De nieuwe mijnenlegger „Van der Zaan" van de Nederlandsche Marine is Maandagmiddag te Amsterdam officieel in dienst gesteld. De plechtigheid aan boord Een symptoom van den gespannen toestand in Europa. Een groote menigte verzamelde zich Maandag in Downingstreet, na den vervroegden terugkeer van minister-president Chamberlain te Londen tot het voeren van besprekingen met zijn ministers In de omgeving van Lunteren worden opgravingen verricht onder leiding van dr. F. C. Bursch. Men is bezig met het blootleggen van den plattegrond van een woning van ongeveer 4000 jaar geleden De Amerikaan Watson bij het kogelstooten gedurende de atletiekwedstrijden Frankrijk-Amerika te Parijs Voor de openluchtvoorstellingen van de „Gijsbrecht van Aemstel"^ op de Nieuwmarkt te Amsterdam worden thans voor het Waaggebouw de tribunes opgetrokken - Een overzicht op den eersten dag van den grooten Bondswedstrijd van den Kon. Ned. Schaakbond, welke Maandag te Haarlem officieel geopend werd Tienduizenden woonden ook dit jaar weer de traditioneele Ijzerbedevaart te Dixmuiden bij. De menigte rondom het reusachtig monument feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 42) Hun voornaamste doel, waarom zij naar Londen waren gegaan was, dat Cymbeline dan altijd een tehuis dichtbij zou hebben, waar hij naar toe kon gaan als hij verlof had. Hij was maar een paar dagen bij hen voordat hij voorgoed weg ging. Viola vondi het idee om na die negen tien jaren van scheiding, weer dicht bij haar broer te zijn, heerlijk. In November zou hij in Londen komen. Wetend, hoe krap zij er voor zaten, had hij er op gestaan, de uitrusting van den jongen te betalen.... misschien was er zelden een uniform met minder angstige voorgevoelens gekocht dan dit. Behalve zoo nu en dan een kleine moei lijkheid met de suffragettes en een verwijderd gerommel van het naderend onweer in Ierland, lag het land in gulden vrede gehuld. De eene week na de andere gleed voorbij. Toch waren er heel wat mehschen dde een bijgeloovige vrees hadden voor het getal dertien en blij waren, dat dit ongeluksjaar ten einde liep. Niets verstoorde de rust, op een warmen zomer volgde een heerlijke herfst. De eer ste dagen van '14 waren guur en koud en in Februari kluisterde een langdurige vorst de aarde. Vele inwoners van Londen had den groote moeilijkheden door de langdu rige mijnwerkersstaking. Hoe verder het jaar voortschreed, des te zwarter werd de wolk, die over Ierland hing. Er werden al cursussen gegeven van het Roode Kruis, on telbare clubjes kwamen bijeen om hemden en ondergoed te naaien en zwachtels op te winden, zonder dat die liefdadige dames ooit droomden, dat een heel wat ruwer ge bruik die voorraden wachtte. Het had zeker zijn nut als generale repetite. In de laatste weken van vrede ging toch een groot aantal menschen, zonder acht te slaan op of te gelooven in de oorlogsge- ruohten, naar de rennen van Goodwood. En menigeen maakte daar nieuwe plannen, om elkaar weer te ontmoeten te Cowes of in Schotland. Hoeveel flinke kerels die toen in het zomerlandschap van Good wood wandelden, met het prachtige uitzicht op de Downs van Sussex, leven nu nog? Maar achter de schermen was onrust en opwinding. De employé's van het Ministe rie van Oorlog waren buitengewoon druk bezig. Het was nog te vroeg om het pu bliek in vertrouwen te nemen, maar ieder die een vader of man of broer in dienst had, wist dat daar groote spanning heersch- te. De gewone man had de revolverscho ten van Serajewo allang vergeten. Dat er zoo'n drukte over gemaakt werd, weet men aan de opgedreven goedkoope pers, die knallende opschriften hebben moest voor haar kranten, speciaal in den komkommer tijd. Helaas, dat jaar zou geen echten kom kommertijd beleven, de reuzen-kruisbessen en de zeeslangen maakten geen kans. Maar er was ol zoo dikwijls over oorlog gepraat. Men-troostte zich met het voor beeld van het relletje van Agadir. Lambert, die een ondergeschikt baantje had gekregen op een effectenkantoor, trachtte de praatjes van Schuiz over de monsterkanonnen maar te vergeten. En in het begin waren er redenen te over om te gelooven, dat arbitrage het geschil tus- schen Oostenrijk en Servië zou beslechten. Men kón het niet gelooven, dat Duitsch- land een dergelijke schikking niet bevor deren zou. De doorsnee krantenlezer kon zich een mogelijken Europeeschen oorlog met zijn ontzaglijke vernieling niet indenken. Er was al zoo lang over gepraat, al zoovéél ja ren voorspeld door ijlhoofdige menschen en eenzijdige patriotten. Engeland zou zich zeker buiten het con flict houden. Wat konden de ruzietjes van Oostenrijk hun schelen? Natuurlijk had den zij hen gecondoleerd met bet tragische verlies van den troonopvolger, maar aan den anderen kant, die had zelf het risico op zich genomen door naar een rumoerige, tegen haar zon geannexeerde stad te gaan. Maar plotseling trokken de wolken zich dichterbij samen. Frankrijk had, zich met Rusland verbonden om te helpen indien Rusland werd aangevallen. De zeeën wer den reeds bedreigd.... Er gingen krachti ge stemmen voor den vrede op, zelfs hoor de men hier en daar een woord ten gunste van Duiischland. In Engeland was een kleine, maar in de politiek machtige par tij, die met Duitschland sympathiseerde en het openlijk bov enFrankrijk verkoos. Dick was uit. Hij was eerder dan ge woonlijk de stad uitgetrokken, omdat hij zich niet wel gevoelde. Viola had al af spraken gemaakt om met Prim en Cym naar zee te gaan, him keus was gevallen op een klein dorpje in Devonshire, net en niet modieus, waar een goede badgelegen heid was. Lambert was bang, dat hij niet weg zou kunnen. Djf Pers was vreeslijk oorlogzuchtig. Viola verafschuwde de krant in die dagen, zij wilde niet weten, hoe sterk de legers van Duitschland en Frankrijk waren en wie er beter werk leverde, Krupp of Creu- sot. Het woord mobilisatie deed haar hart stilstaan, het deed haar denken aan den tijd toen zij van Dick afscheid nam in Southampton in de eerste dagen van den Boerenoorlog. Duitschland, Rusland en Oostenrijk had den gemobiliseerd, België en Frankrijk konden niet anders doen dan volgen. Som mige kranten schreeuwden luidkeels om on middellijke mobilisatie van het Engelsche leger. Dat was een nieuwe slag voor haar. Het scheen haar voor den eersten keer toe, alsof zooiets met absolute zekerheid Cym beline er bij moest betrekken. Natuurlijk was dat belachelijk, hij was nog niet klaar, kon op zijn vroegst in de volgende lente af- studeeren. Natuurlijk zou het Cybeline niet raken, een jongen van nog geen negentien, die nog aan zijn voorbereiding bezig was. De oorlog zou allang over zijn vóórdat hij oud genoeg was om te gaan -Dien dag waren Cybeline en zijn zus de rivier opgegaan, zij waren er tamelijk vroeg op uitgetrokken. Viola was bijna den ganschen dag alleen geweest en ieder uur werd zij angstiger en gedrukter. Zij kon met niets bezig blijven, haar gedachten draaiden in een rusteloozen kringloop. Na tuurlijk werd Cym er niet bij betrokken. Hij was veel te jong, Dick was vijf en twin tig toen hij naar de Kaap ging, zij wist nog hoe jong hy er uit had gezien. Het sneed haar nu door de ziel toen zij daarna het beeld voor zich zag van den uitgeputten, verdorden, verminkten man, die teruggekomen was in plaats van dei^ vurigen, frisschen jongen, op wien Cym zoo vreeselijk leek.Nog maar nauwelijks negentien... dat zou te gek zijn. Het zou hem natuurlijk spijten. Als er werkelijk oorlog ui tbr al: (dat zou wel niet gebeuren, maar stel nu eens, dat het gebeurde) zou hét hem spijten, dat hy niet zou mogen gaan. Maar wat waren zy toch gek geweest om aan zijn dwazen inval toe te geven en hem naar de militaire Academie te laten gaan. Viola voelde zich als iemand die geblinddoekt in een val is gelokt, waaruit geen ontsnappen meer is. En zij was nog wel de voornaamste drijfveer geweest in die dwaasheid. Zij had Lambert overreed en gesust. Zij had hem gesmeekt, den jon- gne zijn zin te geven. En nu stond zy al leen tegenover de ontzettende gevolgen... zoo anders, zoo absoluut anders en zoo veel verschrikkelijker dan zij zich had kunnen denken. Waarom had zij zoo iets niet bedacht, overwogen, de mogelijke gevolgen over zien? En dan hun ouderlijke autoriteit la ten gelden? Zij voelde zich alsof zij met eigen hand den jongen in een positie ge plaatst had, die boordevol gevaren was. Het was haar schuld. Lambert had aan haar smeeken toegegeven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5