T - DE AFKONDIGING DER VOOR-MOBILISATIE De afkondiging der vooi mobilisatie in ons land. Voor het hoofdpostkantoor te Amsterdam verdrong zich een groote menigte, om de proclamatie (links aan den gevel) te lezen. Prinses Chirasakti, schoondochter van den vroegeren Koning van Siam, vertoeft thans in Engeland met haar jongen zoon Tejanasak Ook de matrozen begaven zich onmiddellijk na de afkondi ging der voor-mobilisatie in ons land naar hun post. Twee Jantjes met hun plunjezak op weg naar den trein. Burgers halt!! Mi litairen passeeren. Een kijkje in de omgeving van een der kazernes in de hoofdstad, waarheen de man schappen zich .on middellijk na den oproep begaven. Onmiddellijk na de afkondiging der voor-mobilisatie begaven de militairen zich naar hun standplaats. De drukte op het Centraal Station te Amsterdam- Kroonprins Frederik van Denemarken nam persoonlijk deel aan de jaarlijksche schietwedstrijden, welke te Kopenhagen hebben plaats gehad. De Kroonprins in actie Het Friesch comité van den B. V. L. organiseerde Donderdag te Sexbierum een grooten landdag. Een overzicht tijdens den schietwedstrijd, welke bij deze gelegenheid werd gehouden. feuilleton Toen de scheidsmuur viel! i door IS ABEL C. CLARKE. «f AI was Viola dankbaar, dat haar jóWgen niet bij het eerste contingent geweest was, toch leed zij erg onder de spanning en al- gemeene angst die er heerschte, bovendien kende zij velen, die al rouwden om hun ge vallenen. Dick was terug, was haastig te ruggekomen, zoodra de oorlog uitbrak en was nu vreeselijk druk bezig met man schappen af te richten voor de nieuwe le gercorpsen. Dick gaf haar dadelijk moed. Nu kon zij met trots en bijna zonder smart het kostbare stuk lezen, dat Sytmbe- line aanstelde tot officier in het leger van den koning. De ouderwetsche bewoordin gen: „aan onzen vertouwden en zeer bemin den Cymibeline Fiohard Chasemore Harriman, Gentleman, saluut. Daar wjj bijzonder vertrouwen- in uw trouw, moed en goed gedrag, stelllen wij u bij deze aan, om officier te zijn." hadden een scherpen bijsmaak in die da gen, toen honderden versche graven in Vlaanderen en Frankrijk getuigden, dat het koninklijk vertrouwen niet misplaatst was geweest. In die korte bezoeken vond Viola, dat haar zoon ongelooflijk veranderd was. Hij groeide plotseling op en werd de man, die zy zich vroeger had voorgesteld, dat hij worden zou. Weinig zoons beantwoorden zoo volledig en zoo precies aan de moeder lijke verwachtingen van hun ontwikkeling, als Cymibeline Harriman. Nu begon zij ook vrede te krijgen met zijn gekozen loopbaan, want zij zag goed in, dat indien hij niet naar de militaire Aca demie was gegaan, hij toch dienst genomen had, zooals zoovele van zijn schoolkame raden nu deden. Zijn vurige geest zou toch niet afzijdig gebleven zijn van dat ontzet tende avontuur. Zij troostte zich met de gedachte, dat hij nog te jong was om naar het front te gaan. Dan w eer, als om haar die illusie te ont nemen, zag zij in de lijst van gevallenen de namen van jongens niet ouder dan Cym- beline. Later schreef Lambert haar vanuit Pag- don: „Ik denk, dat 'je al gauw terug zult zijn in het Oude Huis. Ik verwacht iede- ren dag, dat vader het zal voorstellen. Ik heb me vast voorgenomen, dat ik niet de eerste zal zijn, die het opwerpt. Maar hij heeft niets van Daniël gehoord en dat hindert hem, vooral nu er zooveel toeristen zijn vastgehouden en geïnter neerd. Nu is hij bang, dat Daniël hun lot gedeeld heeft. Hij is nu lang zoo vrede lievend niet meer, hij heeft meer dan een dozijn jonge mannen van de fabriek toe stemming gegeven om onder dienst te gaan. Tot September had hij dat alle maal tegengehouden, maar die bom heeft wonderen gedaan. Gisteren vroeg hij heel vriendelijk, ihoe het met Cym ging en of ik in kort iets van hem gehoord had." Viola had heelmaal geen haast om Lon den te verlaten. Zij vond het prettig, Cym zoo vlak bij te hebben. Het was wel erg zoo naar twee kanten getrokken te wor den, maar als puntje bh paaltje kwam, moest Lambert todh altijd voor zijn zoon' wijken. Bovendien deed Cym erg geheimzinnig en omdat dit zoo nieuw in hem was, ver ontrustte het haar te meer. Primnula hield ook vol, dat hij iets in het schild voerde. In de algemene wanorde scheen het, dat hh Angela totaal vergeten had. Er had een groot aantal huwelijken plaats of werd haastig voorbereid en Viola dacht, dat zij wel eens iets zou kunnen hooren van het huwelijk van Angela met Ernst Tustcott. Als het dan tooh gebeuren moest, zoo meende zij, moest het nu maar plaats grijpen. Cym was veel te druk bezig om lang de pijn te voelen. Hij was dol en- tthousiast over zijn nieuwe werkkring. Hij concentreerde er de werklust, energie en vasthoudendheid op, die hij van de lang zamer handelende Harimans geërfd had. De heele maand September bleef Viola met haar dochter in Londen. Het was de angstigste maand van den heelen oorlog. Men wist nooit precies of er weer niet een critiek oogeniblik was aangebroken. En wie kon nog ruimer ademhalen, zefs toen de slag aan de Marne uitgevochten en ge wonnen was? Het gevaar was te nabij ge weest, zelfs voor deze groote overwinning durfde men nauwelijks het woord zege gebruiken. Langzamerhand raakte de menschen aan de nieuwe toestanden in Engeland ge wend. Na de eerste strubbelingen begon weer alle soort arbeid. Honderden vrouwen gaven zich op en werden opgeleid voor ver pleegster. Zelfs Primula sloot zich aan bij het Roode Kruis, vóór haar moeder tijd had om haar tegen te houden. Want zij was zeker veel te jong. Maar zij had een helder verstand, zij was vlug en handig, vurig zooals haar moeder en had tooh de sterke zenuwen van haar vader. Als Cym iets deed om te helpen, waar om zij dan niet? Zij was trotsch op haar mutsje en zag er allerliefst in uit.... en het maakte haar een paar jaar ouder. De oorlog had haar en haar broer ineens vol wassen gemaakt, klaar om hun rol te spe len. Viola zeide niets en liet Primula haar gang maar gaan. Het heele land zoemde van de naaima chines. Al de werkkracht van de sufragret- tes werd nu in de juiste vrouwelijke, ba nen geleid. Niemand tornde aan de veran derde toestandenalles werkte om die overwinning te behalen die nog zoo ver af was. In November waren de vijandelijke lagers bijna heelernaal in dien loopgra venoorlog geraakt, die zoovele maanden du ren zou en de dunne kakhigelederen, hoe dun wisten de bezorgde generaals het bes te, weerstonden manhaftig de stooten, waardoor de Duitschers een doorbraak trachtten te forceeren tot .aan Calais en 't Kanaal. In November ontving Viola een telegram waarin Lambert haar verzocht, dadelijk naar het Noorden te komen met Primula. Cymbeline was juist met een paar dagen verlof thuis. Zij gingen met hun drieën den volgenden moflgen vroeg weg. Het was Donderdag, Cymibeline moest den daaropvolgenden Maandag terug zijn in zijn garnizoen. Die paar dagen zouden zjj samen zijn. Lambert haalde hen aan het station af. Hij was verbaasd an blij, Cymbeline te zien, hij had hem niet verwacht. Menig een op het perron keek hen na, vooral den slanken jongen man in khaki met zijn donker haar en oogen. Lambert voelde een vreemde verlegenheid tegenover Cymbeline. Hij vroeg zich af of Viola die groote verandering in hem had opge merkt, die volkomen onafhankelijkheid. Nu, zij hadden hem zijn vrijheid dan ook gegeven. „Waar gaan we heen?" „O, naar de Towers. Hij wil ons daar laten logeeren, totdat wij weer in het Oude Huis kunnen trekken. Hij schijnt bang te zijn alleen. En hij zit vreeselijk in de rats over Daniël". Zij hadden niet op de Towers gelo geerd sin'ds Kerstdag, hijna twee jaar ge leden. toen Cymbeline in ongenade naar huis getransporteerd. Het begin van de Angela-episode. Al de groote veranderin gen die er plaats gegrepen ha'dden, da teerden van toen. Niets was heelernaal hetzelfde geble ven. Het kwam Viola voor, dat zij zoo veranderd waren, dat het bijna onmoge lijk was, om hen als dezelfde menschen te herkennen. Cymbeline was al tweede luitenant, Primula bijha klaar voor Roode Kruis- zuster, Lambert en zijzelf zagen elkaar na drie maanden schefdmg terug. En een volkomen verzoening in het vooruitzicht op de Towers. Van een geldelijk oogpunt bezien, was dit het meeste welkom. „Vroeger of later verwachten ze de Zep pelins hier", zei Lambert onderweg. „Als zij den ouden Schulz meebrengen als waarnemer, dan zal hij van groot nut zijn omdat hij de situatie tamelijk nauwkeurig kent." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12