DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 30ste Jaargang No. 9410 Seficki^clieSoii^cmt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. V Overschaduwde tevredenheid Wij hebben kennis genomen van de sa menstelling van het nieuwe Kabinet met een overschaduwde tevredenheid. Het Nederlandsche volk mag tevreden zijn, dat de heer De Geer is geslaagd in het samenstellen van een Kabinet, dat, hoewel niet nationaal in den zin waarin wij het zouden wenschen, toch wel in ze keren zin nationaal mag worden genoemd. Het Nederlandsche volk mag tevreden zijn, dat de heer De Geer voor de aan vaarding van de ministers-portefeuilles heeft bereid gevonden een aantal mannen, van wie wij deels de zekerheid deels de verwachting mogen hebben, dat zij met be kwaamheid zullen regeeren, en wier inte griteit buiten alle verdenking staat. Onze tevredenheid is echter overscha duwd. Wij zijn nog niet heen over de teleur stelling, dat er een einde moest worden gemaakt aan het christelijk Kabinet Co- lijn, dat zulk een zegenrijken arbeid had verricht en nog zoo heel veel beloofde voor de toekomst. Wij hadden op de tweede plaats liever gezien, dat door medewerking of hartelij ker medewerking van enkele partijen het nu optredend Kabinet in nog meer effec tieven zin nationaal had kunen worden genoemd. Met wat de Maasbode reeds gister avond schreef zijn wij het woordelijk eens: Zoo is dan deze. wel zeer ellendige dubbele ministercrisis tot een oplos sing gekomen. Dat het een zéér fraaie is, kunnen wij niet zeggen. Wij had den een in waarheid nationaal Kabinet de beste oplossing gevonden. Of kan men dit Kabinet, waarin de zes groot ste partijen door één of meer geest verwanten vertegenwoordigd schijnen, misschien toch in zekeren zin „Natio naal" noemen? Maar een oplossing is er van een cri sis, die, om redenen, die niemand dui delijk zijn, een eind maakte aan een uiterst vruchtbaar werkend christelijk Kabinet. De spijt, die hierin ligt uitgedrukt, dat het zóó is moéten loopen, deelen wij heel en al. Een andere overschaduwing wordt over het optreden van het nieuwe Kabinet ge worpen door het feit, dat slechts twee van de vier katholieke ministers terugkeeren; de ministers Romme en Goseling maken geen deel uit van het Kabinet-De Geer. Vooral zal onder de gegeven omstandig heden zeer velen het niet terugkeeren van den heer Romme verwonderen. Om de sociale politiek van minister Romme is de crisis ontstaan! En nu keeren de Katho lieken, die het met de sociale politiek- Romme zoo hartelijk eens waren, terug zonder Romme.... Wij kunnen dezen gang van zaken alléén aanvaarden in de veron derstelling die wel als zekerheid mag worden beschouwd dat het nieuwe Kabinet en speciaal de minister van So ciale Zaken de politiek-Romme wat het wezenlijke betreft zal voortzetten. Wij willen de daden van het Kabinet af wachten met vertrouwen. V Kostelijke introductie in de socialistische pers Nu is de S. D. A. P. ook in het landsbe stuur getreden uit de sfeer van opposi tie op het terrein van de opbouwende po litiek, op het terrein van het regeeren. Nu is de S. D. A. P. ook in het landsbe stuur gekomen aan het vervullen van haar beloften en voorspiegelingen, aan het om zetten van mooie woorden in mooie daden. En.de socialistische pers bereidt haal lezers al voor op de o n v e r m ij d e 1 ijk e teleurstellingen. Zij schreef gisteravond: „Dit ministerie begint zijn werk op een tijdstip, dat, vóór de volgende Ka merverkiezingen, slechts een periode van ruim anderhalf jaar overlaat. In die betrekkelijk korten tijd kan men niet alles en nog wat tot stand bren gen. Het spreekt vanzelf, dat de krach tenverhouding in ministerie én volks vertegenwoordiging grenzen stelt. Ten slotte is de financieele toestand na de aanpasserij van de vorige jaren niet zoo, dat wij wonderen zouden kunnen verwachten." Neen, neen w ij verwachten heusch geen wonderen! Wij zijn tevreden, volko men tevreden, als minister v. d. Tempel kan handhaven en doortrekken de lijn, door minister Romrne getrokken; als deze socia listische minister kan behouden en uitvoe ren, wat minister Romme heeft weten te bereiken en voornemens was tot stand te brengen V Nederlands zelistandigheidspolitiek De tot nu toe gevoerde zelfstandigheids- politiek is het meest waardevolle deel in de tot nu toe gevoerde landspolitiek. Deze zelfstandigheidspolitiek moet wor den gehandhaafd, volledig en onver zwakt. Minister De Geer heeft reeds verklaard, dat dit ook gebeuren zal. Een vertegenwoordiger van het A.N. P. heeft den kabinetsformateur ge vraagd, of het voornemen bestaat in de Kamer een regeeringsverklaring af te leggen. De heer De Geer antwoordde ontken nend. Aangaande de plannen voor de toe komst meende hij zich op dit oogenblik te moeten bepalen tot de verklaring, dat de zelfstandigheidspolitiek, zooals die tot dusver door ons land gevoerd is, onder het nieuwe kabinet volledig en onverzwakt zal worden gehand haafd. Eén blad in ons vaderland insinueerde reeds gisteravond, dat er gevaar bestaat, dat de lijn van de zelfstandigheidspolitiek, tot nu toe gevolgd, zal worden omgebogen. Dat ééne blad is, natuurlijk, het „Nationale Dagblad". Dit blad schreef gisteren- Een zeer ernstig feit beteekent ook het heenigaan van mr. Patijn, als mi nister van Duitenlandsche Zaken. De bezetting van dit Departement door mr. E. N. van Kleffiens, biedt geenterlei waarborg voor de strikte handhaving dier zelfstandige onzijdigheid, die al leen geschikt is om ons volk buiten de conflicten der groote mogendheden te houden. Mr. E. N. van Kleffens is een zijdig Angelsaksisch georiënteerd en het zal dus gewenscht zijn, de werk zaamheid van dezen man op de meest nauwlettende wijze gade te slaan. Tot nu toe hebben wij bij de N.S.B. nooit veel bemerkt van waardeering voor de buitenlandSche politiek onzer regeering, voor haar zelfstandigheidspolitiek in tegendeel. Nu in-eens is het heengaan van mr. Patijn, als minister van Buiten- landsche Zaken (door ons betreurd) voor het N.S.B.-orgaan een rede tot droefheid!.. De insinuatie van het blad betreffende de politiek van den nieuwen minister van Buitien la ndsche Zaken zal niemand heel ernstig nemen. PE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG: Vanavond zal te Dantzig een groote an.ti-Poolsche demonstratie worden gehouden, waarbij gouwleider Forster het woord zal voeren. Forster is pas uit Berch- tesgaden teruggekeerd; wat wij dus krijgen ie hooren is „his masters voice", de stem van den Fuehrer, die hem precies verteld zal hebben, wat hij zeggen moet. Naar voorts wordt medegedeeld, zou Forster Vrijdag weer naar Duitschland vertrekken en daaruit leidt men af, dat de redevoe ring van Forster wel veel oratorich vuur werk zal bevatten, maar geen beslissende verklaringen. Het lawaai en de deining, welke thans onder het volk gemaakt worden, staat ook in typische tegenstelling tot de toegeeflijk heid der Dantziger autoriteiten tegenover de Poolscheautoriteiten betoonen. In de Fransche pers wordt gesproken van een rookgordijn om de terugtocht te dekken. Het kan ook zijn, dat men door een demon stratie van kracht en eensgezindheid de komende onderhandelingen wil trachten te beinvloeden. TOKIO: In Japan worden de onderhan delaars ongeduldig. De Engelschen zijn sinds de Amerikaansche interventie (de opzegging van het handelsverdrag) wat minder toeschietelijk geworden en rekken thans de besprekingen. De Japansche mi nister Kato heeft vanmorgen een onder houd gehad met den Britschen gezant, Craigie, en dezen verzocht hem definitief te zeggen, of Engeland bona-fide voorbe reidingen treft voor een hervatting der Britsch-Japansche onderhandelingen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche mi litaire gedelegeerden niet voor onbepaal- den tijd in Tokio konden blijven en dat zij besloten haddën in 'het begin der volgen de week naar Tientsin terug te keeren, indien tegen dien tijd geen nieuwe in structies uit Londen waren aangekomen. Craigie antwoordde hierop, dat Engeland niet opzettelijk de conferentie vertraagt. Hij kon evenwel niet definitief zeggen wanneer hij de noodige instructies uit Lon den waarschijnlijk zou ontvangen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET NIEUWE KABINET Dc Maasbode schrijft: „Velen onder het groote publiek zullen ongetwijfeld niet hebber verwacht, dezen formateur te zien optreden, ofschoon men het wel als vaststaand zal kunnen beschou wen, dat vele adviseurs der Kroon juist aan den christelijk-historischen leider het eerst zullen hebben gedacht Een gedachte, die echter wel vergezeld zal zijn gegaan van de vrees: zou deze voorzichtige een op dracht tot formatie onder de bestaande lang niet gemakkelijke omstandigheden wel aanvaarden? Gelukkig bleek deze vrees ongegrond. Wij zeggen: gelukkig. Immers, wie, als wij, thans in een kabinet op de breedst mogelijke basis de beste oplossing zagep, moesten noodzakelijk wenschen, dat een eventueele opdracht daartoe werd ver strekt aan hem, die de beste kans van sla gen had. En dat was zonder eenigen twij fel de heer De Geer. Een katholiek forma teur zou zeker op onoverkomelijke moei lijkheden zijn gestuit bij de anti-revolutio nairen, nu zelfs bleek dat een christelijk- historisch formateur van het formaat van een jhr. De Geer tegenover dezelfde moei lijkheden stond. Was jhr. De Geer niet de man, die op vertrouwen had kunr.en rekenen bij beide stroomingen, die zich den laatsten tijd scherper hebben afgeteekend? Hij is de man van het solide financieele beheer, dat ieder wenscht, maar hij Wil daaraan een stevige werkloosheidsbestrijding niet opof feren, zooals hij evenmin 's rijks financiën voor de defensie in de waagschaal wil stel len. Op dit laatste punt heeft hij zich een paar maal zeer stellig uitgesproken. Defensie, werkloosheidsbestrijding, ge zond financieel beheer en dat in een onder linge verhouding waarbij de stemmers vóór de befaamde motie-Deckers zich kun nen neerleggen en waartegen ook de anti revolutionairen wel geen bezwaar behoe ven te maken, zullen ongetwijfeld de pij lers gaan vormen van het toekomstig be leid." De Vrijz. Democr. en de Anti-Rev. De T ij d schrijft: „Het kabinet, dat jhr. De Geer geformeerd heeft, telt twee vertegenwoordigers elk van de R.-K., de Chr.-Hist. en de S. D. A. P. Het binnentreden van twee socialisten in een regeeringscombinatie is, in het licht van onze politieke historie, zeker het meest opvallende kenmerk van dit kabinet. Wij mogen in dit verband nog eens citeeren, wat mr. Verschuur dezer dagen schreef in het maandblad der R.-K. Staatspartij: „Daarbij waren ook geruimen tijd de sociaal-democraten niet tot het nor maal dragen van verantwoordelijkheid bereid. Hun gebrek aan bereidheid werd ook prompt beantwoord door het „nulla communio" dat anderen op hen toepasten. Zij zelf legden de funda menten van hun stelsel wijsgeerig op zóó diepe negaties en zij stelden zich zoo revolutionnair tegen de bestaande orde, dat zij aan het constitutioneel be stel van verantwoordelijkheid dragen niet konden en niet wilden meedoen. Zij, die met de historie rekening hou denzullen begrijpen, dat het plaats nemen, maar dan het loyaal en volko men plaats nemen van de sociaal-de mocraten op het platform van ons con stitutioneel bestel en groot nationaal gewin moet heeten. Is er voor het in halen van dat gewin een andere vorm op dit oogenblik denkbaar dan een ka binet op alle of nagenoeg alle partijen steunend?" Dat daarentegen, behalve de heer Bol- kestein, die blijkbaar vooral als onderwijs- specialist gekozen werd, geen Vrijz. Dem. in het kabinet zitting hebben, is wellicht het gevolg van oneensgezindheid t.a.v. de defensie, met name die van Indië, terwijl de aanwezigheid van minister Weiter aan Koloniën zoowel t.a.v, dit punt als in 't algemeen in Indië met vreugde zal wor den begroet. Defaitisme op het stuk van Defensie, zooals in de liberale pers nog op 't laatste oogenblik werd voorzegd, vindt in het regeeringsprogram blijkbaar geen plaats. De aanwezigheid van slechts een V.-D. minister en die van prof. Gerbrandy als minister van Justitie blijkbaar tegen den wensch van de anti-rev. fractie heeft deze sociaal-denkende anti-revolutionnair zit ting genomen maakt, dat het geheel van deze regeeringsformatie, gezien ook de per sonen der partijlooze minsters, evenmin naar links als naar rechts overhelt, voor zoover deze onderscheiding zich t.a.v. voor name programpunten als defensie en werk- loosheidspolitiek nog laat doorvoeren. Van het vierde kabinet-Colijn keeren al leen de ministers Steenberghe, Weiter en DU nummer bestaal uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Vanavond zal een groote demonstratie te Dantzig worden gehouden, waarbij gouw leider Forster het woord zal voeren. (2de blad). Japans worsteling met de mogendheden om den invloed in China. (2de blad). De nieuwe regeering in Spanje. (2de blad). Van Boeyen terug, van het vijfde alleen de laatstgenoemde. De heer De Geer is er -in geslaagd, een kabinet samen te stellen, dat aan persoon lijke bekwaamheid der functionarissen ze ker in geenen deele voor het demissionnai- re onderdoet en het op bepaalde punten zeker overtreft. Daarbij laat het zich aan zien, dat voor hun politiek program in de Kamer een breede meerderheid verzekerd en een nog breedere waarschijnlijk is. Al met al een regeering, wier daden men met belangstelling en goede verwachting mag tegemoet zien." De twee socialistische ministers. Uit een beschouwing in de Avond post: „De heeren Albarda en van den Tempel zijn twee bekwame en voortreffelijke krachten, mannen van breede allure; het zal aan de nationale saamhoorigheid ten goede komen, dat de sociaal-democratie regeeringspartij wordt en de benoeming van dr. van der Tempel, den oud-schilders gezel, tot Minister is een bewijs hoe aris tocratie van den geest het in ons demo cratische land tot het hoogste kan brengen. Zonder voorbehoud verklaren wij, dat dit kabinet onder leiding staat van een der allerbeste staatkundige figuren van óns land, een zeer begaafde, intègre, onaf hankelijke staatsman, leerling en opvol ger van den onvergetelijke Lohman, wiens ideeën van vrijheid en recht hij gaaf over nam. Op het volksvertrouwen maakt mr. de Geer volledig aanspraak. Hoe zeer wij het heengaan van Colijn in dezen tijd be treuren, wij erkennen gaarne, dat hij de beste vervanging vond die mogelijk is. Niet zonder spanning wachten wij het program van het nieuwe kabinet af. Wij zijn bereid het te steunen en hopen dat zijn plannen dit mogelijk zullen ma ken." (Zie verder 2e kolom pag. 2). HERHALINGSOEFENINGEN VOOR SEPTEMBER UITGESTELD. De herhalingsoefeningen voor infanterie en geneeskundige dienst van de lichtingen 1933 en 1935, die voor dp maand Septem ber waren aangekondigd, zullen op de vast gestelde data hoogstwaarschijnlijk niet worden gehouden, maar naar een nader te bepalen tijdstip worden verschoven. Een en ander staat in verband met voornemens tot eenige wijziging in de organisatie van het instituut der herhalingsoefeningen en beoogt de gelegenheid te openen oudere lichtingen voor herhalingsoefeningen on der de wapenen te laten komen, ter ver krijging van meerdere paraatheid. Prof. mr. P. S. Gerbrandy, de nieuwe minister van Justitie (rechts) en de heer H. van Boeyen, minister van Binnenland- sche Zaken, verlaten het Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer Dr. J. van den Tempel, de nieuwe minister van Sociale Zaken, verlaat hel Departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer Luit kol. A. Q. H. Dijxhoorn, de nieuwe minister van Defensie, verlaat het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende ver gadering van het nieuwe kabinet De Geer Ir. J. W. Albarda, de nieuwe minister van Waterstaat (rechts) en Chr. J. I. M. Weiter, minister van Koloniën, ver laten het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitu eerende vergadering van het nieuwe kabinet De Geer

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1