Vorstelijke hulp bij vreedzame regeling DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De spanning wordt losser Jlaningin Wiihcimina en Slatting, feopald Heden goede dientlen aan Hitiers antwoord te Londen ontvangen. Onderhandelingen worden voortgezet Het vorstelijk aan bod valt in goede aarde Een goede wending WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9426 S)e £eid4cli£(2ot4/ta/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Een vorstelijk aanbod Onze Koningin en de Koning der Bel gen hebben gisteren aan Engeland. Frank- iijk, Duitschland, Italië en Polen hun „goe de diensten" aangeboden ter bereiking van een vreedzame oplossing van het dreigende conflict. „Goede diensten" zijn aangeboden en geen „bemiddeling". In het Volkenrecht zijn dit twee ver schillende begrippen. Onder goede diensten verstaat men de medewerking van een derde tot het aan- knoopen en bevorderen der rechtstreek- sche onderhandelingen tusschen de geschil- voerende partijen. Deze worden dus niet afgebroken, maar veeleer door de advie zen en voorstellen van den derde verlicht en bespoedigd. Het vorstelijk initiatief, zoo geheel in de lijn van de nobele politiek der regeerin gen van deze beide landen, heeft de hoop op een vreedzame regeling van het drei gende conflict verlevendigd. Op zich zelf is het aanbod van „goede diensten" natuur lijk geen waarborg voor een vredelievende oplossing, doch als er één aanbod is ge daan, dat kans heeft te worden aanvaard, aan is het dit. Engeland, Frankrijk en Po len hebben reeds hun bereidwilligheid te kennen gegecven, het wachten is slechts op Duitschland en Italië. Van die zijde, aldus" constateert Polen helaas niet *ten onrechte, heeft tot dusver geen enkel ini tiatief van dien aard weerklank "gevonden. De kans, dat dit thans wel het geval zal zijn, is nu grooter dan ooit, daar alles erop schijnt te wijzen, dat Hitler van plan is, de onderhandelingen met Engeland niet te verbreken. Weliswaar is de inhoud van Hitiers antwoord, dat gisteravond naar Londen is verzonden, niet bekend, doch de toon van de Duitsche pers is reeds omge zwaaid, hetgeen een aanduiding is, dat het antwoord aan Chamberlain anders luidt, dan dat wat aan Daladier is gege ven. Een hoopvol teeken is ook de totale af wezigheid van een oorlogsstemming. Naar hetgeen uit Duitschland en Italië wordt vernomen, is het Duitsche en Ita- liaansche volk afkeerig van oorlog. Dit is zeker een hoopvol teeken, want zonder en thousiasme is het niet gemakkelijk om een volk op de slagvelden ter overwining te voeren. De machthebbers van Duitschland en Italië zullen hiermede zeker rekening houden. De pers in de verschillende bij het con flict onmiddellijk betrokken landen neemt weliswaar een krachtige en vastberaden houding aan, maar de toon is niet scherp en oorlogszuchtig. Zoo schrijft bijv. de Engelsche „Times", dat de Engelsch-Duitsche betrekkingen ten slotte moeten afhangen van de volledige prijsgeving van methoden van bedreiging of geweld bij den omgang van Duitsch land niet alleen met ons, doch ook met anderen. Dat moet. zooals Chamberlain gis teren te kennen gaf, een onderdeel vormen van een algemeene regeling daar het on mogelijk is Europa te verdeelen in stuk ken, waarbij in sommige deelen goede trouw en verzoeningsgezinde methoden voortdurend de overhand zouden hebben en niet slechts voor zoolang een der par tijen dat zou aanstaan, terwijl in andere deelen bloot geweld de voorkeur zou heb ben boven een vreedzame regeling. Daar om beteekenen de Duitsche methoden je gens Polen een proefproces van Duitsch- lands bereidheid zijn betrekkingen met een ander volk te richten langs de eenige lijnen, welke betrouwbare internationale overeenkomsten mogelijk zouden maken. De „Daily Telegraph" schrijft, dat een duurzame regeling der geschillen nergens vuriger zou worden begroet dan in Groot- Brittannië. Daar kan echter geen sprake zijn van toenadering, zoo langs de preli minaire voorwaarde blijft, dat Hitier moet worden toegestaan zijn wil jegens Polen door te zetten. Deze Engelsche bladen hebben hier de kern van de zaak te pakken. Het gaat om het verhinderen van de geweld-methode en niet om eventueele rechtmatige grieven van Duitschland te laten voortbestaan. Nu schrijft de Duitsche pers nog wel, dat een beslissende verbetering van de aTmosfeer slechts dan kan intreden, wan* neer de duidelijke eisch van den Führer: Dantzig en de Corridor moeten naar Duitschland terug", volkomen vervuld is, maar het is een klein kunstje om den even- ventueele conclusie omtrent dit punt te la ten verdrinken in een algemeene regeling van de verhoudingen in Europa. Zoolang wij niet weten, wat de inhoud is der onderhandelingen tusschen Londen en Berlijn Chamberlain heeft daarom trent gisteren geen mededeelingen gedaan valt er over de perspectieven weinig te zeggen, maar naar het uiterlijk te oordee- len lijkt ons de situatie minder dreigend dan zij zich de laatste dagen liet aanzien. De Belgische premier, minister Pierlot, heeft den Franschen ambas sadeur te Brussel, Bargeton, medegedeeld, dat H.M. de Koningin der Nederlanden en Z.M. de Koning der Belgen zich met elkaar hebben verstaan om hun goede diensten aan te bieden ten einde een oplos sing te vinden voor de huidige crisis. Dit aanbod is gericht tot de regeeringen van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië on Polen. De Nederlandsche regeering heeft een soortgelijke mededeeling ge daan aan de diplomatieke vertegenwoordigers der vijf bovengenoem de mogendheden in Den Haag. Reuter meldt uit Parijs, dat de regeeringen van Frankrijk en Groot- Brittannië aan de Belgische regeering hebben medegedeeld, dat zij het aanbod aanvaarden. Ook Polen heeft zijn instemming reeds betuigd. In haar antwoord heeft de Poolsche regeering zich gerefereerd aan het telegram van den president der republiek aan president Roosevelt, waarin het beginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt vervolgens dit vredelievende Initiatief van beide vorsten goed en heeft opgemerkt, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt, gezien het lel!, dat tot dusverre geen enkel initiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering. De Fuehrer en rijkskanselier heeft gisteravond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur ontvangen in zijn werkkamer in de nieuwe rijkskanselarij. Hij heeft hem het antwoord van de Duitsche regeering overhandigd op de mededeeling van de Britsche regeering. Het antwoord van Hitler is gisteravond laat op het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken ontvangen en door Chamberlain en Ha lifax bestudeerd. Het Duitsche antwoord zou, naar Reuter verneemt, van gedetailleer- den aard zijn. Het was in de Duitsche taal gesteld en er verliep eeni- gen tijd met de vertaling in het Engelsch. Nadere details werden in mondelinge verklaringen aan den ambassadeur toegevoegd. Het Britsche kabinet zou hedenmorgen bijeenkomen. Een politieke woordvoerder te Berlijn heeft tegenover Reuter ver klaard: „De deur blijft open voor onderhandelingen. Duitschland zal naar alle redelijke voorstellen luisteren, maar vasthouden aan de eischen van Hitier betreffende terugkeer van Dantzig en den Corridor. Behalve dit, willen wij tot een accoord komen met Polen, dat een toe gang naar zee moet hebben". SYMPATHIEKE ONTVANGST IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 30 Augustus. Van semi-offi- cieele zijde wordt gemeld: Het aanbod van „goede diensten" van den koning der Belgen en de koningin der Nederlanden heeft, naar men van alge meen goed ingelichte zijde verneemt, in Duitsche politieke kringen een zeer sym pathieke ontvangst gevonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europeesche be sef van verantwoording, dat uit deze po gingen blijkt, wordt algemeen met erken telijkheid beoordeeld. De gedachten wisseling, welke van Duit sche zijde met Engeland onderhouden wordt, bewijst, naar men hier verklaart, dat de Duitsche pogingen in dezelfde rich ting gaan als het bovenvermelde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissingen in Londen af hangt, welke beslissingen moeten worden afgewacht. DUITSCHE PERS SPREEKT OVER TOENADERING TOT ENGELAND. De mogelijkheid en wenschelijkheid van een wederzijdsch begrip op breede basis tusschen Engeland en Duitschland worden te Berlijn plotseling naar voren gebracht. Zij worden algemeen in de ochtendbladen besproken. In de „Deutsche Allgemcine Zeitung" bijvoorbeeld schrijft Silex, dat het Hitiers doel is een grondslag te scheppen voor een oprecht en blijvend wederzijdsch begrip tusschen Duitschland en Engeland. In de „National Zeitung" te Essen ver scheen de volgende commentaar op de notawisseling tusschen Londen en Berlijn: „Het feit, dat de Führer bereid is zelfs voor stellen, die slechts ten deele dragelijk en redelijk zijn, in overweging te nemen en pogingen wil doen om tot een noodzake lijke oplossing te komen, is een voorbeeld voor iederen staatsman. Zelfs indien de diplomatieke besprekingen tusschen Ber lijn en Londen worden voortgezet, blijft de toestand uiterst ernstig en, dit moet er aan worden toegevoegd, hij zal ernstig blijven, tot de rechtvaardige Duitsche eischen zijn ingewilligd". DE MEENING VAN MUSSOLINI ROME, 30 Aug. (A.N.P.) Naar men gelooft, richt de Duce zijn voornaamste krachtsinspanningen er op een oplossing te helpen vinden van het probleem-Dantzig. Het verluidt echter, dat Mussolini van meening is dat een eenvoudige regeling van dit probleem geen pacificatie in Europa zal brengen. Naar de opvatting van den Duce is een algeheele regeling noodig met e en wegneming van alle be staande grieven. DE HOUDING DER FRANSCHE COMMUNISTEN. Een verklaring van Marcel Cachin. PARIJS, 30 Aug. (A. N. P.). De „Po pulaire" publiceert een brief van Marcel Cachin, waarin de communistische sena tor verklaart: „In dit ernstige oorlogsgevaar geeft de communistische partij de verzekering, dat indien Hitier Frankrijk den oorlog ver klaart hy het eensgezinde volk van Frank rijk tegenover zich zal vinden, met de com munisten in de eerste rij, om de veiligheid van het land te verdedigen. Wij i verkla ren, dat wij de maatregelen der regeering goedkeuren om de grenzen van een aan gevallen natie, waarmede wij door een ver drag van bondgenootschap zijn verbonden, te waarborgen en eventueel de noodige hulp te verleenen. Wij betuigen de nood zakelijkheid van de eenheid van alle Fran schen. Honderdduizenden Fransche ar beiders, die aan onze zijde blijven, zullen geen enkel gebaar maken tegen de eenheid van Frankrijk, welke onontbeerlijk is voor de verdediging des lands." Een commentaar van Blum. „Het is zaak voor de communisten deze plechtige verklaring in overeenstemming te brengen met het Duitsch-Russische pact. Doch het zou goed zijn, indien zij buiten Frankrijk nog beter bekend werd dan in Frankrijk." DUITSCHE TERRORISTISCHE ORGANISATIES IN POLEN ONTDEKT. WARSCHAU, 30 Aug. (A.N.P.) De Pool sche politie heeft drie organisaties van Duitsche terroristen ontdekt. De eerste, welke een reeks aanslagen voorbereidde te Kattowitz, had tot chef een zekeren Hans Thien, van Poolsche nationaliteit, die in hechtenis genomen is. In zijn woning heeft men vijf koffers met helsche machi nes gevonden. Hij wordt ook beschuldigd van spionnage. De beide andere organisa ties waren resp. gevestigd in Poznan en Lodz. Men heeft daar geweren, mitrailleurs, revolvers en ontplofbare stoffen aange troffen. WARSCHAU, 30 Aug. (A.N.P.) De Pool sche Pen-club, en de Katholieke Poolsche schrijvers hebben een oproep gericht tot de wereld, om te protesteeren tegen „do tactiek der Duitschers, die de Polen wil len voorstellen als woeste moordenaars in Polen. Polen heeft altijd den weg geko zen van vrede en overleg tot regeling van zjjn conflicten met andere volkeren. De bedreiging der inlijving van Dantzig be- teekent een nieuwen aanslag op den nor malen gang van zaken in Europa. Wij ho pen, dat allen die de vrijheid en de ge rechtigheid dienen, onze zaak zullen steu nen, welke die der beschaving is en die der overwinning van het recht op het ge weld". DU nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Voor het belangrijke buitenlandsche nieuws verwijzen wij ook naar pag. 6. Binnenland Voor verschillende belangrijke mededee lingen in verband met den internationalen toestand zie men pag. 7. Koninklijke onderscheidingen. (Pag. 8). 80.000 MENSCHEN BIDDEN VOOR DEN VREDE. Kardinaal Verdier zegent vanaf den Sacré Coeur-heuvel de stad. Ongeveer 80.000 menschen zijn Zondag middag bijeengekomen in de groote basi liek van het H. Hart op de Montmartrc in Parijs, om te bidden voor den vrede. Al de geloovigen konden geen plaats vinden in de basiliek en moesten zich tevreden stel len met een plaatsje op het voorplein en in de tuinen van den heuvel. De geloovigen werden bij deze gelegen heid toegesproken door Kardinaal Ver- dier, die o.m. zcide: „Nooit was de Fransche ziel edeler, zui verder en heldhaftiger dan in deze atmos- fer van angst; dit moet in onze harten ver trouwen en hoop wekken." Het was een ontroerend oogenblik toen de groote deuren van de basiliek geopend werden, de Kardinaal in vol ornaat naar buiten kwam met de Monstrans in de han den, en vanaf deze heuvel, die ParUs do mineert, de zegen gaf met het Allerheilig ste. Omgeving Doodelijk ongeluk onder Voorschoten (pag. 10. Militaire vraagbaak per radio. In verband met de talrijke vragen om inlichtingen, welke in deze dagen op militair gebied aan de betrok ken autoriteiten gesteld worden, is besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording in breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A. N. P. het officieele antwoord ge geven zal worden. Vragen, welke voor beantwoor ding langs dezen weg in aanmer king komen, kunnen gericht wor den aan het secretariaat van de Ra- dio-Omroep-Controle-Commissie, Mauritskadc 17 te 's-Gravenhagc, dat zich ter zake met de bevoegde militaire autoriteiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan het A. N. P. zorg zal dragen. Nederland gemobiliseerd Dc rcgcering betoont een groote activi teit in het nemen van verschillende maat regelen. Trouwens, 't is duidelijk, dat alles reeds uitstekend was voorbereid. Wij hopen en vertrouwen, dat de uitvoe ring der maatregelen op oeconomisch ter rein, de uitvoering der maatregelen ter ondersteuning van door dc mobilisatie ge troffen oeconomisch-zwakken even vlot en perfect moge verloopcn als de uitvoe ring der mobilisatie. Wij hopen en vertrouwen dit speciaal wat betreft de maatregelen ter bestrijding van prijsopdrijving en van hamsteren. Wij hoorden dezer dagen, dat een welge stelde familie, bewonend een villa te Was senaar, een vrachtwagen met levensmidde len, waarvan vele onder de distributie zou den vallen, had opgedaan. Wij hebben den- gene, van wien wij dit vernamen, aange raden, dat feit onmiddellijk ter kennis te brengen van den burgemeester, die aan de hand van dc door do regeering genomen besluiten en beslissingen tegen zulk een onsociaal handelen daadwerkelijk zal kun nen en moeten optreden. Ook gevallen van onredelijke, onge motiveerde prijsverhooging moeten on middellijk bij de politic worden gerappor teerd. Wij zouden dat willen beschouwd zien als burger-plicht. De burgers moeten in dezen tijd vooral same n-werken in gemeenschap s- besef. Tusschen alle burgers onderling moet zulk een geest hecrschen. En speciaal ook tusschen „burgers" en militairen. Wij, Nederlanders, zijn niet militairis- tisch! Bij ons hebben militairen zich te gedragen naar de wetten en voorschriften, als alle andere burgers. 't Is gisteren nog 'ns door de militaire autoriteiten na drukkelijk medegedeeld wat betreft de wetten en voorschriften voor het ver keer; wat een om psychologische rede nen zéér toe te juichen mededeeling was. Wij, Nederlanders, zijn niet militairistisch! Maar wij respecteeren het plichtsbesef, de discipline en toewijding van onze militai ren daadwerkelijk. Wij achten ons ver plicht, het leger te steunen en de mili tairen het leven te veraangenamen, als wjj daartoe in do gelegenheid zijn. In dezen mobilisatie-tijd vooral kunnen en moeten de militairen kunnen rekenen op de sym pathie van al hun landgenooten!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1