Om de Poolsche Corridor fZïe tDi&tdêutievegeiing geneed Datum van ingang moet nader worden bepaald. J^Ao^pxOt^aittg, wmdt fknacfiüg tegengegaan Klein-verkoop onder straffe controle WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 IS DAT DUITSCH GEBIED? De Duitsche propaganda ver klaart, dat Dantzig alleen geen oorlog waard is, maar dat de Duit sche eer op het spel is gezet, en men nu niets beter kan doen, dan een groot stuk van Polen in te palmen, te beginnen met de Corri dor. Men voegt hier thans een nieuw „recht" aan toe, het „recht op steenkool". Bij de 160 millioen ton steenkool van Duitschland zou men nog gaarne de 30 millioen ton van Polen gevoegd zien. Wat is de Corridor? Hierover loopen de meeningen reeds zoover mogelijk uiteen. Volgens de Duitsche lezing is de corridor het lapje grond, waardoor twee Duitsche gebieden van elkander zijn afgesneden, hetgeen alleen tegen Duitschland zou zijn geschied. Volgens de Poolsche lezing is de „Corri dor", het gebied dat „Pomorze" heet (dat wil zeggen: land aan de zeekust) een zui ver Poolsch gebied, waarvan de Duitschers langen tijd het Poolsche karakter hebben genegeerd. Maar zelfs volgens de Duitsche statistie ken van voor den oorlog, toen dit gedeel te nog aan Duitschland behoorde, had Po morze een Poolsche meerderheid en een Duitsche minderheid. In 1910 waren er volgens de Duitsche volkstelling 660.000 Polen en 437.000 Duit schers. In 1921, toen de Duitsche beambten en de Duitsche garnizoenen vertrokken wa ren, was de verhouding voor de Polen veel gunstiger. Er waren toen 758.000 Po len en 175.000 Duitschers. De Duitschers verklaren hun rechten op Pomorze ook op grond van het feit, dat dit gebied zoo lang tot Duitschland heeft behoord. Maar als dit beginsel werd doorgevoerd, dan zou Duitschland in het geheel geen kans heb ben om deze streek in bezit te krijgen. Pomorze behoorde tot Duitschland van 1308 tot 1454; gedurende deze 146 jaar was het in het bezit van de Duitsche Ridders. Daarna was het nog eens 147 jaar onder het juk van de koningen van Pruisen, na melijk van 1772 tot 1919. Maar tusschen deze periodes in en daarvoor behoorde Po morze tot Polen, namelijk van het jaar 994 tot 1308 en van 1454 tot 1772. Dit wa ren lange periodes, respectievelijk 314 en 318 jaar. Het Duitsche gebied aan de andere zijde van de Corridor, dat nu Oost-Pruisen wordt genoemd om aan te geven dat Pruisen door zou loopen, en niet onder broken zou worden door Pomorze werd vroeger niet beschouwd als een deel van Duitschland, maar als een soort kolonie, later als een „Mark" van het germanisme bij den drang naar het Oosten. Het gebied Pomorze, met zijn meeren en wouden, met zijn dorpjes gebouwd rond de Katholieke Kerk, met zijn houten hui zen en puntige daken heeft een typisch Poolsch karakter. Het land is arm, de poo vere oogst van tarwe en aardappelen kan nauwelijks 42 menschen per vierkante ki lometer voeden. Hier en daar is het land nog dunner bevolkt; soms wonen niet meer dan 12 menschen per vierkante kildmeter Toch heeft Pomorze nog een binnen- landsch gevaar. De Poolsche adel, meer eer dan heer, heeft geen al te groot voor deel getrokken uit de onafhankelijkheid van Polen na den wereldoorlog. Het groot grondbezit in Duitsche handen werd door hen geëerbiedigd. De „Junkers" van Pom- meren zijn nog in het bezit van uitgestrek te gebieden in het Poolsche land. Nog onlangs moest worden vastgesteld dat 80 procent van de groote boerderijen van Pomorze en 22 procent van de be bouwbare gronden in Duitsche handen is, hoewel de Duitschers nauwelijks 10 pro cent van de bevolking uitmaken. De Duitsche grondbezitters zijn niet van plan, hun akkers in Pomorze af te staan aan de boeren, die een armzalig bestaan voeren, hoewel door de Poolsche regeering reeds meermalen pogingen zijn bestudeerd om aan deze ongewenschte toestanden een einde te maken. Datum van ingang moet nader worden bepaald. De minister van Economische Zaken heeft de Distributie-regelingsbeschikking-1939 ge publiceerd. Vooropgesteld zij, dat de datum, waarop men alleen op bons goederen kan krijgen, nog nader moet worden bepaald. Als goederen, welke onder een distribu tie-regeling zullen vallen, noemt de be schikking: Rijst, rijstebloem, rijstemeel, ge malen rijst, tarwebloem, en tarwemeel, rog gebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, marcaroni en spaghetti, maïze na, groene erwten en spliterwten, bruine •boone, witte boonen, capucyners en rozijn erwten, andere soorten gedroogde peul vruchten, witte suiker, basteerd suiker, sla olie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie koffie- siurrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, aeepschilfers, wasehpoeder, alle soorten kaarsen. Deze goederen mogen niet worden ge kocht, verkocht of afgeleverd dan met in achtneming van een voor die goederen vast gestelde distributieregeling. Distributiegerechtigde is uitsluitend hij, die in één der bevolkingsregisters of ver- blij fregisters is opgenomen of ingeschreven, met uitzondering van hem, die in werioely- ken militairen dienst is, waaronder ten de zen mede is begrepen de vrijwillig dienen de militair. Rechthebbende op een distributiestam kaart is een ieder, die in één der bevolkings registers is opgenomen. Iedere rechthebbende op een distributie- stamkaart heeft, zoolang de distributie- stamkaarten nog niet zijn verstrekt, recht op een Rijksdistributiekaart. Iedere houder van een distributiekaart of van een Rijksdistributiekaart kan, op ver toon van die kaart, zich in het bezit doen stellen van ten behoeve van de distributie van bepaalde goederen of groepen van goe deren uit te geven distributiebonboekjes. Van de uitreiking van elk distributiebon- boekje wordt door den distributiedienst op de betrokken distributiestamkaart of Rijks- distributiekaart een aanteekening gemaakt. Ten aanzien van distributiegerechtigden, ier leeftijd valt binnen nader vast te stel len leeftijdsgrenzen, kan, hetzij geen distri butiebonboekje, hetzij een distriebutiebon- boekje in een andere uitvoering worden uit gereikt. Met ingang van een nader te bepalen da tum geven uitsluitend de bons, waarvan de distributieboekjes zijn voorzien, recht op het koopen van de in artikel 1 genoemde goederen. Voor elk der bovengenoemde goederen zal telkens nader worden bekend gemaakt, welke bon of bons recht geven op het koo pen dier goederen en tot welke hoeveelhe den dat recht zich uitstrekt. Daarbij wordt tevens bekendgemaakt de termijn geduren de welken de aldus aangewezen bon of bons geldig blijven. Het is met ingang van den nog te bepalen datum verboden de genoemde goederen af te leveren anders dan tegen inlevering van één of meer bons. Bij de aflevering der goederen moeten de bons in tegenwoordigheid van den ontvan ger uit het betreffende distributie-bonboek je worden gescheurd. Aflevering der goede ren tegen inlevering van losse bons is ver boden. Het koopen ten behoeve van zijn bedrijf van de bovengenoemde goederen is met in gang van een nader te bepalen datum lede ren kleinhandelaar verboden, tenzij hem door of namens den minister van Economi sche Zaken vergunning daartoe is verleend. De vergunning wordt slechts verleend aan dien kleinhandelaar, die een opgave heeft verstrekt van zijn gemiddelden omzet en van zijn gemiddelden voorraad. Dit is ook van toepassing op den hotelhouder, restauranthouder, caféhouder, koffiehuis houder, cantinehouder en houder van een 6ociëteiWbuffet. Deze beschikking kan worden aangehaald onder den naam „Distrilbutieregeling^be- schikking 1939." Verder is bepaald, dat vie Distributiestam kaartenbeschikking 1939 op 29 Augustus 1939 in werking is getreden. Als opsporingambtenaren, belast met het opsporen van de feiten, bij de Distributie- wet 1939 en de Prijsopdrijvings- en Ham ster wet 1939 strafbaar gesteld, zyn aange wezen de controleurs Landbouw-Crisiswet 1933. VIER RIJKSBUREAUX INGESTELD. Als onderdeel van de verschillende voor zorgsmaatregelen, die door de huidige om standigheden geboden worden, heeft de minister van Economische Zaken eenige Rijksbureau ingesteld en wel voor genees- en verbandmiddelen, voor papier, voor ka toen en jute, voor wol, alsmede een bu reau voor smeeroliën en vetten. De directeur van de eerstgenoemde vier bureaux zijn de heeren: dr. J. W. Birza, mr. F. H. A. de Graaff, J. A. Panhuyzen, mr. B. J .M. van Spaendonck. Het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen is gevestigd Vondelstraat 9 te Amsterdam, voor papier. Schotersingel 9 te Haarlem, voor wol Willem li-straat 47 49 te Tilburg en voor katoen en jute Vel- perplein 1 te Arnhem. Het bureau voor smeeroliën en vetten is voorloopig onder gebracht bij de directie van Handel en Nij verheid van het ministerie van Economi sche Zaken, Bezuidenhout 30 te 's-Graven- hage. Volledige bijzonderheden zullen morgen worden gepubliceerd, terwijl overigens de Kamers van Koophandel en Fabrieken ge heel op de hoogte zijn. De bijzondere aan dacht wordt er op gevestigd, dat in de be treffende beschikkingen een bepaling is opgenomen, waaibij voorloopig voor een termijn van veertien dagen dispensatie wordt verleend ten aanzien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen het bedrijfsle ven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te passen. VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGSTIJD. Aan de toelichting tot de ingediende aanvullingsbegrooting van Economische Zaken voor 1938 ontleenen wij nog het volgende: Het in April 1937 ingestelde Rijksbureau voorbereiding voedselvoorziening in oor logstijd, aan welk bureau werd opgedra gen onder leiding van den regeeringscom missaris voor den akkerbouw en de vee houderij de noodige maatregelen voor te bereiden, welke de voedselvoorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden vereischt, heeft in verband met de in September 1938 optredende internationale spanningen een nooddistributiekaart doen drukken en ge reed leggen, waarvan de kosten rond 13.000 hebben bedragen. Voorts is een bedrag uitgetrokken dekking van de kosten welke verbonden zijn aan het doen drukken en gereed leg gen van distributie-stamkaarten en ander drukwerk, benoodigd voor de distributie van levensmiddelen in tijden van mobili satie of oorlog. In overleg met zijn ambtgenooten, deel uitmakend van de ministerieele commis sie voor defensie-aangelegenheden, heeft de Minister van Economische Zaken be sloten deze bedragen tot een geraamd to taal van 60.000 ten laste van de begroo ting 1938 van zijn departement te brengen, waaronder voornoemd bureau ressorteert. DE KOSTEN DER DISTRIBUTIE. Bij K.B. van 29 Augustus is de Minister van Economische Zaken bevoegd verklaard te bepalen, dat door hem aangewezen dis tributiegoederen door een ieder, dan wel door nader door hem aan te wijzen perso nen, groepen van personen of lichamen slechts dan overeenkomstig de bepalingen, krachtens de distributie-wet 1939 gesteld, zullen kunnen worden gekocht, verkocht, afgeleverd, voorhanden of in voorraad ge houden, gebruikt, verbruikt, bewerkt, ver werkt of vervoerd, nadat een nader door of namens hem vast te stellen bedrag zal zijn betaald of de verplichting daartoe zal zijn aangegaan. Dit bedrag kan voor elk dezer hande lingen en voor elk der distributiegoederen verschillend zijn, doch zal terzake van elk dier handelingen telkenmale niet meer be dragen dan vijf ten honderd van de waarde der goederen, welke worden ge kocht, verkocht, afgeleverd, voorhanden of in voorraad gehouden, gebruikt, verbruikt, bewerkt, verwerkt of vervoerd. De Minister is voorts bevoegd te bepa len, dat een ieder, dan wel nader door hem aan te wijzen personen, groepen van per sonen of lichamen slechts dan worden in geschreven bij een orgaan, dat een taak zal hebben bij de uitvoering van een dis tributie-regeling, als bedoeld in artikel 4 der distributiewet, indien een nader door of namens den Minister vast te stellen be drag van ten hoogste honderd gulden zal zijn voldaan. De Minister is bevoegd van alle dan wel van nader door hem aan te wijzen inge schrevenen bij een orgaan, nader door of namens hem aan te wyzen by dra gen in de kosten van dit orgaan te heffen. Het to taal dezer heffingen mag niet meer be dragen dan het totaal der kosten, verbon den aan de uitvoering der distributierege ling, waarby het orgaan een taak zal heb ben, voorzoover deze kosten niet reeds door bedragen terzake van de hierboven omschreven handelingen worden goedge maakt. Het K.B. kan worden aangehaald onder den naam „Distributieheffingsbesluit 1939" en treedt met ingang van 31 Augustus in werking. WAT GESCHIEDT MET VERBEURD VERKLAARDE GOEDEREN? Bij K. B. van 29 Augustus is geregeld, wat er zal geschieden met de krachtens de prysopdryvings- en hamsterwet 1939 verbeurdverklaarde goederen. Voor zoover de Minister van Economi sche Zaken niet binnen een week na ont vangst van die kennisgeving, heeft bevo len, dat de verbeurdverklaarde goederen ter beschikking zullen worden gesteld van de bevolking of van bepaalde groepen der De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat artikel 5 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goederen van kracht is. Dit houdt dus in, dat elke prijsopdrijving, van welke goederen dan ook verboden is. Bij overtreding hiervan zal krachtig worden opgetreden. De burgemeester is bevoegd in dat ge val de goederen, ten aanzien waarvan de overtreding is begaan of wordt vermoed, zonder eenige formaliteit in bezit te doen Gisteravond is de beschikking van den minister van Economische Zaken afgekon digd waarby verschillende artikelen wor den aangewezen als distributie-goederen. Dit beteekent geenszins, dat deze goederen ook zullen worden gedistribueerd. Deze be schikking heeft alleen de bedoeling de mo gelijkheid te scheppen een enquête in te stellen naar de aanwezige voorraden en omzetten by de detaillisten. De beslissing, of voor de thans aangewezen goederen een volledige distributie-regeling zal worden afgekondigd, volgt pas later. De volgende berichten zyn voor den de taillist van belang: le. De voorschriften gelden voor alle met name genoemde artikelen; by overtreding zyn leverancier en kooper strafbaar; 2e. Het is raadzaam de lyst der desbe treffende artikelen by de hand te houden en voortdurend te raadplegen. 3e. By iedere aflevering moet een afle- veringsbewys aanwezig zyn. Dit bewys doet tevens dienst als geleidebiljet. Nie mand mag dus op straat worden aange troffen, zonder zulk een biljet, wanneer hy of zy een of meer der genoemde arti kelen vervoert. 4e. Het afleveringsbewys moet in twee voud worden opgemaakt. Gemakkelijk L een doorschrijf-notaboek. Vermeld moeten worden: a. Naam en adres van winkelier (hier voor kan stempel worden gebruikt): b. Naam en adres van de(n) koop(st)er; c. Volledige vermelding van hoeveelhe den en geleverde artikelen; d. Tijdstip van aflevering; e. Handteekening van den eigenaar of filiaalchef. 5e. Met „handelaren" worden In 't voor schrift bedoeld groothandelaren, Impor teurs, fabrikanten, enz., dus niet-winke- liers. Invullen enquêteformulieren. Aan de gemeentebesturen zyn toege stuurd enquêteformulieren voor het bepa len van de voorraden en omzetten van de detaillisten. Deze enquêteformulieren zul len dezer dagen op een door iedere gemeen te te bepalen plaats worden uitgereikt en moeten vóór 5 September a.s. op een na der door de gemeente te bepalen plaats worden ingeleverd. Degene, die voor ge noemden datum zyn enquête-formulier niet heeft ingeleverd, komt niet in aanmer king om t.z.t. by een distributieregeling te worden ingeschakeld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor iedere vestigings plaats, d.w.z. ieder filiaal, een nfzonderiyk formulier moet worden ingediend. Gros siers, die tevens detailist zyn, moeten het formulier alleen invullen zoover het be treft omzet en voorraad van hun detallbe- dryf. Grootwinkelbedrijven, welke be schikken over een centraal magazyn, zul len ten aanzien van hun winkels, als de taillist ten aanzien van het centraal maga zyn, als grossier worden beschouwd. Het verdient aanbeveling de formulie ren met de grootste nauwkeurigheid in te vullen, daar op onjuiste opgave een stren ge straf staat en men zich bovendien bloot stelt aan inbeslagname van de betrokken goederen. Hotels, café's en restaurantbedrijven. Het ligt in de bedoeling by een even- lueele distrlbutiercgeling ten aanzien van de volgende bedrijven een byzondere re geling tot te passen: hotels, restaurants, ook op stations, in treinen, enz., café's, kof fiehuizen, cantincs bij groote instellingen en sociëteiten. In verband hiermede is het noodig, dat by genoemde instellingen een enquête wordt ingesteld. Deze enquête zal geschieden op daartoe ontworpen formu lieren, welke dezer dagen aan de gemeen tebesturen zullen worden uitgereikt. Na der zal worden bekend gemaakt binnen welken termyn deze formulieren weder om by het gemeentebestuur moeten wor den ingeleverd. v. ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 TAFELZILVER Uitgebreide sorteering. Nieuwste modellen. wel van één of meer door hem aan te wy- zen personen of ondernemingen, worden de goederen overgegeven aan den burge meester van de gemeente, binnen welker gebied de goederen zich vóór de ver beurdverklaring bevonden. De burgemees ter stelt de goederen onverwyld ter be schikking van de bevolking, dan wel van bepaalde personen of ondernemingen in zyn gemeente. De terbeschikkingstelling door den burgemeester geschiedt tegen prijzen, die de krachtens artikel 5 der wet geldende pryzen of voorzoover artikel 3 niet is toegepast de normale pryzen niet te boven gaan en op de wyze, te be palen door den burgemeester der gemeen te, waar de goederen worden ter beschik king gesteld. Dit besluit treedt in werking met ingang van 31 Augustus a.s. RANTSOENEERING VAN VEEVOEDER. Op verzoek van den voedselcommissaris voor Zuid-Holland heeft de Ryksland- bouwvoorlichtingsdienst in Zuid-Holland het volgende overzicht samengesteld: In verband met de rantsoeneering van krachtvoeder voor het vee In den komenden winter, worden de volgende punten in overweging gegeven. In de weidebedryven zal het streven er op gericht dienen te zyn, voor zoover nu nog mogelijk is, de voorraad eigen be- dryfsproducten zoo groot mogelyk te ma ken. Do grasgroei is momenteel nog goed, geadviseerd wordt een of meer stukken land af te zetten en stikstof te strooien, circa 200 K.G. kalkammon salpeter per H.A. Zoodra geschikt in te kuilen, by voor keur met zuur of melasse om zooveel mo gelyk voederwaarde te conserveeren. Ook drogen is aan te bevelen. Men bedenke goed, dat zoowel rundvee, paarden als varkens op rantsoen zullen worden gesteld. In de gemengde bedryven is het nog mogelyk boterzaad en mosterdzaad te zaai- ien. Hoeveelheden benoodigd zaad respec- tievelyk 15 K.G. en 25 K.G. bemesting 200 K.G. kalkammon per Hectare. Na circa 7 weken geeft dit een behoorlyke snede groenvoeder voor het rundvee. Wat de voedering van het vee zelf be treft, wordt aangeraden voor het opstel len van rantsoenen zich in verbinding te stellen met het veevoederbureau Zuid- Holland, Van Imhoffstraat 33, den Haag, hierby dient opgegeven te worden voorraad eigen producten, de hoeveelhe- bevolking van één of meer gemeenten, dan den en soorten krachtvoer ter beschikking, de diersoort, en de voedermiddelen van eigen bodem, die men nog kan koopen. Bij dit laatste wordt nu reeds de aan dacht gevestigd op bijvoorbeeld aardappe len, bieten en doorgedraaide tuinbouwpro ducten. Voor het voederen van de paarden kan aanbevolen worden: hooi, stroo, o.d. bene vens voederbieten, aardappelen (niet meer dan pl.m. 7 K.G. per dag) aanvankeiyk, met daarnaast het meest eiwitryke kracht voer, dat te verkrijgen is. Uit een oogpunt van voederbesparing zou bovendien het pletten van haver aan bevolen kunnen worden. AFLEVERING VAN SMEEROLIE BEPERKT. Zonder toestemming niet meer dan 70 pet. van normaal. De Regeering heeft de aflevering van minerale smeeroliën en vetten aan een be perking onderworpen. Daartoe is een be schikking uitgevaardigd, waaronder alle producten en importeurs van minerale smeeroliën en -vetten vallen. Iedere onderneming is verplicht aan het bureau voor aardolieproducten, verbonden aan de directie van Handel en Nyverheid van het departement van Economische Za ken opgave te doen van de hoeveelheid van elk der bovengenoemde goederen welke zy in het tydvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 heeft afgeleverd. Het is aan een onderneming verboden, zonder een daartoe van den minister ver kregen schriftelyke vergunning, in elk tyd vak van 30 dagen, van elk dezer goede ren, ongeacht of zy deze hier te lande heeft betrokken dan wel hier te lande heeft in gevoerd, een grootere hoeveelheid te vcr- koopen of af te leveren dan overeenkomt met 70 ten honderd der gemiddeld per 30 dagen in het tydvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 van elk dier goe deren afgeleverde hoeveelheid. Een vergunning wordt schrifteiyk aange vraagd by den minister. Eerste Leldsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 4615 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 2I4SS Tarief en uitvoering In overleg met U i

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7