RIJNSTREEK MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 De VEE- EN ZUIVELTENTOON- STELLING TE GOUDA Programmaboek verschenen Voor de groote jaarlijksche vee. en zuiveltentoonstelling, welke op Donderdag 24 Augustus te Gouda gehouden wordt, is een keurig verzorgd programmaboekje verschenen. Volgens dit programma heeft Z. Exc. Mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Econo mische Zaken, het beschermheerschap over deze tentoonstelling aanvaard, terwijl jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland en mr. dr. K. F. O. James, burge meester van Gouda leden van het eere- praesidium zijn. Vele autoriteiten op verschillend ge bied hebben zitting willen nemen in het eere-comité terwijl aan het hoofd van het uitgebreid algemeen comité staat de heer C. H. Koemans, wethouder voor het Markt wezen te Gouda. De tentoonstelling wordt des morgens 10 uur voor het publiek opengesteld, nadat de officieele opening van de tentoonstel ling door den burgemeester in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten en genoo- digden zal hebben plaats gehad. Om half elf begint in het gebouw op de Veemarkt de doorloopende filmvoorstel ling, waarbij vertoond wordt „Nijvere Handen", een propagandafilm van den Prov. Bond Z.H. van den Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen. 's Middags om half twee wordt op het Marktterrein een gecostumeerde ring- rijderij gehouden, waarbij mooie prijzen beschikbaar gesteld worden voor de meest origineele costumes. Bezoekers van de tentoonstelling kun nen het bedrijf van de Coöp. Producenten Handelsvereniging, Wachtelstraat te Gou da, onder deskundige leiding bezichtigen. Om 3 uur wordt de tentoonstelling ge sloten. Naast een rubriek kaas zijn er rubrieken voor geregistreerd vee van Zwartbont Friesch-Hollandsch veeslag en van Gro ninger Blaarkop veeslag. Voorts worden verwacht fraaie collecties vette koeien, schapen, bokken, geiten en varkens. Voor de inzendingen zijn vele medailles beschikbaar gesteld. H.K.H. Prinses Juliana schonk een zilveren medaille voor den kampioenstier in de rubriek Gro ninger Blaarkop Veeslag, terwijl het ge meentebestuur een zilveren medaille gaf voor de kampioen in de rubriek vette koeien. Ongetwijfeld wordt voor deze tentoon stelling groote belangstelling verwacht. ALPHEN AAN DEN RIJN Kapelaansbcnoeming. Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer Fred. Grent. Kapelaan Grent is geboren in 1909 en sedert zijn priesterwijding in 1936, ka pelaan te den Burg (Texel). Geboren: Willempje d. van Matthijs Haak en Anna Linting. Jan Johan z: van Cornells Versluis en Pielertje Borsje. Gerda Nicoline d. van Jan Schouten en Wilhelmina Maria Gesman. Lijntje Eli zabeth d. van Gijsbertus Gerardus Reinier Dool en Elizabeth van Muijen. Hendrika d. van Jacob de Jong en Hendrika Kap- teijn. Christina Johanna d. van Evert Willem van Wilgen en Christina Johanna Amersfoort. Ing ekomen: Adriana W. van Leeu wen echtgenoote van L. v. d. Heuvel, zon der, Paradijslaan. van wammerdam. Cornelia Koorn, leerl. verpleegster, Lin- denhovestraat 21, van Rotterdam. Adriaan W. Fey, opz. Prov. Waterstaat, v. Boetselaerst. 57 van Leimuiden. Hille- gonda G. Stolker, zonder, v. Boetselaerstr. 57, van Utrecht. Hendrik van Klaveren pannenb.knecht, Hoorn 398, van Koude kerk. Gerrit van Klaveren, pannenb. knecht, Hoorn 398, van Koudekerk. Vertrokken: Petronella M. M. de Vree, zonder, Celebesstraat 4. van Utrecht. Arie Vernes en gezin, brugwachter, Gouwsluischeweg lc, van Lexmond. Willem van de Stouwe, expediteknecht, Visserstraat 25d, van Amsterdam. Ondertrouwd: Frans van den Berg 53 j. en Wiebrug Mensonides 28 j. Bar- tholomeus Adrianus Franciscus Pannebak ker 28 j. wonende te Hazerswoude en Ma thilda Joanna Maria Hoogeveen 22 j. Christoffel Hakkenbrak 27 j., wonende te Koudekerk aan den Rijn en Aleida Reumer- rnan 27 j. Gehuwd: Antoniuns Alphonsus Johan nes Maria Hubertus Spierings 30 j., wo nende te 's-Hertogenbosch en Jacoba Ma ria van den Bosch 33 j. Jan Bulk 29 j. wonende te Woubrugge en Cornelia Wille- mijntje Kromhout 22 j. Overleden: Teunis van Middelberg, 10 weken. BODEGRAVEN HET DIAMANTEN KLOOSTERFEEST VAN ZUSTER LIBERATA. Nadat gisteren de Hoogmis uit dank baarheid was opgedragen, was er daarna in het St. Joseph-Instituut gelegenheid om Zuster Liberata met haar jubileum te com plimenteeren. De belangstelling was zeer groot. Het comité bood haar uit dankbaar heid met toepasselijke woorden een enve loppe aan, waarvoor de jubilarisse zeer dankbaar was. O.m. zagen we het Kerk en Armbestuur, dat haar ook een cadeau aanbood. Voorts verschillende oud-leer lingen uit den omtrek en zelfds personen uit Eindhoven en Sassenheim en andere plaatsen gekomen, om nog eens hun eer ste onderwijzeres te zien. Zuster Liberata kende allen nog terug en het was haar een groot genoegen zoovelen van heinde en ver eens terug te zien. Ook wij wenschen haar toe: ,Ad muitos annos"! Personalia. Cand. W. Vreugdenhil te Rotterdam, die voor enkele weken be noemd werd tot hulpprediker bij de Gere formeerde Kerk alhier en daarvoor be dankte, heeft het op hem uitgebrachte be roep naar Langeslag aangenomen. BOSKOOP J. VAN GELDEREN, t Oud-voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren. In den ouderdom van 68 jaren is over leden de heer J. van Gelderen, sedert vele jaren wethouder dezer gemeente. De heer Van Gelderen, die in boomkwee- kerskringen een bekende persoonlijkheid was, is voorzitter geweest van den Bond van Plantenhandelaren, waarvan hij thans nog 2e voorzitter was. Voor den Boskoop- schen handel op het buitenland, waarvoor hij dikwijls op de bres moest staan, heeft hij veel weten te bereiken. De heer Van Gelderen was in Boskoop en daarbuiten een zeer geziene figuur en had in vele vereenigingen en commissies een vooraanstaande functie. In den gemeenteraad had hij zitting voor de Liberale Staatspartij. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. LANGERAAR Kapelaansbenoeming. In plaats van den weleerw. heer A. Groen is benoemd tot kapelaan alhier de weleerw. heer J. M. Th. Reiber. Kapelaan Reiber werd gebo ren in 1907 en was sedert 1937, na zijn priesterwijding, werkzaam te Heemskerk. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert a.s. Woensdag, des voor middags 10 uur (zomertijd). Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aan vrage van de Chr. School aan den Rijndijk om gelden voor het vervangen van deuren. 3. Aanvrage van de Ned. Herv. school om gelden voor leermiddelen. 4. Voorstel tot opheffing van de door den voormaligen gemeente-ontvanger, den heer A. Heester man, gestelde zekerheid. 5. Overleg van de gemeente-rekening, dienst 1938. 6. Over legging van de rekening van het waterbe drijf, dienst 1938. 7. Benoeming van een commissie tot het onderzoeken van de overgelegde rekeningen. 8. Voorstel tot het aanleggen van een weg naar en door het Rietveld in werkverschaffing. 9. Verzoek om ontheffing va'n wegbelasting voor een onbewoond huis. 10. Mededeeling van den uitslag der aanbesteding van de afbraak der voormalige openbare school. 11. Voor stel tot het geven van enkele straatnamen. 12. Verzoek om verlenging van den ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woning C 103. -13. Voor stel inzake de restauratie van den ge meente-toren bij de Ned. Herv. Kerk. 14. Verordening op de heffing en invordering van rechten voor innemen van een stand plaats op het woonwagenkamp. 15. Voor stel tot wijziging van de begrooting, dienst 1939, en hetgeen verder door den voorzit ter of de leden mocht worden ter tafel ge bracht. UITHOORN GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Uithoorn. Na opening met gebed herinnert de voorzitter den Raad aan de geboorte van Prinses Irene. Aan de ouders ons aller ge- lukwenschen. Wegens vertrek van den heer v. Ros senberg worden de geloofsbrieven onder zocht en in orde bevonden van den heer A. Klijn voor den tijd tot Sept. 1939 en voor de volgende 4 jaar van den heer S. Heemskerk. Instemming wordt betuigd met een adres van de gemeente Zuidwolde aan den Mi nister van Defensie om aan de z.g. kleine zelfstandige ondernemers, die tijdelijk on der de wapenen geroepen zijn een zooda nige vergoeding te geven, dat zü geen schade ondervinden van hun afwezigheid uit hun zaak. De heer Duiker merkt op, dat B. en W. nu van hun ingenomen standpunt afdwa len. De voorzitter zegt, dat deze zaak op zich zelf is bekeken. Aan den heer Schouten wordt voor het bouwen van een woon-winkelhuis pl.m. 500 M. grond verkocht a 1.75 aan de Stationsstraat. Bij gelegenheid van de geboorte van de Prinses wordt voor de viering dezer ge beurtenis 0.25 per leerling van de O. L. scholen uitgetrokken. De baten van de rekening 1938 voor het woningbedrijf wordt vastgesteld op 16.191,87; de lasten op 24.410,31; na- deelig saldo 8,218,44. Kapitaalsinkomsten 53.049,60; uitga ven 54.703.41; nadeelig saldo 653,81. Slachtbedrijf 1938: baten 37.194,30; lasten 113.815,96; voordeelig saldo ƒ44.37. Slachtbedrijf 1938: bateen 37.194.30; lasten 34.348,48; voordeelig saldo ƒ2844,82 Een bouwcrediet van 3350 wordt ver strekt aan B. J. v. Scheppingen en M. W. Rekelhof en van 4050 aan N. Stam te de Kwakel. In het algemeen belang der openbare veiligheid zal een zwemverbod worden uitgevaardigd, waarbij het zwemmen op FEESTELIJKE INTOCHT EN PLECHTIGE EERSTE H. MIS Van Pater Dom. Leo van Leeuwen O.S.B. Tot priester gewijd in de Kathedraal van Port of Spain op het eiland Trinidad in Britsch-West-Indië, repatrieerde dezer da gen Pater Dom. Leo van Leeuwen met de „Simon Bolivar". Na jaren van studie en ernstige voorbereiding in het Benedectij- nerklooster, eenzaam op den top, Mount St. Benedict, keerde hij terug naar ouders en familie, vrienden en kennissen, die zoo langen tijd het oogenblik van weerzien hebben tegemoet gezien. Omstreeks zeven uur Zaterdagavond ar riveerde de nèomyst bij de brug over de Ringvaart, de plek van bijzondere herin neringen uit zijn jeugd. De geheele omge ving was één vlaggentooi, terwijl vaardig aangebrachte versieringen den priester welkom toeroepen. Een enorme menigte was getuige van de begroeting door den weleerw. kap. von Fisenne, die in een kor te toespraak de verheven waarde van het priesterschap schetste. Spr. herinnerde aan het vurig verlangen, dat thasn wer kelijkheid was geworden en wenschte den neomyst geluk met zijn uitverkiezing. Tot slot vroeg spr. voor allen den zegen, waarna pater van Leeuwen aan den neer- knielenden zijn priesterzegen gaf. Een nichtje van den pater bood bloemen aan na het uitspreken van een v/elkomst- Van af deze plaats werd in optocht verder gere den langs Nieuwe Wetering naar de paro chiekerk te Roelofarendsveen. Ruiters, organisaties van de jeugd met vaan dels en vlaggen, bruidjes, pages en de har monie „Door Gunst Verkregen" gingen voorop, waarachter de auto's volgden met het eere-comité, de parochiegeestelijken, de familie, en ten slotte de door twee schim mels getrokken landauer, waarin de neo myst met zijn ouders en pastoor Onel geze ten waren. Het was een feestelijke inkom- ste, waarbij de fraaie zomeravond in niet geringe mate medewerkte. De Nieuwe Weteringers hebben geen imoeiten gespaard, om deze zeldzame ge beurtenis voor hun dorp met volle luis ter te omgeven. En hierbij vonden alle in woners, Katholieken en niet-Katholieken, in groote indrukwekkende eensgezindheid elkaar vereenigde bij de hulde van een plaatsgenoot. Dat was mooi, en blijkt Nieu we Wetering op zijn best te zijn, samenwer kend in goede eensgezindheid. Na den langen toer door Roelofarends veen werd een kort lof gehouden in de pa rochiekerk. Pastoor Onel verwelkomde hierbij den neomyst, die voorheen ook in deze kerk was gegaan om de H. Sacramen ten te ontvangen, maar nu als Priester voor de eerste maal aldus de parochiekerk binnenkomt. De pastoor sprak de wensch publiek zichtbare plaatsen verboden wordt. Het dagelijksch bestuur van de Noorder en Zuiderlegmeerpolder hebben aan B. en W. hun medewerking gevraagd in begin sel te besluiten financieele steun voor het verbeteren van den Hoofdweg, Dwarsweg, Noorddammerlaan en Zijdelweg. B. en W. zeggen, dat voor de kosten van de Noord dammerlaan een bijdrage wordt verstrekt uit het wegenfonds en de Zuiderlegmeer heeft de wegenverbetering laten uitvoeren in werkverschaffing. Wethouder Koole komt op voor de Pol derbesturen. De heer Ver woerd kan het standpunt van B. en W. billijken, maar zou toch het al of niet billijken van de aanvraag onder de oogen willen zien. De heer Vreeke raadt het Polderbestuur te onderhandelen met Ged. Staten. Afwij zend beschikt. Tot lid van de pl. gezondh. commissie wordt benoemd de heer A. M. J. Vlasman en worden herbenoemd de heeren D. Muurling en dr. A. J. F. Oudendal. Aan den heer L. van 't Kruis wordt een bouwcrediet verstrekt van f 4050 voor het bouwen van een eigen woning aan de Sta tionsstraat. Een Speeltuinvereeniging vraagt voor de exploitatie van speeltuinbenoodigdheden een subsidie van 200. B. en W. stellen eenige voorwaarden. Het terrein ligt aan de Molenkade. De heer Meuwissen vindt de ligging zeer ongelukkig. De heer Vlas man zag het liever aan den Boterdijk. De heer v. Vliet wilde de speeltuincommissie uitbreiden en ook nog een speeltuin nabij het 6tation en aan de Kwakel. De heer Duiker pleit voor één groote speeltuin met een uitgebreider commissie. uit, dat op dit priesterfeest voor de vrede op de wereld zou worden gebeden. Zondag 20 Aug.: Vergezeld van de hee ren geestelijken en bruidjes betrad pater van Leeuwen om half elf onder het zingen van het Veni Creator het kerkgebouw, waarna hij zijn eerste plechtige H. Mis op droeg. De keurig gerestaureerde kerk „St. Pe trus Banden" was met zeer vele bloem stukken versierd, terwijl op het hoofdaltaar wit en geel domineerden. Als presbyter-assistens fungeerde pas toor J. G. Onel; kap. H. W. van Schie uit Amsterdam, oud-plaatsgenoot van den neomyst was diaken en father Jac. Hoo- genboom subdiaken; ad baculum kap. P. von Fisenne. In het priesterkoor merkten wij voorts op pastoor B. van Leeuwen uit Hillegom, rector Th. van der Lugt, alge meen secr. van de K. J. C. en pater van der Plas O.S.B. De feestpredicatie werd gehouden door rector Th. van der Lugt, oud-kapelaan van Roelofarendsveen, door wiens bemiddeling pater van Leeuwen eertijds zijn voorberei dende studies begon. Tot tekstwoorden had deze gekozen: „Deus caritas est", God is Liefde. Spr. noemde allereerst het heuge lijke feit, dat een van de mede-parochianen tot de uitverkiezing van het priesterschap was geroepen en herinnerde voorts aan 't epistel van deze Zondag, waarin Paulus tot de Corinthiërs zegt, dat hij uit zichzelf niets is, maar dat zijn kracht de uitverkiezing Gods is, die hem geschikt maakte als be dienaar van het Nieuwe Testament. De geschiedenis van ieder menschenle- ven is een opeenstapeling van Gods liefde daden, maar op verbijsterende wijze toont Hij Zijn liefde, wanneer Hij een priester uitkiest. Dit is reden tot groote dankbaar heid, dat Hij juist een der onzen uitkoos. In Zijn oneindig raadsbesluit stelde hij vast, wie Zijn priesier zou zijn en achter volgde hem met zijn liefde. In de hemel v/as Maria zijn hulp, op aarde zijn ouders en familie met hun offer en gebed en ook de Kerk ten slotte zonderde hem af .in de eenzaamheid van het klooster, waar de banden werden gelegd met de orde van St. Beneddctus. Toen kwam de dag van de Priesterwijding, wat alleen datgene kan beseffen, die het ondervonden heeft. In zijn liefde gaf God Bethlehem, de Cenakel- zaal van Calvarië; en een der onzen koos Hij uit als bedienaar van dit Nieuwe Ver bond. Vooral de naomyst, aldus spr., voelt deze hooge uitverkiezing, maar ook zijn ouders en bloedverwanten en alle parochia nen van Nieuwe Wetering en Roelofarends veen, die zich thans één voelen rondom hem, onze Priester, die eenmaal ver weg gaat, maar dien we altijd zullen gedenken door ons gebed en onze sympathie. Spr. besloot met de wensch, dat allen zich met zijn offer zouden vereenigen, om daar- De voorz. is voor een speeltuin in de Oranjewijk en aan de Kwakel. De heer Verwoerd vraagt naar Toezicht, afzetting van terrein, en toegang. Voor het bouwen van 9 arbeiderswonin gen aan de Prinses Beatrixlaan wordt een crediet aangevraagd van 27.000, terwijl de grondprijs wordt bepaald op 400 per woning. Ook wordt gesproken om woningen te plaatsen aan De Kwakel. Nieuwe wegen krijgen de volgende na men: Prinses Irenelaan, Emmalaan, Prins Hendriklaan, Raadhuisstraat en Uithoorn- sche weg. Hierna neemt de vóorzitter afscheid van de scheidende raadsleden. Sluiting. OUD-ADE Koninginnefeest. Voorbij het schoone feest! Het geld op? Neen. Twee gulden en vijf en twintig cen ten bleven in ieders portemonnaie achter. Want na het Koninginnefeest komt voor Oud-Ade de tweede groote feestdag op Donderdag a.s. Dan immers rekenen de inwoners van Oud-Ade het zich wederom tot een eer om deel te nemen aan de Leid- sche Processie naar Den Briel. Het is een eer voor dit dorp te mogen weten, dat verleden jaar Oud-Ade het grootste aantal pelgrims zond naar het graf van onze H.H. Martelaren. Tracht deze eer te behouden, ook van dit jaar. Geen schooner kampioenschap voor stad of dorp dan een bloeiend katholiek leven. Hetgeen zich o.a. uit in een groote deel name aan een Bedevaart. VOORSCHOTEN PASTOOR BOOS Tot pastoor onzer parochie is benoemd de zeereerw heer G. Boos De nieuw-benoemde pastooi* de zeerw. heer G. Boos is geboren in 1888 en priester gewijd in 1912. Sedert 1932 was zjjneerw pastoor te Lewedorp (Zeeland, gem. 's Heerarendskerke). Voor dien tijd is hij o.m. kapelaan geweest te Bodegraven en te 's-Gravenhage. door mede voor zichzelf overvloedige zegen delachtig te worden. Na de H. Mis werd door het zangkoor een feestcantate gezongen, waarna de neo myst in de St. Pancratiuszaal de dag ver der doorbracht in de kring van ouders, fa milie en genoodigden. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd door velen gebruik gemaakt. Tijdens de receptie heeft de heer Ant. van den Broek, lid van den gemeenteraad, namens de gehééle bevolking van Nieuwe Wetering den jonggewijde gelukge- wenscht. Om kwart voor vier werd het kerkelijk feest besloten met een plechtig Lof en Te Deum. Hierbij richtte de neomyst zich van den kansel totde parochianen en sprak hartelijke dank uit voor de onverwachte hulde en de ontelbare uitingen van sym pathie. Onvergetelijke dagen zijn weer voorbij, zoowel voor pater van Leeuwen met z'n ouders en familie als voor de parochianen van Nieuwe Wetering en Roelofarends veen. ROELOFARENDSVEEN Kapelaansbenoeming. In de plaats van den weleerw. heer J. H. D. Hofstede is benoemd tot kapelaan alhier de weleerw. heer J. J. Betjes. Kapelaan Betjes is sedert 1936 werkzaam geweest in IJmuiden-Oost. LEIMUIDEN Voetbalclub opgericht. Vorige week werd te Leimuiden een vergadering ge houden door het personeel van de firma Maarse en Kroon om te komen tot oprich ting van een voetbalvereeniging, waarin zij dan ook geslaagd zijn. Verschillende oud-spelers uit diverse vereenigingen, die Zondags niet meer kunnen spelen, kun nen hun hart weer ophalen, daar het doel is voornamelijk avondwedstrijden te speleh. Het beschermheerschap werd aan vaard door den heer Maarse. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren: K. Lis- senburg, voorzitter. J. v. d. Meer, penning meester, J. Jonkman, secretaris. Het secre tariaat is geestigd: Voetbalsportvereeniging M. en K. Leimuiden. Speldjes-opbrengst. De speldjesdag voor de revlasseeringsvereeniging „Het Hoo geland" heeft opgebracht 20.45. I n g ekomen: P. de Wit, van Hoorn. J. W. Sernet, van Haarlem. Vertrokken: Wed. W. den Hollan der, naar Amsterdam.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8