BINNENLAND MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Jongeren-dag: te Delft op 24 Sept. 1939. Insiders op het terrein van de Jongeren beweging van de Kath. Staatspartij weten reeds wat met de aankondiging hierboven wordt bedoeld. Daarmede wordt uitdrukking gegeven aan een streven en een ideaal, dewelke door de bestuurderen van diverse Jonge- ren-afdeelingen niet alleen aan hun leden, in het verloop van de laatste en nog vol gende weken, worden doorgegeven, maar waaraan ook met alle krachten en met verschillende middelen zal worden gear beid. Een middel daarvan is de publicatie van de plannen en de oproep tot deelname, welke wij richten aan alle Kath. Jongeren (zoowel dames als heeren van 20 tot pl.m. 35 jaar) via de gewaardeerde medewerking van de Kath. Pers. Het initiatief van de K. J. A. Delft, het welk inmiddels de instemming van het Partijbestuur mocht verwerven, werd door vele af deelingen Jongeren met enthousias me begroet en door het voorbereidend co mité is bereids gewerkt, om de organisatie van de eerste Kath. Jongeren-dag op Zon dag 24 September, te houden in de groote zaal en foyers van Stads-Doelen aldaar tot een gebeurtenis te maken. Niet evenwel het verkrijgen van één- daags-enthousiasme is de bedoeling. De Jongeren-dag van 24 September moet worden het uitgangspunt van een vernieuwde activiteit zoo noodig in alle K. J. A.'s, het begin van winter-werk- programma in elke plaats, dat dienstbaar zal worden aan de doelstelling van de Jongeren-beweging op politiek gebied. Dus: Een dag van saamhoorigheid. Een dag, welke het juiste politieke in zicht verlevendigt of bevestigt. Een dag, welke een blijvend verband legt tusschen jonge Katholieken, van ge lijkgerichte idealen bezield. Een dag van gezond idealisme. Een dag van bewustwording, dat de Kath. Jongeren alleen door hun medewer king kunnen bijdragen tot het behoud van de groote geestelijke en sociale goede ren door de thans ouderen na grooten strijd verkregen. Een dag, welke een definitief „halt" moet beteekenen voor alle vormen van extremisme onder Kath. Jongeren. Een vruchtbare samenkomst dus, geen leeg gepraat en holle leuze-parodieën, wel ke geen contact in de werkelijkheid vin den. Bovendien, het programma is reëel, aan gepast (in den goeden zin) aan den geest van de jongeren. Een ongetwijfeld goede vereeniging van het nuttig-noodzakelijke met het aangename. Kath. Jongeren al of niet in het K. J. A. vereenigd treedt aan! Nadere berichten volgen nog, neemt er nota van! Vraagt inlichtingen bij uw besturen of rechtstreeks aan ons Secretariaat Madoera- straat 33, Delft. Geeft u zoo spoedig mo gelijk op. De Commissie van voorbereiding. WENSCHEN VAN DEN LANDBOUW De vleeschpositie. Onder leiding van den heer H. D. Lou- wes te Ulrum werd dezer dagen de maan- delijksche vergadering van de eerste af- deeling van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité te Utrecht gehouden. Door een der aangesloten organisaties werd nog eens een pleidooi gevoerd voor het openstellen van de gelegenheid tot de- naturatie van consumptie-aardappelen van klasse a in den herfst gecombineerd met een geleidelijk oploopen van den denatu- ratiebijslag. Daarvoor zou worden bereikt, dat de aardappelprijzen zich op een be hoorlijk peil kunnen handhaven, terwijl voor gebrek aan aardappelen in het voor jaar niet behoeft te worden gevreasd. Bovendien zullen de verbouwers nog het voordeel hebben van de hoogere veevoe- derwaarde der aardappelen in de winter maanden. Teneinde van een redelijk prijspeil ver zekerd te "zijn, werd het noodig geacht de denaturatie reeds per 1 November te doen ingaan, met een vergoeding van 1.40. Vanaf 1 Januari zou de vergoeding met 10 cent per maand dienen op te loopen, in dier voege, dat voor de maand Mei het maximum van 1.90 per 100 K.G. zou wor den bereikt. De vergadering kon zich met een derge lijke regeling vereenigen en oordeelde, dat de hoogere kosten ten laste van het landbouwcrisisfonds behoorden te worden gebracht, daar een regelmatige voorziening van de binnenlandsche markt met aard appelen als een algemeen belang moet worden beschouwd. Besloten werd deze aangelegenheid in de vergadering van dagelijksche besturen der centrale landbouw-organisaties met het college van regeeringscommissarissen aan de orde te stellen. Besloten werd over te gaan tot verzen ding aan de Tweede Kamer van een adres aangaande het ontwerp-landbouwbedrijfs- regelingswet. Aan de hand van een nota, samenge steld door een commissie, werd opnieuw uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent de vleeschpositie in den komenden herfst en in een verder verwijderde toekomst. Er bestaat gevaar, dat door het over- groote aanbod van rundvee op de a.s. herfstmarkten, de rundveeprijzen totaal ineen zullen storten. De vergadering kwam tot de conclusie, dat bij het huidige overschot van vleesch. Officleêle Crisispnblicatles DENATURATIE ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat met ingang van 21 Augustus a.s. de gelegegenheid tot denatu ratie met recht op vergoeding van groene erwten van den oogst 1939 zal worden opengesteld. Erwten, welke worden gedenatureerd door telers, moeten afkomstig zijn van eigen teelt en gezond en boerenschoon zijn. Voor erwten, gedenatureerd door han delaren, zal voorloopig alleen een vergoe ding worden vastgesteld voor de groene erwten van de laagste kwaliteitsklasse. Zoolang er nog geen standaardmonsters voor den nieuwen oogst zijn vastgesteld dienen de door den handel te denaturee- ren groene erwten minstens te voldoen aan het standaardmonster van de kwali teitsklasse C van groene erwten van den oogst 1938. Denaturatie-aanvragen kunnen op de gebruikelijke wijze worden ingediend. De- na,turatie van hoeveelheden kleiner dan 200 K.G. is niet toegestaan. 's-Gravenhage, 19 Augustus 1939. hier te lande, elke invoer van vleesch, het zij rund- of paardenvleesch, uit den booze is. Bovendien verdraagt een dergelijke invoer zich niet met het bestaan eener teelt-regeling. Algemeen was men voorts van oordeel, dat de regeering door het uit de markt nemen van 2e en 3e klasse rundvee, ri goureuze prijsdalingen dient te voorkomen Hoewel de melk- en zuivelpositie in het algemeen de richtlijn moet zijn, welke bij de rundveepolitiek moet worden gevolgd, zoodat een vermindering der klavertoe wijzing niet in aanmerking komt, is op dit gebied toch wel iets te doen. Zoo zou naar men meende de rundveeteeltregeling kun nen worden ontdaan van franje, welke de vleeschpositie ongunstig beinvloedt. In verband hiermede diént op afschaffing van de z.g. ossenschetssen te worden aan gedrongen. Het spreekt vanzelf, dat daar bij met de belangen van die gebieden, waar van ouds het houden van ossen gebruike lijk is, moet worden rekening gehouden. Ook was de vergadering eenstemmig van gevoelen, dat elke exportmogelijkheid van runvleesch, dok indien deze gepaard moet gaan met het verleenen van een be langrijke uitvoerpremie, diende te worden aangegrepen. In navolking van hetgeen Denemarken heet weten te bereiken op het gebied van de fabricage en export van vleeschproduc- ten als vleeschextract, bouilon-blokjes enz. stelde men zich voor, dat dit terrein ook in ons land zou kunnen worden betreden. Van groote beteekenis zou kunnen zijn de instelling van een bureau, dat de moge lijkheden op dit gebied onderzoekt. Besloten werd deze punten met de an dere C.L.O. te bespreken en eventueel bij de regeering de noodige stappen te doen. INVOERPRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 20 tot en met 26 Augustus 1939, behoudens tus- schentijdsehe wijziging, is vastgesteld op 4.65 per 100 K.G. De denaturatiesteun voor rogge, gede natureerd in de week van 13 tot en met 19 Augustus bedraagt f 1.45 per 100 K.G. LICHTING 1940. Het aantal dienstplichtigen. Uit het K.B. van 2 Augustus 1939 (Staatsblad no. 587), blijkt, dat 43.069 per sonen bestemd zijn tot gewoon dienst plichtige voor de lichting 1940. Hiervan zijn 1074 bestemd voor de zeemacht. VAN URK NAAR LEMMER TE VOET De dijk in November voltooid Naar wij vernemen is men met den aanleg van den dijk van Urk naar Lemmer thans zoover gevorderd, dat hij in Novem ber a.s. voltooid kan zijn. Dan zal het mogelijk zijn van Urk naar Friesland te wandelen. A.N.YV.B.-KAART VAN „DE HOGE VELUWE". De nieuwste kaart van den A.N.W.B. is gewijd aan ons nationale park „De Hoge Veluwe". De kleinste bijzonderheden van dit uitgestrekte gebied, dat zich steeds meer in de belangstelling der toeristen gaat verheugen, vindt men op deze kaart aangegeven, die geteekend is in een schaal van 7:25000. De verharde wegen staan er op, zoowel als de wandelroutes, de ruiter- en de fietspaden, de omrastingen en de wildroosters (zooals men weet de plaat sen, waar de wegen de grenzen der wild parken snijden en waar het wegdek be staat uit roosters, welke de herten niet durven te betreden), de terreinen, waar dê jeneverbesstruiken groeien, de kleine meertjes, enz. Al met al een kaart, waar degenen, die dit prachtige gebied gaan bezoeken, zeer veel genoegen van kunnen hebben. BEPERKINGEN IN DE BLOEM BOLLENCULTUUR Het oordeel van de Westlandsche kweekers De groote organisatie van de Westland sche Bloembollenkweekers, de Bloembol- lenkweekersvereeniging „Floralia", heeft Vrijdagavond in de drukbezochte vergade ring zich uitgesproken omtrent de beper kingen welke in het bloembollenvak weer toegepast moeten worden voor dit sei- soen Momenteel plegen diverse organisaties overleg over de maatregelen welke ge troffen moeten worden. Zoo heeft de groote organisatie „De Tulp" in de bloembollenstreek het voor stel gedaan om 25 kilo plantgoed per Are in te leveren, terwijl daarnaast ook nog het areaal ingekrompen zal moeten wor den. De Westlandsche kweekers hebben tegen een dergelijken maatregel echter ernstige bezwaren aangevoerd. Er werd n.l. op gewezen, dat in tegen stelling met de bollenstreek, de oogst van bollen in 't Westland dit jaar zeer ongun stig is. Het inleveren zal dan ook ernstige moeilijkheden kunnen geven, omdat men vaak al het materiaal noodig zal hebben voor aanplant. Niettemin hadden de vertegenwoordigers van het Westland in de organisaties zich bereid verklaard mee te gaan met een in levering van 15 kilo per Are, zulks om een compromis mogelijk te maken. Hoewel de vergadering tegen elke in levering ernstige bezwaren moest maken, heeft men toch algemeen zich bereid ver klaard met dit aanbod accoord te gaan. Hierbij is dan het aanbod gedaan, om ook 5 pet. van het areaal nog in te krimpen. Hoewel sommige leden ook hiertegen wel bezwaren hadden, kon men er toch heel goed mede accoord gaan, gezien ook het feit, dat ieder jaar belangrijke hoe veelheden bloembollen onverkocht blijven en beperking van de cultuur nog steeds tot de noodzakelijkheden behoort. In de vergadering werd voorts nog aan gedrongen om den handel inteeltvergun ningen zooveel mogelijk tegen te gaan, om dat hierdoor vooral voor de kleine kwee kers ernstige nadeelen ontstaan LICHTING 1938 LANGER ONDER DE WAPENEN? Naar wij vernemen is de nieuwe minis ter van Defensie voornemens, de dienst plichtigen van de lichting 1938, die begin September met groot verlof zouden gaan, niet naar huis te zenden. Hoewel een of- ficieele mededeeling nog niet is gedaan, schijnt het vast te §ta^n, dat de nadere re geling van dit besluit ten departemente wordt uitgewerkt. De minister zou hier mede reeds thans van zijn bevoegdheid, neergelegd in de nieuwe Dienstplichtwet, willen gebruik maken. EXAMEN MANUFACTL'RENBREVET. Het volledig brevet van vakbekwaam heid en algemeene handelskennis kon worden uitgereikt aan de dames: M. Berg man, J. Kleinhans, M. Poeliejoe, M. Speet, en C. Veeren allen te Leiden; aan de heeren: B. van Cleef, Leiden; J. Creyghton, O e g s t g e e s t; G. v. d. Geur, Boskoop; F. Ranke, Bodegraven; G. J. van Spanje, Leiden; W. Stijnman, Leiden; J. Paddenburg, Leiden; H. Morel, Leiden; N. v. d. Brink, Lei den; S. Bahlmann, Alp hen a. d.'Rijn; B. Jansen, Leiden; H. Rijff, Leiden; J. Holt, Leiden; de dames: M. Rijkelijk- huizen en D. v. d. Bogaerd, Leiden en aan de heeren: D. Ouwerkerk, Wasse naar; M. van Strien, Oegstgeest; D. Dreef en H. van Zandwijk te Leiden. Generaal G. G. van Everdingen f Te Arnhem is op 68-jarigen leeftijd overleden gep. luitenant-generaal G. G. van Everdingen, oud-gouverneur der Kon. Militaire Academie. OPBRENGST DER P. T. T. Over het eerste halfjaar 1939 ruim 2 millioen meer. De totaal opbrengsten der P.T.T. bedroe gen over Juni 1939 6.465.371, zijnde 432.190 meer dan over Juni 1938. Over het tijdvak Januari tot en met Juni 1939 werd in totaal ontvangen ƒ38.171.075. Dit is 2.167.201 meer dan over hetzelfde tijdvak 1938. ONTVANGSTEN BIJ DE SPOORWEGEN Ruim f 4 millioen voordeelig verschil vergeleken bij het eerste halfjaar 1938. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedroegen over Juni in totaal 9.111.083, tegen 8.520.377 over Juni 1938. Een voor deelig verschil dus van 590.705. Aan dit voordeelig verschil droegen alle baten bij, behalve de post-ontvangsten, die 15.000 minder werden. De ontvangsten uit goederenvervoer en lev. dieren spanden ditmaal de kroon met met een totaal-bedrag van 3.648.088 of 409.521 meer dan in Juni 1938. De reizi gers- en bagage-ontvangsten brachten 173.302 meer op, hetgeen eveneens be vredigend mag heeten, gezien het feit, dat Pinksteren thans in Mei en in 1938 in Juni viel, wat minstens een paar ton aan inkomsten scheelt .De post „Diversen" liet een grootere ontvangst zien van f 22.881. Over het algemeen blijven de spoorweg ontvangsten in de laatste maanden dus stijgen, hetgeen naast de verbetering in den handel ongetwijfeld reeds te danken is aan de vele voor het publiek gunstige maatregelen van het spoorwegbestuur in den laatsten tijd. De totale ontvangsten over het eerste halfjaar 1939 bedroegen f 50.913.309, tegen 46.568.862 in hetzelfde tijdvak van 1938, zoodat het totale voordeelig verschil is 4.344.446. KATHOLIEKE BLINDENZORG. Centraal bureau te Maastricht. In Maastricht zal worden gevestigd een centraal bureau voor het Nederlandsche R. K. blindenwezen. In ditzelfde gebouw zal tevens worden ondergebracht het kan toor van de provinciale commissie' voor blindenzorg in Limburg, die bijzonder in dit gewest veel doet tot verzachting en verbetering van het lot der blinden. Het gebouw zal op 22 September door Z. H. Exc. den bisschop van Roermond plechtig worden ingezegend. Het wordt gevestigd in een bestaand pand aan de Breedestraat te Maastricht. R.K. NED. VEREENIGING VAN DANSLEERAREN In Den Haag hield de R.K. Ned. Ver. van Dansleeraren op 15, 16 en 17 Augustus haar tweede jaarlijksche congres in de groote zaal van het Instituut Gaillard-Jo- rissen. Het congres werd dit jaar gehouden onder verheugende omstandigheden, daar de vereeniging op 29 Juli j.l. de kerkelij ke goedkeuring op haar statuten en huis houdelijk reglement mocht verkrijgen. De vereeniging, die zich van dag tot dag in grooter belangstelling mag verheugen, had buiten het gewone programma de technische aangelegenheden de dansen be treffend gemeend goed te doen, ook de stoffelijke belangen van de leden te be hartigen. Hiertoe had zij lezingen inge- lascht, o.a.: „De reclame en de dans- leeraar", enz. De dansen en nouveauté's werden na tuurlijk onderwezen op een wijze, dat hun uitvoering op geen enkele manier in strijd komt met de katholieke zedenleer. Dat dit onderwijs geslaagd was, kwam duidelijk tot uiting op den demonstratie avond die werd opgeluisterd door de aan wezigheid van verschillende heeren gees telijken. Deze spraken er hun voldoening over uit, dat de dansen op deze manier DE NOORDOOSTELIJKE ZUIDERZEE POLDER. De minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld ter voorberei ding van de organisatie voor de ont ginning en kolonisatie van den Noord- Oostelijken polder. In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Wa terstaat, b. tot leden: mr. dr. L. J. C. Beaufort, Md van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, mr. T. A. van Dijken, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steen/wijk, Commissaris der Koningin in de Provincie Drente, dr. ir. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur-directeur van den rijkswa terstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, J. E. van der Heijden, administrateur bij het departe ment van Waterstaat, H. Baker, inspecteur der registratie en domeinen, J. D. Schouten, inspecteur der registratie en domeinen, mr. H. W. J. Mulder, raadadviseur bij het de partement van binnenlandsche zaken, N. A. Nap, hoofdcommies bij het departe ment van binnenlandsche zaken, ir. S. Sme ding, directeur van de Wieringermeer, C. L. de Bruyn, secretaris van de directie der Wieringermeer, A. Blaauboen, secretaris van de gemeente Wieringermeer, c. tot lid-seoretaris: mr. J. M. Kan, hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken, d. tot adjunct-secretaris: H. Burik, ad junct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken. uitgevoerd iederen toets van welvoeglijk heid konden doorstaan. Zij stemden in met het in het leven roepen deze katholieke vereeniging en wezen op de noodzakelijk heid ervan, opdat hierdoqr de katholieke lansleeraren de richtlijnen kunnen aange ven. Hierom wordt dan ook de volle me dewerking der geestelijkheid verkregen. Het secretariaat verstrekt gaarne alle inlichtingen. Het is 'gevestigd: Joh. Kuy- pers, Torenstraat 4, Den Haag. Bestuur: geestelijk-adviseur pater Adriaanse M.S.C., Arnhem; voorzitter; E. Castelein, Leiden; penningmeester: J. B. M. Koenders, Nijmegen; commissa rissen: H. J. v. d. Velde, Den Haag en mej. A. Hageman, Nijmegen. TREINVERBINDING EINDHOVEN- BRUSSEL Opheffing wegens te weinig reizigers wordt overwogen. De „Msb." verneemt, dat er groote kans bestaat, dat de enkele maanden geleden in. het leven geroepen spoorwegverbinding EindhovenBrussel zal worden opge heven bij gebrek aan reizigers. Hooge spoorweg-ambtenaren verzekerden, n.l. dat per dag slechts enkele reizigers van deze verbinding gebruik maken en als ge volg daarvan wordt de afschaffing over wogen. Opheffing tramdienst Zeist—Rheneiu De tramdienst van Zeist naar Rhenen der Ned. Buurtspoorweg Maatschappij wordt met ingang van 8 October opgehe ven en vervangen door een autobusdienst. Het wagenpark der maatschappij onder gaat hiertoe de noodige uitbreiding. J. M. Meulenhoff f Zaterdagmorgen is de bekende Amster- damsche uitgever en boekenimporteur de heer J. M. Meulenhoff te Amsterdam over leden. Met hem is een merkwaardige en veelzijdige figuur uit de Nederlandsche boekenwereld heengegaan. Hr. M*. flottieljeleider .Tromp" is Zaterdag uit Nieuwediep naar Ned. Indië vertrokken, uitgeleide gedaan door duizenden. Het schip verlaat de haven

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10