Sociale studie-dagen van den Volksbond RECHTZAKEN OMGEVING RIJNSTREEK SPORT Laatste berichten MARKTBERICHTEN MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Onder begunstiging van schitterend zo merweer trokken circa 200 deelnemers aan de studiedagen van den R.K. Volks bond in het bisdom Haarlem naar het ge touw van de Bisschoppelijke Nijverheids school te Voorhout, alwaar een schare van nijvere Broeders gereed stond om den „studenten" een hartelijk welkom toe te roepen en hen onmiddellijk te vergasten op een welvoorzienen disch. Ter opening volgde een kort Lof, op gedragen door den Rector van het huis, den Weleerw. heer L. M. van der Griendt, waaronder Veni Creator. Hierna kwam de opening van de eigen lijke sociale studiedagen, in de aula van het huis aan de orde, waarbij de voorzit ter de heer Van den Akker uit 's-Gra- venhage, in zijn openingswoord zich na mens allen zeer erkentelijk toonde voor de gastvrijheid, welke de Volksbonders ditmaal voor de vijfde keer binnen de muren dezer gebouwen mochten onder vinden, terwijl de vérsiering van de zaal, die alle mogelijke attributen van den ar beid bevatte, geheel aansluitende op het program dezer dagen, bij allen buitenge woon in den smaak viel. De voorzitter zeide voorts, dat j.l. Dinsdag het Hoofd bestuur zijn opwachting had gemaakt bij Z.H. Excellentie Mgr. Huibers, onder aan bieding van 1.500,zijnde 750,door de leden rechtsstreeks en 750,vanuit de Bondskas gefourneerd voor het z.g. Bisschopsfonds. Bij deze gelegenheid heeft Z.H. Exc. zijn reeds eerder uitgesproken waardeering voor het werk van den Volks bond, nogmaals te kennen gegeven. Staan de de vergadering werd besloten aan Z.H. Fxc. een telegram te zenden waarin de congressisten den jubilaris onder het oc taaf van zijn feest, nogmaals gelukwensch- ten met zijn Priesterjubiléum, en hem de trouw zijner kudde nog eens bevestigden. Thans ingeleid door het Bondslied en een woordje vooraf, volgde de Eerste in de reeks van tien lessen, te houden door den geestelijken adviseur van den Volks bond, Dr. A. A. Olierook te Amsterdam, met het onderwerp: DE EERSTE LES. „De mensch en zijn arbeid in het wereldplan van God." Na een korte verantwoording, waarom juist dit onderwerp voor deze studieda gen werd gekozen, vervolgde spr. met te constateeren, dat er tegenwoordig zelfs gesproken wordt over den eeredienst van o'en arbeid, waarvoor het wierookvat wordt opgeheven. Spr. vergelijkt dit met de af- gcderij uit vroeger tijden. Spr. verwierp deze moderne opvatting van den arbeid volkomen, aangezien de arbeid voor óns r.iets anders kan zijn dan het door God gegeven middel tot vervolmaking van ons- zelve en derhalve van de geheele wereld. Tot hoogere volmaaktheid brengt de mensch zichzelf en de wereld door den arbeid, waardoor de wereld een zuiverder afstraling wordt van Gods' grootheid. De mensch is een wezen van de gemeenschap en moet zich daardoor wjjden aan het al gemeen belang, terwijl daartegen de ge meenschap ook de plicht heeft te zorgen, dat het individu zijn individueele werk kracht kan vervullen. Spr. noemt deze een wisselwerking van plichten en rechten van persoon en gemeenschap het eigenlijke vraagstuk van den arbeid. De eeuwige rust zal zeker geen „zalig niets-doen" zijn, maar werkzaamheid, zegt spr. Bij den ar beid in dit leven mag zeker de ideëele doelstelling niet vergeten worden; het mag niet waar zijn, dat men uitsluitend werkt om te leven. Hier belandt spr. bij de ;n de encycliek Rerum Novarum gegeven definitie, waarin de arbeid omschreven wordt als: „de werkzame toeleg van den mensch om aan verschillende eischen van het leven te voldoen." Een van die eischen noemt spr. als een der voornaamste de „arbeidsvreugde" en de „arbeidseer." De mensch verwacht een natuurlijke bevredi ging van zijn arbeid. Het is de grootste grief tegen de ratio nalisatie en mechanisatie van dezen tijd, dat zij de arbeidsliefde van den arbeider heeft gedood, waardoor in vele gevallen de arbeidsvreugde verdrukt werd. Het be wustzijn van den arbeider, dat hij iets be- teekent, verhoogt zijn gevoel van eigen waarde. Bij de beoordeeling van den arbeid dringt het levensonderhoud als een zeer belangrijke factor als doel van den arbeid zich meer naar voren. Men constateert in nagenoeg alle gevallen, dat het stoffelijke loon niet steeds evenredig, niet evenwaar dig is aan den arbeid, aangezien die ook niet in alle gevallen nauwkeurig te waar- deeren is. Daarom is hier een taak weg gelegd voor de overheid. Heel onze aard- sohe cultuur ligt binnen de sfeer van het levensdoel en daarom heeft de overheid de taak tot leiding-geven. Zeker ligt het in de taak der overheid opgesloten de werk verschaffing te bevorderen, waarbij zoo veel mogelijk rekening gehouden moet worden met de vrije keuze van den arbeid, Ui een uitvloeisel is van het natuurrecht, waaraan ontleend wordt, dat de mensch vrijelijk over zichzelf kan beschikken. Een goede arbeidsgemeenschap, brengt ongetwijfeld ook een goede levensge meenschap voort. De z.g. hervorming van Luther die het zaad van het individualis me uitstrooide, was de eigenlijke oorzaak dat ook de middeleeuwsche arbeidsge meenschap werd misvormd. Was de mid deleeuwsche arbeidsgemeenschap meer gericht op de menschelijke positie van den arbeider, bij de moderne individua listische arbeidsgemeenschap gaat het al lereerst om de wipst, waarbij arbeider en arbeid als koopwaar beschouwd worden. De moderne slavernij deed zijn intrede in de liberale arbeidsidee; de socialistische en communistische arbeidsidee hebben de ze slavernij niet kunnen opheffen omdat zij in een ander uiterste vielen. Arbeid is nimmer doel, maar middel ter vervolma king van de gemeenschap. Het Christen dom deed de slavernij uitsterven, omdat het Christendom de arbeid als een zegen beschouwt, met Christus zelf ten voor beeld. Christus zelf heeft de handenar beid geadeld. Hij heeft de arbeid zelf aan gewezen als het middel ter bereiking van het einddoel van dit leven. Wij moeten derhalve het Godsrijk zien als één groot geheel, waarin ieder zijn werk doet waar toe hij geroepen is, wel niet gewaardeerd door de luidruchtigheid des volks, maar wél gewaardeerd naar de gesteltenis, waarmede de arbeid is verricht geworden. Een hartelijk applaus gaf uiting aan de gevoelen, waarmede, door de aanwezigen ceze bijzondere interessante eerste les werd gevolgd, waarvan ook de daarop ge volgde gedachtenwisseling uiting gaf. De heer Stein uit Den Haag releveerde het feit dat de heer Van den Akker 20 ja ren in de arbeidersbeweging gewerkt had en bood dezen jubilaris een fraai boek werk ten geschenke aan, vergezeld van zijn caricatuur, waarvoor de heer van den Akker zich zeer erkentelijk toonde. Nadat Zondagmorgen alle aanwezige deelnemers ter H. Tafel waren genaderd, werd na het ontbijt een plechtige Hoogmis opgedragen door den zeereerw. heer dr. A. A. Olierook geestelijk adviseur van den bond. DE TWEEDE LES. De arbeid als middel tot levensonderhoud. De tweede les, handelende over: „De arbeid als middel tot levensonderhoud" werd ingeleid door den zeereerw. zeergel. heer Prof. A. Cleophas te Warwond. Spr. definieerde den arbeid als de som van goe deren, noodzakelijk om 't leven in stand te hcuden en te vervolmaken tot volwaardig menschelijk bestaan. De mensch is daar bij verplicht zich alle stoffelijke zoowel als geestelijke goederen te verschaffen, welke hem in staat stellen zijn leven en dat van de zijnen te behouden en te ver volmaken. Niet iedere arbeid geeft recht cp levensonderhoud. Zeker is, dat de ga ven der schepping aan den mensch niet zijn geschonken om werkloos te blijven; deze gaven moeten ontwikkeld worden, hetgeen weer alleen kan geschieden door zo in werking te stellen. Deze vervolma king is in de praktijk in de meeste geval len niet anders te verwezenlijken dan door beroepsarbeid, waartoe spr. zich dan ook beperkte. De encyclieken Rerum No varum, Quadragesimo Anno en Divini Re- demptoris le eren over het arbeidsloon in loondienstverhouding, dat de patroon- werkgever aan zijn volwaardige arbeiders ook een loon moet garandeeren, waaruit zij hun levensonderhoud kunnen votee- ren. Arbeid is een plicht van de natuurwet. Sint Thomas leert ons zulks, en zegt dat alle klassen en standen daartoe verplicht zijn. Leven is werken; zoolang er leven is, is er ook drang tot werken. Luiheid is een der grootste ondeugden. Voor wat betreft het levensonderhoud zegt spr., dat de grondslagen voor bepaling van het levens onderhoud verschillend zijn naar den tijd als naar den stand, waarin men leeft. Een zekere welstand is het die het geestelijk leven van den mensch krachtig bevordert. Spr. releveert met genoegen, dat voorbij is de tijd dat de arbeid uitslui tend werd gezien als kostenfactor in het te vervaardigen product. De Christelijke Sociale Actie beziet het groote vraagstuk meer van ethische zijde. De plicht van le vensonderhoud in beroepsarbeid berust niet enkel bij den werkgever. Rechtvaardig loon veronderstelt een rechtvaardigheids verhouding en wel van twee zijden, dat wil zeggen dat er aan beide zijden rechten maar ook aan beide zijden plichten be staan. Plicht van den arbeider is volwaar- digen arbeid te leveren; plicht van den patroon is volwaardig loon te betalen. H:eruit volgt als vanzelfsprekend, dat de arbeider zorg moet dragen, dat hij zyn vak volledig kent en voor de werkloozen geldt hier, dat zij hun vakkennis moeten onderhouden en zoo' mogelijk nog vergroo- ten. Er zij hier van samenwerken gespro ken, n.l. de werkgevers dienen ervoor te zorgen door middel van de collectieve ar beidsovereenkomst een behoorlijk te ga- randeeren, waartegenover de arbeiders verplicht zijn te zorgen voor gedegen vak kennis en opleiding daartoe, opdat een goede arbeidspraestatie verzekerd zij. Na een zeer geanimeerde gedachtenwis seling begaven allen zich ter tafel, ter versterking van den inwendigen mensch. waarna de lessen nog werden voortgezet. MEISJE DOOR MILITAIR DOODGESCHOTEN Beklaagde tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op 8 Juni van dit jaar heeft te Vlagtwedde een schietongeval plaats ge had, dat aan een jong meisje het leven heeft gekost. De twintigjarige soldaat A. M., dienst plichtige bij een grensbataljon, stond dien dag te Vlagtwedde op post, nabij een mitrailleursnest. In de nabijheid daarvan stonden eenige kinderen. De soldaat be moeide zich met hen en om hen bang te maken, trok hij zijn dienstpistool. Hij ma noeuvreerde daarmede, er niet aan den kende, dat het met scherpe patronen ge laden was. Plotseling ging een schot af. Het meisje J. K. werd door een kogel in het hoofd getroffen en overleed vrij spoedig. Vanochtend stond de soldaat terecht voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch we gens het veroorzaken van dood door schuld Hij bekende de feiten. De auditeur-militair, mr. van der Kun, was van meening, dat de roekeloosheid, waarmede de soldaat met het pistool is omgegaan, grenst aan het misdadige. Hij eischte een gevangenisstraf van vijf maan den. De krijgsraad, uitspraak doende, heeft den soldaat wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. NOORDWIJKERHOUT Ernstige val. Bij het verrichten van werkzaamheden is Zaterdag de zoon van den aannemer v. d. K. alhier door een misstap van een 3 V, M. hooge stelling ge vallen. Hij maakte een salto en viel, vóórdat hij op den grond neerkwam, op een dwarsligger. Hij klaagde over er ge pijn in den rug. Dr. W. achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzake lijk. Hier is gebleken, dat een ruggewer- vel is gebroken. Personalia. Tot veilingmeester aan de Coöp. Veiling „Hillegom U.A." te Hil- legom is benoemd N. Hulsebosch, alhier. LEIDERDORP Aanrijding. Op de Hoofdstraat hoek Bruggestraat heeft hedenmorgen een aan rijding plaats gehad, welke gezien de om standigheden goed is afgeloopen. De mo torrijder Th. H. uit Leimuiden, die van de richting naar Leiden kwam aangere den, botste tegen een juist uit de Brugge straat komenden melkwagen van den melkhandelaar v. H. uit Zoeterwoude. Beiden kwamen met den schrik vrij. Melk wagen en motor hadden eenige averij op- geloopen. ZEVENHOVEN Speldjesdag. De op Zondag j.l. ge houden verkoop van speldjes ten baten van „Herwonnen Levenskracht" heeft op gebracht de somma van f 17. R.K. SPORTVER. „NIC. BOYS". Het eerste lustrum. Begunstigd door prachtig zomerweer heeft de Sportveréeniging „Nic. Boys" haar eerste lustrum gevierd. Zaterdag avond reeds is een krachtproef afgelegd door 'n gecostumeerden wedstrijd tusschen beide ploegen oud voetballers. Zondag, de groote sportdag, werd inge zet met een algemeene H. Communie der leden. Te 12.30 nam de eerste wedstrijd een aanvang, gespeeld tusschen Nic. Boys II— V.D.O. II, waarbij V.D.O. den strijd met 51 heeft gewonnen. Hierna volgde te 2.30 uur de groote pro- pagandawedstrijd, waarin N.E.A. ID.O.S I elkander hadden te bekampen. In dezen wedstrijd werd N.E.A. overwinnaar met 21. Ruststand 11. Tenslotte speelden te 4 uur Nic. Boys I Leimuiden I, welke wedstrijd eindigde in gelijk spel 11. Onder invloed van het drukkend war me zomerweer, stond het spel-peil bene den dat, wat wij gewoonlijk van deze clubs te zien krijgen. De belangstelling, waarop de jubileeren- de vereeniging gerekend had, is jammer genoeg beneden de verwachting gebleven. Binnenland MEISJE DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. Aan verwondingen bezweken. Het 10-jarige meisje J. Klomp, te Alme lo, is gisternamiddag door een motor met zijspan, bestuurd door den heer J. de G. uit Amsterdam, op den weg Almelo Wierden aangereden, doordat zij plotse ling van achter de boomen kwam. Het kind werd ernstig gewond en is in het zie kenhuis opgenomen, waar het is overle den. Volgens ooggetuigen zou den motorrij der geen schuld treffen. HET MOORDDRAMA TE AMSTERDAM. Het is gebleken, dat K., de verdachte van den moord op zijn vrouw, met de ver miste koffers per auto door de IJselstreek is gereden. Hij gaf op 25 Juni te Deventer bij zijn familie voor, naar Amsterdam te willen rijden, doch kwam terecht in een café te Wijhe. Hij deed zeer zenuwachtig. Of hij toen de twee vermiste koffers nog bij zich had, is niet bekend. MEISJE GESCHAAKT. Op verzoek van den commissaris van po litie te Nijmegen is gisteren te Opheusden aangehouden de 26-jarige kermisreiziger K, die twee maanden geleden er met het 19-jarige meisje V. uit Opheusden vandoor is gegaan. Het meisje is eveneens aange houden. Tegen K. is proces-verbaal opge maakt. Buitenland DE DUITSCH-RUSSISCHE HANDELSOVEREENKOMST. De inhoud van het verdrag. MOSKOU 21Augustus (A.N.P.) Om trent den inhoud van de met Duitschland gesloten handels- en credietovereenkomst wordt het volgende medegedeeld: Duitschland verleent de Sovjet Unie een crediet tot een bedrag van 200 mil- lioen Rijksmark voor den aankoop in Duitschland van verscheidene producten, in hoofdzaak machinegereedschappen en andere machinerieeën, binnen een tijd van twee jaar na de onderteekening der over eenkomst. Binnen deze zelfde periode zal Sovjet Rusland Duitschland verscheiden goederen leveren tot een bedrag van 180 millioen Rijksmark. In verband met deze overeenkomst heeft de Duitsche regeering een aantal verplich- tigen aangegaan. In het bijzonder heeft bet zich verplicht de handelsvertegen woordiging der Sovjet Unie in Duitsch land bij te staan bij het plaatsen van or ders op de Duitsche markt. Dit beteekent, dat de Duitsche regeering de Russische handelsvertegenwoordiging zal bijstaan bij de onderhandelingen met individueele firma's en er naar zal streven voor de Sovjet Unie gunstige voorwaarden te ver zekeren voor de uitvoering der Russische bestelliingen en dat de te leveren machines er. onderdeelen van hooge hoedanigheid zullen zijn. Tezelfder tijd zal de Duitsche regeering, hoewel het de handelsvertegenwoordiging van Sovjet Rusland de mogelijkheid ver schaft de te koopen goederen contant te betalen, het aan de Sovjet Unie verleen de crediet tot een bedrag van 200 millioen riiksmark ten volle waarborgen. Dit al leen reeds maakt een tastbaar verschil tusschen het nieuwe Duitsche crediet en dergelijke in het verleden verstrekte cre- dieten. Op deze wijze verbetert de Berlijnsche handels- en credietovereenkomst de cre- dietvoorwaarden in belangrijke mate. Het is duidelijk, dat het daarbij de omstan digheden van den Duitsch-Russischen han del in zijn geheel verbetert. De voorwaar den voor het crediet zijn volkomen nor maal en voor beide zijden voordeelig. Het is niet noodig hier aan toe te voegen, dat deze tastbare verbeteringen der crediet- voorwaarden tevoren noodig maakten de hinderpalen uit den weg te ruimen, die den weg tot een handels- en credietover eenkomst versperden. Het is duidelijk, dat de Sovjet Unie zon der een dergelijke verbetering er niet in zou toestemmen op groote schaal orders in Duitschland te plaatsen en van dat land geen credieten zou aanvaarden, om dat „Sovjet Rusland niet langer is wat het nog slechts vijf of tien jaren geleden was." MOEILIJKHEDEN OP HET ZIONISTEN CONGRES. GENèVE, 21 Aug. (A.N.P.) De werk zaamheden op het Zionistencongres zijn vastgeloopen. De groepen der algemeene Zionisten hebben gedreigd te zullen ver trekken, tenzij het besluit inzake de ver kiezing van Palestijnsche Zionisten wordt herzien door een nieuw te vormen com missie voor de geloofsbrieven. De commissie had de klacht der opposi tiegroepen, dat de resultaten der verkie zingen voor het congres in Palestina zou den zijn vervalscht, onderzocht en mede- deeling gedaan van het besluit, dat 10.000 Palestijnsche stemmen ongeldig waren en tien mandaten kwamen te vervallen. Het congres is niet bijeen. Men zoekt een op lossing. STAKING VAN AMERIKAANSCHE MELKBOEREN. UTICA (New York), 21 Aug. (A.N.P.) Bij botsingen met stakende melkboeren zijn op straat en op hoeven in het Noor delijk gedeelte van den staat New York duizenden liters melk weggespoeld. De stakers, die de levering van melk wilden verhinderen, vielen de boeren aan. Zij lie ten de melk voor New York wegloopen of deden er petroleum in. De staking duurt al zes dagen. Slechts de helft der benoo- digde melk wordt geleverd. La Guardia heeft tegen vandaag een conferentie bij eengeroepen. TEKORT AAN LEVENSMIDDELEN TE SJANGHAI. SJANGHAI, 21 Aug. (A.N.P.) De kwes tie der voedselvoorziening van de conces sies te Sjanghai doet zich op ernstige wijze gevoelen. Sinds eenige weken is de aan voer van rijst aanzienlijk verminderd. Men maakt thans de voorraden op, die voor nog ongeveer 3 weken toereikend zijn. De toestand is ernstig. Men maakt melding van verscheiden gevallen van plundering van graanpakhuizen in de in ternationale concessie. HOOG WATER TE TOKIO. TOKIO, 21' Augustus. (A.N.P.) Te Tokio staan 6000 huizen in de lager gelegen stadsgedeelten onder water als gevolg van de hevige regens, welke sedert Vrijdag zijn gevallen. Vanochtend is de regen op gehouden. DE OVERSTROOMING TE TIENTSIN De regen opgehouden De regen is opgehouden en de zon schijnt weer. Men verwacht nu, dat de ergste toestand, welke zich sinds tachtig jaar als gevolg van overstroomingen heeft voorgedaan, in de komende 24 uur zal voorbijgaan. Feitelijk staat de geheele stad thans onder watef; met inbegrip van de buiten- landsche concessies staat het water overal van één tot drie meter hoog, Het verkeer is alleen nog mogelijk met bootjes en vlot ten. Japansche militairen controleeren nog steeds het verkeer naar de Fransche en Britsche concessies, hoewel het water tot borsthoogte staat. Uit Peiping wordt gemeld, dat het nor male verkeer tusschen Peiping en Tientsin thans ten gevolge van de ernstige over stroomingen geheel is ontwricht. Te Peiping zelf staat het water meer dan anderhalven meter hoog. AMSTERDAM, 21 Aug. Vee Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 405 vette koeien, waarvan de prijzen waren per K.G. slachtge wicht: le kw. 7278 ct., 2e kw. 62—68 ct., 3e'kw. 48—60 ct. 20 Stie- 4650 ct., 100 Melk- en kalfkoeien f 170250 per stuk. 38 vette kalveren: per KG. levendgewicht: 2e kw. 4452 ct., 3e kw. 3642 ct., 104 Nuchtere kalveren ƒ6 10, 95 Schapen 1019 per stuk. 461 Var kens: per K.G. slachtgewicht: Vleesch- varkens, wegens van 90110 K.G. 6465 ct., Zware varkens 6263 ct., Vette var kens 6061 ct. 4 Paarden.. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Runderen aanvoer ruim, handel traag, prijzen lager. Vette kalveren aanvoer kor ter, prijzen lager, nuchtere kalveren aan voer gewoon, handel stug, moeilijk prijs houdend. Schapen aanvoer gewoon, handel kalm, prijshoudend. Varkens aanvoer be hoorlijk, handel redelijk, vaste prijzen, af loop handel minder willig. ROTTERDAM, 21 Aug. Vee. Aan voer totaal: 2200 stuks. Vette runderen 636, Vette kalveren 252, Nuchtere kalveren 9, Schapen en lammeren 678. Prijzen per K. G.: Vette koeien le kw. 78 ct., 2e kw. 64 ct., 3e kw. 3852 ct., Vette ossen 6662 40—52 ct., Vette kalveren 90754551 ct., Varkens (levend gewicht) 535251 ct., Schapen 443932 ct., Lammeren 494439 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 15, Lam meren 12108. Vette koeien en ossen aanvoer gelijk vorige week, handel lui, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koeien 80 ot., prima ossen 72 ct. Vette kal veren aanvoer gelijk vorige week, handel slecht, prijzen van vorige week moeilijk te handhaven, prima tot 1.Schapen en lammeren aanvoer veel kleiner, handel tamelyk, prijzen prijshoudend. Varkens aanvoer iets ruimer, handel vlug, prijzen van vorige week goed te handhaven, eeni ge partijtjes schapen voor export verkocht. BOSKOOP, 21 Aug. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtol'd 17 30 ct., Hadle 1530 ct., Cladius Pernet 14 ct., Briarclif 1217 ct., Butterfly 10—16 ct., Rosalandia 1015 ct., Florex 1626 ct., Vierlanden 2045 ct., Bedastinne 25 ct., Edith Helen 1525 ct., Aug. Noack 1215 ct., Else Poulsen 1020 ct., Gloria Mundi 2035 ct., Ellen Poulsen 410 ct., Rosa Mundi 20—35 ct., Ingar Ohlson 5—13 ct., Queen Mary 12 ct., Chrysanten, grootbloe- mig 58—70 ct, Dahlia's 5—8 ct., Witte Le lies 42 ot., Roode Lelies 4050 ct., Clema tis Prins Hendrik ƒ0.60—1.—, id. Le Coul- tre 5080 ct., Acerblad 12 ct., Erica per stuk 8 ct. LEIDSCHENDAM, 19 Aug. Groentenvei- ling. Eng. komkommers le srt. 11.50, 2e srt. 11.10, 3e srt. 1. Gele komkom mers le soort 1—1.80, 2e soort 1—1.20, 3e soort 1. Kropsla le soort 13.80, 2e soort ƒ0.50—!, Stoofsla ƒ2—4.50, Toma ten midd. ƒ2—2.40, gr. ronden ƒ2—2.50, 2e soort ƒ2—2.20, 3e soort ƒ2—, bonken 2.Andijvie per 100 0.501.20. Andij vie per K.G. 2 ct. Spinazie per 4 K.G. 4 20 ct., Postelein 1.502.50. LOOSDUINEN, 19 Aug. Groenténvciling Bloemkool le soort 4.50, 2e soort 1.50, Rijen komkommers le soort f 1— 1.20, 2e soort 1.Gele komkommers le soort 1.101.30, Witte komkommers 1 1.10, per 100 stuks; Meloenen f 0.050.12 per stuk; Stok-Princessen ƒ11.Stam- Princessen 6.3010.50, Snijboonen 9. Tomaten A ƒ44.60, idem B ƒ44.40, idem C 4.idem CC 4.idem Bon ken 4.Druiven, blauwe le soort 27. 2e soort 19.per 100 K.G.; Spinazie ƒ0.14—0.19 per 4 K.G Postelein ƒ0.06— 0.20 per 6 K.G., Andijvie 0.500.10 per 100 K.G. ROELOFARENDSVEEN, 21 Aug. Groen- tenveiling. Aardbeien 1418 ct. per doospe, Meloenen 516 ct. per stuk, Toma ten 5065 ct. per bak, Sla 17 per 100, Augurken D 49—57 ct., id. E. 18 ct., Stip pel CD 18 ct. per 25 K.G. Snijboonen 60 95 ct., Prinsesseboonen 0.80L.20, Stam- prinsesseboonen 7095 ct. per 10 K.G., Pronkboonen 31 ct. Kwakel: Augurken D 52 ct., id. E. 1823 ct., Stippel CD 18 ct.. per 35 K.G. Snijboo nen 60 ct., Prinsesseboonen 0.801.05, Pronkboonen 30 ct. per 10 K.G. TER AAR, 19 Aug. Centrale veiling. Snijboonen f 0.600.65, Prinsesseboonen 0.600.90, Dubb. Stamboonen 0.60, Witte Pronkers 0.300.33, Spekboonen 0.60, Augurken, fijn 2.302.80, Fijnbas terd 0.90, Grof 0.44—0.56, Stippel 0.15. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.721 Berlijn 74.80 Parijs 4.933/4 Brussel 31.66 Zwitserland 42.10 Kopenhagen 38.95 Stockholm 44.97 Oslo 43.85 New York 1.863/«

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3