diiand in de Exlelachtfraax- digxvienfatbdeh de* fa. WJytmftwig. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Twee jongens door den bliksem getrof fen en gedood STADS NIEUWS Felle vuurgloed legt groote voorraden ruwejabak in enkele uren in asch MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939, 30ste Jaargang No. 9418 $e£eid<K^Sou/ïa/nt Bureaux Papeugracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat nil vier bladen. V Lessen van Mendelssohn De onnat/uurlijk-groote en, als zooda nig, verderfelijke macht van het kapi taal is ingeperkt en aan banden gelegd door de sociale wetgeving. Niemand, die niet is geblinddoekt, zal dit feit ontkennen. Maar eveneens kan niemand ontkennen, dat nog op veel terrein de macht van het kapitaal te groot is en zelfs geheel onge breideld, terwijl bezitters van kapitaal van die te groote macht een maatschappelijk- onverantwoord gebruik, een, onder, sociaal en economisch opzicht beschouwd, verder felijk misbruik maken. De chr.-hist. „Nederlander" constateert zeer terecht, dat het „bedenkelijk" (zacht uitgedrukt! Red. „L. Crt.") is, dat een firma Mendelssohn haar mil- lioenen-transacties kon afsluiten zon der dat aan iemand ook maar iets be kend was over de grootte van het eigen kapitaal waarmede zij opereerde, over de verplichtingen, die zij op zich nam, over al dan niet aanwezige reserves enz., enz. De vraag dringt zich dan ook op of het op den duur toelaatbaar is, dat der gelijke volkomen ongecontroleerde on dernemingen, die tot geenerlei publici teit verplicht zijn, maar losgelaten wor den op de geldmarkten om daar hun misschien verderfel ijken invloed uit te oefenen. Een invloed, die zich niet laat begrenzen tot het strikt econo- misch-financieele terrein, maar die te vens politieke constellaties -en groe peeringen kan beroeren en in laatste instantie een factor in "de beantwoor ding van de vraag oorlog of vrede kan worden. Dergelijke invloeds-mogelijkheden in handen van een volstrekt gesloten fir ma kunnen groote gevaren met zich brengen. Zeker, wij weten, dat er in ons land firma's zijn, ook in het bankwezen, waarvan de firmanten gedragen wor den door het diépe besef, dat zij een vertrouwensfunctie in de gemeen schap té vervullen hebben gekregen. En een zoodanig bèsef is ten slotte meer waard dan een verplichting tot het publiceeren van jaarcijfers e.d. Maar wij staan voor het feit de affaire Mendelssohn bewijst het eens te meer dat deze hooge opvatting van het bankiersberoep niet meer al gemeen leeft. Dit geconstateerd zijnde, schijnt het de moeilijke plicht van den wet gever in te grijpen ter bescherming van de belangen der gemeenschap. Inderdaad ligt hier een plicht van den wetgever een moeilijke plicht; en, omdat deze plicht zoo moeilijk is, zoo moeilijk te concretiseeren en in p r a c- tisch goede daden om te zetten, kan geen redelijk mensch van den wetgever een oplossing in-eens verwachten, maar er moet met de grootste ernst naar een oplos sing worden gestreefd en in de richting van machts-beperking van het kapitaal worden gestuurd! Uit de déblacle van de commanditaire vennootschap kunnen en moeten vele lessen worden getrokken. We geven nog even het woord aan de „Tijd", die speciaal wijst op de rol, die de firma Mendelssohn gespeeld heeft ten aan zien van de credietverleening in het bui tenland: „In de Kamer heeft minister Colijn het uiteengaan van zijn vierde kabinet mede verklaard uit de bezorgdheid, die hem drukte, dat het voor den Ne der landschen Staat bij den gegeven toestand van 's Rijks budget onmoge lijk zou zijn, om eenige honderden mil- lioenen te leenen. Dat dr. Colijn daar bij de meening van een bepaald deel der haute, finance weergaf, behoeft wel niet betwijfeld te worden. En, wan neer men nu de lichtvaardigheid ziet, waarmee geld beschikbaar gesteld werd voor buitenlandsche orediet-operaties, wier soliditeit zeker nauwelijks te ver gelijken is met die van het Nederland- sche staatscrediet, dan valt het moei lijk, een gevoel van bitterheid te weer houden." Wij moeten weten te waardeeren de be- teekenis, die het kapitaal in de samenle ving heeft, en open oog hebben voor het groote nut, dat de bezitters van kapitaal kunnen stichten. Maar wij moeten eveneens er van over tuigd zijn, dat zooals wij als 't ware da gelijks kunnen zien het kapitaal een verderfelijke beteekenis kan hebben als het niet is in goede handen, als het wordt be heerd door lieden zonder diep zedelijk be sef. En wij kunnen niet wachten totdat de menschen beter zijn geworden; wetten moe ten ook hier wij erkennen: hoe moeilijk 't ook is de zeden in de goede richting lei den. BE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG. De sfeer van spanning en agitatie rondom Dantzig, welke door de Duitsche pers kunstmatig wordt opge zweept, heeft langzamerhand haar hoog tepunt wel bereikt. Men heeft het gevoel, dat het zóó niet lang meer duren kan. Zoo schrijft bijv. ook de Italiaansche „Rela- zioni Internationale": „Wij kómen tot het laatste bedrijf van het drama". Zal dit laatste bedrijf oorlog zijn of ontspanning? Het tot het uiterste opvoeren van de oorlogsstemming past ongetwijfeld in de theorie van den zenuwen-oorlog, zoodat men nog niet behoeft te denken aan een regelrecht aansturen op een werkelijken oorlog, maar het blijft gevaarlijk en nie mand kan met eenige zekerheid zeggen, wat de naaste toekomst ons brengen zal. Ondanks alle tirades over volmaakte eensgezindheid schijnt het meer en meer duidelijk te worden, dat Italië niet van zins is om zich in een oorlogsavontuur te steken, ofschoon dat alles slechts berust op niet-officieele gegevens. Aan den anderen kant hoort men ook van geruchten, die melding maken van onheilspellende plan nen, volgens welke Hitler en Mussolini Joego-Slavië willen verdeelen. Hongarije zou in ruil voor vrije doortocht ook een deel van Joego-Slavië krijgen en graaf Csaky zou bij zijn besprekingen met Hit- Ier en Mussolini voor een ultimatum zijn gesteld. Wat daarvan waar is, is niet uit te ma ken. Teekenend is wel, dat de Paus zijn stem verheven heeft en een beroep heeft gedaan op de leiders der volken en hen gewezen heeft op hun groote verantwoor delijkheid. Dat wijst erop, dat ook de Paus het uitbreken van een oorlog vreest, al „kan en wil hij niet de hoop opgeven, dat de staatslieden de gematigdheid en billijk heid zullen betrachten en aldus een con flict zullen vermijden, dat volgens alle verwachtingen de vernieling en de geeste lijke en moreele ruïne van het vorige con flict nog zal overtreffen. Typisch is ook wat de reeds meer ge noemde „Relazioni Internationale" Zater dag schreef: „Zooals bij alle mènschelijke gebeurtenissen kan ook hier een onver wachte factor in het spel komen en dé ont wikkeling in gunstigen zin wijzigen. Men mag dus niet zeggen, dat men regelrecht haar een gewelddadige oplossing gaat, zon der dat die vermeden kan worden, want tenslotte zou een of ander nieuw feit vol doende zijn om een wending ten gunste van den vrede te verzekeren". Het blad acht het niet uitgesloten, dat en dit is wellicht het nieuwe feit, waarop het zin speelt Rusland denkt over toenadering tot Duitschland. Rusland heeft inderdaad die toenadering getoond door de onderteekening van een handels- en credietovereenkomst met Duitschland. De stagnatie in de Engelsch- Fransch-Russische stafbesprekingen te Moskou zal daarmede wel in verband ge bracht moeten worden. Men kan niet zeggen, dat de internatio nale ontwikkeling gunstig voor Engeland verloopt. Het wil In Moskou nog altijd maar niet vlotten en te Tokio schijnt het nu heelemaal mis te zijn. Binnenkort ver wacht men van Japan, dat het het negen- mogendhedenverdrag officieel zal opzeg gen en zijn eindbeslissing bekend zal ma ken tenopzichte van de militaire alliantie met Duitschland en Italië. En welk een in vloed zal dat hebben op de ontwikkeling van de situatie in Europa? Wij varen in de mist. Zullen wij straks tegen een ijsberg stooten of zal de zon doorbreken? Niemand weet het. DE STAFPESPREKINGEN TE MOSKOU HERVAT. MOSKOU, 21 Augustus (A.N.P.) Na een onderbreking van drie dagen zijn de Engelsch-Fransch-Russische militaire be sprekingen vanochtend om half elf in het Spiridonovka hervat. BINENKORT CONFERENTIE DER OSLO-STATEN TE BRUSSEL? BRUSSEL, 21 Aug. (ANP) Minister Pierlot heeft in den vanochtend gehouden kabinetsraad een uiteenzetting) gegeven van den internationalen toestand. Hij heeft bij die gelegenheid den Raad voorgesteld de staten van de Oslo-groep uit te noodigen binnenkort te Brussel een bijeenkomst te houden om de verschillen de vraagstukken van gemeenschappelijk belang onder oogen te zien. VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF 1937 De Minister van Economische Zaken heeft de tijdelijke vestigingsverboden voor het schildersbedrijf, voor het rijwiel- bedrijf en voor den brandstoffenhandel met een half jaar verlengd tot 7 Maart 1940 Twee zusjes kwamen er goed af Gistermiddag omstreeks twee uur zijn de negenjarige Willem Klomp en de elf jarige Karei Schraven tijdens een kort en hevig onweer, dat zich omstreeks dat tijdstip boven Sint Oedenrode ontlastte, door den bliksem getroffen en gedood. De beide jongens zaten met hun zusjes op een bank voor het huis van de familie Klomp. De bank werd weggeslagen, terwijl het zevenjarig zusje van Karei Schraven be wusteloos tegen den grond sloeg. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten bij het meisje opgewekt. De twee andere kinderen bleven onge deerd. INLIJVING EN OPKOMST IN WERKELIJKEN DIENST VOOR EERSTE OEFENING. In afwachting van de verschijning van de indeelingsbeschikking 1940 wordt reeds thans ter kennis gebracht, dat de dienst plichtigen van de lichting 1940, bestemd voor de eerste ploeg van de regimenten in fanterie, hieronder begrepen het Regiment grenadiers en het Regiment jagers, op 4 October 1939 worden ingelijfd. Op dien datum worden tevens ingelijfd de dienst plichtigen van genoemde lichting, inge deeld bij de eerste ploeg van het Korps motordienst In afwijking van par. 82, zesde lid, van de Dienstplichtbeschikking, geven de com mandanten van de regimenten infanterie, hieronder begrepen het Regiment grena diers en het Regiment jagers, reeds thans kennis aan de dienstplichtigen, die in het genot zijn van uitstel van eerste oefening tot 24 October a.s., dat het hun verleend uitstel van eerste oefening, ingevolge be slissing van den Minister van Defensie, met ingang van 4 October 1939 wordt inge trokken. Groote schade en stagnatie in het bedrijf Een brand, zooals sinds enkele jaren niet in Leiden heeft gewoed, vond in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats in de Edelachtbaarsigarenfa briek der firma A. H. J. Wijtenburg. Zooals bekend heeft deze firma nu twee jaar geleden een gedeelte der voormalige Leidsche Katoenfabriek, gelegen aan de Oosterkerkstraat en het water van den Zijlsingel, in ge bruik. Van dit uitgebreide gebouwencom plex was het voorste gedeelte, vanaf de kantoorgebouwen tot aan het wa ter, m gebruik als opslagplaats der ruwe gedeeltelijk bewerkte ta bak, welke daarna in de eigenlijke werkplaatsen voor fabrikatie onder be handeling der sigarenmakers komt. In deze opslagplaatsen nu heeft gis ternacht een felle brand gehèel den tabaksvoorraad vernield, óf door het vuur verwoest óf door water en rook onbruikbaar gemaakt. Hoe de brand ontdekt werd. Het was omstreeks tien minuten over één, toen twee arbeiders van de meelfa briek „de Sleutels", de heeren A. K. en J. P., een vuurgloed ontdekten door de ramen van de fabriek der firma Wijten burg. Men waarschuwde onmiddellijk telefo nisch de politiebrandweer, die na eenige minuten onder leiding van den heer A. Couzy met een motorspuit met ladderwa gen uitrukte. Op het terrein van den brand- aangeko men sloegen de vlammen reeds fel uit. het dak van het fabrieksgebouw, zoodat da delijk het alarm „zware uitslaande brand" werd gegeven. De in de nabijheid van de fabriek wo nende bedrijfsleider, de heer E. G., werd eveneens onmiddellijk gewaarschuwd en deze nam in het gebouw dadelijk de noo- dige maatregelen. De eerste daarvan was het sluiten der ijzeren branddeuren, die via een brandgang de verbinding vormen tusschen de werkplaatsen en de opslag plaatsen. Deze deuren sluiten zich auto matisch, wanneer de looden zegels door de hitte doorsmelten, doch zoover was het slechts ten deele gekomen. Hierdoor wer den beide gebouwen als het ware van elkaar gescheiden, hetgeen het behoud voor de werkplaatsen is gebleken omdat de openingen anders als trekgaten hadden dienst gedaan. Een vuurzee. Toen de brandweer haar taak eenmaal had aangevangen, stond zij voor een ware vuurzee. De vlammen joegen hoog door het dak, waarvan het glas al spoedig ge sprongen was en gezien de hevigheid, waarmede het vuur voortvrat in de licht brandbare massa, achtte inspecteur Couzy het raadzaam ook nog een baby-motor- spuit een van de spuiten, die eenige weken geleden zijn gearriveerd om dienst te doen bij de blokbrandweer voor den Luchtbeschermingsdienst te alarmeeren. Zoo kon spoedig met twaalf stralen wa ter worden gegeven, maar het vuur had inmiddels zulk een omvang aangenomen, dat de zolders reeds begonnen te branden. Ongeveer drie uur lang werden de wa termassa's in de smeulende en vlammen de talen tabak geworpen en eerst te 4 uur kon men zeggen, dat men het vuur onder de knie had. Eerst nadat men daarvan ten volle ze kerheid had, kon één motorspuit en de baby-spuit jnrukken, doch de tweede mo torspuit bleef op volle kracht werken. Toen het vuur in den beginne zoo vree- selijk oplaaide, vreesde iren niet ten on rechte, dat de vlammen ook naar de aan grenzende kantoorgebouwen zouden over slaan, weshalve de directeur, de heer Chr. Wijtenburg de heer S. Wijtenburg ver toefde met vacantie in Zuid-Frankrijk en eenige familieleden, mede door vele hulpvaardige handen geholpen, de kan toorgebouwen ontruimden, boeken en meubilair naar buiten brachten, doch het later gelukkig weer naar binnen konden brengen. Ondanks het nachtelijk uur waren er VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Z. H. de Paus heeft een beroep gedaan op de leiders der volken om den vrede te bewaren. (3de blad). De zenuwspanning ora Dantzig heeft wel z'n toppunt bereikt. (3de blad). De vastgcloopen Britsch-Japansche con ferentie te Tokio. Overstrooming breekt de blokkade van Tientsin. (3de blad). Duitsch-Russische handels- en crediet- overeenkomst (3de blad). Stagnatie in de stafbesprekingen te Mos kou. (3de blad). *9*4. Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Instelling commissie inzake ontginning en kolonisatie van den noordoostelijken polder. (3de blad). Vestigingswet Kleinbedrijf, (lste blad). Te St. Oedenrode zijn gisteren twee jongens door den bliksem gedood. (Ie bi.). Noodlottige twist tusschen twee buren te Beilen eindigt in een moordpartij. (3de blad). Lelden Doodelijke aanrijding op den Heeren singel (lste blad). Gisternacht heeft een zware uitslaande brand gewoed in de opslagruimte van de sigarenfabriek der fa. A. H. J. Wijten burg. (lste blad). Brutaal oplichter gearresteerd, die de. medewerking der politie wist te verwerven bij zijn oplichtingen, (lste blad). Sport en Wedstrijden Verschillende Nederlandsche- en we- reld-athletiek- en zwemrecords zijn giste ren en eergisteren gesneuveld. (2e blad). De Docos-athleet Jan van Roodcn wint de 1500 M. op de nationale wedstrijden van D.E.M. te Beverwijk. (2e blad). De Prinses Juliana-beker door Sagitta te Amsterdam gewonnen. (2e blad). heel wat menschen op de been, zoodat de politie onder leiding van den w.n. com missaris, hoofdinspecteur W. G. Weyers, heel verdienstelijk werd bijgestaandoor een aantal militairen, die onder leiding van een onderofficier voor een behoorlijke afzetting zorgden en tevens toezicht hiel den, dat geen onbevoegden het terrein betraden. Zoo spoedig het vuur dermate bedwon gen was, dat men in het gebouw kon ko men, werd een aanvang gemaakt met het uiteenhalen der tabaksbalen, hetgeen een zeer omvangrijk werk was, omdat al net materiaal tevens naar buiten gewerkt moest worden. met eenige en daarna het was intus- schen al weer ochtend geworden met één straal in de nabijheid, om overal waar het vuur nog bleef smeulen voor 'n op- frissching te zorgen. Dit duurde den geheelen dag voort en

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1