Engeland antwoordt Hitier DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De hangende donderbui V,ewndeMte£tingen aaex den inhoud dex mia-ivióóeluuf Londens antwoord vannacht nog overhandigd DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9427 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven xie pa* 3. Giro 103003. Postbus 11. De wereld blijft afwachten. Deels in nerveuze spanning, door on controleerbare geruchten en door de be richten van steeds verder gaande militai re maatregelen, deels in een „behoed zaam hoopvolle" stemming, zooals in En geland. De toestand blijft ongewijzigd, doch het feit, dat de uitwisseling van nota's tus- schen Londen en Berlijn voortduurt, laat toe de hoop te behouden, dat de crisis neg op vreedzame wijze kan geregeld worden. Aldus is de meening, welke in de Engel- sche bladen van hedenmorgen wordt weer gegeven. De diplomatieke redacteur van de „Ti mes" schrijft: Er is geen positieve wijziging in den stand van de crisis gekomen. Hitier hand haaft zijn eischen jegens Polen en wij houden ons aan onze verplichting om dit land te helpen zich te verzetten tegen elke bedreiging van zijn onafhankelijkheid. Wij hebben de overtuiging niet prijsgegeven, dat een oorlog niet noodzakelijk de eenige uitkomst behoeft te zijn, hoe weinig ver stand en matiging zich ook zou laten hoo- ren. Dat is het Britsche standpunt, het welk wij blijven verkondigen, en dat wij gepaard doen gaan met de meest duidelij ke waarschuwing aan Duitschland, dat Groot-Brittannië en Frankrijk aan de zij de van Polen zouden strijden, zoodra dit land zou moeten opkomen voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Ook de diplomatieke redacteur van de „Daily Herald" verklaart, dat de gister avond door Londen verzonden nota geen enkele verzwakking en geen enkele wij ziging vertoont in de Britsche politiek. Wanneer de mededeelingen van deze overigens goed ingelichte Engelsche bladen waarheid bevatten, is het derhalve aan Berlijn niet gelukt, om Engeland los te weeken van zijn Poolsche bondgenoot met het vooruitzicht van een permanente Duitsch-Engelsche vriendschap. Zoo laat zich n.l. de opvallend vriendelijke houding van de Duitsche pers jegens Engeland in de laatste paar dagen zeer goed verklaren. Ofschoon het ook mogelijk is, dat Ber lijn op die manier zijn draai nam, om de door Engeland van Duitschland geëischte concessies te vergulden alvorens de pil te slikken. Hoe meer de Duitsche pers ech ter den nadruk blijft leggen op het vooraf inwilligen van den oorspronkelijken Duit- schen eisch, dat Dantzig en de Corridor moeten terugkeeren, des te onwaarschijn lijker wordt deze laatste hypothese en des te meer wint de veronderstelling aan waarschijnlijkheid, dat het Berlijn slechts te doen was om Engelands vastberaden heid wat betreft onvoorwaardelijke hulp aan Polen te verzwakken. Intusschen gaan de onderhandelingen vergezeld van sabelgerinkel. Duitschland stuurde zijn soldaten in Slowakije, welke bedreiging van Polens Zuidgrens door Warschau werd beantwoord met -het op roepen van nieuwe lichtingen. Algemeene mobilisatie, zegt men in Duitschland; wel ke een provocatie is en een op-hol-slaan van het Poolsche chauvinisme. De span ning aan de Duitsch-Poolsche grens schijnt zelfs zoozeer te zijn toegenomen, dat deze zich reeds ontlaadt in kleine schermutse lingen. Dat alles is slechts het weerlichten in de verte van de hangende donderbui. Maar hoewel dreigend, blijft de bui toch altijd nog hangen. Het contact is nog niet verbroken. SH Öuifschers 'LJ Polen; OH Wit-Russen Kqsjoebe S= Litauers, Letten $m, Oekrainers UIIUUl siowaken Het Britsche antwoord aan Rijkskanse lier Hitler is gistermiddag, naar Reuter verneemt, per telegram naar Berlijn ge zonden. Naar verder vernomen wordt laat het de deur open voor verdere onderhan delingen. Kort na middernacht heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, het Britsche antwoord aan von Ribbentrop overhandigd. De Duitsche minister heeft het vervol gens aan Hitier gebracht. Het bezoek van Htnderson aan von Rib bentrop duurde 35 minuten. In tegenstelling met het boven vermel de bericht, dat het antwoord per telegraaf zou zijn overgebracht, wordt uit Berlijn gemeld, dat het Britsche antwoord met een speciaal vliegtuig van Londen is over gebracht. Er is gistermorgen een geheimzinnig Duitsch vliegtuig op het vliegveld te Hes ton geland, waarvan de namen der inzit tenden volkomen geheim gehouden wer den. Dat vliegtuig is gisteravond weer uit Heston vertrokken. De Britsche regeering heeft de regeerin gen van Frankrijk en Polen volledig op de hoogte gehouden, terwijl de regeering van de Vereenigde Staten bij wijze van be leefdheid eveneens volledig op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkeling van den toestand. In welingelichte kringen te Londen wei gert men eenige aanwijzing te geven om trent de Duitsche nota en het Engelsche antwoord. Men beperkt zich er toe te ver klaren, dat de toestand nog steeds ernstig blijft. Volgens „United Press" zou Hitier erin toegestemd hebben onderhandelingen te openen, op voorwaarde, dat de Polen er bij voorbaat in toestemmen, belangrijke territoriale politieke en economische con cessies te doen. Uit dezelfde bron werd vernomen, dat de positie van Polen onveranderd is, on danks Hitler's bereidheid om te onderhan delen, omdat de Fuehrer in zijn boodschap aan Engeland de eischen: Dantzig en de corridor, heeft gehandhaafd, welke in den brief aan Daladier vervat waren, en ook de kwestie van nieuwe concessies heeft gesteld. Van andere zijde wordt weer vernomen, dat Hitier als voorwaarde voor het aan- knoopen van onderhandelingen op deze ba sis geëischt heeft, dat Engeland Polen er toe zou moeten bewegen binnen vier en twintig uur, dus gisteren nog, zijn onder handelaars naar Berlijn te sturen. Zijn aanbod was dus vergezeld van een tijds limiet. Op een vraag van Henderson heeft hij echter verkfaard, dat deze tijdslimiet niet als een ultimatum moest worden be schouwd. Om deze verzekering vast te leg gen heeft de Engelsche regeering gister ochtend in alle vroegte, zoodra Hendersons rapport was ontcijferd, een voorloopig ant woord aan den Fuehrer gestuurd waarin zij verklaarde uit de boodschap van den Fuehrer begrepen te hebben, dat hij deze tijdslimiet alleen had genoemd om den na druk te leggen op de noodzaak van spoed, dat zij daarmede geheel accoord ging, maar dat het vanzelfsprekend onmogelijk was onderhandelingen tusschen Duitsch land en Polen tot stand te brengen binnen het door den Fuehrer genoemde tijdvak. Uit Londen wordt aan de „Matin" ge meld, dat in over het algemeen goed in gelichte kringen te verstaan werd gege ven, dat Hitier in zijn laatste nota zijn in- nigen wensch zou hebben herhaald, te ko men tot de sluiting van een duurzame overeenkomst met Groot-Brittannië, wel ke overeenkomst het veiligste bolwerk zou vormen voor een Europeeschen vrede. Hit- Ier zou vervolgens opnieuw betoogd heb ben, dat aan zijn eischen ten aanzien van Polen moet worden voldaan. Evenwel zou Hitier beloofd hebben een agenda voor te bereiden, waarop zijn eischen zouden wor den geformuleerd en die de basis zou vor men voor directe onderhandelingen met Polen op voorwaarde, dat Polen gevol machtigden naar Berlijn zou sturen. Gisteren werd vele malen overleg ge pleegd tusschen het foreign office en de regeering te Warschau, ten aanzien van het aanbod van den rijkskanselier. Later op den avond wist men te Londen nog niets van een gereserveerde ontvangst door Polen. De Engelsche regeering heeft te Warschau te kennen gegeven, dat het aan Warschau is de Duitsche voorstellen al dan niet aan te nemen en dat Downing- street in geen geval druk op Warschau zou uitoefenen. De Britsche regecring heeft slechts den wensch uitgesproken, dat maatregelen zouden worden genomen om de spanning, welke bestaat tusschen Duitschland en Po len, weg te nemen. Wat het antwoord van Groot-Brittannic aan Hitier aangaat, aldus de „Matin", dit zou in hoofdzaak hebben bestaan in een uiteenzetting van deze houding. ONNOODIGE ALARMEERING Zeer velen over de geheele wereld zullen gisteravond gealarmeerd zijn door de mededeeling van Reuter uit Londen, dat aan het einde der nieuwsuitzending van de Duitsche zenders gisteravond werd gezegd: „Hedenavond om 11 uur zal een belang rijke verklaring uit Berlijn worden uitge zonden." In verband met het te verwachten ant woord van Hitier op de jongste Britsche nota en met geruchten over een Duitsch ultimatum aan Polen, kreeg dit bericht bij zonder relief. Men heeft echter tevergeefs geluisterd en vernam slechts een persbeschouwing van den hoofdredacteur van de „Angriff" over de gespannen verhouding tot Polen. Het raadsel werd opgelost door een Reu- ter-telegram uit Berlijn, waarin het heette: „Het bericht, volgens hetwelk een be langrijke verklaring te verwachten was, wordt toegeschreven aan een verkeerd verstaan (door Reuter Red.) van een vroegere mededeeling (in de Duitsche radio. Red.), waarin gezegd werd, dat minister Funk te 21 uur een belangrijke mededeeling over den voedseltoestand zou doen." Dit op zichzelf onbeteekenende voorval dat toch de wereld in spanning bracht, is een symptoom van de heerschende nervo siteit in de berichtgeving, waaraan ook een ernstig persbureau als Reuter, blijkbaar niet ontkomt. Het bewijst tevens de juist heid van Chamberlains vermaan aan de pers tot kalmte en waardigheid. ONJUISTE GERUCHTEN OVER PANIEK IN DUITSCHLAND De Berlijnsche correspondent van de „N.R.C." telefoneerde gisteravond: „Daar in den laatsten tijd telkens paniek geruchten opkomen, is het wellicht niet overbodig om bij herhaling mede te deelen, dat te Berlijn van „coups d'état", samen zweringen, samenscholingen, onlusten, on- gèregeldheden of wat dan ook van dien aard, geen spoor te bekennen is, en dat zulks, volgens betrouwbare berichten, ook nergens elders in het Duitsche Rijk het geval is HET CONTACT ITALIË EN HET VATICAAN. LONDEN, 31 Au*. (A. N. P.). De „Times" meldt uit Rome: Italië blijft in zeer nauw contact met den H. Stoel De Italiaansche ambassadeur heeft deze week den Paus bezocht en hem mededeeling gedaan van het Duitsch- Russische pact, dat, naar hij zeide, in het geheel geen invloed zou hebben op de godsdienstige en anti-communis tische politiek van Italië. De Paus zou zijn vertrouwen hebben uitgesproken in de vreedzame pogingen van Italië en verklaard hebben, dat hij den nuntius bepaalde denkbeelden zou doorgeven. Voorts verneemt het blad, dat de Paus gisteravond een uitvoerig tele gram gezonden heeft aan president Roosevelt, waarin hij de meening weer geeft, dat de goede gesteltenis van den president der Poolsche republiek ten aanzien van onderhandelingen met Duitschland hoopvol is en aanmoediging verdient. De Verjaardag van H.M. de Koningin HARE MAJESTEIT NAAR SOESTDIJK VERTROKKEN Al waren er geen feestelijkheden op den verjaardag van H.M. de Koningin, dat wil toch niet zeggen dat deze dag geheel als een gewone werkdag verliep. Vanochtend vroeg zag den Haag er al vroolyk uit, omdat velen de vlag hadden uitgestoken, zoodat allen die zich naar hun werk begaven (en er werd vandaag gewoon doorgewerkt) toch iets feestelijks meekregen. Voor het paleis Noordeinde stonden tegen tien uur heel wat menschen te kijken, want het was bekend, dat de Koningin in het paleis was en omstreeks dien tijd zou vertrekken om door Baarn een rijtoer te maken. Even tien uur gingen de groote glazen deuren open en verscheen de Ko ningin op het bordes. In een geopende auto nam Hare Mejesteit plaats met haar hof dame freule Schimmelpenninck van der Oye. Het publiek drong naar voren en de enkele agenten lieten dit rustig toe. Glim lachend en buigend dankte Hare Majesteit voor de hartelijke toejuichingen te Harer eere en met langzame vaart keerde de chauffeur. Via Noordeinde en Heulstraat reed de Koningin over het Voorhout de stad uit. In een tweede auto volgden H.M.s kamerheer-ceremoniemeester Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt en generaal- majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, adjudant van de Koningin. Voor dit vertrek heeft de Koningin de burgerlijke en militaire autoriteiten ont vangen, die zooals gebruikelijk op dezen dag hun gelukwenschen komen aan bieden. Zoo zagen wij, even nadat de Koningin was uitgereden, alle ministers het paleis verlaten. Zij begaven zich naar het departement van Algemeene Zaken, waar om kwart over tien de buitengewone ministerraad is aangevangen. Ook de vice- president van den Raad van State, de opperbevelhebber, de commandant van het veldleger, de voorzitters van de beide Kamers, de commissaris der Koningin in deze provincie en de Iiaagsche Burge meester zagen wij toen het paleis uitgaan. De directeur van het kabinet van dt Koningin was even eerder naar buiten ge komen. Den geheelen dag bleef het druk voor het paleis, waarvan na het vertrek van de Koningin de Koninklijke Standaard was in gehaald, want velen kwamen de registers teekenen. Ook werden af en toe prachtige bloemen en schriftelijke gelukwenschen bezorgd. WARE TRIOMFTOCHT VAN HARE MAJESTEIT DOOR BAARN EN SOEST. Al waren de voorgenomen feesten in verband met de heerschende tijdsomstan digheden op verzoek van H. M. de Konin gin achterwege gebleven, toch boden de beide dorpen Baarn en Soest zoo na gren zende aan het koninklijk domein Soest- dijk, een feestelijken aanblik door de vele vlaggen, welke huis aan huis wapperden. Meer nog dan op andere verjaardagen van een der leden van het Koninklijk Huis werd er thans gevlagd en Mare Majesteit den wensch te kennen had gegeven, dat zij op haar verjaardag een rondrit door de beide gemeenten wilde maken. Dat deze geste gewaardeerd werd, bewees het groote aantal belangstellenden, allen ge tooid met oranje, dat overal langs den weg geschaard stond, welke de Koningin zou rijden. Te ongeveer half twaalf arri veerde Hare Majesteit uit de richting Am sterdam, gezeten in een auto, waarvan de kap was neergelaten bij de grens der ge meente Baarn. De Koningin was gekleed in een blauwen mantel met een hoed in Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland DE BERICHTEN UIT HET BUITEN LAND VINDT MEN VERDER OP PAG. 5. Binnenland VOOR BELANGRIJKE NIEUWSBE RICHTEN BETREFFENDE DISTRUBU- TIE, ENZ. VERWIJZEN WIJ OJM. NAAR PAGINA 6. Omgeving Doodelljk ongeluk te Wassenaar. (Pa gina 8). Felle brand te Hillegom. (pag. 8.). denzelfden kleur. In haar gevolg bevonden zich freule Schimmelpenninck van der Oye, en H. M.'s adjudant jhr. de Jonge van Ellemeet. De rit door Baarn ving aan over de prachtige door zware beuken overscha duwde Heemstralaan. Na dezen weg tot het einde te zijn doorgereden, werd links afgeslagen om „Zandvoort", oen van Baarn's arbeiderswijken te bezoeken. Van daar ging de tocht verder door het dorps centrum, waar wel de grootste drukte heerschte. Op den Brink, Brinkstraat, Laanstraat, Nieuwstraat, de voornaamste winkelstraten was de belangstelling enorm en overal was de begroeting spontaan en hartelijk. Steeds weer hoorde men den roep: „Leve de Koningin". Het was op merkelijk waar plotseling al die menschen vandaan kwamen, want Baarn geleek de laatste dagen door de mobilisatie en door het plotseling vertrek van de zomergas ten bijna uitgestorven. Van den Brink werd via de Hoofdstraat, Fans Eliaslaan naar Baarn's tweede arbeiderswijk, de Oosterheide, gereden en ook hier was de ontvangst allerhartelijkst. Langs don eiken boschweg werd ten slotte de Torenlaan en daarna via de Naald van Waterloo de grens der gemeente Baarn bereikt. Bij den spoorwegovergang moest nog een oogenblikje gewacht worden op een passeerenden trein, welk moment het pu bliek gebruikte om tot dicht bij de auto van de Koningin te naderen en een spon taan gejuich aan te heffen. Voor een buitenstaander is het maar moeilijk de onderscheiding waar Baarn eindigt en Soest begint, zoodat bijna on gemerkt de tocht, welke wel een triomf tocht geleek, te Soest begon. De tocht door Soest. In Soest was de ontvangst van de hooge Landsvrouwe al even hartelijk, waarbij het drukke verkeer langs den rijksweg eigenlijk nog meer luister bijzette aan het geheel. Via de Stadhouderslaan werd den rijksweg in Soest bereikt. De grootste druk te was hier bij het raadhuis, waar de menschen rijen dik stonden en waar de politie slechts met moeite de menschen- menigte in bedwang kon houden. Ook hier in Soest werden de buitenwijken bezocht en ook hier kwam aan het spontaan ge roep van „Leve de Koningin" schier geen einde. De aankomst bij het paleis Soestdijk. Was de drukte in Baarn en Soest al bui tengewoon groot, dit haalde niet by de menschenmassa, die voor het paleis Soest dijk stonden te wachten op de komst der Koningin. Reeds vroeg waren belangstellenden uit de omliggende gemeenten naar Soestdijk gekomen om hier de vorstin op haar ver jaardag te begroeten. Toen de auto van Hare Majesteit dan ook tegen half één uit de richting Soest het paleis naderde, was de menigte bijna niet meer te houden. Met luid gejuich werd de Koningin be groet, toen haar auto het hek binnenreed en het enthousiasme kende geen grenzen meer, toen de kleine Prinses Beatrix met haar vader op het bordes verscheen, later gevolgd door haar moeder en haar kleine zusje, om haar grootmoeder te begroeten en geluk te wenschen met haar verjaar dag. Parmantig stapte de kleine Prinses op het bordes van den een naar den ander en zij vond blijkbaar zeer aardig al die juichende menschen in de verte te hoo- ren en met vlaggetjes te zien wuiven. Geruimen tijd hield Hare Majesteit zich met haar gevolg op het bordes op, wui vende naar het nog altijd juichende pu bliek. Tenslotte begaf de Koningin zich met de Prinselijke familie naar binnen en begon ook het samengestroomde publiek zich te verwijderen. Naar schatting stonden er eenige dui zenden menschen voor het paleis.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1