KERKNIEUWS Gasontploffing te Londen BIOSCOPEN TE LEIDEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 POSTDUIVEN LEIDSCHE POSTDUIVEN CLUB. Uitslag van de T.B.C.-vlucht op Vil voorde op 30 Juli j.l. Aantal duiven: 621; windrichting Z.-W.; tijd van lossing: 7 uur. De eerste tien prijswinnaars zijn: 1. L. Gijsman Zilv. wisselbeker; 2. J. Laman plaquette „Leidsch Dagblad"; 3. M. Hoek Aqutrel in lijst; 4. J. B. Cramer medaille „Leidsche Courant"; 5. P. van Leeuwen, duivenmand'; 6. Chr. v. d. Pluym, mocca- taart; 7. J. Plug, zilv. sierlepel; 8. N. v. Be- veren, vulpen m. gouden pen; 9. J. B. Cramer, zilv. medaille; 10. Vogelaar, 1.50. Extra prijzen: taart voor eerste duif Leidsch ingezetene: 1. L. Gijsman, Blauw- kras; medaille voor eerste tweegetoonden: nos. 4 en 9 J. B. Cramer; 1.50 voor eer ste vijfgetoonden: nos. 8, 17, 18, 29, 42 N. v. Beveren. Het bedrag, dat wordt afgedragen aan de T.B.C.-Ver. bedraagt 62.10. Dit resultaat werd bereikt door de groote deelname, maar vooral ook door de schenkers der eerepr ijzen. GEMENGDE BERICHTEN BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S Drie zwaar- en twee licht-gewonden Tn den afgeloopen nacht, ongeveer kwart over twaalf, is op den grooten verkeersweg EdeArnhem een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan vier volwassen personen en een kind het slachtoffer zijn geworden. Op genoemd tijdstip reed een tractor met aanhangwagen, beladen met groente, ko mende uit Amsterdam in de richting Eist, terwijl van tegenovergestelde richting een auto, beladen met bloemkool. bestuurd door den heer H. C. Kerkhof, wonende Tweede Waalstraat te Nijmegen, naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, reed laatstgenoemde auto links van den weg, met het gevolg, dat deze auto met groote vaart tegen den tractor opbotste, en met een hevigen slag onder de kap van de andere auto bekneld geraakte. Alle in zittenden van beide auto's, in totaal vijf personen, werden gewond. De heer K., een passagier en een acht-jarig buur jongetje, dat voor pleizier meereed, waren er het ergst aan toe en moesten naar het Diaconessenhuis te Arnhem worden ver voerd. Ook de twee inzittenden van de groentenauto bekwamen verwondingen, hoewel niet van ernstigen aard. Zij zijn naar het Julianaziekenhuis ter verpleging overgebracht. Beide auto's werden zeer ernstig geha vend en de inhoud aan groenten en bloem kool lag over den weg verspreid. De politie uit Ede was onmiddellijk ter plaatse Uit het eerste onderzoek is geble ken, dat het ongeluk moet worden toege schreven aan vermoeidheid van den heer K., die daardaar onbewust links van den weg kwam te rijden en te laat den tegen ligger heeft opgemerkt. AUTOBOTSING TE HENGELO. Winkelpui geramd. Op het kruispunt Haaksbergerstraat Breemarschweg te Hengelo zijn Vrijdag avond een vrachtauto van van Tols over slagbedrijf uit Almelo en een splinternieu we ziekenauto van het Roode Kruis met elkaar in botsing gekomen, doordat de bestuurder van de vrachtauto het andere vehikel geen voorrang verleende. Beide auto's vlogen uit de koers en botsten te gen den voorgevel op van den sigarenwin kel van den heer Hazelaar, waar een ware ravage werd aangericht. De winkelpui werd vrijwel geheel vernield. De bestuur der van de Roode Kruis-auto, de heer ter Braak, die orider de steenen werd bedol ven, liep een lichte hersenschudding op. Zijn vrouw en kind, die naast hem zaten, kwamen er goed af, evenals de bestuurder van de vrachtauto. Vooral de ziekenauto werd zwaar beschadigd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 19-jarige ongehuwde timmermans zoon W. van Valk Azn., die Maandag avond j.l. te Oldebroek door een vracht auto werd aangereden en o.a. een schedel- basisfractuur opliep, is gisteravond in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle zonder tot be wustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van dit ongeval overleden. BORINGEN TE BENTHEIM EXPLOSIES EN BRAND De .Maasbode" van hedenmorgen meldt: Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van boringen nabij Bentheim. Er deden zich toen geweldige explosies voor, welke tot ver in den omtrek konden wor den waargenomen. Enorme hoeveelheden gas trokken met geweld naar de opper vlakte. Het gelukte aan het technisch per soneel de explosies tot staan te brengen. Na dien werd niets meer vernomen. Op het terrein van de boringen en in de nabijheid van den boortoren werd nie mand meer toegelaten, zoodat over de werkzaamheden daar ter plaatse niets meer tot de buitenwereld doordrong. De boringen werden weer voortgezet. Gisteren meldde men ons uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de boventoren in brand staat. De ex plosies waren te Oldenzaal duidelijk hoor baar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar was. Zoo juist meldt men ons uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de boortoren in brand staat. Uit Bentheim geeft men ons over de explosies de volgende lezing: In den loop van het jaar werd het boorgat met beton gestopt om te voorkomen, dat de schade lijke gassen in groote hoeveelheden naar buiten zouden komen. Men is toen op nieuw gaan boren en opnieuw ontwikke len zich de schadelijke gassen van een kwaadaardige soort, die hun uitwerking op de omgeving niet misten, zóó zelfs, dat de boomen in de omgeving van het boorter- rein, o.a. het Bentheimerwoud, dezen zo mer geen bladeren droegen. Men trachtte daarop en met succes, die gassen op te vangen en door middel van speciale bui zen in het boorgat terug te leiden. Op nieuw echter kwamen deze gassen aan de oppervlakte, waarop ingenieurs een instal latie zouden hebben aangebracht om deze gassen op een bepaalde plaats te laten ontsnappen. Gistermiddag zou men deze gassen met opzet hebben aangestoken met het doel de boomen in de omgeving tegen den zeer schadelijken invloed te bescher men. Ambtenaren, die uit Bentheim kwamen gaven dezelfde lezing. Men zegt, dat de boringen geschieden, wijl men denkt helium te vinden of een soort gas, dat dit zou kunnen vervangen. Er wordt in deze omgeving op verschil lende plaatsen geboord, ook in de omge ving van Gildehaus. Bij Bentheim heeft men geboord tot op een diepte van 2G00 tot 2500 meter. Tot zoover de lezing over den brand in den boortoren, welke door anderen zeer in twijfel wordt getrokken. Op het oogenblik is het geluid dat de brand veroorzaakt te Oldenzaal duidelijk hoorbaar het heeft veel weg van een op eenigen afstand draaiende motor. Van den Oldenzaalschen toren af is ook de brand duidelijk zichtbaar. Preciese opgaven zijn niet te verkrij gen daar niemand in de nabijheid van het terrein der boringen wordt toegelaten, zelfs geen personen uit Bentheim en om geving. Het was den laatsten tijd zelfs on der bedreiging met strenge straffen ver boden het terrein te betreden. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND NA BLIKSEMINSLAG. Gisteravond om half zes is tijdens hevig onweer de bliksem geslagen in de groote boerderij van den landbouwer P. Jane- graaf, gelegen onder de gemeente Dinther op de grens van Veghel. De boerderij met de geheele landbouw- inventaris en al het huisraad brandde tot den grond toe af. De brandweer van Dinther kon tegen het felle vuur niets uitrichten. Verzeke ring dekt de schade. ERGERLIJK VANDALISME. Lourdesgrot in St. Jacobuskerk te Enschede geheel besmeurd. Donderdag heeft de koster van de St. Ja cobuskerk te Enschede een ergerlijk staal tje van vandalisme ontdekt. Nadat hij Woensdag met de misdienaars een uitstap je had gemaakt, kwam hij gistermorgen tot de ontstellende ontdekking, dat de Lourdesgrot achter in de kerk geheel met koegier was besmeurd. Het fraaie Mariabeeld zat bijna geheel onder deze substantie, terwijl ook de bei de engelen, alsmede de letters „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis" er mede waren besmeurd. Ook de ruimte achter het beeld had men cp dergelijke wyze verontreinigd. Naar de koster, de heer Husken, ons me dedeelde, komen dergelijke staaltjes van vandalisme, speciaal den laatsten tijd, meer voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aan dit vandalisme moeten de daders zich Woensdag schuldig gemaakt hebben, daar de koster Dinsdagavond nog bij de grot was geweest. ECHTELIJKE TWIST Vrouw ernstig met een mes gewond In de Vierhoekstraat te Oss vond gister avond een bloedige vechtpartij plaats, waarbij een vrouw zeer ernstig werd ge wond. De arbeider G. J. leefde reeds lan gen tijd in onmin met zijn vrouw, waar door meermalen vechtpartijen plaats had den. Toen J. gisteravond om zeven uur thuis kwam vielen er wederom woorden. J. ontstak zoo in woede, dat hij een brood mes van de tafel greep en daarmede zijn vrouw te lijf ging. De vrouw bukte zich, maar kreeg een diepe snede in het gelaat. Op haar hulpgeroep schoten verschillen de buren toe, die de vrouw wisten te ont zetten en de gemeentepolitie waarschuw den. Deze overmande den woesteling en bracht hem over naar het politiebureau waar hij werd ingesloten. Een ontboden medicus achtte den toe stand der vrouw zeer ernstig. BUIT VAN DIEFSTAL IN GOUDSMIDS WINKEL TE AMSTERDAM In het Vondelpark teruggevonden Eenige maanden geleden, in Mei, werd des nachts ingebroken in een goudsmids winkel in de Eerste Constantijn Huygens- straat te Amsterdam. De dief had de éta- lageruit met een steen vernield en zich via het gemaakte gat een groot aantal gou den voorwerpen, als horloges, ringen en armbanden toegeëigend. De leego schil den werden eenige uren later op straat teruggevonden en eenige dagen later zat op het bureau Leidscheplein een verdach- Officieële Crisispnblicatles CONTROLE OP BEPALING VETGEHALTE EN GEWICHT VAN MELK. In aansluiting op hetgeen 15 Mei j.l. reeds is medegedeeld over de verplichte controle op de bepaling van het vetgehal te en het gewicht van melk, wordt van be voegde zijde nog het volgende medege deeld. Onder deze verplichte controle vallen direct op 1 September a.s. alle bedrijven, welke melk van veehouders betrekken. Buiten deze verplichting vallen dus de be drijven, welke uitsluitend melk van eigen vee verwerken en/of verhandelen en af leveren. Met het oog op technische bezwaren zul len voorloopig de desbetreffende bepalin gen niet worden ingevoerd voor bedrijven, welke uitsluitend: a. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke op A.V.M.-C.M.C. candi- ties is gekocht door aangeslotenen van de A.V.M. (Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening, gevestigd te 's-Graven- hage); b. consumptiemelkbedrijven zijn, welke geen melk fabriekmatig to boter, kaas of melkproducten verwerken: c. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke is betrokken van één of meer leveranciers, die geen melkveehou ders zijn en hun bedrijf onder controle hebben gesteld van een daartoe erkende instantie. De daarvoor in aanmerking komende, tot genoemde groepen behoorende, bedrij ven zullen nadere mededeeling ontvangen wanneer en op welke wijze zij zullen wor den ingeschakeld. Hun, die niet tot deze 3 groepen behoo ren en geen mededeeling van den Regee- ringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij hebben ontvangen, in zake verplichte aansluiting bij een controle-in stantie, wordt aangeraden zich vóór 15 Augustus a.s. aan te melden bij den Cen- tralen Crisis-Controledienst van het depar tement van Economische Zaken, afdeeling Technische Controle VII, Lange Voorhout 11 te 's-Gravenhage. Bedrijven, welke niet tot de genoemde 3 groepen zijn te rekenen en verzuimen zich bije en controle-instantie aan te slui ten, zullen van 1 September a.s. af ge vaar loopen niet meer voor steunuitkee- ring in aanmerking te komen, hetgeen voor de boterproductenten zal beteeke- nen, dat de heffing op boter dan zal wor den ingevorderd. Bovendien zullen zij zich dan blootstellen aan tuchtrechtelijke ver volging. te, die aan drie getuigen een en ander van de gestolen voorwerpen zou nebben la ten zien. De man bleef echter ontkennen iets van den diefstal af te weten. Eenige weken geleden diende deze zaak voor de rechtbank en de man werd op de getuigen verklaringen veroordeeld Het gestolene was en bleef echter zoek Thans heeft een burger in een laantje in het Vondelpark, achter den Overtoom, de horologes, ringen en armbanden terug gevonden. De wandelaar zag aan den kant van den weg op de donkere aarde goud glanzen, hij bukte zich en groot was zijn verrassing bij het zien van de vele kost bare voorwerpen, welke in een krant ver pakt nog half in den grond begraven la gen. Hij deponeerde zijn niet alledaag- sche vondst op het bureau Leidscheplèin. waar na vergelijking met de recherchelijst de voorwerpen werden herkend als af komstig van den diefstal in de Const. Huygensstraat. De eigenaar van den goud smidswinkel kon inderdaad de sieraden als zijn eigendom herkennen. LADING BLAUWZUUR TE WATER Zwemmen en visschen in liet IJ-water verboden. Woensdagavond is het vrachtschip „IJs- sel" tijdens het lossen van stukgoederen voor de etablissementen van de K.N.S.M. aan de Surinamekade te Amsterdam ge zonken. De bemanning werd hierbij gered. De boot echter verdween met een lading stuk goederen geheel onder water. Uit het feit, dat er nog geen doode visch naar boven is komen drijven, maakt men op, dat de blikken nog gesloten zijn. Uit voorzorg heeft de politie echter het zwemmen en visschen in het IJ-w~«.er ver boden. De bergingsmaatschappij Van der Tak uit Rotterdam heeft de taak schip en la ding in veiligheid te brengen. Pater B. Kortmann S.J.f In het St. Canisius-ziekenhuis te Nijme gen is in den ouderdom van 60 jaar over leden een zeer verdienstelijk en om zijn talenten en karakter door allen hoogge acht priester der Sociëteit van Jezus, de zeereerw. pater Bernard Kortmann S.J. De overledene werd geboren te Sas- senheim 8 November 1868. Hij studeer de aan het gymnasium van het Willibror- duscollege te Katwijk aan den Rijn en trad 26 September 1898 in de Sociëteit van Jezus. Na het noviciaat en junioraat te Mariëndaal bij Grave, studeerde hij van 1902 tot 1905 philosophic te Oudenbosch. Hierna werd hij voor den tijd van een jaar leeraar en surveillant te Katwijk. Hierna deed hij zijn theologische studies te Maastricht, waar hij 26 Augustus 1909 werd priester gewijd. Vervolgens werd hij benoemd tot socius van den novicenmees- ter te Mariëndaal. waar hij tevens het 3e jaar van zijn noviciaat deed. In 1911 werd hij benoemd tot minister aan' het Willibrorduscollege te Katwijk, terwijl hij in 1914 naar Oudenbosch ging als procurator. Het jaar daarop werd pater Kortmann overgeplaatst als kapelaan naar de O. L. Vrouwekerk te Groningen, terwijl hij in 1917 minister en retraitelei der werd aan „Manresa" te Venlo. In 1920 volgde zijn benoeming tot mi nister aan het Canisiuscollege te Nijme gen en in 1926 te Oudenbosch, terwijl hij in 1927 hulpprocurator werd te Katwijk. Het jaar daarop werd hij benoemd tot pi~o- curator aan het Canisiuscollege te Nijme gen en in 1936 aan het Berchmanianum aldaar. De uitvaart en 'begrafenis geschiedt a.s. Maandag te Nijmegen'. Deken F. A. Bots 25 JAAR PRIESTER. De Deken van Gouda, de hoogeerw. heer J. F. A. Bots, viert 9 Augustus zijn zilve ren priesterfeest. Deken Bots is een nationale figuur door de bekendheid, die hij zich heeft verwor ven als o.a. adviseur van sociale organi saties, als boeiend spreker op vergade ringen, als scherpzinnig schrijver in vele tijdschrift-artikelen. Naar aanleiding van dit jubileum schrijft de „Tijd" o.m. over den Amster- damschen tijd van den jubilaris: „De zeereerw. heer J. F. A. Bots werd 5 December 1889 te Nieuwkoop gebo ren. Na op de beide Seminaries van het bisdom zijn studies te hebben voltooid werd hij op 9 Augustus 1914 priester ge wijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Hoofddorp, te Amsterdam H.H. Pe trus en Paulus), Dordrecht (H. Bonifa- cius), Haarlem (Spaarnekerk). Sinds 1927 was hij rector van het St. Bernardusge- sticht en tevens adviseur van talrijke so ciale organisaties in de hoofdstad. Wij noemen den Alg. R.K. Werkgeversvereni ging, Katholieke Jonge Werkgeversver- eeniging, R.K. Middenstandsvereeniging, R.K. Volksbond, R.K. Handels- en Kan- toorbediendenbond, R.K. Bond van Groote Gezinnen. Sprak Rector Bots in zijn kwaliteit van adviseur veel op vergaderingen, ook in verschillende tijdschriften trof men vaak bijdragen van zijn hand aan. Altijd was hij bereid, nooit was iets te veel, zijn rectorskamer stond open voor een ieder. Helpen was hem een vreugde, helpen en dienen. Vergaderingen, ze kon den taai zijn en lang van duur en mis schien onbelangrijk, hij was er, en, ter wijl zijn zoekende geest en zijn werkgrage handen wellicht op dat oogenblik nuttiger en beter werk hadden kunnen vinden, was en bleef hij waar hij dacht te moeten zijn. Misschien zou hij toch nog een oogenblik weten te kiezen om met een woord, een daad, een voorstel, een advies, een wenk, een losse gedachte iets goeds te doen, iets bij te dragen, dat zou kunnen helpen, om de menschen toch maar dichter bij elkaar en dan tezamen dichter bij O. L. Heer te brengen? Toen Rector Bots, door zijn benoeming tot Deken van Gouda in November 1936 gedwongen afscheid nam van de vele or ganisaties, waarmee hij rechtstreeks of zij delings in een zeer nauw contact was ge weest, bleek eerst goed was hij voor allen, die met hem in aanraking kwamen, was gaan beteekenen. Tijdens zijn dekenaat bleek 't, dat hij op de allereerste plaats de „pastor" wilde zijn, de Herder van de parochie. Vanzelf sprekend is het zoowel met de spreek beurten als met de artikelen in aantal veel achteruitgegaan; slechts een enkele maal kan men zijn helderen stijl nog bewonde ren. Want zijn hart gaat nu uit naar an dere zaken, naar wat voor hem het voor naamste is: de zielzorg. Bnltenlandsche berichten EEN HONDERDTAL GEWONDEN. Gelukkig slechts één ernstig. Het centrum van de LondensChe City werd gistermiddag te half vijf opgeschrikt door een hevige ontploffing. Te half twee was op een plaats in Godlimanstreet het wegdek ingezakt, waarschijnlijk tengevol ge van arbeid, die ter plaatse verricht werd voor de uitbreiding van Faraday House, het belangrijkste Londensche telefoonkantoor. Door het bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en terwijl werklieden aan het herstel daar van bezig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevo ren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden brandende brokstukken tot dertig meter de lucht in geslingerd. Een huis aan de overzijde van de straat stortte in. Het ongeluk had tot ge volg, dat vele personen gewond weiden, van wie verscheidene ernstig, terwijl an dere slechts snijwonden door weggeslingerd glas opliepen. De gewonden werden in ve le ziekenauto's en vijf door de politie op- geëischte particuliere vrachtauto's wegge bracht. De bemanning van vijf brandweer wagens bestreed het vuur in de buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den omtrek werden door het geweld der ontploffing vernield, ook verscheidene gebrandschilderde ruiten van de in de nabijheid gelegen St. Paul's kathedraal moesten het ontgelden. Nader wordt uit Londen gemeld, dat een honderdtal menschen gewond is, doch dat de meeste gewonden het ziekenhuis vrij wel onmiddellijk konden verlaten en ook de anderen later naar huis konden gaan. met uitzondering van één, wiens toestand ernstig moet zijn. SCHIP IN NOOD. Uit Bone wordt gemeld: Het passagiers schip „Aldjezair", dat Vrijdagmiddagf drie uur zou vertrekken naar Philippeville en Marseille is reeds te één uur uitgevaren, zonder passagiers aan boord, om hulp te bieden aan het stoomschip ,,A1 Biar", dat gisteren uit Tunis is vertrokken en zich bij Sardinië in nood bevindt. Katholiek Comité van Actie „Voor God": De Maandintentie van het Apostolaat des Gebeds luidt: j Mogen de christenen met volharding en ge- I ordend strijden voor Gods rechten. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: The story of Vernon and Irene Castle. (Ginger Rogers, Fred Astaire). Kozakkenbloed. (Akim Tamirof). Het leven van de danssterren Vernon en Castle Leven van 'n misdadiger lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: De avonturen van Tom Sawyer. (Tom my Kelly). De onzichtbare man i Claude Rains, Glorie Stuart). Naar het bekende boek. Onzichtbaar makende straa lederen avond 8 uur. Zondag 27 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Penny brengt uit komst (Shirley Tem ple). In de laatste minuut (Stuart Erwin, John ny Downs). Romantisch Sportgesch. lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur. Da gelijks matinée 2.30 uur. Goedgekeurd Casino: Rex: De eenzame Ruiter. (Lynn Roberts, Her man Brix). Sneeuwwitje en de zeven dwergen (Walt Disney teekenfilm) De avonturen van Bill Peck in het Circus (Tommy Kelly, Edgar Kenne dy). Wild-West Sprookje Komisch lederen avond 3 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15