STADS NIEUWS BORDÜURATELIER Cordineeren, AGENDA Laatste berichten DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per w*ek; 2.80 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïU. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? OPKLAREND. De Bilt seint: Verwachting: Aanvankelijk betrokken tot zwaarbe wolkt met eenige plaatselijke regen of mot regen. Later opklarend en iets warmer, meest matige Zuid-Westelijke tot Zuide lijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige Z. Z. W. wind, 18 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Z. Z. W. wind, 18 gr. C. De Bilt: betrokken, matige Zuidelijke wind, 17 gr. Groningen: betrokken matige Zuidelijke wind, 16 gr. C. Maastricht: betrokken matige Z. Z. W. vind, 17 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het depressiesysteem, dat over de Brit- sche Eilanden somber en regenachtig weer brengt, bewoog zich gisteravond vrij snel •in Oostelijke richting, doch trekt thans meer naar het Noord-Oosten. Ook in ons land is de bewolking toegenomen en viel lichte regen, terwijl de wind langs de kust tot krachtig toenam. Intusschen stijgt de luchtdruk over Centraal Europa, zoo dat zich over Zuid-Duitschland, het Al pengebied en Oost-Frankrijk een gebied van hoogen luchtdruk heeft gevormd, dat door een rug met het Azorenhoogedrukge- bied verbonden is. Over het grootste gedeel te van Frankrijk, Zwitserland en Duitsch- land heerscht rustig, tamelijk koel weer, r.-.et vrij zware bewolking. In Noord- Duitschland kwam in vele plaatsen mist voor, terwijl in Oost-Duitschland en Polen nog zware regens vielen. Over Finland, Midden en Noord-Zweden nam het gebied van hoogen luchtdruk nog aanzienlijk in beteekepis toe. Hier heerscht fraai, warm zomerweer. De kern van de IJslandsche depressie verplaatste zich iets in Zuid-Oos telijke richting. LUCHTTEMPERATUUR. 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.08 uur tot Vrijdagmorgen 5.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 11 Aug. voorm. 11.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. Maan op 1.14 uur Vrijdagnacht. Maan onder 17,27 Vrijdagnamiddag. Feestartikelen Slingers met Vlaggen, 7 Meter lang, 25 et.. Mutsen vanaf 2lA> et., Schilden, Confettie Serpentines, Servetten, Bruidszakjes enz. Steeds de nieuwste Voordrachten en Bruiloftsliedjes Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 267 VEENENDAAL sKoC' enz. Haarlemmersir. 27, Tel. 21511 HET NIEUWE KABINET Liberaal oordeel. Het Algemeen Handelsblad schrijft: „Wat de politieke toekomst van dit mi nisterie betreft, in de Kamer zal het reeds door de combinatie van christelijk-histo- risohen, roomsch-katholieken en sociaal democraten op een flinke meerderheid kunnen rekenen. Maar nu sociaal-demo craten voor de eerste maal in Nederland hun intrede doen in het landsbestuur, mag men verwachten, dat zij hun volgelingen daden zullen willen toonen. De katholieken zullen veel te blij zijn, dat zij aan de strengste consequentie van een roomsch-rood kabinet zijn ontsnapt, om ditmaal al te veel moeilijkheden te ma ken. Want al heeft roomsch-rood nume riek in het kabinet niet de meerderheid, de aandrang tot het voeren van een duur so ciaal beleid zal niet licht zijn, gezien de samenstelling van het kabinet. Op ordeningsgebied zal stellig worden gekoerst in de richting van een steeds ge- bondener bedrijfsleven. Want hier vinden wij juist een der punten, waaromtrent men in dit kabinet gemakkelijk tot overeen stemming zal kunnen komen. Wat er verder o.m. met de Zondagswet, de reeds door de Tweede Kamer aanvaar de wet op de kinderbij slag verzekering, het echtscheidingsontwerp van mr. Goseling en de voorstellen betreffende de jeugdwerk loosheid van prof. Romme geschieden zal,, ligt in de schoot der goden." En de Nieuwe R o 11. C r t. schrijft: „Hoewel de a.-r. en de lib. afzijdig ble ven ondanks de hardnekkige aanzoeken van den formateur, die daarbij zelfs de v.-d. een oogenblik buiten de deur heeft willen laten staan, is het hem toch nog ge lukt een eenzamen a.r. te vangen, wat nog een politiek succesje voor den heer de Geer is geworden. In den Roomsch-rooden leeuwenkuil wenschte Daniël de Geer zich begrijpelijkerwijs met zooveel mogelijke medestanders te omringen. Alleen weten wij niet, of prof Gerbrandy zijn premier wel veel effectieve hulp zal kunnen ver- leenen. Hij heet verzot te zijn op ordening, een „Feinschmecker" voor alle taartjes van door den staat gedirigeerde oeconomie. Een man naar het hart van de Nederlan der. Een man, die in 1937 (verslag van de a.-r. Roterdammer) ook woorden heeft ge sproken, die den voorzichtigen financier de Geer alvast te denken kunnen geven: „Prof mr. P. S. Gerbrandy ving aan met uit Benjamin Franklins „Wenken aan een jongen zakenman" enkele woorden aan te halen, waarin deze tot zuinigheid aan spoort, om in het-leven te kunnen slagen. Wenken als deze zouden in onzen tijd on mogelijk kunnen zijn gesproken, omdat productie en distributie in onze samenle ving een heel andere waarde hebben ge kregen. Wat toen vanzelf sprak, doet dit niet meer." Dat de liberalen en ook de aangezochte a.-r. dr. van Di.ik, mr. Terpstra en dr. Woltjer onder instemming van het a.-r. hoofdorgaan De Standaard de uitnoodiging om in den regeeringskaros mede te rijden hebben afgeslagen, lijkt ons een verstan dige daad. Zij hadden de heterogeniteit van het bewind nog maar vergroot. De dis cussies in den raad van ministers zouden wellicht een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat er voor discussies in het parlement geen tijd zou zijn overgescho ten. Sterkte is echter, wat den heer de Geer ook thans vóór alles mag worden toege- wenscht." DE BEëEDÏGING DER NIEUWE MINISTERS. Hedenochtend om 11 uur heeft H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk het nieuwe kabinet ontvangen voor de eedsaflegging. Te ongeveer 'half elf kwamen als eersten aan de heeren P. S. Gerbrandy en H. van Boeyen, vervolgens de kabinetsformateur jihr. mr. D. J. de Geer en de overige leden van het kabinet. 'De audiëntie duurde ongeveer drie kwar tier, waarna de ministers wederom per auto vertrokken. De ministers werden aan den ingang van het paleis ontvangen door den adjudant van dienst, majoor Romswinokel. De heeren waren allen in civiel gekleed, met hoogen hoed', met uitzondering van minister Dyx- hoorn, die in groot uniform van luitenant- kolonel was. De portefeuilles zullen in den loop van den namiddag worden overgedragen, be halve die van buitenlandsche zaken. De heer Patijn zal morgen van zijn va- cantie terugkeeren. De scheidende ministers hebben heden afscheid genomen van hun departementen. DEELNEMING DER S.D.A.P. AAN DE REGEERING. Dinsdag, 8 Augustus, had te drie uur in het Volksgebouw te Den Haag een verga dering plaats van de Algemeene Raad uit N.V.V. en S.D.A.P. Deze vergadering nam kennis van een voorstel van de beide Kamerfracties der S.D.A.P. en van het Partijbestuur, om in te gaan op het aanbod van den heer De Geer om de S.D.A.P. door de partijgenoo- ten Albarda en Van den Tempel in het Ka binet te doen vertegenwoordigen. Het overleg met het verbondsbestuur van het N.V.V. leidde tot het aannemen met algemeene stemmen van het volgende advies aan de Partijraad der S.D.A.P.: „De vergadering van den Algemeene Raad adviseert aan de Partijraad der S.D. HET ONGEVAL MET DE STADHUISSCHUTTING TE LEIDEN Het slachtoffer overleden De 62-jarige gepensionneerde spoorweg arbeider J. van Blitterswijk, die de vorige week Maandag door een vallend gedeelte van de schutting voor het stadhuis aan de Breestraat werd getroffen en daarbij ernstig gewond, is gisteravond in het St. Elisabethsziekenhuis alhier aan de opge- loopen kwetsuren overleden. NATIONALE KADERDAG. „Actie naar de Nieuwe Gemeenschap." De bij het algemeen comité van actie „Naar de nieuwe gemeenschap" aangeslo ten organisaties zullen van hun hoofdbestu- sturen wel een oproep ontvangen hebben tot deelname aan de Nationale Kaderdag op Zondag 10 Septemer a.s. in het Ajax- Stadion te Amsterdam. Mochten er organisaties zijn, die een der gelijke oproep niet hebben ontvangen, dan is het plaatselijk comité gaarne bereid, voor deze leden de deelnemers-kaarten aan te vragen. We verzoeken u beleefd, deze opgaven te zenden vóór Zondag 13 Augustus aan den tweeden ondergeteekende. Gaarne sporen we alle aangesloten orga nisaties voor zoover noodig krachtig aan, den kaderdag te bezoeken. Ook Leiden zal dan door ons aller me dewerking in Amsterdam behoorlijk ver tegenwoordigd zijn. Namens het Leidsch comité van actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap". Dr. W. J. J. DIJSSELBLOEM, Voorzitter. N. B. M. VREEBURG. Secretaris, Cronesteinkade 22. EXCURSIE CENTRALE WERKPLAATS Gisteren hebben de deelnemers van de Centrale Werkplaats met hun Algemeen Leider en Werkmeesters een excursie ge maakt. Om 7 uur vertrok men van de werkplaats le Looierstraat 3, per touringcar over Utrecht naar Ouwehand's Dierenpark te Rhenen, alwaar men om 9 uur aankwam. Na dit park bezichtigd te hebben, ging men om 12 uur daar vandaan, om door be middeling van een der Leidsche Coöpera ties de Handelskamer te Utrecht bezoeken, alwaar om 1 uur een uitstekend verzorgde lunch genuttigd werd,waarna men in 2 groepen deze fabriek ging bezichtigen. Na deze fabriek bezichtigd te hebben, werd er een tocht gemaakt door de omstreken van Utrecht. Gedurende deze excursie werden in de touringcar versnaperingen onder de jongens uitgedeeld. Om half negen kwa men allen weer voldaan aan de werkplaats terug. In een speechje dankte een der jon gens hun Algemeen Leider, den Heer Buy- ser, voor dezen leerzamen en prettigen dag. Deze excursie is tot stand gekomen door giften van eenige Leidsche Fabrikan ten en andere Burgers. TERAARDEBESTELLING WIJLEN Dr. A. NAEREBOUT. Gistermiddag vond op de begraafplaats bij het Groene-Kerkje te Oegstgeest de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. A. Naerebout oud 26 jaar en wonende te Vlissingen, in le ven inwonend geneesheer aan de gestich ten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest, die dezer dagen tengevolge van een motoron geval op de Rijksstraatweg Leiden Utrecht nabij Nieuwerbrug om het leven kwam. In den stoet kwamen o.a. mede, prof. dr. E. Carp, hoogleeraar te Leiden, op welke kliniek dr. N. werkzaam was, dr. A. Stok vis, ass. van prof. dr. E. Carp, dr. F. J. Stuurman, geneesheer-directeur der ge stichten Endegeest, de heer J. A. Valk, hoofd-adm. en economische dienst, Ende geest e.a. Op het kerkhof merkten wij o.a. op dr. W. Briët uit Oegstgeest, leden van de Evangelische Christen Gemeenschap uit Leiden met haar voorganger de heer F. v. d Horst, gestichtspersoneel, technisch en administratiefpersoneel der gestichten en vle vrienden en kennissen van den overle dene. Toen de kist in de groeve was neder - gelaten, trad naar voren de moeder van den overledene die een gedeelte sprak uit Joh. 3 vers 16. Een zuster van den overle dene sprak een tekstwoord. Vervolgens voerden het woord ds. S. P. de Roos uit Hellevoetsluis, prof. dr. E. Carp, namens de stichting Port-Natal te Assen ds. G. J. Sanders, namens de commissie van beheer der gestichten Endegeest dr. F. J. Stuur man geneesheer-directeur, en namens de Evangelische Christengemeenschap uit Lei- A.P., de partijgenooten Albarda en Van den Tempel te machtigen toe te treden tot het kabinet door den heer De Geer te vor men." 's Avonds om half acht had in het Volks gebouw een vergadering van de Partijraad plaats. Deze vergadering nam met op één na al gemeene stemmen het volgende voorstel aan: „De Partijraad besluit de partijgenooten Albarda en Van den Tempel te machtigen, toe te treden tot het kabinet door den heer De Geer te vormen." den de heer F. v. d. Horst. Als laatste spre ker voerde het woord dr. A. Stokvis als collega en vriend van den overledene. Spr. schetste den overledene als een goed vriend en medewerker. Voor ons allen is hij een trouwe vriend geweest en heeft hij met volle toewijding gewerkt. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna de vader diep geroerd allen dank zegde voor hun betoonde belangstelling en medeleven. Een drietal kransen dekten de kist, o.a. van de Psychiatrische Universi- teits-kliniek, vrienden en kennissen van En degeest en van het bestuur van het Neder- landsch Consultatie-Bureau voor L. A. C. RONDLEIDING „DE LAKENHAL". Ter kerm is van belangstellenden wordt gebracht dat de eerstvolgende rondleiding in het museum izal plaats hebben op Za terdag a.s., te twee uur precies. De tentoonstelling van oude schilderijen uit particulier bezit, waarvan wij dezer da gen melding maakten, zal dan tevens be zichtigd worden en wel zonder betaling van extra-toegangsrecht. VAN DE FIETS GEVALLEN. De 12-jarige D. v. E. uit de Kloksteeg is gistermiddag op het Rapenburg met de fiets tegen de trottoirband gereden en ge vallen. Hij brak de linkeronderarm en is door den dokter van den E.H.D. naar het Acad, Ziekenhuis gebracht. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3323. B. L. van der Klugt en Zonen, Leiden, Haarlemmerstraat 258. Behangerij, stoffeerderij, beddenmakerij, complete meubileering. Filiaal Haarlem merstraat 289293 verplaatst naar Haar lemmerstraat 256258. Opheffing. L. Verhaar, Voorschoten, Valkenburgscheweg 18. Groentenhandel. Gevonden voorwerpen in de maand Juli 1939. Nikkel heerenarmbandhorloge, autostep, armband' (verm. koper), armbandje van een horloge, verchroomd damesarmbandhor loge, broche met steen, boodschappentasch, bagageriem, bril met hoorn montuur, bad pak en badhanddoek, zilveren broche, bad pak, boekje, camera, ceintuurs, dashouder, duimstok, dameskousen, damestasch, fiets pomp, gewichten, handschoenen, hoofdban- dage, 'haarstrik, jasje, jas, kam, kruisje van rozenkrans, 'kanarie, kindercorset, kop van rijwiellantaarn, konijn, mutsen, mantel, motordop, mondorgel, manteltje met kapje, nummerbord, notitieboekje, overall, porte- monnaies, pantalon, regenkapje, regenman tel, regenpijpen, regenjassen, R. K. kerk boekje, stang van een laadbak, sleutels, doublé schakelarmband, schortje, snelbin der, schoorsteenlooper, tasch, inh. ballen enz. veilig verkeersspeldje, vest, vulpen houders, wimpel, wollen babyschoentje, zakagenda, zakmes, zeis, zak met aard appelen en groenten, papieren zak, inh. blouse en rok. Gevonden in het Postkantoor: een acte- tasch, inh. 2 ledige flesschen, 1 lichtbruine dames'handschoen. Gevonden in de Tram (stadslijn): hand schoenen., 2 heeren.hoeden, 1 emmertje, ceintuur, damesparapluie, - zwart étui, 1 pakje, inh. rose stof. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur n.m., behalve Donderdags en Vrijdags ten Politie- •bureele alhier. Men maakt ons erop attent, dat het Za terdag de laatste dag is, dat men rijwiel- plaatjes kan laten stempelen in de kiosk van de A.V.O. naast het Postkantoor. Te Den Haag slaagde voor het examen handenarbeid Mej. C. J. Stuifbergen, te Leiden. DE WETHOUDERSVERKIEZING. Leiden, 9 Augustus 1939 Op pagina 3 van uw blad van gister avond komt onder bovenstaanden titel een artikel voor, overgenomen uit de „Nieuwe L. Courant". Het is niet mijn bedoeling om de hou ding van de S. D. A. P. ten opzichte van haar eisch, voor wat de wethoudersbenoe ming betreft te becritiseeren, doch wat mij en anderen wel interesseert is, wie of na deze verkiezing als wethouder van Sociale Zaken zal optreden. Het is wel jammer, dat de Raad op de verdeeling van de wethoudersfuncties geen invloed oefent, hij zou dan zeker rekening houden met den wensch van de gansche burgerij en niet met die van een bepaalde groep. De wensch van het grootste deel van de burgerij is, dat zij de wethoudersportefeuil le van Sociale Zaken wil toegewezen zien aan iemand die beslist onafhankelijk is van de arbeidersbeweging, hetgeen de laatste 4 jaren niet het geval is geweest. Mogelijk kan dit artikel er iets toe bij dragen, dat met dien wensch zal worden rekening gehouden. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, L. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van 5 tot en met 10 Aug. a,s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge Woerd 171, t el. 20502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. FINANCIËN EN ECONOMIE Dr. F. MANNHEIMER OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht is de bekende bankier, dr. F. Mannheimer, beheerend vennoot van de commanditaire vennoot schap Mendelssohn en Co. te Amsterdam overleden. Binnenland Jhr. A. D. LAMAN TRIP BENOEMD TOT HOFMAARSCHALK. Het heeft H. M. de Koningin behaagd den luitenant-kolonel, commandant der 3e divisie der Koninklijke Marechaussee te Arnhem, jhr. A. D. Laman Trip met ingang van 1 September 1939 te benoemen tot hoogstderzelver kamerheer in buitengewo nen dienst en tot hofmaarschalk. NOODLOTTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE WIELRIJDERS. Wachtmeester der artillerie aan de gevolgen overleden. Gisteravond te- ongeveer tien uur fiets ten twee wachtmeesters der artillerie op het fietspad van den Bennekomschen weg in de richting Ede. Op dat moment kwa men van de tegenovergestelde riohting een jongen en een meisje, eveneens op de fiets. Bij het passeeren reed één der wachtmees ters, de heer van den Brink van het 8ste regiment veldartillerie te Ede, tegen den jongen op. De wachtmeester sloeg achter over van zijn fiets en kwam met het hoofd op den harden grond terecht. In bewuste- loozen toestand werd het slachtoffer naar het gebouw van den militairen geneeskun digen dienst te Ede vervoerd, waar hij van morgen aan de gevolgen is overleden. In verband met dit ongeluk zijn de fees ten, welke vanmorgen door de artillerie te Ede gehouden zouden worden, afgelast. ONVOORZICHTIG WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Op den weg UdenVolkel is vanochtend omstreeks elf uur nabij het café „Jacht- lust" een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een reeds bejaarden ingezetene van het plaatsje Vorstenbosch, den heer van Hin thum, het leven heeft gekoot. Van Hinthum, die met zijn rijwiel op het fietspad reed, zwenkte op een gegeven mo ment den weg op met de bedoeling linksaf te slaan. Juist op dat moment naderde een bestelauto. De bestuurder daarvan, die op de onverwachte manoeuvre van den wiel rijder niet verdacht kon zijn, probeerde den man nog te ontwijken, hetgeen echter niet gelukte. Van Hinthum werd tegen den grond geslingerd, de bestelauto kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. De zwaargewonde wielrijder werd naar St. Jansgasthuis te Uden overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De be stuurder van de bestelauto kreeg geen let sel. AANRIJDING TE 's-HERTOGENBOSCH. Bekend architect uit Amsterdam gewond. Vanochtend zijn te 's-Hertogenibosch op den hoek van den Geldersohedam een perso nenauto en een vrachtauto tegen elkaar 'gébotst, waarbij de bekende Amsterdam- sobe architect, de 'heer Meikellbach, werd gewond. Omstreeks elf uiur reed ter plaatse een Ford, bestuurd door een chauffeur van de A.V.R.O., en waarin de heer M'erkelbach, de bouwer van de A.V.R.O.-studio en nog twee heeren van de A.V.R.O. zaten. Het gezelschap was op weg naar de expositie „ideaal wonen". Door onbekendheid met den weg was men aan het dwalen geraakt. Bij het ge vaarlijke kruispunt bij den Gelderschedam wilde de chauffeur rechtdoor rijden, met het gevolg, dat hij door een van rechts komende vrachtauto, geladen met steenen, in de flank werd gegrepen. De schok was zoo hevig, dat de personenauto een kwart slag om maakte en zwaar gehavend tot stil stand kiwaim. Alleen de heer Merkelibaoh, die achterin zat, was er minder goed afge komen, Door de hevige botsing was hij met het hoofd tegen de zijruit geslagen, zoodat men hem bewusteloos uit den wagen haalde. De andere inzittenden, alsmede de chauf feur, waren niet gekwetst. De inzittenden van de vrachtauto bleven eveneens onge deerd. Per auto van den G.G. en G.D. werd de heer Merkelbach naar het Grootziekengast- huis vervoerd', waar de 'behandelende ge neesheer een hersenschudding constateer de.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2