OMGEVING Motorrijder doodgereden te Sassenheim Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet \v X: O n r si III! VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT DEKDE BLAD PAG. 9 KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het is al slechter geweest, dat is het eenige optimistische woord dat we in dit overzicht kunnen laten hooren. Het door draaien en gros kwam deze week niet voor, doch zelfs het noteeren van den mini mumprijs of het benaderen daarvan geeft al voldoende tegenstelling. Wanneer we een vergelijking maken van de prijzen der producten uit dit tijdvak valt het wel bijzonder op, dat alle producten het een meer dan het andere, doch allen aanmer kelijk lager in prijs staan dan vorig jaar, het product bloemkool wat in de goede kwaliteit momenteel toch een mooien prijs opbrengt, zelfs niet uitgezonderd. Zoo bracht 1ste soort bloemkool in de week van 18 tot 24 Aug. van vorig jaar van 22.— tot 28.per 100 op. Men heeft bij uit zondering thans eenmaal 19.30 mogen noteeren. De tweede soort, die vorig jaar in deze week liep tot 16.50 ging thans als hoogste noteering voor 12.10 En dit is dan het proudct wat thans de volle be langstelling heeft. Met een kleine schom meling was de prijs voor 1ste soort van 12.50 tot 18.30 en tweede soort van 7.50 tot 12.10. De financieele uitkomsten dezer teelt zijn bijzonder verschillend. Voor sommige tuinders is dit product een groote financieele strop terwijl anderen een zeer goede uitkomst kunnen boeken. De eene tuinder heeft ze best staan, ter wijl een ander in de onmiddellijke nabij heid en met dezelfde bewerking een totaal misgewas heeft. Het gewas der late bloem kool gaf ook allerlei teekenen van verval te zien. Een flinke donderbui met goed wat regen bracht 1.1. Zondagavond veel verbetering. Het zal het gewas zeker veel ten goede komen. De bos- en waspeen is nog steeds een fiasco. Enkele dagen was er een kleine verbetering te bespeuren. Dat gaf weer moed. Doch het was van weinig beteeke- nis. In deze periode was de noteering van i0.70 tot 1.35 per kist in 1938. Thans kan de noteering de meeste dagen niet hooger komen dan 0.30, den aminimumprijs, tot 0.50, een extra partij soms f 0.60. Dat is nog niet de helft van vorig seizoen. Met bospeen hetzelfde liedje. In 1938 was ge durende een vrij lagen tijd rond dezen week de prijs van 6.tot 8.per 100 bos. Soms ook nog iets hooger. Thans blijft het steeds draaien om een noteering van 2.50, den minimumprijs, tot f 5.30 per 100 bos. En de voorraad bos- en waspeen ds ook nu nog groter dan ooit in dezen tijd het geval was. In tegenstelling met vorige jaren werd er thans voor conserven nog zoo goed als niets gekocht. Ook voor export ds de vraag zeer onbeteekenend. Wanneer dit alles zich niet wijzigd moet het slecht afloopen met de teelt van dit hoofdpro duct. Kroten staan niet zoo veel ten achter dn prijs als de andere artikelen doch de opbrengst is ook maar matig. De noteering was van 0.45 tot 0.60 per kist van 20 K.G. tegen 0.50 a 0.80 in vorig seizoen. Boonen gelden ook ongeveer dezelfde prijs van vorig jaar. Princesseboonen gaan voor 6.tot 10.per 100 K.G. en Snijboo- nen brengen van 8.tot 15.per 100 K.G. naar kwaliteit. De late boonen staan vrij goed. Het beschot is bevredigend. De Pootuien zijn weg. Een enkele tuinder brengt soms wat zaai-uien die van 2.50 tot 4.10 per 100 K.G. opbrengen. Het ge was der uien beleefd een goeden oogst doch de prijs zal de doorslag moeten geven Aardappelen geven ongeveer hetzelfde beeld te zien van vorig jaar. Eerstelingen komen niet meer en Eigenheimers worden aangevoerd in verschillende kwaliteiten, uit de klei en uit het zand, uit het zwarte zand en uit de duinpannen. Maar de prijs is voor alle soorten slecht. Klei-eigenheimers in minder mooie sorteering noteerden van tf 2.20 tot 2.60 pr 100 K.G. en de mooiste zandeigenheimers, mooi van sorteering en onberispelijk van kwaliteit werden ver kocht tot hoogstens 4.— per 100 K.G. Het verschil in prijs vergeleken met sorteering en kwaliteit is werkelijk te gering. Maar het goedkoopere is tegenwoordig het ge makkelijkst te plaatsen. Een enkele maal kwam er wat sla. Deze was dan duur, soms van f 2.— tot 4.50 per 100. En dan was er op de kwaliteit nogal wat aan te tmerken. De schaarschte deed hier de duurte ontstaan. Een enkeling profiteerd hiervan. Drielingen Eigenheimers gingen, naar sorteering en kwaliteit voor 1.20 tot 2.20 per 100 K.G. Overreden. Het 3-jarig zoontje van den heer Meyvogel is op den hoek Duin- straat-Varkevisserstraat door een luxe auto, bestuurd door T. uit Zaandijk, toen het kind de straat overstak op een onver wachts oogenblik, overreden. Dr. Lodder verleende geneeskundige hulp. De toe stand van het kind is niet ernstig. LISSE Kruisverbond. Na een rustperiode van drie maanden vergaderde gisteravond het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" in de zaal van den heer J. Koot met een vrü goede opkomst. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Zandvliet, mede, dat voor deze vergadering een korte conferentie is gehouden met den eerw. di recteur der K.J.C., kapelaan W. E. Egberts, inzake het propageeren van het drankbe- strijdingswerk in de Josepsgezellenver- eeniging, omdat het noodig is dat ook de jongere generatie met het drankvraagstuk bekend raakt, waarvan het bestuur voor den bloei van het Kruisverband veel heil verwachte. Aan de orde is voorts bespre king Bedevaart Heiloo, welke zal plaats hebben op Zondag 17 September a.s. Het is de bedoeling weer per autobus te reizen. Niet-leden kunnen zich opgeven bij den heer J. Zandvliet; voor niet-leden zijn de kosten ƒ1.per persoon; voor leden be draagt de prijs 0.50 de persoon. De voor zitter hoopte op een grooten deelname. Voorts is aan de orde de te houden bloemp jesdag; als voorloopige datum werd vast gesteld Zondag 24 September. Voordien zal nog een desbetreffende circulaire wor den uitgegeven. Vervolgens kwam de ma tigheids-Zondag ter sprake, waarbij het nut werd aangetoond dezen dag te doen sluiten met de opvoering van „Het spel van de Kelk" door de Vereenigde Haag- sche Spelers onder leiding van Pierre Bal- ledux. Dit laatste zal in samenwerking met andere organisaties moeten geschieden wegens de kosten. Besloten werd twee be stuursleden en twee gewone leden af te vaardigen naar den Kaderdag. Van het bestuur zijn het J. Zandvliet en J. Pollee en uit de leden de heeren P. van Werkhoven en Joh. van Velzen. Vervolgens werden onder de aanwezigen twee Sobriëtasloten verloot, waarna de vergadering werd ge sloten. Geboren: Racheltje, d. van J. de Vries en M. de Blieck Maria Martina, d. van A. van der Aart en A. van der Laan Franciscus Hubertus, z. van F. H. van den Berg en A. R. van Steijn Realino Cor nelia Maria, d. van A. A. van der Vlugt en M. Walkers Willem, z. van H. G. Veenendaal en W. A. in 't Veld. Gehuwd: F. van Veen te Noordwij- kerhout en A. M. Snaar te Lisse G. L. van Zoen en A. Langeveld, beiden te Lisse. Overleden: C. H. van der Linden 27 j., wede. van J. Schrama. Gevestigd: B. M. Siecker, echtg. van L. Verhaar van Hillegom J. J. van Res teren van Londen. Vertrokken: C. M. Domen naar La ren N.-H. M. C. Konings naar Roosen daal H. Voorma naar Veendam F. Bosschaart en echtg. naar Sluis M. Schrijnemaekers naar Hillegom. LEIDSCHENDAM Overtreding bouwvergunning. Door den heer W. uit Den Haag werden in de Veenestraat twee huizen gebouwd. Nu de huizen gereed zijn, blijkt dat men met den bouw verder is gegaan dan waarvoor ver gunning is gevraagd, n.l. het maken van 2 woningen met een gewone vliering. Op 5 Juli j.l. constateerde de gemeente-archi tect dat bedoelde vliering in de toekomst gebruikt zou kunnen worden voor slaap plaats, gezien de dakkapel en de toegangs- trap tot de vliering, waarvoor geen ver gunning was verleend. Op dezelfde datum heeft de gemeente-architect een schrijven gezonden aan den architect van de wonin gen, dat hij zijn boekje te buiten ging en hem er tevens op gewezen, dat als men op dezen voet wilde voortgaan, eerst een nieuwe bouwvergunning moest aanvragen. Intusschen ging de gemeente-architect met 3 weken vacantie en bij terugkomst bleek zijn waarschuwing in den wind te zijn geslagen. Op 11 Augustus j.l. heeft de gemeente-architect den bouwer gewaar schuwd, waarna op 18 Augustus een be spreking volgde met den heer W., waarin is overeengekomen, dat, voordat de hui zen bewoond zullen worden, eerst de ver- eischte verbeteringen zullen worden aan gebracht, anders mogen de huizen niet bewoond worden. NOORDWIJKERHOUT Benoeming raadslid. In verband met het bedanken als raadslid van den heer L. de Winter te Zilk, die met voorkeurstem men was benoemd, zal in deze vacature worden voorzien door den heer C. J. Ruig- rok, te Zilk, die als no. 3 op de lijst van de R.K. Staatspartij, afd. Zilk, was ver- vermeld. ZILK De Zilk heeft een arrestant binnen zijn veste! Sedert eenigen tijd is de Zilk uitgebreid en verblijd met een knal wo ninkje, alias een celletje, waarin even- tueele dronken menschen e.d. gratis ter ontnuchtering verblijf kunnen vinden. Toen de veldwachter van De Zilk, de heer v. d. Berg, een woning voor zich liet bouwen, is daaraan tevens een cel aan gebouwd. Gisterenmiddag is deze cel door den eersten arrestant zonder eenige plech tigheid ingewijd. In de buurtschap de Zilk zwabberde gisterenmiddag een man over de straten wankel en onvast.... Niet lang echter was hem deze schommelende tocht beschoren, want de speurende oogen van den veldwachter hadden den man ontdekt en des veldwachters handen grepen al spoedig den man bij de kraag. Het bleek te zijn een zekere D. uit de Haarlemmer meer, die in de Zilk getracht had zijn droefheid over de huidige internationale spanningen te verdrinken. Van zelfspre kend werd de man met eenigen trots door den veldwachter naar zijn nieuwe cel overgebracht, waar hij zijn verblijf kon houden tot de ontnuchtering een feit was. Jammer genoeg zal de man niet hebben beseft welk een eer hem te beurt is ge vallen, door als eerste arrestant te mogen verblijven in de spiksplinternieuwe cel van den veldwachter van de Zilk. Toen de man nuchter en wel naar huis kon gaan had men hem, behalve het traditoneele bon netje wegens openbare dronkenschap, toch ook zeker een bloemkrans moeten geven! Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.K. School alhier, is benoemd mej. M. M. Warmerdam, uit Amsterdam. NOOTDORP DE ORANJEFEESTEN. Begunstigd door fraai weer werden Dinsdag en Woensdag de door de Oranje vereniging georganiseerde feestelijkhe den gehouden. De eerste dag werd begonnen met di verse spelen voor schoolkinderen, die zoo als steeds buitengewoon in den smaak vielen. Velen van hen zullen thans nog met spanning zitten wadhten om te ver nemen, waar de door hen opgelaten lucht ballonnen zijn terecht gekomen. Het middagprogramma vermeldde wil de harddraverij, welke tal van spannen de ritten te zien gaf. De eerste prijs werd ten slotte gewennen door File, bereden door den heer Wouters uit Ginneken, 2, 3 en 4 waren resp. de paarden, bereden door Austerdin uit Ginneken, C. Zwetsloot uit Leiden en J. A. Post uit Nootdorp. Het inhalen van de traditioneele „Mal le Griet" 's avonds, evenals het onthoof den daarvan, waarin de eerste prijswin naar N. van Rheenen een meester bleek te zijn, had veel bekijks. Den volgenden morgen had een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd plaats, nadat de deelnemers in optocht van de dwars- kade door het dorp waren getrokken. On- noodig te zeggen, dat deze wedstrijd rij ker was aan vermakelijke voorvallen dan aan goec^ voetbal, maar daar was het dan ook feest voor. Ook hierbij was N. van Rheenen zoo gelukkig een eerste prijs te winnen voor het aardigste costuum. Heel veel belangstelling trok de ring- rijderij voor dame en heer 's middags. De drie prijzen voor de mooist versierde wa gen vielen ten deel aan F. Lugtigheid met J. Struijk, C. v. d. Marei met F. Evers en A. v. d. Marei meat C. Bak, met respec tievelijk 79, 78 en 70 punten. Bij het ring- rijden wisten P. Kleijweg met mej. C. Duijndam op den eersten prijs beslag te leggen, gevolgd door M. Dijkshoorn met mej. Dijkshoorn, Jac. van der Helm met mej. C. van der Helm en A. van der Helm met mej. T. van der Helm. De verschillende spelen werden besloten met vogelpiek te fiets voor dames en hee ren, waarin de heer S. P. van der Meij zijn rivalen verre <3e baas bleek te zijn. Op beide avonden bleef de bevolking tot na middernacht in gezellige feeststem ming bijeen, waarbij op den tweeden avond de aandacht werd gevraagd voor een vuurwerk, dat wel een beetje lang op zioh liet wachten. Bij de prijsuitreiding hield de Burge meester nog een enthousiaste toespraak, welke op kernachtige wijze, door den voorzitter van de Oranjevereeniging, den heer C. G. van Dorp, beantwoord werd. Het bestuur van de Oranjevereeniging met zijn ijverige helpers en helpsters komt een woord van danlk toe voo?; de voortreffelijke organisatie van de fees ten. RIJNSBURG Tuinbouw. In weerwil van het warme weer was bloemokol deze week toch goed te plaatsen tegen behoorlijke prijzen, in de 1ste soort van 13 tot f 18 en tweede soort voor ƒ7.20 tot ƒ11.40 per 100. Was peen ging nog slecht, per 100 K.G. voor ƒ1.50 tot ƒ2.50. Ook voor bospeen onvol- dftende vraag naar gelang van het aanbod. De noteering varieerde tusschen 2.50 5.per 100 bos. Uien brachten van ƒ0.60 tot 0.85 per kist van 25 K.G. op. Kroten gingen voor ƒ2.40 tot ƒ3.10 per 100 K.G. De aanvoer van roode en gele kool is nog onbelangrijk. De gewassen staan beneden middelmatig. Aardappelen zijn slecht ge vraag, de prijs is laag, van 2.20 tot f 2.60 per 100 K.G. SASSENHEIM Zuster Florentia. De eerw. Zuster Florentia, hoofd der R.-K. Meisjesschool, is naar Apeldoorn verplaatst. Zwemdiploma's. In ons mooi zwem bad, hetwelk geheel uitgebaggerd is, wer den onder tamelijke belangstelling een tweetal examens in het zwemmen afge nomen door een commissie uit de S.Z.V., bestaande uit de heeren G. Kuylemburg en P. B. Renet. Voor diploma B. waren 2 candidaten, de Struikelde bif het gang-maken De 36-jarige motorrijder J. E. uit Haarlem kwam Donderdagmiddag on geveer half 5, naast zijn motorloopend, van den Warmondendam den Rijks straatweg op. Daar probeerde hy zijn motor aan te loopen en is daarbij vermoedelijk gestruikeld of uitgegleden. Op den grond liggend werd hy door en achter hem, uit de richting Leiden komende vrachtwagen overreden, waardoor beide been en verbrijzeld werden. Een passeerernd geneesheer verleen de de eerste hulp. Ook de doktoren Hueber en Dommisse waren spoedig ter plaatse. De ongelukkige werd per zieken wagen naar het St. Bernardusgesticht vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Den chauffeur van den vrachtwagen treft geen schuld. jongedames Nelly Persoon en Elly Res, die beide slaagden. Van hen werd gevraagd: 100 M. gekleed zwemmen met lederen schoenen, 5 M. on der water zwemmen, 200 M. schoolslag en 100 M. rugslag. Rust hier tusschen was niet toegestaan. Tien meisjes en 6 jongelui of jongens meldden zich voor diploma A. Hun opdracht was 80 M. gekleed, sprong, 100 M. schoolslag en 50 M. rug slag. Agnes Zijerveld, I. Strik, Jo van Diest, Jo van Vliet (met lof), N. Lefeber, A. van Vliet (met lof), D. Segers, J. Dreef, Riet Schmall en Toos Res waren de gelukkige jongedames. Rob Slikkerveer, George Segers, F. Tim* mermans, Joop Schmall, C. J. Segers en Wim van Ze lm vertegenwoordigden het sterke geslacht. Bij ontstentenis van den Burgemeester werden de diploma's door den heer Kuy- lenburg, voorzitter van S.Z.V., uitgereikt. Een indruk van dezen middag: Zwem men is zeer nuttig, en daarom: ouders, laat uw kinderen zwemmen leeren. Ons dorp bezit daartoe een unieke gelegenheid. Geboren: Petrus Wilhelmus, z. van P. M. van Tol en A. J. van Tol Eliza beth Cornelia, d. van H. J. van Zoen en J. A. van Kesteren Henri Bertus, z. van Th. Witteman en M. van Veelen Cor- nelis Pieter, z. van N. van Eijk en M. Hoo- genes Jacqueline Inger Margrete Joyce, d. van J. Dommisse en T. L. E. Wouters Maria Catharina, d. van G. Lascaris en H. C. van der Tooren Clasina Johan na Maria, d. van J. J. Haver en H. Busch- man Dirk, z. van D. Rooza en A. Kap- tein Maria, d. van A. Tukker en M. Vis. Ondertrouwd: C. Witteman 24 j. en M. P. A. Caspers 23 j. R. Eisenga 24 j. en J. J. de Vries 23 j. J. Faas 27 j. en J. M. Hoog er vorst 21 j. Getrouwd: H. van den Heiden 24 j. en J. Havenaar 23 j. C. Burger 32 j. en A. Filippo 23 j. Th. Vink 28 j. en G. Vos 24 j. P. J. Duivenvoorden 24 j. en M. J. Hoogenstraten 28 j. Y. Smit 23 j. en D. Faas 26 j. Overleden: J. van Nieuwkoop 47 j., echtgenoot van C. Imanse. Gevestigd: P. A. W. van der Meer en gezin van Noordwijkerhout Q. H. Rotteveel van Hillegom Th. J. Land- wer Johan van Jutphaas L. P. Nannin- ga en gezin van Groningen A. M. Th. J. Vlaming en gezin van Bodegraven H. J. Dreef van Wageningen. Vertrokken: M. J. Hoogenstraten naar Noordwijkerhout H. Th. van Breu- kelen naar Oegstgeest Th. A. L. J. van Reisen naar Udenhout G. A. Beijk naar Hillegom J. Terra naar Apeldoorn. VOORHOUT Afscheid kapelaan ten Have. In een onder auspiciën der St. Josephsgezellen- georganiseerde afscheidsavond van den weleerw. heer G. J. M. ten Have, kapelaan alhier, werd zoo'n groote belangstelling waargenomen, dat de groote zaal van het Parochiehuis eigenlijk te klein bleek om allen te bevatten. Door een haag van Kruisvaarders van het Cohort „St. Bartholomeus" schreed de scheidende kapelaan, vergezeld van zijn moeder en familieleden, onder het zingen van het: „Aan U, o Koning der Eeuwen", de feestelijk versierde zaal binnen. Namens den Senior der Gezellen, die onder de wapenen vertoeft, heette B. van den Nouland Pzn. kapelaan ten Have met familie en genoodigden hartelijk welkom. Uit de in zoo enorme getale opgekomen parochianen mogen u blijken, aldus spr., hoezeer u in de twee jaren van uw ver blijf alhier, de harten van hen hebt ge stolen. Op waarlijk ondubbelzinnige wijze werd door niet minder dan 15 woordvoer ders het leedwezen betuigd waarmede het bericht van de overplaatsing van den ka pelaan werd vernomen. Zij zegden hem vaarwel en voelden reeds nu het verlies vfcn een kapelaan, die vooral een vriend van allen was, een vader was voor zijn Gezellen en een geestelijk leider bij uit nemendheid was voor de vele organisaties waarvan hij geestelijk adviseur was. Na al deze huldebetoogingen was het woord aan kapelaan ten Have, die den sprekers een „halt" toeroept, want waar lijk is het teveel eer, zegt spr., welke mij hier wordt gebracht. Wat spr. bijzonder zwaar valt is wel dat hij afscheid moet nemen van de jeugd van Voorhout, van „zijn" jongens. Een groote voldoening is het voorwaar te weten, dat er onder die jongens gelukkig velen gevonden worden, die Jezus Christus oprecht zoeken. Aan het einde dankt spr. zonder eenige uitzondering allen, voor hetgeen hem in die 2 jaren Voorhout's leven lief gewor den is, met bovenal den dank aan God voor hetgeen hij heeft moge} presteeren. Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de waarn. senior voor de aanwe zigheid en sloot met den chr. groet, waar na door allen afscheid werd genomen vari den kapelaan. VOORSCHOTEN Geboren: Maria Adriana Hendrika d. van A. M. van der Ham en M. van Leeu wen Cornelia Maria Petronella d. van Th. P. J. Spiegeler en B. M. Warmerdam Cornelis Johannes Theodorus z. van J. C. Schipper en A. A. Holtkamp. Gehuwd: Hieltje Leenstra en Corne lia Johanna Maria Turk. Gevestigd: W. van Teylingen, Pape laan 94, van Broek in Waterland A. A. de Monye, Leidscheweg 170, van Leider dorp J. H. M. Knijnenburg, School straat 30, van Oegstgeest W. van Zeist geb. Tilstra, Parkstraat 10, van Den Haag. Vertrokken: J. Budding naar Den Haag C. F. van Wieringen naar Den Haag H. C. van Wieringen naar *Den Haag C. P. Wijsman naar Noordwijker hout. ZOETERMEER G. van Wijk f In den ouderdom van 74 jaar is over leden de heer Gerrit van Wijk. De heer Van Wijk was lid- van het Kerkbestuur en werd wegens zijn vele verdiensten begif tigd met het eere^ruis „Pro Ecclesia et Pontifice". R.ijp. Geboren: Arnoldus Maria z. van H. J. W. de Mol en B. A. M. Oosterkaan Gina Annie d. van L. Goldberg en A. Boon Everdyra d. van K. Dekkers en J. Ste- geman. Ondertrouwd: R. M. Lendeman 31 jaar en C. J. Rietkerk 25 jaar. Gevestigd: C. H. Opdam van Leid- schendam M. van Akkeren van Berg- schenhoek J. A. J. van Leeuwen van Pijnacker. Vertrokken: E. C. Lengkeek naai Leiderdorp. - Ut I /—*N Slf jf 107. „Kijk, Wie breng je daar nu mee?" zegt de visschers- vrouw en ze kijkt met verbazing naar Myra en Peter. „Zoo'n gevleugeld kindje heb ik nog nooit in mijn huis gehad. Kom kinders, gaan jullie maar gauw aan die tafel zitten, dan zal ik wat melk en brood brengen." Jullie moe ten maar bij me blijven, ik heb geen kindertjes", zegt de vrouw vriendelijk. Doch Myra en Peter schudden ver schrikt van „neen". 108. Nee juffrouw, we willen allebei terug naar 't Zuiden. Ik ben een schipbreukeling en Myra is door booze kabou ters hier gebracht. Wilt U ons den weg wijzen naar ons land?" Even later staan Peter en de vrouw in een kamer, waar een meneer voor een schrijftafel zit. „Zoo jongetje, hoe is je naam? „Ik heet Peter," „Nu je achternaam". Dien weet ik niet meer," antwoordde Peter.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9