3he&ident Jlaaöeaeit doet Owtaep, op, Victex Emmanuel Drie methoden in overweging ge geven Engeiundó iuxó t&e*adenAeid Chamberlain en Halifax leggen verklaringen af Vastbesloten den opgedrongen strijd aan te gaan VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 OVERHANDIGING VAN TELEGRAM AAN DEN KONING. Om 2.15 uur Donderdagmiddag heeft de Amerikaansche ambassadeur te Rome den koning van Italië op diens zomerverblijf bij Turijn mededeeling gedaan van het volgende telegram van president Roose velt: „Wederom maakt een wereldcrisis de verantwoordelijkheid duidelijk, die de staatshoofden hebben tegenover de menschheid. Het is vanwege de traditio- neele goede betrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten en de banden van bloedverwantschap tusschen millioenen van onze staatsburgers, dat ik gevoel mij tot Uwe Majesteit te kunnen richten tot het behoud van den wereldvrede. Het is mijn overtuiging en die van het Amerikaansche volk, dat de regeering van Uwe Majesteit grooten invloed kan uit oefenen om te verhinderen, dat een we reldoorlog uitbreekt. Elke oorlog van al gemeen karakter zou alle naties doen lij den, of zij oorlogvoerenden dan wel neu tralen. of zij overwinnaars dan wel over wonnenen zijn, en een ruïne ten gevolge hebben voor de volken en wellicht voor de regeeringen van sommige naties, die er het naast bij betrokken zijn. De vrienden van het Italiaansche volk en onder dezen het Amerikaansche volk kunnen slechts met bitterheid de afbraak aanzien van den grooten vooruitgang, dien de Europeesche volken en het Italiaan sche vólk in het bijzonder in de laatste ge neratie bereikt hebben. Wij in Amerika, die een homogene natie gesmeed hebben uit vele nationaliteiten, kunnen ons vaak moeilijk de geschillen voorstellen, die reeds zoo dikwijls een crisis veroorzaakt hebben tusschen Europeesche naties, die in bevolking en oppervlak kleiner dan onze staten zijn. Wij acc-epteeren echter het feit, dat deze naties het absolute recht op de handhaving van haar nationale zelfstan digheid hebben, indien zij dat wenschen. Wanneer dat een gezond standpunt is, moet het zoowel voor zwakke als voor sterke naties gelden. Het accep teeren van dit standpunt beteekent vrede, daar er dan geen gevaar voor agressie meer bestaat. Het alternatief daarvan, dat sterke naties trachten zwakkere te overheerschen, zal niet alleen tot een oorlog leiden, maar tot een lange periode van onderdrukking door de overwinnaars en van rebellie der overwonnenen. Dat leert ons de geschiedenis. Op 14 April heb ik voorgesteld in de meening, dat geen gewapende machten het gebied van een anderen onafhankelijken staat zouden aanvallen of binnenvallen en dat de betrokken staten deze verzekering gegeven hadden dat besprekingen aan gevangen zouden worden ten einde den druk der bewapeningen te verlichten en de wegen te openen voor den internationa len handel en voor de grondstoffen, die voor het vreedzame economische leven van een natie noodig zijn. Ik gaf als mijn meening te kennen, dat aan deze bespre kingen de Vereenigde Staten volgaarne zouden deelnemen en dat dergelijke vreedzame besprekingen het volkomen mogelijk zouden maken voor de andere regeeringen dan de Vereenigde Staten, om vreedzame besprekingen te openen over politieke en territoriale problemen, waar bij zij rechtstreeks betrokken zijn. Wanneer het voor de regeering van Uwe Majesteit mogelijk mocht zijn voorstellen te formuleeren voor een vreedzame oplossing van de huidige crisis langs de aangegeven lijn, dan kunt u verzekerd zijn van de vurige sympathie van de Vereenigde Staten. De Italiaansche en Amerikaansche re geeringen kunnen heden ten dage die idealen der Christenheid naar vpren brengen, welke in den laatsten tijd zoo vaak schijnen te zijn verduisterd. De niet gehoorde stemmen van millioenen menschelijke wezens vragen om niet opnieuw tevergeefs te worden opgeof ferd". De tekst van het telegram van Roose velt werd naar aile Amerikaansche am bassades en legaties in de landen, die bij de huidige crisis betrokken zijn, geseind. Op het moment, dat Roosevelt te Washing ton terugkeerde, werd de tekst door mi nister Huil aan de pers overhandigd. OOK EEN BEROEP OP HITLER EN MOSCICKI. Naar Reuter uit Washington verneemt, heeft president Roosevelt ook een beroep gedaan op rijkskanselier Hitier en den president van de Poolsche republiek Mos- cicki om den vrede te bewaren. Hij heeft drie methoden voorgesteld om oorlog te voorkomen: 1. directe onderhandelingen, 2. onderwerping van het geschil aan on partijdige arbitrage, 3. tot overeenstemming te komen om een procedure van verzoening aan te ne men. Leahy, de secretaris van president Roo sevelt, heeft bij het overhandigen van den tekst der boodschap van Roosevelt aan Hitier en Moscicky tegenover de pérs ver klaard, dat de president niet een nieuw „Muenchen" op het oog heeft, daar hij in de boodschap gezegd heeft, dat Duitsch- land en Polen twee souvereine staten zijn. Natuurlijk zal elke natie, wanneer men het eens wordt over een der drie aange geven oplossingen, er in toestemmen de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het gebied van de andere volledig te respecteeren. In de boodschap aan Hitier verklaart de president, dat het volk der Vereenigde Staten eensgezind is in zijn verzet tegenover de politiek van militaire 'verovering en overheersching. Eenigè-~ zind is in het verwerpen van de these, dat het hoofd van een regeering, wie hij ook zij, of een volk, welk het ook zij, het recht heeft zijn doel en zyn middelen te berei ken door middel van een actie, welke een onbeperkt aantal millioenen menschen in een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor iedere natie ter wereld, oorlogvoerende en neutrale, wan neer de bedoelingen en oogmerken, voor zoover zij rechtvaardig en redelijk zijn be reikt kunnen worden door vreedzame on derhandelingen of onpartijdige arbitrage. Voor het hoofdkwartier van den Generalen Staf te Den Haag heerschte Donder- ag groote drukte in verband met de maatregelen van onze Regeering aangaande den internationalen toestand. Volmachtenwet aangenomen Het Lagerhuis en ook het Hoogerhuis heeft het volmachtenantwerp in derde lezing aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het ontwerp is vervolgens door den koning goedgekeurd. De bepalingen van de defensie volmach tenwet geven o.m. de bevoegdheid tot het opsluiten van personen, wanneer zulks in het belang der openibare veiligheid wen- schellijk wordt geacht, het in bezit nemen of onder toezicht stellen van eigendommen of ondernemingen of het verwerven van eigendommen, met uitzondering van land, en het binnentreden en doorzoeken van huizen. REDE VAN CHAMBERLAIN. In het Britsche Lagerhuis zeide gistermid dag min is ter-pres id en t Chamberlain, dat de aankondiging van het Russisch-Duitsche niet-aanvalsverdrag kwam als een onaan gename verrassing voor de Britsche regee- ring. Na eraan te hebben herinnerd, dat-hij op 31 Juli had ge^egcL dat het noodzakelijk was-nauwkeurig acht te slaan op den toe stand te Dantzig en had vastgesteld, dat hij niet' geloofde, dat er een vraagstuk was, dat niet door vreedzame besprekingen zou kunnen worden opgelost, voegde hij hier aan toe: „Het spijt me te moeten zeggen, dat sindsdien geen teekenen van een der gelijke actie zijn gemerkt. In tegendeel, de internationale toestand is tot vandaag steeds erger geworden en- wij staan tegenover -een dreigend oorlogsgevaar". Na te hebben gewézen op de besprekin gen tusschen Polen en Dantzig inzake de Poolsche douane-inspecteurs zeide Cham- .berlain: - „■Dat was geen zaak van groot belang. Grooter moeilijkheden zijn in het verleden geregeld in minder gespannen verhoudin gen. De besprekingen- zijn een week ge leden begonnen, doch terwijl deze bespre kingen gevoerd worden, opende de Duit- sche pers een heftige 'campagne tegen de Poolsche regeeringen verklaarde, dat Dant zig- tot het rijk terug moest keeren". Chamberlain zeide vervolgens: „De eerste plicht van de regeering was te verklaren, dat de Britsche verplichtin gen inzake Polen onaangetast bleven. Ik wensch met kracht iedere veron derstelling, dat onze defensieve maat regelen een daad van bedreiging vor men van de band te wijzen. Niets, wat wij gedaan hebben of hebben voorge steld, bedreigt de, rechtmatige belan gen van Duitschland. Het is geen bedreiging, vrienden te hel pen zich tegen geweld te verdedigen. - ChaSftiberlain zeide verder: „Wij hopen nog steeds dat gezond verstand een weg zal vinden uit de moeilijkheden". In 'het vervolg van zijn rede zeide Cham berlain: „De uitslag van vrede of oorlog ligt niet in onze hand. Indien alle pogin gen een vreedzame oplossing te vinden (en God weet, dat ik mijn best heb. gedaan luide toejuichingen mislukken en wij gedwongen zijn een strijd aan te binden, welke gestreden zal moeten worden met lijden en ellende voor de geheele.mensch heid en waarvan het einde niemand kan voorzien, dan zullen wij niet strijden voor de politieke toekomst van een verafgele gen straat in een vreemd land, doch we zullen strjjden voor het behoud van deze beginselen, waarvan de vernieling tevens de vernieling insluit van iedere mogelijk heid van vrede en veiligheid van alle vol ken der wereld. Ik vertrouw, dat zij die verantwoor delijkheid dragen, zullen denken aan het lot van de millioenen menschen, dat afhangt vart'hun handelwijze. Wat ons betreft, hebben wij een eensgezind land achter ons. (Luide toejuichin gen). Tenslotte zeide Chamberlain: „Ik ge loof, dat in dit kritieke uur wij in dit huis aaneengesloten zullen staan en vanmiddag de wereld zullen toonen, dat wij zullen handelen zooals wij den ken als een aaneengesloten natie. (Luide toejuichingen). DE OPPOSITIE ACHTER DE REGEERING Na Chamberlain voerde Greenwood het woord. Hij zeide, dat de door den premier afgelegde verklaring uiterst ernstig was. Greenwood zette vervolgens de houding uiteen van de Labouroppositie ten aanzien van den geheelen toestand. Hij las de ver klaring van gisteravond van den nationalen raad van Labour voor en zeide: wij nemen geen enkelen tittel of jota weg van welke onzer verklaringen ook. Wij onderschrij ven ze zonder de" geringste aarzeling. Wij zijn geen aanhangers van deze regeering, maar laat niemand in het buitenland den ken, dat Labour gewillig zou toestemmen in eenigerlei verdere daad van agressie. Mer. moet de wereld laten weten, dat de Britsche Labourpartij in deze houding tegen de agressie onwrikbaar staat. Na Greenwood sprak de liberaal Sinclair. Hij zeide: nu de regeering haar koers heeft vastgesteld, zou iedere aanwijzing voor een aarzeling of oneenigheid een aanmoediging .vormen voor de vijanden van den vrede in Duitschland. Eden zeide, dat de verklaring van Cham berlain uitdrukking had' gegeven aan de gevoelens van het Engelsche volk. Het ernstigste gevaar voor een oorlog ligt op het oogenblik in het geloof van het Duit sche volk, dat welke actie de Duitsche re geering ook moge ondernemen tegen Polen, daar geen oorlog uit zou voortvloeien met Engeland, of Frankrijk. Edeh sprak de mee ning uiC-dat de Duitsche regeering een hoogst ernstige misrekening heeft begaan, door een pact met Rusland te onderteeke nen. Engeland is niet teruggekomen op zijn belofte aan Polen. Wedgwood drong er op aan het kaïbinet te versterken door opneming van diegenen, wier reputatie in Europa in vele opzichten grooter is dan die van de regeering, zoo als zij thans is samengesteld. Niets zou de Duitschers meer overtuigen, dat het Enge land ernst isl Ook de liberaal Mander drong aan op versterking van het kabinet. De communist Gallacher, zeide dat zijn partij ift de eerste gelederen zou blijven staan van den strijd tegen fascistische aanvallen van binnen of van buiten welke ook de consequenties mogen zijn. Daarna werd de volmachtenwet aange nomen- Het Lagerhuis waarschijnlijk weer 31 Augustus bijeen. De parlementaire correspondent van Reu ter verneemt, dat voorloopig de 31ste Augustus is uitgekozen als datum voor de volgende bijeenkomst van het parlement. Zoö noodig zal het parlement eerder bijeen komen. COMMENTAAR OP CHAMBERLAINS VERKLARING. Warschau voldaan. De rede van Chamberlain- is in Poolsche politieke kringen met groote voldoening ontvangen en men keurt vooral de stand vastige en krachtige houding goed, die het hoofd der Britsche regeering heeft aange- BERICHTEN OVER INCIDENTEN. Er wordt mélding gemaakt van tal van grensincidenten. Een Duitsche bommen werper zou, naar beweerd wordt, boven Orlowo op Poolsch grondgebied hebben gevlogen en zou, door het vuur van Poolsch luchtdoelgeschut gedwongen zijn geweest bij Gdynia te landen. Gezegd wordt, dat ook andere Duitsche bommenwerpers de Poolsche grens tot twee keer toe bij Bogumin hebben ge schonden en door Poolsche gevechtsvlieg tuigen tot dalen werden gedwongen. Naar verklaard wordt zijn in Dantzig tal van Poolsche staatsburgers gearresteerd. Gisternacht hebben zich aan de grens van Polen en Duitschland twee incidenten voorgedaan. Te middernacht is een groep Van vijftien Duitschers de grens overge trokken en hebben het douanestation Ma- koszowa aangevallen. Zij vuurden een honderdtal schoten af en verwondden ern stig een Pool. die werd meegesleurd naar Duitschland. Later in den nacht werd een aanval gedaan op de grenswacht te Gieral- towits in het district Rybnik. Een tweehon derdtal schoten werd gelost, zonder iemand te treffen. Verder ontkent men van bevoegde Pool sche zijde, dat de Poolsch-Dantzigsche grens is gesloten of dat de grens tusschen Dantzig en Oost-Pruisen zou zijn geopend. Daarentegen meldt men uit de Vrije Stad, dat de Dantzigsche grenspolitie gisteren aan talrijke in de Vrije Stad wonende Po len den toegang tot het Dantzigsche grond gebied geweigerd heeft. Anderen werd al leen maar verboden, bagage mede te bren gen. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat vijf leden van het bestuur van den bond van Poolsche spoorwegarbeiders, die en kele dagen geleden te Dantzig waren ge arresteerd, na interventie van den verte genwoordiger van Polen weder op vrije voeten zijn gesteld. Déze verklaring, zegt men, toont de ab solute eensgezindheid, die tusschen Polen en zijn foondgenooten bestaat. EEN ITALIAANSCH COMMENTAAR. Romeinsche politieke kringen zijn vooral getroffen door de passage in Chamberlains verklaring, volgens welke Engeland meent een moreele plicht te vervullen door in het Poolsche conflict tusschenbeide te komen, omdat het zoodoende o.a. internationale rechtszaken verdedigt en den wensch van de geheele menschheid vertolkt. Dit, zoo zegt men, is in werkelijkheid ab soluut onjuist, want slechts drié van de acht groote mogendheden behooren tot de democratische ideologie, die Chamberlain voorgeeft te vertegenwoordigen, t.w. Frank rijk, Engeland en Amerika, terwijl vijf landen, n.L Italië, Duitschland, Japan, Rus land en Spanje, die verscheidene honderden millioenen zielen tellen, het ideaal van Chamberlain geen van alle deelen. Vredesfrazen, zegt Berlijn. In een semi-officieele mededeeling te Berlijn wordt o.m. gezegd, dat de door Chamberlain en Halifax afgelegde verkla ringen in Duitsche politieke kringen een absoluut negatieven indruk hebben ge maakt. Met nadruk wordt de opvatting verkon digd, dat de verklaringen der beide Engel sche politici niets anders zijn dan een hér- haling van de sedert maanden naar voren gebrachte vredesfrazen die practisch vol komen waardeloos zijn en geen ander doel hebben dan door propagandistische beïn vloeding van de openbare wereldmeening de verantwoordelijkheid van Engeland voor de verergering van den toestand te doen vergeten. RADIO-REDE VAN HALIFAX. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De gespannen toestand, tusschen Duitsch land en Polen is begonnen met eischen en grieven, welke door Duitschland tot uit drukking zijn gebracht ten aanzien van Dantzig en van die Poolsche provincie, die gewoonlijk de Poolsche Corridor wordt ge noemd. De aldus teweeggebracht spanning £s verhoogd door wederzijdsche beschuldi gingen betreffende de 'behandeling der min derheden. Ieder land moet er uiteraard voor zorgen een rechtvaardige behandeling voor minderheden te verkrijgen en ieder land moet uiteraard een bijzondere belangstel ling hebben voor die minderheden, waar mede het door ras verwant is. Niemand in dit land zal toestanden willen verdedigen waaibij aan welk een minderheid vormend (bevolkingsdeel ook, een rechtvaardige be handeling zou worden ontzegd, maar wan neer redenen, voor klachten bestaan, laat deze dan niet zoodanig opgeblazen worden, dat iedere regeling daardoor honderdmaal moeilijker wordt gemaakt, maar laat men ze eerlijk voor de openbare meening van de wereld aan een koel onderzoek onder werpen. Het is niet mogelijk het feit over het 'hoofd te zien, dat de tegen Polen in gebrachte beschuldigingen een sterke ge lijkenis vertoonen met de beschuldigingen van verleden jaar tegen Tsjecho-Slowakije en het i6 goed eraan te herinneren, dat er een groote Poolsche minderheid in Duitsch land 'bestaat, omtrent welker 'behandeling ook de Poolsche regeering klachten heeft. Halifax herhaalde vervolgens goeddeels hetgeen ministerpresident Chamberlain te voren reeds in het Lagerhuis had verklaard. Ten aanzien van de Britsch-Duitsche ver houding voegde hij er nog aan toe: Wij hebben nimmer het voornemen ge had en hebben dit ook vandaag niet om Duitschland aan te vallen. Indien de Duit sche politiek slechts kon worden gericht op een herstel van het Europeesche vertrou wen, door bereidwilligheid om geschillen door onderhandelingen te regelen en niet gegrondvest was, in een mate, waarin het dit thans schijnt te zijn, op een plan om te trachten geschillen door geweld te regelen, zouden wij, zooals wij dit reeds herhaalde lijk hebben gezegd, niets liever willen dan met Duitschalnd samen te werken en het te helpen zijn moeilijkheden en de onze en alle problemen der wereld, die dit behoe ven, op te lossen. Wanneer echter het misverstand tusschen -Duitschland en Engeland uit den weg ge ruimd wil worden, verklaar ik, dat er eenige zekerheid moet bestaan omtrent de toekomst van Europa en daarom voelen wij ons verplicht weerstand te bieden aan pogingen om de landkaart van Europa te wijzigen door een voortdurend beroep op het geweld. GEEN STAKING VAN SPOORWEG PERSONEEL. Na een 'bespreking tusschen het vak- bondsbestuur en den minister van arbeid is 'besloten, dat de Britsche spoorwegper soneel niet in staking zal gaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5