MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Vervoer van voedingsmiddelen Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het vervoer en de aflevering van suikerbie tenzaad, voederbieten, mangel- en wortel zaad, radijszaad, spinaziezaad, graszaad, kla verzaad, lucerne, spurrie, knolzaad, wortel- zaal (incl. zaad van tuinbouwwortelen), met ingang van 1 September geheel vrij zijn. Aflevering en vervoer van partijen mai- zena, bak- en puddingpoeders, custard en dergelijke, sago (korrels), ongedenatureerde glucose (blanke stroop), keukenstroop, zwarte stroop en rietsuikerstroop, massee, dextrine, dextrose, plantaardige lijm, boek- weitegrutten, zoomede griesmeel van rijst (gekleurd en ongekleurd), bestemd voor wederverkoopers, zijn, even eens met ingang van 1 September, van het afleverings- en vervoerverbod vrijgesteld, mits het normale hoeveelheden betreft, be stemd voor gebruikelijke afnemers. Behoudens de bepalingen krachtens de prjjsopdrijvings- en hamsterwet 1939, hou dende onder meer het verbod om zich in een week meer te verschaffen, dan men in een week pleegt te gebruiken, zijn in het algemeen aflevering aan en vervoer naar den uiteindelijken verbruiker van z.g. con sumptiegoederen van het afleverings- en vervoersverbod vrij gesteld. Een uitzonde ring hierop vormen vnl. de volgende arti kelen, waarvoor geldt, dat aflevering aan en vervoer naar den uiteindelijken verbrui ker slechts is toegestaan voor hoeveelhe den, welke het bij elk product of elke groep producten vermelde kwantum, niet te boven gaan. Deze artikelen zijn: paddi of voerrijst 5 kg.; tarwegriesmeel, bak- en puddingpoeders, custard, alsmede gerstebloem, tezamen tot een hoeveelheid van 1 kg.; griesmeel van rijst (gekl. en ongekl.) 1 kg.; stijfsel en stijfselpoeder, tezamen 1 kg.; gemengde koekjes, brokjes, meel, opfok- voeders, ochtendvoer en kippenvoer, teza men tot een hoeveelheid van 5 kg.; ondermelk en melkpoeder, tezamen tot een hoeveelheid van 25 kg.; kippen-, honden- en kattenbrood, teza men tot een hoeveelreid van 5 kg.; stropen en bijproducten der suikerberei ding, tezamen tot een hoeveelheid van 2 kg.; honing en kunsthoning 2kg.; aardappelmeel lkg.; sago (korrels) 1 kg.; boekweitgrutten 1 kg. De in deze opsomming vermelde hoeveel heden gelden niet, voor zoover vervoer en aflevering van daarin vermelde producten plaats vindt met betrekking tot meer dan één adres en deze producten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke aflevering de voor elk der laatst bedoelde producten vastgestelde hoeveelhe den niet te boven gaat. VOORZIENING MET VEEVOEDER Naar wij van bevoegde zijde vernemen, stelt de regeering zich bij de uitvoering van diverse maatregelen op het gebied van de veevoedervoorziening op het standpunt, dat de bestaande handelskanalen zooveel mogelijk ingeschakeld dienen te blijven. De veehouders zijn dus volkomen vrij in hun keus van den handelaar of coöpera tieve vereeniging, van wien of waarvan zij hun veevoeder wenschen te betrekken. STEENKOOLVOORZIENING GEWAARBORGD. Ten aanzien van het vervoer van steen kolen kan worden medegedeeld, dat het wagenpark van de spoorwegen geheel ten dixste is gebleven van de Nederlandsche Spoorwegen, daar dit wagentype niet ge schikt is voor militaire doeleinden. Daar de productie van onze mijnen vrij wel gelijk is met het binnenlandsch ver bruik geeft dit den waarborg voor den ko menden winter, dat alle dan voorhanden voorraden brandstoffen door het geheele land per spoor kunnen worden aange voerd. feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 53) Hier boven zag men de dingen anders. Een mensch was zoo nietig, een dwerg.... hij had van vliegeniers gehoord, dat, toen ze voor de eerste maal boven waren, en dc strijdende legers zagen, het dwaas ge schenen had, die speelgoed-soldaatjes, die een kinderachtig spel speeldenNiet een grimmige strijd op leven en dood.... Zag het er, van God's standpunt uit be zien, ook zoo kinderachtig uit? Onmogelijk ....als zelfs geen musch Zelfs geen musch.... hoe veel minder dan een ziel, voor wie al het lijden van den Verlosser opgeofferd was? Als bekeerling van nog pas een paar da gen, voelde Cymbeline zich alsof hij onme telijke geestelijke rijkdommen ontvangen had. Al de nieuwe gloed van een bekeerde was in hem. Hij begon de dingen al te zien met dat geestelijk inzicht, dat alle ka tholieken moeten hebben, als zij dat eeuwigheids-standpunt innemen, van waar uit zij al him woorden en daden moeten be- oordeelen. Dat geestelijke lag onder alles, door drong alles. En men kon nergens meer bang voor zijn. Er was geen vrees voor de jsiel, die in staat van genade het lichaam verliet Zelfs kon men dat uur met vreug de verbeiden als men binnen de palen ge- WIJZIGING BEURSWET. Beurzen onder toezicht van minister van Financiën. Bij" het uitbreken van den wereldoor log zijn aan de Nederlandsche regeering bevoegdheden verleend tot ingrijpen in het Beurswezen. Een en ander is geregeld bij de Beurswet 1914, zoodat beurszaken, die tegen het eind van Juli 1914 waren ge stremd, successievelijk konden worden af gewerkt. Teneinde voor de toekomst over gelijke bevoegdheden te kunnen beschikken, in dien dat noodig mocht blijken, heeft de re geering een wetsvoorstel ingediend, om enkele wijzigingen in de wet aan te bren gen. De beurzen zullen onder toezicht ko men te staan van den minister van Fi nanciën, terwijl deze de bevoegdheid krijgt de dag te bepalen, welke in de Beurswet op 29 Juli 1914 is gesteld, als de datum, waarop de beurszaken geacht worden te zijn gestremd. Het intreden van buiten gewone omstandigheden zal daarbij als criterium gelden. Daardoor woorden de toe te kennen bevoegdheden tot zeer bij zondere gevallen beperkt, zoodat voor een te ruim gebruik ervan geen vrees behoeft te bestaan. Bij de uitvoering der wet zal de minis ter worden voorgelicht door een commis sie van advies in beurszaken. Het ligt in het voornemen deze commissie te doen be staan uit den voorzitter van de Vereeni ging voor den Effectenhandel, die er ambtshalve lid van zal zijn, en nog een ander bestuurslid dier vereeniging, alsme de uit een niet te groot aantal leden, die als deskundigen op het gebied van den geld- en fondsenhandel kunnen worden aangemerkt. MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Speciale afdeeling van de Haagsche politie. De Haagsche politie heeft een speciale afdeeling in het leven geroepen, die zich bezig houdt met^iet onderzoek naar even- tueele prijsopdrijving. De politie heeft daarover een groot aan tal klachten binnengekregen, waarnaar een minutieus onderzoek zal worden inge steld. Er wordt een geregelde controle ge houden op de winkeliers in verband met de afgifte van de bonnen. Ook het surveil- leerende personeel is opgedragen controle uit te oefenen op de bezoekers van win kels, of zij in het bezit zijn van dit ver- voerbewijs. GEVALLEN VAN PRIJSOPDRIJVING EN HAMSTEREN TE 's-GRAVENHAGE. Er heeft zich bij een verfhandel te Den Haag een geval van prijsopdrijving voor gedaan, n.l. van schellak met 40 pet. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en in verband met artikel 5 van de prijsop- drijvings- en hamsterwet de partij schel lak in beslag genomen. Bij een particulier in het Laakkwartier heeft de politie een inval gedaan; zij trof daar 150 pond suiker, 20K.G. koffie en 40 K.G. thee aan, welke goederen in be slag werden genomen. Tegen den hamste raar is proces-verbaal opgemaakt. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. bleven wasEn het was zoo gemakke lijk er binnen te blijven, zooals een katho liek dat behoort te doen. De regels waren duidelijk en helder als kristal, niemand behoefde in het duister rond te tasten. Niemand behoefde zelf uit te maken, wat goed en wat niet goed was. Er waren plichten te vervullen, in het be gin was het zelfs moeilijk en vernederend voor sommigen. Maar de belooning. Heel duidelijk kwam de herinnering van den laatsten Zondag op Valleylands in zijn gedachten terug. En niet alleen het beeld van Angela en van hun nu uitge sproken genegenheid voor elkaar over stroomde hem met zoetheid voor elkaar. Het was de geestelijke zijde, de diepere beteekenis van alles wat hij gezien en ge hoord had. O, die eerste Kerstmis op Valleylands, die hem het geloof gegeven had.... Wat een lichten wenk had hij maar gehad, wat een kleine kans om die kapel voor het eerst binnen te treden. Een drafje over de wintersche veldenHet bijna kinder achtige avontuur om door de Frent te wa denHoe licht had het hem kunnen ont snappen. En wie weet of hij dan in jaren nog eens de kans gehad zou hebben om weer eens Mis te hooren? Dan had hij misschien al die groote gunsten niet ontvangen.... Die gedachte benam hem den adem. Hij had gebeden en de nevelen waren opgetrokken. Eensklaps was zijn wereld veranderd. Leven en dood waren geen vij anden meer. Het lichaam was van zoo wei nig belang, daarentegen de ziel die er het leven aan gaf, zooveel. Misschien herneemt het leven nooit meer zijn gewoon aanzien, als eenmaal dat hel- PERSONEELE BELASTING VAN GEVORDERDE MOTORRIJTUIGEN De K.N.A.C. en de A.N.W.B. deelen mede, dat ingevolge de wet op de personeele be lasting zij die zijn of zullen worden aange slagen in de personeele belasting voor mo torrijtuigen, vaartuigen of paarden, welke thans door het rijk zijn gevorderd, onthef fing dier belasting kunnen verkrijgen over de volle maanden van het jaar, die sinds die vordering nog niet waren ingetreden. Deze ontheffing wordt slechts verleend voorzoover in den loop van het jaar geen andere motorrijtuigen, vaartuigen of paar den worden aangeschaft. Van de afschaffing der motorrijtuigen, vaartuigen of paarden door den verkoop aan het Rijk dient binnen zes weken aan gifte te worden gedaan bij den inspecteur der directe belastingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld. De uitspraak op een zoodanige aangifte kan worden uitge steld tot na afloop van het belastingjaar, dus tot na 31 December a.s. Men dient dus ook na indiening van het verzoek om ont heffing eerst de nog resteerende termijnen van den belastingaanslag te voldoen en ver der de beslissing van den inspecteur af te wachten. De wettelijke bepalingen brengen mede, dat diegenen, wier motorrijtuigen, vaartui gen of jaarden thans zijn gevorderd en die bijv. in December tot aansohaffing van an dere overgaan, tooh over de tusschenlig- gende periode personeele belasting voor deze objecten moeten betalen. Ten aanzien van dezen regel, die als onbillijk wordt ge voeld, nu velen geheel buiten hun eigen wil van hun desbetreffende eigendom af stand moesten doen, zijn de K.N.A.C. en de A.N.W.B. diligent teneinde een betere voor ziening te verkrijgen. Eveneens zullen deze vereenigingen de mogelijkheid onder het oog zien, gedeeltelijke ontheffing van be lasting te verkrijgen voor motorrijtuigen, welke niet meer in gebruik zijn, doordat de eigenaar of houder werd gemobiliseerd. Volgens de wettelijke bepalingen kan voor zulke motorrijtuigen, die buiten gebruik zijn gesteld, dooh in bezit van den belas tingplichtige blijven, alleen ontheffing worden verleend indien het voertuig het geheele jaar buiten gebruik is en daarvan vóór 15 Januari van het belastingjaar aan den betreffendwen inspecteur der directe belastingen mededeeling wordt gedaan. Tenslotte vestigen de K.N.A.C. en de A. N.W.B. er de aandacht op, dat zij die voor een gevorderd motorrijtuig, vaartuig of paard een ander in gebruik nemen, waar voor door hen nog geen belastingaangifte was gedaan, daarvan binnen 14 dagen na de in gebruik neming aangifte op de ge wone formulieren voor de personeele be lasting moet worden gedaan, onder vermel ding, dat het voertuig, vaartuig of paard, waarvoor eerder aangifte werd gedaan, is afgeschaft. WEGENBELASTING WORDT TERUG BETAALD. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat door den Kon. Ned; Toeristenbond A.N. W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club, naar aanleiding van tal van viagen, een adres is gericht tot den Minister van Finan ciën, met het verzoek spoedig te beslissen of de eigenaars van motorrijtuigen, die ten gevolge van de buitengewone omstandighe den niet gebruikt kunnen worden, de voor uit betaalde wegenbelasting over den ter mijn gedurende welke zij hun motorrijtuig niet kunnen benutten, al dan niet terugbe taald zullen krijgen. Op dit adres is thans door den Minister beslist, dat „aan houders van motorrijtui gen, die door het departement van Def ensie in Augustus 1939 zijn gerequireerd, restitu tie van de door hen betaalde motorrijtui gen-belasting kan worden verleend van 1 September 1939 af." De belasting wordt te rugbetaald op het kantoor waar de belas- tingkaart is afgegeven. Indien zij, die op bovengenoemde wijze restitutie van vooruit betaalde wegenbelas ting hebben verkregen in den loop van een der maanden van het belastingjaar 1939 1940 opnieuw een motorrijtiug gaan gebrui ken, zijn zij van den eersten van die maand af opnieuw motorrijtuigenbelasting ver schuldigd. der visioen van het geloof iemand versche nen is. Het leven is veranderd in beteeke nis en belangrijkheid. De tijdelijke dingen worden terugge bracht tot him ware proporties, komen op den tweeden rang. Het liohaam wordt daar om alleen kostbaar, omdat het een taber nakel is van iets onsterfelijks, iets eeuwigs, onverwoestbaars. Jong en schoon, sterk en blij, toch ziet het zichzelf sterfelijk en ver gankelijk. Alle moeilijkheden werden door de Ka tholieke Kerk opgelost in het licht der eeuwigheid. Daarin lag de uitleg voor al les wat den mensch verward en onbegrij pelijk toeschijnt. De slanke, witte toren midden in een dorp, bracht zijn gedachten tot de werke lijkheid terug, met een schok en onbewust boog hij het hoofd. In den geest knielde hij aanbiddend neer voor het Allerheiligste Sacrament in Valleylands. Zijn overgang was zoo buitengewoon ge makkelijk en eenvoudig gegaan, dat het niet te verwonderen was, dat zelfs Viola dacht, dat het niet heelemaal echt was. Zij had het te veel aan den invloed van Ange la toegesohreven. Maar Cymbeline wist wel, dat Angela*er eigenlijk heel weinig mee uit te staan had gehad. Er zijn zielen, die, beroofd van het erf deel des geloofs, zich van alle godsdienst afzijdig houden, totdat zij in aanraking ko men met het katholieke geloof, waar zij al dien tijd op gewacht hebben. Zonder dat zij precies de grootte van hun gemis voelen, kunnen zij toch geen vrede nemen met sur rogaten en als de tijd komt, treden zij in de Kerk, met gemak en eenvoudige vreug de; het is als de thuiskomst van een laten zwerver. BEWIJZEN VAN VRUEN DOORTOCHT VOOR BURGERAUTOMOBIELEN. Gebruikt ten dienste van landsverdediging of volkshuishouding. Van bevoegde zijde meldt men ons: Door het algemeen hoofdkwartier worden 'bewijzen van vrijen doortocht volgens vast gesteld model afgegeven ten behoeve van burger-automobielen, waarvan in opdracht der betrokken regeerings-instantie gebruik wordt gemaakt ten dienste der landsverde diging of de volkisbu ishouding. Deze bewijzen worden uitgereikt met de 'bedoeling, dat de daarmede voorziene wa gens hunne, bestemming kunnen bereiken, en niet door militaire posten worden tegen gehouden. Eenig recht van voorrang kan de betrok ken automobilist aan zulk een bewijs niet ontleenen, terwijl hij tevens gehouden blijft zich te gedragen naar de algemeen gelden de verkeersvoorschriften van overheids wege. Het blijft tenslotte aan het oordeel van ter plaatse commandeerende officieren overgelaten om de automobielen voorzien van een bewijs van vrijen doortocht niette min den doortocht te weigeren, indien naar het inzicht van den betrokken officier die doortocht ten eenmale niet vereenigbaar is met de belangen van 's lands verdediging, en de mogelijkheid bestaat dat de automo biel langs anderen weg haar bestemming kan bereiken. BELGISCHE GRENSKANTOREN GESLOTEN. De A. N. W. B. heeft bericht ontvangen dat verschillende Belgische grenskantoren o. a. dat te Wernhout op den weg van Breda naar Antwerpen gesloten zijn. Langs die kantoren wordt niemand meer in België toegelaten. Wel is het voor Ne derlanders, die in België verblijven nog mogelijk terug te keeren. Ook de gelegen heid om grensdocumenten van motorrijtui gen door de Belgische douane voor defini tieven uitvoer te laten afstempelen blijft nog open. Nederlandsche houders van motorrijtui gen, waarvan de documenten nog niet ge zuiverd zijn, kunnen deze dus alsnog in orde laten maken door aar de grens te rijden en de documenten ter afstempeling aan te bieden. Op deze wijze kunnen zij zich ontdoen van het financieele risico, dat het bezit van ongezuiverde grensdocumen ten meebrengt. BEPERKINGEN IN HET BUITENLANDSCH TELEGRAAF- EN RADIO-TELEGRAAF-VERKEER. De volgende 'beperkende bepalingen gel den voor telegrammen en radiotelegram men 'bestemd voor het Britsohe rijk, inbe grepen de Koloniën, mandaatsgebieden en protectoraten en tevens voor alle radiote legrammen bestemd voor schepen op zee en luchtvaartuigen. Deze telegrammen moeten gesteld zijn in verstaanbaar Engelsch of Fransch en wor den slechts doorgegeven op risico der af zenders. Zij zijn aan censuur onderworpen en kunnen naar goeddunken der autoritei ten worden behandeld, aangehouden of ver traagd, zonder dat daarvan aan de afzen ders kennisgeving geschiedt. Klachten hier over en verzoeken om terugbetaling kun nen niet in behandeling worden genomen. Dringende overbrenging dezer telegram men is niet toegelaten. Onderteekening met naam afzender is verplicht. Verkorte of overeengekomen adressen zijn noch in adres noch in onderteekening toegelaten. DE SPOORWEGTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. In verband met geruchten, dat de spoor wegtentoonstelling te Amsterdam, welke ter gelegenheid van het eeuwfeest der Ne derlandsche Spoorwegen wordt gehouden, als gevolg van de tijdsomstandigheden niet zou doorgaan, wordt ons medegedeeld, dat deze onjuist zijn. De tentoonstelling zal op den vastge- stelden tijd, Vrijdag 8 September a.s. ge opend worden. En zoo was het ook ongeveer gegaan met Cymbeline Harriman. Het middel was inderdaad Angela geweest, al scheen het hem toe, dat zij hem alleen maar geleid had naar een deur die al open stond. De Kerk had haar deuren open gezet voor een jongen, yurigen apostel. Hij keek neer op Frankrijk en bepeinsde of het hem leven of dood zou brengen Daar verrees het Engelsche kamp met zijn lange tentenrijen. En snel volbracht Cymbeline zijn daling door de klare lucht, landde en stond voor den eersten keer op Franschen grond. HOOFDESTUK XXIII. In de week na het vertrek van Cymbe line kwani Angela geheel alleen zijn moeder een bezoek brengen. Het was de allereerste maal, dat zij het Oude Huis binnentrad. Cymbeline had er niet terug kunnen komen vóór hij naar Frankrijk vloog. Haar bezoek was inderdaad een mijlpaal. Het was de eerste keer, dat een Weste den drempel van een Harriman overschreed sinds den tijd, dat de muur gebouwd was, meer dan vijf en twintig jaar geleden. Haar gezichtje was smaller en zorgelijker geworden en Viola, die haar niet gezien had sinds den avond van het bal, toen zij opgewonden was geweest en vol van haar succes, vond, dat zij erg veranderd was. Er lag een rustelooze, ongelukkige trek om haar mond en Viola voelde haar moe derlijke zorg dadelijk ontwaken. „Hebt u al iets van hem gehoord?" was de vraag, waarmee zij als met de deur in huis vieL „Alleen nog maar een briefkaart. Hij is. EEN WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING In verband met de door de regeering be volen beperkingen van het luchtverkeer, be- staat de mogelijkheid dat de luchtdoelartil lerie, de luchtdoelmitrailleurs en de mili taire vliegtuigen op de in overtreding zijn de luchtvaartuigen het vuur openen. Teneinde te voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neerval lende scherven of kogels, wordt de be volking aangeraden om, wanneer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoeken en daar bij binnenshuis van de ramen verwij derd te blijven. DE VELDPOST. Met betrekking tot de werking van den veldpost wordt medegedeeld, dat nog steeds poststukken bestemd voor militairen onvol ledig of onjuist zijn geadresseerd, waardoor noodelooze vertraging, ontstaat. Zoo is ge bleken, dat op poststukken bestemd voor militairen, ingedeeld bij de depots als adres wordt vermeld: Veldleger. Dit is on juist. De depóts behooren niet tot het veld leger. Op de adressen moet 'behalve de com pagnie, de batterij of het escadron zoomede het bataljon of de afdeeling, het nummer van het depot worden vermeld. Bijvoorbeeld: 2e compagnie, 15e depót bataljon, lie depót infanterie. BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN IJMUIDEN. Prins Bernhard heeft Zondagmiddag na mens H. M. de Koningin een onverwacht bezoek aan IJmuiden gebracht. Omstreeks kwart voor drie arriveerde de Prins, ge- Meed in den uniform van adjudant van H. M. de Koningin per auto bij het station. In zijn gezelschap bevond zich de luitenant kolonel H. H. Thoden van Velzen. Door de vele IJmuidenaren, die in ver band met de aankomst van een legertrein naar het station getrokken waren, werd Z. K. H. geestdriftig begroet. PRINS BERNHARD OP WALCHEREN. Vanmorgen heeft Z. K. H. Prins Bern hard, vergezeld van zijn waarnemend ad judant, majoor H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan Walcheren, waar hij namens H. M. de Koningin militaire objecten in oogenschouw nam. ROTTERDAMSCHE LLYOD. Tusschenhavens worden niet aangeloopen. De Rotterdamsche Lloyd bericht, dat het motorschip „Dempo", bestemd 13 Septem ber aanstaande van Rotterdam te verdek ken, rechtstreeks van Rotterdam naar Ne- derlandsch-Indië zal varen. De „Indrapoera", thans op de thuisreis en 8 September te Suez verwacht, vaart direct naar Rotterdam zonder tusschenha vens aan te loopen. VERTREK MAILSCHEPEN „STATENDAM" EN „ORANJE". Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, varen de mailschepen „Staten dam" met de bestemming New York en „Oranje" met de bestemming Nederlandsch Indië heden uit. Met beide schepen vindt postvervoer plaats. De „Oranje" vertrekt hedenavond te 10 uur, vermoedelijk via de Middellandsche Zee. KERMIS TE 's HERTOGENBOSCH GAAT NIET DOOR. Van gemeentewege wordt medegedeeld, dat de kermis te 's Hertogenbosch, die van 1018 September zou worden gehou den, in verband met den ernstigen inter nationalen toestand niet doorgaat. er, ergens in Frankrijk", antwoordde Viola. Zij zaten in het salon van het Oude Huis, de wijde ramen zagen uit op het gras veld. De muren waren bekleed met groen damast, er lag een paars kleed op den vloer. Het was een kamer die een gevoel van rust en vrede gaf, ook omdat er zoo weinig meubelen stonden. Plotseling liep Angela de kamer door, om naar een photo te kijken van Cym, ge nomen toen hij nog op school was. Zij be zag die oplettend, dan keerde zij zich tot Viola en zei kortweg: „Ik zou graag zoo'n photo hebben. Heeft u er nog een voor mij?" „Jaer is er nog wel een. Maar zou je niet liever een nieuwe hebben in uni form?" „Die heb ik al, dank u. Hij gaf me er een voor hij ging, maar ik vind deze veel lie ver. Zoo zag hij er uit, toen ik hem voor het eerst zag en hij zijn schoenen en kousen uittrok, om door de Frent te waden. Bij na twee jaar geleden." „Ja", zei Viola. Twee jaar geleden. Wat scheen het al een tijd. Maar met dien Kerstdag was een nieuwe periode ingeluid: het begin van zijn absolute vrijheid. Angela keek haar met harde oogen aan. „Hjj was.... heerlijk", zei ze. „Ja", stemde Violat toe. „Natuurlijk vindt u altijd, dat ik hem niet waard ben", ging Angela door, aanvoe lend, dat Viola als moeder voor haar eeni- gen zoon iets buitengewoons, iets unieks zou willen hebben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8