HET NIEUWE KABINET-DE GEER SPORT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG, j hoopt, dat betere tijdien onder den nieuwe raad; mogen aanibreken. De Commissie, wel'ke voor het Ontgir tningsfoedrijf zal worden 'benoemd roept sp: toe: verzorg het bedrijf goed, streef na; zoo hoog mogelijke opbrengst en werk# iegenheid, want 'het resultaat als sliu.itpo: van de begrooting is van groote beteeken; Ook de heeren Sloof, Van der Tol« Van der Laan spreken ieder een afzon*'- lijk woord; van dank en. afscheid, waar: de voorzitter een slotwoord spreekt en t: sluiting met gebed overgaat. VOETBA DIOC. HAARL. VOETBALBOND. HET TWINTIGSTE JAARVERSLAG. In een keurig verzorgd boekwerk- brengt de D. H. V. B. zijn verslag uit ovi het 20e hondsjaar: Met een kort voorwoo: over het ontstaan en de groote noodzak- lijkheid van sport in Katholiek verbal* welke thans 20 jaren heeft gewerkt t gezwoegd om den Katholieken jongen voeren door de branding van sport-entho: siasme en sportvergoding naar de rusti; vlakte van sportbeoefening, tot ontspa: ning en ontwikkeling van het lichaai maar vooral tot heil van de ziel, won het afgeloopen jaar onder de loupe gen men Alhoewel men niet over alles onve deeld tevreden kan zijn, kwamen toch go de dingen tot stand, in dit jaar kwa weer dichter bij de meer intensieve same werking tusschen de diocesane jeugd-o ganisaties eenerzijds en de sportorganis ties anderzijds Een commissie werd b noewid, welke diocesaan leiding zal gevt op het gebied van Junioren-zorg en rich lijnen werden uitgestippeld, langs well die zorg in de praktijk ten uitvoer 2 worden gelegd. In enkele districten vond( leidersdagen plaats, waarvan een groc invloed is uitgegaan en daarom wordt vo de toekomst het houden van leidersdag door het bestuur een zeerste aanibevole De verbetering van terreinen en accorc datie is over de geheele linie goed voori gegaan. Kwantitatief is de Bond go vooruitgegaan, dit kwam vooral tot uiti: in de vermeerdering van het aantal Jun: ren, hetgeen bewijst dat de districten dit opzicht prachtig werk hebben verricr Het aantal leden bedroeg 14511 en w 8147 senioren en 6364 Junioren, terwijl 182 aangesloten vereenigingen zijn, verdee over 7 districten. Afzonderlijk willen 'v uit dit verslag nog vermelden, dat in h District Leiden zijn ingeschreven 775 S nioren en 513 Junioren. Aan de Junior competitie in dit district namen deel elftallen in 5 afdeelingen. Na een overzicht over het werk van verse commissiën, besluit dit keurig ov' zicht met de vermelding van de compe tie-standen over het seizoen 193819 een mooie statistiek voor de aangeslol vereenigingen. Leest met aandacht de advertenties In Uw Dagbla CH. WELTER. koloniën. A. Q. H. DYXHOORN, defensie. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOÏ De vierjarige zittingsperiode voor den 1 gemeenteraad van Nieuwkoop loopt ten einde en zoo kwam gisteravond het college in zijn huidige samenstelling, behoudens onvoorziene omstandigheden, voor het laatst bijeen. Alleen den heer Stam misten we rond de groene tafel. Na opening met gebed en vaststelling van de notulen spreekt de voorzitter een sympathiek woord ter gelegenheid van de geboorte der Prinses en stelt voor namens den Raadi een telegram te zenden van ge- lukiwensdhen aan het Koninklijk Huis, het geen aller instemming verwerft. De spoorbaan. De Raad heeft in zijn vergadering van 17 Mei 1938 besloten om voor den aanleg van een weg op de verlaten spoorbaan Alphen Uithoorn een bijdrage te verleenen van 1Q55.per jaar, zul'ks onder voorwaarde, dat de Ziendeweg, een gedeelte Zuideind- scheweg (van de woning Zuidhoek tot de Spoorbaan) en de weg vanaf de woning Zuidhoek tót 'het Kruis te Noorden op het tertitair wegemplan geplaatst zou worden. Mede om de streek ter wille te zijn heb ben Gedeputeerde Staten besloten alvast met den aanleg van een gedeelte van den weg, namelijk van het Aarkanaal naar Nieuwkoop (Nieuiwveenschien weg) te be ginnen, opdat ook de genoemde wegen op het tertiair wegenpaln zouden kunnen wor den gebracht. Dit kan echter niet, zonder dat de Raad de toezegging doet, dat zij voor dezen gedeeltelijken aanleg de bijdrage zal verleenen, omdat indertijd de toezegging voor den geheelen weg geschiedde. Een soortgelijk verzoek is ook aan de gemeente Alphen aan den Rijn gericht, terwijl ook aan den polder Nieuwkoop voor dit weg gedeelte een bijdrage is gevraagd. De bijdrage zal eerst verschuldigd zijin van het tijdstip af, dat het bewuste weg- vak voor het verkeer wordt opengesteld. De voorzitter zegt te weten, dat men gaarne nog dit jaar met den aanleg een aanvang zou maken. De Raad gaat eenparig er mede accoord om de toézegging te doen. Ingevolge art. 55 ter der L.O.-wet wordt voorloopig vastgesteld het bedrag, dat in 193-8 voor het openbaar onderwijs is uitge geven. Dit bedraagt f 844.03 voor gemid deld' 63 leerlingen. De begrooting voor den vleeschkeurings- dienist levert geen bezwaren op. Voor een landbouw oursus te Aarlander- veen wordt een bijdrage gevraagd van 15.49 ten behoeve van eenige leerlingen uit deze gemeente, wat wordt goedgevon den. Aanbieding geschiedt van de rekening over 1938. Aan de Stationslaan zal een telefoonge bouw verrijzen ter automatiseering van de telefoon. Hiervoor is noodig de vestiging van erfdienstbaarheid voor het leggen van een kabel op den berm van den weg, welke de gemeente in erfpacht heeft. Wordt goedgevonden. De Ziendeweg is geteerd, doch het Nieuw- koopsche gedeelte steekt erg af bij dat van Alphen aan den Rijn, waar belangrijk meer zorgen en kosten aan besteed zijn, waarom wordt voorgesteld het eigen weg gedeelte nog een keer te teren, wat een uitgaaf vraagt van ongeveer 400.waar mede de Raad accoord gaat. Aan de orde komt vaststelling van de ge loofsbrieven voor de nieuwbenoemde raads leden. De voorzitter vraagt de heeren Augustinus en Splinter deze te willen on derzoeken. Deze heeren bevinden de stuk ken in orde, zoodat tot vaststelling beslo ten wordt. Wijziging Politie-verordening. Voorgesteld wordt aan art. 70 van de ver ordening een vierde lid toe te voegen ten einde strafbaar te stellen het aanwezig heb ben van automaten, bestemd' voor spel, ook ander dan hatoardispel, in lokalen of op ter reinen, waartoe of waarbij het publiek met of zonder betaling toegang heeft, biljarts vallen hier niet onder. Na eenige bespreking wordt hiertoe be sloten. De Kantonrechter heeft de verordening op het kampeeren onverbindend verklaard, omdat wegens eeri ongeoorloofde beperking van het eigendomsrecht strijd zou aanwezig zijn met art. 625 van het Burgerlijk Wet boek. Om deze reden wordt een wijziging voorgesteld, teneinde hierin te voorzien. Hierover werd vrij uitvoerig gediscussi eerd. 'De heer Augustinus zegt, dat deze ver ordening het vreemdelingenverkeer niet bevordert, de heer Den Hartog wil het kam- peeren toestaan onder voorwaarden, de heer Breedijk vraagt aanhouding ter rus tige overweging. Deze spr. weet van hen gele arsbonden, dat als men het kampeeren gaat toelaten de hengelaars wegblijven en ■dit moet ook niet. De voorzitter beklemtoont dat geheel de Raad ongetwijfeld wiTbevorderen de komst van vreemdelingen naar deze gemeente, doch ook in het belang hiervan is het noo dig, dat een zooveei mogelijk nette toe stand bewaard blijft. •De heer Eijs zegt, dat aanleiding tot uit spattingen geweerd moet worden, mede in het 'belang van onze jèugd en als het kam peeren verboden blijft, zal dit onze hotels ten goede komen. De heer Breedijk verheugt het, dat het in de vorige week hier zoo druk geweest is en de neringdoenden daarvan veel gepro fiteerd hebben, wat dan toch gebeurd is trots het kampeerverbod, doch voelt meer voor aanhouding. De heer Den Hartog vraagt of er nu zoo veel dingen gebeuren, die niet in den haak zijn. De heer Splinter zegt, dat het zedelijk belang voor alles gaat en dat dit niet opge offerd mag worden aan de belangen van den middenstand. De heer Verhaar gaat na de reden, waar om o.m. het verbod is ingevoerd, om de schandalen, welke een. raadslid' persoonlijk geconstateerd had in een hooiberg en ver dedigt met klem de instandhouding van het veiibod met de voorgestelde aanvulling. (Hét voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. De heer Breedijk onthield zich. Tegen de heeren Den Hartog, Augus tinus en Sloof. Een derde voorstel tot wijziging betrof de maximum snelheidsgrens binnen de 'be bouwde kom als gevolg van de binnenkort in werking tredende Wegenverkeerswet. op grond waarvan deze gebracht wordt op 45 K.M. De rondvraag leverde geen bizonder- heden op. Afscheid raadsleden. •De voorzitter wijdt nu eenige woorden van afscheid tot de vier scheidende raads leden, de heeren Breedijk, Van der. Laan, Van der Tol en Sloof. Spr. zegt, dat genoemde leden de ge meentebelangen naar beste weten hebben behartigd, waarvoor hun de dank van de gemeente toekomt, wat meer bizonder be treft den heer Breedijk, die gedurende vier jaren de lasten van het dagel-ijksch 'bestuur gedragen heeft. Wars van volksgunst zegt spr. hetgeen een eerste vereisohte is bij het bekleeden van een openbaar ambt heeft de heer Breedijk steeds zon der aanzien des persoons gehandelde Spr. wenscht de heeren in hun verdere leven Gods beste zegen toe en moohten zij nog weer eens als raadslid terugkeeren, dan zijn zij in deze zaal wederom van harte wel kom. De heer Breedijk verkrijgt nu het woord en zegt, dat het nemen van afscheid niet zoo gemakkelijk is als men wel denkt, vooral als men een aantal jaren in een college prettig heeft gewerkt, waarin wel lang niet altijd alles koek en ei 'was, doch waar toch het doel van allen voor zat het gemeentebelang te dienen, ieder op zijn wijize. Spr. dankt den voorzitter voor de ver leende gelegenheid om zich steeds ten volle te kunnen uitspreken en voor de aange name leiding van de vergaderingen en Na da vorming van het nieuwe kabinet werd de formateur, jhr. mr. D. J. de Geer, Woensdagmiddag door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde te Den Haag in audiëntie ontvangen Dr. J. v. d. TEMPEL soc. zaken. Dr. P. S. GERBRANDY, justitie. Ir. J. W. ALBARDA waterstaat. Mr. E. N. v. KLEFFENS, buitenl. zaken. Mr. M. P. C. STEENBERGHE, econ. zaken. Jhr. DE GEER, financiën en alg. -zaken. H. VAN BOEYEN, binnenl. zaken. G. BOLKESTEIN, onderwijs.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8