Jlegz&dtigMi öepaien fuut atandpiutt Amerika's houding jegens het conflict Waarom dit en waarom dat? 5)e Veidpoóidietiót. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Italië neemt geen militair initiatief. Een officieel communiqué. Na een bijeenkomst van den Italiaansche ministerraad is een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de ministerraad gistermiddag te 15 uur in het Palazzo Viminal bijeen is gekomen onder voorzitterschap van den Duce. Na den toe stand in Europa, welke is ontstaan tenge volge van het DuitschPoolsch conflict, waarvan de oorsprong terug gaat tot het verdrag van Versailles, en na kennis te hebben genomen var. alle documenten, welke door den minister van buitenlandsche zaken werden voorgelegd en waaruit blijkt, wat de Duce heeft gedaan tot het behoud van den vrede op een rechtvaardigen grond slag. heeft de ministerraad zijn volledige goedkeuring gehecht aan de tot nu toe ge nomen militaire maatregelen, welke zuiver een karakter van voorzorg hebben en hou den. De ministerraad heeft ook economische en sociale maatregelen, welke den ernsti- gentoestand noodzakelijk maken, goedge keurd. De ministerraad verklaart vervolgens en kondigt het volk aan, dat Italië geen enkel militair initiatief neemt. Ten slotte wordt een beroep gedaan op het Italiaanesche volk om een voohbeeld te geven van discipline en kalmte, zooals steeds het geval is geweest. EEN TELEGRAM VAN RIJKSKANSELIER HITLER AAN DEN DUCE. Rijkskanselier Hitier heeft een telegram gezonden aan de Duce, waarin hij zegt: „Duce, ik dank u zeer hartelijk voor de diplomatieke en politieke hulp, welke gij onlangs aan Duitschland en zijn goed recht hebt geschonken. Ik ben overtuigd, met de Duitsche militaire macht de taak te kunnen vervullen, welke ons is opgelegd. Ik meen in de gegeven omstandigheden de Italiaan sche militaire hulp niet noodig te hebben. Ik dank u, Duce, ook voor alles, wat gij in de toekomst zult doen voor de gemeen schappelijke zaak van fascisme en nationaal socialisme." DE NEUTRALEN De regeeringen der Scandinavische lan den Denemarken, Finland, IJsland, Noor wegen en Zweden hebben gisteren ge lijktijdig een verklaring gepubliceerd, waarin zij hun neutraliteit afkondigen in geval een oorlog uitbreekt. Ook de president der Letsche republiek heeft verklaard, dat de Letsche republiek in den oorlog, die tusschen vreemde mo gendheden is uitgebarsten, een strikte neutraliteit zal inachtnemen. De Poolsche regeering heeft de regeering van Lithauen officieel medegedeeld, dat Polen de neutraliteit van Lithauen zal eer biedigen. BIJZONDERE MAATREGELEN IN HONGARIJE EN BULGARIJE Het officieele Hongaarsohe staatsblad bevat een proclamatie van minister president Teleki aan het Hongaarsche volk, waarin verklaard wordt, dat de maatrege len, die in verschillende landen zijn ge nomen, de Hongaarsche regeering aan leiding hebben gegeven eveneens een serie maatregelen te nemen. Met het oog op de speciale volmachten wordt het recht van vereeniging en vergadering verder be perkt, terwijl verschillende politiemaat regelen worden afgekondigd. Tegelijker tijd wordt de perscensuur ingevoerd en worden verschillende distributiemaatrege len voor levensmiddelen en grondstoffen aangekondigd teneinde ongerechtvaardigde opdrijving van detail-prijzen te voorkomen. Naar verluidt zou de Bulgaarsche bevol king met verbazing kennis hebben genomen van den aanval op de Poolsche grenzen omdat zij er van overtuigd was, dat een oorlog vermeden zou worden. De Bulgaarsche ministerraad besloot gisteravond tot het verbieden van den uit voer van verscheidene landbouwproducten,, textielgoederen, medicamenten, papier, steenkolen en andere goederen. LUIKSCHE WATERTENTOONSTELLING GESLOTEN In verband met de huidige gebeurtenis sen deelt de commissaris-generaal op bevel van de Belgische regeering mede, dat de Watertentoonstelling te Luik voor het oogenblik wordt gesloten. Geen bombardement van weerlooze bevolking ALLEEN DUITSCHLAND ANTWOORDDE NIET. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat Groot Brittannië en Frankrijk er in toegestemd hebben zich te onthouden van het bombardeeren der bur gerbevolking, zulks in antwoord op de op roep van Roosevelt. In zijn antwoord ver klaarde Engeland diep onder den indruk te zijn van de humanitaire overwegingen, waarnaar de boodschap van den president verwees. Het was reeds een vastgestelde politiek van de Britsche regeering om zich van een dergelijk optreden te onthouden en het bombardement strikt te beperken tot militaire doelen, voorondersteld, dat de zelfde regels nauwgezet in acht genomen zullen worden door al haar tegenstanders. De Poolsche regeering heeft het volgende antwoord verzonden. „De Poolsche regeering dankt u voor het telegram betreffende het luchtbombarde ment der burgerbevolking en van niet-ver sterkte woonplaatsen gedurende den oor log. De Poolsche regeering verklaart zich ten volle accoord met uw beginsel. Wij heb ben reeds eenige tientallen luchtaanvallen doorgemaakt. De door de burgerbevolking geleden verliezen doen twijfel rijzen of de tegenpartij rekening zal houden met de door u genoemde beginselen. Deze beginselen zijn het natuurlijke resultaat van menschelijke gevoelens en zullen dan ook voor ons gel den, onder voorbehoud, dat zij ook door de tegenpartij geëerbiedigd zullen worden. De Italiaansche ambassadeur heeft mon deling het antwoord van zijn regeering overgebracht. De Italiaansche regeering wijst er op, dat de ministerraad gistermid dag heeft besloten buiten het conflict te blijven en meent derhalve, dat het verzoek van Roosevelt op haar geen betrekking heeft. Alleen de Duitsche regeering heeft niet geantwoord. ROOSEVELT'S VREDESBOODSCHAPPEN. Duitschland heeft eerst gisteren geantwoord. De Duitsche zaakgelastigde te Washing ton, Thomson, heeft Cordel Huil gisteren het volgende antwoord overhandigd op de vredesboodschap van Roosevelt: In op dracht van mijn regeering wensch ik door uw bemiddeling den president der Ver- eenigde Staten mede te deelen, dat zijn boodschappen van 25 en 26 Augustus, ge richt aan de Fuehrer, door dezen ten zeer ste gewaardeerd werden. Niets is van de zijde van den Fuehrer onbeproefd gelaten om de geschillen tusschen het Rijk en Po len op vriendschappelijke wijze te regelen. Zelfs op het laatste oogenblik heeft hij nog een bemiddelingsaanbod der Britsche regeering aanvaard. Tengevolge van de houding der Poolsche regeering zijn al deze pogingen echter zonder resultaat gebleven. Koele ontvangt te Washington. Dit antwoord van Hitler is te Washing ton met onverholen koelheid ontvangen. Afgezien van de verantwoordelijkheid zelf voor het conflict beschouwd: men de vrij moedigheid en den vorm welke Hitier meende aan zijn antwoord te moeten ge ven als een gebrek aan hoffelijkheid je gens president Roosevelt. Men wijst er op,' dat het ongebruikelijk is voor een staats hoofd om een ander staatshoofd te ant woorden door bemiddeling van zijn zaak gelastigde en een staatssecretaris. Ander zijds beschouwrt men het feit, dat Hitier heeft gewacht to de vijandelijkheden tegen Polen waren begonnen met het afwijzen van het voorstel van Roosevelt, als een nieuw en treffend voorbeeld van de pro cedure, welke de nationaal-socialisten in het internationale leven volgen. De rede van Chamberlain en de publica tie van het Britsche Witboek hebben in de Vereenigde Staten een diepen indruk ge maakt. Overal vergelijkt men den vasten en waardigen toon van den Britschen mi nister-president met de heftige en theatra le rede van Hitier. Door zijn uiteenzetting van de bespreking, die voorafgingen aan het binnenrukken van Polen heeft Cham berlain in de oogen der Amerikanen allen twijfel weggenomen omtrent den vasten vredeswil van Groot-Brittannië en met Chamberlain is men van meening, dat één man, Hitier, verantwoordelijk is voor den oorlog. Voor zoover er in zekere kringen nog twijfel bestond omtrent de vastbera denheid van Chamberlain en zijn interpre tatie van het conflict, is deze thans ver dwenen. De opvatting van Chamberlain stemt overeen met die van bijna alle Ame rikanen, te beginnen met Roosevelt. AMERIKA WIL ZICH ER BUITEN HOUDEN. President Roosevelt heeft gisteren te genover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de regeering alles in het werk zal stellen om te vermijden, dat de Vereenigde Staten meegesleept worden in een conflict. Betreffende een eventueel bijeenroepen van het Congres en herziening van de neutraliteitswet legde Roosevelt den na druk op de noodzakelijkheid af te wach ten tot de toestand in Europa voldoende duidelijk is. In officieele kringen te Washington is men van meening, dat de kans op spoe dige wijziging der neutraliteitswet, waar door leveringen aan de democratische mo gendheden worden toegestaan, enorm is toegenomen. Het zou voorbarig zijn te zeggen, dat de ommezwaai zich reeds vol trokken heeft, doch ongetwijfeld is een beweging in die richting reeds begonnen. De solidariteit en het medeleven met de democratische mogendheden in officieele en politieke kringen is treffend. Vrijwel iedereen geeft toe, dat de Vereenigde Sta ten niet kunnen hopen zich geheel te iso- leeren. Nergens is de publieke opinie ge voeliger of sneller bereid tot sympathie dan in Amerika en deze sympathie is reeds aan alle kanten duidelijk en moet wel vroeger of later den vorm van politieke actie aan nemen. De meening, dat men nooit meer Amerikaansche soldaten naar Europeesche slagvelden zal sturen, is zeer sterk, doch men is zich bewust van de groote hulp, die verleend kan worden binnen de grenzen der neutraliteit. Roosevelt's regeering is besloten zich van de goedkeuring van het Congres voor deze hulp te verzekeren. Zeven eeuwen Dantzig IS EEN NIEUWE PERIODE INGEGAAN? Uit historisch oogpunt kan men in Dant zig verschillende periodes onderscheiden vanaf het jaar 1294, toen de laatste hertog van Pommeren zijn hertogdom met de hoofdstad Dantzig vermaakte aan den her tog van Groot Polen: 1. Van 13081454. De stad was in han den van de Duitsche ridders, die vreese- lijke bloedbaden hebben aangericht in Dantzig en de Slavische inwoners plaats lieten maken voor Duitschers. Op 4 Fe bruari 1454 werd het kasteel van de Duit sche Ridders geplunderd door de burgers van Dantzig, die aan Koning Kasimir Ja- gellon de aanhechting van Pommeren bij Polen vroegen. 2. Van 1454 tot 1793. Driehonderd negen en negentig jaar lang maakte Dantzig deel uit van de Poolsche Staat. Uit erkentelijk heid voor de bewezen diensten werd Dant zig in 1466 een Vrije Stad, die door een personeele Unie met Polen verbonden bleef. 3. In 1793, bij de tweede verdeeling van Polen werd Dantzig toegewezen aan Prui sen; na een harde strijd slaagde de troe pen van Pruisen erin, de stad in te nemen. Onmiddellijk werd de autonpmie en alle privileges aan de stad ontnomen. De stad bleef in handen van Pruisen tot het jaar 1919, hoewel een kleine uitzondering moet worden gemaakt voor de periode van 1C07 tot 1814, toen de stad Dantzig door de vre de van Tilsitt onder de gemeenschappelij ke bescherming was geplaatst van de Ko ning van Pruisen en van den Koning van Saksen, die tegelijkertijd hertog van War schau was. 4. In 1919 werd de stad opnieuw een Vrijstad onder controle van den Volken bond. De stad werd bestuurd door een Se naat, maar een groot aantal rechten waren in handen van Polen. De voornaamste rechten waren de volgende: a. De Vrije Stad werd ingelijfd in het douane-gebied van Polen. b. De spoorwegen gingen over in het eigendom van den Poolschen Staat. c. Polen kreeg op het gebied van Dant zig zijn eigen postdiensten. d. Polen moest zorgdragen over de bui tenlandsche betrekkingen van de Vrije Stad. e. De haven en de waterwegen werden beheerd door een Raad, wiey taak het zou zijn aan Polen de vrije exploitatie van de haven van Dantzig te geven. f. Polen kreeg het recht om munitie en oorlogsmateriaal over Dantzig in te voe ren. Teneinde dit te kunnen doen, werd Polen in het volledige bezit gesteld van het schiereiland Westerplatte, waar Polen een troependetachement mocht legeren. g. De Poolsche oorlogsschepen mochten in Dantzig voor anker gaan. h. Dantzig mocht geen oorlogsmateriaal invoeren of vervaardigen, en in zekeren zin was de Vrije Stad een gedemilitari seerd gebied. 5. 1939. Enkele dagen, nadat Albert Forster zichzelf heeft benoemd tot staats hoofd van Dantzig, is in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1939 de aanhech ting van Dantzig bij Duitschland geprocla meerd. Polen in de branding OVER LAND EN VOLK. Oppervlakte: 388.390 vierkante Kilometer, in grootte het zesde land van Europa. Grenslengte: 4302 Kilometer. Grens met de zee 137 K.M. Bevolking: Volgens statistieken van 1930: 31.000.000 inwoners. De bevolking is als volgt ver deeld: deeld: 69 procent Polen. 14 procent Roethenen. 7 procent Joden. 4 procent Wit-Russen. 4 procent Duitschers. 2 procent anderen. Toename der bevolking: In 1921: 27.2 millioen inwoners. In 1927: 29.6 millioen inwoners. In 1931: 31.1 millioen inwoners. Godsdiensten: Roomsch-Katholieken 63.8 procent. Grieksch-Katholieken 11.2 procent. Schismatieken 10.6 procent. Protestanten 3.8 procent. Kerkelijke indeeling: 5 Aartsbisdommen. 15 Bisdommen. Universiteiten: Polen heeft een Katholieke Universiteit in Lublin. Voorts katholieke theologische facultei ten aan de Staatsuniversiteiten van Kra- kau, Wilna, Lemberg en Warschau. Steden: De grootste steden zijn: Warschau 1.200.000 inwoners. Lods 606.000 inwoners. Posen 248.000 inwoners. Lemberg 316.000 inwoners. Krakau 221.000 inwoners. Wilna 196.000 inwoners. Staatsinrichting: Grondwet van 1921, ge wijzigd in 1926 en in 1927. Republiek. De staatspresident (Moscicki) wordt door de Nationale Vergadering gekozen voor een tijd van zeven jaar; deze benoemt de Mi nisters, die verantwoordelijk zijn aan den Rijksdag. De Poolsche Senaat bestaat uit 111 le den, gekozen voor een periode van 5 jaar. Handel: Uitvoer van hout, kolen, koren, suiker, vee en zink Invoer va machines, boomwol, wol, meel, ijzer en andere ertsen. Haven: De grootste haven is Gdynia, de concurrent van Dantzig. Gdynia werd eerst in de laatste vijf jaar ontwikkeld tot een wereldhaven van de eerste rang. Antwoorden op mobilisatie-vragen. Hieronder publiceeren wij op ver zoek van de regeering een aantal vra gen uit het publiek gerezen naar aanlei ding van de vele wijzigingen in het dage lij ksche leven. Er echter volgen de ant woorden, gegeven door de officieele auto riteiten: Vraag: Is het telegraaf-, post- en goe derenverkeer met Frankrijk gestremd? Antwoord: Betreffende het tele- graafverkeer is bepaald, dat geen tele grammen verzonden mogen worden in cij ferschrift of in een overeengekomen taal (code), verder geschiedt de behandeling normaal. Het postverkeer ondervindt vertraging. Pakketten voor Frankrijk en het heele bui tenland worden wel aangenomen en door gezonden, echter op risico van den afzen der. Pensions en hamsterverbod. V r aa g: Kunnen houders van pensions, rusthuizen en dergelijke, die kunnen wij zen op een bepaald aantal gasten, slechts de in het hamsterverbod genoemde hoe- velheden levensmiddelen krijgen en zoo neen, tot wien kunnen zij zich dan wen den? Antwoord: Houders van rusthuizen en dergelijke kunnen de in het hamster verbod genoemde goederen koopen in hoe veelheden levensmiddelen krijgen en zoo het totale aantal bewoners. Zilver- en papieren geld. Vraag: Het komt nogal eens voor, dat een winkelier weigerde papieren geld in ontvangst te nemen. Deze wilde alleen zilvergeld in ontvangst nemen. Men is ech ter toch verplicht elke betaling in wettig bankpapier te accepteeren? Antwoord: Inderdaad zijn de winke liers verplicht papieren geld als wettig be taalmiddel in ontvangst te nemen. Men be- tale bij voorkeur echter bij een bedrag aan boodschappen van luttele centen niet met een bankbiljet van b.v. 100.omdat het dan uiteraard kan voorkomen, dat de win kelier, evenals dit in normale tijden het geval is, niet over het voor terugbetaling benoodigde wisselgeld beschikt. Mocht een bepaalde winkelier wat betreft het in be taling aannemen van papieren geld wat hardnekkig zijn, dan wende men zich tot een ander. Reserveeren betrekkingen. Vraag: Een groot aantal gemobiliseer- den heeft zich tot de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens ge wend met de vraag, of deze vereeniging haar bemiddeling zou willen verleenen in zake het reserveeren van de betrekking. Antwoord: Het antwoord op deze vraag luidt, dat de Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciens zich, als gevolg van het groote aantal der onder de wapens geroepenen, niet meer voor iede- ren dienstplichtige afzonderlijk in verbin- dink kan stellen met den betrokken werk gever tot het verkrijgen van de toezegging voor latere herplaatsing van den opgeroe pen dienstplichtige werknemer. De vereeniging moet zich in dit opzicht bepalen tot een algemeen beroep op de wel willendheid der werkgevers om hun gemo biliseerd personeel, zoodra dit met groot verlof vertrekt, weder in dienst te ne men. Wat betreft de vervanging van personeel verzoekt de Koninklijke Nationale Ver eeniging tot steun aan Miliciens den werk gever het in dienst opgeroepen personeel niet definitief te vervangen. Ten aanzien van de kostwinnersvergoe ding verzoekt deze vereeniging den gemo- biliseerden zich niet tot haar te wenden, doch tot de afdeeling Militaire Zaken van de betrokken gemeente. Materieele hulp van de vereeniging kan eerst aan de orde komen wanneer de dienst plichtigen met groot verlof zijn vertrok ken. Veldpost werkt traag. Vraag: Waarom werkt op het oogen blik de veldpost zoo traag? Antwoord: De veldpost staat voor de taak de post uit te reiken aan militairen, die tot honderden verschillende troepenon- derdeelen behooren, welke nog niet op hun plaats van bestemming zijn aangekomen. Als gevolg daarvan kan alleen door raad pleging van een groot aantal lijsten wor den nagegaan, waarheen de post moet wor den gezonden. Dit is een zeer tijdroovend werk, dat nog belangrijk wordt vertraagd door de groote onvolledigheid der adres sen. Zoodra de troepenverplaatsingen hebben plaats gehad en ieder militair niet alleen weet bij welk onderdeel hij is ingedeeld (compagnie, bataljon, regiment en over eenkomstige onderdeelen), doch door tot welke groote eenheid (veldleger, stelling Den Helder, vesting Holland, commando Zeeland territoriale gebieden) hij behoort en deze aanduidingen duidelijk op de adressen worden vermeld, kan de expedi tie van de veldpostcorrespondentie regel matig verloopen. Er wordt nog eenig ge duld gevraagd. Vervoer veevoeder. Vraag: Kan een molenaar meelvee- voeder afleveren zonder bonnen? Moeten zijn afnemers bonnen hebben en moet de molenaar een vervoerbewijs hebben? Antwoord: Neen, uitsluitend op bon nen, die vanwege den provincialen voed- selcommissaris door den plaatselijken bu reauhouder worden afgegeven, mag een veehouder meelveevoeder van een molenaar betrekken. De aan den veehouder verstrekte bon nen bestaan uit twee gedeelten. Het eene gedeelte wordt aan den molenaar afgege ven, die dit weer kan gebruiken voor aan vulling van zijn voorraad. Het andere ge deelte doet dienst als vervoerbewijs. Familie in Duitschland. Vraag: Mijn dochter bevindt zich in Duitschland. Ik hoor niets meer van haar. Hoe kan ik met haar in contact komen? Antwoord: U kunt haar een brief schrijven of ook een telegram zenden. Bij beide verzendingswijzen moet met een ze kere vertraging gerekend worden. Ook kunt u beproeven haar telefonisch, bijv. door middel van een oproepbericht, te be reiken. Geen plaatsnamen. Vraag: Is het waar, dat bij vererge ring van den toestand, de vrouwen niet meer aan hun gemobiliseerde mannen mo gen schrijven? Antwoord: Neen, onder alle omstan digheden mag geschreven worden naar het wapenadres; dit moet naam, voorletters en militairen rang van den geadresseerde ver melden en verder het onderdeel, waartoe hy behoort of waarbij hij is gedetacheerd als: veldleger, vesting Holland, stelling van Den Helder, enz. Het is verboden de plaats waar hij verblijft op het adres te vermelden. Voor Indië. Vraag: Waarheen moeten brieven aan leden van de bemanning van het s.s. „Tromp" worden geadresseerd? Antwoord: Op deze brieven moeten als plaats van bestemming worden ver meld: Marinehaven Batavia. Vraag: Kunnen normaal brieven per luchtpost naar Indië gezonden worden? Antwoord: Voorloopig zullen geen vliegtuigen naar Indië vertrekken en ge schiedt de verzending van post naar Indië per boot. Bijzonderheden omtrent de vaar routen der booten zijn nog niet bekend. In geen geval zullen echter Middellandsche Zee-havens worden aangedaan. Vraag: Kan ik een pakket met ge schenken naar familie in Indië, Zuid-Afri- ka of elders in het buitenland zenden? Antwoord:: Het is, in verband met de uitvoerverboden voor zeer vele artikelen beter hiermede even te wachten, tot hier over nadere mededeelingen kunnen wor den gedaan. Vraag: Er is voor mij een pakket met thee uit Indië onderweg. Wordt dit aan my afgeleverd? Antwoord: Ja, het pakket zal u nor maal, eventueel met eenige vertraging, be reiken. Geen buitenlandsche reizen. Vraag: Kunt u my ook zeggen of er over eenige dagen weer gelegenheid zal zijn om van hier naar Zwitserland te rei zen? Ik ben in het bezit van een retour BaselHolland via Straatsburg, eventueel zou ik ook over ParysGenève kunnen rei zen. Antwoord: Het is niet bekend wan neer de internationale trein- en vlieg- diensten met Zwitserland zullen worden hersteld, zoodat uw reis daarheen voor loopig niet mogelijk is. Gezien de mobilisatiemaatregelen in Ne derland, België, Frankrijk en Zwitserland, moet de poging om Zwitserland te berei ken door gebruik te maken van de binnen- landsche of locale vervoermiddelen in de verschillende landen, sterk ontraden wor den. Adresseer juist en volledig. Men verzoekt ons nogmaals op het vol gende attent te maken: Adresseering van correspondentie aan militairen moet als volgt geschieden: naam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair behoort of waarbij hy is gedetacheerd, alsmede een nadere aanduiding als: veldleger vesting- Holland, stelling van den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twij felgevallen vrage men daar inlichtingen. In geen geval mag een plaatsnaam wor den vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veld- postdienst niet behoorlijk functioneeren. Er ontstaat reeds thans groote vertraging, ter wijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adresseering misloopt. Dringend verzoek aan alle burgers. Beperk u voorloopig en althans geduren de de eerstvolgende dagen zooveel moge lijk in uw correspondentie, vooral ook voor militairen. Het postvervoer dreigt mis te loopen indien hieraan niet wordt voldaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6