dagen Historie SPORT Duitschland wint den Horthybeker ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 VACANTIE-STEMMING EN OORLOGSDREIGING. DE TRAGE GANG DER MOSKOUSCHE ONDERHANDELIN GEN. LONDEN WIL NIET ZOOALS TOKIO WIL. DE SPANNING OM DE VRIJE STAD DANTZIG. Vacantie? Het Britsche parlement is tot 3 October op vacantie gegaan. Laten wij hopen, dat het een ongestoorde rust periode zal zijn. Een groot deel van de par lementsleden zelf had daar niet veel ver trouwen in; zij wilden liever niet naar huis. Maar Chamberlain heeft de meerder heid weten te overtuigen, dat de regeering het wel alleen af kan en dat, als er wat gebeurt, het parlement altijd nog bijeen geroepen kon worden. Chamberlain gaf in zijn vacantie-rede een overzicht van de Engelsch-Russische onderhandelingen, de Dantzig-kwestie en de Britsche positie in het Verre Oosten. Hij verklaarde, dat de Russische sovjet minister-president en volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotof van meening was, dat, als er militaire bespre kingen met Moskou geopend werden, de politieke moeilijkheden niet onoverkome lijk zouden blijken te zijn Daarom hadden de Britsche en de Fransche regeering be sloten een militaire missie naar Moskou te zenden, welke binnen enkele dagen naar het sovjetrijk zal vertrekken. Betreffende Dantzig herhaalde Cham berlain zijn vroegere verzekeringen, maar prees bovenal de „wijze en staatsmanne- lijke" houding van de Poolsche regeering. Terwijl hij pertinent volhield, dat er in het Verre Oosten geen wijziging in de Britsche politiek was gekomen; als de Ja- pansche aanvallen op de Britsche rechten en belangen zouden voortduren, zouden onderhandelingen moelijk of onmogelijk zijn; daarenboven hechtte de Britsche re geering het hoogste belang aan samenwer king met de Vereenigde Staten, waar deze wenschelijk en mogelijk zou zijn. Er was weinig nieuws in dit overzicht, doch dat kunnen wij Chamberlain niet ver wijten, omdat hij niet helpen kan dat alle problemen maar „hangende" blijven. De onderhandelingen te Moskou „han gen" al maanden; de besprekingen te To kio „hangen" eveneens; het probleem van Dantzig „hangt". En boven dit alles hangt over de wereld het Danjocles-zwaard van een nieuwen oorlog. Het is precies een kwart eeuw geleden, dat de groote oorlog uitbrak. Vlak daar na ging er een kreet over de aarde: „Nu nooit weer oorlog!" en de menschheid ge loofde daarin. Dat is voorbij; wij hebben een illusie minder en vragen ons nog slechts af, of dit maal een algemeene ramp nog voor komen zou kunnen worden. En dan zijn wij al blij, wanneer een invloedrijk staats man beweert, dat z.i. een wereldoorlog niet per se onvermijdelijk behoeft te zijn. In zoo'n tijd gaan we op vacantie! Prosit. Moskou. Er is voor Chamberlain één groot voordeel verbonden aan de va cantie der parlementsleden en dat is, dat zij hem gedurende de eerstkomende we ken geen lastige vragen kunnen stellen omtrent den stand van de onderhandelin gen met Moskou. Het ongeduld van het Lagerhuis en de aandrang der oppositie op de Britsdie regeering tot toegeven aan de Russische eischen, heeft de Russen na tuurlijk niet weinig gestijfd in hun hard nekkige pogingen om het onderste uit de kan te willen hebben. In de eerstvolgende weken kan de regeering nu zonder potten kijkers van het parlement rustig verder onderhandelen met de Sovjets. Intusschen krijgt men, ondanks de aan kondiging van de zending van een mili taire missie, niet den indruk, dat een Rus- sisch-Engelsch accoord spoedig tot stand zal komen. Chamberlain heeft geen twij fel open gelaten ten aanzien van het feit, dat de onderhandelende partyen nog ver van elkaar verwijderd zijn inzake de vraag, wat onder indirecte agressie moet worden verstaan. Hij liet duidelijk doorscheme ren, dat zelfs de zekerheid, dat men op de politieke punten tot overeenstemming zal komen, niet aanwezig is. Slechts de hoop, dat door de militaire missie ook de poli tieke standpunten dichter bij elkaar zullen komen anders gezegd, dat deze missie het Russische wantrouwen kan wegnemen en daardoor de Russen kan bewegen tot het aanvaarden van de Engelsche formule heeft de Engelschen tot het zenden van een militaire missie doen besluiten, welke in dit licht dus meer beschouwd moet worden als een uiting van oprechtheid. Soberder hadden Chamberlain's mededee- lingen nauwelijks kunnen zijn en zij too- nen duidelijk aan in welke malaise deze besprekingen de laatste weken geraakt zijn. De militare missie is meer te be schouwen als een noodsprong om uit de impasse te komen dan als iets anders. Chamberlains woorden waren de weer geving van een wensch; zij getuigden ech ter niet van het optimisme, dat zoo lang in Engeland heeft geheerscht. Tokio. Ondanks het feit, dat de z.g. „achtergrond" van de blokkade te Tient sin door de BritschJapansche onderhan delingen te Tokio onverwacht vlug was op gehelderd, gaat het met den „voorgrond" niet zoo vlot. Het schijnt vooral de finan- cieele politiek te zijn, welke de grootste moeilijkheden oplevert. Het is de „fapi", die h^t doet. Wat is die „fapi"? De fapi is de zoogenaamde Tsjoengking- dollar, het wettige betaalmiddel van de door maarschalk Tsjiang Kai-sjek geleide Chineesche nationale regeering. Het zit den Japanners hoog, dat de Engelsche re geering ten slotte blijft weigeren haar steun aan de fapi te onttrekken, deze in de deelen van Noord-China, waar de Japan ners de baas zijn, onwettig te verklaren ten gunste van de door Tokio in de cir culatie gebrachte bankbiljetten, en aldus de ruggegraat van het militair verzet van Tsjiang Kai-sjek tegen de Japansche agres sie te breken. Zoolang de Engelsche re geering in deze weigering blijft volhar den, kunnen de Japanners ook de Japan sche zilverreserves ter waarde van 14 mil- lioen fapi's in de Britsche Concessie te Tientsin niet opeischen. Evenmin de 34 millioen fapi's, die in de Fransche conces sie berusten. De Engelsche regeering blijkt, ter tegemoetkoming aan de verlangens der Japanners, niet verder te willen gaan dan het inachtnemen van de grootst-mogelijke neutraliteit in den oorlog tusschen Japan en China. Zij is bereid de vier Chineezen uit te leveren, die de Japanners beschul digen van medeplichtigheid aan moord op een pro-Japanschen Chinees. Eveneens de onzijdigheid van de Britsche Concessie te Tientsin (en blijkbaar ook elders) te waar borgen door het weren of eventueel uit leveren van Chineesche terroristen. Maar dit is dan ook alles. Om het Engelsche verzet te breken, gaan de Japanners door met het organiseeren van „spontane" anti-Britsohe demonstraties en daar deze boycott-acties den Britten groote schade toebrengen, is het geen won der, dat Chamberlain reeds een waarschu wing aan het adres van Japan heeft laten hooren en heeft laten doorschemeren, dat Engeland wel eens het voorbeeld van Amerika zou kunnen volgen en op zijn beurt het EngelschJapansche handels verdrag opzeggen. Dantzig. De spanning in de we reld kristalliseert zich voornamelijk rond om deze drie namen: Moskou, Tokio en Dantzig. De spanning om Dantzig lijkt de meest gevaarlijke. Hitler's uitspraak luidt: „Wij willen wegens Dantzig geen Europeeschen oorlog, maar wij blijven staan op onzen eisch, dat het tot het Duitsche moeder land terugkeert". Het lijkt een onoplosbare puzzle. Wan neer een dief zegt: „Ik wil geen geweld, maar je geld moet ik hebben", en de eige naar van het geld antwoordt vastbera den: „Nooit geef ik je mijn geld vrijwil lig", dan moet dat uitloopen op een vecht partij. Zoo is het ook met het probleem van Dantzig. Duitschland wil het hebben, Po len (met Engeland en Frankrijk, en straks eventueel Rusland achter zich) wei gert pertinent. Wanneer men van de ver onderstelling uitgaat, dat geen van beide partijen tot een vrijwillig opgeven van zijn standpunt bereid is, beteekent dat oorlog. Tenzij;.... het woord van de Dantziger leiders een beteekenis heeft, n.l. dat de Führer het tijdstip zal bepalen, waarop Dantzig zal terugkeeren. Onoplosbare moeilijkheden kan men nl. altijd verschuiven tot den tijd, waarop de omstandigheden een oplossing mogelijk maken. De Engelsche publicist King Hall, de man, die bekend is geworden door zijn brievenschrijverij op groote schaal, meent, dat de Duitschers inderdaad van plan zijn om den tijd voor zich te laten werken. Zij zullen langzamerhand de Polen eruit drin gen en dan is de Anschsluss practisch een feit Nu is maar de vraag, of de Polen zich eruit zullen laten dringen. Dagelijks ko men botsingen voor en gebeuren er din gen, welke in strijd zijn met het statuut NEDERLAND VERLIEST VAN ITALIë. Op den laatsten dag van het internatio naal waterpolotournooi wist Duitschland een kleine, maar volkomen verdiende zege op België te behalen, waardoor Duitschland den Horthy-beker in zijn bezit kreeg. De ontmoeting tusschen Duitschland en België stond op behoorlijk peil. Er werd zeer fair gespeeld en al won Duitschland verdiend, België heeft behoorlijk tegen stand geboden. Schneider gaf zijn land de leiding en na een vrijen worp was het al spoedig 2—0 door Schneider. Voor België scoorde Coppieters tegen. Duitschland mocht technisch wat beter zijn, de Belgen waren ongetwijfeld sneller. In de tweede helft maakte Isele gelijk. Er ontspon zich een gelijk opgaande strijd, doch het was alweer Schneider, die zijn land de leiding gaf, dezelfde speler ver grootte den voorsprong tot 42 en eerst toen kon Isele nog tegenscoren, zoodat Duitschland een benauwde, maar verdien de zege behaalde. Nederlan d—Italië De ontmoeting tusschen Nederland en Italië werd onder zeer ongunstige weers omstandigheden gespeeld. Om half zeven werd met de ontmoeting begonnen, doch toen was de lucht reeds donker in verband met een naderend onweer. De ontmoeting moest gestaakt worden wegens een zwaar onweder, hetwelk gepaard ging met een feilen slagregen. Italië had de leiding ge nomen door den productieven Ghira. Aan dit doelpunt kon Paerl weinig doen, want het zicht was hem benomen door den re gen. De bui werd zoo hevig, dat de ont moeting gestaakt moest worden. Na de her vatting scoorde Ghira het tweede Italiaan- sche doelpunt. Eerst na de rust slaagde van Aelst er in, die niet op dreef was, een te- genpunt te maken 21. Enthousiast speelde het Nederlandsche zevental verder, maar Ghira zorgde voor een derde doelpunt. Wel wist Stam den achterstand nog te verkleinen, maar Ognio maakte aan alle onzekerheid een einde, 42. Deze nederlaag kostte Nederland de derde plaats. FrankrijkHongarije. Van de Casteele liet tegen Hongarije ver stek gaan, zoodat Frankrijk wel zeer gehan dicapt was, daar dit land ook al Padou mis te. De Hongaren waren technisch beter, zoodat zij weldra de leiding konden nemen door Lengyel. De laatste vergrootte nog voor de rust den voorsprong van Hongarije met 20, in de tweede helft zorgde Brandy er voor, dat de zege niet in gevaar kwam 3—0. De eindstand van het tournooi luidt: Duitschland 5 4 1 18—18 9 Hongarije 5 4 1 168 8 Italië 5 2 2 1 18—14 6 België 5 12 2 16—17 4 Nederland 5 1—4 14—19 2 Frankrijk 5 14 6—18 1 BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Driebanden-kampioenschap. Voor het kampioenschap Driebanden werden in het clublokaal van T.O.P. de wedstrijden voortgezet, waarvan de uit slagen waren: Klasse A: G. H. 30 67 3 0.447 J. Bonnet 20 67 2 0.293 G. M. Teegelaar 30 84 5 0.357 W. J. v. Leeuwen 40 84 3 0.357 W. Dool 17 54 3 0.314 B. Tegelaar 30 54 4 0.555 G. M. Teegelaar 30 52 3 0.576 G. H. 19 52 2 0.365 Klasse B: E. Bakker 30 77 6 0.389 J. Ververs 25 77 3 0.324 A. L. I. 29 86 2 0.337 J. V. 30 86 4 0.348 E. Bakker 30 47 5 0.638 C. Winkel 20 47 3 0.425 S. v. d. Water 11 92 3 0.119 J. Ververs 30 92 3 0.326 van de Vrije Stad. Zoo is bijv. de kwestie van de Poolsche douane-inspecteurs een bron van voortdu rende wrijving. Het Statuut van de Vrije Stad Dantzig geeft Polen het recht, goederen van alle soort vrij uit te voeren en in te voeren. Dantzig valt- krachtens dit Statuut ook binnen de Poolsche douane-grenzen. De douane-diensten, die een administratieven eenheid vormen, zijn echter toevertrouwd aan de ambtenaren van de Vrije Stad, maar geplaatst onder de controle van de centrale administratie van de Poolsche douane. De Poolsche regeering neemt, met Poolsche inspecteurs, die zijn toegevoegd aan het personeel van Dantzig, deel aan het toezioht op den douanedienst. Een be paald percentage van het totaal der in komsten der Poolsche douane (het gebied der Vrije Stad en Polen omvattend) wordt aan Dantzig toegewezen. Zooals men ziet een vrij gecompliceerde situatie, die bij kwaden wil licht tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. WEDSTRIJDEN OM DEN ZILVEREN BAL EN BEKER VAN DE LEIDSCHE COURANT. Gisterenavond heeft de loting plaats ge had! voor bovenvermelde wedstrijden welke zullen aanvangen op Zondag 13 Augustus a.s. De uitslag is als volgt: Zilveren Bal Beker. A Dos IIDoe os I. B BI. Zwart I—V.V.L. L C S.J.C. I—Teyl. I. D S.J.C. IIAplh. Boys I. E vrijgeloot Dos I. F vrijgeloot EWinnaar D. G Winnaar B—Winnaar C. H vrijgeloot Winnaar A. I. vrijgeloot HWinnaar F. J. Vrijgeloot Winnaar G. K. Finale. Demi-finale en finale zullen door de Re- gelinigsconumissie nader worden bepaald op welke terreinen deze wedstrijden worden gespeeld, Leidsche Courant Beker-wedstrijden. A Trekvogels II—Alph. Boys II. B Concordia ITeyl. II. C ALphensche Boys III—Dos III. D Dos IVTrekvogels I. E Foreholte II—V.C.H. I. F S.J.C. ni—Lisse III. G Docos IIForeholte I. H Winnaar CWinnaar D. I Winnaar G—Winnaar A. J Winnaar FWinnaar B. K Winnaar E vrijgeloot. L Vrijgeloot KWinnaar I M Winnaar HWinnaar J. N Finale. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlglngen D.O.S.R. D.O.S.R. 3 gaat Zondag naar Kudelstaart om deel te nemien aan bet door D.E.S. uitgeschreven bekertournooi. Aan vang 2.30 uur. Vertrek per fiets 1.15 uur. De opstelling van het elftal hangt bij C. de Bruin en A, Ludlage. MOTORSPORT WEINIG BEMOEDIGEND BEGIN DER MOTORRACES TE ZANDVOORT. Op het circuit van Zandvoort zijn gister middag tijdens de training voor de heden te houden motorraces van de K. N. M. V. niet minder dan zeven ongevallen gebeurd, welke gelukkig alle zonder ernstige gevol gen voor de betrokkenen zijn afgeloopen. Daar om half een bij het begin van de training bleek, dat nagenoeg alle honderd twintig inschrijvers op het appèl versche nen waren, liet men de rijders veiligheids halve in kleine groepen starten, ten einde gedrang in dé talrijke bochten van het cir cuit te voorkomen. Deze en andere voor zorgsmaatregelen ten spijt zijn er toch nog ongelukken gebeurd. Het eerste slachtoffer was de bekende Excelsiorrijder Chr. van Zutfen, die in de gevaarlijke bocht, achter het spoorwegviaduct een slipper maakte, en over den kop sloeg. Van Zutfen kreeg de machine op zijn borst en bleef bewuste loos liggen. Hoewel zijn toestand zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, kon hij na derhand per auto naar huis vervoerd wor den. De andere valpartijen waren niet van ern- stigen aard. Slechts top-notcher van den Nederlandschen D. K. W.-stal, Piet van Dinter, uit Arnhem, liep bij een valpartij tengevolge van speedwobble dusdanige kwetsuren op, dat hij vermoedelijk niet zal kunnen starten. Eenige minuten voor Van Dinter was ook de B. M. W.-crack Gerrit de Ridder, gevallen. Gelukkig wist De Rid der tijdig van zijn machine te komen. De motor werd zwaar beschadigd doch zal he den aan den start verschijnen. Over de training kan voorts gezegd wor den, dat in de 500 cc-klasse der senioren heel snel is gereden. De snelste ronde van den middag draaide De Ridder, die zijn B. M.W. rensport in 1 min. 28 sec. rond het circuit bracht, hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 95.45 K.M. Fijma (Velocette), Jacq. Schot (B.M.W.) en P.« Knijnehburg (B.M.W.) naderden dezen tijd zeer dicht en draaiden rondjes van 1 min. 31 sec. In de 350 cc-klasse waren Jaap Re est (Velocette) en Jan Moesjes (DKW) het snelst. Laatstgenoemde reed een ron de in den zeer fraaien tijd van 1 min. 33 sec. GYMNASTIEK R.K. SPORTVEREENIGING DOCOS. De leden van bovengenoemde afdeeling wordt hiermede bekend gemaakt, dat van wege de schoonmaak van het gymnastiek lokaal vacantie is tot Maandag 4 Septem ber. Op dezen dag zullen de lessen weer worden hervat. De indeeling der uren zijn dan als volgt: jongens tot 13 jaar van 5.456.45 uur; jongens; van 13 tot 17 jaar van 6.457.45 uur. Heerenafdeeling van 8—9 uur. SCHAKEN STERKE DEELNEMING AAN HET INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI TE BOURNEMOUTH. In de hoofdgroep van het internationaal schaaktournooi te Bournemouth, hetwelk van 14 tot 25 Augustus wordt gehouden, spelen dr. Euwe, S. Flohr, S. Landau, J. Mieses, E. Klein, I. Koenig, G. Abrahams, W. Winter, J. M. Aitken, A. G. Conde, F. E. A. Kitto en A. D. B. Thomas. Voor het major tournooi staan ingeschre ven F. Saemisch, P. M. List, D. Podhorzer, dr. Schenk, A. Speyer (Maastricht), E. Snosko Borovsky, dr. Fazekas, P. Wenman, OLYMPISCHE SPELEN' Scandinavische landen zullen niet deelnemen aan de ski-demonstraties van de O. S. COMMANDANT OESTGAARD TEGEN EEN BUITENGEWOON F.I.S.-CONGRES. Hoe zal zich het conflict F.LS.I.O.C. ontwikkelen? Het conflict tusschen de Int. Ski-Fede ratie (F.I.S.) en het Int. Olympisch Co mité betreffende de amateurbepalingen van de skisport (of n.l, skileeraren als amateurs zijn te beschouwen), welk con flict ten gevolge heeft gehad, dat skiwed strijden van het programma der Olympi sche spelen zijn afgevoerd, heeft zijn laat ste stadium nog niet bereikt. Naar men weet heeft het Duitsche Olym pische Comité in het programma der Win terspelen ski-demonstraties opgenomen, terwijl de afdeeling skisport van het Reichsverband fuer Leibesuebungen thans moeite doet om een buitengewoon F.I.S.- congres bijeen te roepen, teneinde alsnog dc skisport officieel op het programma toegelaten te krijgen. In de Scandinavi sche landen is men het met een dergelijken gang van zaken allerminst eens. De voorzitter van de F.Ï.S., commandant Oestgaard, heeft zich in een rondzendbrief tot de nationale skibonden, die bij de F.I.S. aangesloten zijn, gewend en in dezen brief medegedeeld, dat hij persoonlijk zeer ge kant is tegen het bijeenroepen van een buitengewoon FISreongres, zooals Duitsch land wil, ten einde de amateurbepalingen voor skiloopers aan te passen aan de eischen van het I.O.C., zoodat alsnog ski sport een deel van de Olympische spelen zou uitmaken. Er heeft voorts, aldus de circulaire ver der, op 1 Augustus j.l. te Stockholm een bijeenkomst plaats gehad van vertegen woordigers van de vier Scandinavische ski bonden, waar de kwestie uitvoerig is be sproken. Noorwegen, Zweden en Dene marken hebben daarbij verklaard, dat zij hun stem niet zouden geven om een bui tengewoon congres bijeen te roepen, ter wijl Finland binnen 14 dagen over deze kwestie zal beslissen. Commandant Oestgaard voegt hier aan toe, dat, volgens zijn meening, een derge lijk congves geen enkele waarde heeft, omdat volgens de statuten een verandering in de amateurbepalingen van de F.I.S. met twee-derde meerderheid van stemmen moet worden genomen en, voorzoover hem bekend is, er geen sprake van is, dat die meerderheid zal worden bereikt. Wat de ski-demonstraties betreft, heb ben op dezelfde bijeenkomst de vier Scan dinavische landen eenparig besloten, dat zij aan deze demonstraties niet zullen deelnemen. Deze demonstraties -worden niet gehouden in overeenstemming met het reglement der FJ.S. en zullen door Haar niet kunnen worden erkend, zoo besluit de president der F.I.S. Ook de Scandinavische pers voelt er niets voor om alsnog ski-wedstrijden in het kader der Olympische Winterspelen te houden. Indien men dat doet, zoo luidt het, dan handelt de F.I.S. zeer onrecht vaardig tegenover Zwitserland, aan wie de Olympische spelen juist om deze reden zijn ontnomen en tegenover Noorwegen, dat zich dan veel moeite en kosten heeft getroost om de F.I.S. kampioenschappen 1940 te organiseeren, welke bij een samen vallen met de Olympische Winterspelen in Garmisch-Partenkirchen zouden wor den gehouden. Maar ook indien het niet tot een buiten gewoon F.I.S.-congres komt en het by de ski-demonstraties blijft, dan nog ontkomt men niet aan een aantal moeilijkheden. Het is immers de vraag of de F.I.S. start vergunning voor deze demonstraties zal geven. Zoo ja, dan buigt zij zich uiteinde lijk toch voor het I.O.C., zoo neen, wat zullen de skiloopers, die tot deze demon straties zijn uitgenoodigd, in dat geval doen? En voorts, onder welke amateurbepalin gen worden deze demonstraties dan gehou den, die van de F.I.S. of die van het I.O.C? Het laatste is het waarschijnlijkste, doch dan rijst weer een moeilijkheid. Het ligt voor de hand, dat de nationale skibonden de afvaardiging voor deze demonstraties zullen samenstellen en daarbij uiteraard ook skileeraren zullen uitzoeken, daar zij zich naar de amateursbepalingen van de F.I.S. zullen richten. Zullen de nationale Olympische comi- té's deze ploegen nu naar de amateurbepa lingen van het I.O.C. selecteeren, dus de skileeraren weigeren, en zullen de natio nale skibonden deze weigeringen accep teeren? Het zijn allemaal open vragen, die echter de moeilijkheden aanwijzen voor welke men bij de Olympische Winterspe len nog kan komen te staan. A. N. Bruce, A. N. Booth, A. J. Butcher en P. N. Wallis. In section b. speelt F. A. Damen uit Rot terdam als eenige buitenlander mee. DAMMEN DAMVEREENIG1NG „BEATRIX" TE VOORSCHOTEN. Uitslag persoonlijk kampioenschap. Ie tiental. G. van BemmelenP. Nap 20 H. DuivenvoordeO. Rijsdijk 2—0 Th. KooymanP. Nap 20 A. WittemanL. Witteman 2—0 G. v. Bemmelen—L. Witteman 20 L. de HollanderC. J. Nouweland 20 2e tiental. A. Krogt—W. Krogt 2—0 N. DuivenvoordeAdr. Mens 20 H. KooymanAdr. Mens 2Q

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14