STADS NIEUWS C. F. MEERPOEL Laatste berichten ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 STAAT VAN OORLOG. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat bij Koninklijk Besluit met in gang van 1 September 1939 deze gemeen te in staat van oorlog is verklaard en ves tigt de aandacht op het overzicht van de voornaamste wetsbepalingen betreffende den thans ingetreden bij zonderen rechts toestand. hetwelk op de daarvoor bestem de plaatsen is aangeplakt. Wij merken hierbij op, dat héél het land is verklaard „in staat van oorlog". Deze terminologie: „in staat van oor log" is verontrustend, maar de ware be- teekenis er van behoeft ons geenszins te verontrusten. Wij verwijzen naar een me- dedeeling elders in dit nummer (2de VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP. Moeders, leest dit! Nu de leerlingen van vele scholen de les sen niet kunnen volgen door de militaire bezetting der schoollokalen, zitten de moe ders weer met de kinderen om zich heen. Vooral de klein behuisden zujlen deze ver lenging der vacantie maar matig op prijs stellen! De V.V.H. heeft besloten, vanaf Maandag 4 September de gelegenheid te bieden, kin deren van 610 jaar bezig te houden, het zij door met hen te wandelen, hetzij door bezigheden en spel in het V.V.H.-huis, Gra- vesteen, Gerecht. De kinderen worden verwacht aan het V.V.H.-huis, om 9 en om 2 uur, de gewo ne schoolttijden dus. Geen boterhammen, flesschen water of snoepgoed meegeven! Hulp van onderwijzend personeel of jonge meisjes der Middelbare scholen wordt gaar ne verwacht. Wij herinneren eraan, dat Maandagavond om 8 uur bij genoegzame deelname in het V.VH.-huis een lezing zal worden gehou den door den heer D. Kok over Luchtbe scherming. Aanmelding tot Maandagmorgen 11 uur, Gravesteen, Gerecht. Geen kosten. Bij niet doorgaan wordt dit op de deur van het V.V.H.-huis vanaf 5 uur bekend gemaakt. Naar wij vernemen, is sedert gisteren door V.V.H hulp aangeboden bij de admi nistratie der Gemeente teneinde bij de tel ling der distributiekaarten behulpzaam te zijn. Een zestal dames werken afwisselend bij het sorteeren der duizendtallen kaarten. Het V.V.H.-huis is geopend voor hulp aanbiedingen, aanmelding vooi het lid maatschap en alle gewenschte inlichtingen iederen werkdag van 10—5 's morgens en van 7.308.30 des avonds. E.HJI.O. VOOR REDDINGSPLOEGEN. De heer H. K. W. Wrede, arts, zal Dins dagavond a.s. te 8 uur beginnen met een cursus voor E.H.B.O. voor reddingsploe gen. De deelnemers zullen schriftelijk worden opgeroepen. Aangiften worden nog ingewacht bij den secreta^ der Vereeniging voor Luchtbe scherming, den heer D. C. Kok, Rapen burg 9. Aan de agenda van den gemeenteraad op Dinsdag a.s. is nog het volgende voor stel toegevoegd: lo. tot het aankoopen van het perceel Oude Rijn No. 134, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie H No. 705 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begroot in gss taat 2o. in zake het verkrijgen, door mid del van onteigening, van het perceel Oude Rijn No. 136, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Secti H. No. 706. ONTEIGENINGSPROCEDURE. Ten behoeve van de beoogde verbreeding van de Pelikaanstraat, tusschen den Oude Rijn en de Haarlemmerstrtaat, behoeft de gemeente nog de beschikking over de per- ceelen Oude Rijn nis. 134 en 136. Met de eigenaresse van eerstgenoemd pand-, mevr. de wed. J. du Pon is overeenstemming ver kregen over den aankoop van haar pand voor een som van 5000, welke koopsom ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, aannemelijk kan worden geacht. De gevoerde onderhandelingen met den heer F. Brongers, den eigenaar van het andere woonhuis, Oude Rijn 136, hebben echter niet tot een accoord geleid, zoodat te zijnen aanzien onteigening zal moeten plaats hebben. Waar het hier een voorgenomen verbetering van een straat be treft, kan de onteigening geschieden vol gens de vereenvoudigde procedure vervat in titel na der Onteigeningswet. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7129. Bonda's Veevoe derfabrieken N.V. Leiden, Oude Vest 23. De procuratie van S. M. Stolp is ingetrok ken. Het kantoor is verplaatst naar: Al phen aan den Rijn, Gouwsluischeweg 66 —70. 78. De Leidsche Broodfabriek, Leiden, Nieuwe Mare 1. De waarn. dir: H. Gra ven is afgetreden. N. waarn. dir.: J. Bosma, Den Haag. Overl. comm.: J. F. X. Sanders, Leiden. Nieuwe inschrijving: 7366. Overalliet Compagnie. N.V. in oprichting. Leiden, Uiterstegracht 79, Fabriceeren van verfwaren. Venn.: W. O. van Oven, Den Haag en A. J. Lagas, Leiden. „NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP." Gebed voor de nieuwe Gemeenschap. Morgen, Zondag 3 September 1939, zal ook aan de Leidsche Katholieken, bij het ter kerke gaan een gebedsprentje worden uitgereikt, waarop men zal aantreffen het door Zijne Hoogwaardige Excellentie den Aartsbisschop goedgekeurd en aanbevolen gebed voor de nieuwe Gemeenschap. Dit gebed is wel bijzonder geeigend gebeden te worden om Gods hulp af te smeeken in de benarde tijden, welke wij heden beleven. Immers in dat gebed vragen wij God, dat hij ons geve „dat wij de waardigheid van al onze medemenschen mogen erken nen en met hen erinslagen de ontredderde samenleving in Christus te herstellen en op de grondslagen van rechtvaardigheid en liefde de Nieuwe Gemeenschap op te bou wen. Want als wij allen zonder uitzondering, leiders en geleiden, de waardigheid van on ze medemenschen zouden erkennen en ze dienovereenkomstig zouden behandelen, daarenboven aan Christus in ons leven de plaats zouden geven, die Hem toekomt, dan zou daarmede het onrecht en de haat uit de wereld zijn weggebannen, met als nood zakelijk gevolg dat de vrede tusschen men- schen en volkeren zal heerscen. Wij kunnen dan ook niet anders doen, San u krachtig aansporen, het gebed voor de nieuwe Gemeenschap zooveel en zoo in tens mogelijk te bidden. Laten de ouders het zich tot een gewoon te maken dit gebed, zeker eenmaal per dag, in de kring van het gezin gezamenlijk te bidden. Wij rekenen op het onderwijzend perso neel, dat zij alles in het werk stellen om dit gebed op de scholen in te voeren. Wij doen een beroep op de leiders en leidsters der jeugdvereenigingen en op de plaatselijke besturen der vak- en stands organisaties, om dit gebed bij den aanvang of na afloop van hun bijeenkomsten en ver gaderingen te bidden. Mogelijk kan dit gebed in de kerken ge beden worden bij kerkelijke feesten b.v. bij de viering van het Christus-Koningfeest, bij de zegening van gereedschappen etc. Kortom het gebed voor de Nieuwe Ge meenschap moge spoedig vanuit alle groe pen en standen opstijgen, door jong en oud worden gebeden om aldus, naar katholieke opvatting, een van de meest succesvolle middelen aan te wenden ter bereiking van het gestelde doel. Het Leidsch Comité van Actie „Naar de Nieuiwe Gemeenschap." Daar waar een ruime sorteering van verschil lende merken NAAI MACHINES U ten dien ste staat, hebt gij het beste overzicht over het geen geboden kin wor den. VERGELIJK ONZE PRIJZEN! Daarom naar: 5139 m~ ALLEEN: Breestraat 171. Bloscoopen Luxor. JE KUNT T TOCH NIET MEENEMEN Een vroolijk verhaal, met een levens wijzen uitslag, getiteld „Je kunt 't toch niet meenemen," draait deze week in Luxor. Het is een comedie van Capra, van de zelfde soort, waarmede deze auteur reeds eerder lauweren oogstte. Leef gelukkig, en bekommer je in ieder geval niet om geld en geld bijeen te schrapen, want je kunt 't toch niet meenemen is de moraal van dit grappig verhaal, dat zich afspeelt in het nogal rumoerig-Amerikaansohe milieu van Opa Vanderhof. Opa (Lionel Barrymore) is het middel punt van zijn vreemdsoortig samengesteld huishouden. Elk lid van deze familie nederzetting doet, waartoe het roeping ge voelt. Opa Vanderhof realiseerde zich als jongeman, dat hij op een kantoorkruk niet gelukkig zou kunnen zijn; hij keerde op z'n schreden terug en begon postzegels te verzamelen; als taxateur van postzegel collecties verdient hij sindsdien wat geld; overigens speelt hij mondharmonica vindt het prettig om op krukken te loopen. Zijn levensfilosofie en die van de an deren is even eenvoudig als oprecht: doe waar je plezier in hebt en leef geluk kig; geld („je kunt 't tóch niet mee nemen!") staat het geluk in de weg en veroordeelt je tot eenzaamheid. Zijn levenspractijk heeft opa Vanderhof tot een gezien en bemind man gemaakt. Zijn dochter Penny schrijft tooneelstukken, niet omdat zij daar aanleg voor heeft, doch omdat acht jaar geleden abusievelijk een schrijfmachine bij haar bezorgd werd. Haar man houdt zich onledig met het maken van vuurwerk; haar dochter Essie danst maakt toffee's, die zij verkoopt; Essie's echtgenoote drukt de papiertjes met slag zinnetjes, die bij de toffee's verpakt wor den. Voorts is er een oude yscoventer, die negen jaar geleden ijs kwam bezorgen om nooit meer weg te gaan en tenslotte is er nog een oude knutselaar, die door opa Vanderhof achter een telmachine is weg gehaald, en éen Russische emigrant, die als Essie's dansleeraar optreedt. De eenige, die een „normale" betrekking heeft, is Alice; zij is secretaresse van den zoon van een groot zakenman. Deze zoon wordt verliefd op haar en voelt zich overigens zeer op z'n gemak by de Vanderhof's. Hij introduceert zijn ouders in dit „huis der hobby's". Deze ontmoeting tusschen de Kirby's en de Van der hof's veroorzaakt een nogal heftige schok, doch de geschiedenis wil, dat de machtige Kirby, getroffen zoowel door Vanderhof's ontwapenende eenvoud door 't tragische einde van een zijner „machtige" zakenrelaties, juichend in Vanderhof-clan wordt opgenomen. Deze film wordt door een groot aantal knappe acteurs knap gespeeld. Edward Arnold geeft een prachtige creatie van Kirby Sr en Lionel Barrymore is een beminnelijk grootvader. Aardig is Jean Arthur als de lieve Alice; goed is James Stewart als de linksche Tony Kirby; alle kleinere rollen te noemen zou bezwaar lijk zijn. Er zijn er heel wat, en alle raak getypeerd, o.m. door Mischa Auer (den Russischen dansleeraar), door den begaaf den ouden komiek Donald Meek (Poppins), door Spring Byington (Penny), Samuel Hinds, Halliwell Hobs en H. B. Warner. Het samenspel van zooveel sterren heeft aan Capra's capriccio een vlotte uitwer king geschonken. In het voorprogramma draaien eenige genoegelijke amusements-dingetjes en een tweeledig journaal. Trianon. DE HELDENBRIGADE ,De Heldenbrigade" welke dezen week in Trianon wordt vertoond is wel een film van een bijzonderen bekoorlijkheid. Opgenomen in kleuren temidden van een prachtige natuur in Canada laat zij ons zien het moeilijke, maar toch ook bekoor lijke leven van de bereden politie in Ca nada, welke daar ondanks de moeilijke omstandigheden een baanbrekende taak verricht en geheel op de fantasie der men- schen is ingesteld, waarbij voor een goede afwisseling is zorg gedragen. De politiemannen moeten niet alleen zorgen, dat de wetten nageleefd worden en dat boosdoeners hun verdiende straf krij gen, maar ook allerlei diensten verrichten, waarvoor in het leven in de bewoonde wereld aparte instellingen bestaan, zooals onder meer het transporteeren van zieken en zelfs van krankzinnigen. Hun voornaamste taak is en blijft echter het handhaven van de orde en de wet. Soms brengt dat spannende avonturen met zich mee. Eén daarvan is het onder werp van de film „De held en brigade" (Heart of the North). De politiemannen hebben het tegenwoordig wel veel ge makkelijker dan vroeger; nu zij de be schikking hebben over motorbootn, radio en telegrafie, ja zelfs over vliegmachines, toch blijft hun werk nog zeer gevaarlijk. En het is dan ook pas nadat verschillende slachtoffers gevallen zyn, aan weerszijden, dat de misdadigers, ditmaal mannen, die een boot met goud overvallen hebben, ge vangen worden genomen. Zonderling echter is in deze film, die geheel in kleuren is opgenomen, de door- eenmengeling van oud en nieuw. De boot, die overvallen wordt, kon zeker al hon derd jaar oud zijn; de misdadigers vluchten in kano's, terwijl de politie hen achter volgt met een vliegmachine en machine geweren. Het einde is dan ook weer ge lukkig: Dick Foran krijgt zijn Gloria Dickson, nadat Gale Page, die heel wat moeilijkheden veroorzaakt, weer tot rede gekomen is. Als tweede film zien we „St. Louis Blues" een bonte mengeling van zang en dans met Dorothy Lamour en Lloyd Nolan de hoofdrollen. Deze film is zoo uniek, dat men hierin geheel opgaat. Ook de romantiek in deze speelfilm vastgelegd heeft veel bekoring, De film is opgenomen aan de oevers van de Mississipi, en blank en zwart hebben er aan medegewerkt. Lid o. gezamenlijk voor den noodigen humor. Een film met geheel anderen inslag het melodramatisch avontuur „Het drama in de wolken", een film van jeugdluchtvaart door vrouwen in den strijd om geldprijzen. Een film tevens van liefde tusschen de vrouwelijke en mannelijke piloten, die on misbaar bij het vliegtuig behooren. Het is aantrekkelijk materiaal, waar mede scenarioschrijver, regisseur en foto graaf hebben kunnen werken. Snelle vlieg tuigen, spannende races, sensationeele da lingen, jonge vrouwen, bezeten door harts tocht voor de vliegerij. De nadruk moet vallen op de aanwezigheid van het men- schelijk materiaal. Vier vrouwen, Alice Faye, Constance Bennett, Nancy Kelly en Joan Davis, vervullen de hoofdrollen, als vrouwelijke piloten en zij worden in de rolprent tegenover elkaar gesteld, in hun geestdrift voor de vliegerij, in hun belan gen. ambities en drijfveeren en lotgevallen. De film, die de aandacht volkomen ge boeid houdt, heeft de verdienste eenig licht, z(j het romantisch gekleurd licht, op de beoefening van de vliegsport door vrouwen te laten vallen. Casino KOM JE OOK ACHTER DE TRALIES In dezen tijd van ernst is het wel eens goed de zinnen wat te verzetten en een uurtje amusement te genieten. Dat kan men doen in de eerste hoofdfilm van het Lido-theater, getiteld: „Kom je ook achter de tralies?" Een door Alfred Werker elkaar gezette onschuldige gevangenis idylle, waaruit men heelemaal niet den indruk krijgt met gestraften uit de mis- dadigerswereld te doen te hebben. Men ziet hoe twee goede klanten van de Rockwelgevangenis bij het spelen met valsche kaarten in handen vallen van een officier van Justitie en als zij via hun ver oordeeling weer in het gevang komen, worden zij met vreugde binnengehaald, want door hun komst is het Rockwel- rugby team weer favoriet geworden in den strijd tegen Larson-ploeg, want Chipper en Darby zijn niet allen oude cracks in de misdaad, doch ook in het rugbyspel. Maar juist voor den wedstrijd ontsnapt deze tweeledige hoop van Rock welDaar op gaat de directeur, die een weddenschap met zijn collega uit Larson heeft loopen, eigenhandig het tweetal inrekenen en al dus wint de ploeg ten slotte toch. Dit eenvoudige gegeven is echter niet de hoofdzaak; dat is het beeld, dat van het gevangenisleven ontworpen wordt: een beeld in den lachtspiegel, dat nergens wreed-cynisch wordt. Een film met luchtig spel en geestig van handeling ondanks de gevangenis-omge ving en komieken als Slim Summerville, Arthur Treacher, Preston Forster, Tony Martin en Phyllis Brooks zorgen hier allen PETER DE GROOTE. Ho t Duitsch-Russische non-agressiepact vindt zijn weerspiegeling in het program van het Casino-theater, waarop een Duitsche en een Russische film prijken. De Russische film geeft het leven van Tsaar „Peter de Groote," die van 1672 tot 1725 over Rusland heerschte. Zijn verschij ning in deze film, is het werk van den ac teur Simonov, die van dezen Peter de Groo te een stormwind maakt, maar een van een buitengewone suggestiviteit. Alleen aldus is het ook te verklaren, dat deze merkwaar dige despoot op zijn wijze de welvaart en vooruitgang van zijn land bevorderde. Overigens is de behandeling van dit leven ook eenigszins anecdotisch, maar dit ligt meer in de geweldige vitaliteit van Si- mono v*s talent, dat deze film tot de grootste hoogte opvoert. De film speelt in ongeveer 1700. Rusland heeft het onderspit moeten delven in een oorlog met Zweden. Voor Peter I is de strijd echter pas begonnen. Hij h«eft gebrek aan geld en wapenen. Het land verkeert in een desolate toestand; de adel en de gees telijkheid zijn niet van zins hem te helpen. Zeer drastisch treedt hij tegen de geestelijk heid op. doch zijn bevel om de kerkklokken, de trots van Rusland, in de smeltkroes te gooien om er kanonnen van te kunnen gie ten, ■werkt groote verontwaardiging, welke Alexej, de tsarewitsj, deelt. Peter doet een beroep op de bojaren, die hem, onder het dreigement, dat hij anders het heele land aan het buitenland zal verpachten geld lee- nen om nieuwe industrieën in het leven te roepen. Hij stuurt jonge Russen naar Hol land en Engeland om daar techniek en krijgskunde te studeeren, gelijk zooals men weet, hy zelf ook hoeft gedaan; Zaandam bewaart nog herinneringen aan tsaar Pe ter. In alle opzichten liet de hervormingsijver van Peter zich gelden. Bekwaamheid was do eenige maatstaf, waarnaar hij de men- schen mat, zijn ondernemingsgeest en zijn moed zegevierden meer dan eens over be houdzucht en aarzeling. Peter slaagde er in tot de Oostzee door te dringen, waar hij, aan de mond van de Newa, Sint Peters burg stichtte, waar de handel met het bui tenland zich kon ontwikkelen. Een teleur stelling voor Peter was, dat zijn zoon Alexej zijn eerzucht in geen enkel opzicht deelde. Des te meer steun vond hij bij Ca- tharina, zijn tweede vrouw, een Zwcedsche soldatenweduwe, die by de verovering van Pultowa in handen van de Russen gevallen was. Uit dit huwelijk wordt een zoon ge boren, waarop Peter zyn hoop bouwt. Alexej vlucht naar het buitenland om by zyn zwager, den Duitschen keizer, een toe vlucht te zoeken. In deze film wordt het leven van dezen tsaar waarlijk boeiend verteld. De Duitsche film is de eerste groote film van Zarah Leander „Onverbreekbare ban den," welke vooral op het spel van deze groote actrice steunt. Maar ook Heinridh George,, George Alexander en Paul Hönbiger vertoonen hier voortreffely-k spel. Het gegeven echter maakt een voorbehoud zeer noodzakelijk. lang hadden bU zijn verdwUning. Ontroe rend wordt het kerkerlcven van Dantes weergegeven en meer dan spannend wordt het als hy in contact komt met den pries ter Faria, een politieke medegevangene en samen werken zy jaren aan een plan om te ontsnappen. Op sensationeele wyze komt deze ontsnapping tot stand, nadat hem door abbó Faria het geheim van Monte Christo was toevertrouwd. Sapnnend is ook het verdere gedeelte van deze prachtfilm. Als tweede film is er nog „Een kus in het donker", waarby men zich iets luchtiger, maar eveneens zeer goed amuseert. Rex, DE GRAAF VAN MONTE CHRISTO Na eenige jaren is de „Graaf van Monte Christo" weer op het witte doek verschenen en ook dit zal wel niet de laatste keer zyn. Reeds de stomme film had zich van dit werk van Dumas, dat tot zooveler verbeel ding sprak, meester gemaakt en het valt te verwachten, dat met het intreden van een nieuwe phase in de filmindustrie de held- halftige avonturen van den reederszoon weer opnieuw zouden worden verfilmd. De geschiedenis op het witte doek, waar by Robert Donat en Elissa Landi op onver gelijkelijke wijze de hoofdrollen vertolken, is gelyk aan het gegeven van het boek. Ed- mond Dantes, een jeugdig officier op een Fransch schip, ontvangt op de thuisreis van zyn stervenden kapitein de opdracht, een brief aan een bepaald persoon in Mar seille af te geevn. Nadat Dantes het schip veilig door een storm heeft gebracht, over handigt hy in Marseille aan een mysterieu- zen vreemdeling den brief, van welks in houd hem niets bekend is. Op dit oogen- blik wordt hy gearresteerd in het bijzijn van zyn meisje, de bekoorlijke Mercedes, daarna gevangen gezet te worden in het beruchte Chateau d'If, onder beschuldiging van deelneming aan een sameizwering, die ten doel zou hebben om Napoleon weer in zijn oude macht te herstellen. Dantes werd hierby het slachtoffer door de valsche in trigues van een drietal personen, die be- Blnnenland LEVENDIGE HANDEL OP DE A'DAMSCIIE BEURS. Alle oorlogsdreiging ten spijt bestond he den op de Amsterdamsche effectenbeurs een uitgesproken willige stemming. Voor de meeste aandeelensoortcn bestond goede vraag en daartegenover was er weinig of geen aanbod, hetgeen weerspiegeld werd door een belangryke koersstijging, waarbij de handel een levendig karakter droeg. Het is geruimen tyd geleden, dat de beurs een zoo drukken aanblik bood. De meeningen omtrent de aanwyzing voor de sterke ry- zing waren verdeeld, over het algemeen werd de opvatting gehuldigd, dat de koop lust voortsproot uit de veronderstelling, dat tal van ondernemingen van oorlog re gelrecht of indirect profyt kunnen trek ken en bovendien moest worden beschouwd als een vlucht in „Sachwerte". Het willige verloop van New-York werkte het senti ment van optimisme, wat ton minste de ef fectenbeurs betreft, nog in de hand. De Amerikaansche fondsen werden belangrijk boven de vorige pryzen afgedaan, daarbU bestond in het bijzonder groote belangstel ling voor de Staal en Koperaandeelen, die, na reeds onmiddellyk ver boven do vorige noteeringen te zyn ingezet, onder beurs- tyd regelmatig naar boven liepen en nog een verdere koerswinst konden behalen. Ook de spoorwegaandeelen profiteerden van de gelegenheid om zich eveneens naar boven te werken. Op de locale markt werd geregeld flinke zaken gedreven in Konink- lyke, die na vaste opening de 300 procent- grens in opwaartsche richting passeerde, en aldus in een tyd van óón week een koers winst van een goede 25-tal procenten boek te. Ook de Amerikaansche petrólcum-aan- deelen werden hooger afgedaan. DB LUCHT VERBINDINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN HET BUITENLAND. Het beperkte luchtnet der K. L. M. is var.daag gedeeltelyk tot uitvoering ge bracht. De twee diensten tusschen Neder land en Kopenhagen en Stockholm hebben in beide richtingen normaal gefunction- neerd. Uit Oslo zoowel als uit P-arys en Londen vertrokken vliegtuigen naar Am sterdam. Het was vanmorgen nog niet zeker of vandaag van Nederland naar Parys en Londen een dienst, zal worden uitgevoerd. Besprekingen hierover zijn nog gaande. Hedenmiddag zou een besluit worden ge nomen. Buitenland NOG GEEN ANTWOORD VAN HITLER LONDEN, 2 September (A.N.P.) Do diplomatieke oorrespondent van Reuter verneemt, dat tot twaalf uur Amsterdam sche tijd nog geen antwoord te Londen was ontvangen op de mededeel in g; welke de Britschc ambassadeur Henderson gis teren aan den Rijkskanselier heeft doen toekomen. NIEUW LUCHTALARM VOOR WARSCHAU WARSCHAU, 2 September (A.N.P.) Na een kalmen nacht werd vanochtend tusschen tien vóór zes en vijf minuten over half zeven opnieuw alarm geslagen. Van verre hoorde men ontploffingen, liet schijnt, dat de aanvallers Warschau niet hebben bereikt. GEEN OORLOG, DAN OOK GEEN NEUTRALITEITS VERKLARING BOEDAPEST, 2 Sept. (A.N.P.) De Hongaarsche regeering zal geen neutrall- teitsverklaring afleggen, daar zy niet er kent, dat thans een oorlogstoestand bestaat. ZONDAG A.S. RADIO-REDE VAN ROOSEVELT. President Roosevelt zal Zondag as. te 2i uur een radio-rede tot het Amerikaansche volk houden. Deze rede zal ongeveer een kwartier duren en worden uitgezonden door de drie groote Amerikaansche zenders, zoo dat zij waarschijnlyk ook in Europa kan worden ontvangen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3