PPÜf DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i*^\ Het Stadhuis te Leiden. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9416 3)e £eid6eli£(2oii/ta/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn. -tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer beslaat uit drie bladen. V Het kwaad In de wereld Altijd heeft ieder huisje z'n kruisje gehad. En altijd waren er vele huisjes met zware kruisjes. Maar in dezen tijd zijn er betrekkelijk wel héél vele huisjes met héél zware Wij leven in een tijd, waarin zoo velen m nood verkeeren zonder eenig perspectief te zien, zonder zelfs een mogelijkheid van leniging of verlichting te kunnen ont dekken Maar toch zijn er ook in zulke gevallen lichtpunten, die wij moeten zien. En het dagblad, dat de dagelijksche vriend is in de gezinnen, mag wel bij her- ha] ing wijzen naar die lichtpunten. Welke die lichtpunten zijn? Eerstens: laten wij toch dankbaar zijn, als waj onzen toestand vergelijken met die van zoo vele andere mènschen, hier en el ders.... Elders, buiten ons in vele opzich ten zoo gezegend landje! Vervolgens: laten wij toch dankbaar zijn, dal de ontzaggelijke ramp van een oorlog ons tot. nu toe is bespaard gebleven. En, op de derde plaats, mogen wij de vol gende gedachte in het volle licht plaatsen: Van nature streeft elk mensch naar eigen gezondheid en eigen welstand. En wij moe ten alles doen, wat wij redelijkerwijze kunnen doen, om onzen mede-menschen dat geluk, waarnaar zij van nature verlangen, te schenken. Maar, als wij het ongeluk niet kunnen ontwijken of ontvluchten, dan geve ons Ge loof kracht om het kruis te dragen Voor vandaag willen wij ons veroorloven, onzen lezers voor te leggen, ter overwe ging, een citaat uit een der werken van den grooten heiligen Augustinus, waarop dezer dagen onze aandacht viel: ..Wanneer een onervaren mensch in een werkplaats ronddwaalt en daar vele werktuigen ziet, waarvan hij het nut niet kent, zal hij, wanneer hij erg dorn is, die werktuigen ook voor over bodig houden. Wanneer hij zich brandt, of zich met een scherp voorwerp ver wondt, houdt hij ze zelfs voor schade lijk. Maar de meester kent him wer king en reageert niet op zijn domme opmerkingen en gaat onvermoeid met zijn arbeid voort. En zie, zoo dom zijn de menschpn. Den meester durven zij niet af breken en zij denken, dat alles wat in zijn werkplaats function- neert in orde is en zijn bestemming heeft. Op het werk der wereldschep ping echter, waarvan God als Schep per en Bestuurder, aanbeden wordt, durven zij critiek uit oefenen en die dingen verwerpen, waarvan zij de be- teekenis niet doorgronden. Zij werpen zich op ais deskundigen ter beoordee ling van de werktuigen van den Meester van het heelal, ofschoon men de on wetendheid van hun. voorhoofd kan le zen." (Gen c. Manich. I, 16, 25). De eenvoudige man en vrouw drukt de ze waarheid, waarvan Augustinus getuigt, aldus uit, als hem of haar iets kwaads over komt: Wie weet, waar 't goed voor is!.... KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK. Katholiek onderwijsinstellingen moeten verdwijnen. Naar wij vernemen heeft de Duitsche Rijksminister voor Wetenschap, Onder wijs en Volksopvoeding, Bernhard Rust, een verordening uitgevaardigd, gedateerd 5 April 3939, die eerst dezer dagen aan de betrokken instanties werd medegedeeld, waarin bepaald is dat een heele reeks van katholieke inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs met den aanvang van het nieu we schooljaar (nat is Pasehen 1940) hun poorten zullen moeten sluiten. Tot de on derwijsinrichtingen die o.m. door deze re- geeringsmaatregelen, die lijnrecht in strijd is met art. 23 van het Concordaat, worden getroffen, behooren: Het Bisschoppelijk College voor Priesterstudenten in Gaes- donck (bisdom Munster), het Internaat van de Sacré Coeur bij Bonn, het pensionaat va n de Dochters van het H. Kruis in As- pel bij Rees aan den Rijn, alsook het In ternaat van de Zusters van O. L. Vrouw te Mülhausen bij Kempen. ■H J. F. X. SANDERS, t In den ouderdom van 63 jaar is gisteren overleden de heer J. F. X. Sanders, di recteur van de N.V. Stoom-Zeep- Eau de Cologne- en Parfum.-fabriek Sanders en Co. De heer Sanders heeft, tengevolge van een hart-kwaal, een ziekbed gehad van vijf maanden een ziekbed, stichtend door rustige gelatenheid en onderwerping. De heer Sanders was een in vele krin gen bekende en geëerde persoonlijkheid. Ook buiten zijn bedrijf heeft hij zijn krachten en talentén gegeven voor veel maatschappelijken arbeid. En bij dat alles typeerend, dat hij zich aan wat hij ondernam ook gaf: geheel en al. Vier jaar lang, van September 1923 tot September 1927, is hij wethouder der ge meente Leiden geweest, terwijl hij te vo ren, ook in 1923, enkele maanden tijdelijk deze functie had waargenomen, tijdens ziekte van wethouder Bots z.g. Het Raads lidmaatschap heeft hij vervuld van 1919 tot 1927. De functie van wethouder was hem wij weten het bijzonder lief, "omdat hij de overtuiging mocht hebben, de rechte i op de rechte plaats te zijn. En zijn besluit, om af te treden, werd betreurd door allen, die hem in de uitoefening van deze functie van nabij hadden leeren ken nen. Hij ging echter heen, alléén omdat hem, naar zijn meening, gebleken was, dat hij niet voldoende,tijd en arbeid.kon be schikbaar stellen, om de gewichtige, in vloedrijke functie van het wethouderschap eener gemeente als Leiden te blijven vervullen met d i e punctueele nauwgezet heid en d i e volledige toewijding, welke hij van zichzelf eischte. Deze karakter-eigenschappen maakten, dat de heer Sanders in bestuursfuncties een zeer gewaardeerde persoonlijkheid was. De heer Sanders was sedert vele jaren voorzitter van de Ned. Ver. van Toiletzeep fabrikanten. Hij was lid van de Kamer v. Kooph. en Fabr. van Rijnland, sedert de reorganisatie in 1921, en van verschillende belangrijke commissies dezer KAmer. De R.K. Ver. ter Besch.v. Meisjes (Zita- Vereeniging) heeft in den heer Sanders een hoofdbestuurslid gehad, dat de belan gen der Vereeniging op krachtdadige en doeltreffende wijze heeft behartigd en ge diend. De hqer Sanders was' verder lid van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs; lid van de Stichting Ge meentelijke Woningbouw; Commissaris van de N.V. Leidsche Broodfabriek; sedert kort voorzitter van „Geloof en Weten schap" en benoemd tot voorzitter van •de „Contactcommissie" van de Lichtfa brieken. Hij was oud-bestuurslid van de ver. „Koninginnedag" en van de soc. „Amicitia". En wij memoreeren hier met oprechte waardeering en erkentelijkheid zijn com missariaat van onze N.V. „De Leidsche Courant", In het College van Commis sarissen vervulde de overledene sedert verscheidene jaren de functie van vice- voorzitter. W ij hebben wel van zeer n a b ij mo gen leeren kennen de daadwerkelijke be langstelling, de toegewijde activiteit van den heer Sanders voor een zaak, waaraan hij zich had gegeven. Half-doen was voor den heer Sanders altijd uit den booze! Met dezen karakter-trek liep parellel een andere hem typeerende eigenschap: zijn oprechtheid. Men wist steeds met zekerheid, dat hij over een zaak of persoon oordeelde, zooals hij meende, dat geoordeeld moest worden, ongeacht het feit, of hij er sympathie of vriendschap mee zou winnen of verlie zen; dat hij iemand in .diens afwezigheid besprak ,op dezelfde wijze als in diens bij-zijn. Men kon. op de eerlijkheid van den heer Sanders volkomen vertrouwen! De nagedachtenis van den overledene zal bij wie hem hebben gekend in eere blij ven; en wij bidden hartelijk voor diens zielerust. BE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG. De koortsthermometer stijgt weer, een toenemende onrust over hetgeen er gebeuren gaat met Dantzig jaagt door het bloed. De Duitschers voe len, dat er wat gebeuren zal, maar zij we ten niet wat. Te Berlijn wordt gezegd, dat de oplossing van het Dantziger probleem geen kwestie meer is van weken, maax van dagen. De Duitsche pers heeft zoo mogelijk haar heftigheid tegen Polen verdubbeld; zij spreekt van duizenden arrestaties van Duitschers in Poltn en somt allerlei gru welijkheden op, waaraan Duitsche onder danen in Polen ten prooi zijn. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: In Polen heeft men den zin voor de politie ke werkelijkheid reeds zoozeer verloren, dat men de eei /oudigste feiten en den eenvoudigsten samenhang niet meer be grijpt. Dwazen k-'nnen echter gevaarlijk worden, wanneer men hen niet dienover eenkomstig behandelt. Hun brutaliteit op voeren, beteekent met vuur spelen. Dat doet men echter sinds maanden in Londen en Parijs". De Poolsche per noemt deze kunstmati ge opzweeping -an de onrust „Sudeten tactiek" en de Poolsche bladen verklaren eenstemmig, dat dit procédé thans geen enkele kans van slagen zal hebben. Volgens de „Kurjer Poranny" hopen de Duitschers, dat de zaken den volgenden loop zullen nemen: De internationale spanning zou tot de uiterste grenzen wor den opgezet. Europa, geplaatst voor een onmiddellijke oorlogsdreiging, zou hand zaam worden en een nieuw München aan vaarden. Dan zou Duitschland een .defini tieven vrede" voorstellen tot den prijs van „onbeteekenende concessies". Indien Euro pa in bevestigenden zin antwoordt, zou dat zijn moreele demobilisatie beteekenen en zou een „Duitschen" vrede kunnen wor den gedicteerd. De Duitschers vergeten evenwel, aldus he' blad, dat de atmosfeer in Europa sinds -/erleden jaar volkomen gewijzigd is. De n ogendheden zijn vastbe sloten zich te vei jA^n tegt-n iedere nieu we Duitsche v Jeering. De Duitschers vergeten ook, dat-zü te doen hebben met Polen, dat zich niet zal laten intimideeren en vastbesloten is te strijden, desnoods al leen. Tot zoover het Poolsche blad. Spanning en ontspanning, alles tactiek van den „zenuwenoorlog". Ook de geruch ten over een plan voor een viermogend- hedenconferentie worden te Londen be schouwd als een nieuwe zet in den z.g. „zenuwen-oorlog", waardoor men in Pool sche kringen wantrouwen wil zaaien ten aanzien van de werkelijke Engelsche be doelingen en bovendien van „oorlogszuch tige democratieën" wil spreken, die de „vredesplannen" verwerpen. Hoe lang zal de Europeesche vrede deze zenuwen-oorlog nog kunnen verdragen? WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DUITSCH OORDEEL. Der, Vo 1 ksfreund, een teAken verschijnend blad, houdt zich aan het hoofd zijner kolommen bezig met de wij ziging van ministerie in Nederland. „Hol land bleibt. neutral", luidt het opschrift van het artikel, waarvan het slot luidt: „Met voldoening hebben we kunnen vaststellen, dat in het gansche beloop der crisis geen vraagstukken van bui- tenlandsohen aard zijn ter sprake ge komen, en de wil tot onveranderd en onvoorwaardelijk behoud van de neu traliteitspolitiek buiten kijf bleef. De nieuwe minister-president heeft er prijs op gesteld, dadelijk na overname van de portefeuilles, en zonder de bij- eenkpmst van het parlement af te wachten, dien wil te doen uitkomen. De nieuwe minster van buitenland- 'sche j zaken, dr. Van Kleffens, schijnt ons een borg toe? dat Nederland weer stand zal bieden aan alle verlokkin gen, dieook dit land door de omsin- gelings-politici zullen worden voorge houden. De nieuwe man heeft tot dus ver gearbeid in volkomen overeen stemming met den vorigen minister van buitenlandsohe zaken, die onge twijfeld een overtuigd aanhanger der strengste neutraliteit was. De minister van Economische Za ken, dr. Steenberghe, is aan de lei dende figuren der Duitsche staathuis houding persoonlijk welbekend. Hij verbleef dit voorjaar een poos in Duitschland en heeft gedurende dien tijd met den Rijksminister dr. Funk onderhandeld. Wij weten, dat hij krachtig optreedt voor het verleven digen van het economisch verkeer tus- schen Duitschland en Nederland, en daarom kunnen wij zijn aanblijven in het nieuwe kabinet slechts toejui chen." In de Duitsche pers wordt zoowaar over de neutraliteits-politiek van Nederland sym pathieker geschreven, dan ten onzent in het.Nationale Dagblad". VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Stijgende spanning rondom het pro- bleem-Dantzig. (2de blad). De mandatencommissie van den Volken bond keurt het Britsche beheer over Pa lestina af. (2de blad). Leiden Overleden is de oud-wethouder de heer J. F. X. Sanders. (1ste blad). WAARSCHUWING AAN ENGELSCHEN IN TIENTSIN. TIENTSIN, 18 Aug. (A. N. P.). De z.g. vereeniging der Chineesche vaderlandsche jeugd heeft een krachtige waarschuwing gericht tot eenige hier wonende Britsche onderdanen, de stad dadelijk te verlaten, daar zij anders elk oogenblik en op elke p:aats hun leven en hun bezittingen kun nen verliezen. „Indien ge aarzelt, zoo wordt in de waarschuwing gezegd, zult ge het zelfde lot ondergaan als de International Export Company, die door het Chineesche volk vernield is als uitdrukking van de woede der anti-Britsche beweging. STIJGENDE DUITSCHE EISCHEN. LONDEN, 18 Augustus. (A. N. P.). De „Daily Telegraph" meldt uit Warschau, dat de indruk, volgens welken het critieke punt in het geschil met Duitschland snel nadert, ;n de Poolsche pers tot uitdrukking komt. Zoo schrijft Smogorzewski in de semi-offi- cieele Gazeta Polska, dat de Duitsche pers thans een regeling van het „Corridorpro bleem" eischt, zoowel als den terugkeer van Dantzig naar Duitschland. Dit zoo schrijft hij kan twee dingen beteekenen. Of wel beschouwen gezaghebbende Duit sche kringen oorlog als onvermijdelijk en breiden zij hun politieke doelstellingen te voren uit in da hoop, dat het Duitsche volk het gemakkelijker zal vinden een ooi-log cm den Corridor te hegrijpen dan een oor log alleen om Dantzig, of wel stellen de Duitsche leiders zich voor, dat Polen ver schrikt kan worden door deze stijgende eischen en waarschijnlijker zal toestem men in concessie ten aanzien van Dantzig, wanneer Berlijn in ruil daarvoor welwil lend afstand doet van zijn „eischen" ten opzichte van den Corridor. In Berlijnsche diplomatieke kringen, zoo voegt hij hieraan toe, wordt het eerste alternatief als het waarschijnlijkste beschouwd. POOLSCHE VEREENIGINGSLOKALEN IN BERLIJN GESLOTEN. WARSCHAU, 18 Aug. (A. N. P.). Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Gestapo de lokalen van de vereeniging van Polen in Duitschland gesloten en verzegeld heeft, evenals de lokalen van de Slavische Bank. Verder wordt uit Berlijn gemeld, dat in het gebouw van de Poolsche minderheid in Duitschland huiszoekingen zijn gehou den, evenals in het gebouw van de vereeni ging der Poolsche studenten. Het is nog niet bekend of arrestaties verricht zijn. Hier en op de phcto-pagina geven wij eenige kiekjes betreffende den bouw van het nieuwe Stadhuis. HET HISTORISCHE SCHANDSTOEPJE AAN DEN VOORGEVEL HET GEBOUW, GEZIEN VANAF DE VISCHMARKT.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1