STADS NIEUWS BINNENLAND Rcizigcrsvervoer op 1 en 2 Sept ember gestaakt DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT l EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Btf on» «genten 20 cent per w*»k; 2.60 per kwartaal. Franco per poart 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG MET GERINGE ONWEERSKANS De Bill seint: Zwakke veranderlijke wind, helder tot gedeeltelijk bewolkt, droog weer behou dens geringe kans op onweer, weinig ver andering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 720 uur: Den Helder: halfbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 20 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke N. O. wind, 18 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, zwakke O. Z. O. wind, 15 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 15 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Z. Z. W. wind, 17 gr. C. HUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Over geheel West- en Centraal Europa blijft de luchtdruk verdeeling vlak en on regelmatig. Vlakke minima veroorzaakten op verscheidene plaatsen onweer met veel regen. Zoo meldt Toulouse 43 m.m., Pau 12 m.m. regen. Ook in het Zuiden van ons land is eenige regen gevallen. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Noorsehe Zee heeft zich naar de Poolzee uitgebreid, maar is niet in beteekenis toe- of afgeno men. Over Zuid-Europa heeft zich een rug van hoogen luchtdruk ontwikkeld, die reikt van Hongarije over de Alpen tot Noord-Spanje. Dientengevolge heeft de vore van relatief lagen druk, die gisteren over Frankrijk en Duitschland tot aan het Gostzeegebied reikte zich naar het Noor den verplaatst, zoodat deze thans loopt van het Oostzeegebied via Noord-Duitsch- land en ons land naar de Britsche Eilan den. De secundaire storing, welke gisteren over de Golf van Biscaye lag, bevindt zich thans over het Kanaal. Ook over het Wes telijk Middellandsche Zeegebied ligt een depressie. De Oceaandepressie blijft op grooten afstand en oefent nog geen invloed uit op het weer in onze omgeving. Zij bracht alleen op IJsland en Ierland eenigen lich ten regen en krachtigen wind uit het Zuid oosten in het Westen van Ierland. LUCHTTEMPERATUUR 23.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea.: Van Donderdagnamiddag 8.24 uur tot Vrijdagmorgen 5.38 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 1 Sept. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. Maan op 20.03 uur Donderdagavond. Maan onder 8.52 uur Vrijdagochtend. Dagorder Commandant Veldleger Op verjaardag der Koningin De commandant van het veldleger, lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft een dagorder uitgevaar digd aan al de onderdeelen van het veld leger, van den volgenden inhoud: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, „Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen". Uit deze woorden, gesproken door Hare Majesteit de Koningin in de radiorede op den dag, dat de algemeene mobilisatie werd bevolen, blykt dat de Koningin reeds bij voorbaat Haar volle vertrouwen i n u allen heeft gesteld. Dit Koninklijk vertrouwen zult gij niet beschamen. Huis en hof hebt gij veriater om uw plicht vervullen nu het vader land u noodig heeft. Evenals uw voorgan- V Koninginne-verjaardajj I Onder wel zeer sombere omstandigheden viert de Koningin heden haar verjaardag. Somber door de internationale ver wikkelingen, vol van oorlogsdreiging. Somber door de mobilisatie in ons eigen land, waardoor zoo velen in oeconomisch zeer droeve omstandigheden zijn geraakt. Als wy denken aan, ons levendig be wust zijn van wat het gemobiliseerd-zijn voor zeer velen beteekent, dan zal er niet tevergeefs een beroep worden gedaan, om te trachten, het den gemobiliaeerden zoo aangenaam mogelijk te maken! Maar, hoe somber de omstandigheden ook zijn, er stijgt vandaag in de harten aller Nederlanders óp een warm gevoel van erkentelijkheid en van eerbied voor ónze Landsvrouwe de over heel de wereld gerespecteerde Vorstin, gerespec teerd om haar optreden en handelen als Staatshoofd, gerespecteerd om haar per soonlijk leven. De Koningin verjaart.... Mogen wij volgend jaar weer feestvieren naar echt-Nederlandschen aard: niet overdreven, niet opgeschroefd, maar oprecht en hartelijk, zooals wij telken jare ons Koninginnefeest vieren! Geen volk staat nauwer, in oprechter trouw rondom zijn staatshoofd, dan het Nederlandsche volk.... En daarom kunnen wij met zulk een innigen aandrang van héél ons hart bidden en smeeken: „Domine salvam fac reginam nostram". „Heer. maak sterk onze Koningin". V Vrouwen knielen.... In de socialistische pers trof ons een plaatje met het onderschrift: „Vrede of oorlog? Vrouwen knielen in de Westminster-Kathedraal te Londen...." Inderdaad, zag men op dit plaatje al leen enkele vrouwen knielen. Maar God zij dank knielen er in deze dagen ook tallooze mannen, verspreid over heel de wereld en over alle kerken in de wereld. En 't is onze overtuiging, dat ten slotte het gebed van mannen en vrouwen den meesten invloed heeft op het wereld-ge beuren. Natuurlijk bedoelen wij hier het waar achtige gebed, dat uit zijn aard en we zen samengaat met, vastzit aan de naasten liefde, de daadwerkelijke naastenliefde. God beminnen in het gebed en zijn naas ten niet beminnen gaat niet samen. En wie zijn naaste bemint heeft overvloedig gele genheid, die liefde in daden om te zetten. Een bekend woord zegt: „Wij moeten bid den, alsof wij niets, en wij moeten werken, alsof wij alles kunnen tot stand bren gen". Ook moeten alle menschelijke middelen worden gebruikt, om de wereld voor de ramp van een wereld-oorlog te bewaren e n ten slotte den vrede te schenken.... En daarom kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn voor het met hartelijke blijd schap begroette initiatief, welke H. M. Ko ningin Wilhelmina en Z. M. Koning Leo pold hebben genomen, om de partijen tot elkaar te brengen. Er is hier een nieuwe betuiging van vredeswil en goede gezind heid, welke in de betrokken staten is aan hoord, en daar heeft gemaand tot het voor zichtig hanteeren van geschillen, die kun nen leiden tot ontzettende dingen. Wij noemen hier alleen deze laatste vre- des-poging. Zij is door verschillende an dere voorafgegaan, die ook ieder het on verstand, dat de wereld wil regeeren, wat hebben teruggedrongen Al wat kón worden gedaan móet wor den gedaan, om de wereld te besparen een oorlog, zóó, dot óók de voortdurende oorlogsdreiging is geweken!.... gers tijdens den grooten oorlog staat gij thans met het geweer bij den voet op wacht, ons grondgebied beschermend en beveiligend tegen aanranding door wien ook en van welke zijde ook komende. En zoo waakt gij voor onze hoogste goe deren, onze vrijheid en onafhankelijkheid nabij de plek waar gij zijt geboren en op gegroeid en velen uwer een gezin vormen. Maar gij zult alleen dan wat u dierbaar is kunnen „handhaven", volgens de fiere spreuk van ons vorstenhuis, indien gij u volledig bekwaamt in het gebruik der wa penen, die u zijn toevertrouwd en in een goede tucht en met een opgewekten geest u die samenwerking in al uwe rangen eigen maakt, die het wezen en de kracht van een goede weermacht uitmaken. Gemobiliseerde officieren, onderofficie ren, korporaals en soldaten van het veld leger, ik reken er op, dat gij allen en ten volle zult voldoen aan het vertrouwen dat de Koningin in u stelt. Geeft daarom op den geboortedag van uw Koningin uiting aan uw vasten wil daartoe, door u allen te vereenigen in den uitroep: „Lang leve Hare Majesteit, onze geëer biedigde Koningin". STERK AFGENOMEN WERKLOOSHEID. In de week van 7 tot en met 12 Augustus. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen traal Bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 7 tot en met 12 Augustus 1939. Op 12 Aug. 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 266.767 werkzoekenden (252.419 mannen en 14.348 vrouwen). Hiervan waren 193.787 (184.247 mannen en 9.540 vrouwen) werkloos en waren 56.070 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.910 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 7 tot en met 12 Augustus 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas aangesloten 588.178 personen, waaronder 76.115 landarbeiders. Van de 512.063 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 17.7 (in de vorige verslagweek van 24 tot en met 29 Juli 1939 was dit per centage eveneens 17.7). In de overeenkomstige verslagweek van Augustus van het vorige jaar was het werkloosheidspercentage 22.3. Op den grondslag van de statistiek der ongevallenverzekering, aangevuld met die der werkloosheidsverzekering geeft een berekening van het aantal type-werklie den (een type-werkman is 300 dagen ar beid per jaar) tot resultaat, dat het aan tal personen, werkzaam in industrie, mij nen, transport en handel eind Mei 1939 bedroeg 1.480.000 (tegen 1.392.000 in 1929). Neemt men tot uitgangspunt het cijfer 100 in 1929, dan bedroeg het indexcijfer der werkgelegenheid eind Mei 1939 106.3 (het laagste punt bereikte het indexcijfer in 1035, n.l. 84,2, terwijl het eind Mei 1938 DE GEMEENTE HAARLEM GAAT TWEE GELDLEENINGEN AAN De gemeenteraad van Haarlem besloot gistermiddag twee geldleeningen aan te gaan, n.l. een van 1.800.000 gulden bij de rijkspostspaarbank te Amsterdam a pari, rentende 3% procent voor den tijd van twintig jqar en een leening van 700.000 gulden bij den postcheque- en girodienst te den Haag pari, rentende 3 yt procent, voor den tij van tien jaar. Deze leeningen zijn bestemd ter aflossing van een kasgeld- IGNAZ NUEMARK ONDERSCHEIDEN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gistermiddag in zijn kabinet ontvangen de heer Ignaz Neumark, tweede dirigent van het Residentie-orkest tijdens de Kurhausconcerten in de zomer maanden, om hem mede te deelen, dat de Koningin hem benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De minister reikte den heer Neumark daarbij de versierselen van deze onder scheiding over. OPROEP AAN DE LEIDSCHE STUDENTEN Met het oog op de mogelijke nood zakelijkheid om gebruik te maken van vrijwillige en belangeloos beschik bare hulpkrachten onder de Leidsche studenten, verzoekt het Collegium Ci- vitatis Academicae Lugdilno-Batavae Supremum, in overleg met den Burge meester van Leiden en mede namens de besturen van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, de R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus", Societas Studiosorum Reformatorum, de Indologenvereeni- ging en Unitas Studiosorum Lugdu- no-Batava. Alle leden van het Leidsche Studen ten Corps en die der bovengenoemde vereenigingen, die geen militaire ver plichtingen hebben en geen functie vervullen bij de luchtbeschermings diensten, vrijwillige burgerwachten of andere daarmee gelijk te stellen orga nisaties, indien zij zich in verband met de mobilisatie voorloopig beschikbaar willen stellen voor eventueele civiele diensten van korteren of langeren duur, zich zoo snel mogelijk, onder vermelding van adres, studiejaar en stu dierichting, op te geven aan den Pe del van het L. S. C., Breestraat 41, of bij de besturen hunner vereenigingen. LUCHTBESCHERMING. De herhaalde oproep van het bestuur van de afd. Leiden der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming voor vrijwilligers hebben tot resultaat gehad, dat zich sedert Zaterdag ruim 150 personen voor ver schillende diensten hebben aangemeld. Belangrijke medewerking wordt voorts ondervonden van een groep onderwijzers en een 150-tal Padvinders, van wie de laatste werkzaam zijn gesteld in musea, universiteitsgebouwen, ziekenhuizen, zoo mede voor het verrichten van ordonnance- Vanwege de troepenverplaatsingen In verband met de verplaatsing van troepen zal op 1 en 2 September ook de beperkte dienstregeling bij de Nederland sche spoorwegen op hoog bevel buiten werking worden gesteld, zoodat reizigers- vervoer op die dagen niet mogelijk zal zijn. Reizigers, die zich op genoemde dagen van en naar een andere plaats willen be geven, zullen dat met een ander vervoer middel, o.a. bussen, uitgaande van de Ne derlandsche spoorwegen, of per particu liere auto's moeten doen. MEVROUW DIEPENBROCK OVERLEDEN. Woensdagavond is te Amsterdam in den leeftijd van 71 jaar overleden mevrouw W. E. P. C. Diepenbrock, geb. jonkvrou- we de Jong van Beek en Donk. Zij was de weduwe van den componist Alphons Die penbrock, dien zij steeds bijstond in zijn arbeid en wiens muzikale en schriftelijke nalatenschap zij met groote zorg beheerde. COLLEGIALE KAPPERS. Het dagelijksch bestuur van de Lande lijke Vereeniging ter behartiging van de belangen van kappers, schoonheidsspecia listen en kappers-parfumeriehandelaren en van de R.K. Kapperspatroonsbond „St, Franciscus van Assisië", heeft in het be lang van de gemobiliseerde kappers een bindende regeling voor alle leden vastge steld. De leden kappersvakgenooten van bei de organisatie, die tijdelijk" cliënten bedie nen van de gemobiliseerde kappers reser veeren 331/3 procent van het te maken- kapwerk en ook 33 1/3 procent van de te maken winst op verkochte artikelen voor de collega's, voor wie zij invallen. Het pu bliek dat op grond van het feit, dat de eigen kapper gemobiliseerd is, tijdelijk van kapper verandert, wordt verzocht om den kapper, to wien men zich wendt, hierop attent te maken, opdat deze solidariteits- regeling zoo sterk mogelijk kan worden doorgevoerd. JAARVERGADERING „ST. REINOLDUS" UITGESTELD." Het bestuur van den Nederlandschen R.K. Bond „St. Reinnoldus" vereeniging van werkgevers in het meubelmakers-, behangers-, stoffeerders- en beddenma- kers-bedrijf en aanverwante vakken, heeft zich genoopt geiaen het congres, tevens algemeene jaarvergadering hetwelk op 3, 4 en 5 September te Breda gehouden zou worden, voorloopig uit te stellen. diensten en het rondbezorgen der distri butiekaarten. Voorts heeft het secretariaat aan een 4C-tal huiseigenaars advies verstrekt over dr inrichting van hun huizen met het oog op luchtgevaar. Een dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met de huis aan huis bezorging van een circulaire, waarin tal van prac- lische aanwijzingen worden gegeven aan hen, die tot dusverre weinig of geen voor zorgsmaatregelen troffen. Buurtluchtbescherming. De voorbereidende werkzaamheden wel ke onder leiding van den heer H. Lina hebben plaats gehad, betreffende Luchtbe- cchermingsmaatregelen voor de bevolking in de Koningsstraat, Willemstraat, Prins Hendrikstraat en Prins Frederikstraat zijn geëindigd. Met voorbeeldige ijver is gewerkt, zoo dat al deze straten onderling zijn ingedeeld. De verdeeling is als volgt: Totaal aantal personen, wonende in deze straten 820 (dienstplichtigen niet medegerekend). Ge reedschappen: 123 zagen, 132 bijlen, 22 breekijzers, 4 ladders, 53 schoppen, touw, enz. enz. Centrale post, tevens luisterpost Konings straat 24 a, alwaar een sirene geplaatst zal worden. Geneeskundige dienst: 8 gediplomeerden verplegers en verpleegsters, plus 12 hel pers (sters). Brandweer, 22 personen. Hulptroepen 22 pers. Wachtposten 8 personen. Genoemde diensten zijn onderverdeeld over 4 straten. Algemeen leider H. Lina, ïiulpleider W. I. Riethoven, Leider Brand weer J. Crama, Leider Hulptroepen F. Philippo. Leidster Geneeskundige Dienst Mevr. Buijs. Aan de geheele bevolking zijn instructies gegeven inzake „Luchtbescherming". De heer Kok, sccr. Luchtbescherming, heeft nauw contact gehouden riet den algemeenen leider en noemde het werk subliem. Enkele brandweer demonstraties zullen gehouden worden alsmede diverse oefe ningen. Gemeentel. Aankondigingen De Burgemeester der Gemeente Leidea brengt ter kennis can hier ter stede geves tigde detaillisten (filiaalhouders Inbegre pen); in rijst, meel en bloem, gort, haver mout en maizena, gedroogde peulvruchten, spijsoliën, koffie, thee en cacaopoeder, zeep, zeeppoeder en kaarsen, dat formulieren tot het doen v.an aangifte als detaillist en van opgave van voorraden op den datum van afgifte, gemiddelde normale voorraden en gemiddelde omzetten per week, door hen persoonlijk moeten worden afgehaald aan het Distributiekantoor, Oude Rijn hoek Pelikaanstraat. Deze formulieren moeten uiterlijk Zater dag 2 September des middags 12 uur aan. hetzelfde adres zijn terugbezorgd. Met nadruk wordt erop gewezen dat het niet, onjuist of niet tijdig invullen en te rugbezorgen dezer formulieren ten gevol ge kan hebben dat de betrokken personen, afgezien van mogelijke strafvervolging, van de distributie worden uitgesloten. Leiden, 31 Augustus 1939. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Burgemeester van Leiden, overwegende, dat de eerste uitbetaling van kostwinnersvergoeding in verband met het buitengewoon onder de wapenen roe pen van dienstplichtigen, niet vóór Zater dag 9 September a.s. zal kunnen plaats hebben, dat als gevolg daarvan door enkele in gezetenen moeilijkheden zouden kunnen, worden ondervonden bij de aanschaffing van noodzakelijke levensbehoeften, doet hierbij een beroep op winkeliers, le veranciers enz. om bedoelde ingezetenen in die moeilijkheden bij de aanschaffing van noodzakelijke levensbehoeften tege moet te komen, door zoo noodig eenige soe pelheid in de betaling toe te staan. Leiden, 31 Augustus 1939. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de in beslagneming voor militaire doeleinden van schoolge bouwen, voorloopig geen onderwijs kan worden gegeven aan: de Jongensschool voor U. L. O. aan de Pieterskerkstraat; de Meisjesschool voor U. L. O. aan de Breestraat, en de Opleidingsschool voor Gymn. en H. B. S. aan de Aalmarkt. Leiden, 31 Augustus 1939. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DISTRIBUTIE. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn, hoek Pelikaanstraat verzoekt de hier ter stede gevestigde winkeliers en ma gazijnhouders die genegen zijn om, in het belang van de vlotte uitreiking der Rijksdistributiekaarten, een deel van hun winkelruimte gedurende één nader te be palen dag van de volgende week beschik baar te stellen, hem onverwijld mededee- Lr.g te doen van de ligging van den win kel, de grootte (geschat) van het vloerop pervlak, van de soort waren die daar in hoofdzaak worden verkocht en van de al of niet aanwezigheid van een telefoon. Leiden, 31 Augustus 1939. Dr. J. J. VAN ECK. WAARSCHUWING TEGEN HET HAMSTEREN. Strenge controle zal worden uitgeoefend. De Directeur van het Distributiebedrijf alhier, deelt mede: Naar men weet is dezer dagen, vooraf gaande aan de invoering van het eigen lijke distributiestelsel, een aantal artike len als „hamsterartikelen" aangewezen, welke zonder afleveringsbewijs niet afge leverd of vervoerd mogen worden. Door de politie zal van heden af een strenge controle te dezer zake worden uit geoefend. Bij overtreding zal, op grond van de Prijsopdrijving- en Hamsterwet 1939 Stbl. No. 634, inbeslagname der goederen het gevolg kunnen zijn, terwijl zoowel de koo- per als verkooper zich aan een strafver volging bloot stelt. R.K. MILITAIREN VEREENIGING. MobilisatieHet bestuur der R.K. Militaire Vereeniging brengt door dezen hartelijk dank aan de gevers, die het in zoo ruimen mate boeken, tijdschriften en spelen deden toekomen. Het komt voor de duizenden manschappen echter nog veel te kort. Het bestuur stelt zich voor, den militai ren feestavonden te geven, om hen zoo veel mogelijk het gemis van hun eigen thuis te vergoeden, doch hiervoor is geld noodig. Wie helpt? Giften worden gaarne inge wacht bij den Zeereerw. Directeur Pastoor Smitz en by den penningmeester, den heer P. J. van Kampenhout, Haarlemmer straat 125, gironummer 313847. Bij voorbaat brengt het bestv.ur zijn hartelijken dank.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2