RIJNSTREEK Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 LEIDSCHENDAM Motor tegen hek gebotst. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de mo torrijder J. P. uit den Haag op den nieu wen Rijksweg no. 12 den HaagGouda in volle vaart tegen een hekwerk opgereden. De motor is in een sloot terecht gekomen, terwijl de bestuurder met een beenbreuk en een wonde aan de kin aan den berm van de sloot lag. De verongelukte is ver voerd naar St. Antonius-hove te Voorburg. Zijn toestand is zoodanig, dat hij nog niet gehoord kon worden. Ned. Roode Kruis. Door het Ned. Roo- de Kruis, afdeeling Leidschendam zal op 30 en 31 Augustus a.s. de jaarlijksche col lecte worden gehouden. Op 10, 11 en 12 October a.s. zal een fancy fair worden ge houden. Op 1 September a.s. vangt een nieuwe cursus aan voor leden van de transportcolonne onder leiding van dr. H. Reyers; aanmelding van aspirantleden bij D. Reyers, Voorburgscheweg of bij het se cretariaat, Voorburgscheweg 11. De heer F. Zuijdwijk is als bestuurslid penningmeester afgetreden; de heer J. S. Veenenbos, Voorburgscheweg 65 neemt thans het penningmeesterschap waar. RIJNSBURG Nationale feestdag. De blijde gebeur tenis gaf ook de Rijnsburgsche Oranje klanten aanleiding de „blommetjes buiten te zbetten". De leden van de Gymnastiek- vereenigiig D.W.S. gaven verschillende de monstraties in het openbaar en het mu ziekgezelschap „Wilhelmina" plus de Mondaccordeonvereeniging „Advendo", brachten door haar feestelijke tonen de echte stemming er in. Heel Rijnsburg was op de been en menig rondedansje werd gedaan. SASSENHEIM Aanrijding. Aan de „Oude Post" werd een vrachtauto aangereden door een luxe auto, doordat de bestuurder van den laatste auto te laat bemerkte, dat. de eerste wagen naar links uitweek. Beide wagen werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Door de politie wordt een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Brandweerliedenwedstrijd. Heden avond half 8 zal in Ter Leede, aan den verlengden Beukenlaan, een wedstrijd ge houden worden tusschen verschillende ploegen van de plaatselijke brandweer. Het is de bedoeling, dat de ploegen ver schillende technische werkzaamheden zon der fouten in den kortst mogelijken tijd verrichten. O.m. zal een ton met water moeten worden volgespoten. WASSENAAR Nationale Feestdag. De geboortedag van Prinses Irene is al hier op opgewekte wijze gevierd. Zater dagavond maakte „Excelsior" een rond gang door het dorp, waaraan behalve door het bestuur van de Koningin Wilhelmina- Vereeniging werd deelgenomen door een groote menigte. Ook de Burgemeester maakte den rondgang mede. Maandagmorgen begon het feest om 8 uur met het luiden der kerkklokken. Om 9 uur concerteerde „Excelsior" op het Dorpsplein voor een aandachtig gehoor, waarbij o.m. aanwezig de Kamerheer in buitengew. dienst van H. M. de Koningin jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort en fami lie. Nadat de vaderlandsche liederen wa ren gespeeld, volgde een concert van marschmuziek. Omstreeks 10 uur werd een stoet geformeerd van de schoolgaande kinderen, waarvan er ongeveer 1800 wa ren opgekomen. Achter deze stoet stelde zich de oudere bevolking op en met de vaandels voorop en begeleid door de mu ziekkorpsen „Excelsior" en „D.V.S." werd naar het gemeentehuis in de Paauw ge marcheerd. Aldaar aangekomen bevonden zich op het bordes, de Burgemeester en mevrouw van Wijnbergen, verschillende gemeenteraadsleden, de gemeente-secreta ris en jhr. de Beaufort, waarbij zich aan sloten de besturen van de organiseerende vereenigingen. Nadat de geheele stoet in formatie voor het bordes was opgesteld, heeft de voorzitter van de Kon. Wilh. Vereeniging allen welkom geheeten en vervolgens mededeeling gedaan van een tweetal telegrammen, welke aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar zouden worden gezonden. Daarna heeft „Excel sior" het Wilhelmus gespeeld en vervol gens heeft hij het woord verleend aan den Burgemeester dr. S. Baron van Wijnber gen, die in een schitterende rede het groo te belang van den dag voor het Oranjehuis heeft vertolkt en de aanwezigen heeft op gewekt tot trouw aan ons Vorstenhuis. Na deze rede werd het 2e couplet van het Wilhelmus gespeeld, dat door allen werd medegezongen. De voorzitter van de Kon. Wilh. Vereeniging heeft daarna den Burgemeester dank gezegd, waarbij hij de verzekering gaf, dat zijn woorden diep hadden ingeslagen en de harten der inge zetenen opnieuw in gloed hadden gezet. Achter het gemeentehuis ontvingen de kinderen een tractatie, waarna opnieuw een stoet werd geformeerd en de aftocht naar het Dorp platas vond, waar op het Plein de ontbinding van den stoet volgde. Des middags van half 3 tot 4 uur heeft „Excelsior" op het Dorpsplein een concert gegeven, terwijl van 4 tot 5 uur de Mond accordeonvereeniging „D.V.S." zich liet hooren. Voor dit concert bestond groote belangstelling. Des avonds om 8 uur heb ben eveneens op het Plein „Excelsior" en ALPHEN AAN DEN RIJN Nationale feestdag. Alhoewel de eigenlijke feestviering in deze gemeente eerst op 31 Augustus is vastgesteld, was gisteravond op den Nationalen feestdag, onder leiding van den heer de Koning, op het Toussaintplein door de buurtcommis- sie een volkszangavond georganiseerd. De voorzitter dezer commissie opende deze avond met een korte toespraak tot de dui zenden aanwezigen Voorts werd nog ge sproken door den burgemeester. Nadat de liederen-programma's waren uitgereikt, werden eenige vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht. We kunnen nu juist niet zeggen, dat deze volkszang geheel tot zijn recht kwam. Het gejoel in de naaste omge ving deed veel van het ten gehoore ge brachte verloren gaan. Ook het voetzoe kers-werpen, door onze beschaafde jeugd aangewend, stichtte onder het publiek nog al eens schrik en verwarring. Het weer was intusschen uitstekend, wat tot het wel slagen van dezen avond veel bijdroeg. HAZERSWOUDE Nationale Feestdag. Gisterenavond verzamelde zich een groot publiek in de Dorpstraat. De burge meester heeft het talrijke publiek op het plein der christelijke school toegesproken, waarna door een kinderkoor eenige num mers ten beste werden gegeven. Ook verleende de zangvereeniging „Zang en Vriendshap" haar medewerking, om het samenzijn op te luisteren. Te 9 uur vormde zich een lichtstoet met fakkels eri vaandels, die van Oost tot West door het dorp trok. Den geheelen avond was er veel drukte. LEIDERDORP Nationale Feestdag. De viering van de nationale feestdag is hier, dank zij de leiding van het bestuur der Chr. Oranjevereeniging, uitstekend ge slaagd. De feestelijkheden begonnen 's middags met een wedstrijd in ringsteken op ver sierde rijwielen in de Eikenlaan. In dezen wedstrijd werden de prijzen als volgt ge wonnen; le prijs C. Filippo, 2e pr. A. G. v. Limiburg, 3e pr. W. Jansen, 4e pr. mej. J. v. Osnaibrugge en 5e pr. A. G. v. Osna- brugge. Voor versierde rijwielen kreeg H. v. Os- nafbruigge een 1ste, mej. T. Snel een 2de, anej. G. de Haas een 3de prijs. Het hoofdpunt van het programma was de rondgang die 's avonds werd gehouden. De opstelling had plaats aan de Lindelaan. Van hier trok de stoet langs verschillende straten en langs het woonhuis van den Burgemeester. Hier werd deze door den voorzitter der Oranjevereeniging, den heer A. J. v. d. Wijngaard, toegesproken. Nadat de burgemeester deze toespraak had beant woord, trök de stoet naar de Spanjaards- brug en van daar terug tot aan de Maal derij Rhijnstrooan; van hier werd terugge keerd naar het punt van uitgang. Overal waar de stoet zich vertoonde was veel bekijks. De samenstelling was er dan ook wel naar om de belangstelling op te wekken. De buurtver. „Doesburg" was er in geslaagd een zeer homogeen kabinet samen te stellen met een aanlokkelijk program. Gezeten op een groote trailer reed de nieuwe regeering aan het hoofd van den stoet. Alle medewerkende vereenigingen hadden trouwens haar best gedaan. Er heersriite den geheelen avond een op gewekte stemming. LEIMUIDEN Nationale feestdag. De nationale feestdag ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses is in deze gemeente in alle stilte voorbijgegaan. Op, de geboortedag de Xylophoneclub concert gegeven. De be langstelling hiervoor was overweldigend en er heerscht al spoedig een feestelijke stemming, die, toen het donker werd, nog werd verhoogd door de eenvoudige ver lichting van electrische lampjes, omwoeld met kleurige ballong welke onder de fraaie kastanjeboomen was aangebracht. Even na 10 uur ging men zich opstellen voor den f eestelij ken lichtstoet, die door het Dorp zou trekken. Ook hiervoor was groote belangstelling, terwijl het aan enthousiasme niet ontbrak. Na ontbinding van den stoet heeft „Excelsior" tot 12 uur de stemming er nog ingehouden, overal heerschte gepaste vreugde en jolijt.. Er werd gedanst, gehost en gesprongen, tot om 1 uur de klok het einde van den dag aankondigde. ZOETERMEER VERDRONKEN Vermoedelijk door de duisternis misleid is gisterenavond de 76-jarige heer T. uit Pijnacker in de sloot langs den Bleiswijk- schen weg geraakt en verdronken, vóór de woning van zijn kleinkinderen, alwaar hij de nacht zou doorbrengen. Hedenmorgen omstreeks half zeven werd het lijk gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje alhier overgebracht. (Zaterdag) was er 's avonds een kleine feeststemming. Met de muziekvereeniging Symphonie werd er een lampion-optocht gehouden. Voor de jeugd wes er nog een kleine verrassing. Door het Oranje-comité daarvoor in de gelegenheid gesteld, zijn de kinderen van alle scholen getracteerd op beschuiten met oranjemuisjes en een reep chocolade. De burgemeester heeft bij deze gelegenheid de kinderen de blijde mare medegedeeld van de geboorte van onze kleine Prinses, daarna hebben de kinderen nog enkele Vaderlandsche liede ren gezongen. De officieele feestviering zal plaats hebben op 23 en 24 Augustus a.s. De brug over de Drecht. De groote toevoer van zand voor de landhoofden voor de brug over de Drecht voor den Pro vincialen weg Alphen aan den Rijn Haarlemmermeer is beëindigd. In totaal is aangevoerd ongeveer 85000 kubieke meter zand. Thans is men begonnen met het werk aansluiting gevende op de land hoofden. Dit werk wordt uitgevoerd door de Amsterdamsche Ballastmaatschappij. Voorloopig moet hier aangevoerd worden ongeveer 4000 kubieke meter zand. Ondertrouwd: C. M. Vlasman, 23 jaren en G. A. van der Meer, 25 jaren te Alkemade G. J. Verburg 23 jaren en T. A. Koole 19 jaren te Nieuwkoop. Getrouwd: W. P. Verkade en N. Kroon. Gevestigd: M. E. Gruter van Vin kenveen C. de Wagenaar van Rijnzater- wouden. Vertrokken A. Fejj naar Alphen aan den Rijn N. Kroon naar Woubrugge H. Vissers naai' Haarlemmermeer N. Kolijn naar Velsen. BODEGRAVEN Nationale feestdag. Hoewel geduren de de ochtenduren donkere wolken over Bodegarven dreven, klaarde de hemel te gen tweeën op en verscheen het tradito- neele Oranjezonnetje. Nadat de honderden schoolkinderen zich te half twee op het stationsplein hadden opgesteld, trok zij voorafgegaan door het comité en een mu ziekvereeniging door Bodegravens met vlaggen en wimpels versierde straten, langs de woning van den burgervader naar de Nieuwe Markt, alwaar zij zich rondom de muziektent opstelden. Nadat de heer Smit met welgekozen woorden over het oranjehuis héd gesproken, bracht de jeugd hulde en eerbetoon aan den burgervader door het zingen van diverse nationale lie deren. Nadat een dankwoord door den bur gemeester was uitgesproken; gingen de kinderen naar het plein van de Groen van Prinstererschool, waar zij op aangename dingen werden verrast. Nadat om vijf uur de vereenigingen voor het gemeentehuis gedefileerd hadden, was er te half acht op de Nieuwe Markt een massale bijeenkomst, waarbij vrijwel ge heel Bodegraven tegenwoordig was. Nadat de Princevlag en de zangvereeniging eeni ge nummertjes hadden uitgevoerd, sprak de burgemeester, de heer G. R. Vonk, de samengestroomde menigte toe. Allereerst was het een vreugde, dat de opkomst zoo geweldig groot was. We zien hier zoo vervolgde hij dat er, als we rond oranje staan, eenheid is bij geheel Nederland. Een drietal jaren dreigde het oranjehuis uit te sterven, doch, na het huwelijk van de sym pathieke prins Bernhard met Prinses Ju liana, zijn er weer nieuwe spruiten aan de aloude oranjeboom gekomen. Met de bes te wenschen voor het koninklijk huis ein digde spreker. Nadat twee strophen gezon gen waren van het Wilhelmus, gaf de mu ziekvereeniging „Crescendo" een concert, waarna pastoor W. P. J. Janus met een kernachtig woord de menigte toesprak. Nadat „Hallelujah" en „St. Caecilia" lie deren ten gehooren gebracht hadden, sprak ds. Gronloh een waardig slotwoord, waar na de feesten op de Nieuwe Markt besloten werden met de uitvoering van het Te Deum door de R.K. Zangvereeniging St. Caecilia te zamen met het R.K. Kerkkoor „Laudate Dominum" onder de markante leiding van den heer Aengenent. In een bonte optocht ging het het druppelde inmiddels naar het stations plein, waar een vreugde boom werd ont stoken tot besluit van dezen goedgeslaagde avond. Hulde aan het oranje-comité voor de- organisatie! NIEUWVEEN Nationale Feestdag. Gisteravond is ook in onze gemeente de heugelijke gebeurtenis in het Koninklijk gezin, zij het dan zeer bescheiden, feestelijk 'herdacht. De Nieuwveeneche fanfare „Cres cendo" is dezen avond voor de eerste maal naar buiten opgetreden. Ofschoon de mu ziek niet aldoor strelend voor het oor was, prijzen wij toch den moed van deze jonge vereeniging, welke nauwelijks een jaar ge leden is opgericht, nu reeds met enkele nummers voor het voetlicht durft komien. OUD-ADE Wilhelminafeest. De voorbereidingen voor het a.s. feest op 17 Aug. zijn in vollen gang; zoo werd in deze week door het be stuur een vergadering gehouden, waarop onder meer de samenstelling van het feestprogramma plaats vond. Dit ziet er uit als volgt: Aanvang te 9 uur met Kin derfeest, waaronder optocht. Te 10 uur precies Ringsteken voor dames en heeren, die dit jaar nog de leeftijd van 18 jaar be reikt hebben; zooveel mogelijk met ver sierde wagens. Intusschen de volgende kinderspelen: ring werpen, koekhappen, draadkluwen, kaarshappen, piepersprik- ken, Hindernisloopen. Te 1.30 uur voor jongens van 13 tot 17 jaar: op reis, en te 3.30 uur voor dames vanaf 18 jaar prijsvisschen. Hierna zal dan voor meisjes van 13 tot 17 jaar plaats hebben tonrijden op sloffen en tenslotte om 6 uur voor de heeren vanaf 18 jaar op zoek naar een vrouw. Om deze spelen zoo vlug en vroeg mogelijk te kunnen afwer ken, verzoekt het bestuur medewerking van alle deelnemenden, door op tijd aan wezig te zijn, en te letten op hun beurt. Te 8 uur zullen door den voorzitter de prijzen worden uitgereikt. Ook voor de mooiste versiering zijn bij genoegzamen delnamen weer prijzen beschikbaar. Den geheelen dag zal het feest worden opgeluisterd met vrolijke muziek, vooral ook des avonds bij de hosvloer. Na de samenstelling van dit programma, het welk veel tijd in be slag had genomen, werd nog een com missie benoemd voor den aankoop der prijzen, en nadat de volgende vergadering bepaald was op Woensdag 9 -Aug. kon de voorzitter overgaan tot sluiting. ROELOFARENDSVEEN Nationale feestdag. Door het initiatief der Oranjevereeniging „Juliana" werd gis teravond een muzikale rondwandeling door het dorp gemaakt, waarbij behalve het bestuur van bovengenoemde vereeni ging ook de K. J. C. en de hoogste klassen van jongens- en meisjesschool meeliepen. Met muziek en zang van vaderlandsche lie deren trok de optocht naar het gemeente huis, waar de burgemeester van Alkemade, mr. Peek, de oranjehulde in ontvangst nam en enkele woorden sprak tot de deputatie der burgerij en alle aanwezigen. Een groote vlaggentooi gaf een feeste lijk aanzien aan het dorp, oranje-cocardes werden opgestoken en na de zomersche dagtaak maakten velen een gezellige avond bij muziek en dans. Jongelingencongregatie. Hedenavond en morgenavond kwart vóór 9 rozenkrans- bidden in de parochiekerk voor een over leden lid. WOUBRUGGE Gemeenteraad. In verband met de ge boorte van Prinses Irene heeft de burge meester den Raad hedenavond om half ne gen (N.T.) in openbare vergadering bijeen geroepen. De verdere agenda luidt: Notu len. Ingekomen stukken. Reclames belastin gen. Bespreking woningbouw te Hoogmade. Reorganisatie en salarieering bedrijven. Rondvraag. ZWAMMERDAM Succes. Onze dorpsgenoot, de heer J. Kool, wist zich bij de op Zaterdag j.l. te Zantvoort gehouden motorrenen in de klas se 125 cc. juniores no. 5 te plaatsen. Hij Een mooi resultaat en temeer voor de eerst gereden wedstrijd. ZOETERWOUDE ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN DEN ZEEREERW. PATER B. BERK. Gisteren is in de parochie het zilveren priesterfeest gevierd van den zeereerw. pa ter B. Berk, missionaris van de Orde van de H. Familie. De Jubilaris is, zooals wij reeds hebben geschreven, aalmoezenier in een Poolsche kolonie te Rouvroy in Frankrijk. Om zijn bejaarde moeder en de uitge breide familie het feest van den beminden missionaris te laten meevieren had de Ju bilaris toegestemd op den geboortegrond Het eerste feest van zijn jubileum te ko men vieren en was daartoe in de vorige week naar Holland gekomen. Gistermorgen droeg de Jubilaris een, plechtige H. Mis van dankbaarheid op in de parochiekerk van St. Joannes Onthoof ding, waarbij geassiteerd door den zeer eerw. pater J. Smit, Overste van het klooster te Oudenbosch van de Congrega tie van de H. Familie als diaken en door den hoogeerw. pater A. Kouwenhoven, Provinciaal van de Congregatie van de H. Familie in Nederland als sub-diaken. De weleerw. heer A. H. Duyvestein fungeerde als ceremoniarius. In het priesterkoor na men plaats de hoogeerw. deken C. M. Jonokbloedt en de Prior van het Kruis heerenklooster dr. W. v. Hees O.S.Cr. Onder de H. Mis hield pater Provinciaal een treffende feestpredicatie, waarin het H. Priesterschap werd behandeld, waarbij ook hartelijke gelukwenschen tot den zil veren Jubilaris, tot zijn oude moeder en fa milieleden werden gesproken. 's Middags celebreerde de Jubilaris een plechtig Lof, waaronder de Rozenkrans- prociessie werd gehouden. Na het Lof werd in het Graalhuis een receptie gehouden, die druk bezocht werd. De Sint Jansfanfare bracht een serenade, waarbij de voorzitter, kapelaan A. H. Duy- vstijn, eenige woorden van gelukwensch sprak. De Jubilaris dankte in hartelijke woor den alle Zoeterwouders voor de hem ge brachte hulde en betuigde zijn gehecht heid aan zijn geboortegrond, waarna een driewerf hoera werd aangeheven op den Jubialris en op zijn oude moeder, die toen haar zoon in den aanvang van de wereld oorlog geen eerste H. Mis heeft mogen zien opdragen, maar thans na lang verbeiden dit heugelijk feest nog mocht beleven. 's Avonds werd in het Patronaatsgebouw en familiefeest gevierd, waar ook de edel achtbare heer burgemeester den Jubilaris kwam gelukwenschen.- St. Josephsgezellenvereeniging. Zon dag 3 Seipt. organiseert de St. Josepbsge- zellenvereeniging en Jonge Werkman een zomerfeest op de Drakenburg te Hilver sum. Onze vereeniging zal daar niet ont breken, wij gaan per touringscar. Om 10.30 uur is de Hoogmis, dus vertrek circa 8.30 uur van bet Gez'ellenihiuis, Na aflooip der bijeenkomst autotocht naar Arnhem en omgeving. Geeft u spontaan op vóór 15 Augustus bij den senior. De kosten bedragen plm. 2.00 per persoon. Het belooft een mooie dag te worden. Een roerdomp naar den Dierentuin. Zondagmiddag ontdekte de heer N. van Rijt in zijn tuinland een roerdomp, die in zijn kleur van riet en- biezen in het water de visschen zat te verschalken. Met een mest vork wist de heer van Rijt de vischdief te vanigen en door middel van een zak het beest, dat gevaarlijk kan „snavelen" mee te nemen. Het dier is gisteren aan den Dierentuin te Den Haag geschonken, waar het in dank aan den gever werd aanvaard, hoe duur het ook is in die kost, want eiken dag moet een roerdomp vier pond visch verorberen om het leven te kunnen behouden. ....zoodat anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOITI 79. Eindelijk zijn ze zoo dicht bij elkaar gekomen, dat Akita's vader een flinke stap kan nemen om bij zijn kleine redders te komen. Kijk, daar ginds staat de slee met de honden op U te wachten, zegt Myra. Ik zal U goed bijlich ten, zegt het kaboutertje, terwijl ze voorzichtig van schots op schots springen om weer bij de slee te komen. I 80. Kyk, hier is een deken en een flesch met warm drin ken, zegt Myra, als ze bij de slee gekomen zijn. Nu vlug naar huis. En in vliegende vaart glijdt de slee naar Akita's hut terug. De ijskabouters worden onderweg bij hun hol afgezet, verder gaat het weer. Daar komen ze aan, roept Moeder-eskimo blij staat voor de hut te zwaaien van vreugde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12