ST Opg ave van kelderruimten ADS [Xj NIEUWS De distributieregeling zal in werking treden MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG, 2 VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland VOOR HET OORLOGSNIEUWS VER WIJZEN WIJ OOK NAAR PAG. 5 EN 6 EN EV. NAAR LAATSTE BERICHTEN OP PAG. 3. Binnenland VOOR BELANGRIJKE BERICHTEN BETREFFENDE HET ECONOMISCH LE VEN ZIE MEN PAG. 7 EN 8. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Omgeving Doodelijk ongeluk onder Leidschendam. HOE WORDT HET WEER? KOELER. De BUI seint: Verwachting: Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Aanvankelijk betrokken tot zwaarbewolkt, later opklarend. Enkele re genbuien. Koeler. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Heler: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 18 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige W. Z. W wind, 17 gr. C. De Bilt: regen, zwakke Z. Z. W. wind, 16 gr. C. Groningen: motregen, zwakke Z. O. wind, 17 gr. C. Maastricht: regen: zwakke N. W. wind, 16 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het Zomersehe warme weehr heeft in onze omgeving voorloopig een einde geno men. Koele maritieme luchtmmassa's be reikten hedenmorgen ons land. Na de warmte-onweers van gister lag hedenmor gen een front over ons land, dat in den vroegen ochtend Vlissingen zonder regen passeerde, doch die de Bilt lichte regen gaf en ruimen van de wind. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gedurende de laat ste dagen, ocer de Noorsche Zee is gele gen, neemt een weinig in beteekenis af. Het wordt aan de Zuid-zijde door de Oceaandepressie aangetast. Een tweede maximum ligt over de Oostzee, de Rand staten en Polen. Hier is de luchtdruk nog stijgende. Over Italië en het Oostelijke Middellandscbe Zeegebied ligt een vlakke depressie, welke in de Povlakte eenigen regen veroorzaakt. In Spanje is de lucht druk flink gestegen. Van hier loopt een rug van hoogen luchtdruk over Frankrijk naar Centraal Europa, welke een scheiding vormt tusschen de Oceaandepressie en die over Italië. LUCHTTEMPERATUUR 19.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Maandagnamiddag 8.15 uur tot Dinsdagmorgen 5.45 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 5 Sept. voorm. 7.15 en nam. 7.40 uur. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 21.45 uur Maandagavond. Maan onder 13.13 uur Dinsdagmiddag. Het Vaderland In dezen tijd De oorlog is uitgebroken en Nederland ligt midden tusschen de strijdende mogend heden. Nederland wil zyn neutraliteit daadwer kelijk handhaven en is voor deze taak paraat. Het Nederlandsohe volk zal in dezen zoo moeilijken tijd de regeering óók steunen in het bewaren van de neutraliteit! Het Nederlandsche volk staat eveneens achter zijn regeering. waar deze maatrege len moet nemen voor een zoo goed moge lijken gang van zaken in het oeconomische leven. Het zal hier de taak van de regeering niet bemoeilijken door onsociale daden, door zonden van onrechtvaardigheid, wel ke bestaan in het maken van woekerwin sten en in het onredelijk oppotten van ar tikelen, waaraan behoefte bestaat. Alle burgers en dit willen wij op de derde plaats opmerken leven mee met de militairen. Wij moeten er van doordron gen zijn, dat van velen dezer door het ver vullen van den militairen dienst zéér zware offers worden gevraagd. Over het algemeen mag worden geconstateerd, dat de „bur gers" meeleven met de militairen; dat men loyaal en royaal den gemobiliseerden het leven wil verlichten en veraangenamen, als men daartoe in de gelegenheid is. Vervolgens moet in dezen tijd vooral het dienen van de gemeenschap bij alle burgers voorop staan. Ieder toone, veel over te heb ben voor een ander en voor de gemeen schap. Maar.... hierbij zij ons een opmerking vergund. Met alle waarachtig respect voor de goe de bedoeling van mannen en vrouwen, die Vermoedelijk a.s. Vrijdag uitreiking der kaarten in veertig winkels Tegen inlevering der Kennisgeving-kaarten Op uitnoodiging van den directeur van het Distributie-tour eau, dr. J. J. van Eek, kwam hedenmorgen een honderdtal dames en heeren in de kleine Stadsgehoorzaal bij een, teneinde te worden ingelicht over de aanstaande uitreiking van distributiekaar ten, waarop men, wanneer de distributie regeling in werking treedt, de onderschei dene kaarten voor de verschillende levens behoeften in ontvangst zal kunnen nemen. Dr. J. J. van Eek, die evenals in den vo- rigen oorlog als leider van het Distributie bedrijf optreedt en geleefd door de toen opgedane ervaringen reeds nu het geheele plan voor distributie, mede aan de hand van de rijksregeling in elkaar heeft staan, blijkt hier wel de juiste man op de juiste plaats. Met een gemak als niemand anders ver klaarde spr. hoe de uitreiking der distribu tiekaarten zal moeten geschieden en beant woordde hij de verschillende gestelde vra gen. Uitvoerig zette spr. het doel der bijeen komst uiteen. In den loop van deze week, waarschijnlijk op Vrydag moeten de Rijks distributie-kaarten onder de bevolking van Leiden worden uitgedeeld en wel gezins- gewijze. Aangezien er ongeveer 18000 groo- tere en kleinere gezinnen te Leiden wonen, zullen ongeveer evenveel personen het hun toekomende in ontvangst moeten nemen. Dit lijkt zeer eenvoudig, maar in werkelijk heid is het niet zoo simpel. Rekent men voor elke afgifte één minuut, dan zyn er dus 18000 minuten, of 360 uren of orgeveer 40 werkdagen van acht uur mee gemoeid. Groote decentralisatie is hier het eenige middel om naar behooren in een dag klaar te komen, ongeveer op de wijze als bij de stemmingen voor de Tweede Kamer e.d. Nu doen zich daarbij eenige moeilijkhe den voor: 1. Localiteitén. Het zou voor de hand liggen om, als dis tributie-posten dezelfde plaatsen te kiezen als voor de gewone stembureaux. Dit gaat echter niet, omdat vele scholen door mili tairen zijn bezet en die welke nog niet 'be zet zijn, dit ieder oogenblik kunnen wor den, zoodat scholen geen voldoende bedrijfs zekerheid geven. Andere openbare gebou wen zijn te gering in aantal en/of liggen op onderling te geringen afstand. Spr. heeft daarom een beroep gedaan op de medewerking van de Leidsche winke liers om hun winkel, voor een deel, gedu rende één dag ter beschikking te stellen en het verheugt hem te kunnen zeggen, dat talrijke winkeliers aan dit verzoek hebben voldaan. Daaruit moest een keuze worden gedaan en spr. beschikt thans over meer dan 40 plaatsen, de een meer, de ander min der geschikt, waar een distributie-post kan worden gevestigd. 2. De tweede moeilijkheid was het vinden van een voldoende aantal geschikte perso nen, die bij deze distributie zouden willen helpen. Het is zeer gemakkelijk in dezen tijd hulpkrachten te krijgen, maar geschikte hulpkrachten kan men niet een twee drie bijeen krijgen, omdat voor het te verrich ten werk verantwoordelijkheidsgevoel en een zekere intelligentie noodig zijn. Nu beschikte de secretaris van de afcL hun tijd en arbeid gratis beschikbaar stel len voor werk, noodig geworden door de mobilisatie, door den oorlog, meenen wij, dat hierin toch te ver kan worden ge gaan. Er is werk van dezen aard, dat rede lijkerwijze moet worden opgedragen aan betaalde arbeidskrachten; aan menschen, die verlangen en hunkeren om op eerlijke wijze in hun onderhoud te kunnen voor zien, en waarvoor nu een gelegenheid, zij 't dan ook van een tijdelijken aard, is ge schapen. Men begrijpe ons niet verkeerd. Wij beweren natuurlijk niet, dat alle werken voor de gemeenschap moet wor den betaald; wij keuren het natuurlijk vol strekt niet af als personen volkomen be langeloos hun diensten aan de gemeen schap schenken. Maar er zijn gevallen, waarin, er zijn omstandigheden waaronder een in zich sociaal handelen onso ciaal kan worden. Hoewel niet zonder vrees, dat er zullen zijn, die uit deze op merking verkeerde, door ons geenszins be doelde conclusies zullen trekken, meenen wij toch deze gedachte niet te mogen ver zwijgen. Wij kunnen niet precies definiee- ren, welk werk wél en welk werk niét als aangewezen is voor onbetaalde arbeids krachten. Voor schrijfwerk b.v., dat eeni gen tijd een persoon in beslag neemt, be hooren o.i. zeker betaalde arbeidskrachten niet te worden uitgeschakeld. Iedereen legge zich toe, om met anderen in eenheid, onder leiding van onze regee ring, het vaderland en de gemeenschap op ware, doeltreffende wijze te dienen. Men late zich niet drijven naar onbere deneerde critiek, en vergete niet, dat bij zooveel werk, als in dezen tijd van Over heid en Overheidsorganen wordt gevraagd, fouten onvermijdelijk zijn. Leiden van de Ned. Vereen, van Lucht/be scherming, de heer D. C. Kok, over een aantal adressen van onderwijzers en onder wijzeressen, die zich bereid hadden ver klaard aan de vereeniging hun daadwerke lijke medewerking op verschillend gebied te verleenen. Met groote bereidwilligheid stelde de heer Kok deze adressen ter be schikking en het gevolg is geweest, dat zij allen 'een oproep hebben ontvangen om hier aanwezig te zijn. Aan de medewerking van den heer Rosenburg dankt spr. een tweede groep vrijwilligers, n.l. die van het pas opgerichte bureau voor vrijwillige hulp verleening. Spr. zet daarna uiteen wat van de aan wezigen wordt verlangd. Er worden in Lei den dtus ongeveer 40 distributie posten ge vestigd, die elk moeten worden bezet door twee personen. Hiervoor zijn dus 80 per sonen noodig. Verder moet worden gezorgd voor een aflossing op koffietijd, waarvoor wederom 40 personen worden vereischt. Eindelijk moet er nog een reserve zijn van 10 a 20 personen, om te voorzien in onver wacht uitvallende personen, zoodat in 't geheel een kleine 150 personen worden noo dig geacht. Spr. deelde mede, dat op ieder tafeltje briefkaarten gereed lagen, waarop men zich voor de hulpverleen ing op kon geven. De taak, die door iedere post moet worden vervuld, is de volgende: 1. Ieder zorgt te 8 uur 's morgens aanwe zig te zijn op de hem of haar aangewezen distributie-post en installeert zich aldaar aan een gereed staand tafeltje. 2. Te ongeveer 8.15 uur brengt een pad vinder aan de post een aantal gewone distributiekaarten en een kleiner aantal van dezelfde kaarten, gemerkt „hoofd." Deze kaarten zijn verpakt in bundels van hon derd. De padvinder krijgt voor de afleve ring een kwitantie. 3. Te 8.30 uur wordt de post geopend. 4. Een ieder, die zich aanmeldt, moet heb ben een vooraf onderteekend ontvangbewijs Hij geeft dit aan een der kaartuitdeelers, die zich overtuigt, dat de hanteekening aan wezig is en dat het cijfer, dat onder aan de kaart geschreven staat niet is veranderd. Als alles in orde is, leest hy dit getal hard op voor, geeft het ontvangbewijs aan zijn collega, telt een hoofdkaart en het goede aantal andere kaarten van de bundels af (te zamen dus het aantal, dat op het ontvang bewijs staat aangegeven), geeft dit bundel tje ook aan zijn collega, die het aantal con troleert, in een enveloppe stopt en het aan den bezoeker overhandigt. Het ontvangbe wijs wordt ingehouden. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de reeds in het bezit der burgerij zijnde kaarten niet worden opgehaald, doch dat deze kaarten op de verschillende, nader bekend te maken posten in winkels moe ten worden afgegeven, om daarop de dis tributiekaarten in ontvangst te nemen. Kaarten zonder handteekening zijn niet geldig. Deze personen moeten worden te rug gewezen. Is de aanbieder hij of zij op wiens naam het ontvangbewijs staat, dan kan, als de tijd het toelaat, ter plaatse ge- teekend worden. Anders in geen geval. Kaarten, waarop het aangegeven aantal is veranderd, ook zelfs wanneer het is ver minderd, worden onherroepelijk ingehou den en afzonderlijk bewaard. Eén persoon mag meerdere ontvangbewijzen inleveren en daarop kaarten ontvangen met een maxi mum van drie. Reclames en afwijkende ge vallen moeten worden verwezen naar Stille RÜn 3, eerste verdieping. In geen geval kan daaraan op de posten aandacht worden ge schonken. Onder alle omstandigheden moet het aan tal kaarten worden verstrekt, dat op het ontvangbewijs staat aangegeven. Alle posten worden om vijf uur gesloten. Het is niet geoorloofd na dit tijdstip nog kaarten af te geven. Spr. gaf hierna een opsomming van ver schillende zaken, welke uitsluitend van be lang waren voor degenen, die de distriibu- tieposten bezetten. Dr. van Eek deed daarbij een ernstig be roep op de burgerij om zich niet gelijktij dig smorgens om 9 uur aan de posten te ver voegen en zich zooveel mogelijk des mid dags voor 4 unr van kaarten te voorzien. Van de. aanwezigen gaven zich 'n negen tig personen op ter bezetting van de diver se posten. Zooals uit bovenstaande blijkt is dit aan tal evenwel nog te gering en verwacht mag worden, dat zich ten spoedigste nog 'n vijf tigtal personen opgeeft aan het hoofdbureau der Distributie, Oude Rijn hoek Pelikaan straat. De luchtbescherming in de Sleutelstad DRUKKE DAGEN VOOR HET SECRETARIAAT DER N.V.L. De afgeloopen dagen van voortdurende oorlogsdreiging zijn, zooals zich laat be grijpen, voor het secretariaat der Ned. Ver. voor Luchtbescherming in onze stad bij zonder druk geweest. Weliswaar heeft dit secretariaat blijkens schier dagelijks herhaalde mededeelingen in de bladen zich reeds gedurende langer dan een jaar beschikbaar gesteld voor het verstrekken van alle mogelijke gewenschte inlichtingen op het gebied der luchtbe scherming, doch de ervaring heeft helaas in dat jaar ook geleerd, dat van deze ge boden gelegenheid vooral dan gebruik werd gemaakt, wanneer de internationale toestand zich dermate toespitste, dat oor logsgevaar nabij scheen en men het tegen over zichzelf en zijn naaste omgeving niet lager verantwoord achtte beveiligings maatregelen achterwege te laten. Dit geldt natuurlijk lang niet voor allen: het drukke bezoek aan de Luchtbescher mingstentoonstelling „Als het om men- schenlevens gaat...." in de Stadsgehoor zaal heeft overduidelijk bewezen, dat er in breede kringen der burgerij belangstel-" ling bestond voor het veelomvattende vraagstuk der luchtbescherming en daar van getuigde eveneens het vrij groote aan tal Leidsche mannen en vrouwen, dat ge hoor schonk aan de herhaalde oproepen van het bestuur om zich beschikbaar te stellen voor het vervullen van vrijwilligers- diensten en bereid was daarvoor een op leiding te volgen, hetzij voor de brand weer of de Eerste Hulp bij Ongelukken, hetzij andere nuttige en noodzakelijke functies. Maar, in verhouding tot het groote be lang van een goedwerkenden luchtbescher mingsdienst en het inwonertal onzer stad, bleef hun aantal beneden het gewenschte minimum. De oorlogsdreiging van September 1938 en Paschen 1939 deed velen ertoe besluiten als vrijwilliger toe te treden of in de eigen omgeving beschermende maatregelen te nemen, waarbij in vele gevallen dankbaar gebruik werd gemaakt van de voorlichting van het secretariaat. Mam- zoodra was niet de toestand weer wat rustiger geworden of het aantal aanmeldingen en verzoeken om advies liep hard terug. De jongste internationale verwikkelin gen hebben hier dezelfde uitwerking, maar in nog verhoogde mate, gehad. Toen de voor-mobilisatie werd afgekon digd beschouwde het bestuur van de N.V.L. het als zijn eerste plicht de bevol king zoo uitgebreid mogelijk op de hoogte te stellen van de gevaren, welke haar in geval van een oorlog uit de lucht kunnen bedreigen, zoomede van de maatregelen, welke zij in de naaste omgeving ter be scherming van het eigen gezin kan nemen. Het heeft daaraan uitvoering gegeven in den vorm van een circulaire, welke Zater dag j.l. in een oplage van 20.000 exempla ren huis aan huis is bezorgd en waarin tal van practische aanwijzingen werden ge geven op welke wijze men zich op de meest doeltreffende en minst kostbare manier kan beveiligen. Wij geven dringen in overweging deze circulaire goed te bewaren. Een tweede taak, waarvoor het bestuur zich gesteld zag was om in den kortst mogelijken tijd voldoende instructeurs te vinden die be reid en in staat waren zich te belasten met de opleiding van vrijwilligers, die zich na de oproepen in de bladen, ten getale van eenige honderden aanmeldden. Tet dien einde werden tal van spoedcur- cussen georganiseerd voor de vorming van kaderploegen. Een 150-tal onderwijzers stelde-zich hier voor spontaan beschikbaar. Een derde moeilijkheid vormde het te kort aan hulpkrachten voor de uitvoering van vele veiligheidsmaatregelen, welk te kort mede ontstond als gevolg van het feit, dat vele burgers onder de wapenen waren geroepen. In dit opzicht hebben de Leidsche pad vinders voortreffelijk werk verricht. Bijna driehonderd padvinders zijn da gen achtereen van den vroegen morgen tot den laten avond druk in de weer geweest met het vullen van zandzakken ter be scherming van musea, laboratoria, zieken huizen, de universiteit en diverse ge meentegebouwen, zoomede by de rondbe- zorging van de distributiekaarten, waarbij ook vele onderwijzers daadwerkelijke hulp hebben geboden. Daarnaast werd het secretariaat over- Gemeentel. Aankondigingen De Burgemeester van Leiden; Overwegende, dat het, met het oog op de inrichting van openbare schuil plaatsen, noodzakelijk is te beschikken over gegevens omtrent de in deze ge meente aanwezige voor schuilplaats ge schikte of geschikt te maken kelders; Gelet op art. 12 van de wet betref, fende bescherming tegen luchtaanval len; BEPAALT: dat eigenaars en beheerders van ge bouwen, waarin één of meer kelders aanwezig zijn met een oppervlakte var 50 M2. of meer, binnen twee dagen na heden van de aanwezigheid van die kelders schriftelijk mededeeling moeten doen aan den Directeur van Gemeente werken, Breestraat 125. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat zij, die aan de ingevolge dit besluit op hen rustende verplichting niet voldoen, zich aan strafvervolging bloot stellen. Leiden, 4 September 1939. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsver., bu reauzitting in het St. Vinc.-getoouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 8—9 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 Sept. a.s. waargeno men door de apotheek tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. Bovendien Zondag 3 Sept. van 8 uur v.m. tot 8 uur nam. apotheek de Metz, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Anneke Berendina, cl van A. G. Assié en H. v. Leeuwen Richard, z. van M. J. H. Montfrooij en J. P. Blok Tineke Elsje, d. van G.Beurse en G. Smit. Ondertrouwd: B. v. Duijl jm. 24 j. en G. v. d. Leek jd. 25 j. J. A. Frenken jm. 29 j. en M. J. Devilee jd. 28 j. C. Cans jm. 26 j. en C. W. Paats jd. 25 j. J. Pommer jm. 26 j. en S. Gekooij jd. 27 j. D. Schouten jm. 25 j. en A. J. Cossee jd. 21 j. J. W. Trouwee jm. 25 j. en M. C. v. d. Meij jd. 22 j. M. A. Hoogervorst jm 24 j. en A. J. Maat jd. 22 j. N. A. v. d. Valk jm. 30 j. en C. v. Diest jd. 22 j. Overleden: J. A. Samwel man 54 j. stelpt met schriftelijke en telefonische aan vragen om onmiddellijke voorlichting, waarbij men liefst a la minute geholpen wenschte te worden. Dagelijks kwamen liefst 300 telefoontjes binnen, zoodat het bureau permanent met vier man moest worden bezet, niet alleen tot het beantwoorden der draadgesprekken maar ook voor het verstrekken van inlich tingen betreffende het maken van schuil- loopgraven, van schuilkelders, aanvragen van gasmaskers er werden er in de af geloopen dagen ongeveer 400 aangevraagd! en over de organisatie van wijk- en buurtdiensten. Het spreekt vanzelf, dat de secretaris en zijn staf er ook in ettelijke gevallen op uit trokken om ter plaats, waar zulks ge vraagd werd, van advies te dienen. Zaterdagmiddag heeft de adjunct-direc teur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd in de groote collegezaal van het Kamer- lingh-Onnes-laboratorium voor een vrij groot aantal architecten, aannemers en andere bouwkundigen een met lantaarn plaatsjes verduidelijkte uiteenzetting ge geven over de technische inrichting van schuilkelders en -loopgraven. Vanzelfsprekend is dit geheele complex van maatregelen ten uitvoer gebracht in overleg en innige samenwerking met het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Uit den aard der zaak staat dit alles ge heel los van hetgeen met betrekking tot het luchtbeschermingsvraagstuk momen teel van gemeentewege wordt gedaan en voorbereid, zooals het inrichten van open bare schuilplaatsen, het verzamelen van gegevens over de beschikbare kelderruim te bij particulieren, het maken van schuil- loopgraven, e.d. Wij meenden evenwel goed te doen door deze opsomming de burgerij een overzicht te geven van hetgeen ter zake in de laatste dagen is gedaan. Moge zij tevens voor velen een aan sporing zyn om zyn krachten mede be schikbaar te stellen voor het algemeen be lang. De secretaris, de heer D. C. Kok, Rapen burg 9, kan nog vele medewerkers ge bruiken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2