den gruwel van den oorlog buiten de grenzen te houden. Ook dan nog staan ons volk groote zorgen te wachten. Het is thans meer tijd voor handelen dan praten. Met de weermacht zij het Nederlandsche volk ge mobiliseerd met het vaderland. Ieder lid der kath. fractie zal daaraan medewerken. De heer DREES (S.D.) zegt, dat de soc.- dem. fractie zich geheel aansluit hij de re geering. Het Volkenbondspact is helaas geen levende werkelijkheid geworden. De ontwikkeling der gebeurtenissen heeft den oorlog niet kunnen voorkomen. We heb ben thans de neutraliteit te bewaren. Voor de meerderheid van ons volk is het duide lijk, van welke zijde de agressie is gekomen. Sprekers fractie zal haar stem geven aan de voorstellen der regeering. Thans juicht spr. het inzonderheid toe, dat een groote volksgroep niet buiten de regeering staat. De mobilisatie legt een zwaren druk ook op tal van gezinnen. De financieele toestand zal een vraagstuk worden van den hoogsten ernst. Op de sterkste schouders moet ook de zwaarste druk komen te liggen. De voedselvoorzie ning moet voor allen gelijk werken, een goede woningvoorziening moet bevorderd worden, de werkloosheidsbestrijding moet voortgaan, zij het met een ander aspect. De democratie in ons land toone, snel te kun nen handelen en met sociaal begrip. De heer SCHOUTEN (A.R.) acht een ver klaring over de houding der A.R. fractie eigenlijk overbodig. Het spreekt vanzelf, dat ze instemt met de handhaving onzer zelfstandigheid, zoo krachtig mogelijk. Dit doel, het eenige dat in aanmerking komt, moeten we zoo krachtig mogelijk bevorde ren. De regeering moge kracht van wijsheid hebben, onder Gods leiding, voor het Huis van Oranje en ons volk. Alle andere zake lijke overwegingen moeten thans op den achtergrond blijven. De heer TILANUS (C.H.) wijst op 't veh- schil tusschen nu en Augustus 1914. Be treurd moet worden, dat van aan de regee ring verleende bevoegdheden reeds thans gebruik moet worden gemaakt. Spr. ver trouwt, dat zoo bescheiden mogelijk van de bevoegdheden ingevolge den staat van oor log zal worden gebruik gemaakt. De C.H.- fractie sluit zich aan bij de rede van den minister-president. De regeering zal strik te onzijdigheid handhaven. Spr. brengt ruide voor de wijze waarop leger en vloot zijn gemobiliseerd en aan allen die daaraan hebben medegewerkt. Ons volk heeft in rui me mate voldaan aan den oproep, tot God te bidden. Moge de regeering haar taak kunnen volbrengen naar vermogen. De heer JOEKES (V.D.) betuigt instem ming met de rede van den minister-presi dent. Spr. wijst op het onrecht, waaraan ook anderen dan oorlogvoerenden zijn blootgesteld. Spr. brengt hulde voor het onbaatzuchtig aanbieden van goede dien sten van de Koningin en Koning Leopold. Ook deze poging om den oorlog te voorko men is mislukt. Het stelsel der collectieve veiligheid is in de internationale politiek onmogelijk gemaakt. Onze onzijdigheid strekt zich ook uit tot het luchtruim. Spr. hoopt, dt onze neutraliteit ook in de lucht zal worden geëerbiedigd. De Vrijz, Dem. zullen gaarne hun stem aan de wetsontwer pen geven. Ook spr. wijst op de vlotte mo bilisatie en den eensgezinden geest. Spr. hoopt, dat de regeering en de mili taire overheid hun bevoegdheden zoo mild mogelijk zullen toepassen en met de individueele belangen der burgerij rekening houden. Bij het beroep inzake vorderingen dient aan de commissarissen der Koningin een commissie ter zijde gesteld te worden. De heer BIEREMA (Lib.) zegt, dat zijn fractie gaarne haar stem aan het voorge stelde zal geven. Het volk moet de regee ring steunen in het bewaren der zelfstan digheid. Geschillen verliezen thans hun be- teekenis. Spr. is volkomen bereid de regee ring te schragen, daar zij doet wat In 's lands belang geboden is. De heer DE MARCHANT ET d'ANSEM- BOURG (N.S.B.) zegt, dat de N.S.B. nooit in oppositie was waar het de onzijdigheid des lands en het steunen van het Huis van Oranje betreft. De Volkenbondspolitiek hebben de nat.-soc. steeds onjuist genoemd. Spr verzoekt den minister van Buitenland- sche Zaken, aan Frankrijk een neutrali- teitsverklaring te vragen. Ieder heeft het recht, sympathie voor de een of andere partij der oorlogvoerenden te hebben. Doch in ons land moet ieder werkelijk neutraal blijven. Spr critiseert het uitsluiten van trouwe Nederlanders uit ambtelijke be trekkingen en het leger. De partijpolitiek moet thans wijken voor het landsbelang. De nat.-soc. hebben zich niets te verwij ten jegens ons volk. Gevaarlijke periodieken behooren thans uit ons leger te worden ge weerd. De tallooze aanvragen om kostwin nersvergoeding moeten met spoed worden afgewikkeld. Spr zal zijn stem aan de voorstellen geven. De heer DE VISSER (C.P.) wijst op het gevaar voor. ons volk, nu er een fascisti sche overval is gedaan op een ander volk. De oorlog zal zich onvermijdelijk uitbrei den. Het Nederlandsche volk moet zijn zelfstandigheid verdedigen tegen eiken fas- cistischen aanval. De communisten zullen daarbij vooraan staan. De aarzelende hou ding van Chamberlain is oorzaak dat Rus land en Engeland niet tot elkaar zijn ge komen. (De VOORZTTER verzoekt den spr. niet in internationale besohouwingen te treden). Spr. wil de oorzaken van den toestand nagaan. De communisten zullen strijden te gen het fascisme en voor een wereld waar in een oorlog niet meer mogelijk is. (Als spr. wederom internationale toe standen gaat bespreken, waarschuwt de voorzitter hem opnieuw). Spr. betoogt, dat ode Nederlandsche re geering wijziging moet brengen in haar bui- tenlandsche politiek. Fascistische verzeke ringen hebben voor spr. geen waarde. D< communisten zullen vóór stemmen, doch di: beteekent niet, dat ze vertrouwen hebben ir de politiek der regeering. De arbeiden klasse moet thans een eensgezinde eenhek zijn. In de tegenwoordige situatie moet on middellijk worden opgetreden voor beter» bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen en moeten betere maatrege len voor de boeren en burgers in het alge meen worden genomen. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) is ver heugd over de neutraliteitsverklaring van de regeering. Spr. heeft steeds voorspeld dat de Volkenbond ineen zou storten. Thans zijn zij te betreuren, die op de rietstaven van Egypte hebben gebouwd. De heer VAN HOUTEN (Chr. Dem.) aanvaardt het lijden dat de wachten is, nu de wereld God ongehoorzaam is geworden. Hitler is niet anders dan het verschrikke lijk kind van een verschrikkelijken tijd (de voorzitter hamert). In Duitschland is Gods Woord uit het openbare leven uitgescha keld. De wereld heeft Gods Woord losgela ten. Spr. zal de regeering steunen, doch kan principieel zijn medewerking aan oor logsvoorbereiding niet geven. Spr. zal aan- teekening verzoeken, tegen de defensie- ontwerpen te zijn, doch zal voor de andere stemmen. Spr. hoopt, dat de voorraden ge lijkelijk verdeeld en de lasten gelijkelijk gedragen zullen worden. Moge God ons volk genadig zijn. De VOORZITER deelt mede, dat de zoo even door hem gewraakte woorden van den heer Van Houten niet in de handelingen worden opgenomen. Minister DE GEER verklaart, dat de re geering met de geuite wenschen zal reke- ning houden. De wetsontwerpen worden z.h.st. aange nomen, behoudens dat de Chr. Dem. tegen de beide militaire ontwerpen zijn. De vergadering wordt gesloten te negen uur ter nadere bijeenroeping.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6