Jltendeióöakfi en Co'ö iBank ataakt ketatingen De nasleep van Mannheimer's dood BINNENLAND ivooi ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Indruk in financieele kringen MANNHEIMER STIERF EEN» NATUURLIJKEN DOOD. De plotselinge dood van den bankier dr. F. Mannheimer heeft een nasleep gekregen, die in financieele kringen in West-Europa grootcn indruk heeft gemaakt, n.l. de aan vrage om surséance van betaling door het door Mannheimer geleide bankiershuis Mendelssohn en Co. te Amsterdam. In verband hiermede deden vanzelfspre kend ter beurze geruchten de ronde, dat dr. Mannheimer's dood verband zou houden met de moeilijkheden, waarin zijn vennoot schap was geraakt. Bij informatie bij de politie te Vaucresson het plaatsje nabij Parijs, waar dr. Mannheimer op zijn buiten goed „Monte Christo" vertoefde werd echter met stelligheid verzekerd, dat de bankier een natuurlijken dood is gestorven. Volgens mededeeling van den Parijsdien correspondent van de „Telegraaf" was Mannlheiimer Woensdagmiddag tegen drie iuur uit Amsterdam teruggekeerd. Hij voel de zioh vermoeid en niet wel; het hart ver toonde teékenien van verslapte werking en ondanks de injectie, die zijn lijfarts, dr. Walser, hem toediende, werd dr. Mann heimer's toestand geleidelijk ernstiger. Om tien uur kwam het einde in tegenwoordig heid van zijn nog jonge vrouiw en verwan ten. „Het is niet onmogelijk", zoo verklaarde ons de dokter na afloop der begrafenis, „dat ongunstige 'berichten over den gang van zaken zijn dood bespoedigd hebben. Zooals in dergelijke gevallen voorkomt, kan een te groote emotie een funeste uitwerking heb ben". Sedert drie jaar leed dr. Mannheimer, zooals bekend) was, aan een hartkwaal, die steeds het ergste deed vreezen. Zijn dood Ik warn dan ook geenszins onverwacht, al dus dr. Walser. DE BANK IN BETALINGSMOEILIJK HEDEN. De invloed van de „Krach". Het bericht der surseanceaanvrage heeft vooral te Parijs diepen indruk gemaakt, ge zien de nauwe relaties die tusschen de Fransche schatkist en het onder leiding van Mendelssohn Co. Amsterdam staande bankiersconsortium bestonden. Het Fran sche ministerie van Financiën' reageerde dan ook gistermiddag op het nieuws met de publicatie van het volgende communi qué: „Mendelssohn's Bank was lid van de Ne- derlandsche en Zwitsersche banksyndicaten, waarmede de Fransche staat contracten heeft gesloten, zoowel voor de conversie in 4-iprocentsleeningen van de Fransche bui- tenlandsche leeningen, welke tegen een hoogere rente waren geplaatst, als voor de consolideering voor zes jaar van de in het buitenland geplaatste leeningen op korten termijn. Deze contracten zijn uitgevoerd. De operaties zijn gesloten en de winst is definitief door den Fransdien staat ver worven. In de toekomst zal de dienst dezer leeningen verzekerd worden door het filiaal van de Banque de Paris et des Pays-Bas te Amsterdam". Ook uit België werd van officieele zijde bericht, dat de Belgische transacties met Mendelssohn en Co's Bank waren afge wikkeld en de Belgische staat dius geen moeilijkheden ondervond'. GEEN ERNSTIGE CONSEQUENTIES VOOR NEDERLAND. In financieele kringen te Amsterdam helt men over tot de meening dat de moeilijk heden van de firma Mendelssohn Co. ook geen ernstige consequenties voor het Ne- derlandsche geld- en bankwezen met zich zullen brengen. Mendelssohn Co. was internationaal ge oriënteerd en bracht ten onzent uitsluitend buitenlandsche leeningen aan de markt; zelfs heeft de firma geen deel uitgemaakt van het syndicaat dat de Nederlandsche staatsleeningen uitgaf. Naar voorts zal mogen worden aangeno men zullen de credieten, die Mendelssohn Co. bij andere Nedrelandsche banken heeft opgenomen, op behoorlijke wijze ge dekt zijn. DE OORZAAK VAN DE MOEILIJKHEDEN. Omtrent de oorzaak van de moeilijkheden is naar buiten toe geen enkele mededeeling gedaan, zoodat men in financieele kringen slechts gissingen hoort. Meest helt men over tot de meening, dat het vooral de emissies der Fransche leeningen zijn ge we es* die tot de moeilijkheden aanleiding hebben gege- yen. De firma Mendelssohn' Co. heeft dit jaar de leiding gehad bij het aan de markt brengen van drie groote Fransche emissies. In Januari werd de groote Fransche 4% guldens conversieleening uitgegeven van l'OO millioen. Daarna was 30 millioen ondershands geplaatst en werd 70 mil lioen aan het publiek ter inschrijving aan geboden. Deze inschrijving werd in Zwit serland een succes, doch mislukte in Neder land. Daarop volgde in Mei de overneming van een bedrag van 155 millioen aan sobatkistpromessen van den Franschen staat tegen een vast disconto van 4% per jaar. De maximum looptijd van deze pro messen is 6 jaar. Voorts nam het consor tium onder leiding van Mendelssohn een zesjarige 3 3/4% o'bligatieleening, in totaal groot 100 millioen over. De helft daarvan kwam ten laste van een Zwitsersch con sortium. Van de voor rekening van Men delssohn komende tranche werd 25 mil lioen in Nederland' ter openbare emissie gebracht. Het ter inschrijving aangeboden bedrag werdi niet geheel geplaatst. Bovendien heeft het bankierskantoor Mendelssohn Co., belangrijke bedragen kort loopende Fransche promessen overge nomen. Het totaal bedrag dezer Fransche credieten, die later ten deele werden om gezet in lang loopende obligatieleeningen, bedroeg op 11 Februari van dit jaar onge veer 220 millioen. Voorts waren op dien datum nog 35 millioen aan België en f 121 2 millioen aan Argentinië in den vorm van promessen verstrekt. De vorige maand gaf een consortium, onder leiding van Mendelssohn Co., nog een 41/2 giuidensleening van de Cie Frangaise des Pétroles uit, die eveneens niet geheel kon worden ondergebracht. Het was In financieele kringen bekend1, dat deze onverteerde emissie-restanten, die in verband met de daling van den beurs koers der obligaties tot beneden d'en koers van uitgifte, niet konden worden uitgesle ten, aan het bankiershuis zware financie- ringseischen moest stellen. Naar men in financieele kringen aanneemt, is deze af faire de firma ten slotte over het hoofd ge groeid. In hoeverre daarnaast nog andere financieringen, hetzij op de kapitaalmarkt, hetzij op de valutamarkt of wel op de op vraging van deposito's van buitenlandsche banken, tot verdere moeilijkheden aanlei ding hébben gegeven, laat zich slechts gis sen. Vanzelfsprekend zullen de volledige con sequenties der moeilijkheden van de firma eerst kunnen worden overzien, indien na dere gegevens omtrent haar positie bekend zullen zijn geworden. Voor de markt der Fransche leeningen is de surséance-aan vraag uiteraard van groote beteekenis, om dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat tot een liquidatie van althans een deel van het bezit der firma aan Fransche obligaties zal worden overgegaan. DE MEENING TE LONDEN. De financieele correspondent te Londen van de „N. R. C." meldt: Men wijst er te Londen in invloedrijke kringen op, dat de firma Mendelssohn zoo buitengewoon autocratisch door dr. Mann heimer werd geleid. Men beschouwt echter de zaak niet pessimistisch doordat men aanneemt, dat de firma slechts tijdelijk haar betalingen moet staken om eerst te zien hoe de stand van zaken in financieel opzicht is, daar véle transacties van Mann heimer door zijn autocratische leiding door hemzelf plaatsvonden en nauwelijks door bemiddeling van de firma. In de bankwereld, die in Nederland werkzaam is, alsook in beurskringen, werd het bericht evenwel met schrik ont vangen. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat verschillende firma's te Lon den nauw met Mendelssohn, zoowel op de credietmarkt als ook in den beurshandel, samenwerken. De meest verschillende ge ruchten, welke niet nauwkeurig zijn na te gaan, doen de ronde en komen bijna alle uit Parijs, waar het bericht dat de firma haar betalingen staakt als een donderslag bij helderen hemel kwam. Ter beurze kwam de handel in buiten landsche leeningen volkomen tot stilstand, ten minste voor zoover het fondsen be treft, waarbij ook Amsterdam sterk geïn- tresseerd is. De koersen noteeren vrijwel alle nominaal. Op de aandeelenmarkt is uit voorzichtigheidsoverweging de koers voor Koninklijke Petroleum van 34 tot 33 5/8 en die voor Lever Bros Unilever van 33/9 tot 33/4 y, verlaagd. Op de wisselmarkt is het herstel van den gulden onderbroken en, nadat voorbij gaand een koers van 8,74 3/4 viel waar te nemen, bedroeg de laatste koers 8,76 y2. Bedankt als lid van de Ver. v. d. Effectenhandel. Naar de „Tel." verneemt, hebben de heeren A. E. Schirm, mr. D. J. van Aalst en P. G. Stach, beheerende vennooten van de commanditaire vennootschap Mendels sohn Co., bedankt als leden van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel. De hee ren Schirm en mr. Van Aalst waren met ingang van 1 Api'il j.l. tot vennooten be noemd, van welken datum af de firma ook lid is geworden van de Vereeniging. De Commanditaire Vennootschap Men delssohn Co., werd opgericht in Septem ber 1920; zij heeft haar zetel te Amster dam. Het kapitaal bedraagt f 6.200.000, verdeeld in 600 aandeelen A van ƒ5000, 2000 aandeelen B van f 1000 en 60 aande«- WIJZIGING INVOERREGELING SPIJSVET Van bevoegde zijde wordt het volgende medgedeeld: In September 1938 werd een regeling ingevoerd, strekkende tot beperking van den invoer van spijsvet voor directe con sumptie, welke regeling een aanvulling vormt op de quteering van den binnen- landschen afzet van spijsvet. Deze invoer- contingenteering heeft in de practijk ver schillende moeilijkheden opgeleverd, zoo wel voor den verbruiker als voor den han del, zoodat besloten is, ze te laten ver vallen. In de plaats daarvan zal met ingang van 12 Augustus a.s. de invoerheffing op spijsvet voor directe consumptie verhoogd worden met 4 cent per kg. voorzoover het betreft spijsvet in groo te verpakking en met 6 cent per kg. voorzoover het betreft spijsvet, het welk blijkens de verpakking in een heden van minder dan 10 kg. bestemd is voor den handel in het klein. De in voerheffing op spijsvet bestemd voor de binnenlandsche vetsmelterijen blijft daarentegen ongewijzigd op 36 cents per kg. gehandhaafd. Bij deze nieuwe regeling komt het be grip „importeur van spijsvet" tevens te vervallen, daar thans, behoudens dan te gen betaling der heffing, de invoer van spijsvet aan ieder toegestaan is. Nadere inlichtingen worden desge- wenscht verstrekt door de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. margarine, vetten en oliën, Nassaulaan 6 te 's Gravenhage, tel. 115640. MONOPOLIEHEFFING TOMATEN- PURéE ENZ. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt met ingang van 12 Augustus 1939 het invoermonopolierecht voor bereidin gen van tomaten met uitzondering van to matensoep voor alle bereidingen van to maten, verpakt in glas met een inhoud van 1.2 kg. of minder, 20 cents per kg. netto, en voor alle bereidingen van tomaten, an ders verpakt, 35 ets. per'kg. netto. DR. IR. M. H. DAMME WEER TERUG BIJ DE POSTERIJEN De oud-minister van Sociale Zaken, dr. ir. M. H. Damme, die, zooals men weet, toen hij als minister optrad in een dienst order mededeelde, dat hij zijn werk als directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie neerlegde, heeft gis teren zijn arbeid in laatstgenoemde func tie hervat. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. De regeling voor de lichting 1940. Blijkens een aanschrijving van den mi nister van defensie aan de autoriteiten kan aan alle ingeschrevenen voor de lichting 1940 vrijstelling van den dienstplicht we gens broederdienst worden verleend, die voor een zoodanige vrijstelling in aam king komen en deze tijdig hebben aange vraagd. De grootte van de gezinnen, waartoe de ze personen behooren, is ditmaal niet van invloed. Ten aanzien van aanvragen om vrijstel ling wegens broederdienst voor personen, die voor zoodanige vrijstelling in aanmer king zouden kunnen komen, doch deze niet tijdig hebben aangevraagd, zal door den minister worden overwogen, of er reden bestaat voor het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Indien in een gezin twee of meer broe ders of halfbroeders voor de lichting 1940 tot gewoon dienstplichtige worden be stemd, omdat zij niet in aanmerking kon den komen voor vrijstelling wegens broe derdienst, kan desgewenscht een zoodanige regeling worden verkregen, dat slechts één hunner als gewoon dienstplichtige behoeft te dienen en de andere(n) van deze 'broe ders vrijstelling van den dienstplicht we- voor een paar voordelige kousen in een mooie kwaliteit halfmat zijden dameskousen 89 49 37 32 zijde met til d'écosse kousen 49 42 37 32 en een partij 2e keus kousen halfmat 69 ets zijde fil 27 ets Haarlemmerstraat 228230 gens aahwezigheid van een bijzonder ge val kan verkrijgen. Indien zoodanige vrij stelling wordt verlangd, moeten de belang hebbenden daartoe het verzoek doen aan den minister van defensie, zoodra een broeder 30 dagen in werkelijken dienst is geweest, militair pensioen geniet of heeft genoten of gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. Tenzij de broeders onderling anders overeenkomen, zal de oudste broeder of, bij gelijken ouderdom, hij die het eerst in het alphabetisch register vermeld staat, worden beschouwd als degene die voor dienen als gewoon dienstplichtige in aan merking komt. len C van 20.000. Beheerende vennooten waren: dr. F. Mannheimer, P. Stack, E. Schirm, mr. D. J. van Aalst; commissarissen zijn de hee ren dr. C. J. K. van Aalst, mr. J. Limburg en dr. R. von Sydow. Visschen in troebel water. Het „Nat. Dagblad" tracht, zooals ge bruikelijk, uit het feit, dat Mannheimer een geëmigreerde Duitsche Jood was, munt te slaan. De meer dan fantastische redac tie ziet de wensch is blijkbaar de vader van de gedachte Nederland reeds den weg van Oostenrijk opgaan. „Wij zien in Nederland een vertraagde film afdraaien. Het Godsgericht dat zich in Oostenrijk voltrok, waar de ineenstor ting met het failliet van den emigrant Bo- sel begon, zal ook Nederland schoon ve gen. De parellel is duidelijk. Wie de emi granten op het kussen heft en het eigen volk vertrapt, is geoordeeld". DE NED. BLOEMBOLLENBEDRIJFS ORGANISATIE Het „Weekblad v. Bloembollencultuur" schrijft o.m. over de instelling van den Ned. Boembollenbedrijfsorganisatie. „Wat de samenstelling van het bestuur van het nieuwe lichaam betreft, wij ont veinzen ons allerminst, dat daarop critiek zal bestaan, ook in die kringen in ons vak, die opzichzelf de totstandkoming van de instelling toejuichen. Critiek als b.v. nog kort geleden tot uitdrukking kwam in een „Open brief" aan het hoofdbestuur van onze vereeniging, afkomstig van een aan tal leden, critiek overigens, die in een be spreking, welke het hoofdbestuur met die onderteekenaren had, is weerlegd, zoo niet tot aller, maar dan naar den indruk van het hoofdbestuur toch tot veler ge noegen. Deze critiek is op het eerste gezicht be grijpelijk en dit werd ook bij bedoelde be spreking toegegeven. Want de onderhan delingen over de zetelverdeeling zijn dan ook wel het moeilijkst van alle geweest. Wij doelden daar reeds op 7 Juli op. Wij kunnen er, ook nu niet, diep op in gaan, maar voor wie de geschiedenis der maatregelen voor het bloembollenvak, van het begin af aan, nagaat, is het ten dezen bereikte resultaat niet onbevredigend. Vier organisaties hebben van den aan vang af in de saneering een rol te vervul len gehad, n.l. Bond van Bloembollenhan delaren, H.B.G., L.T.B. en Alg. .Vereeni ging. In Sierteeltcentfale en Surplusfonds zijn vertegenwoordigers dezer 4 organisa ties aanwezig. In de Sierteeltcentrale voor de Alg. Vereeniging twee van de acht, in het Surplusfonds voor de Alg. Ver. één van de vier. De C.B.T.B. en de N.T.B., beiden even als L.T.B. standsorganisaties, drongen reeds lang op vertegenwoordiging aan; immers, de L.T.B. had van den aanvang af reeds meegewerkt. Dat de Regeering er niet toe is overgegaan de twee andere stand organisaties tot vertegenwoordiging in staat te stellen, ligt aan het feit, dat reeds 1 y2 jaar wordt onderhandeld over dat gene wat nu tot stand kwam. Bij de N.B.O. zijn deze beide stands organisaties nu betrokken. De bereikte zetelverdeling lijkt ons in dit licht bezien bevredigend voor ieder; de posities zijn „uitgebalanceerd". Wij wijzen er voorts op, dat bereikt is een gelijke verdeeling van het aantal zetels tusschen kweekers en exporteurs. Deze pariteit en het feit, dat de regeering toe zicht blijft uitoefenen om te voorkomen, dat bevordering van groepsbelangen boven het algemeen vakbelang plaats vindt, geeft eveneens reden tot voldoening. Maar wat wij het belangrijkste achten is, dat alle organisaties, die het lichaam vor men, naar het instituut vakmenschen, des kundigen hebben afgevaardigd, welke te zamen allerlei in het vak bestaande scha keeringen vertegenwoordigen. Het is toch onmiskenbaar van beteeke nis, dat in de leiding van dit nieuwe li chaam alle stroomingen vertegenwoordigd zijn, teneinde de belangen in evenwicht te houden. De leden van het dagelijksch bestuur, waaronder de voorzitter, zijn voor de eerste maal door den Minister van Eco nomische Zaken benoemd. Den heer D. W. Lefeber mogen wij met zijn benoeming gelukwenschen; het worde hem gegeven het bestuur, der N.B.O. zóó te leiden, dat dit lichaam véél voor het vak op het voor dit lichaam aangewezen gebied zal kunnen bereiken. Ook den verder benoemden onze gelukwenschen. Het bestuur neemt groote verantwoorde lijkheid op zich. Al deze menschen wacht een zware taak. De Statuten van de N.B.O. behoeven, NOG GEEN SPRAKE VAN EEN ARNORMALEN ZOMER Regenval is niet overdreven groot te noemen De tijd om zonder regenjas uit te gaan, is voorloopig nog niet aangebroken. De pressies boven de Britsche eilanden, die zich voortdurend aan de rand van de groote depressie bij IJsland vormen, zor gen, dat de vochtige, vrij warme lucht- strooming uit zuidelijke tot zuidwestelijke richting hier te lande voortduurt met zware bewolking en nu en dan eenige regen. Wanneer men echter de regenjas meeneemt, dan heeft men toch niet veel reden tot klagen. De regenval is, ondanks het feit dat er plaatselijk een flinke bui kan vallen, toch gering en er zijn large tusschenpoozen van prachtig weer. Het weerbericht geeft verder eenige hoop op gestadiger weer. Wanneer de jong ste storing boven Engeland in noordooste lijke richting is voorbijgetrokken, zal de luchtdrukstijging over Midden-Europa haar invloed kunnen laten gelden in ons land. Men moet er echter niet te vast op rekenen. Men weet nu langzamerhand wel, dat weer een nieuwe storing bij Ierland kan ontstaan, die de aanvankelijke ver wachtingen in de war stuurt. Het eenige is, de weerberichten in ochtend- en avond blad goed bijhouden! Reden tot bijzondere klachten heeft de zomer tot dusver nog niet gegeven. Zeker hij kan geen aanspraak maken op de eere- titel van „stralende zomer". Maar positief slecht mag imen hem evenmin noemen. Het is een gemiddelde zomer, die niet bij* zonder opvalt. Dit zegt natuurlijk niets omtrent hetgeen ons eventueel nog te wachten staat. De weerstatistiek toont, dat de tempel ratuur precies het gemiddelde heeft be* dragen in Juli, terwijl Juni aanzienlijk te warm is geweest. Het aantal uren, dat de zon zich verwaardigd heeft de Neder* landsche bodem met haar stralen te ver kwikken, is iets minder geweest dan waarop wij recht hadden, maar groot is het verschil niet: De Bilt had 172 uren zonneschijn, terwijl 186 uur het normale bedrag is. Wanneer wij ons echter herin neren, dat Juni een record aan zonne schijn heeft gebracht, kan de zomer over de maanden Juni en Juli samen op een uitstekende prestatie wijzen. De regenval in Juli was overvloediger dan wat wij verplicht zijn af te nemen. De Bilt met 94 millimeter tegen 79 nor maal. Plaatselijk was dit verschil nog wel grooter. Deze regen is in de tweede helft van Juli gevallen. De zware regenval van de laatste weken speciaal in Frankrijk, heeft daar te lande de vraag doen opwerpen, of de zomers thans natter zijn dan een halve eeuw ge leden. In het etmaal, dat Zaterdagochtend j.l. om 7 uur eindigde, is in Parijs een hoeveelheid regen gevallen, gelijk aan tweederde van de normale regenval voor Augustus. Volgens de statistieken van het Fransche meteorologische instituut, zijn Juli en Augustus in Frankrijk sinds 1880 voortdurend natter geworden. Tegelijkertijd vertoonde de temperatuur een tendens om eenigszins te stijgen. In de jaren 18801909 waren er drie Juli maanden met abnormaal veel regen, maar in de jaren 19101939 niet minder dan negen. In de eerste periode waren er negen Julimaanden met abnormaal weinig regen tegen slechts vijf in de tweede periode. De Augustusmaand vertoont hetzelfde streven, maar minder uitgesproken. De vraag is, of dit ook voor Nederland geldt. In ieder geval, de huidige zomer al hier geeft nog geen reden tot bijzondere op- of aanmerkingen. naar wij hoorden, no;g de Koninklijke Goedkeuring. Zy zullen daarna bekend ge maakt worden. Tot zoolang kunnen wij dus op de voorgenomen werkwijze van het lichaam niet nader ingaan. Wij hebben echter vertrouwen, dat uit de publicatie zal blijken, dat met veel critiek, die is uit geoefend, is rekening gehouden. Als bloembollenkweeker zal men in de practijk naar wij meenen, weinig verandering bespeuren van de totstand koming derze N.B.O. Siertèeltcentrale en Surplusfonds zullen geliquideerd worden en hun werk aan de N.B.O. moeten over geven. Indien de tactiek ten aanzien van de saneringsmaatregelen wijziging zou ondergaan, zou die ook gekomen zijn, in dien alles bij het oude ware gebleven, om dat zulk een wijziging altijd neeslag zal zijn van wat er in de organisaties leeft. En de invloed van de organisaties op den gang van zaken bij de bedrijfsmaatregelen is vergroot. Wij wenschen het nieuwe orgaan voor spoedige arbeid, tot heil van van het vak, doch natuurlijk met dit voorbehoud, dat wij met alle vakbeoefenaren instemmen, als zij de wensch uitspreken, dat spoedig de internationale economische omstandig heden zich zóódanig zullen wijzigen, dat geen noodmaatregelen dus ook geen N.B.O. meer noodig zullen zijn." PROEF MET BRUIN BROOD Naar wij vernemen zal binnenkort een proef worden genomen met bruinbrood, dat in tijd van mobilisatie zou moeten wor den genuttigd. We herinneren er aan dat eenigen tijd geleden een soortgelijke proef en zulks met bevredigend resultaat met oorlogs- wit'tebrood is genomen. „Hbld.".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6