OMGEVING RIJNSTREEK Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 leidschend am Gemeenteraad. Op Dinsdag 5 Septem ber a.s .des voormiddags te 10.30 uur komt de raad der gemeente Leidschendam in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Beëediging en installatie benoemde leden van den raad. Verkiezing wethouders. Benoeming leden en plaats vervangende leden commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken en de permanente commissie van overleg voor de werklieden. Benoeming leden commis sie van advies voor de steunverleening (werkloozen). St. Josephsgezellen. Zondag 3 Septem ber na de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie der leden; te 11.30 uur en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 5 September te 8 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst en Zater dag 9 September na het Lof bijeenkomst. K. J. M. V. Maandag 4 September: so ciëteitsavond. Dinsdag 5 September 8 uur Maria-Congregatie en Vrijdag 8 Septem ber: sociëteitsavond. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Th. Blokland kwam gisterenavond de R.K. Volksbond in ledenvergadering bij een. Na de gebruikelijke opening met ge bed en een hartelijk welkomswoord, spe ciaal tot geestelijk adviseur en den bonds voorzitter, den heer v. d. Akker, deelt de voorzitter mede, dat deze vergadering spe ciaal is belegd voor de bespreking contri- butieverhooging wegens invoering van het verplichte weekblad „Herstel." Wanneer het bestuur deze omstandigheden had voor dien, had men deze bijeenkomst niet gehou den en daarom zal ook, gezien deze abnor male omstandigheden, dezen avond geen besluit genomen worden. Na goedkeuring der notulen geschiedt imededeeling, dat de kaderdag op 10 Sep tember a.s. te Amsterdam is uitgesteld. Het woord is dan aan den bondsvoorzit ter, den heer J. W. van den Akker voor de behandeling van de contributieverhoging ■wegens invoering van het verplichte week blad „Herstel." In een korte inleiding be spreekt hü den huidigen toestand en spoort allen aan kalm te blijven en te bidden en mede werken, .opdat de arbeidersbeweging ook in dezen tijd behoorlijk haar taak zal vervullen, waarna hij op duidelijke en geestdriftige wijze uiteenzet, waarom „Her stel" ingevoerd werd en dit weekblad door de hoogste instantie onzer beweging werd verplichtend gesteld, waarmede een contri- butieverhooging van 2 cent gepaard ging. Velen, aldus spreker, zeggen, dat men zich niet laat dwingen, doch van dwang is geen siprake, het is allergrootste noodzakelijk heid, laat allen dit wel begrijpen. De voorzitter is blij, dat de heer v. d. Akker deze kwestie zoo duidelijk naar vo ren heeft gebracht; er zal nu niet verder over gesproken worden, doch zoo spoedig mogelijk zal deze aangelegenheid opnieuw aan de orde gesteld worden en hij hoopt, dat allen nu een ander inzioht in deze kwes tie gekregen hebben en ook allen zullen be sluiten „Herstel" te gaan lezen, niet omdat men gedwongen wordt, doch omdat het harde noodzaak is. De geestelijke adviseur richt in verband met de omstandigheden eenige kernachtige woorden tot de vergadering, waarna de voorzitter, na een korte rondvraag, de bij eenkomst met een opwekkend woord en het gebruikelijke gebed sloot. sassenheim Gemeenteraad. De' Raad zal Dinsdag 5 September a.s. des avonds te half 8 bij eenkomen ter behandeling van de navol gende agenda: 1. Beëediging Raadsleden. 2. Verkiezing Wethouders. 3. Notulen, inge komen stukken en mededeelingen. 4. Aan bieding gemeente-rekening. 5. Benoeming Commissie van onderzoek gemeentereke ning 1938. 6. Aanschaffing „Sabrulec"kolen stoker. 7. Wijziging begrooting 1939. feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 52) „Laat den jongen met rust, Carnegie, hy gaat vanavond weg", zei Lambert met plotselinge flinkheid. „Ik wil niet hebben, dat je zijn laatste uren vergalt met je insinuaties". „Je moest maar naar je kamer gaan en zien of je koffers klaar zyn", zei Viola rus tig. „U wilt hem wel verontschuldigen, nietwaar?" en zij wendde zich tot den ouden heer Harriman. „Ik kom dadelijk." Het was niet het juiste oogenblik voor onthullingen en ze kon zien, dat Carnegie woedend door wat Cymbeline er zoo onbe suisd had uitgegrooid, op wraak zon. Nu, als de jongen weg was, was er nog tijd te over om den ouden heer alles te vertellen, wat hij wist. Zij verdacht, met een gevoel van pijn, dat het onwaarschijnlijk was, dat hij nog naar Pagdon zou komen vóór hij naar Frankrijk trok. Zij zouden hem zeker spoedig sturen. Zij hadden iederen man noodig, die gemist kon worden. Spoedig verliet zij de tafel en ging naar boven. Hij propte de laatste dingen in een toch al volle tasch. Zij liep op hem toe en kuste hem. „Vertel me maar alles, beste vent." Auto-botsing. Vrijdagmiddag had na bij de Warmonderdam een botsing plaats tusschen 2 auto's welke beiden uit de rich ting Lisse kwamen. De voor-op-rijdende luxe wagen wilde de Warmonderdam op draaien welke manoeuvre blijkbaar niet door de achter-rijdende vrachtwagen be merkt werd. Een botsing was onvermijde lijk waarbij de luxe auto over de kop sloeg en totaal vernield werd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De schade zal onderling geregeld worden. Geboren Petrus Jacobus Gerardus, z. van G. C. van Dijk en van M. M. Amfner- laan Antje d. van J. Dannijs en van C. A. Meeuwenoord Jan Pieter Govert z. van C. van der Heiden en van S. C. Ben schop. Getrouwd: J. C. van der Burg oud 22 jaren en A. A. H. Witteman oud 21 jaren C. Witteman, oud 24 jaren en M. P. A. Caspers, oud 23 jaren R. Eisenga, oud 24 jaren en J. J. de Vries, oud 23 jaren. Overleden: L. P. Geerlings oud 48 jaren echtgen. van M. J. Simons. Gevestigd: H. J. Dreef van Wage- ningen S. Zuilhof van Delft L. Stut voet van Haarlem Vertrokken: J. Bokkers naar Hille- gom J. Kunst en gezin naar Warmond M. van der Stelt naar Lisse. alkemade Distributie. In deze gemeente zal de uitreiking van de nood-distributie-kaarten langs de huizen der inwoners plaats vinden op Maandag 4 September e.k. Ten einde een vlotte afwikkeling van zaken te be vorderen wordt dringend verzocht om de ontvangst-bewijzen, welke reeds in den loop dezer week zijn ontvangen, geteekend gereed te leggen. Indien het getal kaarten niet overeenkomst met het totaal inwonen- den kan de afgifte der kaarten niet plaats vinden, vooraleer dit verschil is opgelost. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dagdienstboden de kaarten ontvangen aan de woningen hunner ouders. Geboren: Martinus Cornelis Antonius Antonius z. van R. C. J. Paauw en P. H. M. Groen in 't Woud. Ondertrouwd: Hubertus Antonius van der Meij jm. oud 23 jaar en Petronella Clazina van der Tang jd. oud 21 jaar Willem van Schagen jm. oud 27 jaar en Maria Mathilda Hogenboom jd. oud 26 jaar Anton van Schagen jm. oud 29 jaar en Cornelia Martina Hogenboom jd. oud 23 jaar. Getrouwd: Cornelis Maria Vlasman oud 23 jaar en Gerarda Agatha van der Meer jd. oud 25 jaar Cornelis Wilhelm Otto jm. oud 39 jaar en Elisabeth Catha- rina Zwetsloot jd. oud 36 jaar Hendri- cus Turk jm. oud 29 jaar en Maartje de Blanken jd. oud 23 jaar Wilhelmus Petrus Waaijer jm. oud 26 jaar en Cornelia Geer- truida van der Poel jd. oud 22 jaar. Overleden: Josephus Theodorus Adrianus van der Geest oud 78 jaar wedn. van Cornelia Blom. bodegraven DE WEKELIJKSCHE KAASMARKT Gaat weer door De voorzitter van de vereeniging van kaashandelaren „Bodegraven en Omstre ken" verzoekt ons het navolgende te wil len publiceeren. Woensdag werd de voorz., de heer J. Beijen, officieus in kennis gesteld van het feit, dat de wekelijksche kaasmarkt alhier voorloopig niet zal kunnen worden gehou den, daar de militaire macht op het markt plein zeer veel vrachtwagens en dergelijke „Het is in orde, Mams. We zyn ver loofd.... het volgend jaar tTouwen we." Zyn opgewekte stem en zorgelooze overtuiging deden haar verschrikken. „Weet haar moeder het dan?" „Ja, ik stond er op, dat zij ingelicht werd. Zy was vreeselijlc aardig voor me. Voor al, toen ik haar zeide, dat ik al gauw ka tholiek zou worden." Viola dwong zichzelf kalm te blijven onder al die onthullingen. „Maar schat, weet je wel, wat je doet? Je moet niet dingen op je nemen, waarvan je de strekking niet beseft." „Wees maar niet bang, Mamslief. Ik weet er al heel wat van. Heusch, ik heb er al byna twee jaar over gedacht. Al sinds den eersten keer op Valleylands." Langzaam sprak zy: „Je moet je niet te veel door haar la ten beinvloeden. Gebruik je eigen oordeel. Zij is een meisje.... en jonger dan jy bent." Smeekend zag zy hem aan. „Maar dit heeft niets met Angela uit te staan", verzekerde hij haar. „Behalve, dat den eersten keer, dat ik naar de H. Mis ging, ik met haar ben gegaan. Een heele- boel menschen bekeeren zich met den eer sten keer Mishooren. Ik ben heusch niet de eenige". Precies zooals Primula had voorzien, hij ging heelemaal over naar de andere zij de. Kwam absoluut buiten hun levens te staan. De dienstde Katholieke Kerk.... ieder op haar beurt had hem als het ware beet gegrepen. En aan iederen oproep had hy zonder slag of stoot gehoor gegeven. „O, myn kind", ze: zy gebroken. Er wa ren tranen in haar oogen. katwijk Arbeidsbemiddeling. Aantal ingeschre venen op Vrijdag 1 Sept.: mannen 208, jon gens meisjes 1, totaal 209. Stand 2 Sept. 1938: 133, waarvan 129 van 18 jaar en ouder. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te komt op Dinsdag 5 September 's namid dags 7.30 uur bijeen. De agenda bevat o.a.: Voorstel tot verweer in cassatie met betrek king tot de onteigeningsprocedure „Nieuw- Zuid". zoetermeer Geboren: Joana Theresia en Beatrix Maria dochters van H. Balvert en J. v. d. Kamp. Ondertrouwd A. J. Maaskant 26 jaar en J. A. van Maanen 24 jaar G. S. Schouw 32 jaar en H. M. v. d. Meer 32 jaar Getrouwd: J. A. Kardol 30 jaar en B. A. van Dorp 26 jaar Overleden: G. van Wijk 74 jaar man van M. van Bohemen P. Lugtigheid 92 jaar wedn. van A. M. v. Daalen Cor nelia Schuur 71 Jaar. Gevestigd: M. A. Steekelenburg v. Rotterdam. Vertrokken: M. C. van Veen naar Gouda G. Bruins naar Hoogeveen J. H. Kuiper naar Amersfoort Joh. Kievit naar Zoeterwoude Joh. Knijnenburg naar Delft. zal moeten plaatsen, waardoor de ruimte voor kaasmarkt te klein zou blijken te zijn. In een onderhoud met den garnizoens commandant werd gewezen op het groote nadeel, speciaal voor den landbouw, indien er geen gelegenheid bestaat om de produc ten op de markt aan te voeren. Ook werd gewezen op het belang van den kaashandel in de gemeente Bodegraven. De comman dant zeide niets met zekerheid te kunnen zeggen, daar hij op 1 September moest ver trekken, doch volgens zijn meening was misschien wel de helft van het marktplein beschikbaar. Officieel kunnen wij thans mededcclcn, dat, behoudens onvoorziene omstandighe den, de kaasmarkt op a.s. Dinsdag 5 Sep tember en de Dinsdagen daaraanvolgende, als voorheen gehouden zullen worden, na melijk aanvangende te negen uur. Deze mededeeling hebben wij van den burgemeester persoonlijk gekregen en vol doen gaarne aan het verzoek dit in ons blad te publiceeren. Mocht de markt door bijzondere omstan „Mams, ik ben vanavond zoo gelukkig. Ik wilde dat u het ook was." „Lieve Cym, moet ik je heelemaal ver liezen?" zuchtte zij. „Dat moet u niet denken. U is nog mijn liefste, bijna mijn allerliefste. Het is alleen verschillend." Hij ging tegenover haar zitten. „Ik zou graag hebben, dat u ook van Angela ging houden. Dat zal u niet moei lijk vallen.... zij is erg lief. Maar zij is niet koud en stil als Prim. Zij is als een witte, dansende vlam." Zijn oogen glansden. „Ik weet nu al, dat ik van haar houden zal", zei Viola. „U moet ze opzoeken.lief tegen haar zijn.... als ik weg ben." „Als je weg bent? O, je gaat toch nog niet weg?" „Liefste mam, ik denk dat het al gauw zal zyn. Als ik geen vry kan krijgen, moet u maar naar Londen komen. Zij hebben me hard noodig in het vliegerscorps in Frank rijk". Ineens werd Viola vreeselijk koud. Zij vToeg zich af hoe moeders zulke vreese- lijke dagen te boven kwamen. Nu al vrat de onzekerheid aan haar hart. „Wilt u Paps mijn verloving mededee- len? Maak, dat hij zijn toestemming geeft. En PrimMisschien moeten we het niet publiek maken, want het is beter, dat Sir Robert het vooreerst nog niet weet." Wat deed haar nu weer veranderen? Die besluiteloosheid deed Viola niet veel goeds gelooven van haar trouw, zelfs al had zy het Cymbeline nu beloofd zijn vrouw te worden. „Zy hield altyd al van me. Ik denk, dat zy meer deed alsof. Zij was bang, Vaar digheden niet doorgaan en wfj dit voor het ter perse gaan van de éditie van bjaandag weten, dan zullen wy dit dan mededeelen. Eerste Plechtige H. Mis uitgesteld. Reeds eenige maanden geleden hebben wy mededeeling gedaan, dat de zeer eerw. Pa ter Everardus Zwanenburg, onder-direc teur van het Seminarie der Paters Passio- nisten te Haastrecht, op 10 September e.k. zyn eerste plechtige H. Mis zou opdragen. Daar een der broers van den neomist thans onder de wapenen is, heeft men besloten dit feest uit te stellen. Men zeide ons, dat het waarschijnlijk over drie of vier weken zal plaats hebben. Wy komen hierop nader te rug. Winkelsluiting. In verband met de mo bilisatie hebbe.. B. en W. bepaald, dat er practisch geen winkelsluitingabepalingen be-taan, noch voor vijf uur 's morgenj, noch na des avonds acht of tien uur, noch op Zrr dag wanneer het betreft aankooper. van de militarire overheid. Bovendien gelden ze niet voor aankoopen van militairen ten eigen behoeve op de werkdagen, doch wel op den Zondag. Na den normale sluitings tijd mag men dus wel verkoopen aan mili tairen op de werkdagen ongeacht voor welk doel, op Zondag slechts wanneer het den militairen overheid betreft. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Dinsdag 5 September des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen der vo rige vergadering. 3. Installatie benoemd verklaarde leden van den Raad. 4. Ingeko men stukken. 5. Benoeming wethouders. 6. Benoeming leden Raadscommissiën. 7. Aan bieding gemeente-rekening en rekening van de gemeentebedrijven over het dienst jaar 1938. 8. Aanvrage crediet voor de luchtbescherming. 9. Aanvrage machtiging tot het nemen van maatregelen in verband met de tijdsomstandigheden. Uitstel samenkomsten, enz. Men ver zoekt ons te willen mededeelen, dat de samenkomsten, welke in het Beursgebouw aan de markt zouden worden gehouden, wegens bezetting door militairen voorloo pig niet zulen doorgaan. Ook de openbare bijeenkomst op Woens dag 6 September van den bond van Staats- pensioneering zal voorloopig worden uit gesteld. Het reiszegel-comité deelt ons mee! dat de reis naar Apeldoorn, wegens de t jds- omstandigheden niet doorgaat. De inge leverde bonboekjes blijven evenwel hun waarde behouden. Geboren: Hendrik, z. van G. van Beek en J. Gerritsen Bartholomeus Johannes Frederik, z. van A. Sterk en A. A. Entrop Gerda Margaretha, d. van J. R. Jellu- ma en C. Dral Geertrude Paulina, d. van J. Verlaat en G. Welp Maria, d. van N. Zwnijenburg en M. Verhoeff. om stuurde ze me den vorigen keer weg. Haar vader wil, dat zij Trustcott trouwt Zy schijnen allemaal doodsbenauwd te zijn voor Sir Roger". „Ik denk, dat het veel beter is, je groot vader maar niets te zeggen, als wc het kun nen laten", zei Viola. Zij geloofde in de mogelijkheid, dat Sir Roger ten leste verzoend zou worden met het vooruitzicht, dat Cymbeline zijn schoonzoon werd, maar het was ondenk baar, dat de oude heer Harriman er ooit toe gebracht zou kunnen worden om Cymbe line te Vergeven, dat hy katholiek werd en nog minder dat hij met een katholieke trouwen ging. Zij zelf en Lambert zouden er wel niet veel op tegen hebben. Hun zoon was hun ontwassen. Zelf hadden zij hem zijn vrij heid gegeven en die vrijheid scheen een symbool te vinden in die vleugels, die hem nu boven wolken zouden dragen en over zeeën. Zij zeide: „Weet je goed, wat je wilt, lieveling. Als je katholiek wordt, moet je een goed ka tholiek worden." Nooit vergat zy zijn antwoord. „Met God's hulp", fluisterde hy, terwijl hij zyn gezicht tegen het hare aanlegde op de oude, liefkozende manier. „Maar u moet altijd voor me bidden, altyd." Bij dat afscheid schreide zy niet, hoe wel, toen hij weg was, het was alsof haar hart brak. Lambert was heel teedcr in de dagen die volgden. Primula was rustig en vol toewyding en vroeg niets over dat laat ste gesprek met Cymbeline. Zij gingen weer in het Oude Huis wonen en Lambert her vatte zijn werk, alsof hy er nooit uit ge weest was. Zij verzorgden Viola alsof zij nieuwkoop Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdagmorgen, 9.30 uur (N.T.) Geboren: Catharina Jacoba Cornelia Maria, dochter van C. J. Bijlemeer en A. J. Groen in 't Woud. Cornelis, zoon van C. de Koning en D. van den Horst. Ondertrouwd: C. van Elsland, 26 jaar en L. den Uyl, 21 jaar, wonende te Zeven hoven. uithoorn Geboren: Johanna Petronella, d. van H. M. Hartsink en C. H. Daalhuizen Johannes Jacobus, z. van J. W. Vork en P. v. Grieken Johanna Versanna, d. van A. H. Verhoevn en E. Saarloos. Ondertrouwd: J. Keur en M. van de Water. Overleden: Theodorus Spijker 75 J. woubrugge Gemeenteraad. De gemeenteraad verga dert 5 September des v.m. 9.30 uur ten ge meentehuize. zevenhoven Gemeenteraad. De Raad der gemeen te Zevenhoven vergadert op Dinsdag 5 Sept. des avonds om 8.30 uur zomertijd ten Raadhuize. zoeterwoude Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Dinsdagavond 7.45 ten Ge meentehuize. Agenda: 1. Beëediging raadsleden. 2. No tulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verkiezing wethouders. 5. Benoeming commlssle-ledcn. 6. Benoeming van een directeur der brand weer. De aanbeveling luidt: 1. P. C. Paar- dekooper, 2. J. Rodewijk. 7. Voorloopige vaststelling van het bedrag als bedoeld in art. 55 van de L.O. Wet 1920 over 1938. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verlecnen van eervol ontslag aan den plaatsvervangend gemeentc-bode B. J. Broxterman. 9. Als voren tot vaststel ling van het le suppletoir kohier honden belasting 1939. 10. Verzoek van het bestuur der R.K. H.B.S. te Leiden om subsidie, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 11. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot wijziging der gemcontobegrooting 1939. 12. Als voren tot wijziging van het raadsbesluit van 4 Augustus 1038, inzake overdracht van een gedeelte Vlletwcg aan het Rijk. 13. Behandeling belastingreclames. 14. Rondvraag. een zieke was, in de dagen, nadat Cymbe line vertrokken was. HOOFDSTUK XXII. Het Kanaal lag ver onder hem, als een sluier van blauw en zilver. De kust van Engeland was onduidelijk en wazig door een dikke mistbank, die haar als een kleed omsloot, slechts hier en daar blonk wit een krijtrots. Frankrijk lag als gehuld in een dof gou den najaarslicht, men zag den rook die op steeg uit steden en dorpen, do smalle glin sterende banden van de rivieren, de rechte witte wegen, dwars door groene landou wen, aan beide zijden bewaakt door boo- menrijen. Alles was kleurig, het panorama peute rig klein. Door den afstand scheen het zelfs onbelangrijk, toen hij nog hooger klom om een witte mistbank te ontwijken. Hij vloog over naar Frankrijk, om ein delijk zijn aandeel te nemen in het groo te avontuur. Bij was, zooals de meeste Jmgelui van zyn leeftijd, zonder vrees, bijna zorgeloos. En onder zijn rustige opletendhcid vervul de hem een diepe, heftige opwinding. Het gesnor van zijn schroef, het harde, wilde, schurende geluid, was hem muziek, woeste, eentonige muziek. Hy vloog snel, de wind Ifoot in zijn haar. Wat zag de zee er plat uitbyn? als een enorme uitgestrektheid hemelsblauwe zijde, waarover de stoomschepen met ter gende traagheid voeren. Het leek, alsof zy over een vaste substantie gleden. (Wordt vervolgd). 121. Het duurt niet lang of Peter staat voor een groote steen. Wacht, ik zal een deuntje fluiten. Tiereliereliere, fuutfuutfuut, klinkt het over 't water. Ineens merkt Peter, dat het water gaat rimpelen en zie, een elfje komt te voor schijn. Ja, ik kom, roept ze, heb je hulp noodig? Peter fluit door, totdat er nog een waterelfje verschijnt. 122. Kijk Myra eens goed bewaakt worden. De uitgang van het hol is zelfs met planken dicht gemaakt. Myra heeft in dit hol een bedje van mos en bladeren om te slapen. Maar ze heeft van angst nog geen oog dicht gedaan en telkens smeekt ze: „Ach, beste Zwartvoeter, laat mij toch naar Peter en 't oude moedertje teruggaan!" Geen denken aan, bromt hij terug.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9