OMGEVING Jongeman verdronken te Leidschendam MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Bestuurder gedood. Op den Terheydenscheweg nabij Breda, onder de gemeente Teteringen is gister ochtend een auto-ongeluk gebeurd, waar bij één persoon werd gedood. Op genoemden weg reden twee postau to's beiden uit Rotterdam, komende uit Roo sendaal en op weg naar Rotterdam met groote snelheid achter elkaar. De aohterpostauto, bestuurd door den 33- jarigen gehuwden B. uit Rotterdam, tracht te in razende vaart de voor hem rijdende auto in te halen. Toen deze de eerste auto wilde snijden, gebeurde dit op twee wie len. Het volgende oogeniblik zwenkte de passeerende auto naar links, sloeg driemaal over den kop en bleef rechts van den weg liggen. B. werd uit de auto geslingerd, en is on middellijk naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij een half uur na aankomst is overleden. Beide au to's werden totaal vernield. Bij de manoeu vres van de passeerende auto kon de voor ste auto stoppen, zoodat een aanrijding ver meden kon worden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermorgen reed op den Schoterweg te Haarlem de militair H. R. op een motorrij wiel. Voor hem reed een personenauto, die links de dr. Leydsstraat in wilde rijden en daartoe zijn richtingwijzer had uitgestoken. De motorrijder merkte dit te laat en met een vaart van ongeveer 50 K.M. wilde hij de auto passeeren. Toen hij zag dat zulks niet lukte, verminderde hij vaart en probeerde rechts achterom de auto te passeeren. Dit lukte evenmin. Hij raakte met het voor wiel den achterbumper van de auto. De mo tor sloeg om, de berijder viel er boven op en werd een tiental meters meegesleurd. Met een hersenschudding en een gebroken kaakbeen bleef hij bewusteloos liggen. Hij is in het ziekenhuis Johannes de Deo opge nomen. BOERDERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een onweersbui is gisteravond te zeven uur de bliksem geslagen in een boer derij, staande aan den Vierhuisterweg te Leeuwarden, bewoond door den heer Hoog land. In een oogwenk stond de schuur, wel doe gevuld was met hooi, geheel in vlam men. De brandweer bestreed het vuur met vijf stralen, doch kon niet verhinderen, dat de boerderij en het woonhuis zoo goed als geheel uitbrandden. Een deel van den in boedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Bij het zwemmen in de Lek onder de ge meente Nieuwpoort is gistermiddag de 14- jarige C. Onswijn uit Nieuwpoort verdron ken. Toen O. plotseling in de diepte verdween, hebben twee vriennden die met hem zwom men tevergeefs getracht hiulp te verleenen. Gisteravond om negen uur had men het lichaam van den jongen nog niet opgehaald. Zondagmiddag is de zeventienjarige Ekkelboos uit Hengelo bij het zwemmen in de Houtmaat om het leven gekomen. Het ongeval moet worden geweten aan het feit, dat het slachtoffer niet voldoende het zwemmen machtig was. Nadat men het stof felijk overschot op het droge had gebracht, is het vervoerd naar het R.K. Ziekenhuis. FIETSENDIEF GAF ZICH ZELF AAN. De chef-veldwachter te Huizen, keek Zondagavond vreemd op, toen zich een jongmensch op zijn bureau meldde met de mededeeling: „Ik heb een fiets gestolen, zij ligt by den Tafelberg." De aangifte bleek juist te zijn en onderweg vertelde de 21- jarige jongeling, dat hij te Bussum en La ren de laatste week drie fietsen had gesto len, twee had hij by een heler gebracht, maar toen hij met de derde kwam, was de heler voor betere diensten opgeroepen. Hij bleef dus met de fiets zitten en boven dien had zijn meisje hem laten zitten. Met al die narigheid wilde bij maar liever gaan „zitten," waarin hy al ervaring begint te (krijgen, want hij heeft reeds twee keer een paar maanden in de gevangenis doorge bracht wegens diefstal. De jongen, die uit een groot gezin is, wordt ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. De heler zal er meer van hooren. ZIJN SPRAAK VERLOREN, TERUG GEKREGEN EN WEER VERLOREN. In Amersfoort woont een 30-jarige man, voeger van beroep, die wel op zeer onaan gename wijze in Jen loop van de week, een object voor de medische wetenschap is ge worden. De man was enkele weken van een sty- ger gevallen en zou Donderdag weer zijn werk hervatten. Toen hij echter Donder dagmorgen wakker werd en zyn huisgenoo- ten, vrouw en twee kinderen op de gebrui kelijke wyze „goede morgen" wilde wen- schen, kwam hij tot de minder aangena me ontdekking, dat hy zijn spraak verlo ren had. Hij stelde zich in verbinding met zijn huisarts en na behandeld te zijn had de man Vrijdag zyn spraakvermogen terug gekregen. Zoo verheugd was nij hierover, dat hij zelf zijn moeder en de familie den heuglijke tijding wilde brengen. Toen hy echter van deze rondgang terugkeerde en vlak by zyn woning een vriend ontmoette, dien hij ook op de hoogte van zyn genezing wilde stellen, wcs zijn spraakvermogen we derom verdwenen. „Mndmrg." HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering morgenmiddag te 2 uur. Distributie-bureau. Vanaf heden is het distributie-bureau gevestigd in een ge deelte van Huize Treslong. De ingang is uitsluitend aan de Vosselaan. Geboren: z. van A. L. Kakebeeke de Zeeuw z. van H. W. M. ten Brink van der Linden d. van G. A. Weijers— van den Berg z. van E. CardolGreven z. van G. ten HoopeTreur 2 zoons van G. H. de GrootWeijers d. van M. H. WalkersBergman. Ondertrouwd: C. de Jong en M. v. d. Beid. Getrouwd: J. H. Granneman en C. J. Smink G. van den Berg en C. M. Nigent R. Kreeft en J. Huisman. Overleden: M. van Tol m. 81 j. KATWIJK Geboren: Jan z. van J. Freke en M. J. Kleinhout Gerard Johan z. van E. H. van Galen en M. Kolderman Nicolaas z. van A. van der Plas en L. Kuyt GJjs- bertus Pieter z. van H. P. Bloot en M. Haasnoot Nicolaas z. van C. van Duyn en A. v. Duyvenbode. Ondertrouwd: Jac. Onderwater en M. van Muyen C. van Zuylen en J. van der Bent A. Heemskerk en S. Haasnoot. Overleden: Theodorus Joannes van Kuyeren 78 j., echtg. van A. M. v. Mil Janna Francina Bakker 72 j., geh. met R. Ouwehand Ariaantje van der Plas 93 j. Jan van den Oever 31 j., geh. met A. v. Ryn. KATWIJK AAN DEN RIJN Militaire Tehuizen. Nu ook in ons dorp een groot aantal militairen zijn gele gerd, doet zich de behoefte gevoelen aan een tehuis, waar zij hun vrijen tijd kun nen doorbrengen. Om daartoe te komen heeft zich een comité gevormd bestaande uit de plaatselijke predikanten, de bestu ren van de Herv. en Geref. J.V., de hee- ren W. v. Veen en E. v. Wensveen en de leden der Parochiehuiscommissie. Het tij delijk tehuis zal gevestigd worden in het Parochiehuis en in het lokaal der Chr. Jongel.ver. aan de Voorstraat. Deze zalen kunnen reeds in gebruik worden geno men. Een ontspanningsavond (filmavond) zal Dinsdag worden gegeven in het Pa rochiehuis en Woensdagavond in de zaal Voorstraat. Giften, alsook lectuur en spe len zullen door de comité's of besturen gaarne worden aangenomen. NOORDWIJK Gemeenteraad. De agenda der mor genmiddag te vier uur te houden openbare raadsvergadering luidt als volgt: 1. Be- eediging der raadsleden. 2. Verkiezing van wethouders. 3. Ingekomen stukken. 4. Me- dedeelingen. 5. Vaststelling notulen. 6. Aanbieding gemeente- ene bedrijfsreke- ningen 1938 en benoeming commissie van onderzoek. 7. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit inzake aankoop van bouwterrein aan de van Panhuysstraat 8. Voorstel tot het verhuren van grond voor een standplaats van den autobus dienst NoordwijkHaarlem aan de Huis ter Duinstraat en van tuingrond ochter de voormalige openbare school aan den St. Jeroensweg. 9. Voorstel tot wijziging van den zittingsduur van de vaste commissie van bijstand. 10. Voorstel tot conversie van eenige geldleeningen. NOORDWIJKERHOUT B. V. L. De collecte, gehouden voor aanschaffing van een vaandel voor den B.V.L. alhier heeft opgebracht 81. SASSENHEIM DE AFGELOOPPEN WEEK IN DE BOLLENSTREEK n de afgeloopen week heeft men in de bollenstreek op top-spanning gewerkt om nog zooveel mogelijk bollen weg te krij gen. Naar Amerika en Canada zijn de afgeloo pen week weer eenige booten vertrokken o.a. de Noorddam van H.A.L., de Black Eagle en de Ada County, allen met een zeer groot aantal kisten aan boord. Ook naar Engeland is zooveel mogelijk verscheept, men verneemt echter, dat door gebrek aan vervoermiddelen het vervoer verder landwaarts zeer groote stagnatie on dervindt De Scandinavische pakkers werken even eens dag en nacht. Het aantal kisten in de maand Augustus verzonden is belangrijk grooter dan in Augustus van het vorige jaar. Sa ssenheim had in deze week dagen van ongeveer 5000 kisten. Nzar Dultschland gaat nog niets even min als naar Italië, aar Frankrijk en Eel- gië tot nu toe bitter weinig. Op de veilingen is hot een treurige aan blik .Fen veiling van rupim 5000 nummers was in een uur afgeloopen. Het aantal be zoekers was ongeveer 10, het aantal koo- pers nog minder. Wel wbrdt door de veilingen betrekkelijk Kon niet zwemmen Zondagmiddag waren in de Vliet na bij het Molentje, een aantal jongens, onder wie de 18-jarige H. van Megge- len, wonende in de Molenwijkstraat te Den Haag. aan het zwemmen. Toen Van M., die de zwemkunst niet geheel machtig was, een eind van den wal was, wilde hij terugkeeren. Dit maakte hem eenigszins zenuw achtig, met het gevolg, dat hij zonk. Na nog eennmaal te zijn bovengeko men, zonk hij weder om niet meer bo ven te komen. Na ruim een uur dreggen werd het lichaam opgehaald. Het stoffelijk overschot is door de po litie naar het lijkenhuis vervoerd. veel uit de hand verkocht, maar toch moet men zich afvragen waar men met al de bol len, die tot nu toe onverkocht zijn, blyven moet. Kapelaansbenoeming. In plaats van den weleerw. heer J. W. Redeker is be noemd to kapelaan alhier de weleerw. heer F. J. C. Langelaan. Kapelaan Langelaan werd geboren in 1910 en was sedert zijn priesterwijding in 1937, werkzaam te Kwintsheul. Kap. Redeker is benoemd tot kapelaan van de St Agnes-parochie in Den Haag. Op hol. Een span paarden voor een militairen wagen sloeg Zondagmiddag op hol in de Kerklaan en vernielde daarbij een schutting van de firma Alkemade. Ondanks het feit, dat er veel belangstel lende kinderen om den wagen stonden, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. VOORSCHOTEN Installatie pastoor G. Boos. Gistermorgen te 10 uur had de plechtige installatie plaats van den nieuwen pastoor der parochie, den zeereerw. heer G. Boos. De plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden. De kerk was overvol, toen deze plechtigheid aanving. Aan de kerkdeur werden aan de geloovigen boekjes uitge reikt met de liturgische gebeden in het latyn, waarnaast de Hollandsche vertaling, waardoor de geloovigen in staat werden ge steld deze plechtigheid beter te volgen. Nadat de zinrijke ceremonieën hadden pleats gehad, droeg pastoor Poos de Hoog mis op. Na het evangelie hield deken Ho- mulle de predikatie. Spr. had tot tekst ge kozen: „Ik ben de goede herder". Droef heid was er in de parochie, toen de geruch ten. die reeds meermalen in de parochie waren rondgegaan over het heengaan van pastoor P. Meyer, werkelijkheid werden. Droefheid was er over het heengaan van dezen man, die zooveel heeft verricht voor de glorie van Gods huis, voor het heil van het geloofsleven, voor de jeugdorganisaties. De kinderen der parochie had hy geleerd Christus lief te hebben, hen geleid naar Jezus Christus in de Heilige Eucharistie. In moeilijke dagen had hy troost gebracht en gesteund. Bij het sterfbed heeft hy de ster venden den gang naar de eeuwigheid ge makkelijker gemaakt. Hij is heengegaan in geluk en tevredenheid. God heeft u thans een anderen herder geschonken om u ge lukkig te maken, u dichter by Jezus te brengen. Hij komt tot u als een anderen Christus met een hart vol priesterliefde. Hij komt met vreeze en met vertrouwen. Hij komt met vreeze, omdat hij weet hoe zwaar het priesterschap drukt, maar met vertrou wen op Gods genade. Met vreeze komt hij in een wereld, die gaat naaT het heidendom var. de oudheid. Hij heeft zelf ook zijn eigen zwakheden en daarom vreest hij en toch komt hij tot u met het volste vertrou wen op God, hi den naam van den Heer der Heerscharen, om u zonder vreeze het woord van God te verkondigen. Met een groot vertrouwen op de koningin der pries ters, de H. Maria, die haar priesters niet zal verlaten. Heel goed beseft uw nieuwe pas toor, dat alle arbeid zonder den zegen van God niets baat en daarom wekte spreker de parochianen op om dagelijks één Wees gegroet te bidden voor den herder der parochie, om Gods zegen af te smeeken over lyn aanhankelijkheid te toonen, daar hij komt als Gods gezant. Als God het huis niel bouwt, werken de werklieden tever geefs; daarom moet uw gebed ten hemel opstijgen, iederen dag. Voor uw en zijn ge luk op aarde en in de eeuwigheid. Na deze predikatie werd het H. Misoffer voortgezet, waarna de lofzang „Te Deum Laudamus" werd gezongen bij gelegenheid vf den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, waarmede deze zinrijke plech tigheid wederom ten einde was. KJ.M.V. Aangezien de militaire auto riteiten de vergaderzaal in beslag hebben genomen, is het niet mogelijk nze bij eenkomsten te houden. Reed3 is al het mogelijke gedaan om een a: dere zaal te vinden, doch in elk hoekje en gaa';e vindt men militairen, zoodat er voorloopig geen bijeenkomsten kunnen wor <n gehouden. Zoo gauw er een oplossing gevonden is. zal er kennis van gegeven worden. To4 k'jk! Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Dinsdag 5 September a.s.,- des nam. om 8 uur. Agenda: I. Installatie nieuw benoemde raadsleden 2. Benoeming der wethouders. Arbeidsbemiddeling. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling alhier ston de- Zaterdag, 2 September, als werkzoeken den ingeschreevn voor diverse beroepen 82 pe*sonen, waarvan 43 in werkverschaffing. Door den agent wordt zitting gehouden: voc- werkgevers des voormiddags van 912 uur ten gemeentehuize; voor werknemers: des voormiddags van 99.15 uur in het Ambachtshuis. Geboren: Jacob Nicolaas z. van J. ter Borg en M. J. van Veen Gerard z. van K. Moot en M. van Eek Hendrik Maria z. van H. Franken en T. Hendriks Johan Marinus, z. van Th. van Drumpt en J. M. M. Bonefaas Hendrika Alida d. van H. J. Vianen en M. J. van Dam Annie d. van J. Westhoek en M. Adriana van den Akker. Ondertrouwd: Jacob van Veen oud 25 jaren en Ymkje Johanna Jansen, oud 31 jaren Getrouwd: Johannes Petrus Antonius de Vrind, oud 26 jaren, en Maria Magda- lena Lamboo oud 25 jaren. Gevestigd: F. Veis van Malang N.O.I. Anne B. Faber van Franeker C. A. Mohrmann van Den Haag H. J. G. Postel van Leiden A. N. Mank van Leiden W. C. Mohrmann van Soest W. M. Hogervorst van Bemmel A. P. Veltman-van Kluijve van Leiden Wed. W. F. Poulus geb. Vogelezang van Gorin- chem G. B. J. van Ek van Zeist. Vertrokken: J. M. v. d. Harst naar Gouda D. W. Gesink naar Leiden M. de Roode naar Leiden G. Wassenaar geb. Vlasveld naar Leiden J. Gerzon naar Bussum J. M. C. Leckie geb. Millar nnar Bussum D. J. Spanjaard naar Borne (O.) C. H. van Schaik naar Amsterdam H. G. van der Sluis naar Rolde M. G. Lammers naar Utrecht H. C. L. Leen- ders naar Nymegen E. W. M. Buve naar Nymegen E. J. de Kok naar Rotterdam H. J. A. Hoppers naar Hoensbroek A. A. Dobbe naar Hoorn Wed. Meutink geb. A. H. Fissernaar naar Leiden K. W. Tuinzing naar Den Helder. WASSENAAR PROPAG AND A-BIJEENKOMST VOOR DE NIEUWE GEMEENSCHAP In het kader van de actie van de Nieuwe Gemeenschap had Zondagmiddag te 3.30 uur op de speelplaats van de school der eerw. Zusters, aan de Kerkstraat, een pro- paganda-bijeenkomst plaats, die in ieder opzioht geslaagd is, mede ook doordat een onmisbare factor voor deze openluchtver gadering aanwezig was, n.L een ideale weersgesteldheid. Kapelaan Tyssen, voorzitter van het plaatselyk comité van actie opende met het gebed voor de Nieuwe Gemeenschap, waarna hy de zeer talrijke aanwezigen welkom heette, om dan terstond de leiding over te dragen aan den Propagandaleider van het plaatselijk comité, den heer P. Dado. Deze sprak eveneens een algemeen welkom, waarbij hij mededeelde, dat de burgemeester wegens ambtsbezigheden zeer tot zyn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Pater Ir. L. Tepe, O.F.M., uit Leiden, hierna het woord verkrijgend veront schuldigde zich met een aanhaling van Chesterton's woorden, dat men de aan wezigen had opgeroepen hier te komen. Het pleit voor de belangstelling, dat men in zoo groot aantal is gekomen. Het is vooral in de dagen die wy thans beleven wel moeilijk om te spreken over de gemeen schapsgedachte, doch de opkomst bewijst, dat men zich niet laat ontmoedigen, dat men doorzet, en dan zal men dat pogen met succes bekroond zien. Een eerste reden voor deze actie ziet spr. in het feit, dat we redelijke schepsels zijn, uit Gods hand voortgekomen. Het feit, dat men in bewondering kan staan voor den sterren hemel doet spr. met enkele getallen schet sen hoe ontzaglijk groot het uitspansel is. Bedenken wy hierbij, dat dit alles is ont staan op een enkel scheppingswoord van God, waarbij Hij tevens wetten stelde, dan begrijpen we wat God tot stand kan bren gen. Ook bij de schepping van het planten en dierenrijk stelde God Zijn wetten. Ten slotte schiep God den mensch en Hij deed dat naar Zijn beeld en gelijkenis, daardoor den wensch boven alles verheffend en slechts weinig achtergesteld bij de engelen. Een wensch, begaafd met verstand en vrije wil (hetgeeen hem in staat stelt zijn eigen leven in te stellen in overeenstemming met Gods wil. Er behoeven in de maatschappy geen tegenstellingen te zijn tusschen werk gevers en werknemers, tusschen arbeid en kapitaal. Er behoeft geen blijvende werk loosheid te zijn. In een goed geordende maatschappij moet dat alles te overbruggen zijn. Het succes van een Nieuwe Gemeen schap moet het doel zijn. We moeten de gemeenschaps-ideeën doen opbloeien, waar bij niet de gemeenschap hoogste doel is, maar waarin men iedereen in deze ge meenschap het volle recht doet toekomen. Een ander argument voor de actie heb ben we in ons katholiek zyn. De Nieuwe Gemeenschaps-gedachte moet steunen op liefde en offer, de liefde tot den even- mensch, d:e tot het offer brengt. Juist in f'e katholieke Kerk is de liefde en het offer hoog opgevoerd. God is de verpersoon lijking van de liefde en is er grooter offer geest denkbaar dan Christus be4oonde. Zonder liefde en offer loopt elke gemeen- sch; psgedachte op niets uit. In onze katho lieke Kerk is de juiste voedingsbodem aan wezig. In het „verbeter de wereld, begin bij jezelf" ligt een diepe waarheid, maar daarmee is er nog geen nieuwe gemeen schap. Ook de onderlinge verhoudingen tusschen voortreffelijke personen moet zoo geregeld, dat de gemeenschap haar doel kan bereiken. Spr. wijst er dan op hoe men, telkens als een stormloop tegen de Kerk wordt ondernomen, men zich aaneensluit tot een aanvalsfront. Ons katholiek zijn, wat liefde en eenheid beteekent in offer geest, moet onze kracht zyn voor da Nieuwe Gemeenschap. Ook als Neder- landsche staatsburgers Ijveren we voor een nieuwe gemeenschap. Dank zij de VTijheid van meeningsuiting is het mogelijk de Nieuwe Gemeenschapsgedachte te uiten. Tegenover een soortgevoel van machte loosheid om de gemeenschapsgedachte in gang te doen vinden stelt spr. hetgeen men in ons land deed terzake landaanwinning door het droogleggen der Zuiderzee en wat katholieke Nederlanders deden voor be strijding der werkloosheid. Spr.' wijst ook op het Missiewerk, een offervaardigheid, voortgekomen uit een gevoel van verbon denheid met het verre Oosten. Een pak kend voorbeeld is ook de vlotte wijze In het verloop der mobilisatie. Zware offers zijn met groot offervaardigheid gebracht. De nieuwe ideologie is niet gebonden door export-belemmeringen, maar we kunnen die overdragen aan een millioenenvolk over zee. Als ons katholiek geloof door onze mis sionarissen, zelfs met beperkte vrijheid, onder duizenden is verbreid, dan ls er niet aan te twijfelen of voor een gezonde maatschappelijke ordening is men ook te winnen. Daarom ook als Nederlanders onze steun gegeven aan de Nieuwe Gemeen schap. Spr. besluit met het volgend citaat uit de encycliek „Quadragesimo Anno": Laten daarom allen, die van goeden wil zijn, allen, die onder aanvoering van de Herders der Kerk dezen goeden en vreed- zamen strijd voor Christus willen strijden, zich hecht aaneensluiten; laten allen er naar streven, onder de leiding en leering der Kerk, tot de christelijke vernieuwing der maatschappij, die Leo XIII door Zijn onsterfelijke Encycliek „Rerum Novarum" ingezet heeft, het hunne bij te dragen, overeenkomstig ieders talenten, krachten en maatschappelijke positie; en laten zij daarbij niet zichzelf of hun eigen belangen zoeken, maar de belangen van Jezus Christus, noch hun eigen meening tegen eiken prijs willen doordrijven, maar ook de beste plannen bereidwillig prijsgeven, als het hoogere gemeenschappelijk belang dit mocht vorderen: opdat in alles en boven alles Christus regeere, Christus heersche, aan Wien eer en glorie en heer schappij toekomt in eeuwigheid. Nadat de heer Dado den spreker dank had gebracht, was het woord aan Mr. F. J. H. Bach, lid van de Tweede Kamer, die zei, dat het een uitvoerige studio waard zou zijn waarom in Nederland, in onderschei ding en in tegenstelling met vele landen, het christendom zich individueel en ge organiseerd heeft doen gelden in het maat schappelijk leven, op het gebied van do radio, de pers, de jeugd, de politiek enz. enz. Dat alles is niet geschied volgens kerkelyke voorschriften, maar op geeste lijke inspiratie. Spr. wil niet aan een ver klaring beginnen, maar het feit consta- teeren en waardeeren als een onschatbaar voorrecht, waarvan wij ons niet voor een schotel linzensoep zullen ontdoen. Spr. herinnert ook aan de woorden van H.M. de Koningin over geestelijke en moreele herbewapening. Waar bemoeiing met het openbare leven mogelijk is, daar moeten we het doen en in standhouden. We mogen trots zyn op onze sociale organisaties. Voorzoover die waardeering er niet is wil spr. dat verklaren uit een zich moeilyk kunnen inwerken van aandacht voor het gemeenschapsleven. Na een citaat van Kleerekooper over het organiseeren door de katholieken, vermeldt spr. dat een Engelschman ons land noemde als een der meest christelijke landen van de Wereld. Dat is geen motief om een hooge borst te zetten, maar wy nemen nu eenmaal be paalde dingen concreter op dan andere volken, bijvoorbeeld de bepalingen en raadgevingen der Pausen. We hebben ernst gemaakt met de uitvoering der encyclieken. Ons katholieke volk was en is voorbereid op sociale omwenteling. Spr. acht het een gelukkig verschijnsel, dat de sociale be weging en haar beteekenis in een beter licht is komen te staan, ook in kringen, die er vroeger niets van moesten hebben. De wereld wil graag een slagwoord hebben, eerst was het strijd tegen het kapitalisme, toen werd het ordening en nu de Nieuwe Gemeenschap, woorden die allen duiden op precies hetzelfde vraagstuk, n.l. op een katholiek sociale beweging zooals „Rerum Novarum" die heeft los geslagen. De moderne werkelijkheid is het natuurlijk resultaat van een ontwikkeling, waartoe het bij een ontbreken van maatschappelijke ordening leiden moest. We willen het her stel van de overheid in een toeziende en leidende functie en herstel der publiek rechtelijke bedrijfsordening. We willen niet dezelfde verschijningsvorm als in de mid deleeuwen, maar we willen wel in toepas sing brengen dezelfde beginselen. Het zal moeilijk zijn die beginselen te verwezen lijken, maar in wezen is dat mogelijk in de publiekrechtelijke bedrijfsordening. De taak van de bedrijfsschappen, die voor waarden voor het dragen van de nieuwe gemeenschap zijn, wil tevens zijn een orde ning van de economische politiek in het be drijfsleven. Ook op economisch terrein zal de bedi ijfsorgrjnisatie ihet algemeen be lang moeten c ienen. Voor ons katholieken, ligt de eigenlijke noodzaak van de orde ning wat dieper. Wij gelooven niet aan een spoedig natuurlijk herstel, wij weten, dat ook op economisch terrein het menschelijk verstand een taak heeft. Wij achten be wuste leidng steeds noodig en ook een rikerr graad van gebondenheid is noodig. De I'ieuwe Gemeenschap is niet iels, dat we in een paa maanden in elkaar timme ren, doen die ra) xnoeten gioeien, maar anderzijds iz de Nieuwe Gemeenschap niet

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9