M GE VING Bidden MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 MOREELE HERBEWAPENING. In zijn Zondagnamiddag op den zender van Boston gehouden radiotoespraak zeide mr. Frank Buchman, de voorganger van de „moreele herbewapening", o.a.: Ik spreek uit naam van millioenen be kende en onbekende menschen in alle landen, die in moreele herbewapening een wijze van samenleving hebben gevonden, die zich verheft boven alle hinderpalen, die menschen en volken van elkaar schei den, en die overtuigd zijn, dat alleen in moreele herbewapening een afdoende ge nezing voor de crisis kan gevonden wor den Gedurende deze dagen moeten zich bou wers van een rechtvaardigen vrede ontwik kelen, die den vrede duurzaam maken. Als deze manier van denken de hoofdtoon in Versailles was geweest, zouden we niet opnieuw in de klauwen van een crisis zijn vervallen en twintig jaren ellende zouden zijn voorkomen. De oorlogsdreiging dwingt ons al ons persoonlijk en nationaal bezit opnieuw op zijn waarde te toetsen. Een persoonlijke en nationale overgave aan God is een wereldnoodzakelijkheid De beschaving staat op het spel. De toekomst hangt af van de menschen en volken, die naar God luisteren en ge hoorzamen. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER De vuilnisemmer. Een oud gezegde luidt dat als men een hond wil slaan men altijd wel een stok kan vinden, hetgeen natuurlijk niet zeggen wil, dat men de hieronder genoemde L e i d- s c h e dames met honden of stokken moet gaan vergelijken, verre van dat, maar een feit is toch waar dat de dames elkaar „zochten" om elkaar te lijf te kunnen gaan. Trouwens zij lezen dagelijks, dat de ge- heele wereld een heksenketel is en men elkaar „zoekt" om maar een reden te hebben om te beginnen, dus waarom zou den zij een persoonlijke veete dan niet uit mogen vechten? Men moest alleen een aanleiding hebben en deze aanleiding was een doodgewone ordinaire vuilnisemmer. Niet zoo'n mooie als .de gemeente Leiden van plan is om aan alle huismoeders cadeau te doen, al heeft men tegenwoordig meer aan bomvrije schuilkelders, maar een minderwaardige afgekeurde emmer. Om op de dames mitsgaders de reeds genoem de vuilnisemmer terug te komen, dat laatst genoemde instrument stond op het plaatsje klaar om door de vuilnisman ge ledigd te worden. Een vorige maal was de bewoonster blijkbaar afwezig geweest en was het ding niet geledigd met als natuur lijk resultaat dat er een reukje uit op steeg, alias het stonk. En aangezien stank de onhebbelijke gewoonte heeft om zich te verspreiden, zoo gebeurde het hier, dat het luchtje naar boven steeg naar de boven buurvrouw die aldus gelegenheid kreeg haar neus te vullen met de aroma hetgeen niet op prijs werd gesteld. Hoera, de aanleiding was er. „Haal dat stinkding weg of zet het bij Je in de kamer," schalde plots de stem van de juffrouw boven, over het plaatsje en hoorbaar in verre omgeving. Zulk een taal kon en mocht de eigena resse van de vuilnisemmer niet gedogen dus repliceerde zij dat mocht de vuilnis emmer al rieken de bovendame nog er ger rekte, B O. noemen zij dat vol gens de advertenties in de kranten. Toen was het natuurlijk voor mekaar, want de dame boven deed den volke kond, dat zij pensoonlijk naar beneden zou komen om het stinkding eigenhandig te verwijderen. En gelijk die groote veldheer, zij het hier dan maar voor tweederde, kwam en zag zij maar zij overwon niet want, nadat de juffrouw beneden eenige malen gesom meerd had om haar terrein te verlaten, al vorens zij bij de vuilnisemmer had kun nen arriveeren had zij al een tikje op haar reukorgaantje te pakken, waardoor er een beetje gekleurd vocht begon te vloeien. Mocht de uitdeelster van dit tikje gedacht hebben de eerste klap is een daalder waard, de ontvangende dame dacht dat haar mep minstens een rijksdaalder waard was en als men het resultaat zag, een oog dat sterke neigingen vertoonde om van kleur te veranderen, dan kon men de dame geen ongelijk geven. De inmiddels op het tooneel venschenen buren genoten uitbundig van het schouw spel en op- of aanmerkingen en gratis aanwijzingen vlogen over en weer. De sup porters en -sters bleken in twee partijen verdeeld te zijn afhankelijk van het al of niet groeten van een der knokkende dames in het verleden. De aldus opgehitste dames streden de strijd van htm leven met een vuilnisem mer oftewel 6tinkding als inzet. Dam kwam de een in de buurt van de emmer en dan was de ander weer in de onmiddellijke nabijheid. Plots gebeurde het, de emmer viel om en de inhoud ver spreidde zich over het plaatsje alwaar de strijd tijdelijk gestaakt werd voorzoover 't lichaamskracht betrof, maar de mond jes roerden zich nog langen tijd. Dat alles te hertalen, zooals de getuigen het voor droegen, is onbegonnen werk en mag trou wens niet in de krant komen bovendien. Het slot van deze vuilnisemmerkwestie was dat de dame van boven zich voor den Politierechter had te verantwoorden o.a. voor huisveredebreuk subs, mishandeling enz. Natuurlijk probeerde de dame haar rivale de schuld in de schoenen te schui ven, maar bij een ander tegen diens wil het huis te betreden en dan nog te gaan slaan en schelden mag nu eenmaal niet, dus werd de dame voor deze visite veroor- Officieële Crtsispnbllcatles STEUNVERLEENING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steijnvergoeding voor erwten van den oogst 19B9, gedenatureerd in het tijdvak van 21 tot en met 26 Aug. 1939, zal bedragen 1.30 per 100 K.G. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en minstens voldoen aan de voor het jaar 1938 vastgestelde eischen voor de kwaliteitsklasse C, en 0.80 per 100 K.G. voor voeder-erwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. 's-Gravenhage, 26 Augustus 1939. 5031 deeld tot een geldboete van 7 subs. 7 da gen. Gelukkig zullen zulke kwesties bij de toekomstige nieuwe vuilnisemmers niet meer voorkomen vanwege de behoorlijke deksels. Als de menschen deze dingen nu maar niet op hun hoofd gaan zetten bij wijze van bescherming tegen eventueele bom- of gasaanvallen bij gebrek aan iets beters. EEN BEVRIEND STAATSHOOFD BELEEDIGD F. J., van Belgische nationalieit, had te Kerkrade aan de grens het hoofd van den bevrienden staat Duitschland beleedigd, in tegenwoordigheid van Duitsche en Ne derlandsche grensbeambten. Voor de rechtbank te Maastricht ver klaarde hij dronken te zijn geweest en zich niets van het geval te kunnen herin neren. Het O. M. requireerde tegen J. vier maanden gevangenisstraf. Sultenlandsche Berlctiteo TWEE BOMAANSLAGEN TE LIVERPOOL Te Liverpool zijn Zaterdag twee bom aanslagen gepleegd, welke ongetwijfeld op rekening van de Ira moeten worden ge schreven. Een bom heeft de gevel van het postkantoor beschadigd en de andere ont plofte voor een groot warenhuis. Deze bom zette de kleeren van den man, welke hem droeg, in brand, zoodat het mogelijk was hem te arresteeren. De menigte wilde hem lynchen en de politie moest hem in bescherming nemen. LUCHTVAART DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie der Indiëvliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Nandoe" te Basra, de „Uil" te Bandoeng en de „Emoe" te Rangoon. Op de thuisreis landden de „Peli kaan" te Rangoon en de „Torenvalk" te Basra. SPORT CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. De uitslagen. Ie klasse. H. C. C. IH.B.S. Gewonnen door H.B.S. met 7 runs op de le innings. H.B.S. le innings 149 (A. F. Luyendijk 19; H. Herklots 30; J. H. E. Everard 19; W. A. Koek Jr. 29; C. A. Huinder 11; A. K. W. Lochman van Bennekom 18*) mr. H. v. Manen 3-^1 W. H. Gallois 2—36; A. M. J. de Beus 336; jhr. L. C. de Villeneuve 125. H.C.C. I le innings 142 (M. A. von Oven 27; A. M. dé Beus 10; mr. A. F. v. Ma nen 36; W. H. Gallois 27; J. J. v. d. Duur 13) L. C. F. Wunder 6—51; C. A. Huin der 450. Hermes D. V. S.R. en W. Gewon nen door Hermes D.V.S. met 174 runs op de le innings. R. eri W. le innings 147 (A. v. Baasbank 52; R. Kramer 40; C. Bultman 14) A. Mo lenaar 360; L. Borrani 645. Hermes D.V.S. le innings 321 voor 2 (gesl.). (H. Stolk 100*; L. Borrani 153; J. Offerman 52) A. v. d. Togt 181; A. Be- rendsen 114. R. en W. 2e innings 29 voor 2 (gestaakt). Nolet 1—2. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Nederland paraat. Onze grenzen worden be veiligd. Allerlei maatregelen worden genomen. Vergeel niel: ie bidden HILLEGOM Zilveren Professiefeest. Onze oud- plaatsgenoote. de Eenv. Zuster M. Linda (in de wereld mej. J. M. van Lierop Th.d.) van de Orde der Zusters Franciscanessen te Heijthuisen, zal Zaterdag a.s. in het St. josephgesticht te Nederweert haar zilve ren Professiefeest vieren. Geld gestolen. Uit het kantoor van een bloembollenfirma is een ijzeren geld kistje, inhoudende f 19 ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in. Geboren: d. van H. J. de Haas-Hoog- kemerd. van A. Alders-Keijzer z. van C. A. E. Roelofs—Tromp. Getrouwd: B. A. G. Boot en J. C. Duindam. Overleden: L. Noort 67 j. P. D. van Mourik 79 j. H. de Graaff 52 j. (al len m.). KATWIJK AAN DEN RIJN Nog geen feest. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden besloten het Koninginnefeest, dat was vastgesteld op 29 Augustus een week uit te stellen. Collecte. Een collecte, gehouden tij dens de Diensten van 1.1. Zondag, ten bate der St. Elisabethvereeniging gaf een op brengst van 142.42. Bloempjesdag Een door de voetbalver. K.R.V. georganiseerde speldjesdag bracht voor de kas de som op van 23.96. Sirene. Ten dienste der luchtbescher mingsdienst zal op de toren der Ned. Herv. Kerk een sirene worden aangebracht LISSE Kapelaansbenoeming. Tot kapelaan der St. Agatba-parochie is benoemd de weleerw. heer F. S. P. van Buchem. Kape laan van Buchem is geboren in 1911 en sedert zijn priesterwijding in 1936 kapelaan te Weesp. De Oranjefeesten. Zaterdag zijn in de Lisserbroek de aangekondigde volksfeesten gehouden ter herdenking van de geboorte van Prinses Irene. Het Oranjecomité aldaar had een mooi pro gramma voor dezen dag in elkaar gezet, terwyl bovendien op de losplaats nabij „Het Wapen van Lisse" een kermis in het klein was opgebouwd, bestaande uit zweefmolen, oliebollen- en palingkraam en aanvrewante bijkomstigheden, ja zelfs was e: een groote tent met een dansvloer! Waarom ook niet? Onder begunstiging van heerlijk zomerweer en opgeluisterd door de Harmonie „V. O. O. A." werden de volksspelen, waarvoor veel belangstelling was, uitgevoerd. Bij alle spelen was de deelname groot. Wij noteerden de volgen de uitslag: Voetbalspel: le pr. Hart). Eve- leins, 2e pr. Tinus Slootweg, 3e pr. Joh. v. d. Laan en 4e pr. Herm. Faas. Blaastrappen voor dames: le ,pr. mej. C. Trompert, 2e pr. mej. Cath. Faas, 3e pr. mej. de Kooker en 4e pr. mep. Glas. Sprietloopen: le pr. A. Meulblok, 2e pr. J Baartman, 3e pr. P. Ransdorp, 4e pr. P. v. d. Veek en 5e pr. A. de Bruin. Ringsteken op de tandem voor heeren en dames: le pr. J. Clemens, 2e pr. A. van Leeuwen, 3e pr. H. Hal, 4e pr. W. v. Oos ten en 5e pr. J. Kulk. Wielrennen: le pr. J. Kulk, 2e pr. P. Randsdorp, 3e pr. A. v. d. Voorn en 4e pr. P. v. d. Veek. Tonkruien voor dames: le pr. mej. v. d. Laane 2e pr. mej. v. d. Lans, 3e pr. mej. Keyzer en 4e pr. mej. Trompert. Alles had een gezellig verloop, terwijl de feestelijkheden op kermis en dans vloer alsmede in „Het Wapen van Lisse" nog eenigen tijd werden voortgezet. LEIDSCHENDAM Kapelaansbenoeming. Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer F. L. Kok. Kapelaan Kok werd géboren in 1909 en was sinds zijn priesterwijding in 1937 kapelaan te Haastrecht. Bouw nieuw Raadhuis. Naar B. en W. zekerheid hebben verkregen, dat het raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van den bouw van een nieuw raadhuis, alsmede de raadsbe sluiten tot aanvaarding van gronden in verband met dezen bouw door God. Sta ten zullen worden goedgekeurd, achten B. en W. het gewenscht, dat de aanbesteding van het werk zoo spoedig mogelijk plaats heeft, zulks met het oog op mogelijke stij ging van materieelprijzen als gevolg van den huidigen internationalen toestand. In gevolge het raadsbesluit van 14 April i.l. bieden B. en W. den raad ter goedkeuring aan de definitieve plannen met bijbehoo- rend bestek. In memoriam D. Binnendijk. Op 69- jarigen leeftijd is alhier overleden de heer D. Binnendijk, oud-lid van den raad van Stompwijk, waarin hij de Chr. Hist. Unie vertegenwoordigde. De heer B. was dia ken van de Ned. Herv. Kerk en commis saris van de coöperatieve maalderij „Nooit Gedacht". Collecte. De Zaterdag alhier gehou den collecte van de vereeniging voor uit zending van kinderen naar vacantie-kolo- STEUNT HET ROODE KRUIS In 't bizonder de Afd. Rijnland. Met verwijzing naar de advertentiën in dit blad nemen wij de vrijheid u op te wek ken tot steun vSn het Nederlandsche Roo- de Kruis „Afd. Rijnland", hetzij door u w lidmaatschap min. 1.per jaar, hetzij door het volgen van een cur sus tot opleiding van helpster van het Roode Kruis. „Afd. Rijnland" heeft een dubbele taak. In tyd van vrede: Cursussen geven in E. H. B. O.; Transportcolonne opleiden in geval van rampen en bij andere gelegenheden, waar bij voor transport moet worden gezorgd; Plaatsing van verbandtrommels op di verse gevaarlijke punten; Het onderhouden van een bloedtransfu siedienst om zwakke personen, die anders ten gronde zouden gaan de levenskansen te vergrooten. In dreigende oorlogstoestand: Helpsters opleiden, die hulp kunnen ver- leenen in ziekenhuizen en hulpziekenhui- het inrichten van hulpziekenhuizen. Het geheele streven van het Roode Krui. en van de Af deeling Rijnland in het bij zonder is: menschelijk leed verzachten en zoo mogelijk op te heffen. Voorwaar een mooi streven, waaraan ieder zijn medewer king ten volle kan verleenen, en waartoe eigenlijk geen opwekking noodig moest zijn. nies heeft opgebracht de somma van 59.61. De alhier gehouden collecte voor alleen staande blinden te Wolfheeze heeft ruim ƒ31.opgebracht. Personalia. Voor het examen teeke nen M. O. is geslaagd de heer G. J. Jaarsveld. Geboren: Arnoldus Martinus Maria,, z. van B. J. Bolleboom en A. A. v. Lochem Hendrik Arie, z. van H. A. Boo- man en W. N. M. de Römph Johannes Cornelis, z. van J. Vonk en N. B. v. Geel. Ondertrouwd: N. H. Kleingeld en M. v. Hoek J. H. Tönis en J. E. van Hagen. Gehuwd: A. L. v. d. Berg en C. A. v. Leeuwen. Overleden: M. J. v. d. Akker vr. H. Roos, vr. NOORDWIJKERHOUT Rectificatie. Vorige week stond in ons blad onder Noord wij kerhout, dat de heer N. Hulsebosch benoemd was tot veiling meester aan de Hill, veiling. Dit bericht is niet juist. Veilingmeesters bij dat instituut zijn de heeren Angevare en P. v. Waveren. De heer Hul^ebosch is vertegenwoordiger dier veiling voor Noordwijkerhout en om streken. OEGSTGEEST De repetitie voor de Mis van Ayaepen- brock zal hedenavond om 8.15 uur plaats vinden in de R.-K. kerk. Men wordt ver zocht, voorzoover mogelijk, zeker te ko men in verband met te nemen maatrege len. De vacantie verlengd. De vacantie van de R.K. Parochiale school is verlengd tot 11 September, wegens de bizondere tijds omstandigheden. SASSENHEIM Opleiding hulpverpleegster voor het Roode Kruis. Ongehuwde dames tus- schen 18 en 30 jaar die iets voelen om op geleid te worden tot hulpverpleegster voor het Roode Kruis worden Maandagavond kwart over 8 in het K.S.A.-gebouw ver wacht. Dokter Zijerveld, mej. Nelly Blom en mej. N. Romyn van de Beekbrugparochie waarmede wordt samengewerkt, vormen de regelingscommissie. Zwemwedstrijden. Voor de tweede maal reeds in deze week vroeg de Ge meentelijke Zweminrichting aan den Wil lem Warnaarlaan onze aanwezigheid. Ditmaal was het voor een serie zwem wedstrijden welke door de S.Z.V. was ge organiseerd. De belangstelling van het pu bliek was slechts zeer matig, hetgeen ook wel zijn oorzaak vindt in het feit dat ver scheidene export-firma's de Zaterdagmid dag doorgewerkt hebben om zoo veel mo gelijk bollen weg te krijgen voor het ge val, onverhoopt, een oorlog mocht uitbre ken! De aanwezigen hebben kunnen ge- nietep van mooie zwemsport. Het nummer onder-water zwemmen was wel het minst spannend. Het was in een minuut afgeloo- pen. Jo Kapteyn hield het het langst uit. Nummer twee was F. van Steensel. Rugslag voor heeren over 75 M. was veel spannender. Hier haalde André Arentshorst de eerste pry's door de baan af te leggen in 1 min. 29 4/5 sec. Jo Kap teyn deed er 1.30 3/5 over volgens den officieelen uitslag. Dus geen volle seconde verschil hetgeen ons, gezien het verschil in ligging, grotelijks verwonderd. Wordt Elly Res een zwemster van repu tatie? Het heeft er allen schijn van. Deze 13-jarige zwemster behaalde in het num mer: hinderniszwemmen voor dames de eerste prijs met een tijd van 1 min. 36 1/10 sec. N. van Leeuwen had voor deze rit 1.38 4/10 noodig. Dat de heeren veel sneller zwemmen, als zij willen tenminste, blijkt uit de uitslag voor dezelfde wedstrijd voor heeren. H. de Wreede had 1 min. 13 sec. noodig, A. Arentshorst 1.21. De jury kende Joop Schmoll, een 10-jarig waterrat, een troost prijs toe, voor zijn schitterende prestatie in dit nummer. De eerste prijs in het nummer: 75 M. vrije slag dames werd weder door Elly Res medegenomen. Haar tijd was 1.24 3/10. Haar rivale, mej. N. van Leeuwen, noteer de 1.30 3/10. Hetzelfde nummer voor heeren gaf, bui ten spannende strijd, ook 2 maal een de monstratie te zien van 2 zwemmers die rustig pratend hun baantje afsukkelden om de laatste 10 M. even geweldig te spur ten. Dat hun tijd door zulk een handel wijze slecht was valt te begrijpen. De se rieuze zwemmers behaalden mooie resul taten. H. de Wreede had 58 sec. noodig, A. Arentshorst 1.07 2/10. Buiten mededinging zwommen 2 Leide- naars mede. De heer Blanchard maakte een tijd van 55 sec. Voor het nummer schoonspringen waren slechts heeren ingeschreven. Volgens het oordeel van de jury kwam Wim van Zelm de eerste en G. H. Kuylenburg de tweede prijs toe. Een grappig en spannend nummer was de afvalwedstrijd voor jongens beneden 14 jaar. Hans van Zelm, Ko Dreef en Joop Schmoll behaalden de prijzen. Tot slot een polowedstrijd tusschen een team van De Zyl uit Leiden en van S. Z. Beide keepers lieten er 2 maal een bal doorglippen. Een vermoeiende klus lijkt ons dit spel. Om half 5 was alles afgeeloopen en spoe dig krioelde het weer in het water van vele zwemmers en zwemsters. VOORHOUT Lustrumconcert „St. Caecilia". Zater dagavond omstreeks 8 uur zette de R.K. Harmonie „St. Caecilia" de eerste tonen van haar Lustrumconcert vanaf de ge meentelijke muziektent in onder directie van den heer M. Bolderdijk. Geopend werd met een pittige marsch, waarna de waarnemend voorzitter van het Comité „Voorhout Vooruit", vergezeld van zyn medebestuursleden van het dagelijksch bestuur, de tent betrad om in welgekozen woorden namens het Comité de vereeni ging „St. Caecilia", haar directeur en le den van harte geluk te wenschen met haar 20-jarig jubileum. Spr. zegt zich Voorhout zonder „Caecilia" niet te kunnen inden ken. Immers, een dorp als Voorhout heeft waarlijk behoefte aan een muziekgezel schap, het kan er eigenlijk niet van bui ten, daarom ls het vooral noodig, dat de prestaties van deze vereeniging ook daad werkelijk gewaardeerd worden, hetgeen „Voorhout Vooruit" gemeend heeft op deze wijze te moeten doen, door overhan diging van een enveloppe met inhoud. Tenslotte hoopte spr., dat de heer Bolder- dijk, die al die 20 jaren van het bestaan veren feest zal mogen medevieren als di- reeds de leiding heeft gehad, ook het zil- recteur. De voorzitter der jubileerende af- deeling toonde zich dankbaar verrast je gens de vereeniging „Voorhout Vooruit". Het concert werd hierna voortgezet onder matige belangstelling, waarna nog door den beschermheer een woord van felicita tie tot directeur en leden werd gericht. WARMOND Geboren: Marinus z. van J. Hogenes en A den Hollander. Getrouwd: J. Th. G. Schouten jm. 30 j. en N. Oudshoorn jd. 25 j. M. H. Seppen j.m. 24 j. en A. van Velzen j.d. 21 j J. C. van Dijk j.m. 32 j. en W. F. van Winsen j.d. 26 j. P. P. Zuidwyk j.m. 27 j. en E. C. v. d. Gees j.d. 24 j. Overleden: M. C. A. Riemslag 79 j. wed. van J. H.. v. Weert. M. C. Ouds hoorn 82 j. wed. van J. Hoogstraten J. C. M. van Erp 83 j. ZILK De Oranjefeesten. Dit jaar worden de school en volksfeesten gehouden op Woens dag 6 en Donderdag 7 September. Dat de kinderfeesten ook deze keer weer zullen slagen zullen zelatricen aan de huizen komen collecteeren. Het programma van de beide feestdagen zal nog worden bekend gemaakt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7