STADS NIEUWS m Oproep tot het Katholieke Volk van Nederland Niets zoo veranderlijk als De Korenvelden van Soj vet RuslandC?) Pacten tusschen de groote mogend heden VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 10 cent per week; 1 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geUL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WARM MET ONWEERSKANS De Bilt seint: t Verwachting: Helder tot licht of half bewolkt Dróóg warm weer behoudens eenige kans op on weer. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen: Den Helder: zwakke O. Z .O. wind, 21 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke Oos telijke wind, 18 gr C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke O. N. O. wind, 20 gr. C. Groningen: helder, matige Oostel. wind, 18 gr. C. Maastricht: nevel, windstil, 17 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen lichtdruk, dat zich over Scandinavië rond de Oostzee en over de Noordzee uitstrekt, breidde zich naar het Noorden uit en nam nog aanzien lijk in beteekenis toe. In het Zuidweste lijke deel nam het echter in beteekenis af tengevolge van storingen, welke ten Wes ten van Ierland in Noordelijke richtingen trekken. In het geheele hooge drukgebied heerscht fraai rustig zomerweer, waarin de temperatuur nog toename en ver boven normaal is, slechts in Zuid-Zweden trad plaatselijk onweer op, terwijl in Engeland veel ochtendnevel en mist wordt gemeld. Over Frankrijk, het Alpengebied, Ita lië en Zuidwest-Duitschland is de lucht druk gedaald. Er kwamen in dit gebied onweders voor, terwijl plaatselijk veel neerslag viel. Zoo meldt Clermont 56 mm., Dyon 35 mm De temperatuur nam in dit gebied slechts weinig af. In België, het Zuiden van oris land kwamen gisteren on weders voor, terwijl hedenochtend Yar mouth 33 mm. neerslag na onweer meldt.. De depressie over IJsland verplaatste zich in N. O. richting en vulde daarbij iets op. LUCHTTEMPERATUUR 27 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagavond 8.37 tot Zaterdag ochtend 5.28. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 26 Aug. vm. 110 uur en n.m. 1.35. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. Maan op Vrijdagnamiddag 17.29 uur. Maan onder Zaterdagnacht 2.32 uur. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons DE WEG NAAR DEN HEMEL Het Christendom laa. alle regee- ringsvormen toe, doch vereenzel vigt zich met geen enkelen. Het is er om alle machtsvormen te over leven. Het is er niet om vooruit te gaan, zich te vervormen, zich aan het menschdom aan te passen, zooals de trotsche hovelingen der hoovaardige menschheid bewe ren; het is er om deze arme hoo vaardige den weg te wijzen, haar de hand te reiken, haar te leiden. Montalembert- V Ergerlijk! „Volk en Vaderland" bevat een artikel „Moskou Berlijn". Er staat niet veel in. Ter verklaring van het feit, dat Hitier en Stalin vriendschap hebben gesloten, wordt eenvoudig geconstateerd, dat in Rus land het „internationale bolsjewisme" aan het verdwijnen is! Met het constateeren van dit feit zonder bewijs wordt door dit blad een streep gehaald door de verklaringen van Hitler in „Mein Kampf", welke wij hier nog even willen citeeren: „Een bondgenootschap met Sovjet-Rus land kan nooit het onderwerp van discus sie zijn. De huidige Russische machtheb bers denken er niet aan op eerlijke wijze een bondgenootschap aan te gaan of opge nomen verplichtingen na te komen. Men vergete vooral niet, dat de regeer ders van het huidige Rusland gemeene, met bloed bevlekte misdadigers zijn, dat men hier te doen heeft met het schuim der menschheid, dat, gebruik makend van de omstandigheden op een tragisch uur, een grooten staat omver wierp, leidende persoonlijkheden in wilde bloeddorst uit roeide en dat nu reeds tien jaren het gru welijkste tyrannen-regiem aller tijden uit oefent." Op dezelfde bladzijde gaat Hitier als volgt verder: ,Men vergete niet, dat de Russische machthebber gruwzaamheid aan een zeldzame leugenachtigheid paart en dat hij zich vandaag geroepen voelt de geheele wereld aan zijn regiem van terreur en on derdrukking deelachtig te maken. Men vèrgete niet dat het internationale Jo dendom, dat Rusland vandaag beheerscht, in Duitschland, niet een bevriende, maar een voor hetzelfde lot bestemden staat ziet. Men sluit dus geen verdrag met een partner, wiens eenig belang in de vernie tiging van anderen bestaat. Men sluit een verdrag zeker niet met elementen, wien geen verdrag heilig is daar zy niet als ver tegenwoordigers van eer en waarheid op deze wereld leven, maar als vertegenwoor digers van leugen, bedrog, diefstal, plun dering en roof'. Als het „Nationale Dagblad", dat zelf tot nu toe alles v/at „marxistisch" is op de felst mogelijke wijze heeft bestreden, nu in eens met het gewijzigde communisme in Rusland gemeenschap wil hebben, laat ons dit betrekkelijk onverschillig. Er zit het voordeel in, dat nu toch wel a 1- 1 e n, die nog ziende-blind waren, de oogen móeten worden geopend! Volstrekt niet onverschillig laat ons echter het voortdurend verdachtma- ken door de nationaal-socialistische pers van Nederlands neutraliteit. Ergerlijk is het, dat in een Nederlandsch blad zelfs nu nog onder de huidige om standigheden wordt geschreven, „dat de wereld aan de neutraliteitspolitiek, die Ne derland zegt na te streven, niet zal ge- looven.". Dat is een ophitsen, voorzoover 't in het vermogen ligt, van de openbare meening in andere landen in casu, in Duitsch land tegen Nederland, 't Is ergerlijk! Van onze Adverteerders RADIO-SPECIAALZAAK IEMCO. De N.V. IEMCO, Nieuwe Rijn 3132, heeft een gedeelte van haar tweeledig pand vanaf heden volledig bestemd als radio speciaalzaak. De radio-afdeeling met de Philips en N.S.F.-toestellen van de nieuw ste combinaties zijn in het pand 31 geëx poseerd, in een showroom, welke ook wat aankleeding betreft, volkomen in overeen stemming is met de fraaie toestellen, wel ke hier thans een plaatsje vinden. Achter deze showroom is een luisterka mer gemaakt, waar de verschillende toe stellen afzonderlijk of gezamenlijk gede monstreerd en beluisterd kunnen worden. Door middel van een centraal antenne systeem zijn de verschillende toestellen in staat in een beperkte ruimte de geheele wereld binnen te brengen. Een advertentie in dit nummer geeft een overzicht van de verschillende toe stellen uit de Philips- en N.S.F.-Serie 193—1940. Deze specaliseering mag ongetwijfeld voor de IEMCO een belangrijke verbete ring genoemd worden. Tegelijkertijd heeft de firma eenige in wendige reorganisaties aangebracht. Zoo is de eerste verdieping thans geheel inge richt voor electrische ornamenten, strijk ijzers, enz. in een ongekende sorteering. Daarboven op de tweede verdieping is de teekenkamer en calculator-afdeeling ondergebracht. Een andere belangrijke uitbreiding, die der technische afdeelingen, is aan de Nieuwstraat in voorbereiding, waarvoor bereids enkele panden zijn aangekocht. Zondag a.s. bid- en boetedag Namens het Nederlandsch Episcopaat heeft de aartsbisschop van Utrecht Z.Exc. dr. J. de Jong, zich met den volgenden oproep tot het Katholieke volk van Nederland gewend: „Het hoogwaardig episcopaat van Nederland roept heel het Katho lieke volk op tot het houden van een algemeenen bid- en boetedag op Zondag, 27 Augustus a.s., om God's erbarming af te smeeken. De hoogwaardige bisschoppen schrijven voor, dat in alle kerken en kapel len het Allerheiligste Sacrament den geheelen dag of althans eenige uren ter aanbidding zal worden uitgesteld. In alle heilige Missen zal van nu af worden ingevoegd het gebed „voor den vrede" (oratio impe- rata tamquam pro re gravi). Andere eventueel voorgeschreven orationes imperatae blijven voor geschreven". Gegegeven te Utrecht, 25 Augustus '39, namens de hoogwaardige bisschoppen. DR. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. Jarenlang heeft de Duitsohe pers in schrille kleuren de economische nood vaiï~Rusltnd beschreven. Nu schijnt er plotseling verandering te zijn gekomen in de korenvelden van Rusland. In de groote slotrede van Hitier op het Partijcongres van Neurenberg in Septem ber 1936 zeide hij o.m.: „In deze dagen gaat door de wereld het schokkende bericht van een nieu we hongercatastrophe in Rusland. Sinds 1917, dat wil zeggen, sinds de overwinning van het bolsjewisme, koftit er geen einde meer aan deze el lende. De bolsjewistische huichelaars moeten het weder niet verantwoorde lijk stellen voor hun eigen zonden. Want ditzelfde Rusland, dat nu sinds twintig,jaar gebrek lijdt, was vroeger een van de rijkste korenlanden der wereld." Thans schrijft de nationaal-socialistische pers in de overwinning^hymne op het pact van Hitler met diegenen, die Hitler in „Mein Kampf" p. 750 noemt: „Vertegen woordigers van de leugen, van het bedrog, van de diefstal, van de plundering, van de roof', heel iets anders. De „Essener Volkszeifcung" b.v. schrijft: „De economische ruilhandel van de beide landen zal untmuntende vorde ringen maken, nu de politieke atmos feer is gereinigd. Rusland beschikt over kostbare rijkdommen in den grond Duitschland zal dit land bij de ontgin ning der schatten de behulpzame hand bieden door zijn eigen honderdduizen den uitmuntend geschoolde arbeiders; de akkers, waarop het Russische ko ren groeit, zullen hun overschot ook naar Duitschland kunnen zenden". Frankrijk: 1. Militair bondgenootschap met Enge land, Turkije en Polen. 2. Pact van wederzijdsche hulp met Rus land. 3. Conventie met Joego-Slavië om el kander te raadplegen, wanneer een aanval dreigt. 4. Garantie voor eenzijdige hulp aan België, Roemenië en Griekenland. 5. Overeenkomst met Duitschland over de te volgen methodes om conflicten op vreedzame wijze op te lossen. Engeland: 1. Militaire bondgenootschappen met Frankrijk, Portugal, Polen, Turkije, Egyp te en Irak. 2. Garantie voor eenzijdige hulp aan België, Roemenië en Griekenland. 3. Overeenkomst met Italië voor het be houd van de „Status Quo" in de Middel- landsche Zee. 4. Overeenkomst met Duitschland om geschillen op vreedzame wijze op te los sen. Rusland: 1. Militair bondgenootschap met Bui- ten-Mongolië. 2. Pact van wederzij dsdhe bijstand met Frankrijk. 3. Non-agressie-pacten met Afghani stan, China, Finland, Estland, Letland, Li- thauen, Polen, Italië en Duitschland. Duitschland: 1. Militaire bondgenootschappen met Italië en Slowakije (voor de verdediging van dit gebied). 2. Anti-Komintern-pact met Japan, Ita lië, Hongarije en Spanje. 3. Non-agressie-pacten met Lithauen, Letland, Estland en Denemarken en nu met Rusland. Italië. 1. Militair bondgenootschap met Duitsoh land. 2. Antikominternpact. 3. Non-agressiepact met Rusland. 4. Neutraliteitsoverenkomst met Joego- Slavië. 5. Overeenkomst met Engeland betref fende het behoud van de „Status Quo" in de Middellandsche Zee. 6. Overeenkomst met Griekenland, om de status quo te handhaven, en betreffende wederzij dsche politieke en dipdomatieke hulp. Als men dit lijstje bekijkt, dan is het niet verwonderlijk, indien men tot de conclu sie komt, dat aan pacten.... betrekkelijk maar heel weinig waarde Iran worden ge hecht! DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR DEN BRIELLE. Onder begunstiging van het traditionee- lfc mooie weer en onder de voortreffelij ke leiding van den directeur, kapelaan Hofstede en het keurcorps van broeder- meesters is de jaarlijksche bedevaart naar de martelaarsplaats der Gorkumsche mar telaars weer schitterend geslaagd. Het aantal deelnemende pelgrims liep op tot het mooie aantal van 326, 'n succes voor de offers van het voorbereidend werk, dat toch telkens weer aan zluk 'n bedevaart voorafgaat. Bij aankomst in den Brielle begaven de pelgrims zich naar de plaats van bestem ming, aangewezen door het bestuur, om van daaruit in processie naar de bede vaartskerk te treken. Daar werd de H. Mis plechtig opgedragen door den Hoog- eerw. heer A. Homulle, den Deken van Leiden met assistentie van prof. A. Ben schop als diaken en den eerw. heer K. van Teylingen als subdiaken. De liturgische gezangen werden op voor treffelijke wijze uitgevoerd door het man nen- en jongenskoor van de parochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Josef, onder leding van kap. E. Paap. Gezongen werd de meerstemmige Mis van Perosi. Na de Hoogmis werd 'n kort opwek kingswoord gesproken door den weleerw. Pater G. de Greeve, Montfortaan. Te 1 uur 's middags was er voor de pel grims gelegenheid tot vereering van de Relikwieën der H. Martelaren. Vervolgens trokken de pelgrims in processie naar het martelveld, waar door den directeur, kap. Hofstede een korte lezing gehouden werd uit het leven der martelaren. Deze plech tigheid werd besloten met een fijne, vlot te uitvoering van het St. Odo Knapen koor onder leiding van kap. E. Paap. Om 2.15 uur werd er op het martelveld een plechtig Lof gecelebreerd door den Zeereerw. heer pastoor Klaverwijden, O.S.Cr, met assistentie als diaken van den Zeereerw. heer pastoor Wiemers en als subdiaken van den weleerw. heer L. Brandenburg O.Praem. Onder dit Lof hield de weleerw. Pater G. de Greeve de predikatie. Spreker schilderde in eenige woorden het heerlijke leven van Christus, het daarin vooral zien het groote Offer karakter. Een offerleven in stilte om als VOORNAAMSTE NIEUWS Binnenland Oproep van het Nederlandsch Episco, paat. (1ste blad). Maatregelen inzake voor-mobilisatie in Nederland. (2de blad). De oprichting van een diocesaan Missie, bureau in het Bisdom Haarlem. (2de blad). Drie personen door den bliksem gedood (4de blad). De Katholieke jongenswerkkampen. (2ae blad). Vee- en zuiveltentoonstelling te Gouda, (2de blad). Omgeving Te Sassenheim is een motorrijder door een auto aangereden en gedood. (3de blad). het ware 'n krachtige voorbereiding te zijn tot het machtige offer van het kruis op Golgotha, Een heerlijk ideaal vol le ven, hetwelk de H. Martelaren van Gor- cum zoo dicht benaderden. De kracht daartoe verkregen zij door hun wil: „lie ver te sterven met de Eucharistie, dan te leven al was het dan ook als 'n koning zonder Eucharistie, tot het einde toe te willen doorzetten in een voortdurende of ferdaad. Met Christus hadden zij zich voor bereid in de stilte van hun eigen leven door het moedig en geduldig dragen van de dagelijksche offers en lasten; nu waren zij gesterkt om het groote levensoffer te brengen uit liefde voor hun God in de Eucharistie. Dit voorbeeld moet ons ka tholieken aansporen, vooral in deze droe vige tijden. Er wordt van ons veel ge vraagd, er zal misschien nog veel meer gevraagd worden. Welnu, dan volgen wij het voorbeeld van deze helden na. Ook zij waren menschen evenals wij; wat zij kon den, dat kunnen ook wij, wanneer wij maar met de genade medewerken. Na de predikatie volgde de plechtige processie met het Allerheiligste rondom de plaats, waar de martelaren eesn hun bloed vergoten om de waarachtige tegen woordigheid van Christus in Zijn Sacra ment van liefde te getuigen. Stichtende oogenblikken! Na deze plechtigheden volgde nog een kort Lof tot afscheid in de parochiekerk v. d. Brielle. Vervolgens begaven de pel grims zich weer naar de boot, om de thuisreis te aanvaarden. Allen waren vol daan. Hopen wij, dat het heerlijke voorbeeld van de H.H. Martelaren, hetwelk de pel grims op de H. Martelplaats nog weer eens versch heeft aangesproken, hen aansporen om vooral in deze tijden van kruis en lij den, flink te zijn en te toonen aan de we reld ook van onzen kant iets voor ons H. Geloof over te hebben. EEN PELGRIM. NAAR DE MISSIE VAN SUMATRA. Binnenkort zullen de Eerw. Zusters M. Beatrix (in de wereld mej. Cornelia Geer- truda Scheen, geb. te Zwammerdam) thans werkzaam in de wijkverpleging alhier, en M. Claudia (Adriana Martina de Man, geb. te Dongen) thans werkzaam in het St. Elisabeth-Ziekenhuis alhier, beide van de Zusters van de Elisabeth-stichting, Hen drikstraat, Breda, naar de Missie van Su matra (N. O. I.) vertrekken. Zij zullen daar werkzaam zijn in het St. Elisabeth-Ziekenhuis, Poloniaweg te Me- dan. De dag van vertrek, alsmede de naam van het schip, waarmede zij zullen vertrek ken, zijn nog niet bekend. ZILVEREN JUBILEUM. Gistermiddag is op het batterijbureau van 1 6 R.V.A. door den majoor P. C. Ta conis de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst uitgereikt aan den fourier der le klasse P. Vermeer van het 6e R.V.A. De tijdsomstandigheden dwongen er toe, dat bij dit zilveren jubileum de gebruike lijke ceremoniën achterwege moesten blijven. Niettegenstaande velen der collega's van den jubilaris door dienst of detachee ring afwezig waren, werd hem toch in de onderefficierscantine bij monde van den adjudant onderofficier van Maarle hulde gebracht voor zijn kameraadschappelijken omgang in de afgeloopen 24 jaar. Hoewel dankbaar voor deze onderscheiding sprak de jubilaris zyn spijt er over uit nog steeds in den laagsten onderofficiersrang te moe ten dienen. Na overhandiging van een stoffelijk huldeblijk aan den gedecoreerde bleven allen nog eenigen tijd bijeen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Steenfabr. arb. 22, boekdrukkerij enz. 30, bouwbedrijven, enz. 443, chem. nijverheid 5, houtbewerkers 62, kleeding enz. 88, le der enz. 11, metaalnijverheid 197, boek binders 20, textielnijverheid 126, voedings- en genotmidd. 113, landbouwbedrijven 53, handel 89, verkeerswezen 168, incasseer ders 14, vrije beroepen 69, losse arbeiders 206, huiselijke diensten 9, pers. (geen han- denarb.) zonder voork. van beroep 16, A.V.O. 6, vrouwen 124. Alg. totaal 1877. 25 Aug. 1938 3'160. 26 Aug. 1937 4021. Ben. 15 ged. werkloozen en 1469 in werkver schaffing.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2